Plan Beckett-festival in een uurtje gemaakt Eerlijk zweet bij John Mellencamp £eidóc Qowuvnt KUNSTRTV Collectief van veertien realistische kunstschilders D'Ancona leest tekst Beckett I Weekblad Story moet ton schadevergoeding betalen aan De Nijs Opwindeni Italiaans kwartet 6,5 miljoen opbrengst bij veiling porselein WOENSDAG 8 APRIL 1992 Meer aandacht leesbevordering RIJSWIJK Minister D'Ancona (cultuur) wil meer aandacht voor de leesbevordering. De activiteiten op dit gebied van de bibliotheken, de letteren en de media moeten, aldus de be windsvrouw, worden gebun deld. Zo ontstaat er een budget van ongeveer zes miljoen gul den voor de leesbevordering. Tot nog toe hadden alleen de bibliotheken een specifiek budget voor de leesbevorde ring van 1,3 miljoen gulden. Dat staat in de notitie Open baar Bibliotheekwerk. Leden van het Enschedees Kunstenaars Collectief maakten gisteren in de open lucht een stadsgezicht van Enschede. FOTO ANP ENSCHEDE - Veertien kunstschilders uit heel Nederland hebben giste ren in de open lucht een stadsgezicht van Ensche de geschilderd. Het ruim zes vierkante meter grote kunstwerk wordt aan de gemeente Enschede aangebo den. Met deze spectaculaire ac tie treedt het Enschedees Kunstenaars Collectief voor het eerst naar buiten. Tot het Enschedees Kunste naars Collectief behoren uit sluitend Nederlandse kunste naars die realistisch schilde ren op hoog niveau. Ze maken schilderijen die voor iedereen zonder uitleg begrijpelijk zijn. Hun werk is te vinden in vele huiskamers. De leden van het collectief ontmoéten elkaar en kele keren per jaar in Ensche de of elders in Nederland om te praten. Ook trekken ze naar buiten om bij voorbeeld door het maken van schetsen voor bereidingen te treffen voor schilderijen. De initiatiefnemers van En schedees Kunstenaars Collec tief ,de kunstschilder Gé Nij- huis en de journalist W. Rijke- boer, verwachten dat de kunstenaars door de activitei ten van het collectief inspiratie opdoen. Bovendien kan men van elkaar leren, wat de kwali teit van de realistische schil derkunst in Nederland ten goede komt. Het collectief zal zich regelmatig presenteren op tentoonstellingen. De eer ste expositie is volgend jaar in het Kunsthuis van het Oosten in Enschede. Bij de samenstelling van het Enschedees Kunstenaars lectief wordt selectief te ui gegaan en een lidmaatscha niet zomaar ten verwen Kwaliteit is het criterium, is volgens Gé Nijhuis bijz der zoveel kunstschilders zo'n hoog niveau in een col tief bijeen te krijgen: „Kun naars zijn nu eenmaal sterk dividueel ingesteld en wil het liefst ongestoord hun uitoefenen. Maar het blijkt ze ook wel eens behoefte h ben aan verzetje en op zijn 1 het nuttige met het aange me willen combineren". Idqor GE ANSEMS DEN HAAG - De Ko ninklijk Schouwburg in Den Haag is het 'hoofd- theater' van het Beckett- festival. In dit fraai opge knapte gebouw is ook de organisatie gevestigd, ka rnen met festival-direc teur Ton van de Lang- kruis dolen we door de binnenruimten op zoek naar een plek voor een ge sprek. Er komen beelden boven van de voorstelling 'Omtrent de Vloedlijn', de bijdrage van De Appel aan het festijn, in de re gie van Carol Linssen. In Lins- sens voorstelling speelt ruimte een belangrijke rol. Geen vro lijke voorstelling stellen we vast. Toch wil Ton van de Langkruis juist de lichtvoetig heid, dc humor van Beckett benadrukken. Maar de festi val-organisatie mag zich nu eenmaal niet mengen in het ar tistieke beleid van de Haagse kunstinstellingen, die op ei gen kosten een bijdrage leve ren aan het festijn. „We heb ben natuurlijk overal ons ver haal gehouden. Maar elke re gisseur, elke artistiek leider heeft de vrijheid om zelf te be palen wat hij doet". Ton is af komstig van het Landelijk On dersteuningsinstituut Kunst zinnige Vorming, het LOKV, na afloop van het festival kan hij terugkeren. Hij hield zich bij het LOKV onder meer bezig met het naar Nederland halen van buitenlandse theatergroe pen. Zo liet hij een paar jaar geleden het Britse gezelschap 'The Young Vic' overkomen met de Beckett-voorstelling 'Wachten op Godot'Het Britse optreden bracht hem tot in keer. „Ook ik had een vooroor deel Ik kende het werk van Beckett wel. Ik had al veel voorstellingen gezien. Maar in de Nederlandse traditie waren die meestal somber, ontoegan kelijk. Die voorstelling van The Young Vic was voor mij een eye-opener. Ze speelden Beckett zo vanzelfsprekend licht. In Nederland wekte dat verbazing". Laurel en Hardy Ruud Hisgen (o.a. lid van het festivalbestuur), die Ton des tijds hielp met het tournee van The Young Vic door ons land, deelde die verwondering niet. Ton: „Hij vond het heel ge woon. In Engeland, Ierland en Amerika wordt Beckett mak kelijker, lichter gespeeld, wist hij. 'Wachten op Godot' is daar veel meer een komedie dan een tragedie. Hij had gelijk. De tekst van het stuk is echt een speeltekst. Als je hem uit spreekt, merk je dat het een hele makkelijke dialoog is. Het is eigenlijk Laurel en Hardy op het toneel. Beckett was ook een groot liefhebber van dit duo. Als jongen heeft hij al hun films gezien. Je merkt dat hij ook dingen van hen heeft over genomen, zoals die bolhoeden en dat eindeloos „bye, bye" zeggen. Daarmee heeft Bec kett ook de toon van het stuk aangegeven. Maar hij geeft wel veel meer diepte aan de situa tie dan bij Laurel en Hardy het geval was. En het is de kunst om die diepgang te vinden zonder tegelijkertijd zwaar moedig te worden. Dat kunnen de Amerikanen, Engelsen en Ieren van nature. Die herken nen die Ierse humor van Bec kett, dat zit in hun vezels. Maar in Nederland schijnt dat heel moeilijk te zijn. Daarom is de Beckett-traditie hier zwaar en somber". Komisch De belangrijkste bijdrage van het Nationale Toneel aan het festival is eveneens een versie van 'Wachten op Godot'door de Belgische regisseur Franz Marijnen op toneel gezet. „Het is geen somber stuk over de zinloosheid van het leven", roept de festivalkrant, „maar over de ondraaglijke lichtheid van het menselijk bestaan". Of het blad gelijk heeft, zal van avond moeten blijken tijdens de première in de Koninklijke Schouwburg. „De voorstelling die wij uit Amerika hebben gehaald 'Wai ting for Godot' van het gezel schap Seven Stages is in elk geval vrolijk", verzekert Ton. „En dat geldt ook voor 'Happy Days' door de Engelse actrice Claudio Boulton. En de voor stelling Sucking Stones door Paul Clark - hij woont welis waar in Néderland maar is toch Engelstalig - is juist heel ko misch. Trouwens 'Eerste Lief de' gespeeld door Romijn Co- nen, is ook een stuk om te la chen. Ook de voorstelling van Het Gebeuren, heeft een hele lichte toets". Toneelschuur-affaire Het Beckett Festival heeft niets te maken met de dood van Beckett in december 1989. „Absoluut niet", zegt Ton. „Maanden voor zijn overlijden, in de zomer van dat jaar liepen Ruud Hisgen en ik al met het idee rond: we moeten eens iets aan Bèckett gaan doen. Het is tijd dat het werk van die man in ons land extra aandacht krijgt. Want het was wel duide lijk dat zijn werk langzamer hand was afgerond. Maar we hebben absoluut geen reke ning gehouden met een moge lijk overlijden. We waren zelfs van plan om Beckett persoon lijk bij het festival te betrek ken. Door de Toneelschuur-af faire was Beckett lange tijd DEN HAAG - Minister Hedy d'Ancona (cultuur) heeft vanmid dag in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag het Samuel Bec kett Festival officieel geopend met het voordragen van een tekst van de in 1989 overleden Iers-Franse schrijver. Aan de voora vond van de openingsplechtigheid spraken we met drs. Ton van de Langkruis, directeur van het Beckett-festival. Het Haagse fes tival, een zeer afwisselend landschap met ongeveer dertig bin nen- en buitenlandse theaterprodukties (zeventig voorstellin gen) en andere kunstuitingen (dans, muziek, beeldende kunst, filmen video) duurt tot en met 18 april. niet in ons land gespeeld. In 1988 wilde een groep vrouwen van de theaterwerkplaats De Toneelschuur in Haarlem 'Wachten op Godot' spelen. Beckett vond dat niet goed. Het was in zijn ogen een stuk dat door mannen moest wor den gespeeld. Dus stapte hij naar de rechter om de voorstel ling te verbieden. Hij had ver wacht dat deze hem in het ge lijk zou stellen. In Frankrijk, waar hij woonde, is het immers heel gewoon dat een schrijver die het niet eens is met de wij ze waarop zijn stuk wordt uit gevoerd, een beroep kan doen op de 'droit moral', het morele recht. Hij had er echter geen rekening mee gehouden dat dit door Nederlandse rechters niet wordt erkend. De rechter hier zei: Het belang van die groep vrouwen is groter dan het belang van meneer Bec kett". In de ban De Iers/Franse auteur was zo teleurgesteld dat hij Neder land in de ban deed. Niemand in de Lage Landen kreeg meer toestemming zijn stukken op het repertoire te nemen. In no vember 1989 werd de ban op geheven. Ton: „Waarom, we ten we niet. Het kan toeval zijn, maar een maand tevoren hadden wij ons plan ter infor matie naar Beckett gestuurd. Mogelijk heeft dit invloed ge had". De geboorte van het festival plan in de zomer van 1989 ver liep zeer voorspoedig. Binnen een uur was het ter wereld. Ton: „In een vlaag van helder heid hebben we het uitgetikt, compleet met begroting". De twee vaders gingen vervolgens met het geesteskind de boer op. Zij polsten burgers uit de toneelwereld, mensen met ver stand van publiciteit, van geld en de gemeente Den Haag. Ton: „Aanvankelijk kregen we als antwoord: Een leuk plan. Maar er zal wel geen hond op komen. Beckett is veel te moeilijk, veel te zwaar. We hebben het plan toch maar cir culeren. Omdat we geen zak met geld hadden om voorstel lingen uit te kopen, vonden we dat deze uit Den Haag moesten Ton van de Langkruis: „Wij willen vooral de lichtvoetigheid, de humor van Beckett benadrukken" FOTO: STEPHEN EVENHUIS komen. De stad heeft veel kwa liteit op dit gebied. Toen Bec kett overleed, ging het opeens veel makkelijker. Mogelijk zag men nu een aanleiding voor het festival. Onzin natuurlijk, maar goed. Het Nationale To neel en De Appel wilden mee doen, Jiri Kylian van het Ne derlands Danstheater wilde een ballet maken geïnspireerd door Beckett, het Gemeente museum wilde een expositie houden. Opeens bleek dat ons plan kans op succes had. We hebben toen een stichting op gericht, subsidie aangevraagd. En alles lukte". Ton en de zijnen vergaarden met behulp van overheidssub sidie en sponsors een budget om buitenlandse voorstellin gen en een paar Nederlandse produkties aan te kopen. „Met de keuze van die voorstellin gen geven wij onze visie op Beckett, zijn lichtvoetigheid, zijn humor. Er is dus sprake van twee opinies, die van de Haagse kunstinstellingen en die van de festival-organisatie. We zijn voor de keuze van de buitenlandse voorstellingen naar Frankrijk, Engeland, Ier land, Portugal, Italië, Israël - we hebben een voorstelling uit Tel Aviv en Amerika ge weest. Om de kosten,te druk ken hebben we overigens ook niet-Franse voorstellingen in Parijs gezien. Verder bestaat er een internationale Beckett- kring, die ons uitvoerig van in formatie heeft voorzien. En de kosten vallen erg mee, de tota le begroting is 650.000 gulden, inclusief inlcomsten". door HANS PIET Concert John Mellencamp. Neder lands Congresgebouw, Oen Haag. Gisteravond. John Mellencamp, tegenwoor dig behalve muzikant ook schilder en acteur, was gister avond, tijdens zijn tweede Ne derlandse concert, in een be hoorlijk baldadige bui. Zo ging hij op de nek van gita rist Mike Wanchic zitten, be klom hij het drumstel, danste te wild met een van de achter grondzangeressen en trok te gen het einde van de bijna twee uur durende show de stekker uit de gitaar van David Grissom. In de ogen van Mel lencamp verhoogde het de feestvreugde van een concert dat na het tweede nummer al niet meer stuk kon. Vanaf dat moment ging het publiek mas saal op de stoelen en kwam er niet meer af. Mellencamp mag in de ogen van de muziek-industrie dan nog zo'n dwarsligger zijn, als het op spelen aankomt, staat hij zijn mannetje Met zijn uit acht musici bestaande groep gaf h(j een concert waar de vonken vanaf sprongen. Vreemd was alleen dat de Amerikaan in zijn rol van anti held, ook de rest van z'n groep als naamloze rock and rollpop- pen door het leven liet gaan. Ze verdienden meer dan die ene. snelle vermelding aan het einde van de show. Want met een uiterst strakke begelei ding en soms prachtige soli waren zij de grote motor in deze circus achtige, muzikale attractie Wat dat betreft was de jongleur, die de concertbe zoeker bij binnenkomst op warmde met wat fraai „hand werk", een prachtige voorbode voor wat nog moest komen. John Mellencamps overtui gende terugkeer onder de Haagse schijnwerpers werd vooral gevoed door het oude werk. Daarin koos hij jaren te rug voor een ongewone rock and roll-invulling door gebruik te maken van accordeon en viool. Hierdoor heeft de stevi ge muzikale basis een folk-tin- tje gekregen, zonder dat het volksmuziek is geworden. Maar het vrolijkt de soms don kergrijze teksten van Mellen camp wel lekker op. Dans schoenen zijn dan ook eigen lijk onontbeerlijk bij zijn con certen en de PW A-zaal van het Nederlands Congresgebouw met zijn stoelen een verkeerde keuze. John nam tijdens het concert net zoveel gas terug, als hij tussendoor tegen het publiek sprak. Heel weinig dus. Maar. waar hij wel veel van produceerde, was eerlijk zweet. Het betekende overi gens dat hij de ballades, waar van het akoestische 'Jackie Brown' met een gevoelige vioolpartij van Lisa Germano. prachtig gedoseerd over het concert kon uitspreiden, zeg maar als de dampende menig te net iets té verhit raakte. Voor de gezelligheid haalde hij halverwege het concert een fan op het podium, die even de lei ding mocht overnemen, maar met zijn zang niet over het mu zikale geweld heen kwam. Want dat was eigenlijk het eni ge minpuntje in het bruisende geheel: als de groep echt alles gaf wat ze in zich had. dan w^ van een lelijke vervorming spraken. En dat kwam simpel weg omdat de geluidstechni cus zat te slapen. HAARLEM - Het week blad Story moet honderd duizend gulden schade vergoeding betalen aan Rob de Nijs en Belinda Meuldijk. Dit heeft de rechtbank in Haarlem be slist in een procedure die de twee hadden aange spannen tegen Story en zijn uitgever Spaarnestad BV. Inzet van de procedure was een serie van zes artikelen die vorig jaar in Story is gepubli ceerd over de scheiding van Rob de Nijs en Belinda Meul dijk. Deze verhalen gingen over de vermeende achter gronden van de breuk en de gevolgen ervan voor de kinde ren van'het echtpaar. Volgens De Nijs en Meuldijk waren de bewuste artikelen zeer grievend. Zij vinden dat het blad bewust onjuiste gege vens heeft gebruikt en uit on betrouwbare bronnen heeft ge put, zonder de feiten te contro leren. Zij vroegen de recht bank Story te veroordelen tot een schadevergoeding vanwe ge het publiceren van de ver halen. De rechtbank vond dat in vijf van de zes artikelen inbreuk wordt gemaakt op de persoon lijke levenssfeer van Meuldijk en De Nijs. Bij het bepalen van de hoogte van de schadever goeding voert de rechtbank een aantal redenen aan. Het weekblad is doorgegaan met het publiceren van artikelen over de scheiding, nadat het echtpaar het blad dringend had verzocht hiermee te stop pen. Volgens dc rechtbank heeft Story er blijk van gege ven commerciële belangen zwaarder te laten wegen dan de gevoelens van De Nijs en Meuldijk, die in de periode van de publikaties hun breuk moesten verwerken. De recht bank vindt verder dat de hoog te van de schadevergoeding in verhouding staat tot het on recht dat de twee is aangedaan. KRO handhaaft emancipatie-magazine HILVERSUM - Het acht jaar oude radioprogramma van de KRO over emancipatie 'M/V-Magazine' blijft bestaan. Wel zal het programma waarschijnlijk verhuizen van Radio 1 naar Radio 5. Dat heeft de KRO gisteren bekendgemaakt. Aanvankelijk was het de bedoeling het programma in het nieu we seizoen te beëindigen. De directie had tot opheffing besloten omdat het niet langer past in de afspraken over het profiel van Radio 1. Onder druk van vrouwen-organisaties en boze luisteraars komt de KRO op dit besluit terug. Veel vrouwen hebben laten weten het programma te willen behouden. Volgens radiodirecteur Wa- melink blijkt het programma voor veel luisteraars een belangrij ke inspiratiebron te zijn. Het zou volgens hem onverstandig zijn daar geen gehoor aan te geven. 'M/V-Magazine' is de enige eman cipatierubriek op de landelijke radio- en televisie. Quartetto Beethoven di Roma staande uit Carlo Bruno (piano), F Ayo (viool), Alfonso Ghedin (altvii en Mihai Dancila (cello) In pianoki tetten van Fauré en Brahms. Gis avond, Diligentfa, Den Haag. Idoor ADRIAAN HAGER Ontrouw aan hun naam spi den de leden van het Quarte Beethoven di Roma gist avond in Diligentia geen r ziek van Beethoven. De hei Carlo Bruno, Felix Ayo, Alfi so Ghedin en Mihai Dan< vormen één van de wein piano- kwartetten, het rep toire bleek bij de vaste gas van de Stichting voor Kam muziek minder bekend dan voorbeeld van een strijktrio een strijkkwartet. In de pai klonk dan ook menigrm „Dat kwartet van Fauré ken ik niet". Opvallend dat de I lianen kozen voor twee uit sproken liedcomponist Fauré en Brahms. Op het sy fonisch terrein en in de ko wereld worden de laatste jai de Franse componisten v waarloosd. Ook bij de kam muziek staan de Fransen n bepaald voorop en daarn worden niet alleen die com; nisten tekort gedaan, maar c het publiek. Fauré is zo'n co ponist. Zijn tweede pianokw tet is ruim honderd jaar oi maar zelfs de doorgewintei kamermuziek-bezoekers ken vreemd tegen het wé aan. Nu moet gezegd, de a{ pak van de leden van het kw] tet pianist Carlo Bruno: de eerste plaats gaf de druk dat Fauré midden in e uitbundig, wild en hartstoch lijk Rome was losgelaten. E de organist van de Parijse IV deleine, voelt zich in dat Roi niet thuis. De componist v 93 verfijnde, in tere kleur geschilderde liederen, wil o in zijn pianokwartet gezong zijn. Met alle waardering vt de kwaliteit van het spel v de Italianen, verfijnd was weergave niet. Brahms, o beklemd tussen de strijder Neudeutschen en de Neu mantiker, heeft in zijn twee pianokwartet veel te vertelli Hij is vijftig minuten aan 1 woord, werkt daarbij alle voi sten uit, bouwt voort op z melodieën en graaft diep. V dieper en intenser dan Fau Dat is een kolfje naar de tei nische handen van het Beet! ven-kwartet. Onder aanv ring van Dancila bijten zij z: met een uitbundige geladi heid in de materie vast. Op\ lend bij de liedcomponisl Fauré en Brahms, zij spel hun hoogste troeven uit in 1 Adagio van hun pianokwarl ten. Dat Adagio bij Brahms als een uitvoerig wiegeli één en al melodie. Slechts de Finale liet de perfectie Italianen even in de ste maar na zoveel afmatter maten muziek mag dat ge wonder heten. AMSTERDAM - De eer dag van de veiling van het C nees porselein, dat werd vonden in een gezonken jo voor de kust van Vietna heeft gisteren bij Christie's Amsterdam een recordbedi opgeleverd van bijna 6,5 n joen gulden. De ochtendzitting werd af sloten met een bedrag van 1 na 2,8 miljoen gulden, s' M dags kwam daar nog eens miljoen bij. Vandaag werd veiling voortgezet. Christi verwachtte voor vandaag derom recordprijzen. Het p selein, dat in Amsterdi wordt geveild, werd rond 1( in de Chinese porseleinsl Chin-te-Chen gemaakt. Ck den in een jonk was het op v naar Batavia (voormalig I derlands Indië), waar het 2 worden overgeladen in van de vele VOC-handelsscl pen, die in die tijd op Chi voeren. Voor de kust van Vi nam, ter hoogte van het dor] Vung Tau verging het schip.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 16