i De mooiste route naar de Floriade gaat via de Mitsubishi-dealer! CeidócSouomit Europees Parlement vecht voor zichzelf I Somberheid over financiers ontwikkelingshulp Indonesië Op 9,10,11 en 13 april: gratis kaartjes voor de Floriade als u een proefrit maakt. BUITENLAND 2% A -,7S LEIDERDORP 0UDSH00RN B.V., WOENSDAG 8 APRIL 1992 door JO WUNEN STRAATSBURG - Het Europees Parlement heeft zich gisteravond in over grote meerderheid achter de akkoorden van Maas tricht geplaatst. Het mag in het Europees-Unie verdrag dan wemelen van de fouten en tekortkomingen, het EP wil niettemin dat de natio nale parlementen 'Maastricht' onverwijld ratificeren. Meer kan het EP ook niet wil len. want het heeft zelf niet de bevoegdheid 'Maastricht' af te keuren of zelfs bij te stellen. Wat dat betreft speelde de Straatsburgse debatten zich gisteren in de schermerzones van de machteloosheid af. Het zit het EP bovendien dwars dat het er in Maastricht vry slecht vanaf is gekomen. „Eigenlijk zijn wij de verlie zers van Maastricht geweest", verzuchtte het socialistische EP-lid Al man Metten. Het is om die reden dat het EP zich met alle. maar overigens beperkte kracht die het heeft, achter de „verkleining van het democratisch tekort" heeft ge zet. Dat tekort ontstaat daar waar zowel de nationale parle menten als het EP geen in vloed hebben op besluiten die met name in de EG-minister- raad worden genomen. Op het stuk van de landbouw, de bui tenlandse handel, tal van eco nomische aangelegenheden en vooral de Economische en Monetaire Unie, staat het EP nagenoeg buiten spel. zonder dat de nationale parlementen kunnen inspringen. Daarom zetten de EP-ers een stevige stok achter de politieke deur. Ze dreigden geen nieuwe lid staten tot de EG toe te laten, zolang het democratisch tekort nog in de huidige omvang be staat. Boemerang „Een interessante gedachte", zei CDA'er Jean Penders giste ren. Maar ook niet meer dan dat. Want Penders zelf voelt niets voor het gebruik van de stok die met zoveel omhaal achter de EG-deur is geplaatst. Het weigeren van nieuwe le den kan, aldus Penders, het EP als een boemerang treffen. Immers, de lidstaten zouden het EP kunnen beschuldigen van het oneigenlijk gebruik van zijn rechten. In dat geval zou het zelfs kunnen gebeuren dat die lidstaten het EP de be voegdheid om over de toela ting van nieuwe lidstaten mee te praten, gewoon ontnemen: een risico dat Penders liever niet loopt. Het EP kwam - een enkele dis sident daargelaten - dan ook met een verzachtend amende ment op te proppen waarin slechts over „verbeteringen" op het stuk van het democra tisch tekort werd gesproken. Geduldig Daarmee is aangegeven dat de meeste EG-leden voorzichtig, geduldig, maar niettemin vast beraden willen opereren om. het tekort weg te werken en zelf meer bevoegdheden te krijgen. Het EP zoekt daarbij steun van landen - Duitsland, België, Italië en ook Nederland - die in Maastricht veel verder hadden willen gaan, maar vast liepen op landen die zich niet veel gelegen laten liggen aan een goed functionerend parle ment. Daarom boog het EP gisteren enigszins machteloos het hoofd en beval 'Maastricht' warm aan bij de nationale par lementen, alle tekortkomin gen incluis. Maar dat wil niet zeggen dat het laatste woord over de inderdaad zeer grote gaten, die in de EG-democratie zijn gevallen, is gezegd. „Het Parlement zal voor zijn eigen mogelijkheden vechten", nep de PvdA'er Eisso Woltjer giste ren zijn EP-collega's strijdlus tig toe. Dus wordt er blijvend en met steeds grotere heftig heid aan het democratisch te kort getrokken, totdat de Euro peanen tenslotte kunnen zeg gen dat ze baas over hun eigen toekomst zijn. MARKTEN Het gebouw van het Europees parlement in Straatsburg KAASMARKT BODEGRAVEN voer 6 partijen. Bij een kalme werd een pnjs genoteerd voor 1e tot 16 kg f8.15-8,55. EIERVEILING EIVEBA BV BA VELD - (7-4-'92): Aanvoer: 2.8 stuks en de stemming was vlot. Rfc1 I in gulden per 100 stuks: eierei er 46/57 gram bruin 7,00-9,88 en wit ri; 9,76, eieren van 58/67 gram 10,06-12,25 en wit 10.24-11,44, 67/72 gram bruin 12,25-12,17 e 11,71-11,66. VEEMARKT LEIDEN - (07-04^ Prijzen slachtrunderen per kg ges y gewicht zonder nier en slotvet, ink jp BTW (Volgens PW) Aanvoer s runderen 100 waarvan mannelij 'f Mannelijk 2e kwal 6,70-7.45 Man 3e kwal 6.00-6.70 Handel redelf0 prijzen gelijk Vrouwelijk 2e kwal 6.20, 3e kwal. 4,80-5,40 en wor 4,60-5.40 Handel goed en pnjze ger Gebruiksrunderen per stuk BTW Aanvoer gebruiksrunder» waarvan 40 graskatveren Melk koeien ie soort 1900-2250. 1450-1850 Handel redelijk en gelijk Melkvaarzen 1e soort 1850 en 2e soort 1450-1800 Handel r« en prijzen gelijk Kalfvaarzen ie 1900-2250 en 2e soort 1500-1900 del redelijk en prijzen gelijk Guste en 1e soort 1500-2000 en 2e 1100-1500 v— I MICHIEL WILLEMS JAKARTA „Vooral die onzekerheid is slopend", zegt een ontwikkelings werker. Of zijn irrigatie- project („met hart en ziel aan gewerkt") in de buurt van Bandoeng door kan gaan, is nu in de handen van de Indonesische rege ring. Dat hij zelf binnen kort het land moet verla ten, is nog tot daar aan toe. „Maar het zou verschrik kelijk zijn als al dat werk verloren zou gaan". Machteloosheid speelt de Hol landse gemeenschap Jakarta danig parten, Inmiddels van de schrik bekomen, schikt ie dereen zich nu weliswaar in zijn lot, maar is tegelijkertijd doodsbang om de Indonesi sche regering voor de voeten te lopen. ..want daar is niemand mee gediend". Elk Nederlands project dat met een nieuwe financier ge red kan worden is er één. Van daar dat minister Afiff alle me- deweriring krijgt bij het uitsor- teren van de Nederlandse ont wikkelingshulp. En er wordt bovendien voor gezorgd dat niemand nog voor zijn beurt spreekt De belangrijkste boodschap luidt 'redden wat er te redden valt", en de term 'mensenrechten' is tot nader order taboe. Volgens ambassademedewer ker Valerie Sluyter staat de In donesische bewindsman voot een bijna onmogelijke opgave. „Hij moet niet alleen nieuwe financiers zien te vinden, maar ook de hele administratieve af handeling regelen. Welk deel van het ontwikkelingsgeld mag nog tot 25 april worden aangesproken, en hoeveel de claraties kunnen nog worden uitbetaald Het is een hels kar wei om dat allemaal uit te zoe ken. en niemand heeft er erva ring mee. Want zoiets heeft zich nog nooit voorgedaan". Delicaat Uiterst delicaat. Zo omschrijft Jan Lobeek van het technisch bureau DHV Consultants, één van de grootste particuliere Nederlandse ontwikkelingsor ganisaties in Indonesië, de ac tuele situatie. Hij noemt de Wereldbank, de Aziatische Ontwikkelingsbank, .-.en heel misschien Japan" als belang rijkste alternatieve financiers die de weggevallen Nederland se miljoenen voor de DHV-pro- jecten kunnen opvangen „Maar de onderhandelingen zullen heel moeizaam verlo pen. en zjjn zeker niet voor 25 april afgerond. Dat betekent dat we nogal wat projecten in een winterslaap moeten stop pen, in de hoop dat ze later weer kunnen worden opge pakt". De verwachting dat maar wei nig nieuwe geldschieters staan te springen om de Nederland se projecten over te nemen, heeft: zeggen diplomaten en ontwikkelingswerkers in Ja karta. alles te maken met het karakter van sommige Neder landse hulpprojecten. Sluyter: „Ons ontwikkelingswerk hier is altijd heel specifiek en vaak kleinschalig geweest. Emanci patie van achterstandsgroe pen, hulpverlening aan de kleine boeren, dat soort werk. Daar zit een land als Japan ryet op te wachten. Dat wil vooral zakelijke hulp bieden, in grote projecten voor de infrastruc tuur". Hoe bitter de pil ook is (Sluy ter: „We lopen hier niet alle maal jankend rond"), de op stelling van de Indonesische regering wordt als „uiterst coö peratief' ervaren. Sluyter: „En we doen er alles aan om het zo te houden. In elk geval is het niet zo dat er op 25 april zeven honderd Nederlanders (twee honderdvijftig ontwikkelings werkers met vrouw en kinde ren) op het vliegtuig worden gezet". Contract Bij de medewerkers van DHV zullen de klappen minder hard aankomen dan bij de vele ont wikkelingswerkers die met een tijdelijk contract in Indo nesië werkzaam zijn. Lobeek: „In het ergste geval zitten die straks in de ww. Terwijl onze mensen bij DHV in dienst zijn en hun blik straks op een an der land moeten gaan richten. Dat is natuurlijk ook zuur, biaar minder dramatisch". Zijn diplomaten in het buiten land doorgaans vertrouwd met improviseren in onverwachte situaties, de Indonesische mis sie in Jakarta valt de twijfel achtige eer te beurt nu te moeten inspelen op een unie ke situatie, die ook voor de di plomaten zelf grote gevolgen heeft. De ambassade zal, zo is de verwachting, drastisch wor den uitgedund. Valerie Sluy ter: „Meer dan een kwart van de vier en twintig medewer kers hier houdt zich bezig met ontwikkelingswerk Als dat er straks niet meer is. hebben ze hier dus niks meer te zoeken". De grootste Nederlandse ver tegenwoordiging in het buiten land. door sommigen aange duid als een ambassade met een waterhoofd omdat de om vang van de missie in geen verhouding staat tot de politie ke relaties of handelsbelan gen, zal spoedig inkrimpen tot een relatief bescheiden brug- gehoofd. Sluyter: „Verschrik kelijk bitter, na vijf en twintig jaar. Daar zullen we aan moeten wennen". Tegenstelling tussen rijk en arm in het drukke centrum van Djakarta A Mitsubishi is hoofdsponsor van de Floriade 1992. Daarom pakken Mitsubishi °°k ^ea^ers °P 9' 10, 11 en 13 motors april extra fleurig uit. Iedereen, die op één van deze dagen een proefrit in een Mitsubishi-personenauto maakt, ontvangt twee gratis entreekaarten voor de Floriade. Een proefrit maken levert dus 40 gulden op en u bent meteen een ervaring rijker. Tijdens uw bezoek aan de Mitsubishi- dealer kunt u kennis maken met de onlangs geïntroduceerde nieuwe Colt. Een auto die u in alle opzichten zal verrassen. Qua vorm geving, ruimte en uitrustingsniveau. Maar ook qua prestaties en afwerking. Ook een bezoek meer dan waard zijn de nieuwste Mitsubishi Space Runner en Space Wagon. Auto's die opvallen door de vele gebruiksmogelijkheden en die boven dien een eigenzinnige vormgeving koppelen aan een betrouwbaar karakter. Uiteraard kunt u ook een proefrit maken met de representatieve Mitsubishi Sigma, de comfortabele Mitsubishi Galant of met de betrouwbare Lancer. Als u de showroom bezoekt, hebben we nog een smakelijke verrassing voor u in petto. Iedere bezoeker ontvangt een fles wijn met een ongekend fleurig bouquet. Kunt u thuis ook nog lekker genieten. Dus als u de bloemetjes eens buiten wilt zetten, breng dan een bezoek aan de Mitsubishi-dealer. Tijdelijk is het niet alleen de mooiste, maar ook de slimste weg naar de Floriade. Mitsubishi. De Gestaalde Perfektie. Wijzigingen voorbehouden. Elke Mitsubishi-personenauto wordt geleverd met driejaar Multigarantie/Inter-Euro Service. Importeur: Hart Nibbrig Greeve B.V., Sassenheim. telefoon 02522-66111. Mitsubishi Dealer Lease, telefoon 02522-66399. Touwbaan 5, tel. 071-410141.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 14