LEIDEN OMGEVING Alle café's om drie uur dicht Uitnodiging Integratie van woonwagenbewoners niet af te dwingen" licLwSomxmt 11 leshowvoor ïchtzienden Gemeente gaat meeuweneieren weer schudden Hans de la Mar houdt lezing over afvalvergisting iscotheken loeten itde unnenstad Strengere controle op sluitingstijden Leidse invasie in Oxford OMNIVERSUM r1 £cicl6cSoma4it WOENSDAG 8 APRIL 1992 )EN - Een modeshow die speciaal is opgezet slechtzienden wordt dinsdag 14 april gehou- n in het dienstencentrum Morschwijk aan de To- islaan 19 in Leiden. Mannequins en dressmen >n de nieuwste voorjaarsmode zien. Ze lopen [rbij door de zaal zoadat iedereen die niet goed i zien de stof en de modellen kan voelen en vra- i kan stellen over kleuren en combinaties. Er rdt kleding geshowd voor jonge mensen en voor deren en mensen met minder gangbare maten, afloop is er gelegenheid kleding te kopen. De dw begint om 14.00 uur en is georganiseerd door afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging Blinden en Slechtzienden. LEIDEN De eieren in meeu wennesten in Leiden Zuid- West zullen vaker 'geschud' worden de komende tijd. Dat staat in een notitie over de aan pak van de meeuwenplaag die Zuid-West inmiddels al enige seizoenen teistert. Het schudden houdt in dat de eieren met de hand door elkaar worden geschud, om te voor komen dat de eieren uitko men. Als de eieren worden weggehaald verplaatsen veel meeuwen hun nest om op nieuw eieren te leggen. Dit jaar gaat de gemeente rond de Schelpenkade, de Veiling kade en de Lammeschansweg eieren schudden. Ook de Houtwerf en scholen aan het Lammeschanspark en enkele bedrijven aan de Vijf Meilaan worden geschud. Op enkele kleinere lokaties worden nog eieren weggehaald, om de meeuwen aan te moedigen zich bij de grote meeuwentroe pen te voegen. „We hebben honderden klach ten over meeuwenoverlast ge kregen", zegt A. Uljee van de gemeentelijke directie milieu. „De mensen worden er stapel gek van. De meeuwen maken namelijk zo'n lawaai, ook 's nachts, dat ze er niet meer van kunnen slapen". Om het voor de meeuwen on aantrekkelijk te maken in Lei den te verblijven, roept de ge meente buurtbewoners op de meeuwen niet te voeren. Men sen die meeuwennesten rond hun huis hebben, kunnen dit melden bij de directie milieu: telefoon 254437. Inval in drugspand aan Langestraat LEIDEN - De politie heeft gis terochtend rond half twaalf een inval gedaan in een pand aan de Langestraat. Bij het pand was het constant een komen en gaan van bezoekers. De politie had aanwij zingen dat er harddrugs verhan deld werden. De politie forceerde de deur van de woning en trof acht Leidenaren aan. met leeftij den variërend van 22 tot 32 jaar. Ze bleken een geringe hoeveel heid cocaïne en heroïne bij zich te hebben. Na verhoor op het poli tiebureau zijn ze heengezonden. LEIDEN - Wethouder Hans de la Mar van milieu geeft op dinsdag 14 april een lezing over het vergis ten van huisvuil. Hij doet dat vanaf 20.00 uur bij het milieukunde-dispuut Gaia aan de Garenmarkt la. De la Mar gaat in op de voor- en nadelen van deze manier van afvalverwerking in vergelijking met andere methoden. De gemeente Leiden heeft een voorkeur voor een vergistingsinstallatie als ver vanging van de vuilverbranding die twee jaar gele den is gesloten omdat ze niet meer aan milieu-ei sen voldeed Er zijn twee lokaties voor in beeld: aan de Voorschoterweg in Leiden Zuid-West of op de grens van Leiden en Oegstgeest in het gebied Rijn front. JIDEN De bewoners n de binnenstad willen t de discotheken uit het ntrum verdwijnen. Na- ens de vijf wijken in het ntrum betoogde hun lordvoerster Wamsteker, t gisteravond tijdens de combineerde commis- ;vergadering over de ho- casluitingstijden. wat voorzichtiger be- >ordingen vond ook )A-fractievoorzitter P. ück dat de discotheken ter het veld konden rui en, zeker als ze ruimere eningstijden willen. „De icotheken zijn histo id! gegroeid in de bin- instad aanwezig. De hui- ge lokaties vormen geen ist uitgangspunt om een wijkend sluitingsuur te troduceren". Socialistiese Partij oeg het college een vesti- ngsbeleid voor discothe- en te formuleren, met het ig op de verplaatsing van Koets-o-theek van de ■uisstraat naar de Lam- ermarkt. R. van Akke- n, uitbater van Hotel de 11e en vertegenwoordi- rvan de Leidse disco-ex- Ditanten, had tijdens de rgadering nogmaals ge- eit voor een vergaande irruiming van het slui- igsuur voor deze in zijn en speciale vorm van ho- :a. De advocaat van de iploitanten heeft in een •ief aan het college van irgemeester en wethou- ers ook gevraagd om een ergclijkc 'status aparte', raarin doordeweeks een uitingsuur geldt van drie ur en in het weekeinde vijf uur 's morgens, oewel het antwoord nog et op papier staat, zei irgemeester Goekoop isteravond al daar niet eel voor te voelen. LEIDEN Een meerder heid in de raad, bestaande uit WD, CDA en D66, heeft gisteren ingestemd met een nieuw experi ment voor de sluitingstij den in de Leidse horeca. Daarin mogen alle café's met een permanente ont heffing voor het sluitings uur op zaterdag tot drie uur openblijven, maar vanaf twee uur geen be zoekers meer toelaten. In de praktijk betekent dat dat de meeste kroegen langer mo gen openblijven op zaterdag. Voor een klein deel, achttien café's, betekent het juist een strenger beleid. Zij mogen nu nog op basis van een bijzonde re ontheffing op zaterdaga vond de deuren tot drie uur hebben openstaan. Maar ook zij mogen vanaf twee uur 's nachts geen mensen meer bin nenlaten. Het voorstel is gedaan door het college naar aanleiding van de evaluatie van het Horecapro- jectteam, dat vorig jaar gecon troleerd heeft op de sluitings tijden. Daaruit is gebleken dat de sluitingstijden, die voor veel café's totaal verschillend zijn, nauwelijks te handhaven zijn. Bovendien is er dan geen reden meer voor bezoekers om massaal van de 'vroege' naar de 'late' café's te trekken. Met het oog op de handhaaf baarheid besloten D66, WD en CDA gisteren tijdens een ge combineerde vergadering van de raadscommissies akkoord te gaan met het voorstel. De PvdA wierp juist tegen dat de een uniforme sluitingstijd niet beter kon worden gecontro leerd. PvdA'er R. Hillebrand: „Hoe is de nieuwe regel te handhaven als de huidige re gel al niet te controleren is?" De uniforme sluitingstijd op zaterdagavond zou juist leiden tot een concentratie van ver trekkende bezoekers, die de overlast veroorzaken. De redenering van Hillebrand werd weggehoond door andere partijen. CPA-fractievoorzitter P: Klück: „We zijn blij dat er nu eens uniformiteit kan wor den ingesteld ter wille van de handhaafbaarheid". Ook E. Coremans (D66) toonde zich een warm voorstander van de praktische verruiming van de sluitingstijd op zater dag. De overlast door stromen bezoekers die nu nog naar een 'laat' café gaan, wordt ermee ingedamd, betoogde zij. Het nieuwe experiment gaat in de richting van het 'Alphens model',waar de horeca vanaf half twee geen mensen meer mag binnenlaten en de slui tingstijden zijn vrijgegeven. De nieuwe korpschef J. Mole naar, voormalig korpschef in Alphen aan den Rijn, stak zijn enthousiasme daarvoor niet onder stoelen of banken. „De overlast is teruggebracht tot nihil, omdat de bezoekers ge spreid vertrekken. En geble ken is dat de exploitant niet veel later sluit. In het maande lijks overleg zegt iedereen 'het gaat perfect, waarom zitten we hier nog?"'. Burgemeester Goekoop sprak ook duidelijk zijn voorkeur uit voor deze re geling. J. Ponsioen, voorzitter van de Leidse afdeling van Horeca Nederland, toonde zich na af loop min of meer tevreden met het resultaat. „Natuurlijk gaat het nog niet zo ver als we zou den willen. Maar de marges zijn smal". Het feit dat voor alle horecagelegenheden in elk geval op zaterdag dezelfde sluitingstijd gaat gelden, vindt hij al een aanzienlijke verbete ring maar ook zijn gedachten gaan uit naar het 'Alphens mo- del'. LEIDEN - Geruisloos is de controle op naleving van de sluitingstijden strenger ge worden. Met het speciaal daarvoor opgerichte Horeca- projectteam viel vorig jaar nog te praten als een uitbater te lang open bleef. In het erg ste geval kreeg hij een schrif telijke waarschuwing, wat bij sommige etablissementen vaker is voorgekomen. Tot tijdelijke sluiting, de derde stap in het sanctiebeleid, kwam het niet omdat de pe riode tot januari werd be schouwd als gewenningspe riode. „Maar de gewennings periode is nu achter de rug, de 1-2-2-2-2-aanpak hebben we voor een groot deel gehad. Dit jaar wordt er harder ge handhaafd", lichtte wethou der De la Mar de striktere handhaving gisteravond na der toe. Burgemeester Goe koop voegde daaraan toe dat elke zaak die langer open blijft dan is toegestaan, wordt 'dichtgegooid'. De politie blijft daarnaast in burger sur veilleren op de Nieuwe Bees tenmarkt. Dat gebeurt al ge ruime tijd, en de resultaten zijn bevredigend genoeg om het experiment voort te zet ten. Zwaar transport naar stadhuis Echt zwaar transport vormt een bruidspaar niet. Toch rukte gisteren een vrachtauto uit om het koppel U Kayilibal en L. Ugur het huwelijksbootje in te helpen. De bruidegom hoort tot de eerste lichting deelne mers aan een opleiding voor vrachtwagenchauffeur voor allochtonen bij het Centrum voor Beroepsorien- tatie en Beroepsoefening (CBB). Medecursisten bezorgden het duo een verrassing door ze bij het stad huis met het zware materieel op te wachten FOTO WIM VAN NOORT wrdinator Van Veen stopt met woonwagenwerk: KORFF DEGIDTS IIDEN Bruno van en (40) neemt vrijdag icieel afscheid bij de chting Woonwagen- k. Tien jaar zette hij in als coördinator/op- iwwerker om met ne de huisvestingspro- men en huurkwesties de 450 woonwagenge- ïnen in Leiden en om- eken op te lossen. „Het eigen aan woonwagen- woners dat ze weggaan l er moeilijkheden zijn. heb het altijd nodig ge- nden dat ze nu juist ns een stap vooruit de nbij hun problemen". n jaar geleden trof Van ïn het woonwagenkamp het Trekvaartplein onder 'ste omstandigheden aan. grote kamp stond op het it te verdwijnen als gevolg het beleid van het ministe- van VROM dat was gericht spreiding over kleine woon- [encentra. De integratie t wijkbewoners zou volgens ministerie daardoor beter •open. „Terwijl ze de jaren irvoor juist hadden gepleit F grotere centra, óók om de ïgratie te bevorderen. Toen inkwam wist dus eigenlijk mand waar hij aan toe was", os Van Veen buit De Rolleman, het urthuis op het Trekvaart en. blikt hij terug op de lan- ifeeks acties, waarmee de chting geprobeerd heeft de bnwagenbewoners te hel- n- ..Zo hebben we een keer stadhuis bezet om te de- mstreren tegen de gemeen- 'jke samenwerking in het önwagenschap. Hierin za- Bruno van Veen ten toen burgemeester Goe koop en wethouder Tesselaar. Maar die waren helemaal niet geïnteresseerd in woonwagen- problematiek". Akkoord Pas toen wethouder De la Mar in '86 woonwagenzaken onder zich kreeg keerden de zaken zich ten goede. Samen met de provincie haalde Leiden in '90 staatssecretaris Heerma (Volkshuisvesting) over tot een akkoord: het Trekvaart plein mocht blijven. Voorwaar de was wel dat er slechts veer- FOTO: HENK V.D. ENDE tig wagens bleven staan. De overige wagens op het terrein moesten vervangen worden door woningen. Bovendien zouden er woningen moeten komen in de Broek en Simont- jespolder. die het plein om sluit. Op dit moment staan nog steeds 90 woonwagens op het Trekvaartplein. Welke vijftig gezinnen een woning gaan be trekken, is nog niet beken- d.„In feite worden ze gedwon gen hun wagen te verlaten. De meesten willen namelijk abso luut bij de groep blijven en kie zen dan maar voor een huis". Sommige bewoners zullen echter uitwijken naar woonwa genkampen in bijvoorbeeld Noordwijk, Katwijk of Valken burg. Van Veen is niet zo te spreken over het woonwagen- beleid van de regio. „Ze zijn meestal traag met het beschik baar stellen van standplaatsen. Over het algemeen willen ze geen polonaise aan hun lijf. Het is altijd Leiden dat het ini tiatief moet nemen". Integratie Van Veen ergert zich aan de vooroordelen tegenover woon wagenbewoners. „Neem nou de Stevenshof. Als je indertijd alleen al over woonwagens praótte, stonden de nekharen al overeind. Terwijl ze er nog niet eens waren". Op dit mo ment is er in de Stevenshof een woonwagencentrum met veertien wagens. Bij het be zoek van de PvdA-fractie, en kele weken geleden, bleek dat de integratie met de rest van de wijk niet vlot. Van Veen: „Integratie kun je niet afdwin gen. Dat is een proces dat zich vanzelf ontwikkelt. Het begint met enkele woonwagenbewo ners die zich inschrijven voor een nieuw kamp. Dan zitten ze daar en bezinnen zich over hun situatie. Sommigen voe len zich daar thuis en passen zich aan. Als het niet klikt, ver huizen ze vanzelf naar een an der kamp. Het reizen is ze ten slotte eigen". Volgens Van Veen vallen wei nig woonwagenbewoners voor de verleidingen van een 'vast huis'. „Het is eerder omge keerd. Als iemand uit Leiden met een kampjongen of -meis je gaat samenwonen, dan kiest deze meestal voor de woonwa gen. De groep wordt dus alleen maar groter". Trekvrijheid „Woonwagenbewoners zijn vrije mensen. Wat wij in onze vakantie proeven, ervaren zij hun hele leven. En dat al vaak generaties lang". Hoewel Ne derland volgens hem een goe de opvang heeft „denk aan de sociale voorzieningen" - hekelt hij de daaraan verbon den bureaucratie. „Die beperkt de trekvrijheid. Vroeger stonden woonwagen bewoners te boek als mensen zonder vaste woon- of verblijf plaats. Nu moeten ze inge schreven staan bij de gemeen te". Wanneer bewoners voor de standplaats ook nog huur aan de gemeente moeten betalen, zoals in de Stevenshof, wordt de vrijheid nog verder inge perkt. „Er is niet eens een wet telijke basis voor een huurcon tract. Woonwagens vallen op dit moment niet onder de Wo ningwet of Huurprijzenwet.' In de praktijk hebben bewoners wel de verplichtingen van een contract, maar nog geen recht op huurbescherming, om maar eens wat te noemen". Van Veen gaat na zijn vertrek uit Leiden in de Amsterdamse binnenstad werken, waar hij het buurthuiswerk gaat coördi neren. „Ik ben ook wel weer eens toe aan werk in de bin nenstad". Hij verlaat de winkel naar eigen zeggen niet zonder zorgen. De bijdrage van het ministerie van WVC aan het woonwagenwerk staat op losse schroeven. „De gemeente weet nu nog steeds niet of ze volgend jaar geld beschikbaar kan stellen voor de stichting. En zo ja, uit welke hoek het komt. Als het geld uit de sociale vernieu wingspot gaat komen, kunnen de gemeenten zelf bepalen wat ze met het geld doen. In Lei den ziet het er vooralsnog niet zorgwekkend uit, maar in de randgemeenten is het al vaker voorgekomen dat het geld voor iets anders gebruikt werd dan waarvoor het gegeven was". LEIDEN Meer dan honderd Leidenaars gaan zondag naar Ox ford. Zij doen dat in het kader van de jaarlijkse uitwisseling met deze Engelse partnerstad. De Leidse delegatie bestaat dit keer onder andere uit een tafeltennisteam van Docos, een vrouwen voetbalteam van LFC en een Leids snookerteam. Ook het mu ziek- en showgezelschap Sempre Avanti, Leidse filatelisten en de Leidse amateurfotografen-vereniging maken de gang naar de Engelse universiteitsstad. Sempre Avanti zal er twee optredens verzorgen. Behalve ontmoetingen met Engelse gastclubs staat ook een ontvangst door het stadsbestuur op het programma. Het Oxford-comité, dat in Engeland de banden met Leiden al 46 jaar lang levend houdt, biedt de Leidenaren een dagtocht aan. ALLERLEIDS Lunchconcert De alt Janny Wildemast en pianist Patrick Hopper verzorgen morgen vanaf 12.45 uur het lunchconcert in de Kapelzaal xxin K&O aan de Oude Vest 45. Jan ny Wildemast zingt liede ren van Brahms, Duparc en Quilter, evenals een aantal jiddische liederen. Starters De stichting Werkgelegen heid Leiden houdt morgen een informatiebijeenkomst voor startende allochtone ondernemers. Die wordt ge organiseerd in samenwer king met het Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf, het Holtlant College, 't Tra ject en de Kamer van Koophandel. De bijeen komst wordt gehouden in het gebouw Evertsenstraat 99 en duurt van 20.00 tot 22.00 uur. Inlichtingen en aanmelding bij José ten Kroode, 071-219811. Tarot In café-restaurant Eigen- zorg, Stationsweg 19, kun nen geïnteresseerden mor genavond van 20.00 tot 22.00 uur een persoonlijke tarot- of handlezing krij gen. De kosten bedragen vijftien gulden Mensen kunnen zich dan ook opge ven vooreen cursus tarot. Theater Koninklijke toneelvereni ging Litteris Sacrum speelt aanstaande donderdag, vrijdag, zaterdag en zon dag een voorstelling die be staat uit twee eenacters van Pirandello. De voor stellingen op donderdag tot en met zaterdag beginnen om 20.30, die op zondag is een matinee en begint om 14.30 uur. Alle voorstellin gen hebben plaats in Mi crotheater Imperium aan de Oude Vest 33e in leiden. Kaarten zijn te reserveren bij S. de Zwart, Oude Vest 161. 2312 SW Leiden. 071- 140739. Dierproeven Het grootste proefkonijn van Nederland met de naam Vanity zal morgen avond van 19.00 lot 21.00 uur en zaterdagmiddag van 10.00 tot 16.00 uur rondlopen op de Haarlem merstraat. Vanity wordt vergezeld door vrijwilli gers van de Nederlandse Bond ter Bestrijding van Vivisectie, die informatie zullen geven over dierproe ven. Fietsen verwijderd LEIDEN De politie heeft gisteren in samenwerking met de NS 124 fietswrakken verwij derd in de omgeving van het station. De gestalde fietsen veroorzaakten steeds meer overlast voor de passagiers, die moeilijk het station konden bereiken. Eventuele eigenaars kunnen bij de politie hun fiets ophalen. Doen ze dit niet, dan gaan ze naar de sloop. Motorrijder gewond LEIDEN Een 31-jarige Lei- denaar is gisterochtend ge wondgeraakt bij een aanrij ding. Hij reed met zijn motor fiets met hoge snelheid de kruising van de Van Swieten- straat en de Marienpoelstraat op. Vervolgens moest hij uit wijken voor een auto die voor de kruising stond te wachten. Daarbij verloor hij de macht over zijn stuur. Via het trottoir botste hij tegen een geparkeer de auto. De rechterzijde van de wagen liep hierdoor forse scha de op. De Leidenaar is met schouderletsel opgenomen in het AZL. Auto gestolen LEIDEN - Onbekenden heb ben gisterochtend op de Rijn straat een Mercedes gestolen. In de wagen lagen zestig repro ducties van schilderijtjes. Deze hadden bij elkaar een waarde van ongeveer duizend gulden. Van de daders ont breekt elk spoor. Onderga het sensationele gevoel direct betrokken te zijn bij film beelden, die geprojecteerd worden op een scherm van maar liefst 840 m2. Als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee krijgt u een gratis entreebewijs voor het Omniversum toegestuurd. De nieuwe lezer krijgt onze krant de eerste 2 weken gratis Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: 3 maand (automatische betaling) f27,00 3 kwartaal (automatische betaling) f 79,80 O kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank het gratis entreebewijs naar: Straat: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag JNZ ■iiiuHiiaiiiiiauiiuiM

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11