Was AIDS fur die Rabo gaat samenwerken met Italiaanse Cariplo Een beker Coca Cola per laserstraal Bols aast op Italiaanse mineraal waterfabrieken Menschheil istdie E.G-AgrarpoltfiK für dieBauern FNV houdt voet bij stuk in suikerverwerkende industrie Voor de leukste lunchbox hoefje niet naar Parijs. dóe ScKvumt ECONOMIE kker verwacht snel akkoord met Dasa Beleggingen onroerend goed groeien Horeca wil avonturiers uit branche gaan,weren NBT gaat Zuid-Afrika niet promoten idlloyd wil ^ciëntere insportpoot /i rmalige DR wordt jnomisch mandsland" Winst per aandeel Wegener gelijk DINSDAG 7 APRIL 1992 I VOGELS >AM Fokker ver voor het eind van de een akkoord met de vliegtuigbouwmaat- )ij Dasa over samenwer- Tolgens een woordvoer- lopen de gesprekken in le sfeer, maar zijn nog jfinitieve afspraken ge- De suggestie dat Dasa tussenstap de zeggen bij Fokker krijgt wordt jmatuur" genoemd, en Dasa zijn sinds fe- met elkaar in gesprek over samenwerking. Hoe die samenwerking er uit moet zien, is nog onduidelijk. De Duitsers ui llen graag de meer derheid in Fokker, of een com plete overneming van het be drijf. Fokker staat daar in prin cipe niet afwijzend tegenover, maar wil wel goede garanties ten aanzien van de werkgele genheid en de zelfstandigheid van het bedrijf. Een van de mogelijkheden die is besproken is een indirecte overneming van Fokker door Dasa. Fokker zou de nieuw uit te geven aandelen dan onder hands bij Dasa plaatsen. Ver volgens zou Dasa deze aande len samen met de aandelen die de staat in Fokker heeft in een nieuwe holding stoppen. De holding heeft dan de meerder heid van de aandelen Fokker. Dasa heeft op haar beurt de meerderheid van de aandelen in de holding. Via het minder heidsaandeel zou dan toch een controle over de meerderheid van de aandelen verworven worden. Heineken heeft een zelfde structuur met Heineken Holding, waarin Freddy Hei neken het voor het zeggen heeft. AMSTERDAM - VastNed (belegger in Nederlands onroerend goed) wil de komende drie tot vier jaar zijn onroerend-goedporte- feuille uitbreiden van 468 mihoen nu tot ten minste 700 mil joen. Omdat te bereiken moet de jaarlijkse groei 50 a 75 miljoen be dragen. Dat heeft directeur drs K. Streefkerk gisteren in Amster dam gezegd bij een toelichting op het jaarverslag. In 1991 groeide de waarde van de onroerend-goedportefeuiUe door aan- en verkopen met 47,7 mihoen tot 418 miljoen. Taxa ties van de portefeuille gaven een waardevermeerdering te zien van 50,7 miljoen, welke echter niet in de balans en de verlies en winstrekening is verwerkt. Als dat wel gebeurt komt er een ren dement op de waarde van het belegd vermogen uit de bus van ongeveer 8 procent aangezien de jaarhuur van de portefeuille 37,6 miljoen bedraagt. VastNed heeft vorig jaar de voorkeur gegeven aan het verlagen van de rentekosten door het kort vreemd vermogen terug te brengen van 18,7 procent van de marktwaarde van de portefeuil le tot 10,2 procent. Een belangrijk deel van de 60 miljoen die de claimemmissie van vorig jaar opbracht is daarvoor gebruikt. VUGHT Horeca Nederland, het konink lijk verbond van horeca-ondernemers. wil een strenger vestigingsbeleid voor de kleine horeca zoals snackbars en koffieshops In Nederland is het mogelijk om zonder hore- capapieren een patatzaak of koffieshop te beginnen. Volgens voorzitter G. van der Veen bezorgen deze „avonturiers" de bran che een slechte naam. Hij doelde met name op het drugsgebruik en drugsverkoop in koffieshops en de gokkasten in snackbars en cafetaria's. Van der Veen: „In 1996 moet de drank- en horecawet worden herzien. We willen dan dat alle horeca-ondernemingen onder deze wet gaan vallen. Hiermee kun nen ondernemers verantwoordelijk worden gesteld voor hetgeen in hun zaak gebeurt" DEN HAAG - Het Nederlands Bureau voor Toe risme (NBT) stelt geen geld beschikbaar om Zuid-Afrika als toeristisch land te promoten. Staatssecretaris mevrouw Van Rooy van econo mische zaken heeft dit gisteren schriftelijk ge antwoord op vragen van het RPF-kamerlid Leer ling. Het kamerlid vond het vreemd dat de KLM geen steun van het NBT krijgt bij de promotie van Zuid-Afrika. Hij vroeg Van Rooy daarop actie te ondernemen. Zij wijst Leerling erop dat het NBT in overleg met het bedrijfsleven een Strate gisch Marketing Plan voor 1990-1995 heeft opge steld. Men heeft ervoor gekozen een beperkt aan tal toeristische markten grondig te bewerken. Zuid-Afrika hoort daar niet bij. Het NBT wordt voor de ene helft gefinancierd door het bedrijfs leven en voor de andere helft door het ministerie van economische zaken. >b ht TRDAM - Nedlloyd on- lejekt de mogelijkheden et wegtransport rendabe- in maken. Voor de zomer het concern de resulta- ei an de studie openbaar te nt n. De vervoersbond FNV ining dat hierdoor arbeids- e gen gaan verdwijnen, oyd heeft in 1989 het e vervoersbedrijf Union •s iport en Van Gend en Q gekocht. Samen met yj oyd Road Cargo vormen |0 drie bedrijven de wegt- wrtpoot van het bedrijf. 'j( mderzoeken we de moge- |Qeden voor samenwerking Mi de drie. Daarbij wordt illeen naar bundeling van nteiten gekeken, maar ook Tmeer en intensievere sa- verking", aldus een woor- CXtier van NedUoyd. „Dat 'door arbeidsplaatsen ver- Se gaan is helemaal niet ze- '0 al sndriks van de Vervoers- ix FNV: „Onze vrees is dat ajen reorganisatie arbeids leven verloren gaan. Moge- u al dat in de honderden ba- Glopen. We verwachten ech- r^iet dat hierbij gedwongen agen vallen. Dat is tot nu j enminste altijd het beleid e edlloyd geweest". (LIJN - Het voorma- Oost-Duitsland wordt niet al te lange tijd gebied met industrië- ibots en veel werkloze isen. Het beleid van de iring in Bonn zal lei tot de ondergang van economie van de ex il. Dit staat in het boek ude Start', dat de Duit- »conomen Gerlinde en is-Werner Sinn heb- geschreven. boek is de eerste diepgra- le analyse over de gevol- van het samengaan van de Duitslanden in 1990. Poli- bedrijven en vakbonden [en het verwijt dat ze de lo- veel meer hebben laten en dan de groei van de uktiviteit. Wil in 1995, neer de lonen in het oosten Duitsland even hoog (ten zijn als in het westen, elft van hét huidige aantal en nog bestaan, dan moet roduktiviteit met 500 pro- toenemen. geeft aan dat werknemers werkgevers dromen van utopie, zo stellen de twee rijvers. Werknemers in het en moeten akkoord gaan een bevriezing van hun lo op het peil van april 1991. noeten aandelen krijgen in rijven om ze een belang in eigen economie te geven, ar dat vereist een drasti- t ommekeer in het beleid Bonn tot nu toe heeft ge- rd. auteurs stellen dat de men- in het oosten van Duits- 1 eigenlijk twee maal een eigening hebben meege- akt, waardoor ze niet in it zijn op gelijke wijze als enen in het westen van het d te profiteren van de awgevormde economie, de vervanging van de Oost- tse mark door de Westduit- nunteenheid is een fout ge- akt in het vaststellen van de ppkracht. De prijzen stegen |de eenwording in de oude PR snel, maar de lonen hiel- P daarmee geen gelijk tred. H de nieuwe mark konden [burgers in het oosten van btsland dan ook lang niet zo Pi kopen als hun medebur- b in het westen van het [tweede onteigening vond na het besluit de oude ptsbedrijven snel te privati on. De bedrijven zijn rede- goedkoop voor beleggers Piet Westen, maar het priva- pingsproces ging aan de in pers van de oude DDR vrij- pgeheel voorbij. UTRECHT - De Rabo bank heeft een strategi sche samenwerkingsove reenkomst getekend met de Italiaanse bank Cariplo (Cassa di Risparmio delle Provincie Lombarde) in Milaan. Daardoor kan de Rabobank Nederlandse ondernemers die actief zijn in Italië het comple te pakket bankdiensten bie den via het kantorennet van de Italianen. Omgekeerd kunnen de klanten van Cariplo terecht bij de meer dan 2000 Rabo- kantoren in Nederland. De aHiantie met Cariplo volgt op eerdere samenwerkingsver banden met de Banco Popular in Spanje, Crédit Agricole in Frankrijk en Lloyds Bank in Engeland. Vergelijkbare sa menwerkingsverbanden met andere banken in Europa, een onderdeel van het Europa-be- leid van Rabo, zullen volgens de bank binnenkort volgen. Cariplo is met een balanstotaal van 165 miljard en ruim 600 kantoren een van de drie grootste banken van Italië. Cariplo is in 1823 opgericht als spaarbank. De juridische vorm is onlangs gewijzigd m een vennootschap op aandelen. De bank is snel bezig internatio naal uit te breiden. Zij heeft nu 26 buitenlandse kantoren in 16 landen. Het Europa-beleid van Rabo houdt behalve het sluiten van Dr. R. Pesci, lid van de raad van bestuur van Carpilo, en dr. H Visser van de Rabobank tijdens de onder tekening van de overeenkomst gisteren in Utrecht. foto: anp strategische allianties ook uit breiding van het eigen Europe se kantorennet in. Dit net be staat nu uit 29 kantoren in tien landen-. Over de hele wereld heeft de Rabo 46 buitenlandse kantoren in 19 landen. Rabo is al enkele jaren in Italië verte genwoordigd met een kantoor in Milaan. Recent kwam daar de financieringsmaatschappij Rabofin Italia bij. Boerenprotest Wat aids is voor de mensheid, is de landbouwpolitiek voor de boeren. Met dit soort teksten protesteerden Duitse boeren samen met collega's uit andere landen gisteren in Straatsburg bij het Europees Parlement. foto: epa door AART HEERING ROME De Nederlandse drankengigant Lucas Bols is in onderhandeling met de Italiaanse groep Italfm 80 van AS Roma-baas Giu seppe Ciarrapico over de overname van twee mine- raalwaterfabrieken Volgens het dagblad La Repu- blica is ook Nestlé geïnteres seerd. De Zwitsers zouden ech ter minder kans maken, omdat zij kort geleden na een harde strijd met de familie Agnelli al een meerderheidsbelang in het Franse Perrier hebben ver worven en daardoor bij de overname van nog een mine raalwaterproducent in conflict zouden kunnen komen met de Europese anti-trustwetgeving. Ciarrapico bezit een tiental merken die samen 12 procent van de Italiaanse markt be strijken, maar Bols wil aUeen de twee meest bekende - Re- coaro en Pejol overnemen. Zeven jaar geleden heeft Bols al eens een poging onderno men om Recoaro op te kopen toen het merk afgestoten werd door de staatsholding EFIM. Maar toen werd de Nederlan ders de pas afgesneden door Ciarrapico, hoewel zij naar ei gen zeggen een gunstiger of ferte hadden uitgebracht. De Italiaanse mineraalwaterko ning, die een persoonlijke vriend is van premier Andreot- ti, beschikte toen echter over de politieke connecties die bij het onderhandelen met Itali aanse overheidsbedrijven een eerste vereiste zijn. Bols krijgt nu echter een nieu we kans om zich in te kopen in de gestaag groeiende Italiaan se mineraalwatermarkt, dank zij de financiële problemen van Ciarrapico. Volgens welin gelichte kringen heeft de Itali aanse ondernemer, die zijn hele imperium op leningen heeft gegrondvest, inmiddels een schuld van 750 miljoen gulden opgebouwd en is hij daardoor genoodzaakt om een deel van zijn fabrieken af te stoten. Voor Bols zou de aankoop van de merken van Ciarrapico een verbreding inhouden van het assortiment op de Italiaanse markt, waar de Nederlandse multinational als sinds de ja ren zeventig vertegenwoor digd is. Inmiddels is Bols eige naar van een aantal 'typisch Italiaanse' merken, als de li keuren Cynar, Bianco Sarti en Amaro 18, het alcoholvrije apé- ritief Crodino en de frisdran ken Oransoda en Lemonsoda. Iets minder orders voor Nederlandse scheepsbouw ROTTERDAM - Het afgelo pen jaar heeft de Nederlandse scheepsbouw iets minder or ders ontvangen dan in de jaren ervoor. Voor dit jaar ziet de si tuatie er ongeveer hetzelfde uit als vorig jaar. Vorig jaar hadden de Nederlandse wer ven voor 2,432 miljard gulden aan orders in portefeuiUe, voor dit jaar 2,541 miljard. Dit blijkt zowel uit het jaarver slag over 1991 van Lloyd's Re gister in Nederland als uit ge gevens van de scheepsbouw- koepel VNSI. Volgens direc teur G. de Vries Lentsch van de VNSI aarzelen de reders nog enigszins, mede wegens de volgend jaar aflopende scheepsbouwsteun IPZ. Moge lijk komt er een andere vorm van scheepsbouwsubsidie, maar daarover is nog geen dui delijkheid. De werf van Damen in Gorin- chem draait volgens De Vries Lentsch redelijk als bouwer van kleinere bedrijfsvaartui- gen, maar de markt voor grote re schepen ligt moeilijker. Lloyd's meldt dat er vorig jaar wereldwijd minder schepen werden besteld dan in-de uit springende jaren '89 en '90. Europa heeft zijn aandeel zien slinken, maar ook een land als Japan boekte minder orders. De grote winnaar noemt De Vries Lentsch Zuid-Korea. De Vries Lentsch heeft overi gens goede hoop voor de ko mende jaren omdat er veel schepen vervangen moeten worden. UTRECHT De voortdu rende staking in de sui kerverwerkende indus trie, die gisteren haar der de week is ingegaan, is voor de werkgevers geen aanleiding om toe te ge ven aan de eisen van de Voedingsbond FNV. De werkgevers besloten gis teren unaniem om het principe-akkoord met de overige twee bonden in de bedrijfstak (Industrie- en Voedingsbond CNV en Unie BLHP) zo snel moge lijk om te zetten in een cao. Eind vorige week bereikten de werkgevers en de twee bonden voor de tweede maal dit jaar een principe-akkoord over een nieuwe cao voor de 14.000 werknemers in de bedrijfstak. De afspraken omvatten onder meer een loonsverhoging van in totaal 9 procent in een con tract voor 22 maanden. Boven dien gaven de werkgevers een 'koopkrachtgarantie'. Als de inflatie hoger blijkt te zijn dan de overeengekomen loonsver hoging, nemen zij het verschil zo snel mogelijk op in de lo nen. Voor de Voedingsbond FNV is het principe-akkoord niet aan vaardbaar, omdat de automati sche prijscompensatie uit de cao wordt geschrapt. De FNV- bond houdt vast aan die auto matische compensatie voor de gestegen prijzen en eist daar naast een loonsverhoging van 1,25 procent per jaar. De Voedingsbond FNV ziet in de beslissing van de werkge vers om het principe-akkoord zo snel mogelijk te formalise ren geen reden om zijn verzet op te geven. De bond zet zijn inspanningen voort om te ko men tot regelingen met afzon derlijke bedrijven, waarin wel sprake is van automatische prijscompensatie. Inmiddels is dat bij zes bedrijven gelukt. In de ondernemingen waar nog geen bedrijfsregeling geldt, gaat de staking gewoon door, zo deelde een woordvoer ster van de FNV-bond mee. Dat was gisteren nog het geval in circa 23 bedrijven, waar in totaal 1100 mensen staken. MARKTEN VEEMARKT LEIDEN (6-4- 92) Prij zen slachtrunderen per kg geslacht ge wicht zonder nier en slotvet, inklusief BTW (Volgens PW) Aanvoer slacht runderen 864, waarvan mannelijk 100. Mannelijk Super 8,70-9,70, mannelijk extra kwal 7.90-8,70, mannelijk 1e kwal 7,40-7,90 Handel redelijk en prij zen gelijk Mannelijk 2e kwal 6,70-7,40, mannelijk 3e kwal 5,90-6,70. Handel redelijk en prijzen gelijk Vrouwelijk Su per 8,50-11,00, vrouwelijk extra kwal. 7,40-8,50, vrouwelijkle kwal 6,20-7,40. Handel redelijk en prijzen prijsh Vrou welijk 2e kwal 5,40-6,20, vrouwelijk 3e kwal. 4,90-5,45 en worstkwaliteit 4,70- 5,45 Handel goed en prijzen hoger Totale aanvoer 864 stuks APELDOORN Ondanks de uitbreiding van het aandelenkapi taal met ongeveer 20 procent (in verband met de overneming van de Oostelijke Dagbladen Combinatie) verwacht de uitgeverij We gener voor het lopende jaar een zodanige winstgroei dat de netto winst per aandeel ten minste gelijk zal zijn aan die van 1991. Toen steeg het resultaat per aandeel van 2,11 tot 2,50. In to taal ging de nettowinst van 26,5 miljoen naar 29.3 miljoen, zo heeft de onderneming vandaag bekendgemaakt. Aandeelhou ders zal op de jaarvergadering van 5 mei een voorstel worden voorgelegd voor een dividend van 2,24. ADVERTENTIE Idoor GEP LEEFLANG ATLANTA - Het is wel even wennen. Je plaatst je bekertje onder een appa raat en plotseling schieten laser-stralen drie stralen water in jouw richting. Keurig op tijd buigen ze naar beneden en als ze eenmaal goed terecht zijn gekomen tapt het appa raat je bekertje boordevol cola. In het op sensatie beluste Amerika is niets te dol. De Coca Cola Company begreep dat goed en bouwde in Atlanta een publiekstrekker van de eerste orde. Pas anderhalf jaar bestaat 'De wereld van Coca Cola', maar nu al zijn er bijna anderhalf miljoen bezoekers langs de kassa gegaan. In een beker met ijs is 'Coke' een van de populairste dorstlessers van de Verenigde Staten en de Amerikanen wiUen graag wat meer weten van hun favoriete drankje. Ze zouden natuurlijk ook op zoek kunnen gaan naar de geheimen van het andere grote cola-merk Pepsi, maar in de stad Atlanta heeft niemand daar behoefte aan. Daar kun je 'die andere drank' niet eens kopen. Het hoofdkantoor van de Coca Cola Company staat nu eenmaal in Atlanta en de frisdrank-gigant heeft in eigen huis de alleenheerschappij. Ook internationaal gaat het weer uitstekend met het be drijf, nadat de laatste jaren de concurrentie steeds meer voet aan de grond kreeg. De ople ving heeft het met name te danken aan zijn directeur Ro berto Goizueta. Als beloning kreeg deze 1 miljoen aandelen cadeau, met een totale waarde van meer dan 150 miljoen gul den. Hoofdpijn Het bedrijf wil de bezoekers graag laten zien hoe het heeft kunnen uitgroeien tot een we reldwijde softdrinkverkoper. Ontelbare affiches, folders, blikjes, reclame-attributen en andere voorwerpen met de ei gen naam er op, geven in de vi trines een kleurrijke aanblik. Allerlei interessante 'nieuw tjes' zijn er te lezen. Zo kom je erachter dat dit drankje in 1896 werd ontdekt toen een paar mensen op zoek waren naar een middel tegen hoofd pijn. Doordat ze per ongeluk twee verkeerde dingen bij el kaar gooiden, ontstond cola. Sinds die tijd, bijna een eeuw geleden, is het snel gegaan. Het bedrijf breidde zich onge looflijk snel uit. Als je in 1919 bijvoorbeeld één aandeel van veertig dollar (bijna tachtig gulden) zou hebben gekocht en dat nu nog in je bezit had kunnen hebben, dan zou dat ongeveer een miljoen dollar waard zijn! Niet voor niets wordt Coca Cola verkocht in 160 landen over de gehele we reld. Elke seconde van iedere dag worden er zevenduizend flesjes geserveerd. Als je in een getal zou schrijven hoe veel flesjes er tot halverwege deze maand waren verkocht, dan kom je op het ongelooflij ke 3.842.792.958.032. In 'De wereld van Coca Cola' kan je ook proeven welke drankjes het Ajnerikaanse be drijf nog meer verkoopt. Neem eens een slokje ananas-sap uit Paraguay, ginger-ale uit Thai land, appeldrank uit Colombia, bloemendrank of honing-limo- nade uit Japan, perzikdrank uit Botswana of tutti frutti uit Costa Rica. Als je naar binnen wilt, dan moet je er wel rekening mee houden dat je niet de enige bent. Meer dan twee uur wach ten in de rij is heel gewoon. i Mickey- of Minnie Mouse lunchbox met drinkbeker <5 i£L75jU." H E M A De normaalste zaak van de wereld._

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7