Rust overheerst op actiecentrum FNV Vooral particulier verzekerden zien plan-Simons niet zitten Minister en Kamer roepen op tot overleg NS-staking Filerecord op Nederlandse wegen L Meer ontwikkelings hulp naar onderwijs 2 EfiidócSoinxmt BINNENLAND 3 1KLM ontkent nieuwe gesprekken met BA Schoolteam vervangen wegens spanningen Het mooiste applaus 1 Eén jaar cel voor corrupte brigadier MAANDAG 6 APRIL 1992 AMSTERDAM - De KLM ontkent dat er opnieuw gesprekken worden gevoerd tussen de KLM en British Airways (BA) over mogelijke samenwerking. De luchtvaartmaatschappij reageert daarmee op een bericht hierover in de Sunday Times. Volgens de Sunday Times hebben de Britten besloten de ge sprekken te hervatten op basis van een verdeling van 65 procent BA en 35 procent KLM. Eerder wilde BA niet verder gaan dan een belang van 30 procent voor de KLM. Een woordvoerster van de KLM ontkende nadrukkelijk dat er weer wordt onderhandeld. Volgens de Britse krant wordt er ech ter op lager niveau weer tussen de partijen gepraat. De directies zijn nog niet met elkaar om de tafel gaan zitten. „KLM en BA treffen elkaar natuurlijk dagelijks op verschillende internatio nale bijeenkomsten. Daar zal best met elkaar gepraat worden", aldus de woordvoerster. „President Bouw heeft echter al eerder aangekondigd dat de besprekingen beëindigd zijn en niet opge schort. Dat geldt nog steeds". Bejaarden besmet met salmonella VUGHT Vier senioren uit verzorgingstehuis Elisabeth in Vught zijn opgenomen in zie kenhuizen in Den Bosch, na dat is vastgesteld dat ze zijn besmet met de salmonella D- bacterie. Hun toestand is sta biel. In Huize Elisabeth wonen 128 mensen. Bij tien van hen is de besmetting vastgesteld. Bij twintig huisgenoten zijn ver schijnselen van besmetting vastgesteld, maar staat niet vast dat ze geïnfecteerd zijn. De oorzaak van de besmetting is nog onduidelijk. De keuken is uit voorzorg gesloten. Het personeel wordt onderzocht op een eventuele besmetting. WESTERBORK - De vier leerkrachten van de openba re Mr. Sieberingschool in Nieuw Balinge (gemeente Westerbork) worden zo snel mogelijk door andere onder wijzers vervangen. Ook di recteur H. Hillinga kijkt uit naar ander werk. Hij staat sinds 1 april op non-actief. Het gemeentebestuur van Westerbork heeft die maatre gelen genomen in goed over leg met de betrokkenen. De ouders van de leeringen zijn dit weekeinde op de hoogte gebracht. Aanleiding voor de vervanging van het complete onderwijsteam zijn de al ja ren bestaande problemen „van onderwijskundige aard". Volgens een woord voerder van de gemeente Westerbork heeft dat geleid tot een onwerkbare situatie en veel spanningen in het dorp. „In het belang van het dorp was het onverantwoord deze situatie te laten voortbe staan". Paul de Leeuw moet zich verantwoorden HILVERSUM - Paul de Leeuw- heeft zich vandaag moeten ver antwoorden tegenover de VARA- leiding vanwege de onaanvaard bare manier waarop hij tegen een jonge fan van de zanger Gordon te keer is gegaan in de eerste van een nieuwe serie afleveringen van 'De Schreeuw Van «De Leeuw'. De woede bij'de kijkers was zo groot dat de telefoon bij de VARA zaterdagavond roodgloei end stond. Een aantal bellers zeg de zijn abonnement op. De VARA besprak vandaag met de presen tator en de redactie de formule van de show. die van het scherm verdwijnt als de kritiek geen in- vloed heeft op de makers. Idoor KARIN SWIERS UTRECHT Rust over heerste vanochtend op het landelijk actiecentrum van de vervoersbond FNV in Utrecht. „Wij hebben buitengewoon veel ervaring met actievoeren. Hier wordt niet geschreeuwd op paniekerig gedaan", aldus woordvoerder Bert Duym. Mis schien dat de rust ook iets te maken heeft met het tekort aan nachtrust, Duym heeft één uur geslapen, onderhandelaar Wim Korteweg twee uur. Om half vier vanochtend ko men de eerste stakingsmeldin gen binnen. Op een uitzonde ring na heeft iedereen gehoor gegeven aan de oproep van de bonden. De staking is zo com pleet dat de Nederlandse Spoorwegen de handdoek in de ring hebben geworpen, blijkt na een paar uur. „De hoofdverkeersleiding heeft aan iedereen doorgegeven dat ze maar moeten stoppen met proberen de treinen te laten rijden", maakt een tevreden Duym de balans op. De stakers - hun aantal wordt ruw geschat op 6000 mensen schrijven zich in en keren vervolgens huis waarts. Op een schoolbord wordt in het actiecentrum het aantal stakers per gemeente bijgehouden. „Leeuwarden. 46 stakers om 8.10 uur" en „Werkplaats Haarlem 150 sta kers", wordt er geroepen aan diverse telefoons. Op het schoolbord wordt geveegd en gekrijt. Er zijn nauwelijks inci denten. Vakbondsbestuurder Mar- greet Vis heeft problemen op het Alkmaarse station. „Een dienstklopperige chef van de NS wilde niet dat ze optrad en stuurde haar weg. De aanwezi ge FNVers hebben toen ge zegd, dat ze moest blijven en dat de chef van haar af moest blijven". De NS belt dat de stakingslei der in Eindhoven oproept om Rond een uur of acht vanochtend waren er toch nog wat reizigers naar Den Haag CS getogen in de hoop dat de treinen zouden rijden. FOTO: STEPHEN EVENHUIS spontaan op de sporen te gaan staan om de treinen tegen te houden. Het actiecentrum belt naar Eindhoven om dit te con troleren en zonodig tegen te houden. Het is volgens de Spoorwegwet verboden om op de sporen te gaan staan. Alle gegevens die binnenko men uit de diverse actiecentra worden meteen in het logboek verwerkt. Bladeren in het log boek is verboden. „Het bevat strategische informatie en als je een strijd hebt zijn er gren zen. De NS mag niet weten wat erin staat". De ochtendkranten worden ge speld, het ontbijtjournaal op televisie wordt gretig bekeken en het koffiezetapparaat loopt continu door. De radio meldt kilometerslange files. „Het zou niet best zijn als de staking géén effekt zou hebben", merkt Korteweg op. Hij is te vreden dat de stakingsaktie zo goed verloopt. „Maar het liefst wil ik meteen weg om te gaan onderhandelen. Ik wacht op een fatsoenlijke uitnodiging van de NS. Komt die niet dan blijft het twee dagen lang een puinhoop". door HANS LEBER DRIEBERGEN - Neder land kende vanochtend een absoluut filerecord: 290 kilometer verdeeld over 25 files. Op een nor male maandagochtend staat er zestig kilometer file. De Algemene Verkeersdienst (AVD) in Driebergen meldde rond half acht vanochtend al meer dan honderd kilometer file. Drie kwartier later was de Randstad nagenoeg onbereik baar. Om zes uur kwam bij de AVD al de eerste melding van een file binnen: drie kilometer bij Zaltbommel. Volgens een woordvoerder kon men het verkeer nog wel rijdende hou den. maar waren de steden niet meer in staat de verkeers stromen op te nemen. De lang ste file stond op de A2 tussen Breukelen en Beesd. Over een afstand van 45 km was daar sprake van langzaam rijdend en stilstaand verkeer. Onder meer door een ongeval groeide de file voor de Van Brienen- oordbrug uit tot meer dan tien kilometer. De AVD was met zeventig voertuigen langs de weg. Dat is twee keer zoveel als normaal. Volgens de verkeersdienst was er sprake van meer problemen dan bij de treinstaking in 1990: "We hebben zoveel mogelijk getracht het verkeer rijdende te houden, anders vallen er ga ten en krijg je ongelukken. De mensen trekken dan bij het dichttrekken van die gaten te snel op. We hebben zoveel mo gelijk de storende elementen als auto's met pech en ongeval len er tussen uit gehaald". Rond half tien vanochtend wa ren de meeste files opgelost. Bij de AVD in Driebergen ver wachtte men dat er vroeg in de middag al weer sprake zou zijn van nieuwe files. Wie vroeg begint gaat ook vroeg naar huis. Flexibele werktijden, hè," aldus de woordvoerder. DEN HAAG - Minister Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat en de Twee de Kamer hebbem de vak bonden en de NS-directie opgeroepen zo snel moge lijk om de tafel te gaan zit ten. De minister en ka merleden betreuren de treinstaking voor twee da gen, maar zullen geen ver dere acties ondernemen. Alleen WD-woordvoerder Jor- ritsma-Lebbink is van mening dat als de treinstaking te lang aanhoudt gesproken moet worden over het verbieden er van. „Het recht op staking staat nu niet ter discussie. Maar het is wel zo dat bij de NS relatief veel wordt gestaakt. Het is nu bijna ieder jaar het zelfde probleem. Dat is een zorgelijke zaak. Het moment om het stakingsrecht aan de orde te stellen is nog ver weg, tenslotte zijn deze stakingen maar voor twee dagen afge kondigd. Maar als het veel lan ger gaat duren, zullen we ons daarop misschien moeten be raden", aldus Jorritsma-Leb- bink. De vakbonden en directie van de NS verschillen op tenmin ste vijf belangrijke punten van mening. De directie biedt 3,9 procent loonsverhoging, ter wijl de bonden 4.5 procent ei sen. Daarnaast willen de vak bonden meer atv voor de 55- plusser, terwijl de NS-directie twaalf roostervrije dagen in het jaar al meer dan voldoende vindt. In de derde plaats had de directie een extraatje in pet to voor het NS-personeel dat meer dan 3500 gulden per maand verdient. Voor hen wordt een extra loonsverho ging van 0,3 procent in het vooruitzicht gesteld, waar de vakbonden uiteraard niet mee akkoord kunnen gaan. En in de vierde plaats denkt de NS- directie aan het splitsen van de cao. Momenteel geldt één ar- beidsovereenkorhst voor alle werknemers. De directie wil echter het 5000 man tellende onderhouds- en ontwikke- lingspersoneel een andere cao geven dan de andere 22.000 werknemers die als conduc teur, machinist en loketbe dienden werkzaam zijn. Ten slotte verschillen beide partij en nog over het heikele punt van de rust- en wachttijden. De Nederlandse werkgevers hebben geen idee hoeveel schade ze lijden door de trein staking. Bij de NOB Wegtrans port, de organisatie voor be- roepsgoederenvervoerders over de weg, durft men nog geen schatting te geven. Ook de grote werkgeversorganisa ties, VNO en NCW, hadden nog geen inzicht in de gevolgen. Een Woordvoerster bij de VNO verwacht dat het enkele dagen gaat duren voor er duidelijk heid is. Ook bij de NOB Weg transport heeft men geen idee of de files voor extra kosten gaan zorgen. „Een chauffeur die internationaal rijdt en een uur langer in de file staat is niet zo'n grote kostenpost. Pro blemen verwachten we alleen bij de expediteurs die met strakke schema's rijden. In veel plaatsten is laden en los sen alleen tussen bepaalde tij den toegestaan. Als de sche ma's door de files in de war ko men, is er een kans dat de vrachtwagen met lading terug moet, of een dag moet wach ten". HILVERSUM Staatssecre taris Simons van Volksgezond heid en zijn plan genieten niet veel steun van het Nederland se volk. Uit een enquête, dat het onderzoeksbureau Inter- View uitvoerde in opdracht van Vara's actualiteitenru briek Achter het Nieuws, blijkt dat 49 procent van de bevol king weinig vertrouwen heeft in de bewindsman. Een kwart procent van de ondervraagden heeft nog wel fiducie in Si mons, 26 procent heeft geen mening. De resultaten van de enquête werden zaterdaga vond bekendgemaakt. Vooral de particulier verzekerden staan sceptisch tegenover het plan-Simons. Zo denkt de helft van hen niet dat het plan tot een rechtvaardige premielast- verdeling leidt. Ook over de vraag, of invoering van het plan lagere kosten van de ge zondheidszorg met zich mee brengt, zijn vooral de particu lier verzekerden somberder. Op de vraag of de staatssecre taris moet doorgaan met de in voering van zijn plannen ant woordde 31 procent van wel. 48 procent van niet en had 21 pro cent geen mening. De felste te genstanders zijn opnieuw de particulier verzekerden en Ne derlanders tussen 35 en 49 jaar oud. CASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON- VfRTfL NOU!* ASJmiKFTU V UTRECHT - De Bureaus Ver trouwensartsen hebben vorig jaar bijna 10.000 meldingen van kindermishandeling in het gezin binnengekregen. Dat waren er zo'n 1500 meer dan in het jaar daarvoor. Dat staat in het jaarverslag over 1991 van de Landelijke Stichting Bu reaus Vertrouwensartsen inza ke Kindermishandeling (LSBVK), dat vanmiddag in Utrecht werd gepresenteerd. door BERT JANSMA- Mijn kleindochter is al verder dan ik ooit ben gekomen. Ze heeft haar zwemdiploma B gehaald. Gisteren in het bad aan de Mauntskade in Den Haag. Ik zelf kan me helaas op niet meer beroepen dan op een simpel diploma A. En wanneer ik mijn vader mag geloven heeft hij mij tijdens het afzwemmen, schreeuwend van de kant, van een zeer nabije verdrinkingsdood gered. Bij het rugzwemmen schijn ik bijna geslaagde pogingen gedaan te hebben de bodem uan het bad te raken, terwijl ik bij het watertrappelen nog wel net de vingers, maar nauwelijks het hoofd boven water kon houden. Het bezit uan het diploma heb ik dan ook meer aan de goedgeefsheid van de badmeesters uan het Florabad in Amsterdam- Noord te danken, dan aan eigen vaardigheden. De oppervlakte van dat openluchtbad zie ik nog altijd voor me als een verschrikkelijk voetbalveld van water waar geen overkomen aan was. Ik toog gisteren dan ook met twijfels en camera naar het Mauritsbad. Niets aan de hand gelukkig. Kleindochter redde het met een jaloersmakende vanzelfsprekendheid. En ivat enig zoiets in zo'n intiem stadsbod te zien gebeuren. Ouders langs de kant gewapend met foto- en video-apparatuur. Luid applaus bij ieder kind dat na een stukje onder-water-zwemmmen weer mirakuleus boven kwam. Leve dat kleine zwembad midden in de stad. Het heeft iets huiselijks. Je ontmoet er mede bewoners van het centrum met hun kroost. Kinderen zien er kameraadjes van school. En de badmeesters proberen er met vertrouwenwekkende klopjes de moed bij de kandidaat-waterrotjes in te houden. De kleine dramaatjes ontgaan er niemand. Ze worden er bijna gezamenlijk gedragen door de aanwezigen. Ik herken me opeens lijfelijk tn een knulletje, aan de beurt om te duiken, dat opeens bevangen wordt door angsten. Hij wil niet meer. En de badmeester maar op hem inpraten, met hem meelopen, hem weer naar de rand van het bad halen. Doet-ie 't of doet-ie 't niet? Alle ogen van de kant gericht op de kleine weifelaar. Een mini-drama dat Olympische proporties krijgt. En jawel, hij gaat terug naar de rand van het bad. En jawel, hij maakt z'n duik. En ja hoor, hij kómt weer boven na het eerste trapje. Van de kant klinkt een opgelucht en laaiend applaus. Of al die ouderen daar zich hun eigen faalangsten, onzekerheden, water- en examenvrezen van vroeger herinnerden en die allemaal uia dat jongetje nog eens overwonnen. Het knulletje zwom verder alsof er helemaal niets gebeurd was. Zo gaat dat in een kinderleven. Misschien herinnert hij zich later dat applaus nog eens. Maar of hij nu wereldrecords zwemt, of z'n diploma Z zal halen, zó mooi zal 't nooit meer klinken. door KOOS VAN WEES Zwembad uitgebrand Een uitslaande brand heeft gisteren zwembad Malkenschoten in Apeldoorn voor een groot deel verwoest De oorzaak van de brand is nog niet bekend Het bluswerk werd bemoeilijkt door een enorme toeloop van dagjesmensen FOTO: ANP Aantal meldingen kindermishandeling stijgt Kwamen er in 1990 nog 8.223 gevallen binnen, het jaar daar op waren het er 9.807. „Niets wijst erop dat de grens is be reikt", 'zeggen de Vertrou wensartsen. De campagne „Over sommige geheimen moet je praten" heeft niet tot veel onterechte meldingen ge leid, zoals door sommigen werd gevreesd. Het percentage twijfelachtige meldingen bleef gelijk, namelijk 21 procent. DEN HAAG - Nederland zal onderwijs een veel gro tere rol gaan geven in de contacten met ontwikke lingslanden. Daarbij gaat het vooral om financiële steun aan het basisonder wijs, in landen waar het analfabetisme erg groot is. Nederland wil door een her schikking van middelen op het ministerie van ontwikkelings samenwerking straks honderd miljoen gulden per jaar extra uitgeven aan basisonderwijs. Dit blijkt uit de nota „Ontwik kelingssamenwerking en on derwijs" die minister Pronk vanmorgen aan de Tweede Ka mer heeft gestuurd. In de nota wordt gekozen voor armoedebestrijding via de weg van het onderwijs. De nota concludeert dat de economi sche teruggang van de jaren tachtig in de arme landen ten koste is gegaan van het onder wijs. Het gevolg is een neer waartse spiraal, waarbij de kennis ontbreekt om die lan den uit het slop te halen, en mensen onvoldoende moge lijkheden krijgen zich te scho len. „Goed onderwijs betekent op zich nog geen economische, sociale en politieke ontwikke ling. Echter, structurele ar moedebestrijding blijft een dode letter in een land waar soms wel zeventig procent van de volwassenen - en bijna alle vrouwen - nooit heeft leren le zen en schrijven", zo stelt de nota. Die situatie doet zich vooral voor in Aziatische lan- „Gebruik teveel vitamine A gevaarlijk" DEN HAAG - Het gebruik van te veel vitamine A door zwangere vrouwen, kan leiden tot ernstige, zichtbare afwij kingen bij ongeboren kinde ren. Ook kan het gedragsstoor nissen op latere leeftijd tot ge volg hebben. Dat stelde de hoogleraar Paul Peters gister avond in KRO's Brandpunt. „Vooral in de eerste fase van de zwangerschap, eigenlijk als de vrouw nog niet weet dat ze in verwachting is, kan te veel vitamine A leiden tot bijvooor- beeld afwijkingen aan de her senen en open ruggetjes". Pe ters zegt al geruime tijd bezig te zijn de gebruikers van vita mine A-preparaten te informe ren over de gevaren van het ge bruik van die middelen. den als Bangla-Desh en de Afrikaanse landen ten zuiden van de Sahara. Op deze landen zal de Nederlandse extra hulp voor het basisonderwijs zich vooral richten. Volgens de nota is het onder wijs in ontwikkelingslanden nu vaak heel ondoelmatig. Aan de ene kant is er een enorm an alfabetisme, aan de andere kant kiezen mensen die wel kunnen lezen en schrijven na hun middelbare school voor universitaire studies, in plaats van het voor het land noodza kelijker beroepsonderwijs. De status van de universiteit zorgt daarmee voor een wegkwijnen van vaak goede hogere be- roepsopleid i ngen De nota stelt dat van de landen die geld voor het onderwijs ontvangen verwacht mag wor den dat er een betere stroomlij ning en afstemming komt tus sen het voortgezet en het ho ger onderwijs. Speciale aan dacht zou daarbij moeten gaan naar het agrarisch onderwijs, dat sterk ondergewaardeerd wordt terwijl het in die landen de grootste economische sec tor is. Andere voorwaarde voor de hulp is dat de ontvangende landen een nationaal actiepro gramma opstellen voor het ba sisonderwijs. ROTTERDAM - De recht bank in Rotterdam heeft van morgen een voormalige briga dier van de Rotterdamse poli tie veroordeeld tot één jaar cel wegens corruptie. Ze achtte bewezen dat de 52-jarige H.W als medewerker van de afde ling Bijzondere Wetten in de periode 1982-1989 minstens 80.000 gulden heeft aangeno men van verscheidene gokba- zen van illegale casino's en bingohuizen in de Maasstad. W. kreeg dit tipgeld in ruil voor informatie over ingestelde po- litie-onderzoeken en over op handen zijnde invallen in gok gelegenheden. De aanklager had eerder een gevangenis straf van twee jaar geëist. De verdachte werd in maart 1990 aangehouden en later dat jaar oneervol ontslagen. De rechtbank verweet W. dat hij door zijn handelwijze het vertrouwen in de Rotterdamse politie heeft geschaad, en dit louter en alleen uit eigen winstbejag. De rechtbank stej- de wel dat W. door de leiding van de afdeling Bijzondere Wetten te weinig „was ge stuurd" in zijn contacten met de gokwereld.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3