Ltd**; öckener Kecks: „Wij ilden wat anders dan m van dat dak af' Samuel Beckett in het Paard labyrint Korenslag: Megakoor brengt première en breekt record Soirumt KUNSTIRTV 9 cteur Paul Henreid pasablanca) overleden Billy Idol veroordeeld tot campagne tegen drugs en alcohol Kim Zeegers: „Becketts vrouwen zijn heroïsch techter: koper Chagall loet kunstwerk betalen Bavo Galama sympathiek maar langdradig Een en al adagio bij Schönberg Kwartet tTbava i VRIJDAG 3 APRIL 1992 iTA MONICA - De Amerikaanse acteur en regis- rPaul Henreid. die onder meer de verzetsheld Vic- Laszlo in 'Casablanca' speelde, is zondag op 84-ja- leeftijd overleden in Santa Monica. Dit is pas gis- n door zijn nabestaanden meegedeeld. Paul Hen- 1. die voor de burgerlijke stand Paul Hernreid Rit- von Wasel Waldingau heette, leefde in de vijftig dat hij filmacteur was eerst in Londen en later in mYork. ialve zijn rol in Casablanca' in 1942, met Hump- jr Bogart. Ingrid Bergman. Dooley Wilson en Clau- Rains. was Henreid de partner van Bette Davis in w Voyager' Henreid. die in 1908 in Triest (Italië) geboren was kind van een Zweedse vader en een Oostenrijkse eder. speelde ook in 'Night Train'. 'Devotion'. 'In rTime', 'Rope of Sand' en Last of the Buccaneers'. BEVERLY HILLS - Een rechtbank in Beverly Hills heeft deze week roek-ster Billy Idol ver oordeeld tot het voeren van een campagne te gen het gebruik van alcohol en drugs. Boven dien moet Idol een boete van tweeduizend dol lar betalen omdat hij een vrouw in het gezicht had geslagen. De inmiddels 36-jarige Idol gaf vorig jaar oktober samen met een vriend twee vriendinnen een lift. Idol, die achter in de auto zat met een van de vrouwen, gaf toe deze te hebben geslagen. Hij voerde ter verdediging aan dat hij flink had gedronken. Als straf moet Idol die zich in de rechtbank keurig ge droeg en gekleed ging in een donker pak - publieke verklaringen afleggen tegen het ge bruik van drugs en alcohol. DEN HAAG - In het ka der van het Samuel Bec kett festival (van 8 tot en met 18 april) organiseert de Stichting Maldoror op 16 april een multimediale avond in het Paard in Den Haag. Het gaat om een avondvullend Beckettprogramma waarin performance, film. video, voor dracht, muziek en een exposi tie centraal staan. Volgens de organisatoren wordt „binnen elk onderdeel de stilte en kaalheid van Bec- ketts spirituele landschap voelbaar gemaaktDe avond wordt gepresenteerd door Cor Gout. Te zien zijn onder meer de niet eerder vertoonde acht tien minuten durende video film 'Waiting for waiting for Godot' van regisseur Derek Jarman. De multimediale kun stenares Annemie van Kerck- hoven uit Antwerpen is verant woordelijk voor 'Hier woont mijn huis', een dertig minuten durende film die gelijktijdig met twee camera's werd opge nomen. Sonoloog Edwin van der Hei de. afgestudeerd aan het Haag se Koninklijke Conservatori um. componeerde speciaal voor het Beckett-programma. terwijl de Haagse cineast Hans Baron zijn video 'Windstilte' toont. De dove dichter Wim Emmerik vertaalde, met Tony Bloem, een aantal Beekett-ge- dichten in Nederlandse geba ren taal. De expositie is van Evert Rodewijk. terwijl ook de Spaanse stemkunstenares Cas de Marcz en het solo-project van Private Investigator of Sound. Mano Horrik te horen zal zijn. EMMY VAN REENEN [STERDAM - „Om lalf uur op Centraal ition in Amsterdam? is wel een beetje »eg", laat gitarist Rob Weerd van de Tröcke- Kecks weten als we afspraak maken, ar, hij staat er toch. Het artet heeft de avond er- >r nog wat flesjes open rokken, nadat ze de op- nen voor hun nieuwe idee 'Andere Plaats, dere Tijd' hadden afge- id. dere plaats, andere tijd' is achtste plaat van de pop- ep Tröckener Kecks uit sterdam. Met hun vorige ee 'Met hart en ziel' werden lekend bij het grote publiek (ederland en België. De ge- namige hitsingle haalde 's een plaats in de Top 40. nieuwe ceedee is dynami- er en beter uitgewerkt", t Rob de Weerd over de [speler. „De weemoedige kken klinken ook echt wee- edig. En de vrolijke stuk- nklinken echt vrolijk", 'entien dagen heeft Tröcke- Kecks in studio's doorge bracht om de nieuweling op te nemen. „Ik vind dat we het vlot voor elkaar hadden. Ame rikaanse groepen doen soms een jaar over een ceedee met dezelfde kwaliteit. We hebben keihard gewerkt. We zijn in die. tijd ook nauwelijks buiten de studio geweest. We hadden in die periode een mollenbe- staan". 'Andere plaats, andere tijd' ligt muzikaal gezien in de lijn van de vorige. Een plaat voor het grote publiek? Rob: „Dat is niet de opzet. We maken alleen wat we zelf mooi vinden. Dat het verkoopt is meegenomen, daardoor ben je er zeker van dat je kunt doorgaan. Maar als we alleen voor een groot pu bliek platen willen maken, hadden we beter in het Chi nees kunnen gaan zingen. Dan heb je meteen een publiek van een miljard mensen". Van de Kecks vorige ceedee gingen zo'n 16.000 exemplaren over de toonbank, terwijl ook eerdere platen de laatste tijd. hun weg naar de consument weten te vinden. „We verko pen meestal niet explosief, maar het uiteindelijke resul taat mag er zijn". De oud-Harderwijker heeft plezier in de muziek van de Tröckener Kecks. Hij kwam bij toeval in aanraking met de Kecks. „In 1978 verliet ik Har derwijk. Als je als muzikant iets wilt beleven, moet je niet op de Veluwe blijven. Ik ont moette de Tröckener Kecks in een kroeg. Kort daarvoor had ik voor het eerst een plaat van de Kecks in een platenzaak ge zien. Ik verkeerde eerst in de veronderstelling dat het een Duits groepje was, ook door de titel van de plaat: 'Schliess- baum'. Ik dacht: goh. die lui hebben een plaat gemaakt. Dat was alleen weggelegd voor on- sterfelijken, meende ik vóór die tijd. Punk Ze waren op zoek naar een gi tarist. Ik kreeg een cassette mee om te oefenen en maakte vervolgens deel uit van de groep. Meer aangenomen op doorzakvermogen dan op gi taarkwaliteit, volgens mij. In de begintijd, na de oprichting in 1980. speelde de Tröckener Kecks een soort Nederpunk. Volgens Rob de Weerd is er niet veel verschil tussen punk en de muziek die ze nu maken. „Voor mij is rock and roll in principe hetzelfde als punk. Alleen kunnen punkgroepen minder goed spelen". De Kecks hebben voor Neder landstalige muziek gekozen omdat ze zich het beste thuis- voelen in hun moerstaal. „Je hebt een rijkere woordenschat Rob de Weerd (links boven): „Als je het Engels van Rick de Leeuw hoort, dan weet je waarom we niet in die taal zingen" foto ariola dan in het Engels. Hierdoor kunnen we onze ideeën beter neerzetten. .Bovendien, als je het Engels van Rick de Leeuw hoort, dan weet je waarom we niet in die taal zingen En waarom zouden we iets doen dat anderen veel beter kun nen? Nee, wij houden het in onze eigen taal". „En in het begin was het ge woon leuk om het in het Ne derlands te proberen. Tien jaar geleden had je artiesten zoals Peter Koelewijn en Raymond van het Groenewoud. Wij wil den wel eens wat anders dan 'Kom van dat dak af. Het was leuk om te proberen, instinc tmatig gebeurde het. Je hoort iets, je probeert het in je eigen stijl en het is er". Dat het proberen de Tröckener Kecks geen windeieren heeft gelegd, bewijst wel het optre den vorig jaar op het Pinkpop festival en het winnen van de Zilveren Harp van Conamus. Het konït allemaal aanwaaien, als je Rob de Weerd mag gelo ven. „Het overkomt je toeval lig. maar dat gebeurt alleen als je doorzet". Tilborgh in 'Comfortable or Not' met de auto in de foto: pan sok Kim Zeegers/Johan Doestburg, Com fortable of Not/Wachten op B. 9 april, première Kunstpassage Den Haag, 20.15 en 22.00 uur. Herhalingen op 10,11,12,14,15,16,17 en 18 april. Idoor ANGELA VAN KLEEF DEN HAAG - Ergens in de doolhof van gangen, vertrekken en zalen van de Kunstpassage aan de Fluwelen Burgwal in Den Haag zit Kim Zeegers op de eerste rij van een klei ne tribune en bekijkt het in aanbouw zijnde decor, waarvan het meest opval lende onderdeel een auto is, die tegen een paal in de kreukels is gereden. Zij is bezig met de voorberei dingen voor haar aandeel in het Beckettfestival, dat van 8 tot en met 18 april in Den Haag wordt gehou den. John Reinders van het Theater aan de Haven (voorheen Het Gebeuren) vroeg Zeegers en een andere Haagse regisseur, Johan Doesburg, die beiden veel met zijn groep hebben ge werkt. een bijdrage te leveren aan het evenement rondom de Ierse auteur. Uit een gesprek met Kim Zeegers blijkt hoe zij zich met overgave in het werk van Samuel Beckett 1906- 1989) heeft verdiept. Tijdens haar research kwam zij terecht bij een stuk van John Calder, uitgever en tevens vriend van Beckett, die, als een hommage aan de auteur, fragmenten uit diens werk had genomen en ze van commentaar had voorzien. Eén van die commentaren was: „To be a woman in the world of Beckett's drama and fiction is never comfortable. To please and support the male, usually indifferent to her ministrations, she turns prosti tute. reluctantly gives birth, accepts abuse, desertion or ac ceptance in the most insulting terms. But Beckett's women are heroic in their ability to carry on and fulfil the de mands of nature". Het is altijd ongemakkelijk een vrouw te zijn in de wereld van Becketts drama en fictie. Om de man te behagen en te steunen - en die staat daar gewoonlijk on verschillig tegenover - wordt zij prostituée. baart met tegen zin. aanvaardt zij dat ze mis bruikt wordt, verlaten of geac cepteerd waarbij zij de meest grove beledigingen verduurt. Maar Becketts vrouwen zijn heroïsch in hun vermogen door te zetten en aan de eisen van de natuur te voldoen. Guusje van Tilborgh Zeegers: „Ik besloot, met dit commentaar op de plaats van de vrouw, in het werk van Bec kett als uitgangspunt, vier mensen te vragen een korte monoloog te schrijven: Mieke Lelyveld, Kester Freriks. Ger- bien Fricke en Thomas Ver- bogt. De inmiddels binnenge komen stukken worden tot één monoloog verwerkt. Het is dus geen echt Beckettstuk, maar een afgeleide. Misschien kun je het een kritische noot noemen, een overpeinzing over zijn oeuvre". De monoloog zal onder de titel 'Comfortable or not' worden gespeeld door Guusje van Til borgh, die hiervoor door het Nationaal Toneel wordt uitge leend. „Guusje en ik kenden elkaar allang en hadden res pect voor eikaars werk. Zij had al eens gezegd, dat ze graag met mij zou werken. Kraakpand En eigenlijk is uit de gedachte daaraan en het vinden van dat commentaar van Calder het idee voor deze monoloog gebo ren". Zeegers is heel blij met de keu ze van de Kunstpassage als lo catie. „Het gebouw, de ruim ten daarin hebben elk hun ei gen karakter, dat in de creatie van het totaal een belangrijke rol speelt. Eigenlijk is het ge bouw een stuk op zichzelf Zij heeft haar decor, haar mise-en- scène ook voor een groot deel geënt op de ruimte waarin de monoloog zal worden gegeven. Kim Zeegers vindt het dan ook heel jammer, dat dit gebouw van de vroegere Staatsdrukke rij, dat later een kraakpand was en nu een florerend cul tuurcentrum van Den Haag is. aan het einde van het jaar zal worden afgebroken. In de ruimte, waarin haar produktie zal worden gebracht, stonden vroeger de drukpersen. Het project wordt uitgevoerd in samenwerking met de Stichting Indivina. waarvan Zeegers artistiek directeur is. Zij heeft zelf het initiatief ge nomen tot de oprichting daar van om in Den Haag aan kunst en cultuur te werken. „Om," zoals zij zegt. „een humuslaag te kweken als voedingsbodem voor de ontwikkeling van idee ën die betrekking hebben op alle aspecten van het toneel". ADVERTENTIE Seizoen 1991/92 twintig jaar Toneelgroep De Appel «STERDAM - De ko- !r van een werk van de instenaar Marc Chagall 887-1985), die het werk mei van het vorige jaar j het veilinghuis Sothe- 's in Amsterdam kocht, oet het kunstwerk bin- m twee dagen betalen. t heeft vice-president J. akking van de rechtbank in nsterdam gisteren bepaald het kort geding dat de koper ien het veilinghuis had aan spannen. koper, die eigenaar is van I kunsthandel in de hoofd- d, weigerde het bedrag van te 27.000 gulden te voldoen, "dat de Chagall niet verge- i ging van een echtheids- tificaat Volgens Sotheby's i voor het werk. getiteld tees and an Angel' geen cer- caat worden afgegeven, om- het Comité Marc Chagall ^Weigert. De reden hiervan is dat het om grafisch werk gaat dat door de kunstenaar aan vrienden cadeau is gege ven. Chagall's weduwe vindt dat dergelijk werk niet in het commerciële circuit dient te komen en weigert op basis daarvan een certificaat te ver strekken. De raadsman van de koper had tijdens de behandeling van het kort geding de beslissing van het Comité Marc Chagall niet betwist. Wel meende hij dat Sotheby's voorafgaand aan de veiling duidelijk had moeten maken dat er geen echtheids certificaat zou kunnen worden verstrekt. Een medewerker van Sothe by's had volgens de advocaat tegen de koper gezegd dat het met de papieren wel goed zat. In kunstkringen zouden der gelijke uitlatingen betekenen dat de benodigde documenten aanwezig waren. Vrakking oor deelde dat de koper dat niet aannemelijk had gemaakt. van Inez van Dullemen/ox^, regie Erik Vos mn\ "fascinerende speurtocht", "een unieke^— gebeurtenis", "verrassend en verrukkelijk" in het Appeltheater Den Haag reserveer tijdig 070 - 350 22 00 Belangstelling voor Nederland 3 groeit HILVERSUM - De belangstelling voor programma's op Neder land 3 groeit. Dat blijkt uit cijfers van de afdeling Kijk- en Luis teronderzoek van de NOS over de maand maart. Het derde net haalde vorige maand een marktaandeel van dertien procent; een groei van drie procent in vergelijking met twee maanden gele den. De belangstelling voor Nederland 2 nam vorige maand iets af tot een marktaandeel van 24 procent, Nederland 1 en RTL4 blijfven stabiel met respectievelijk 18 en 28 procent. Bavo Galama speelt 'Iets met een kist'. Gezien in Diligentia, Den Haag. Herhalingen vanavond en morgen avond. Op 12 mei in de Leldse Schouwburg. Idoor DICK VAN TEIJLINGEN Sinds een tijdje hoeft cabaret niet per se meer te bestaan uit sketchjes en liedjes die niks met elkaar te maken hebben. Een doorlopend verhaal mag ook. Het lijkt dan op toneel, maar grappen over actuele on derwerpen horen weer typisch in het cabaret thuis. Frisse Jongens maakten dat soort to neelcabaret. en later Zak As. Een van de twee Frisse Jon gens is op die toer verder ge gaan. Bavo Galama maakte een paar seizoenen geleden 'De vrije val van Victor Thieu' en kreeg daar veel waardering voor en ook de CJP-prijs. Het was een verhaal van een in roe rig Amsterdam verdwaalde wereldvreemde jongeman. 'Iets met een kist' is zijn nieu we programma. Hij gebruikt daarvoor een bekend thema: een man wordt geconfronteerd met iemand die zich niet al leen uitgeeft voor hem. maar zijn hele leven overneemt, in clusief huis, vrouw en kind. Niemand herkent hem als zichzelf en hij trekt zich maar terug in zijn tweede huisje op de Veluwe. peinzend over de existentialistische waarheid datje bent wat de anderen van je denken. Uiteraard komt het gezinnetje zich daar op een ge geven moment ontspannen en volgt de confrontatie, waarin de grens tussen de twee alter ego's moeilijk vast te stellen blijft omdat Galama snel van rol wisselt. Na een fataal einde voor een van de twee door breekt hij voor de ontknoping de toneelwerkelijkheid. Het feit dat ik al een tijd zat te denken hoe hij er een eind aan Bavo Galama had toch nog even een plaatsgebonden taboetje te pakken foto clemens rikken zou breien, geeft aan dat ik niet werd meegesleept door het verhaal. Het thema is va ker gebruikt, maar wordt niet uitgewerkt met de nachtmer rieachtige beklemming die het toch een beetje moet hebben. Het is snel duidelijk waar het om gaat en daarYia zijn de ver rassingen niet dik meer ge zaaid. In de confrontatie tus sen de twee ikken leeft de voorstelling op. maar verder leidt die nogal aan gekabbel. Galama acteert heel aardig, kan mimisch veel en heeft een sympathieke uitstraling, maar zijn verhaal heeft te weinig vaart en wordt nog vertraagd doordat te veel grappen niet leuk genoeg zijn. Dat die over Mrs. Pepper en over Claus in het gesticht in Den Haag voor een gniffelige rilling door de zaal zorgen, was weer wel leuk. Ze'waren niet bepaald schokkend, dat zou niet passen bij de innemende cabaretier, maar hij had toch even een plaatsgebonden ta boetje te pakken. Het Schönberg Kwartet speelt in de Dr. Anton Philipszaal in Den Haag kwartetten van Schulhoff, Dutilleux en Sjostakovitsj. Gisteravond. Idoor ERIK BESIER Het Schönberg Kwartet bracht voor de pauze van zijn concert gisteravond in de Dr. Anton Philipszaal twee onbekende werken. De Tsjech Ervin Schulhoff heeft vooral voor dc piano geschreven en heeft in het begin van deze eeuw een eigen weg gezocht, los van het Tsjechische idioom. Zijn eer ste strijkkwartet dat hij op der tigjarige leeftijd in 1924 schreef opent met een met een presto dat opvalt door zijn mar kante ritmiek. In het derde deel ,een allegro alia slovaca. kwam een zigeunerdans om de hoek kijken. Het meest inter essant waren echter beide langzame delen met hun ijl verdroomde slotmaten. De langzame tempi bleven daarna toonaangevend, zowel in het zeven delen tellende 'Ainsi la nuit' dat Henri Dutilleux in 1976 schreef als in de 6 ada gio's die samen het 15e en laat ste kwartet van Sjostakovitsj vormen. Enigszins romantisch en zwevend dreven de deeltjes van Dutilleux mij voorbij zon der zich ergens vast te hech ten. Hoe anders was dat in de bijna drie kwartier van desola te eenzaamheid in lange voluit klinkende tonen, waarin Sjos takovitsj zonder enige relative ring zijn melancholie uitzingt. Om dat vol te houden wordt de uiterste concentratie van de spelers gevraagd en een per- fekte beheersing van hun in strument. Het stuk is opge bouwd uit vele in elkaar grij pende solopassages waarin ie dere noot en streek met een zelfde intensiteit moet worden gebracht. In het eerste deel moesten enige leden van het kwartet die spanning nog op bouwen maar daarna werd zij perfekt vastgehouden. De mo notone melodie kreeg in de Se renade bijna een hypnotische werking die afgebroken werd door korte sinistere kreten op de viool. Het publiek maakte de lange reis door de sinistere eenzaamheid van Sjostako vitsj net zo geconcentreerd mee als het Schönberg Kwar tet die uitbeeldde. Weer een staaltje van knap werk van dit ensemble. 'ADVERTENTIE AMSTERDAM - Als alles lukt, treedt op 16 mei aan staande in het Olympisch Stadion in Amsterdam een koor op bestaande uit maar liefst 80.000 zangers uit heel Nederland. En dat is goed voor een vermel ding in het Guinness Book Of Records. De manifestatie, die door de VARA wordt uitgezonden, is overigens méér dan een uit de hand gelopen grap: er staat straks een écht koor. Tijdens een aantal regionale openbare zanglessen, zogenaamde 'Op maten', krijgen de zangers de gelegenheid om zich onder professionele leiding in te zin gen. En ook het repertoire is uiterst serieus: de com pion ist Theo Loevendie componeerde spieciaal voor Korenslag een meerstemmige 'klanksculp tuur'. Het gigantische geheel staat onder leiding van diri gent Geert van Tijn. Van Tijn is behalve de dirigent ook de initiator van het festijn. Hoe het allemaal is begonnen. legt hij uit in een speciale Ko renslag-krant. Het idee ont stond naar aanleiding van de Opienbare Zanglessen en de gelegenheidsuitvoeringen die Van Tijn in het Amsterdamse Vondelpark organiseerde. Van Tijn: „Ik zei wel eens: volgen de week weer komen, dan wordt het vanzelf het grootste koor ter wereld. Dat heb ik ook nog eens herhaald toen ik bij Sonja in haar programma een stukje Mozart driestemmig in studeerde met het publiek. Zo kwam de zaak aan het rollen. Het Olympisch Stadion, tach tigduizend mensen, een we reldpremière van Theo Loe vendie..'t leek allemaal ineens vanzelf te gaan". Wie kunnen er meedoen? Sim- pel: iedereen die wil meezin gen. Koren kunnen zich opge ven. maar enkele personen zijn ook welkom. Voorwaarde is wel dat de zanger of zange res lid wordt van de vereniging Stemmen Voor De Korenslag Het lidmaatschap kost een tientje, maar daar staat be halve uiteraard deelname aan het spektakel in Amsterdam wel het een en ander tegen over: men wordt op de hoogte gehouden van de voorberei dende activiteiten, krijgt de Korenslagkrant toegstuurd en •kan de voor de gelegenheid ge produceerde ceedee. een her inneringsboek en een t-shirt tegen gereduceerd tarief aan schaffen. Inmiddels zijn er 20.000 aanmeldingen binnen en de organisatie zal er dus nog even stevig aan moeten trekken. Maar gezien het feit dat Nederland alleen al 1,8 mil joen geregistreerde koor zangers telt, is het potentieel ruimschoots aanwezig. Katogeenverlichling W I V •►■•"«rw 79 Lood Informatie over deze ruonek kunt u verknigen onder telefoonn ummer 070-3190792 t

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9