Werkgevers zetten hakken in ;and bij cao-onderhandelingen h Parretti en Fiorini opnieuw voor rechter „Vergrijzing zal leiden tot aantrekken van immigranten" Heineken blijft op de kosten letten Freddie Laker gaat weer de lucht in Somortt ECONOMIE [inder verlies voor Mogen KBB ziet de winst dalen Autoverkoop Japan omlaag Standaard Boekhandel weer naar Den Haag Bedrijfsfonds voor behoud compensatieregeling pers Storm nieuwe Aegon-topman VRIJDAG 3 APRIL 1992 EI DEN - Het verlies van het plantentechnologische be- ijf Mogen in Leiden is vorig jaar afgenomen van 2,2 mil- en tot 1,3 mihoen, zo heeft het bedrijf donderdag bekend- |maakt. De directie verwacht dat de inkomsten zich verder sitief zullen ontwikkelen. In totaal is al voor 1,5 miljoen i licentie-overeenkomsten gesloten, waarvan het meren- el in 1992. Deze inkomsten zullen over meerdere jaren aan Ie resultaten worden toegekend. Daarom verwacht de direc- 1e dat het resultaat over 1992 opnieuw zal verbeteren. Mo len sloot 1991 af met een positief resultaat voor afschrijvin- jen van 1,3 miljoen. De totale inkomsten stegen van ƒ5 »iljoen naar ruim 6 miljoen. De inkomstenstijging was het volg van een toeneming van inkomsten uit samenwer- ngscontracten. Deze gingen van ƒ2,7 miljoen naar ƒ4,4 biljoen. Bovendien zijn vorig jaar de eerste inkomsten ver regen uit licenties, bijna 100.000. De kosten gingen van ^7,2 miljoen naar 7,4 miljoen. De researchkosten namen als voorzien toe van 3 miljoen naar 3,4 miljoen. Het ei- Jen vermogen werd versterkt door een onderhandse plaat sing van 600.000 nieuwe aandelen tegen een koers van 16,275. AMSTERDAM - De winst van het detailhandelsconcern KBB (onder meer Hema. De Bijenkorf. Praxis en M&S Mode) is vorig jaar geslonken tot 68,9 miljoen tegen 100,7 miljoen in 1990 Een reeds in februari aangekondig de voorziening van 25 miljoen voor reorganisaties bij Hema leverde een grote bijdrage aan de winstdaling, zo heeft KBB gisteren bekendgemaakt. Per onderdeel ver toonde de gang van zaken een gevariëerd beeld. De Bijen korf maakte volgens KBB „een zeer goede ontwikkeling door". Hema stond daarentegen onder voortdurende druk van de nog niet afgeronde herstructureringen. De speciaal zaken toonden per saldo een goede ontwikkeling. Dit was met name het geval bij M&S Mode. Aanzienlijk slechter verging het FOA Schwarz, de vorig jaar verworven Ameri kaanse keten van speelgoedwinkels. Door de recssie in de VS belandde FOA in 1991 in de rode cijfers. KBB verwacht voor dit jaar een opgaande lijn in de operationele resulta ten. Als gevolg van een hogere belastingdruk zal het effect hiervan op het resultaat na belasting echter beperkt zijn. ANWB-topman Nouwen president AIT DEN HAAG - ANWB-hoofddirecteur mr. A.P. Nouwen is benoemd tot pre sident van regio 1 van de AIT (Allian ce Internationale de Toerisme). De benoeming had gisteren plaats tij dens een vergadering van de AIT in Se villa. Regio 1 omvat Europa, Afrika en de Oosteuropese landen. De AIT is de overkoepelende organisatie van alle automobielclubs in de wereld. Er zijn 122 clubs bij aangesloten. Regio 1 is de grootste afdeling met 86 organi saties. Het hoofdkwartier van de AIT is gevestigd in Genève. In Brussel heeft de organisatie een kantoor waar men zich bezighoudt met de Europe se politiek op gebied van verkeer, ver voer, recreatie en toerisme. TOKYO De verkoop van nieuwe personen- en vrachtwa gens in Japan is voor het eerst in zeven jaar teruggezakt. Door de tragere economische groei en de parkeerproblemen in di verse grote steden ging de afzet in het Fiscale jaar 1991/92, dat is afgesloten op 31 maart, omlaag met 3,8 procent tot 5,67 miljoen stuks. Dit heeft de Japanse ver eniging van autohandelaren gisteren bekendgemaakt. De personenautosector kreeg flin ke klappen door een achteruit gang van de verkoop van zes procent tot 3,96 miljoen. DEN HAAG/BRUSSEL - Standaard Boekhandel (SB) waagt zich opnieuw op de Nederlandse markt. SB wil ook in Den Haag en Amsterdam winkels overnemen dan wel nieuwe zaken ope nen. De groep, die 60 boekhandels in Vlaanderen en Brussel heeft met een omzet van ruim 80 miljoen, wil „over enkele ja ren" in vrijwel elke grotere plaats in Nederland een vestiging. SB vindt de sprong naar Nederland „een voor de hand liggende ontwikkeling" omdat in Vlaanderen het verzadigingspunt on herroepelijk dichterbij komt. De Nederlandse markt is nog steeds aantrekkelijk, zo zei gisteren Rosanne Luyten van de groep. Ruim tien jaar geleden bezat de groep 18 zaken in Neder land. De verkoop viel tegen omdat de SB boekwinkels en die van Bruna dezelfde eigenaar (Bührmann-Tetterode) hadden en niet met elkaar mochten concurreren. SB verkocht haar winkels deels aan Bruna, die de voorwaarde bedong dat Standaard enke le jaren uit Nederland zou wegblijven. Of de groep al concrete plannen heeft wilde mevrouw Luyten niet zeggen. „Daarover wordt op het ogenblik onderhandeld. door HILDEBRAND BIJLEVELD •EN HAAG - De onder- iandelingen over de grote Ipao's dreigen vast te lo- )en, terwijl het tot vorige a veek zo goed leek te gaan. Jij de metaalnijverheid ii 280.000 werknemers) s ilaat woensdag het uur ran de waarheid, maan dag staan stakingen bij e Nederlandse Spoorwegen [27.700 werknemers) op fj het programma, in de jorgsector (395.000 werk- 31 nemers) worden de eerste actiedraaiboeken geschre ven, een onvermijdelijk conflict dreigt bij de amb tenaren (700.000 werkne- fimers) en in de zuivel (nog 18.000 werknemers) wordt •het vakbondskader al ^voorzichtig gepolst. Het vermoeden rijst dat de werkgevers met een stagne- i, rende economie de hakken ex- 6itra in het zand zetten. Een overzicht van de oorzaken van de huidige grote cao-conflic ten. Voor het stranden van de verschillende cao-onderhan delingen is nauwelijks een eenduidige verklaring te vin den. Terwijl de cacaopersers en koekmakers in de suiker verwerkende industrie strij den voor het oude vakbondsi- deaal van automatische prijs compensatie, staan werkne mers in de zuivel gereed om de vut-regeling desnoods met sta kingen veilig te stellen. De goudsmeden en de bankwer kers in het klein-metaal vech ten voor behoud van hun va kantiedagen bij ziekmelding en treinmachinisten strijden voor hun collega's op de trein- baan die het onderhoud doen. De conflicten zijn dus vol strekt verschillend van aard. Alleen de hardnekkigheid waarmee werkgevers hun in zet verdedigen is in alle secto ren gelijk. Politieke klimaat De personificatie van de onver zettelijkheid aan werkgevers zijde is L.B.E. Vonk, hoofdon derhandelaar van de werkge vers in de grootste cao in het bedrijfsleven, die van de me taalnijverheid. Hij ziet twee re denen voor de verharde opstel ling van de werkgevers: het po litieke klimaat en de economi sche ontwikkeling. „De herhaalde oproep vanuit de politiek en in het bijzonder van minister De Vries om niet te gemakkelijk door de knieën te gaan heeft wel iets gehol pen. maar daar moet je niet overdreven veel gewicht aan toekennen. Het was wel heel braaf en mooi van hem, maar het maakte niet zo gek veel in druk op de onderhandelaars. Hij kan het zo braaf zeggen en hij heeft mij in het voorbijgaan ook een paar keer sterkte ge wenst bij de onderhandelin gen, maar echte druk geeft het niet. Het schept hoogstens een klimaat". Voor Vonk is de economische ontwikkeling een belangrijker gegeven. „In zijn algemeen heid kun je zeggen dat de cij fers van het Centraal Planbu reau geen aanleiding geven soepeler te worden. Het maakt de .werkgevers erg voorzich tig"- Minder flexibel FNV-voorzitter J. Stekelen burg erkent dat de stagneren de economie de werkgevers minder flexibel maakt. „Het heeft waarschijnlijk de werk gevers een gevoel gegeven dat zij vol moeten houden, maar ook wij hebben ons daardoor terughoudender opgesteld. Als de economie en de inflatie er iets rooskleuriger uitzagen, dan was de situatie waar schijnlijk anders geweest. Maar de vakbeweging kan het zich natuurlijk niet permitte ren om minder dan koop- krachtbehoud te eisen", aldus Stekelenburg. Alleen bij de cao voor supermarkten wordt echt gestaakt voor meer loon. Stekelenburg denkt dat deze uitzondering bevestigt dat de herhaaldelijke oproep tot loon matiging door De Vries effect heeft gehad. Uit cijfers van de Dienst Col lectieve Arbeidsvoorwaarden blijkt dat de gemiddelde loon stijging in 47 grote cao's 4,02 procent bedraagt. Daar staat tegenover dat het streven van De Vries naar invoering van ziektedagen in de marktsector tot nog toe volledig is mislukt. Alleen in de cao voor schoon makers en glazenwassers is een paragraaf opgenomen waarin staat dat iemand die een half jaar niet ziek is ge weest recht krijgt op een extra vrije dag, terwijl de werkge vers niet langer tot honderd procent van het loon aan zie kengeld uitkeren. Vakantiedagen Alleen de metaalwerkgevers lijken nog vast te houden aan het inleveren van vakantieda gen bij ziekte. Volgens Steke lenburg staat daar dan ook het prestige van Vonk op het spel. Vonk dreigde enkele weken te rug namelijk het akkoord tus sen de werkgevers- en werkne merscentrales in de Stichting van de Arbeid te torpederen, omdat zijn KNOV-achterban die negatieve prikkels beslist wilde invoeren. Vonk ziet het zelf als een prin cipe-kwestie. „Ik zit vanaf 1975 in de metaalnijverheid en er is nooit een groot conflict ge weest. Wij zijn de enigen ge weest die vasthouden aan het inleveren van vakantiedagen. De grote werkgevers bij VNO en NCW zijn niet eens door de knieën gegaan, ze zijn er van tevoren al bij gaan zitten. Bij middelgrote en kleinere be De cacaopersers in de suikerverwerkende industrie hebben het bijltje er al bij neergegooid en posten voor de poort van onder meer cacaofabriek 'De Zaan' foto anp drijven is de noodzaak het ziekteverzuim aan te pakken groot. Daarom vechten we die principe-zaak nu uit, zodat we de eerstkomende twintig jaar weer rust aan het front heb ben". Stekelenburg en Vonk ontken nen dat vanuit de centrales van werkgevers en werkne mers druk op de aangesloten bonden en werkgevers wordt uitgeoefend. Vonk: „Ik erken dat er een groter maatschappe lijk belang gediend is met het feit dat wij de ziektedagen zou den kunnen invoeren, maar dat is voor mij als onderhande laar niet het eerste probleem. Zo werkt dat niet". Volgens Stekelenburg geldt bij de vakbonden hetzelfde argu ment: „De bonden hebben hun eigen verantwoordelijkheid bij cao-onderhandelingen. Het kan natuurlijk van groot be lang zijn bij de onderhandelin gen voor de ambtenaren-cao en de cao's in de zorgsector. Als de ziektedagen in de me taalsector namelijk worden in gevoerd, dan versterkt dat de positie van het kabinet in zijn streven naar ziektedagen in de collectieve sector. Wij vinden dat hier echter de verantwoor delijkheid bij de Industrie bond ligt". Stekelenburg heeft bange ver moedens ten aanzien van de onderhandelingen over de cao voor de ambtenaren. „Die on derhandelingen worden toch ook al moeilijk zonder het on derwerp van de ziektedagen. Ik denk heel eenvoudig dat het kabinet met meer geld over de brug moet komen willen de on derhandelingen kans van sla gen hebben door PEET VOGELS (Vervolg van de voorpagina) ZOETERWOUDE - Hei neken geeft geen winst prognose af voor 1992. Ge let op de goede winstont wikkeling in het moeilijke jaar 1991, is de raad van bestuur echter redelijk optimistisch. „Het eerste kwartaal van 1992 was vol gens planning", aldus fi nancieel directeur L. Schouten gisteren bij de presentatie van de jaarcij fers van het concern in Amsterdam. Om de concurrentie in de toe komst aan te kunnen, wil de directie de kosten verder om laag brengen. Daarnaast zul len de merken Heineken en Amstel nog nadrukkelijker als kwaliteitsbier gepromoot wor den. In de markt voor kwali teitsbieren is namelijk het meeste geld te verdienen vol gens de directie. Heineken kijkt met tevreden heid terug op 1991. Hoewel de totale verkoop van bier licht daalde, namen zowel omzet als winst toe. Dat werd veroor zaakt door betere marges op de verkopen en de kostenbespa ringen die voortvloeien uit de reorganisaties bij verschillen de brouwerijen. De directie ziet hierin een aanwijzing dat het gevoerde beleid succesvol is. De komende jaren zal het beleid dan ook doorgezet wor den. In Spanje wil Heineken nog dit jaar het aantal brouwe rijen terugbrengen van 4 tot 2 stuks. „De groei van de biermarkt zit in het premiumsegment, de kwaliteitsbieren. Heineken staat in die markt wereldwijd als nummer 1. Die positie wil len we de komende jaren ver der versterken. De hogere kos ten voor reclame en marketing moeten worden goedgemaakt door een hogere marge en meer verkopen", aldus be stuursvoorzitter G. van Schaik. Daarnaast is Heineken ook actief met het opkopen van sterke merken, zoals re centelijk Brand bier. Ook de distributie van buitenlandse kwaliteitsbieren wordt uitge breid. Met Buckler en Amstel Malt heeft Heineken een twee de aanval op de markt voor al coholvrij bier geopend. „De nieuwe introductie is succes vol verlopen. We hebben de da ling van ons marktaandeel in de alcoholvrije markt omgebo gen. Wij verwachten dat de markt voor alcoholvrij bier de komende jaren zal blijven groeien. Daarom zijn we ver heugd dat Buckler het afgelo pen jaar succesvol is geble ken". aldus Van Schaik. Bava ria blijft in het alcoholvrije segment marktleider, met Hei neken op de tweede plaats. „Stender (van Grolsch) hijgt in de race om de alcoholvrije markt", merkte Van Schaik op. Reorganisaties De reorganisaties in Neder land en Frankrijk beginnen in de resultaten tot uitdrukking te komen volgens de directie. Het grootste zorgenkind blijft voorlopig Spanje. Heineken wil daar de produktie concen treren in de brouwerijen van Sevilla en Barcelona. „Het zal DEN HAAG - De com pensatieregeling verlies gevende dagbladen moet de komende vijf jaar wor den voortgezet. Dat schrijft het Bedrijfsfonds voor de Pers in een evalu atie-advies aan minister D'Ancona van WVC. Ook wil het Bedrijfsfonds de mogelijkheid krijgen nieuwe week- en maand bladen te steunen. Volgens het fonds heeft de overheid een functie om de waarde van het gedrukte woord voor onze samenleving te behouden. Het op de pers sector gerichte overheidsbe leid moet daarbij flexibel zjn. Alleen handhaven wat er al be staat, is niet voldoende. Het persbeleid moet zich ook rich ten op het stimuleren van nieuwe en innoverende ont wikkelingen. Daarom zou het budget van het fonds moeten worden verruimd. Het Bedrijfsfonds constateert in het advies dat de compensa tieregeling voor dagbladen, evenals andere financiële steunmaatregelen, een belang rijk instrument is gebleken voor het instandhouden van een pluriforme pers. De com pensatieregeling moet wel worden verbeterd. De uitvoe ring moet eenvoudiger worden en sneller verlopen. Ook moet meer rekening wor den gehouden met de invloed die een concern heeft op de ex ploitatie van een dagblad. De regeling moet zich volgens het bestuur van het fonds wel blij ven richten op dagbladen met een zeker minimum aan redac tionele eigenheid. Financiële steun aan week- en maandbladen vindt thans heel gericht plaats. Ook deze steun is volgens het fonds van be lang gebleken voor de persver scheidenheid. Indien het be leid echter gericht blijft op steun aan bestaande bladen, dan wordt volgens het Be drijfsfonds geen recht gedaan aan de dynamiek van de pers. Daarom moet ook steun kun nen worden gegeven aan nieu we initiatieven. Verder moet de werkingsfeer worden uitgebreid. Het zou ook mogelijk moeten worden dat bladen die een zekere na druk leggen op een sector van de samenleving steun krijgen. De voorzitter van de raad van bestuur van bierbrouwer Heineken, drs. G van Schaik. presenteerde gisteren in Amsterdam de jaarcij fers van het concern foto anp zeker tot 1994 duren voor er weer winst gemaakt wordt in Spanje", aldus Schouten. Ook in Afrika ging het slecht. Re den voor Heineken om fors af te boeken op de activa en met een kleinere produktie door te gaan. Voor de langere termijn blijft men echter optimistisch over Afrika. De grote groei ver wacht Heineken de komende jaren in Azië. Daar is de bier consumptie per hoofd van de bevolking 6 liter, tegen 90 liter gemiddeld in het westen. Hei neken is daar al actief via ex port en deelnemingen en heeft vorig jaar een brouwerij in Vietnam geopend. Met een uitgebreid aantal mer ken en goede posities op de biermarkten hoopt Heineken de komende jaren de vruchten te plukken van de inspannin gen. „Merkbieren worden steeds belangrijker en Heine ken is een ijzersterk merk", al dus Van Schaik. AMSTERDAM - De voormali ge Italiaanse zakenvrienden Giancarlo Parretti en Florio Fiorini treffen elkaar maandag in Amsterdam opnieuw voor de rechter. Inzet van het kort geding is dit keer een claim van Parretti op een groot deel van de aandelen Pathé Com munications Corporation (PCC), die door mede-aandeel- houder Sasea (Fiorini c.s.) wordt betwist. PCC is de moe dermaatschappij van de Ame rikaanse filmstudio MGM-Pa- thé Communications. Tegelijkertijd behandelt recht bank-president mr. J.M. Vrak- king maandag een verzoek schrift van Parretti om erken ning van een vonnis van een rechter in Rome. De Italiaanse rechtbank bepaalde in januari dat Parretti nog steeds het stemrecht mag uitoefenen op zijn aandelenpakket in het voormalige Amsterdamse beursfonds Melia Internatio nal. dat via PCC de meerder heid van de aandelen in de filmstudio bezit. Een rechter in de Amerikaanse staat Delaware wees het stem recht op de aandelen begin dit jaar toe aan Crédit Lyonnais Bank Nederland (CLBN). Par retti had deze aandelen vorig jaar april bij CLBN in onder pand gegeven in ruil voor kre dieten, maar bleef zich tegen de afspraken in met de leiding van de filmstudio bemoeien. Volgens mr. J.D. Kleyn. advo caat van Fiorini en CLBN, is het van belang dat mr. Vrak- king de claim van Parretti op het belang in PCC ongedaan maakt, omdat PCC nagenoeg alle aandelen MGM-Pathé be zit. PCC is op haar beurt voor 90 procent in handen van Me lia International, waarvan de aandelen juridisch èn econo misch nog steeds voor respec tievelijk 51,5 en 49 procent toe behoren aan Fiorini's Zwitser se holdingmaatschappij Sasea en Parretti. (ADVERTENTIE) MOOIMAN MODE Thomsonlaan 128 Tel 070-363 24 79 BRUSSEL - De Europe se Gemeenschap zal in het begin van de volgende eeuw weer immigranten van buiten Europa moeten aantrekken om de gevolgen van de toene mende vergrijzing op te vangen. Alleen een doel treffend communautair arbeidsmarktbeleid ge koppeld aan een toename van het aantal geboorten, zal een fors beroep op bui tenlandse arbeidskrach ten kunnen voorkomen. Deze overtuiging is de PvdA- Europarlementariër Wim van Velzen toegedaan, na studies van de EP-commissie van soci ale zaken, werkgelegenheid en arbeidsmilieu naar de gevol gen van de eenwording van Europa en de vergrijzing van de bevolking. De rapporten, die volgende week zullen wor den behandeld door het parle ment in Straatsburg, bevatten een aantal waarschuwingen en aanbevelingen aan het adres van de Europese Commissie over de te verwachten ontwik kelingen na 1993. Vooruitlopend op deze discus sie gaf Van Velzen, voorzitter van de EP- commissie, giste ren aan dat naar zijn mening bij ongewijzigd beleid de Euro pese bevolking door de vergrij zing over 10 tot 15 jaar niet meer in staat zal zijn al het werk te verrichten dat nodig is voor het behoud van ons wel vaartspeil. „In feite legt de ver grijzing nog een extra druk op de arbeidsmarkt, omdat oude re mensen meer verzorging nodig hebben". „Binnen de Gemeenschap ont breekt momenteel een over koepelend arbeidsmarktbeleid dat rekening kan houden met deze problemen en vooraf de te verwachten ontwikkelingen in kaart brengtzo stelt hij. „Men is te veel op nationaal vlak bezig, te kortademig om de problemen die op ons afko men in een breder perspectief te kunnen plaatsen". Van Velzen geeft vervolgens een schets van die problemen. „De voltooiing van de interne markt zal zeker de eerste zes jaar een groot aantal fusies en bedrijfshervormingen met zich meebrengen. Bedrijven zullen verhuizen of gesloten worden. Dat brengt in die pe riode een verhoogde werkloos heid met zich mee, maar even zeer een verscherpte concur rentie om beter geschoold per soneel". Volgens de PvdA'er zullen ar beidskrachten steeds meer door de Gemeenschap trekken op zoek naar een baan. Stakingen bij Paktank en Matex ROTTERDAM - Op drie loka- ties van Paktank in het Rotter damse havengebied en bij vier van Matex (twee bij Rotter dam, één in Vlaardingen en één in Amsterdam) is het werk vanmorgen stilgelegd. De FNV-ers onder de werkne mers staakten vandaag uit pro test tegen een volgens hen on voldoende werkgeversbod voor een nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst. De staking brak uit voordat een aktievergadering die van morgen plaatsvond in Spijke- msse begon. Volgens Marges zijn de instal laties na overleg tussen vak bond en directie uit veilig heidsoverwegingen stilgelegd door de ploegen die de nacht dienst vanmorgen verlieten. Bij een tankopslagbedrijf is sa menwerking essentieel, wan neer werknemers hun posten verlaten, heeft dat directe ge volgen voor het werk van de anderen. De CNV-ers onder de werkne mers besloten gisteravond niet tc gaan staken. Bij Paktank werken in totaal 600 mensen, bij Matex 700. GRAND BAHAMA ISLAND - De Britse zakenman Sir Fred die Laker gaat ruim tien jaar na het faillissement van zijn fameuze Skytrain weer vlie gen. Hij heeft van de Bahama's toestemming gekregen om vandaar met de nieuwe char termaatschappij Laker Air ways (Bahamas) vluchten uit te voeren naar een aantal ste den in de Verenigde Staten met twee Boeing 727-200's. De 69-jarige Laker veroorzaakte in de jaren zeventig een revo lutie in het transatlantische luchtverkeer door met zijn Skytrain tegen afbraakprijzen van Londen naar New York, Los Angeles en Florida te vlie gen. Hij beschikte in zijn hoog tijdagen over een vloot van tien DC-1 O's kreeg de titel Sir wegens zijn verdiensten voor de luchtvaart. Zijn maatschap pij ging in februari 1982 ten on der na een felle tarievenslag met gevestigde maatschappij en als British Airways en Pan Am. Laker heeft jaren geproce deerd tegen tien luchtvaart maatschappijen, waaronder de KLM, omdat die zouden heb ben samengespannen om hem uit de markt te werken. Hij eis te een schadevergoeding van 1,1 miljard dollar, maar accep teerde in 1985 uiteindelijk een aanbod van de maatschappijen om 60 miljoen dollar te beta len. waarvan acht miljoen aan hemzelf en de rest aan zyn schuldeisers. DEN HAAG - Drs. J.F.M. Peters zal in mei 1993 aftreden als be stuursvoorzitter van Aegon wegens pensionering. Commissaris sen zullen op de datum van de in mei 1993 te houden aandeel houdersvergadering drs. KJ. Storm, lid van de raad van bestuur, benoemen tot voorzitter en drs. L.J.M. Berndsen tot vice-voorzit- ter, zo heeft het verzekeringsconcern vandaag bekendgemaakt. Inkomensdaling publieksbladen AMSTERDAM De bruto ad vertentieinkomsten van de pu blieksbladen zijn vorig jaar met circa zes procent gedaald. Dat blijkt uit berekeningen van het Media Instituut. Van de vijftig grootste titels zag meer dan de helft de adverten tie-inkomsten teruglopen. De terugval doet zich in alle seg menten voor. De zwaarste te ruggang doet zich voor bij de vrouwenbladen. Ook de man nenbladen deden het vorig jaar duidelijk minder. Bij de opiniebladen laat Elsevier een daling van de advertentie-in komsten zien van 19 procent. Daarentegen boeken bladen als Vrij Nederland en HP/De Tijd een positieve ontwikke ling. Beursstudie McKinsey kost 1,5 miljoen AMSTERDAM - Het bestuur van de Amsterdamse effecten beurs heeft 1.5 miljoen uitge trokken voor de internationale concurrentie-analyse van het onderzoeksadviesbureau McKinsey. Het bureau werd gistermiddag officiéél door de beurs aangewezen om de reeds twee weken tevoren aangekon digde studie naar de toekom stige strategie van het Damrak te verrichten. Geen krant ontvangen? Bel lussen 18 en 19 uur. zaterdags tussen 14 en 15 uur telefoonnr 071-122248 en uw krant wordt nabezorgd

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7