Pierre Bérégovoy: van bankwerker tot premier ro „Hulp aan Rusland weggegooid geld" Peru in ban van 'kledin Mot tussen Rudi Carrell en Duitse dierenbeschermers ZeiÓAQ. Qowuvnt BUITENLAND Green bewijs voor verkoop Patriots GOS-Ieger dreigt met ingrijpen in Moldova Partijman Sinn Fein gedood bij aanslag Assad verleent amnestie KAPITEIN ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER Dames op campagne Nederlandse VN-t roepen arriveren in Joegoslavië De gemoederen zijn vooral zo verhit doordat het Perus first lady Susana Fujomori was die vorige week haar schoonzus ter, zwager en diens echtgeno te van deze praktijken be schuldigde. De kwestie dreigt de president serieus in moei lijkheden te gaan brengen. Dit overigens tot hilariteit, maar ook leedwezen van de meeste commentatoren, die de affaire afzetten tegen de werkelijke problemen van Peru, zoals de economische crisis en de ter reur van guerrillabeweging Lichtend Pad, waaraan het le ger maar geen eind kan ma ken Parlementsleden die normaal gesproken eikaars grootste te genstanders zijn. lukte het nu Hijsen De cabine van de met bier volgeladen truck van Henry Broussard bungeit over de rand van een brug in Baton Rouge in de staat Louisi ana in de VS. Bij het uitwijken voor een personenauto schoot hij met wagen en lading geestrijk vocht 'iets' te ver naar links door. Brous sard werd gered door een onbekende motorrijder die hem met een touw uit de cabine hees. FOTO AP WASHINGTON - De Verenigde Staten ebben gisteren bekendgemaakt dat zij een bewijzen hebben gevonden dat Israël legaal Amerikaanse Patriotraketten of ichnologie van deze anti-raket-raketten eeft doorverkocht aan derde landen Eind ïaart berichtte de Washington Times dat Is- aël Patriots die de VS tijdens de Golfoorlog an Israël leverde, of technologie hiervan, an China heeft geleverd. Mede naar aanlei- ling van deze berichten stuurde Washing- on een onderzoeksteam naar Israël. In een ndcr geval over het doorverkopen van Lmerikaanse wapentechnologie door een belangrijke afnemer", naar verluidt ook Is- ael. s volgens de Amerikanen het laatste noord nog niet gezegd. BENDERY - Moldovaanse leiders en separatistische voormannen uit Trans-Dnjestr hebben gisteravond een staakt-het-vuren weten te be reiken en kwamen overeen een aanvang te maken met vredesbespre kingen. Tijdens onderhandelingen bleven de gevechten in de betwiste regio Trans-Dnjestr echter aanhouden. Hierbij zou zeker een persoon gedood zijn. Het staakt-het-vuren werd bereikt door delegaties onder leiding van de Moldovaanse premier Valery Muravsky en de parle mentaire voorzitter uit Trans-Dnjestr, Grigory Marakoetsa. Beide par tijen proberen de meningsverschillen met politieke middelen op te lossen. Wanneer vredesbesprekingen beginnen is onduidelijk. Eerder gisteren dreigde de bevelhebber van het GOS-leger in Moldova alle troepen te mobiliseren als er geen einde komt aan de gevechten. Het ultimatum van generaal-majoor Joeri Netchatsjev brengt de GOS-een- heden in Moldova een stap dichter bij inmenging in het etnische con flict. President Jeltsin plaatste de GOS-troepen in Trans-Dnjestr woensdag onder Russisch bevel om te voorkomen dat de door Russen gedomineerde eenheden meegesleurd worden in de strijd. BELFAST - In het Noordierse Kil- rea is gisteren een katholieke man doodgeschoten terwijl hij campagne voerde voor de Sinn Fein, de politie ke arm van het Ierse Republikeinse Leger (IRA). De Ulster Vrijheidsstrijders (UFF), een verboden protestante beweging, heeft de verantwoordelijkheid opge ëist voor de aanslag. Volgens de UFF was de man briga de-commandant van de IRA in South-Derry. Het slachtoffer, vader van vijf kin deren, werd door drie mannen aan gevallen terwijl hij achter het stuur van zijn stilstaande auto zat. DAMASCUS - De Syrische president Hafez Assad heeft gisteren honderden gedetineerden die vastzitten wegens „misdaden tegen de staat" volledige am nestie verleend. De amnestie geldt voor gevangenen die tenminste 70 jaar oud zijn en hun vergrijp voor hun zestigste gepleegd hebben. Ook veroordeelden die economische wetten als het illegaal wisselen van geld hebben overtreden, krijgen gratie, mits de hiermee gemoei de bedragen niet hoger dan 100.000 Syri sche pond (ongeveer 5000 gulden) wa ren. Smokkelaars, deserteurs en ambte naren die werk hebben geweigerd kun nen ook rekenen op amnestie, maar dan moeten ze zich wel weer ter beschikking stellen van hun werkgevers. WILKO V00RD0UW PARIJS - De 66-jarige Pierre Bérégovoy, giste ren benoemd tot premier van Frankrijk, wil van de strijd tegen de werkloos heid zijn prioriteit maken. Verder gaat de nieuwe Franse premier de nadruk leggen op de sociale rechtvaardigheid, het milieu en de Europese con structie met de goedkeuring van de akkoorden van Maas tricht, zo blijkt uit zijn eerste verklaring. Volgens een giste ren gehouden opiniepeiling vindt 59 procent van de Franse de benoeming van de nieuwe premier een goede zaak. Béré govoy volgt Edith Cresson op. die de eerste vrouwelijke pre mier was van het land. Haar re gering heeft tien maanden stand gehouden. Cresson. die door Mitterrand werd aange duid als „mijn kleine soldaat" betreurt vooral dat ze „niet de middelen had om de proble men van Frankrijk aan te pak ken". Het 'effect-Béré' was gisteren al op de beursvloer in Parijs te merken. De eerste sessie met f—r t&M Pierre Bérégovoy FOTO AP de nieuwe premier eindigde met een gemiddelde koersstij ging van 0,72 procent. Door zijn behoudende economische beleid is hij erg populair in beurskringen. Pierre Bérégo voy is een trouwe adjudant van president Mitterrand. Zolang hij actief is in de politiek volgt hij het Franse staatshoofd als een schaduw. Hij werd 66 jaar geleden geboren in Norman- dië. Zijn vader, een immigrant uit de Oekraïne, werkte bij de Franse spoorwegen Op vijf tienjarige leeftijd verliet hij de school met een diploma als bankwerker. Net als zijn vader begon hij zijn carrière bij de spoorwegen. In 1969 werd hij bestuurslid van de socialisti sche partij. Toen hij in 1981 op succesvolle wijze de campagne voor het presidentschap van Franpois Mitterrand had ge leid, stelde deze hem aan als zijn algemeen secretaris. Am per dertien maanden later werd hij benoemd als minister van sociale zaken, een post die hij tot 1984 bekleedde. Tussen 1984 en 1986 leidde hij het mi nisterie van economie, finan ciën en belastingzaken. In 1988 werd hij op die post her benoemd. Sinds de benoeming van Edith Cresson, tien maan den geleden, gold hij als als de 'premier-bis'. In de elf jaar dat hij nu rege ringsposten bekleedt, heeft Bérégovoy een opmerkelijke ommekeer gemaakt. In 1981 was hij een groot voorstander van het nationaliseren van be drijven en twee jaar later wilde hij uit het Europese Monetaire Fonds treden. Nu bevindt hij zich in de rechtervleugel van de socialistische partij. De ba sis van zijn politiek handelen was het handhaven van een 'sterke frank' en het omlaag brengen van de inflatie. Vorig jaar lag deze iets boven de drie procent, terwijl aan het begin van de tachtiger jaren de geld ontwaarding op jaarbasis vijf tien procent bedroeg. 'Béré' is geliefd in beurskringen. maar de linkervleugel van zijn partij heeft weinig op met de man die er simpele levensregels op na houdt als 'Je kan niet meer uit geven dan je verdient'. Het is dan ook maar de vraag of Pier re Bérégovoy werkelijk de man is die de Fransen weer vertrouwen moet geven in de socialistische partij. De Groenen van Antoine Waechter hebben laten weten niet deel te willen nemen aan de nieuwe Franse regering. „Bérégovoy heeft het vertrou wen van de beurs en van de in dustriëlen. Voor ons is daar geen plaats". Ook Brice Lalon- de van Generatie Ecologie, de oud-minister van milieu, wil niet langer deel uitmaken van de regeringsploeg. Voor hem gaat het om „pleisterwerk en niet de politieke vernieuwing die nodig is". De communisten hebben aangekondigd dat ze geen vertrouwensstem zullen uitbrengen op het nieuwe Franse kabinet. De liberale op positie heeft Bérégovoy uitge daagd om het vertrouwen van het parlement te vragen. door BOB VAN LONDEN - Norma Major en Glenys Kinnock nemen actief deel aan de verkiezingscampagne die een hunner wederhelften in Downing Street 10 moet brengen. Alleen hun rollen verschillen nogal. Terwijl mevrouw Major altijd braaf naast of achter John staat, heeft de laormalige Ban-de- Bom militante mevrouw Kinnock gedeeltelijk haar eigen programma met bezoeken aan inmiddels 38 kiesdistricten. Boze tongen beweren dat het Labour- campagneteam mevrouw Kinnock nadrukkelijk gebruikt om 'het verschil'te benadrukken met Norma Major. De ietwat schuwe premiersvrouw heeft niet de reputatie politiek erg betrokken te zijn. Ze maakt er geen geheim van liever het huishouden te doen. Glenys Kinnock beperkt dat deel ixin haar activiteiten tot het strijken van Neils overhemd. Haar zorg om de Derde Wereld is veel groteren was aanleiding voor vele buitenlandse bezoeken. Norma Major huivert bij de gedachte het woord te moeten nemen: „Erzijn dingen die ik gewoon niet doe, een daarvan is een zaal toespreken. Zelfs op plaatselijk niveau heb ik dat nog nooit gedaan. Eerlijk gezegd denk ik niet V dat ik veel te zeggen heb", aldus mevrouw Major. In 1987 schreef ze een biografie van operazangeres Joan Sunderland. Een van de dingen die Norma wèl zei in deze campagne is tamelijk verkeerd gevallen bij de Tories. Samengevat zei ze zich zorgen te maken als John op 9 april zou verliezen. Geen stimulerende taal voor haar man, die toch al tegen een achterstand in de opiniepeilingen aanhikt. Jane Ashdown, de vrouw van de vooral bij Britse vrouwen populaire liberale leider, Paddy Ashdown, neemt het minst deel aan de campagne. Haar positie ligt ietwat gevoelig sinds Paddy 's, vergeven, slippertje met zijn secretaresse. Jane beschreef zichzelf in een interview als een 'sjofele koe', die weinig om haar uiterlijk geeft. Dat de ex- commando Paddy goed bij de vrouwen ligt is haar bekend: „Hij houdt van hun gezelschap, maar is beslist geen flirter. Hij is het zich niet bewust wanneer vrouwen met hèm flirten". Bij zijn electorale marathon zou action man'Paddy ook moeilijk te volgen zijn. Hij springt nu eenmaal graag over hekken om van zijn grote lichamelijke '**- fitheid te getuigen. Afgezien van de potentiële 'First Lady's'en van de van haar districtscheidende Margaret - Thatcher is de rol van vrouwen in de Britse politiek overigens uiterst bescheiden. Slechts 44 parlementsleden zijn 'women'6,8 procent). Ter vergelijking: in Nederland, Duitsland en de Scandinavische landen ligt dit percentage op 25 procent en meer. Maar daar staat tegenover dat wij nog nooit een vrouwelijke premier mochten begroeten. QN1111 - Vlak bij de „Vliegende Hollander" stort de machine in zee. De inzittenden slagen er in zich uit het toestel te wringen en zwemmen naar het schip. De drie-koppige bemanning van het spookschip hijst hen aan boord en totaal uitgeput vallen de Ame rikanen aan dek neer. Wanneer zij enkele uren later ontwaken zien zij verbaasd om zich heen. Waar zijn ze nu beland? Ze lig gen in de hut van een wel verschrikkelijk oud schip en het lijkt wel, alsof er niemand aan boord is, want het is doodstil. „Ik be grijp er niets van", zegt Mathisen; „dit lijkt me helemaal geen schip, dat voor een film is gebouwd. Het ruikt hier zo muf... En wat is dat voor een geheimzinnig fosforlicht? Het lijkt wel of we aan boord zijn van een spookschip. Ik wil er wel eens meer van weten. Maar zie jij ergens een belknopje om de steward te waar schuwen?" Nee, electrische belletjes heeft de „Vliegende Hollan der" niet... LIMA - In cafés, taxi's, waar men in Lima ook komt wordt gepraat over 'het kleding- schandaal'. dat eruit bestaat dat drie naaste familieleden van president Alberto Fujimo ri door Japan aan een liefdadi ge instelling geschonken kle ding zouden hebben verkocht en de opbrengst in eigen zak zouden hebben gestoken. een front te onmiddellijk een onderzoek inzake daal. De president uitté verslaggevers de hij de bezem door zou halen, zelfs zijn eigen familie getroffen. ZAGREB De eerste vijf tig „blauwe baretten" en het materieel van het Ne derlandse VN-bataljon in Joegoslavië zijn vanmor gen met een uur vertra ging aangekomen in Za greb. De zeshonderd meter lange trein arriveerde om negen uur op het ooststation in de Kroati sche hoofdstad. De overige tweehondèrd Nederlandse manschappen werden met zes bussen in de loop van de och tend in de Kroatische hoofd stad verwacht. De Nederland se verbindingseenheid is het eerste bataljon van de VN-Vre- desmacht dat in het verdeelde Joegoslavië arriveert. De Nederlanders overnachten op het vliegveld in Zagreb in barakken die achtergelaten zijn door het Joegoslavische le ger. De situatie is daar gevaar lijk omdat het leger overal mij nen heeft achtergelaten. Mor gen vertrekken zij in konvooi en onder politiebegeleiding naar hun bestemmingen in Kroatië en Bosnië-Hercegovi- na. Zij worden op twintig ver schillende plaatsen in deze re publieken gestationeerd en vormen een belangrijke ..le vensader" van de uit de 14.000 man bestaande VN-vredes- macht vanwege de radio-, tele foon- en satellietverbindingen die ze gaan opzetten cn onder houden. Volgens de leiding van het bataljon zullen deze binnen een week operationeel zijn. De Nederlanders arriveren op een moment dat de burgeroor log naar Bosnië-Hercegovina dreigt over te slaan en er nog steeds wordt gevochten in Oost-Slavonië. Idoor ROB VUNDERINK MOSKOU „Westerse kredieten? Dat geld valt onherroepelijk in een bo demloze put". Afgevaar digde Michail Tsjelnokov, een voorstander van radi cale hervormingen in het Russische parlement is stomverbaasd over de westerse bereidheid diep in de buidel te tasten om Rusland en omstreken aan voedsel en een stabie le roebel te helpen. „De vrije markt? Ons land is helemaal niet bezig met de in voering van een marktecono mie. Het gaat juist finaal de an dere kant uit. Vrije prijzen? Welnee! We zien alleen maar een waanzinnige verhoging van de staatsprijzen. De brood nodige doorbreking van het monopolie van de overheids bedrijven en privatisering? Vergeet het maar! De enige privatisering die plaats vindt is die door de partijmaffia. Die heeft zich voor een prikkie in gevreten in de staatsbedrij ven". De 53-jarige. maar veel jonger ogende Tsjelnokov is een com munistenhater die met Sovjet stichter Lenin alleen een glim mende schedel gemeen heeft. Toen twee jaar geleden een golf van anti-communisme het land overspoelde, zag hij zijn kans schoon en stelde hij zich kandidaat voor het Russische parlement. De flapuit Tsjelnokov geeft toe dat zijn gedrag weinig lijkt op dat van de doorsnee-politicus. Waar anderen vreselijk op hun tellen passen, is hij niet bang man en paard te noemen. Deze week kreeg hij bij een toe spraak van zijn gehoor een briefje met de raad voorzichti ger te zijn. „Ik bedankte de briefschrijver voor zijn be zorgdheid. maar zei dat ik niets te verbergen had. Ook als ik telefoneer neem ik geen blad voor de mond. al weet ik dat al mijn gesprekken worden afgeluisterd. Jazeker, nog steeds. Ik ben geen groentje, en ik heb kennissen in die kringen". De kritische parlementariër beschuldigt de gisteren ontsla gen Jegor Gajdar. Jeltsins mi nister van financiën, van de sinformatie over het succes van zijn hervormingen. Tsjel nokov: „De huidige regering liegt en bedriegt zoals vroeger de communisten. Dat wegwer ken van het begrotingstekort is een illusie. Over het eerste kwartaal bedroeg dat tekort zo'n 89 miljard roebel". Worst In de Kamer stelde de univer sitaire docent vragen aan Gcy- dar. Hij wilde weten hoe de mi nister had berekend dat de prijzen sinds de liberalisering 3,5 maal zo hoog waren gewor den, terwijl anderen uitkwa men op een stijging van veer tig maal. Tsjelnokov: „Aan zijn antwoord kon ik geen touw vastknopen, maar later lichtte Kontmacher van het Arbeids- ministerie een tipje van de sluier op. Na de prijsverhogin gen kochten de mensen geen rookworst mëer, maar gingen ze over op gekookte worst. Wat deed de regering? Die bere kende de prijsstijging aan de hand van de gedaalde vraag naar rookworst. Als je zo rede neert als de regering, kom je tot de conclusie dat als de men sen niets kopen, de prijzen niet zijn gestegen". De economische politiek van Gajdar leidt volgens Tsjelno kov niet tot een markt, wel tot armoe. Hij kent voorbeelden te over. Wat had de regering wèl moeten doen? Tsjelnokov: „Eerst echt privatiseren, daar na zorgen voor een overvloed aan consumptiegoederen uit het westen, in ruil voor han delsvergunningen aan wester se bedrijven, en ten slotte afre kenen met de staatsmonopo lies". Nu de incompetente Gqjdar al les verprutst heeft, zou Tsjel nokov een puinruimer aan het werk willen zetten. Hij zag graag een econoom als Javlins- ki op de stoel van premier. Die moet dan onmiddellijk de staatsprijzen bevriezen om het volk groter leed te besparen. Vrije prijzen? Alleen toege staan in de particuliere septor. Als president Jeltsin de huidi ge economische koers niet-wij zigt, ziet Tsjelnokov hem zgn resterende ambtstermen- van vier jaar niet uitzitten. Moge lijk scenario? „Een afgang in de stijl van Gorbatsjoy «bf de Georgische ex-president Gam- sachurdia. Of een dictatuur, waarop Jeltsins rechterhand Burbulis al lijkt aan te sturen. Maandag begint het Coftjgres van Volksafgevaardigden, de zitting van het uitgeh lement van Rusland. kov zal er alles aan Jeltsin ertoe te beweg te wijzigen. De radia vaardigde hoopt dat I ten verdere kredietvliÉrli in de koelkast zal zetiftp.'i nu betekent in zijn ogedjtf maar een langere van een monsterlijk s door FRANS WIJNANDS BONN - Rudi Carrell en die ren. Dat moet hoge kijkcijfers en ontroerde kijkers opleve ren. Maar de Duitse dierenbe scherming denkt daar anders over. Die zoekt mot met Rudi Carrell omdat hij in zijn nieu we serie "Rudi's Dierenshow' beesten laat opdraven die al lerlei kunstjes moeten verrich ten. De dierenvrienden willen de eerste uitzending, morgen, voorkomen, desnoods met een kort geding. Maar Carrell ge«,'~ zijn boze tegenstanders geen schijn van kans. „Dierenbe schermers zijn mensenha ters", heeft hij laten weten. „Die hebben in de wereld toch wel belangrijker zaken te doen dan te letten op een paar slim me honden die voor de camera over een hindernisparcours en door een mini-doolhof moeten". De voorzitter van de dierenbe scherming, dr. Andreas Gras- müller, beweert dat de deelne mende honden te lijden heb ben van de hoge studiotempe- raturen. te weinig water te drinken krijgen, dat ze angstig in een doolhof rondrennen en in de stress schieten door dit soort spelletjes. Al vaker heb ben Grasmüller en zijn mede standers geprotesteerd tegen dieren in tv-shows. Een televi siehardloopwedstrijd voor var kens wist hij te verhinderen. Carrell gelooft niet dat door zijn shows hondebezitters zul len proberen hun dieren tot uitzonderlijke prestaties te dwingen. Er is voor de eigena ren van de dieren geen droog brood aan Rudi's show te ver dienen. In de rij Nederlandse ontwikkelingswerkers staan in de rij om de presentielijst te tekenen Ze kwamen gisteren naar de Nederlandse ambassade in Jakarta voor een bijeenkomst over de gevolgen van het verder wei geren van ontwikkelingshulp door Indonesië. FOTO EPA

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5