Bankpersoneel mijdt de balie Tegen vijven nog even 'n janrsalarisje verdienen? Onderzoek naar lichte vorm vrouwenbesnijdenis I Drenthe sluit deur voor extra Randstad-vuil Britse conservatief Heseltine wint zeker I Italië vreest bij parlementsverkiezingen Le Pen-effect I iieicUc SouoatU BINNENLAND BUITENLAND Iraakse vrouwen meerdere keren door auto overreden Vrouw overleden in gevangenis Natuurwet Partij wil de Britten doen zweven Lotto en Toto. Je speelt 't bij Spelnet. SUSKKEN WISKE LAMB1K BABA VRIJDAG 3 APRIL 1992 '4 VLEDDER 45e rijkspolitie Drenthe tast nog in het duiaiér naar de mogelijke dader van een brute moord aanslag woensdagavond op een Iraakse asielzoekster in Vledder. Een uitgebreid buurt- ea sporenonderzoek heeft weliswaar aan wijzingen opgeleverd, mjiar geen concreet resultaat. De 37-jarige vruMw werd voer de ogen van haar man en twee dochters door een personenauto'geschept, even buiten de bebouwde kom van Vledder. Uil getuigenverklaringen is vast komen te staan dat zij meer dan een keer is aangereden De bestuurder heeft de auto na de eerste klap gekeerd en is ver volgens nog een keer over de vrouw gereden, die reeds zwaarge wond op de weg lag. Zij overleed ter plaatse aan haar verwondin gen. In welke kringen de dader gezocht moet worden, is nog vol strekt onduidelijk. door GWEN VAN LOON RIJSWIJK Staatssecre taris Simons van volksge zondheid heeft het staats toezicht op de volksge zondheid en het Openbaar Ministerie gevraagd te on derzoeken of een lichte vorm van vrouwenbesnij denis kan worden toege staan. Het gaat om met-verminkende vrouwenbesnijdenis, de zoge noemde incisie, waarbij een prik of sneedje in de voorhuid van de clitoris wordt gemaakt. De meeste Somalische asiel- zoeksters in ons land zijn in hun jeugd besneden. Als ge volg daarvan is er vaak sprake van ernstige verminkingen. Toch willen de vrouwen met name uit cultureel oogpunt deze traditie in Nederland voortzetten door ook hun dochters te laten besnijden. Omdat dit in Nederland niet is toegestaan, wijken veel vrou wen met hun kinderen uit naar het buitenland om de ingreep daar te laten uitvoeren. Een groot deel van de Somali sche vrouwen geeft overigens de voorkeur aan incisie boven infibulatie. Bij infibulatie wor den de clitoris en de kleine schaamlippen verwijderd en de grote schaamlippen ruw ge maakt, waarna de wondranden aan elkaar worden vastge maakt. De meeste asielzoeksters heb ben infibulatie, de meest in grijpende vorm van vrouwen besnijdenis, ondergaan. In het gisteren gepresenteerde on derzoeksrapport ,,'s Lands wijs. 's Lands eer" van het Cen trum Gezondheidszorg Vluch telingen wijzen de verpleeg kundige I. Haaijer en de arts K. Bartels op de vele nadelen van deze vorm van besnijdenis: blaasontstekingen, menstrua- tieklachten en problemen bij het urineren komen veelvul dig voor. Ondanks die proble men ervaart het merendeel van de vrouwen het besneden- zijn als positief. Het is bepa lend voor hun identiteit. Toch lijkt er bij de vrouwen zelf een tendens te ontstaan de besnijdenis niet meer als van zelfsprekendheid te zien, con stateren de onderzoeksters. Dit komt voornamelijk door de eigen negatieve ervaringen, seksuele voorlichting op school, campagnes tegen vrou wenbesnijdenis en contacten met andere culturen. Artsen worden benaderd om de gevol gen van de besnijdenis onge daan te maken, waarbij de ver nauwde vaginale opening wordt vergroot. Dit gebeurt on der meer bij zwangerschap en problemen met het geslachts verkeer. Wil de regering voorkomen dat de asielzoeksters met hun dochters naar het buitenland gaan dan kan het legaal maken van de lichte vorm van vrou wenbesnijdenis. de incisie, hier een bijdrage aan leveren, zo meldt het rapport. Staatsse cretaris Simons heeft deze suggestie nu overgenomen. Explosie DEN HAAG/EINDHO- VEN „Bankemployees die met een overval te ma ken hebben gehad kun nen maandenlang met traumatische gevoelens rondlopen. Ze blijven hui lerig, zijn schichtig, voe len zich achtervolgd en krijgen het Spaans be nauwd als thuis de gordij nen dichtgaan. Het ergste is misschien nog wel de onzekerheid. Niemand kan je veiligheid garande ren. In principe kan er ie dere dag weer een overval plaatsvinden". Aan het woord is drs. M. A. Bröndsma, bedrijfspsycholoog bij de bedrijfsgezondheids dienst van de Rabobank in Eindhoven. Brandsma rea geert op de schrikbarende stij ging van het aantal bankover vallen en de daarmee gepaard gaande traumatische ervarin gen voor het personeel. Het aantal bankovervallen is gestegen van 338 in 1990 naar 514 in 1991 en de eerste prog noses voor 1992 wijzen op een verdere stijging dit jaar naar ongeveer 700. Tachtig procent daarvan vindt plaats in de gro te steden. De cijfers In de pro- virtcies liggen een stuk lager. In een derde van de gevallen blijken de ervaringen voor de bankmedewerkers zo ernstig te zijn, dat ze uiteindelijk niet meer achter de balie durven te werken. „Soms duurt een overval maar een halve mi nuut". vertelt Brandsma. „maar zo'n halve minuut gaat gepaard met veel lawaai, schoppen, dreigen, slaan. Een overvaller dringt andermans territorium binnen. In die kor te tijd raakt het leven van de betrokkenen gedesintegreerd en ontwricht. Het leven van mensen wordt in een keer uit elkaar geslagen en sommigen blijven dat een levenlang met zich meedragen". De Rabobank heeft al in 1985 een doeltreffende opvang ge regeld van mensen die met een bankoverval te maken hebben gehad. Eerst komt de perso neelsfunctionaris die de ge moederen peilt. Als het nodig is schakelt hij de tweedelijns- opvang van psychologen in. „Ieder mens beleeft het an ders". aldus Brandsma. „Som migen reageren vrij koel en kunnen het eenvoudig verwer ken. Anderen zijn er kapot van. Sommige overvallers lo pen ongemaskerd de bank bin nen en zeggen: Mag ik even 1500 gulden vangen voor het weekend. Anderen komen met veel tamtam en schieten met geweer of gaspistool op het ko gelvrije glas tegenover de ba liemedewerkers. Die kunnen daar behoorlijk overstuur van raken. Iemand vertelde, dat de sterretjes voor zijn ogen in het glas sprongen. Hij dacht: Nu word ik doodgeschoten". Volgens Brandsma zijn de er varingen van een bankoverval te vergelijken met ruzies in een stadion of met de gevoe lens van mensen die een dier bare vriend hebben verloren. Het herstel kan een kwestie zijn van. weken, soms maan den. Vijfhonderd van de vijf tienhonderd medewerkers die jaarlijks met een overval te maken hebben, durven niet te rug te keren achter de balie. In Zeist is half januari zelfs de vestiging Kerkebosch dichtge gaan. nadat de bank in acht weken tijd drie keer was be roofd. Het kantoor Austerlitz volgde een halve maand later. „De inwoners hadden er wel moeite mee", zegt T. van Kui lenburg. hoofd vestigingen van de Rabobank in Zeist. „Het ging om de laatste bank in het dorp en er bleef weinig anders over dan het postkan toor en de kruidenier. Maar de veiligheid van ons personeel gaat voor alles. Tekenend is dat nog geen week na het ver dwijnen van de Rabobank het plaatselijke postkantoor werd beroofd". Bij de bedrijfsgezondheids dienst zijn zelfs medewerkers bekend die al zeven keer over vallen zijn. Vrijwel niets bleef er over van een flatwoning in Amsterdam Zuid- Oost nadat een explosie gisteravond een grote brand had veroorzaakt en de pui naar buiten had geslagen De politie heeft de 28-jarige bewoner op verdenking van het opzettelijk veroorzaken van de - vermoedelijk - gasexplosie De bewoner was op het jji moment van de klap niet thuis, maar kwam kort na het gebeuren aanwandelen Onderliggende woningen liepen I waterschade op. Er T vielen geen gewonden FOTO: ANP ASSEN - De deur blijft in het Noorden voorlopig op slot voor extra afval uit de Randstad. Dat blijkt uit de reacties van de provincie Drenthe en het Noordelijk Afval Overlegorgaan NAO op het ontwerp-tienjaren- programma afval. Drenthe heeft in het recente verleden diverse keren 'nood hulp' verleend aan de Rand stad vanwege de enorme afval berg. De Drentse milieu-gede puteerde Marga Kool liet vorig jaar al weten dat het maar eens afgelopen moest zijn met het storten van extra Randstad- vuil bij de VAM in Wijster en dit standpunt wordt nu op nieuw ingenomen. Drenthe en het NAO (waarin alle noordelij ke provincies en gemeenten vertegenwoordigd zijn) vinden dat het Westen eerst maar eens orde op zaken moet stellen. Het Noorden wil dat de vuil- contracten tussen de Randstad en de VAM beëindigd worden, waardoor mogelijk wordt al leen het eigen vuil te verwer ken. Met de afbouw van die contracten loopt het echter niet zo vlot. onder meer door onduidelijkheid over de vraag wie de (vaak hoge) kosten voor rekening moet nemen. Een ander punt waar Drenthe en het NAO zich zorgen over maken is het voorstel in het tienjarenprogramma dat ook de zogeheten 'natte fractie' van het afval verbrand moet worden. Het gaat om het voch tige deel van het huisvuil dat er voor verbranding uitge haald wordt. Sinds kort bestaat de mogelijkheid dit deel te ver gisten en daarna te verbran den. Mocht dit tot beleid wor den verheven dan ontstaat vol gens het NAO in het Noorden een groot capaciteits-pro- bleem. De VAM zou omkomen in het verbrandbaar afval, om dat de nieuw te bouwen vuil verbrander in Wijster maar een beperkte capaciteit beeft. HENLEY - Als de Con servatieven donderdag de algemene verkiezingen in Groot-Brittannië verlie zen, wint Michael Heselti ne. Winnen de Conserva tieven op 9 april, dan wint hij ook. Veel aanhangers in zijn kiesdistrict ten westen van Londen prevelen de woorden die niet hardop mo^en klinken - Heseltine. en niet de voor zichtige John Major, is de na tuurlijke leider die hun partij nodig heeft. Terwijl hij er deze weck cam pagne voerde, beende de voor malige minister van defensie met de wapperende blonde ha ren in de straten heen en weer om de hand te schudden van verbaasde bewoners. Hij leek daarbij veel op een enthousias te dominee. De Conservatie ven proberen de lichte voor sprong van Labour in de laat ste dagen voor de verkiezings dag ongedaan te maken en er wordt steeds meer een beroep gedaan op Heseltine's oratori sche en politieke brutaliteit Als Major verliest, wordt He seltine algemeen getipt als de gene die hem als partijleider zal opvolgen. AJs Major wint, gaan partijgangers ervan uit dat hij een van de belangrijk ste ministersposten kan clai men. Heseltine verliet de regerine van cx-premier Margaret That cher in 1986 en hij heeft geen schuld aan de economische fouten die leidden tot de diepe recessie waarin de Britse eco nomie verkeert. Zijn kandidatuur voor het par tijvoorzitterschap in november 1990 leidde tot het opzij schui- ven\van Thatcher door colle ga's die bang waren dat het land zich tegen haar keerde nadat ze 11 jaar eerste-minis- ter geweest was. De Conservatieven kozen toen voor veiligheid, door hun stem te geven aan de betrouwbare voormalige bankdirecteur Ma jor (49) in plaats van de charis matische rebel Heseltine, die negen jaar ouder is. In een televisievraaggesprek wees Heseltine de suggestie dat Hij nog steeds het premier schap ambieert van de hand als „een absurde vraag, on denkbaar. alleen van belang voor journalisten". Maar He seltine koestert de ambitie eer- ste-minister te worden vanaf het moment dat hij in Oxford studeerde- Hij uitte loyaliteit aan Thatcher in de maanden voordat h{j probeerde haar op zij te schuiven. Leiders van Labour scheppen er behagen in hem af te schil deren als een aasgier die wacht op de afeang van Major ..Mi chael Heseltine cirkelt boven het lichaam van de dode Con- se rvatievereger i ng Muizeval MAASTRICHT In de penitentiaire inrichting Overmaze in Maastricht is zaterdag een 38-jarige vrouw uit Venray dood in haar cel aangetroffen. Dat is gisteren pas bekendgemaakt. De persofficier van justitie, mr. M. Kolkert, deelde mee dat de vrouw een niet-natuurlijke dood is gestorveh en dat het onderzoek is af gerond. Meer informatie wilde hij over deze zaak niet kwijt. De vrouw werd onlangs door de Roermondse rechtbank tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld voor het vergassen van haar 5-jarig zoontje. Dit gebeurde op 15 oktober van verleden jaar. Bij die ge legenheid wilde de vrouw zelfmoord plegen. Ze werd bewuste loos in haar woning aangetroffen en met spoed naar het zieken huis overgebracht. door BOB VAN HUET LONDEN De partij die verreweg het verst gaat in beloften voor de Britse verkiezingen is de Natural Law Party. Voortgekomen uit de wijshe den van de Indiase mysticus Maharishi Mahesh Yogi wil de partij werkloosheid en crimi naliteit eenvoudig opheffen door stimulering van een 'la tente creativiteit' die in elke Brit zou schuilen. De pas twee weken geleden op gerichte Natuurwet Partij heeft hiertoe kandidaten inge schreven in meer dan 300 kiesdistricten. Op Mentmore in Bucking hamshire - voormalig kasteel van de 19de eeuwse liberale premier Rosebery en thans na tionaal hoofdkwartier van de Maharishi-volgelingen - wordt de laatste hand gelegd aan de politieke uitzending die van avond op de Britse tv komt. Partijleider dr. Geoffrey Cle ments zal daarin de kiezers „groei en overvloed door crea tiviteit" beloven. Die 'bevrij dende' creativiteit moet op bloeien door invoering van Maharishi's 'wetenschappelijk onderbouwde' Meester Plan voor Hemel op Aarde en trans cendente meditatie (TM). Bij dat laatste treedt een zweven de toestand in. De goeroe verwierf grote be kendheid in de jaren zestig toen onder anderen de Beatles zijn ideeën uitdroegen. De we reldwijde beweging verzorgt inmiddels TM-cursussen in meer dan honderd landen, al dus Clements. Advertentie De campagne van de Natural Law Party begon met een kost bare, dubbele advertentiepagi na in alle Britse kranten. De rekening werd bekostigd uit het TM-cursusgeld dat in En geland rond de 600 gulden per jaar ligt. Clements zegt dat de beweging meer dan 150.000 Britse leerlingen heeft. Clements twijfelt er niet aan dat zijn kandidaten vele zetels zullen winnen en deelnemen in het volgende kabinet. De Britten zouden daarmee het eerste volk op aarde worden dat in de hemel kan leven. De fensie-uitgaven worden nage noeg overbodig, aangezien be wustwording, creativiteit en harmonie tanks en atoombom men „vanzelf onzichtbaar ma ken". De yogi-adepten, die de steun hebben van ex-Beatle George Harrison, voorspellen een samenleving zonder ziekte bij strikte navolging van hun Natuurwet. Verder beloven ze lage belasting voor iedereen, afschaffing van de vervuiling en handhaving van de monar chie. (ADVERTENTIE) Door het vullen van een gigantische muizeval met een stukje kaas opende Frieslands commissaris van de koningin Hans Wiegel gisteren in het openlucht museum in Arnhem de ouderwetse stoomzuivel- fabnek Freia. De fabriek produceerde ooit op het Friese land zijn kaaspodukten. Nadat het gebouw was afgebroken is het in Arnhem weer in de oude staat opgebouwd FOTO: ANP De Lotto of de Toto kunt u nu ook spelen bij een Spelnet-winkelier. Door de computer is het mogelijk om zelfs tot vlak voor sluitingstijd op zaterdag uw voorspelling voor dezelfde avond te doen. Superspan- nend! Kijk voor verkoopadressen in de Gouden Gids of bel' 06-9525 door AART HEERING ROME Italiaanse parle mentsverkiezingen van zondag en maandag wor den algemeen beschouwd als de belangrijkste sinds 1948. In dat jaar boekte de christen-democratie (DC) een glansrijke overwin ning op het rode volks front. Sedertdien heeft de DC steeds geregeerd met wisselende partners, ter wijl de grootste linkse par tij. de communistische PCI, steevast in de opposi tie zat. Hoewel het DC-bewind geken merkt werd door vriendjespoli tiek en corruptie kon het kie zerskorps effectief worden 'ge chanteerd' met het communis tisch alternatief dat voor de meeste burgers nog minder aantrekkelijk was. In de vijf jaar die zijn verlopen sinds de vorige verkiezingen is door de gebeurtenissen in Oost-Europa de toestand ech ter radicaal gewijzigd. Binnen- en buitenlandse commentato ren wijzen er op dat door het verdwijnen van het rode ge vaar de Italiaanse verkiezin gen nu „voor het eerst echt vrij" zijn en daardoor de moge lijkheid openen voor een wis seling van de wacht. Tot nu toe heeft zich echter nog geen se rieus alternatief aangediend voor de huidige vierpartijen- coalitie van DC. socialisten, re publikeinen en liberalen, die na de verkiezingen verder wil regeren. De afgelopen parlementsperio- de heeft vijf 'binnenskamers opgeloste' kabinetscrises en een ongekend aantal schanda len te zien gegeven. Tegelijk is het begrotingstekort systema tisch verhoogd en de staats schuld enorm opgelopen. De hervorming van door bureau cratie en corruptie aangetaste staatsinstellingen is een loze kreet gebleven, terwijl niet al leen in het zuiden, maar ook in Noord-Italië de macht van de maffia gestaag is toegenomen. Door ondernemers, pers. kerk en niet te vergeten president Cossiga is de afgelopen jaren scherpe kritiek geleverd op het regeringsbeleid. Twee jaar geleden oordeelden 36 procent van de Italianen de regering nog in staat om de problemen van het land op te lossen en 35 procent niet. 'Nu is dat respec tievelijk 26 en 49 procent ge worden. Maar wae ook van de algemene onvrede mogen profiteren, niet de traditionele oppositie. Bij de Democratisch Linkse Partij (PDS). die vorig is ge sticht op de puinhopen van de PCI, is het moeizame afscheid van het communisme gepaard gegaan met linkse en rechtse afsplitsingen. Bovendien heeft de PDS de tactische fout be gaan om een kamikaze-aanval in te zetten op de populaire Cossiga. Van de 26.6 procent die de PCI in 1987 behaalde, zal de PDS er daarom volgens verwachting een kwrart tot een derde verliezen. In Noord-Italië zal de Lega Nord ongetwijfeld voor een aardverschuiving zorgen. De partij van de Noorditaliaanse separatist Umberto Bossi, die zich vooral tegen de spilzucht van het zuiden en het centrale gezag in Rome keert, haalde in 1987 nog maar 0.5 procent, maar zal nu op circa 10 procent uitkomen. In grote delen van Noord-Italië kan de Lega zelfs de grootste partij worden. De regeringsspartijen vrezen dan ook voor een Italiaans Le Pen- effect en hameren in hun pro paganda vooral op het gevaar van verdeeldheid en onregeer baarheid die het gevolg zou den zijn van een luisterrijke overwinning van de Lega. Helemaal onterecht is die angst niet. De huidige vierpar- tijencoalitie die nu op een meerderheid van 53,7 procent berust, zal volgens de jongste opiniepeilingen minder dan de helft van de stemmen krijgen, zonder dat de hopeloos ver snipperde oppositie een alter natief weet te bieden. Maar ook als zij wel de meerderheid zou behouden, kan Italië na de verkiezingen slechts kiezen tussen twee mogelijkp scena rio's. Of de traditk partij en sluiten zich aaneen in een grote coalitie die snel de nood zakelijke grondwetswijzigin gen doorvoert om een krachti ger bestuur en daarmee een economische saneringsbeleid mogelijk te maken. Of Italië blijft voortmodderen met een serie zwakke en instabiele re geringen die het land van de rest van Europa gescheiden houden en steeds meer voed sel bieden aan populistische en regionale tegenpartijen. flllemnhh/ tie tun t Kinderen dit dis sheer, moeten werken urenjulliedelten Mo/er I tn oe myn jevent verat Q* eir nunumn te Mn n wi terne Ttumi\ httr moet inruHu tok uiten Jurmntr. laren vatten venei er. an le allen

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4