Minister Pronk wijst kritiek volledig af Stakers gaan gebouwen van NS bezetten Asielcentra worden niet afgesloten Gemeenteraad van Rotterdam kiest voor nieuwe luchthaven Meer geld besteed aan buitenlandse vakantie Cfiidóc Souoant BINNENLAND Eis zeven jaar tegen vier Van Gogh-rovers Wethouder stapt op na kredietbank-affaire Felle kritiek Kamer op milieubeleid regering Minister De Vries vreest voor ontkoppeling CASPER EN HOBBES Rijksambtenaren graag met vut Het nieuwe voor inlichtingen binnenland. 06-8008 Plm. VRIJDAG 3 APRIL 1992 3 AMSTERDAM - Zeven jaar gevangenis straf hebben in hoger beroep de vier man nen gisteren tegen zich horen eisen voor de mislukte kunstroof die zij vorig jaar pleeg den op het Van Gogh-museum in Amster dam. Daarbij werden twintig van de 204 in het museum aanwezige doeken van Vincent van Gogh van de muur gehaald en meegeno men. Later werd de auto met de schilderijen teruggevonden, waarna na een tip ook de da ders konden worden aangehouden. Zowel de officier van justitie als drie van de vier verdachten waren in hoger beroep gegaan tegen het eerdere vonnis van de rechtbank, waarbij drie verdachten vijfjaar gevangenis straf kregen opgelegd en één vier jaar. Het hof doet uitspraak op 16 april. GRONINGEN - De Groningse PvdA-wethouder Y. Giete- ma (ruimtelijke ordening en cultuur) heeft gisteren zijn ontslag ingediend. Hij deed dit na de presentatie van een vernietigend rapport over de gang van zaken bij de ge meentelijke Groningse kredietbank (GKB). In een verkla ring zegt Gietema dat zijn besluit alleen al uit collegiale medeverantwoordelijkheid voor de affaire onontkoombaar is. ..De heden bekend geworden rapportage vervult mij, ook als niet direct betrokken bestuurder, met diepe schaamte". Verder neemt hij het zijn collega-PvdA-wethou- ders Huisman en Van de Vondervoort, die de politieke ver antwoordelijkheid voor de affaire dragen, zeer kwalijk dat zij niet uit eigen beweging zijn opgestapt. Groningen kan voor 15 tot 40 miljoen het schip in gaan. De strop is ontstaan doordat de inmiddels geschortste directeur van de GKB. B. Ketelaar, voor 125 miljoen gulden aan risicovolle, commer ciële hypotheken verstrekte. Medicijnen vaak verkeerd ingenomen UTRECHT - Bij ongeveer 40 procent van de patiënten werkt een geneesmiddel niet optimaal omdat zij het soms te laat of hele maal niet innemen. Een nieuwe verpakking, die het tijdstip van inname elektronisch registreert, kan een oplossing zijn. Dat stelde prof.dr. J. Urquhart. bijzonder hoogleraar farmaco-epidemiolo- gie, vandaag in zijn inaugurele rede die hij uitsprak aan de Rijks universiteit Limburg. Registratie van het tijdstip van inname kan patiënten helpen correcte doses te nemen en laat artsen zien wan neer de therapie faalt door incor rect gebruik. DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft gisteren in een debat over 'Zorgen voor Morgen 2' felle kritiek ge leverd op het uitblijven van verdere maatregelen op milieugebied. Vrijwel alle partijen in de Kamer ver wijten het kabinet dat. in reactie op het alarmerende rapport van het rijksinstituut voor milieuhygiëne (RIVM), te vaak wordt verwezen naar beleid dat nog in de maak is, of naar nieuwe analyses. Het CDA-kamer- lid Lansink wenste „een pittiger aanpak". De PvdA vindt dat het beleid snel moet worden aangescherpt. D66-woordvoerder D. Tommei was het felst in zijn kri tiek. Volgens hem doet het kabinet niet anders dan „goed kijken hoe het fout gaat", en wordt het beleid „wegens gebrek aan succes geprolongeerd". WD'er Te Veldhuis meende dat het kabinet het NMP-plus, waarin de doelstellingen van de regering staan, heeft laten verworden tot een „papieren tijger". Idoor HILDEBRAND BIJLEVELD DEN' HAAG - Minister Pronk van ontwikkelings samenwerking vindt de politieke waarschuwing van de CDA-fractie onte recht. De kritiek op zijn uitlatingen over de stap van Indonesië de ontwik kelingshulp op te zeggen acht hij beslist niet ge rechtvaardigd. De minis ter nam gisteravond geen afstand van eerdere uitla tingen. Het CDA ging in het gisteren gehouden debat fel tekeer te gen de bewindsman die in het Algemeen Dagblad had gezegd nauwelijks mogelijkheden te zien de ontwikkelingshulp op korte termijn te hervatten. Vol gens CDA-woordvoerder De Hoop Scheffer verdient de be windsman daarvoor een 'forse politieke waarschuwing'. „Mocht de bewindsman nog eens een keer een uitspraak in deze geest doen. dan zal hij het CDA op zijn pad vinden. Voor deze minister geldt de kwalifi catie; een gewaarschuwd mi nister telt voor twee", aldus het CDA-kamerlid. VVD-ka- merlid Weisglas meent dat het CDA de bewindsman met die uitspraak laat bungelen. „Deze politieke situatie is natuurlijk niet niks. het CDA geeft de mi nister het oranje licht, dat op elk gewenst ogenblik op rood kan springen". Maar volgens De Hoop Scheffer houdt het CDA echter „vertrouwen in de bewindsman totdat het tegen deel blijkt'. Zowel de PvdA-fractie als de PvdA-minister zijn tevreden met het vertrouwen dat De Hoop Scheffer aan het eind van het debat uitsprak. PvdA- kamerlid Van Gijzel is van me ning dat het CDA afgelopen dagen een 'enorme zeepbel' heeft geblazen die aan het slot van het debat uitelkaar spatte. Niet kwetsen Minister Pronk zegt nooit de bedoeling te hebben gehad personen en leiders in Indone sië te willen kwetsen. Hij zei vorige week dat „de huidige politieke generatie waar schijnlijk moet verdwijnen al vorens herstel van de betrek kingen mogelijk te maken. Ik betreur dat het verkeerd is op gevat. Dat is jammer. Ik wilde namelijk alleen aangeven dat bij de huidige politieke opvat tingen in Indonesië er op kor te- en middellange termijn weinig hoop is op een verande ring in hun standpunt ten aan zien van onze ontwikkelings hulp. Ik kon niet verwachten dat zo'n uitspraak escalerend zou werken", aldus Pronk. Volgens De Hoop Scheffer had de minister dat wel kunnen verwachten, al moest hij toege ven dat hij evenmin verwacht dat de Indonesische regering op korte termijn van mening zal veranderen. Het CDA-ka merlid meent dat de invloed van Nederland op de mensen rechtensituatie nu is uitge speeld. Hij is echter niet van mening dat het beleid van de Nederlandse regering, dat zijn fractie volledig steunde, fout is geweest. Minister Pronk houdt vol alles in het werk te hebben gesteld de relatie met Indonesië zo goed mogelijk te houden na het bloedbad in november op het Oosttimorese eiland Dili. Het kabinet besloot na een unanieme wens van de Kamer steun aan nieuwe projecten voorlopig niet te geven. „Ik heb mij daarna bewust in alle interviews en toespraken ont houden van opmerkingen richting de Indonesische rege ring totdat zij besloten de ont wikkelingshulp op te zeggen. Er kan dan ook van onze kant geen sprake geweest zijn van stelselmatige intimidatie door het dreigen met beëindiging van ontwikkelingshulp. Die beschuldiging van de Indone- Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking wrijft zich de ogen uit tijdens het gisteravond gehouden debat over zijn uitspraken over Indonesië FOTO ANP sische regering wijs ik volledig van de hand", aldus Pronk Staatssecretaris Van Rooy van economische zaken en buiten landse handel zal binnenkort een bezoek aan Indonesië brengen om de handelsrelatie veilig te stellen. Van den Broek hoopt op korte termijn een gesprek te hebben met zijn Indonesische ambtsge noot Alatas. De Nederlandse regering heeft de Kamer giste ren tevens toegezegd te kijken naar mogelijkheden om met toestemming van Jakarta be paalde organisaties intensie ver te steunen. Ook wordt zo snel mogelijk gezocht naar een alternatief voor de IGGI, de in tergouvernementele raad van landen die Indonesië steun verlenen. Indonesië wil de ge zamenlijke internationale hulp van vier miljard dollar voortaan via de Wereldbank la ten lopen en niet langer via de IGGI, waar Nederland voorzit ter van is. DEN HAAG - Minister De Vries van sociale zaken vreest dat de koppeling tussen lonen en uitkerin gen volgend jaar definitief moet worden losgelaten. De koppeling wordt momen teel al niet meer voor 100 pro cent toegepast (de uitkeringen volgen de loonontwikkeling op afstand) maar voor 1993 houdt De Vries helemaal z'n hart vast. In een interne notitie aan het kabinet schrijft De Vries dat zijn ministerie onder meer vanwege de teleurstellende groei van de werkgelegenheid en het uitstel van de bezuini gingen op de wao veel meer geld aan uitkeringen kwijt is dan was geraamd. KONINKLIJK HUIS Inspectie Vn/dag 3 april Prinses Margriet verricht in Zoetermeer de officiële opening van het Stadsthea- Een vrouwelijke commandant inspecteert haar manschappen voor vertrek naar Joegoslavië Het Neder landse verbindingsbataljon, bestaande uit zo'n tweehonderd man, gaat in Kroatië deel uitmaken van de VN-vredesmacht FOTO: ANP DEN HAAG De centra voor de eerste opvang van asielzoekers zullen niet worden afgesloten. De portier van een dergelijk centrum heeft geen poli tietaak, aldus staatssecre taris Kosto (justitie) giste ren in de Tweede Kamer. Volgens de bewindsman zal de portier slechts een signaleren de taak hebben. Het herme tisch afsluiten van de zogehe ten onderzoekcentra is ook niet nodig, zo betoogde Kosto, omdat het binnenlands vreem delingentoezicht recent veel effectiever is geworden. De staatssecretaris kon deze be wering met cijfers staven. In het eerste kwartaal van dit jaar werden 6014 vreemdelingen uit Nederland verwijderd. Dat is een verdubbeling ten op zichte van het eerste kwartaal van 1991 (3081 verwijderd). De verwijderde vreemdelingen waren in bijna de helft van de gevallen asielzoekers. Volgens Kosto is het bovendien zo dat de meeste asielzoekers die de centra verlaten niet in de ille galiteit verdwijnen, maar naar het buitenland vertrekken. Dat leidt Kosto af uit medede lingen van de vreemdelingen politie in de vier grote steden, die onder illegale vreemdelin gen weinig asielzoekers aan treffen. Het effectieve beleid heeft, al dus Kosto, ook gevolgen voor het aantal asielzoekers dat naar Nederland komt. Hij deel de de Kamer mee dat het aan tal asielaanvragen in het eer ste kwartaal van dit jaar 3640 bedroeg. Dat is ruim 1300 aan vragen minder dan in het eer ste kwartaal van 1991. Minister D'Ancona (welzijn, volksgezondheid en cultuur) zei opnieuw met de gemeenten overleg te gaan plegen over de vrijheidsbeperkende maatre gelen ten aanzien van asielzoe kers in de centra. Volgens de minister gaat het vooral om de interne gang van zaken, zoals een meldingsplicht van twee maal per etmaal. Of en welke hekken er om de centra zullen komen hangt volgens D'Anco na af van de plaatselijke om standigheden. regels en veror deningen. (Vervolg van de voorpagina) AMERSFOORT - Als het spoorwegpersoneel maan dag en dinsdag gaat sta ken, worden op tal van plaatsen in ons land be drijfsgebouwen van de NS bezet. Volgens de voorzit ter van de spoorwegvak bond FSV, J. Kruse, is de aanleiding hiertoe een verbod van de NS op het gebruik van 'bedrijfsei gendom' door de stakers. De NS eiste gisteren dat bij een eventuele staking geen ge bruik wordt gemaakt van vak bondsruimten of kantines in haar gebouwen. De gezamen lijke bonden willen echter van af maandag stakers kunnen in schrijven op centrale plekken. Ze zeggen zich niets aan te trekken van het verbod. „Het bedrijf is niet van de directie, maar van 28.000 man perso neel. We gaan gewoon naar binnen, wat er ook gebeurt", aldus Kruse gisteren op een vergadering in Amersfoort, waar hij ook zei te verwachten dat het conflict lang gaat du ren. Na de staking van maan dag en dinsdag verwacht Kru se estafette-acties. Hoewel de Vervoersbond CNV een eventuele staking steunt, hoopt de bond dat minister van verkeer Maij-Weggen „als eni ge aandeelhouder bij NS haar verantwoordelijkheid neemt en de directie ertoe dwingt het overleg te heropenen", aldus bestuurder J van der Kamp van de CNV-bond. Partijen zouden gezamenlijk de agenda voor het overleg moeten vast stellen. Van der Kamp: „Zo kan een hoop ellende voor de reizigers worden voorkomen. De spoorwegen moeten reizi gers vervoeren en geen ruzie maken met de bonden". Van der Kamp vindt dat NS moet ophouden met het stellen van voorwaarden vooraf en het „opleggen van keiharde dicta ten. NS speelt zo een luguber spel over de rug van de reizi gers heen". De stakingsdreiging bij de NS bestaat sinds 24 maart. Toen kwam de directie met een 'kaal' loonbod van 3.9 procent dat de bonden als volstrekt on aanvaardbaar van de hand we zen. De NS kwam toen wel met plannen in om de werktijden voor de drieduizend werkne mers van de dienst Infrabe- heer te verruimen. Voor de bonden zijn die plannen onbe spreekbaar. Door akkoord te gaan met flexibilisering vre zen de bonden namelijk dat ze op een hellend vlak komen, waarbij de werktijden van alle NS'ers ter discussie komen te staan. Bovendien hebben ze grote bezwaren tegen de extra salarisverhogingen voor het hoger personeel. Na veel fax-verkeer bleek de NS uiteindelijk bereid om toch te praten over een grotere loonsverhoging. Maar daarbij stelde de directie als uitdruk kelijke voorwaarde dat alles bespreekbaar zou moeten zijn, dus ook de voor de bonden on bespreekbare flexibiliserings plannen. De bonden houden echter voet bij stuk. ROTTERDAM - De ge meenteraad van Rotter dam heeft vannacht met 25 stemmen voor en 18 te gen gekozen voor uitvoe ring van het IPNR met een nieuwe luchthaven. Het huidige vliegveld Zestien hoven moet daarvoor wijken. Na een marathonzitting die tot na middernacht voortduurde kwamen alle - inmiddels be kende - standpunten nog eens aan de orde. Nu de gemeenteraad heeft ge kozen voor deze variant van het Integraal Plan Noordrand is de verdere beslissing in han den van het Rijk. De aanleg van de nieuwe luchthaven in de polder Schieveen, de bouw van een nieuwe woonwijk met bedrijfscomplexen, aanleg van nieuwe rijkswegen en een me troverbinding met het stads centrum zijn de bestanddelen van dit plan, waarvoor het Rijk het leeuwedeel van de beno digde zeven miljard gulden op tafel moet leggen. Hierover wordt eind 1993 besloten. Aan de aanleg van de nieuwe luchthaven is door de raad de voorwaarde verbonden, dat er bij het Rijk op wordt aange drongen dat er een verbod komt op nachtvluchten. In het aangescherpte college-voor stel was al sprake van een ver mindering van het aantal toe gestane nachtvluchten (vakan tiecharters) van 2000 naar 1600 per jaar. Hierover is met ex ploitant Schiphol bv overeen stemming bereikt. Verant woordelijk wethouder J. Lin thorst (PvdA) gaat ervan uit. dat in 2005 als de nieuwe lucht haven in bedrijf wordt gesteld, een dergelijk verbod op natio naal en Europees niveau is ge realiseerd. De gemeenteraad wil ook dat het Rijk garandeert, dat mocht de nieuwe luchthaven geen haalbare kaart zijn, het huidi ge Zestienhoven wordt geslo ten. Een motie van deze strek king van de PvdA werd in meerderheid aangenomen. Krachtige stem Tegen de nieuwe luchthaven is veel oppositie, met name van bewoners van de Noordrand en de omliggende gemeenten. Ook de milieubeweging heeft een krachtige stem laten ho ren. Het raadsdebat werd in het stadhuis gevolgd door on geveer tweehonderd veront ruste Noordrandbewoners, die nu al weten wat het betekent om in de aanvliegroutes van het huidige Zestienhoven te wonen. Binnen de PvdA. al jaren de grootste partij in de raad. zijn de emoties tussen voor- en te genstanders van het vliegveld hoog opgelaaid. Zes van de achttien PvdA-leden stemden tegen. P Aubert vertolkte de belangrijkste bezwaren van de tegenstemmers. De ingrij pende gevolgen voor het mi lieu door geluidsoverlast en uitstoot van schadelijke stof fen door vliegtuigen wegen niet op tegen de vermeende economische voordelen. Een nieuwe luchthaven is vol gens hem overbodig omda) Schiphol in de toekomst met de hoge snelheidstrein in twin tig minuten bereikbaar is. Hel bouwen van de nieuwe woon wijk Rijs en Dael in de nabij heid van het nieuwe Rotter dam Airport wordt door de te genstanders beschouwd als de „planologische blunder van dé eeuw". Ook het CDA stemde verdeeld. Van de negen leden stemdert er twee tegen. Raadslid E. Buijs stelde, dat zij vasthoudt aan het verkiezingsprogram ma. Dit behelst dat een nieuw vliegveld moet voldoen aan alle milieu-eisen. Volgens haat voldoet het IPNR daaraan niet Zij bestempelde de uitkom sten van de milieu- en econo- mische-effectrapportage als „natte vingerwerk". Van de drie coalitiepartners in het college (PvdA. CDA en WD) was alleen de hele WD- fractie voor het IPNR met nieuwe luchthaven. De WD deelt overigens wel de mening over het nachtvluchtverbod. De zevenmansfractie van D66 stemde evenals Groen Links (2 zetels) en de eenmansfractie van SGP/GPV/RPF resoluut tegen. De Rotterdamse wethouder Linthorst had voor de gelegenheid een toepasselijke das uitgekozen FOTO:ANP DEN HAAG - Van elke gulden die de Nederlander uitgeeft aan zijn vakantie wordt in 1995 ruim 82 cent besteed in het buiterii land. In 1985 was dit nog 74 cent. Gerekend vanaf '85 tot '95 zul-; len de vakantiebestedingen van de Nederlanders in het buiten-; land meer dan verdubbelen, ofwel in miljoenen guldens vari 6.970 tot 15.808. Deze cijfers staan in het trendrapport van het zo- geheten Toermodel, dat is ontwikkeld door het ministerie vari economische zaken. Het toermodel geeft prognoses over het vui kantiegedrag van de Nederlander tot en met 1995. De verwach ting is dat in 1995, evenals in 1985, hotelvakanties bijna de helft van de totale uitgaande vakantiebestedingen uitmaken. DOOR BILLWATERSON DEN HAAG - Ruim drie kwart van de rijksambtenaren die recht hebben op vut (vervroegde uittreding) of deeltijd-vut wil daar ook gebruik van maken, zo blijkt uit een onderzoek in op dracht van het ministerie van binnenlandse zaken. Van de bijna dertienhonderd rijksambtenaren die in 1991 met vut of deeltijd- vut konden gaan. wilde 77 procent van de regeling gebruik ma ken. Hoeveel van hen dat ook daadwerkelijk hebben gedaan wordt nog onderzocht. Het besluit met vut te gaan hangt in veel gevallen nauw samen met de gezondheid van de ambtenaar: hoe minder gezond hij of zij zich voelt, des te groter de kans dat hij gebruik wil maken van vut of deeltijd-vut. „Kwaliteit specialist meten aan resultaat" LEIDEN - De controle van de kwaliteit van medisch handelen is voor verbetering vatbaar. Naast bijvoorbeeld meer nascholing moeten resultaten van behandelingen systematisch worden gea nalyseerd. Ook het succespercentage van de specialist moet bij sommige aandoeningen mee gaan tellen. Dat stelt prof.dr. R. Thomeer vandaag in zijn oratie als hoogleraar neurochirurgie aan de Rijksuniversiteit Leiden. De kwaliteit van de zorg dient over de volle breedte van het vakgebied te worden bekeken om tot een goed systeem van kwaliteitscontrole te komen. (ADVERTENTIE) tCUllllll^I Voor inlichtingen over telefoonnummers, telefoonverkeer en gesprekstarieven belt u voortaan 06-8008. Het tarief is 15 cent per oproep. Tot uw dienst, PTT Telecom.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3