Demonstratie doorkruist openingsfeest Keukenhof Leidseweg-Noord blijft gevaarlijk CeidócSouamxt LEIDEN EN OMGEVING Amtenaren te druk voor gemeentedag Jan Pronk in Warmond Jongen valt bezoekers Keukenhof lastig Onenigheid over bouwplannen Endepoel III I Korfbalvereniging KNS wordt opgeheven Verontreinigde grond en stankoverlast door lekkende dieselolie ADVERTENTIEBEDRIJF VRIJDAG 3 APRIL 1992 NOORDWIJK - De gemeente Noordwijk ziet dit jaar af van het houden van een gemeente dag. Volgens het college van B en W is het ambtelijk apparaat dermate zwaar belast dat men geen kans ziet de organisatie van een open dag voor de bur gers op zich te nemen. Met name de inspanningen die men zich moet getroosten voor de Open Monumentendag - die in dezelfde periode plaats vindt zouden debet zijn aan de dreigende overbelasting. WARMOND Minister Jan Pronk komt woensdagavond naar Warmond. De minister zal zijn medewerking verlenen aan een bijeen komst over ontwikkelingssamenwerking die in basisschool de Waaier aan het Leerpad 9 wordt gehouden. Organisator is de Stichting Ontwik kelingssamenwerking Warmond, die 10 jaar bestaat. Een andere gast is ex-wethouder Lies- beth Dalhuisen-Polano, die aan de wieg van de Stichting stond. Zij opent de bijeenkomst om acht uur. Voorzitter Jan Timmermann geeft een overzicht van tien jaar activiteiten van de Stichting. Margriet van de Poel van de SNV zal het hebben over haar organisatie, die zich met bewustwording bezighoudt. Minister Pronk zal het vervolgens hebben over het belang van kleine plaatselijke organisaties voor de ontwi- kelingshulp. Daarna zal hij vragen beantwoor den. Verder is er een diaklankbeeld en wordt er Afrikaanse muziek gespeeld. Idoor JOOP PEETERS VOORSCHOTEN - De commissie openbare werken in Voorschoten wil spoed zetten achter een oplossing van het verkeersprobleem op de Leidseweg-Noord. De omwonenden hebben wederom geklaagd over de onveiligheid van de weg. Volgens de gemeente is het verkeer de laatste jaren niet toegenomen op Leidseweg- Noord. de Leidseweg tussen De Vink en de voormalige Zilverfabriek. Een reconstructie van de weg is financieel niet haalbaar. De weg is een aantal jaren geleden op verzoek van de bewoners voorzien van aparte voet- en fietspa den. De rijweg is smal en er wordt soms veel te hard gereden. Het vrachtverkeer is wel toege nomen. Er wordt overwogen om het gedeelte tussen de Piet Heynlaan en de Trompweg ver boden te verklaren voor vrachtauto's. Door de vervroegde openstelling van de spoorwegover gang bij De Vink, wegens mankementen aan de brug bij 't Haagsche Schouw bestaat het ge vaar dat de Leidseweg-Noord drukker bere den gaat worden. Wethouder J. van de Poel verzekerde de commissie gisteravond dat in mei maatregelen worden genomen. Plannen om een maximumsnelheid van minder dan 50 kilometer in te stellen, werden verworpen. Au tomobilisten die harder dan 50 kilometer rij den zullen zich van een maximum snelheid van 30 kilometer zeker niets aantrekken, zo is de verwachting. Voorschoten gaat onderzoe ken hoeveel het gaat kosten om de de Dobbe- wijk, de enige wijk van Voorschoten over het spoor langs de Papelaan, op het grote riole ringssysteem van de gemeente aan te sluiten. Het merendeel van de kosten wordt gedragen door het Hoogheemraadschap Rijnland. In middels heeft de stichting STIEL (Stichting Industrieel Erfgoed Leiden) al meegedeeld de kleine waterzuiveringsinstallatie (De Pas- veersloot) te willen bewaren voor het nage slacht. Op dringend verzoek van de commissie zal de wethouder voor de bewoners van de Dobbewijk een informatie-avond beleggen omdat de aansluiting van de Dobbewijk voor wat ongerief gaat zorgen. De rioolbuizen wor den niet vernieuwd, er komt alleen een aan sluiting op het Voorschotense riool via de spoordijk. Bij de bouw van de nieuwe spoor dijk is daar al rekening meegehouden door het inbrengen van buizen. LISSE - Een 18-jarige Italiaan is gis termiddag door de politie aangehou den bij De Keukenhof, nadat hij be zoekers had lastig gevallen. Zo hield hij auto's aan om er vevolgens tegen aan te trappen. Ook sloeg hij enkele voorbijgangers op het gezicht. De Ita liaan was met zijn schoolklas op va kantie in Nederland. De politie denkt het chaotische gedrag van de jongen te verklaren door de drugs die hij zou hebben genomen in Amsterdam. Na,- dat de jongen de schade had vergoed werd hij overgedragen aan zijn lera ren. (vervolg van de voorpagina) Idoor JANKEES FAAS LISSE - De TV-ploeg van het Amerikaanse netwerk ABC leek gistermiddag bij de officiële opening van De Keukenhof uitsluitend oog te hebben voor het protest van Milieugroep Bollenstreek en de Zuid hollandse Milieufederatie. De camera's volgden nauwlettend de overhan diging van een 'groene bloembol' aan Elly van Zandwijk - die haar man, voorzitter van het Milieu platform Bloembollensec tor verving waarmee de actiegroepen aandacht vroegen voor de ernstige milieugevolgen van de bollenteelt. Van Zandwijk vond het jam mer, dat het milieuprotest was opgepikt door ABC. „Het ge vaar is dat in het buitenland het idee gaat ontstaan, dat de Nederlandse kwekers niets doen aan de milieuproblema tiek. En dat is jammmer, om dat we er allies aan doen de hoeveelheid bestrijdingsmid delen terug te dringen. Voor resultaten hebben we echter tijd en energie nodig". Het milieuprotest had aanvan kelijk door het zingen van mi lieuliederen op de melodie van 'Groen, groen Knollenland' een vredig karakter. De sfeer werd wat grimmiger toen boze bollenkwekers zich ermee gin gen bemoeien. De milieuacti visten kregen opmerkingen naar hun hoofd als „Jullie moeten van mijn brood afblij ven" en „Ga eens aan het werk". Hans Muilerman van de Zuid hollandse Milieufederatie ziet een verschuiving in het den ken in de bollenwereld. „De groene bloembol is een aan moedigingsprijs. De bollente- lers erkennen zelf in hun 'Stra tegisch Milieuplan Bloembol lensector' dat ze een bijdrage moeten leveren aan de milieu problemen. Het is aan ons om de kwekers aan te zetten tot concrete stappen". Verslaafd Volgens de milieuorganisaties is de bollenteelt verslaafd aan chemische middelen en over treffen de gebruikte meststof fen de fosfaatnormen in de wet met 300 procent. Muilerman: „Het grondwater is in de Bol lenstreek zo verziekt, dat het de eerste tweehonderd jaar niet te gebruiken is. We kun nen dan ook beter op een scho nere manier met het telen van bollen beginnen in de pol ders". Deze laatste opmerking komt J. Zwetsloot voorzitter van de werkgroep Op Bollengrond zeer ongelegen. „Het verplaat sen van de bollenteelt bete kent in feite datje ook De Keu kenhof opgeeft. En wat te den ken van toeleveringsbedrij ven, veilingen, transporton dernemingen, de horeca en het toerisme, die allemaal hun brood verdienen met de bol lenteelt. Aantasting van het bollenvak zal dan ook alleen maar leiden tot een ineenstor ting van de werkgelegenheid in deze regio". Teeltvoorschriften De milieuorganisaties zijn van mening dat er op korte termijn een groene lijn van bloembol len aan de consument moet worden aangeboden. Om dit te bereiken is er een lijst van teeltvoorscbriften opgesteld. Dé belangrijkste zijn een ver bod op het gebruik van chemi sche grondontsmettingsmid- delen, geen mest en bestrij dingsmiddelen in de periode van september tot maart, het achterwege laten van bestrij dingsmiddelen die staan ver meld in het Meerjarenplan Ge wasbescherming en het bij houden van een boekhouding van het mest- en bestrijdings- middelengebruik. Van Zandwijk zegt dat aan deze wensen wordt gewerkt. Zo is het Laboratorium voor Bloembollen Onderzoek in Lisse aan het kijken hoe het anders kan met gewasbespui- tingen. Binnen een jaar komt er een verplichte spuitenkeu ring, waardoor verkwisting wordt uitgebannen. Ook zal het LBO een enquete gaan houden onder de kwekers over hoe de verschillende cultivars zich ontwikkelen en wat hun specifieke problemen zijn. Het LBO werkt daarbij samen met de Hogeschool van Wagenin- gen en proefstations in Naald wijk, Aalsmeer en Lelystad. Zo zijn er toetsen, waarmee ge wassen snel kunnen worden vermeerderd en wordt het vlieggedrag van bladluizen be studeerd. die de veroorzakers zijn van talrijke virusziekten. De milieuproblematiek stelde de echte opening van De Keu kenhof in de schaduw. Direc teur Henk van Os van het Rijksmuseum in Amsterdam probeerde in zijn openings speech de stemming wat op te fleuren door de banden tussen het museum en De Keukenhof aan te halen. Zo beleeft het Rijksmuseum haar piek aan bezoekers gelijktijdig met die van De Keukenhof. Of dit ook in de toekomst nog het geval is hangt af van wat er met het bollenareaal in de Bollen streek gaat gebeuren. door ARIE SCHAKENB0S WARMOND - De Wo ningstichting Warmunda verschilt van mening met het Warmondse College van Burgemeester en Wet houders over de bouw plannen in Endepoel III. Dat bleek tijdens de pers conferentie gistermiddag waar het rapport over het vorig jaar september ge houden woningbehoefte onderzoek werd gepresen teerd. Het onderzoek is in opdracht van de gemeente en de woningstichting door de nationale Woning raad (NWR) uitgevoerd. De conclusies en beleid saanbevelingen in het rapport worden door beide instanties onderschreven. Het meningsverschil betreft de wijze waarop het College de aanbevelingen wil vertalen voor de 89 woningen in het nieuwbouwproject Endepoel III. B en W is van mening dat het rapport naadloos aansluit bij de plannen. De woning stichting heeft echter zo haar bedenkingen. Volgens het rap port van de NWR bestaat er in Warmond de komende vier jaar een behoefte aan 285 wo ningen in diverse categorieën. Ruwweg verdeeld in 30 pro cent huurwoningen. 30 pro cent premie-C en 40 procent vrije sectorwoningen. De ge meente heeft echter noch de ruimte noch het contingent om die hoeveelheid te realiseren. „Als we die verdeling hanteren voor het aantal dat in Endepoel III gebouwd wordt, betekent dat 25 huur-, 25 premie- en 39 vrije sectorwoningen. Afgezet tegen de plannen voor Ende poel kom je aardig in die ver deling," aldus burgemeester G.W. van der Wel. Die plannen betreffen 24 woningen in de huur sector, eenzelfde aantal premie- en 26 vrije sectorwo ningen. Plus nog eens vijftien appartementen. Contingent Om deze plannen de komende vijf jaar te realiseren is de ge meente naarstig op zoek naar extra bouwcontingent en geld. Dat laatste moet gevonden worden in duurdere vrije sec torwoningen dan oorspronke lijk gepland was. Wethouder J.C.M. Wassenaar meldde on langs dat hij denkt aan prijzen van plusminus vier ton. „Veel te duur," oordeelt voorzitter J.P.C. van Mameren van de woningstichting. Hij vraagt zich af of dat wel tegemoet komt aan de wensen van de Warmondse bevolking. Boven dien wil de woningstichting de verdeelsleutel hanteren over alle bouwplannen die er in de gemeente bestaan. Met name het KPM-terrein, waar 34 luxe vila's gebouwd worden, voor ziet volgens de stichting al in de behoefte aan duurdere vrije sectorwoningen. „Wat ons be treft mag een vrije sectorwo ning in Endepoel maximaal 350.000 gulden kosten, de pre miewoningen 165.000 en de huurwoningen 600 gulden aan huur," aldus Van Mameren. De Woningstichting heeft ver der berekend dat er de komen de jaren 135 huizen gebouwd worden. Wanneer de verdeel sleutel uit het NWR-rapport daarop los gelaten wordt, die nen er in de premiekoop- en huursector elk 38 woningen gerealiseerd te worden en 59 in de vrije sektor, inclusief die op het KPM terrein. „De gemeen te heeft genoeg machtsmidde len om dat te doen," aldus de Warmunda-voorzitter. Die hele redenering ging wethouder Wassenaar te ver.Het wonin- gonderzoek is een enquête en levert tabellen op. Daarbij gaan mensen uit van hun ei gen behoeften. Beleid gaat veel verder. We leggen een claim op contingenten en heb ben te maken met een project ontwikkelaar. Het rapport is wel een basis waarop we bou wen, maar we moeten ook re kening houden met de infra structuur, de werkgelegenheid en dergelijke. Alles bij elkaar maakt dat het beleid", aldus Wassenaar. OEGSTGEEST - De korfbal vereniging KNS wordt op 30 juni ontbonden. De buitenge wone ledenvergadering nam dit besluit omdat zij geen op lossing meer zag voor het ge brek aan kader en leden, dat de club al enige jaren kwelt. Momenteel telt KNS nog zo'n tachtig leden, die hun wedstrij den op zondag afwerken. Zij is daarmee één van de kleinere verenigingen in de Leidse re gio. De tweeënveertig stemge- richtigde leden konden als al ternatief kiezen voor samen gaan met Fiks, dat op het zelf de sportcomplex korfbalt. Fiks speelt echter op zaterdag en had als voorwaarde gesteld, dat er minstens drie achttallen op zondag zouden blijven spe len. De ledenvergadering vond deze voorwaarde niet aan vaardbaar en koos tenslotte voor opheffing. KNS werd in 1948 opgericht en speelde in Leiden totdat zij in 1971 ver huisde naar het huidige com plex in Oegstgeest. Bij de ver huizing speelde het eerste se niorenteam nog in de eerste klasse, maar komt nu uit in de afdelingscompetitie. Sinds het samengaan van de christelijke en de neutrale korfbalbond in 1973 is KNS de derde vereni ging die opgeheven wordt in de Leidse regio want in de ja ren zeventig verdwenen al Noorderkwartier en Warmond. REGIOJOURNAAL Aardbeving In Oegstgeest wordt aan staande maandag een in zameling gehouden van ge bruikte kleding, schoenen, dekens, kinderondergoed (geen dames- en herenon dergoed). kampeerspullen en eventueel tenten. De goederen zijn bestemd voor de slachtoffers van de aardbevingsramp in Tur kije en kunnen van 9.00 - 12.00 uur worden afgege ven in de R.K. Willibrord- kerk aan de Leidse Buurt te Oegstgeest. Expositie In het kader van de dag van glastuinbouw wordt er zaterdag in de Veiling Flo ra te Rijnsburg een expo sitie gehouden van werk stukken, gemaakt door 183 cursisteti die de bloembind- cursus gevolgd hebben. Rond 10.00 uur zullen bur gemeesters van omliggende gemeenten hun mening over het getoonde werk ge ven. Bezoekers van de Vei ling Flora worden per bus gratis vervoerd naar kas sen in de omgeving. De rou te voor ,,Kom in de kas" ligt gereed. Dieren De afdeling Oegstgeest- ISassenheim van de Ne derlandse vereniging tot bescherming van dieren een algemene ledenverga dering. Plaats van samen komst: ,,'t Groot Proffijt", Boerhaaveplein in Oegst geest. Aanvang: 20.15 uur. Gespreksgroep Het Astmafonds Bollen streek begint maandag in het gebouw van de kruis vereniging een gespreks groep voor ouders van kin deren met CARA, die zes maandagavonden duurt. De bijeenkomsten in de Vi- valdistraat in Lisse begin nen steeds om acht uur. De kosten bedragen f 17,50 voor zes avonden. Causerie De Werkgroep Liturgie en Spiritualiteit van de Raad van Kerken afdeling Lisse, komt maandag bijeen in de tussenzaal van de gerefor meerde kerk aan de Julia- nalaan. Vanaf acht uur zal de Amsterdamse hoogle raar H. Kuiterl een cause rie houden naar aanlei ding van zijn boek 'Het al- germeen betiöijfeld christe lijk geloof. De toegang is vrij. VOORSCHOTEN - Een lek kende dieseloliepomp bij een inwoner van de Beetslaan heeft gisteren voor de nodige stankoverlast gezorgd in het nabijgelegen bejaardenhuis Forescate. Na een aantal ver ontruste telefoontjes van be woners was de politie pols hoogte gaat nemen. De diesel olie was weggelopen door een lekkende membraam in dc pomp, die auto's van brandstof voorziet. Een gedeelte van de olie kwam in het riool terecht. De gemeente zal vandaag de verontreinigde grond afgra* ven. Hoeveel de kosten van deze operatie gaan bedragen is nog niet bekend. (ADVERTENTIE) ADVERTEER OP MAAT IN DE DIKSTE KRANT VAN HET LAND. ^Adverteerders kunnen nu in Zuid-Holland naar hartelust adverteren in 44 titels en 60 edities Welke voordelen u dat geeft? Ten eerste kunt u uw doelgroep op uw wensen afgestemd bereiken. Ten tweede levert dat voor contracthouders een aantrekkelijk combinatietarief op Kortom, er zijn twee redenen om snel de tarievenbrochure aan te vragen voor adverteren in de dikste krant van het land Telefoon 070-3190797. Henk Duijn van de Milieugroep Bollenstreek, overhandigt een lijst milieuvriendelijke teeltvoorschriften aan Elly van Zandwijk FOTO HENK VAN DEN ENDE De presentatie van het woningbehoefteonderzoek. Links burge meester G. van der Wel, rechts wethouder J. Wassenaar. FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15