LEIDEN OMGEVING ^03.^^,99213 Verkeer Noordeinde weer ter discussie Bond pakt bedrijven die vakantiegeld niet betalen hard aan 'Er mag geen kwaliteitsverschil meer zijn tussen ziekenhuizen' CcidóeCounamt UVS ronde verder in districtsbeker Slimme EHBO-kit Burgemeester te traag bij klachtbehandeling Agenten bedreigd Protest tegen flat Appelbes afgewezen Leidse hoogleraar neurochirurgie foidaeSomotit LEIDEN - De Nationale Om budsman heeft burgemeester Goekoop op de vingers getikt over de trage afhandeling van klachten van burgers. Aanleiding was een klacht van een Leide- naar, die vond dat hij in 1989 door de politie te ruw was behandeld bij zijn aanhouding. De man werd op 12 juni 1989 aan gehouden toen hij boos werd om dat zijn zoon ingerekend werd na een burenruzie. Volgens zijn ver sie van het gebeuren werd hij daarbij behoorlijk ruw behandeld door niet minder dan acht agen ten. Door één van hen was hij in het gezicht geslagen, terwijl een ander opzettelijk op zijn bril was gaan staan. Het slachtoffer had de agent nog gewaarschuwd dat daar een bril lag, maar de functio naris zou hebben gereageerd met ,'jouw bril kan me niet verdom men'. Op 11 juli 1989 werd bij de korps chef een officiële klacht inge diend over het politieoptreden. Op 19 oktober achtte de korps chef de klacht ongegrond. Daar tegen ging de man bij de burge meester in beroep, per brief van 21 november '89. Bijna een half jaar later, op 19 april 1990, be richtte de burgemeester dat de klachl op de meeste punten onge grond werd verklaard. Ook de ombudsman wijst de meeste klachten van de hand. De politie is niet verplicht de schade aan de bril te vergoeden terwijl de agenten niet te gewelddadig bij de aanhouding waren. De burge meester van Leiden treft wel een verwijt. Hij reageerde te lang zaam op het bezwaarschrift. Vol gens de procedure had dat bin nen zestig dagen moeten gebeu ren. LEIDEN - Twee Leidse agenten zijn van nacht op de Turfmarkt buiten diensttijd met een vuurwapen bedreigd. Een 26-jarige Lei- denaar en een nog onbekende man herken den de agenten en zochten ruzie. Hierbij trok de Leidenaar, die een bekende van de politie is, zijn pistool. De agenten maakten zich uit de voeten en waarschuwden hun dienstdoende collega's. Even later konden de mannen op de Lammermarkt in de kraag worden gevat. Zij hadden het vuurwapen niet meer bij zich, maar dit werd in een plantsoen aan de Prinsessekade terugge vonden. Zakkenrollers LEIDEN - Op het Leidse station zijn drie treinreizigers gisteren het slachtoffer geworden van zak kenrollers. Bij een 47-jarige vrouw uit Warmond werd bij het instappen een portemonnee met 250 gulden ontvreemd. Van een Deen die in de trein lag te slapen werden travel lerscheques en 38 gulden gestolen. Voorts werd een tas van een 68-jarige vrouw uit Bergen geroofd. Ook waren er zakkenrollers actief op de Haar lemmerstraat. Van een 39-jarige vrouw uit Katwijk werd een por temonnee met 500 gulden gesto len. Materiaal gezocht over kinderen in de oorlog LEIDEN - 'Kind en oorlog' is het thema van de jaarlijk se tentoonstelling van het 5 Mei Comité Leiden. De ex positie moet een beeld ge ven van het kleine en grote leed van een kind in de oor log in Leiden. Het 5 Mei Co mité is daarvoor op zoek naar materiaal over kinde ren in Leiden tijdens de laatste oorlog. Wie foto's, speelgoed e.d. heeft die her inneren aan de periode tus sen '40 en '45, kan contact opnemen met F. Kosten, tel: 071-177469 (na 18u). DEN HAAG/LEIDEN - De gemeente Leiden moet de Raad van State nadere informatie verstrekken over het weer opheffen van het eenrichtingver keer op het Noordeinde. Daarna zal de Raad van State beslissen of het be sluit de toets der kritiek kan doorstaan. Het gaat om het gedeelte tus sen Kort Rapenburg en de Rembrandtstraat. M. Kuzee, plaatsvervangend hoofd van de afdeling verkeer van de ge meente kon gisteren tijdens een hoorzitting geen precieze antwoorden geven op vragen over de geluidsoverlast en over het aantal auto's dat per et maal door de straat rijdt. Hij zegde toe die cijfers op te stu ren. De procedure bij de Raad van t State is aangespannen door het actiecomité Nöo(r)deinde. In eerste instantie vond het co mité de instelling van eenrich tingverkeer eind 1988 niet ver genoeg gaan, omdat bussen nog wel in beide richtingen mochten rijden. Een gevolg was dat ook veel automobilis ten dat deden. „De gemeente heeft de maatregel nooit goed toegepast. Er was geen contro le en het wegdek werd niet aangepast", zei Joke Kolthoff van het actiecomité gisteren tijdens de hoorzitting. Andere belanghebbenden, vooral ondernemers, wilden juist dat de maatregel weer werd ingetrokken. Dat gebeur de ook, eind 1989, waarna het actiecomité andermaal in de pen klom. „Het is moeilijk ge weest om het besluit weer te rug te draaien, maar de ge meente moet nu eenmaal alle belangen afwegen, niet alleen de belangen van de bewoners", aldus gemeente-woordvoerder Kuzee. Hij voegde er aan toe dat Leiden werkt aan het ver keersluw maken van de bin nenstad en dat het Noordeinde daarbij opnieuw aan de orde komt. Volgens Kuzee zullen rond de jaarwisseling knopen worden doorgehakt. De Raad van State zal eerder al bekend maken of het intrek ken van de maatregel wel door de beugel kon. Een van de drie leden van de Raad van State die over de kwestie moet oor delen, mr. J. Hulshof, liet we ten dat hij zelf wel eens over het Noordeinde fietst. „Maar ik doe dat alleen als het echt niet anders kan", voegde hij er aan toe, doelend op de voor fietsers onveilige situatie. De beslissing van de Raad van State wordt waarschijnlijk over twee maanden bekend ge maakt. LEIDEN Vier bouwbedrij ven in Leiderdorp, Bodegra ven, Gouda en Rotterdam zijn op verzoek van de Bouw- en houtbond FNV failliet ver klaard. Aanleiding voor die vergaande stap van de vak bond is het niet nakomen van vakantiegeldverplichtingen. Het gaat om de bedrijven Vel- donk in Leiderdorp, Gewa in Bodegraven, Veldcom in Gou da en International BW Lam- bermont in Rotterdam. Behal ve de faillissementsaanvragen heeft de bond ook tegen een groot aantal Zuidhollandse be drijven kort gedingen aange spannen om het vakantiegeld uit betaald te krijgen. Volgens districtsbestuurder D. Mollema van de bond misbrui ken bouwbedrijven het vakan tiegeld voor hun bedrijfsvoe ring. „Ze zouden naar de bank moeten gaan. maar daar moeten ze rente betalen". Bij het faillietverklaarde Leider- dorpse bedrijf gaat het volgens Mollema om een onderaanne mer die te veel hooi op zijn vork nam. „Die zag op een ge geven moment door de bomen het bos niet meer. Nam te veel klussen aan onder de prijs en stopte de gaten onder andere met het vakantiegeld". Vel- donk is volgens hem inmid dels niet meer actief. Volgens Mollema onderneemt de bond het hele jaar door juri dische stappen tegen bedrij ven die vakantiegeld achter houden. „Maar in het voorjaar is er wel een piek. Dan nadert het moment dat het moet wor den uitbetaald. Werknemers zijn dan eerder geneigd om na te gaan of ook daadwerkelijk voor hen is gereserveerd wat ze toekomt". Mollema stelt dat het aanvragen van het faillis sement malafide onderaanne mers in elk geval tijdelijk moeilijk maakt om de vakan tiegeldregeling te misbruiken. Hun registratie bij de bedrijfs vereniging vervalt. Als ze op nieuw actief worden moeten ze opnieuw een nummer aanvra gen waaronder ze worden gere gistreerd. De bouw heeft als enige be drijfstak een centrale registra tie voor vakantiegeld. Vroeger gebeurde dat met vakantie bonnen. Tegenwoordig is er een registratiesysteem, waar bij van het vakantiegeld direct wordt bijgehouden en beide partijen moeten dat bevesti gen. Mollema merkt op dat dat systeem waterdicht is. Als werkgevers in gebreke blijven lopen ze altijd tegen de lamp. Werknemers krijgen, als zij de bijschrijvingen steeds hebben doorgegeven, wel altijd hun vakantiegeld uitbetaald door de bedrijfsvereniging. DEN HAAG/LEIDEN - De Raad van State heeft de bezwa ren tegen de bouw van eén ga lerijflat nabij de Appelbes in Leiden afgewezen. De bezwa ren waren ingediend door om wonenden die stellen dat de buurt er door de nieuwbouw in aanzien op achteruit gaat en dat dus sprake is van aantas ting van hun woongenot en waardedaling van hun wonin gen. Hun woordvoerder G. Ringe- noldus liet gisteren tijdens een hoorzitting weten dat de be staande woningen aan de Ap pelbes minimaal veertigdui zend gulden lager zijn geta xeerd. De waarnemend voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, mevrouw mr. L. Barendsen-Cleveringa, maakte tijdens de hoorzitting kritische opmerkingen over de inspraakprocedure. „Het is niet de eerste keer dat de Raad van State een gebrek aan in spraak in Leiden constateert. Dat is toch een droevige zaak", zei ze. Vanochtend liet ze niettemin bekend maken dat de vergunning voor de wo ningbouw in stand blijft. Het gaat weliswaar om een voorlo pige beslissing, maar die bete kent wel dat met de bouw kan worden doorgegaan. Op dit moment gaan de heipalen de grond in. Mocht de Raad van State in haar definitieve uit spraak later alsnog tot een ne gatief oordeel komen, dan kan die hooguit gebruikt worden voor het indienen van een schadeclaim door de omwo nenden. Klachten over foto's vrijend paartje LEIDEN - Bij de Leidse poli tie zijn gisteren klachten bin nen gekomen over de tentoon stelling 'Met Holland aan tafel, met Holland naar bed!' in het LAK. Met name twee levens grote foto's van een paartje dat de liefde bedrijft is een doorn in het oog. Volgens het LAK worden de foto's echter bedekt als er schoolkinderen in het pand aanwezig zijn. De nieuwe Leidse hoogleraar neurochirurgie R. Thomeer: „Plan Simons is achterhaald". FOTO: WIM VAN NOORT KEES VAN KESTEREN LEIDEN - UVS heeft gis teravond de vijfde ronde van de districtsbeker be reikt. De ploeg van trainer Ruud de Groot won met 1- 0 van VELO, een tweede klasser uit Wateringen. In de volgende ronde ont moeten de Leidenaars Nieuwerhoorn. Het bekerduel in de Kikker polder kenmerkte zich in de eerste helft vooral door het open karakter. Beide ploegen speelden aanvallend waardoor het een aantrekkelijk kijkspel werd. UVS, zonder Wout Hol- verda en John van der Zwan, was technisch de betere ploeg maar kon het overwicht on danks enkele goede kansen niet in doelpunten omzetten. De ploeg uit Wateringen bleef daardoor goed in de wedstrijd maar had aanvallend weinig in de melk te brokkelen. Vlak voor rust doorbrak Gerry Jan sen de balans in de wedstrijd en zette UVS op voorsprong. Na de pauze zakte het niveau van de wedstrijd. VELO miste de klasse om de thuisploeg on der druk te zetten en bij UVS ontbrak het vooral in de aan valsopbouw aan de nodige creativiteit. Gerry Jansen en Arthur van Orssagen kregen nog wel kansen om de voor sprong uit te bouwen maar de 1-0 stand bleef tot het laatste fluitsignaal op het scorebord staan. ALLERLEIDS Optreden Zanger Ene Beekes treedt zondag op bij de Pink Pup pies. de jongerengroep van de Leidse Werkgroep Ho moseksualiteit. Dat ge beurt vanaf 20.00 uur in het LWH-gebouw aan de Langegraeht 65. Toegang f5. Theatersport De Leidse theatersportver eniging Moeders Mooiste speelt zondag vanaf 14.30 uur weer in café De Grote Beer aan de Rembrandt straat. Gedurende ander half uur wordt een wed strijd improvisatie-theater gespeeld. Het publiek kan door het geiten van spelsug- gesties meebepalen wal er wordt gespeeld. De legen- stander van Moeders Mooi ste is een theatersportvere niging uit Zierikzee. Toegang gratis. Bingo Carnavalsvereniging De Spooorbumpers houdt zon dag weer een bingo in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. Aanvang 14.00 uur. zaal open om 13.30 uur. Droomfabriek Art Centre Droomfabriek aan de Oude Singel 56 houdt zondag een open dag. Er zijn demonstraties van alle cursussen, uileen- lopend van diverse dansen tot meditatie. De open dag begint om 13.00 uur. vanaf 17.00 uur is er een optreden van de band The Acoustic Elephants. Chanson noire Het podium van café The Duke is zondag vanaf 15.00 uur weer het domein van beginnend zangers en andere beoefenaars van de kleinkunst in het kader van Chanson Noire. Drs. P. verzorgt een gastoptreden. Toegang kost tien gulden. Voor het volgend seizoen, dal start op 6 september, is Chanson Noire op zoek naar deelnemers. Aanmel dingen bij: Ververstraat 27d. 2312 LR Leiden, tele foon 216572. Oudheden 'Glas uit de oudheid' is het onderwerp van een lezing die M. Brouwer, conserva tor van het Rijksmuseum van Oudheden zondag vanaf 15.00 uur geeft in hel museum aan het Rapen burg 28. Voorafgaand aan de lezing houdt zij ook hel maandelijkse archeolo gisch spreekuur van het museum. Dat begint om 13.00 uur en heeft plaats in de Taffeh-zaal. Bezoekers kunnen er advies krijgen over oude voorwerpen. Ge probeerd wordt vragen over ouderdom, functie en echtheid te beantwoorden. Bedrijfsleider koopt antiquariaat Brill LEIDEN - Het antiquariaat van boekhandel en uitgeverij E.J. Brill aan de Nieuwe Rijn is verkocht aan de bedrijfsleider R Smitskamp. Het voltallige personeel, drie personen, neemt hij over. Brill maakte vorig jaar november bekend dat zij de anti quarische boekhandel, gespecialiseerd in wetenschappelijke werken over het Midden-Oosten, wilde afstoten. De nieuwe di rectie vond het bedrijfje niet meer passen binnen het nieuwe Brill, dat zich in de toekomst vooral wil richten op de kernactivi teit, namelijk de uitgeverij. Gegadigden hadden zich op dat mo ment nog niet aangediend en sluiting werd dan ook niet uitgeslo ten. Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot. is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. VtUV>N^^.. Idoor STAN VAN HAASTEREN LEIDEN De resultaten van chirurgische behan delingen moeten beter worden gecontroleerd. Daarvoor pleitte prof. dr. R. Thomeer vanmiddag in zijn oratie bij het aanne men van het hoogleraar schap Neurochirurgie aan de Leidse universiteit. Volgens Thomeer vereisen de maatschappelijke ontwikke lingen dat er openheid bestaat over de resultaten van de ver schillende behandelingen. „De patiënt is namelijk veel mon diger geworden en slikt niet meer voor zoete koek wat de dokter zegt. De arts is nu meer een adviseur geworden, terwijl de patiënt beslist". De nieuwe hoogleraar meent dat er tussen de verschillende behandelingen niet alleen ver schillen bestaan in de mate waarin ze een kwaal verhel pen. „Ook kent de ene behan delingswijze meer negatieve complicaties dan de andere. Voorts worden er nog wel eens patiënten geopereerd, waar van achteraf wordt gezegd dat dat niet had moeten gebeuren. Met een goede controle kan bo ven tafel komen waarom de ef ficiëntie in hét ene ziekenhuis beter is dan in het andere. Daarom pleit ik voor een be drijfsmatige aanpak. In het bedrijfsleven wordt het tegen elkaar afwegen van effecten namelijk veel vaker gedaan". „Vaak wordt er vanuit gegaan dat de chirurg het toch wel goed doet. Dat is ook wat de chirurg zelf denkt. Als dat zo is, dan heeft men dus ook niets te vrezen van een uniforme ef fectmeting. Ik wil niemand aan de schandpaal nagelen. maar alleen vaststellen waar en hoe het meest efficiënt ge werkt wordt. Als dat duidelijk is, wordt men meer gemoti veerd om verbeteringen aan te brengen". Geld Volgens Thomeer kost een be tere controle tijd en geld, maar zal het uiteindelijk leiden tot kwaliteitsverbetering. „Ik wil streven naar een standaard voor de verschillende stappen bij de behandeling. Er mag geen kwaliteitsverschil meer zijn tussen ziekenhuizen". „Bovendien kan de planning in ziekenhuizen efficiënter worden gedaan. Te vaak wordt een lange wachtlijst gezien als een blijk van een hoge werk druk. Een wachtlijst kan ook worden veroorzaakt door een gebrek aan efficiënt werken. Een goede coördinatie bij de planning van de opnames kan een wachtlijst voorkomen. Soms wordt gezegd: 'Er is een leeg bed. stop daar de patiënt maar in'. Dan kijken ze pas la ter of er wel tijd is om de pa tiënt te behandelen. Het effi ciënt werken zou door een pre mie-systeem moeten worden gestimuleerd". Het pleidooi van Thomeer voor een efficiëntere organisatie van de gezondheidszorg komt op een actueel moment. De laatste maanden stelt de lande lijke politiek zich steeds meer de vraag hoe de kosten van de gezondheidszorg in de hand gehouden kunnen worden en het overbekende Plan Simons is daar een voorbeeld van. Tho meer verwacht weinig heil van de pogingen van Simons de kosten te drukken. „De con- currentie-gedachte van het plan is onderuit gehaald omdat de verzekeraars een kartel vor men. Het plan Simons is dus achterhaald". BURGERLIJKE STAND ^No £<-"1 Overleden: P Struik geb 26febr 1914 man; E de Vnes geb 12 febr 1927 echtgenote van H Hasper; D W Traas geb 30 okt 1934 man; A G M Mooij geb 8 okt. 1896 gehuwd geweest met C P Rozier; C J Colpa geb 29 jan 1903 gehuwd geweest met C de Groot; S. W. Robbers geb. 9 juni 1909 echtgenote van W Nijenhuis; L C. Beu- mer geb. 24 sept. 1918 man; G. J. van Dorssen geb. 13 aug. 1925 man; B. Mulder geb. 29 jan. 1923 gehuwd ge weest met L. W Bogert; H van Echten geb 30 maart 1907 man, N. A. van der Niet geb 26 mei 1930 man, H Lous geb 9 okt. 1927 echtgenote van P F Scheepmaker; S van Oosten geb 25 jan 1909 man, J B Heeren geb 29 nov 1920 echtgenote van J W Persijn; J A L Breedijk geb 27 april 1920 man, F A Frèrejean geb 13tebr 1951 man, H. H Spangenberg geb 13 nov 1932 man, N van der Meij geb 31 mei 1919 man; N Cerdijngeb 17 mei 1924 man. L van Wingen geb 16 april 1915 man. M Voorzaat geb 1 okl 1896 gehuwd geweest met A Schouten. T Bruin geb 9 aug 1917 man Dhr./Mcvr.: Voorl.: Straat; Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bc/.orgmg) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: |~J maand (automatische betaling) f 27,00 I G kwartaal (automatische betaling) f79,80 I kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de EHBO-kit naar: Naam: Straat: I Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag JNZ

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13