LEIDEN EN OMGEVING Krakers mogen voorlopig in de Rex blijven De magie van het onzegbare mm Garenmarkt heringericht bij komst vredesmonument £eidóc6ou?o/nt Niet voor iedereen QeidóaOowumt Partijen tegen duurder kaartje voor Lakenhal Leiden overweegt verbieden reclamedrukwerk Restauratie kerkhof Groenesteeg pas in '93 Het nieuwe nummer voor inlichtingen binnenland. DONDERDAG 2 APRIL 1992 Zoeterwoudse jongen geschept door wagen LEIDEN - Een 12-jarige jongen uit Zoeterwoude is gistermiddag gewond geraakt bij een verkeersongeval op de Kennedy laan. Rond twaalf uur liep hij met een groep andere kinde ren de weg over. richting stomerij op het Wagnerplein. Een 49-jarige auto mobiliste uit Leiden naderde de groep en minderde vaart. De groep stopte keurig in de middenberm» be halve het slachtoffer. De jongen ren de plotseling de weg over, waardoor hij geschept werd. Hij moest met beenletsel worden opgenomen in het Diaconessenhuis. LEIDEN - Raadsbreed bleek gisteravond het protest tegen een voorgenomen verhoging van de toegangsprijs van Stedelijk mu seum de Lakenhal. De entree zou moeten worden verhoogd van 2,50 naar 3,50 omdat het mu seum met de Rijksdienst voor Beeldende Kunst een convenant heeft gesloten voor de uitwisse ling van schilderijen. Dat kost de Lakenhal jaarlijks 20.000 gulden. De voor de hand liggende oplos sing was verhoging van de toe gangsprijs. De verschillende par tijen lieten gisteren echter weten dat wethouder Koek (cultuur) het benodigde bedrag maar binnen het budget van de Lakenhal zelf of binnen haar eigen begroting moet zoeken. Over de overeenkomst met de Rijksdienst voor Beeldende Kunst waren alle fracties wel te spreken. Het convenant is erop gericht schilderijen per thema in musea te concentreren. De La kenhal zal zich specialiseren in Noordnederiandse landschaps schilderkunst. Daarvoor zullen drie tot vier zalen van het mu seum worden ingeruimd. De af gelopen maanden heeft de La kenhal met de Rijksdienst gecor respondeerd over de hoogte van het verschuldigde bedrag, maar de dienst weigerde dat te verla gen. De toonzetting in de laatste brieven van de Rijksdienst was zelfs van dien aard, dat verschil lende raadsleden opmerkten dat de sfeer wel behoorlijk was ver ziekt. PvdA'er H. Baaijens sprak van 'pissigheid', zijn WD-collega A. Geertsema schetste de hou ding van de Rijksdienst met „ie dereen moet blij zijn dat 'ie wat kunstwerken krijgt en niet zo moeilijk doen". LEIDEN De gemeente Leiden heeft met de ver spreiders van reclame drukwerk een akkoord gesloten dat antMrecla- mejdrukwerkstickers worden gerespecteerd. Als echter mocht blijken dat dit 'herenakkoord' te weinig effect sorteert, zal de gemeen te na de zomer besluiten om een verbod op de verspreiding van reclamedrukwerk in de Algemene Plaatselijke Veror dening (APV) op te nemen. De stickers van Milieudefensie, die bedoeld zijn om al het on- geadresseerd reclamedruk werk uit de brievenbus te we ren, blijven gratis aan de balie van het stadhuis verkrijgbaar. Via de sticker van het Direct Marketing Instituut Neder land wordt op postcode en huisnummer geregistreerd welk adres geen ongeadres- seerd drukwerk wil ontvan gen. Hieronder vallen echter ook huis-aan-huisbladen en informatiebladen van bijvoor beeld het ziekenfonds. Gaat Leiden inderdaad over tot een verbodsbepaling in de APV. dan treedt de stad daar mee in de voetsporen van de gemeente Groningen. De Ver eniging van Nederlandse Ge meenten juicht zo'n bepaling toe in de strijd tegen papier verspilling, maar tekent tege lijkertijd aan dat een dergelijk verbod moeilijk te handhaven en te controleren is. Idoor STAN VAN HAASTEREN DEN HAAG - De krakers van de voormalige Rex- bioscoop aan de Haarlem merstraat mogen nog minstens een maand in het pand blijven. Dat bleek gisteren tijdens een kort geding dat in Den Haag diende en was aan gespannen door Rex-eige- nares D. Ortje-Knuit. Rechter Holtrop ging niet in op haar eis van onmid- delijke ontruiming en be sloot de zaak aan te hou den. De eigenares wil dat de kra kers het pand verlaten omdat ze van plan is de Rex weer als bioscoop te gaan exploiteren. Vroeger was de Rex een sex- bioscoop. maar nu zou ze er films willen draaien die op een groter publiek gericht zijn. De krakers daarentegen willen het pand gebruiken als sociaal- cultureel centrum. Volgens de rechter moeten bei de partijen het uitstel van een maand gebruiken om met el kaar te praten over een oplos sing van het conflict. „Mis schien blijkt dan dat mevrouw Ortje-Knuit het idee van de krakers nog niet zo slecht vindt", zegt de rechter. „Zo kan er nog wat moois groeien". Dit idee wordt desgevraagd door de eigenares resoluut van de hand gewezen. „Waar moet ik over praten met mensen die in mijn pand inbreken? Ik wil gewoon weer films gaan draai en in de Rex. Dat wordt mij on mogelijk gemaakt door de kra kers". De krakers daarentegen zeggen altijd al te hebben aan gedrongen op een gesprek. Renovatie „Bovendien geloven we niet dat de eigenares van plan is de bioscoop weer te exploiteren", zegt R. Meere, één van de kra kers. „Ze zegt dat ze al allerlei voorbereidingen had getrof fen, zoals renovatie. Dat blijkt echter uit niets want het pand was in vervallen staat toen we erin trokken. Wij hebben het pand zelf een grote opknap beurt moeten geven". Om deze beweringen te staven overlegde hun advocaat mr Visser tijdens de zitting enige foto's van het pand voor en na de opknapbeurt. Bovendien lieten ze zeven verklaringen van winkeliers aan de Haar lemmerstraat zien, waaruit blijkt dat het pand al minstens een half jaar leegstond toen het rond kerstmis 1991 ge kraakt werd. Advocaat Schram van de eigenares beweert ech ter dat de Rex tot oktober geëx ploiteerd werd. De uitspraak van de rechter maakt het de krakers mogelijk door te gaan met het organise ren van sociaal-culturele acti viteiten in de Rex. In het cen trum, dat ze 'de X' hebben ge doopt, worden allerlei activitei ten gehouden, zoals het voor dragen van gedichten, toneel en flamenco-uitvoeringen. 'De X' werd een maand geleden door ongeveer 500 mensen be zocht bij de eerste editie van de zogenaamde 'Rexpositie'. Er staan nieuwe plannen op stapel voor een tweede Rexpo sitie. Idoor MONIQUE R0S0 I LEIDEN Voor het vier de seizoen is de Hoogland- I se Kerk de komende maanden het toneel voor de Evensong: een kerk dienst die voornamelijk bestaat uit gezangen, met slechts enkele momenten van gesproken woord. In het Engels wel te ver staan, want de Evensong is niet voor niets een tradi- i tie uit de Anglicaanse kerk. Als Joop Brons een toon aan slaat, blijft zijn stem hangen tussen de bogen van de hoog- gotische kerk aan de Nieuw- straat. zingt het door het mid denschip en de zijbeuken. „Het geluid is hier fenome naal". zegt hij bijna op fluister toon, als om het geluid niet op nieuw tot leven te wekken. Tij dens een Evensong is de zang zo imposant en zichzelf ver sterkend. dat een bezoèker bij kans wordt gedwongen te luis teren en erin op te gaan. Zeker als de stemmen worden bege leid door het nu eens ingeto gen. dan weer bulderend orgel van de kerk, bespeeld door huisorganist Joop Brons. De Evensong in de Hoogland se Kerk is een liefhebberij van organist Brons en predikant Ad Alblas. Brons trok al jaren door Engeland en raakte daar in verrukking bij het zien en horen van de Evensongs in de Engelse kathedralen. „Op zichzelf zijn de kerken en ka thedralen al prachtig. Maar in bijvoorbeeld Salisbury, Win chester en niet te vergeten de St. Pauls Cathedral worden elke avond Evensongs gehou den". De uitstraling en spirit van de gezongen kerkdienst grepen hem en lieten hem sindsdien niet meer los. Met zijn koor de Leidse Cantorij zette hij in. Organist Joop Brons (links) en predikant ds. Ad Alblas in 'hun' Hooglandse Kerk I FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN - De plaatsing van het Vredesmonument op het parkeerterrein aan de Garenmarkt, aan de kant van de Korevaar- straat, wordt gecombi neerd met een complete herinrichting van het plein. Daarvoor zullen en kele populieren moeten sneuvelen. Dat bleek gisteren tijdens een vergadering van de raadscom missie cultuur. Aan de orde was de bestemmingsplanwijzi ging die nodig is om het Vre desmonument, waarvoor al vijf jaar een goede plaats werd ge- y zocht, een definitieve plek te geven. Voor de plaatsing van het kunstwerk zullen twee ge wone parkeerplaatsen moeten wijken en vier invalidenpar keerplaatsen. Bovendien moet er een gasleiding van de EWR voor worden omgelegd. R. van Gulick, ambtenaar van de af deling stedebouwkunde, ver klaarde gisteravond dat de werkzaamheden rond het kunstwerk zoveel mogelijk zullen worden gecombineerd met een complete herinrich ting van het plein. De Garen markt is door de afdeling Be stratingen al meegenomen in het programma voor dit jaar en in het najaar moet worden be gonnen met herbestrating. De parkeerplaatsen die worden opgeheven, moeten door een efficiëntere indeling elders worden gecompenseerd. Daar naast sneuvelen enkele popu lieren omdat hun wortels bo ven het wegdek groeien. Er waren al eerder klachten geuit over de erbarmelijk slechte staat van het wegdek. De welstandscommissie heeft afgelopen maandag positief geadviseerd over het grote kunstwerk op het parkeerter rein. Het is dan ook de bedoe ling dat de bouwvergunning voor de zomer is verleend en dat de bouw in het najaar kan beginnen. Kunstenaar W. Stu- lemeijer hoopt het beeld dan op of rond 3 oktober te kunnen onthullen. Behalve de WD en de SP. die zich hadden laten overtuigen door de protesten van omwonenden, konden alle raadsfracties zich vinden in de vierde en hopelijk laatste plek van het imposante monument, opgetrokken uit aluminium en glas. Een Evensong begint met een openingswoord, waarna van achter uit de kerk het koor in zet. Het vervolgt de dienst met een hymne, die wordt gezon gen terwijl het koor in proces sie naar voren loopt. Alblas: „De hele gemeente zingt dan ook mee". Na de groet worden het gebed en een psalm gezon gen. gevolgd door de eerste schriftlezing. Het Magnificat, de lofzang op Maria, sluit dit gedeelte af. Hierna volgt de tweede schriftlezing, met aan sluitend het Nunc Dimittis, de lofzang van Simeon. De twee lofzangen vormen het hart van de evensong: altijd worden deze twee stukken uitgevoerd. Nu eens op moderne, dan weer op laat-romantische muziek, maar de tekst onveranderlijk hetzelfde. Met een gesproken geloofsbelijdenis, een hymne, gesproken en gezongen gebe den en een afsluitende hymne wordt de dienst beëindigd. De kwaliteit van de koren, het machtige geluid van het orgel uit 1637 en de sacrale entoura- LEIDEN - De begraafplaats aan de Groenesteeg zal waar schijnlijk pas in '93 gerestau reerd worden. Volgens C. Jo- chemse van de directie Groen (die het beheer voert over het kerkhof), is er nog veel voorbe reidingstijd nodig: het gaat om een monument en de restaura tie moet onzichtbaar zijn. De wijkbewoners van de oostelij ke binnenstad willen echter dat de begraafplaats sneller wordt gerestaureerd. De gra ven en de aula van het kerkhof verkeren volgens hen in een zeer slechte staat. Dit is extra gevaarlijk omdat er kinderen op het terrein komen spelen. De aula wordt op dit moment bewoond door krakers, waar mee de directie groen afspra ken heeft over het sluiten van de toegangshekken. Deze la ten ze tot nu toe echter open staan. Jochemse heeft de be woners beloofd nadere afspra ken met hen te maken. ALLERLEIDS Vluchtelingen Het Vluchtelingenwerk Lei den zoekt op korte termijn vrijwilligers die willen hel pen bij de opvang van 46 Iraakse vluchtelingen die bin nenkort in Leiden komen wo nen. Belangstellenden kun nen contact opnemen met Bea Nicolai (071-133088). Eettafel Door aanhoudend succes van de eettafel in de Zijloever, zijn er nog steeds nieuwe gast vrouwen nodig. Wie als vrij williger het team wil komen versterken kan contact opne men met Conny de Waal of Ynske Kempenaar, Diensten centrum Zijloever, tel: 233208. Kandinsky K O organiseert op dinsdag 28 april een excursie naar de Kandinsky-tentoonstelling in Düsseldorf. Deze van oor sprong Russische schilder heeft zeer grote invloed gehad op de schilderkunst in de twintigste eeuw, onder meer als oprichter van de schilders groep Der Blaue Reiter en als docent aan de Berlijnse aca demie Das Bauhaus. De ex- cursieprijs bedraagt 55 gul den, direct te voldoen bij aan melding. Geïnteresseerden kunnen zich tot 14 april opge ven bij K& O. Oude Vest 45, tel 141141. Open podium Folkclub Horus houdt morgen weer een open podium in De Waag aan de Aalmarkt 21. Solisten of groepen die folk muziek maken, zowel begin ners als gevorderden kunnen dan maximaal drie nummers ten gehore brengen. Opgave via 071-146064 of ter plekke voor aanvang. Het open podi um begint om 20.30 uur. Birma 'Birma, achtergronden van een gewelddadig regime' is morgenmiddag het thema van een lezing van prof. dr. W. van Schendel. In Myan mar, het vroegere Birma, is de macht in handen van een mi litair regime sinds de bloedige staatsgreep van september 1988, toen vreedzame protes ten van studenten en monnik ken met geweld werden beëin digd. De lezing begint om 15.00 uur in zaal 147 van het LAK-gebouw, Cleveringa- plaats 1. Ruilbeurs In buurthuis 't Spoortje, Ber- nhardkade 40. wordt morgen avond een ruilbeurs gehou den. Iedereen die zijn mun ten-, sticker-, prentbriefkaar ten-, sigarebandjesverzame- ling wil uitbreiden is welkom. Entree bedraagt 1,50 voor volwassen niet-leden van de Ruilvereniging Koningskerk, 1,- voor jeugd t/m 15 jaar. Strijkersdag De streekmuziekschool Lei den e.o. houdt zaterdag de jaarlijkse strijkersdag. Ieder een die viool, altviool. cellQ^p£ bas speelt is dan welkom in het Vliet land College aan de Apollolaan 262 in Leiden. On der leiding van docenten wordt dan samengespeeld. Er zijn ensembles voor begin ners, gevorderden en voor cel- li en contrabassen. De dag wordt besloten met een pre sentatie, vanaf 16.00 uur, van de ingestudeerde stukken. In lichtingen en inschrijving bij de muziekschool, 071-141041. Deelname kost f5. Fancy fair Dienstencentrum De Ronde dans aan de Julianastraal 74 houdt zaterdag van 10 tot 16 uur weer een fancy fair. Het rad van avontuur draait, er kan worden gesjoeld, de naam van een pop moet wor den geraden en er zijn tafels met allerlei spullen behalve kleding. Voor kinderen is er een grabbelton. Wie nog spul len wil aanbieden kan dat doen op donderdag 2 en vrij dag 3 april van 10 tot 16 uur. ge van de kerk weten elke be; zoeker te boeien. Maar daar is dominee Alblas niet alleen op uit: „Er komen hier twintigers en zeventigers, studenten en zakenlieden. Iedereen die over het leven en zijn plaats daarin nadenkt, willen we wat bieden, in muziek en overweging. Elke bezoeker is een individu en staat hier ook als eenling. Maar wie hieraan deelneemt, gaat op in een geheel, er ontstaat een soort verbondenheid. Als ik hier om een minuut stilte vraag ter overweging, dan is het ook massaal stil, lijkt het alsof de stilte van eeuwen op eenieder neerdaalt". Hij zoekt woorden voor het onzegbare, voor het gevoel dat een bezoe ker overspoelt als hij lijkt te staan op een kruispunt van het verleden, het heden en de toe komst. Het onzegbare is niet voor niets het thema van de se rie Evensongs dit jaar. Gerenommeerd Brons en Alblas mogen inmid dels rekenen op een omvang rijke schare vaste bewonde raars. die ervoor zorgen dat de Hooglandse Kerk al bijna vol zit. Maar voor wie wil. is er al tijd een stoel vrij. Niet voor niets vonden duizend mensen bij de allereerste Evensong een plaats toen het Christ's College Choir uit het Engelse Cambridge een uitvoering gaf. Dit koor treedt ook in deze se rie weer op. hun uitvoering staat gepland voor 29 juni. Hoe gespecialiseerd de Evensongs zijn, illustreert Alblas graag aan de hand van de weigering van een zeer gerenommeerd Amsterdams koor om deel te nemen. „'Dit kunnen wij niet', was de reactie toen zij hoorden wat van hen werd gevraagd", lacht hij. De eerste Evensong in de nieu we reeks begint zondag 5 april. 19.00 uur in de Hooglandse Kerk, Nieuwstraat te Leiden. Het koor is de Leidse Cantorij o.l.v. Hans Brons, het orgel wordt bespeeld door Joop Brons. Oude Singel-Vestival staat op de helling LEIDEN - De directies van de Leidse Schouwburg, K O en de Lakenhal geven de organi satoren van het Oude Singel- Vestival dit jaar geen financië le steun meer. In antwoord op een vraag van Groen Links- raadslid R. van Schreven be vestigde wethouder Koek (cul tuur) dat daarmee het voortbe staan van het Vestival op de helling staat. Als reden voor het opzeggen van de medewer king aan het jaarlijks terugke rend festival, gaf zij op dat de directies het geld liever willen gebruiken voor gezamenlijke initiatieven op het gebied van kunst en cultuur (ADVERTENTIE) Geen krant ontvangen? Bel tussen 18 en 19 uur, zaterdags tussen 14 en 15 uur, te- leloonnr 071 -122248 en uw krant wordt nabezorgd Niet voor iedereen, maar misschien wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Hebt u een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit tasje ideaal om uw radio in mee te nemen. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. ^Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr /Mevr Voorl.: Postcode/plaats: Telefoon: Ivoor controle bezorging) Voor inlichtingen over telefoonnummers, telefoonverkeer en gesprekstarieven belt u voortaan 06-8008. Het tarief is 15 cent per oproep. Tot uw dienst, PTT Tslscom. I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: I maand (automatische betaling) f 27.00 I kwartaal (automatische betaling) f 79,80 O kwartaal via acceptgiro f 82.80 Stuur als dank de schoudertas naar: Naam:- Straat: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag JNZ

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9