Albert Heijn wil een eigen betaalkaart „Economie steeds Leer afhankelijk ran buitenland" Maij stimuleert telematica in vrachtverkeer Renault sluit 'mythische' fabriek in Billancourt ECONOMIE Loonstijging in afgesloten cao's gemiddeld vier procent I Onafhankelijke studie van bureau McKinsey naar toekomst Damrak [LM wil veel meer oudere liegtuigen onderhouden Akkoord VS n EG over le Airbus Fortune: GM de grootste in rampzalig jaar laat de vogels niet stikken Bouwbedrijven somber over vooruitzichten DONDERDAG 2 APRIL 1992 7 CHIPHOL De Technische Dienst van de KLM gaat e markt op met zijn ervaring in het onderhoud van de oeing 747-200, de 'oude jumbojet'. jp luchtvaartmaatschappij heeft zelf niet meer van deze vlieg- ligen in dienst. Het is echter zonde om de kennis en ervaring |e de KLM in de loop der jaren heeft opgebouwd in het onder- jud van dit vliegtuigtype zomaar te laten verdwijnen, meent »t bedrijf. Het onderhoudsprogramma dat de KLM heeft ont- ikkeld omvat naast het normale groot-onderhoud, waarbij het Segtuig volledig wordt gedemonteerd, speciale maatregelen te- n corrosie en een versterking van het voorste gedeelte van de mp waar anders scheurvorming kan optreden. Deze zwakke »k is gelokaliseerd bij de eerste 685 jumbojets die tussen 1969 1987 zijn gebouwd en moet versterkt worden voordat het legtuig 20.000 vluchten heeft gemaakt. DEN HAAG - De gemiddelde loonstijging die in 47 grotere cao's is afgesproken komt voor dit jaar uit op gemiddeld 4,03 procent. Voor 70 pro cent van de werknemers in die cao's ligt de stij ging tussen 3,5 en 4.5 procent. Voor 10 procent is dat minder en voor 20 procent meer. De onderzochte akkoorden hebben betrekking op 58 procent van het aantal werknemers onder de grotere cao's in de marktsector. Een aantal van die cao's heeft het karakter van een princi pe-overeenkomst. De gemiddeld grootste stijging deed zich voor in de bouwsector (4.89 procent) en in de overige dienstverlening (4.41 procent). In de transport sector was de stijging met 3,17 procent het laagst. Zogenoemde arbeidsvoorwaardelijke prikkels om het ziekteverzuim en het beroep op de wao terug te dringen trof de Dienst Collectieve Ar beidsvoorwaarden van het ministerie alleen aan in de cao voor het schoonmaak- en glazenwas- sersbedrijf. De betreffende werknemers krijgen een vrije dag extra als ze een half jaar niet ziek zijn geweest en krijgen bij ziekte een aanvul ling tot 90 procent van het loon. Wel zijn in en kele akkoorden, zoals die voor de bouw. ar beidsvoorwaardelijke prikkels in het vooruit zicht gesteld als andere maatregelen niet leiden tot de afgesproken vermindering van het ziek teverzuim. Air Holland eerder derde vliegtuig AMSTERDAM - Luchtvaart maatschappij Air Holland Charter gaat eerder dan ver wacht een derde vliegtuig aan trekken. Het bedrijf heeft daarover bijna de gesprekken afgerond met ABN-AMRO. de financier van het vliegtuig. Volgens directeur-aandeelhou der Peter Langendijk van Air Holland wordt het waarschijn lijk een leasecontract met aan het einde van de leaseperiode een koopoptie. Het vliegtuig, een Boeing 757 heeft overigens ook gevlogen voor het faillisse ment van het oude Air Hol land. Idoor PEET VOGELS loor IROB 0E R00 MSTERDAM - Het af- elopen jaar is het meer in ooit duidelijk gewor- ;n dat de groei van de ederlandse economie in eeds grotere mate af- ankelijk wordt van het uitenland. let op de toenemende af- ankelijkhejd van de export loet er voor worden gewaakt de vooral in de loop van 991 sterk aangewakkerde en og steeds oplopende inflatie iet op het bedrijfsleven wordt fgewenteld. Deze waarschu- ting doet de leiding van de abobank in het gisteren ver- chenen jaarverslag, oals eind februari bekend lerd heeft de bank in 1991 een rutowinst van 2182 miljoen j ulden geboekt en liep de net- ivvinst op van 971 miljoen gul- en in 1990 tot 1012 miljoen et afgelopen jaar. ooral de rem die op de beste- ingen in de particuliere secto- v en wordt gezet door onder neer lastenverzwaringen op hun beurt veroorzaakt por een verdere noodzakelij- T e sanering van de overheids- 'lanciën - baart de leiding van de bank grote zorgen. „Op deze manier wordt het bedrijfsleven immers gedwon gen steeds meer te gaan expor teren". zo constateert zij. Ook de additionele loonsverhogin gen tasten volgens de bank de concurrentiepositie aan waar door de groei van de Neder landse economie nog verder vertraagt en het noodzakelijke saneringsproces van de over heid wordt bemoeilijkt. Terugval ..De conjuncturele terugval in alle bestedingscategorieën heeft uiteraard zijn weerslag gehad op het bedrijfsleven. Dit heeft zich, ondanks een be scheiden uitbreiding van de activiteiten, aanmerkelijk minder voorspoedig kunnen ontwikkelen dan in de voor gaande jaren. Zo liep de groei van bijvoorbeeld de industrië le produktie terug van van meer dan 4 procent in 1990 tot ongeveer 2 procent in 1991. De kosten toonden een opwaartse tendens waardoor de winstont wikkeling werd afgeremd. Ook de afzet van de op het buiten land georiënteerde bedrijven ondervond hinder van de min der gunstige internationale economische ontwikkeling en de 'erosie' van de Nederlandse concurrentiepositie. De op Ne derland gerichte produktie kreeg te maken met aarzelin gen bij vrijwel alle bestedings categorieën", aldus het jaar verslag. De investeringen van de over heid werden het afgelopen jaar geremd door onder meer ver minderde activiteiten in de woningsector. En dit had weer een belangrijk uitstralingsef fect op allerlei andere delen van het bedrijfsleven. Hoewel de overige investeringsuitga ven van de overheid voor het eerst sinds jaren op peil ble ven. bood dit volgens de Rabo bank toch onvoldoende com pensatie. Prijsstijgingen en de lastenverzwaring door de over heid heeft de toename van het reëel beschikbaar gezinsinko men dan ook danig onder druk gezet. Slechts door minder te sparen is de Nederlander er volgens de bank in geslaagd de consumptieve bestedingen op peil te houden. Herstructureringskosten, mede met het oog op de ko mende Europese eenwording en strategische herbezinning, hebben volgens de bank met name een aantal grotere 'be drijven in de rode cijfers doen belanden. Het aahtal faillisse menten toonde na een periode van stabilisatie weer een licht stijgende beweging. ZAANDAM - Albert Heijn gaat eind april een proef beginnen met elek tronisch betalen met een eigen betaalkaart in een filiaal in Schagen. De klant moet voor de pas een tientje gaan betalen. De proef moet los gezien worden van het contract dat Albert Heijn eerder dit jaar sloot met Beanet, zo meldde een woordvoer ster. Albert Heijn deed de aankon diging in het personeelsblad Flitsen. De proef heeft betrek king op een zogenaamde chip card. een slimme betaalpas. Per maand kan de klant voor 1000 gulden boodschappen betalen via de kaart. Zegeltjes sparen gaat ook elektronisch, zodat het geplak tot het verle den gaat behoren. Voor het tientje dat de klant aan de pas kwijt is krijgt hij extra spaar punten voor geschenken, om de drempel te verlagen. Volgens woordvoerster Smeets staat de proef los van het con tract dat Albert Heijn en Bea net. het elektronisch beta lingscircuit van de banken, be gin dit jaar sloten. Albert Heijn verplichtte zich hierbij tot het doen van 45 miljoen transac ties per jaar per einde 1995. Al- bert Heijn wist hierdoor een korting op de betaaltarieven te bewerkstelligen. Albert Heijn hoopt dat de kaart een nieuwe klantenbinder wordt. Albert Heijn heeft voor de proef een subsidie van 3.5 ton gekregen in het kader van de Telematica Gidsprojecten. Het voordeel van de chipcard is volgens Albert Heijn dat de betalingen nu maar eenmaal per dag worden verwerkt. Bij de gewone magneetpas wordt elke transactie apart via een te lefoonlijn naar de computer verzonden. Dat leidt tot hogere kosten per transactie. Een rij vrachtwagens voor de grens met Nederlandse produkten die naar het buitenland gaan. DEN HAAG - Onder het motto „wie zwijgt stemt toe" gaat minister Maij (verkeer) door met het subsidiëren van telemati ca - het elektronisch uit wisselen van informatie over goederenstromen - in het vrachtverkeer. Ze hekelde gisteren in Den Haag de terughoudendheid in Nederland bij het toepassen van nieuwe technieken. „Wat dat betreft vormt de Tweede Kamer een goede afspiegeling van de samenleving." zei Maij. Het zit de minister dwars dat het parlement haar nota over telematica nooit in behande ling heeft genomen. Dat laat Maij passeren om door te kun nen gaan met het stimuleren van telematica in de transport wereld. Daarmee kan het aan tal niet-beladen vrachtwagens op de weg worden terug ge drongen. hetgeen de leefbaar heid in ons land - en de bereik baarheid er van - weer ten goe de komt. stelt de bewinds- vouw. Minister Maij zei dit bij de start van het Demonstratie programma Telematica-toe- passingen in het goederenver voer over weg, rail of water". De bewindsvrouw kondigde aan dat ze volgende maand een internationale overeenkomst zal ondertekenen over het sy steem Loran-C, dat het moge lijk maakt om met radiosigna len de plaats van vrachtwa gens te bepalen. door J0 WIJNEN 1 RUSSEL - De EG en de j erenigde Staten hebben t insdag op de valreep hun 1 vele jaren slepende con- iet óver de staatssubsi- ies aan de Europese liegtuigbouwer Airbus ïdustrics bijgelegd. r e onderhandelaars van beide irtijen weigerden gisteren te ggen hoe het voorlopig ak- )ord dat ze bereikten er uit et. ..We moeten de resultaten j m onze gesprekken eerst torleggen aan onze politieke izen", aldus de Europese to- j onderhandelaar Hugo Pae- t en. De Amerikanen hadden idreigd dat - als er voor 1 april en akkoord zou worden be- l_ ikt - ze een klacht tegen Air- is zouden indienen bij de t LTT, de Geneefse instantie e zich met de vrije wereld- i indel bezighoudt. In dat ge- 1 zou Europa weinig kans bben gemaakt. Sinds jaar en i< g worden vooral de ontwik- lingskosten voor nieuwe ty- i s Airbus-toestellen zwaar subsidieerd door Frankrijk, t uitsland, Engeland en Span- i De Amerikaanse vliegtuig- i luwers Boeing en McDonnell t auglas beschouwden de sub- dies als een oneerlijke vorm in concurrentie. De zich al ja- t n voortslepende onderhan- iingen daarover leverden ets op. De Amerikanen von- in dat de ontwikkelingssub- iies voor Airbus tot 25 pro nt moesten worden terugge- acht, terwijl Airbus zelf niet rder dan 45 procent wilde an. Bovendien stonden de nerikanen erop dat de direc- subsidies voor Airbus Indus- es de 5 procent niet te boven achten gaan. De EG voerde ar tegen aan dat zowel tóng als McDonnell Douglas fkapte subsidies krijgen in vorm van grote defensie-op- achten van de Amerikaanse gering. Het nu bereikte ak- >ord heeft betrekking op alle egtuigtypes die meer dan 0 passagiers kunnen vervoe rt. Vermoedelijk heeft de EG ater in de wijn moeten doen. Ogenomen wordt dat de ont- ikkelingssubsidies voor Air- is tot 30 of 35 procent moeten orden teruggebracht. Aan to andere Geneefse onder- todelingstafel kon nog geen fcreenstemming worden be- ;kt over de staal importen in 'VS. De Renaultfabriek in de Parijse voorstad Boulogne-Billancourt is definitief gesloten. FOTO: Al door WILK0 V00RD0UW PARIJS Eén van de laatste Franse arbeiders bastions, de Renaultfa briek in de Parijse voor stad Boulogne-Billan court. is dinsdag definitief gesloten. De fabriek, die ligt aan en op een eiland in de Seine, was in Frank rijk het symbool van het arbeidersverzet en heette 'het sociale laboratorium' van het land. Het was de plek waar Louis Re nault in 1898 zijn eerste auto in elkaar sleutelde. Het gebou wencomplex voldeed niet meer aan de eisen van de tijd en wordt in januari volgend jaar afgebroken. Het 'Eiland-Séguin' en het aanpalende gebied wordt vrij wel geheel door Renault ver kocht en is al enige tijd het ob ject van de meest wilde onroe- rend-goedspeculaties. Ray mond Lévy, de hoofddirecteur van de genationaliseerde auto- fabriek wil een klein deel van het eiland in bezit houden om er het nieuwe hoofdkantoor te bouwen. Het twaalf hectare grote eiland - en de ruim vijftig hectare fabrieken in de directe omgeving - is een van de laat ste lappen grond die in de re gio rond de Franse hoofdstad vrijkomt. Het besluit tot het afstoten van de fabriek werd al in 1989 ge nomen. De lokatie was te kost baar geworden. De Renault-fa- briek had zes etages en iedere nieuwe auto moest 24 keer met de lift worden vervoerd naar de diverse afdelingen. Daar kwam nog eens bij dat de kant en klare Renault 5-bestelwa- gens, het laatste model dat nog in de fabriek werd gemaakt, per boot moesten worden ver voerd naar het depot. In totaal werkten nog maar 500 werknemers in de fabriek. Ooit telde men tot 40.000 'Ouvriers spécialisés' in Bou logne-Billancourt. Voor alles werd Renault bekend als een van de laboratoria van de soci ale politiek in Frankrijk. Een gevleugelde uitdrukking luid de: 'Als Boulogne hoest, dan is Frankrijk verkouden'. Bij Re nault werd voor het eerst ge staakt voor een bedrijfskanti ne en voor betaalde vakantie. De ondernemingsraad werd vanaf het begin gecontroleerd door de communistische vak bond CGT. In 1989 kwam daar aan een einde. In 1968 werd Renault-Boulog ne even wereldnieuws toen de protesterende studenten steun kwamen zoeken bij de arbei ders van de fabriek. Jean-Paul Sartre klom daarbij op een vuilnisemmer om de voorna melijk buitenlandse werkne mers op te roepen zich bij het studentenverzet aan te sluiten. Er werd veel en hard gestaakt bij Renault-Billancourt. Alleen al in 1967 gingen 132.000 ar beidsuren verloren. De vijf honderd laatste arbeiders heb ben een andere baan aangebo den gekregen. Zij verlieten deze week met gebogen hoofd de fabriek, een poster als aan denken onder de arm. Tot op het laatste moment werd voor het behoud van de fabriek gevochten door de CGT. De andere vakbonden hebben samen met de directie een oplossing voor het vrijko mende personeel gezocht. In die periode is niet gestaakt, een prestatie waar directeur Lévy niet weinig trots op is en een teken van de tanende in vloed van de CGT. De Franse regering zoekt nog naar de beste mogelijkheid om het eiland en de andere vrijko mende fabrieksruimten te be nutten. De socialisten willen voor alles voorkomen dat pro jectontwikkelaars hun gang kunnen gaan. Om dat te voorkomen, is de lap grond waarop veel Franse soci ale historie werd geschreven tot 'nationaal prioriteitenge- bied' verheven. Alleen op die manier kan de grondprijs wor den gecontroleerd en heeft de regering de mogelijkheid om sociale woningbouw in de toe komstige plannen in te passen. NEW YORK - Het Ameri kaanse autoconcern General Motors (GM) staat voor het ze vende achtereenvolgende jaar bovenaan de ranglijst van de 500 grootste ondernemingen in de Verenigde Staten. Het economische blad Fortune, dat de lijst jaarlijks opstelt, noemt 1991 een rampzalig jaar. De winst van de 500 ondernemin gen bij elkaar daalde met 41 procent tot 55,1 miljard dollar. Fortune rangschikt de onder nemingen naar de grootte van hun omzet. GM mag dan met een omzet van 123,78 miljard dollar bovenaan staan, het au toconcern boekte vorig jaar een recordverlies van 4,5 mil jard dollar. Op de tweede plaats staat oliemaatschappij Exxon met een omzet van 103.24 miljard dollar. Het olie concern was vorig jaar goed voor een recordwinst van 5,6 miljard dollar. De autofabri kant Ford neemt de derde plaats in beslag met een omzet van 88.96 miljard dollar, maar met een recordverlies van 2,25 miljard dollar. IBM staat vierde. De compu tergigant behaalde een omzet van 64.79 miljard dolar, maar leed een verlies van 2,82 mil jard dollar. Randstad wil uitzendgroep Flex overnemen DIEMEN - Randstad Holding (uitzending, schoonmaak, be veiliging) te Diemen onder handelt over de overneming van het aandelenkapitaal van de Europese uitzendgroep Flex Holding in Huizen. Het ziet er naar uit dat hierover een akkoord zal worden bereikt. De samenvoeging van de twee organisaties leidt tot een ver sterking van het marktleider schap in Nederland en België, terwijl in Frankrijk, de groot ste markt in Europa, de zesde plaats wordt bereikt. Na afron ding van de transactie neemt Randstad in Europa de tweede positie in met een marktaan deel van 7.5 procent. Een woordvoerder van Randstad denkt op dit moment niet dat de overneming banen zal kos ten, maar uitgesloten acht hij het op termijn ook niet. De voorgenomen transactie past in het beleid van Randstad om de marktpositie te versterken en de activiteiten te internatio naliseren. Dit is vooral van be lang om in de EG-markt een rol van betekenis te kunnen blijven spelen. Bezoek Koningin Beatrix krijgt uitleg van ir Padt van de PNEM over de verwerking van oude lampen. De koningin bracht gisteren een milieu werkbezoek aan het bedrijf Lumennex in Den Bosch waar dit soort lampen worden gerecycled. FOTO: ANP AMSTERDAM - Het or ganisatiebureau McKin sey gaat een onafhankelij ke studie verrichten naar de internationale concur rentiepositie van de Am sterdamse effectenbeurs. Dat is gisteren uit zeer be trouwbare bron verno men. Een woordvoerder van de beurs bevestigde desgevraagd dat het algemeen bestuur van de beurs zich vandaag over de voordracht van McKinsey zou buigen. McKinsey verrichtte eind vorig jaar eveneens een studie naar de toekomst van de beurs in Frankfurt. Op grond van de uitkomsten van dit on derzoek adviseerde het bureau in januari de Duitse beurs de handel op de vloer op korte ter mijn geheel te vervangen door beeldschermenhandel. De on afhankelijke studie wordt in beurskringen gezien als door slaggevend voor de toekomst van het Damrak. Het beursbe- stuur wil onder meer laten be kijken of het mogelijk is een deel van de handel die uit Am sterdam is weggelekt naar Londen, terug te halen. Een belangrijk punt in het onder zoek is de opdeling van de beurs in een markt voor insti tutionele marktpartijen en een voor particulieren. Deze split sing stond ook centraal in een onderzoek dat het accoun tantskantoor Touche Ross Ne derland (TRN) afgelopen maandag publiceerde. Door vervuiling en verdwijning van leefgebieden dreigen honderden vogelsoorten uit te sterven Vogelbescherming heeft uw steun hard nodig U laat de vogels toch niet stikken? VOGELBESCHERMING GIRO 29213 ZEIST AMSTERDAM - De Neder landse bouwbedrijven hebben een minder goed jaar achter de rug en voorzien voor het lopen de jaar geen verbetering. Dat blijkt uit het jaarlijkse pane londerzoek van het Econo misch Instituut voor de Bouw nijverheid (EIB) waaraan deze keer 967 hoofdaannemingsbe- drijven hebben meegedaan. In de burgerlijke en utiliteits bouw steeg de omzet in 1991 met 1 procent tot 36 miljard gulden. Die stijging deed zich uitsluitend voor in het mid den- en kleinbedrijf. In de sec tor grond-, weg- en waterbouw steeg de omzet met 2 procent tot 8.8 miljard gulden. De toe neming komt vooral voor reke ning van de grote bedrijven.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7