Pessimisme besluipt Britse conservatieven Zjn om in 1 seconde fortuin te maken? £cidóe(2oirumt BUITENLAND „Grootste organisme ter wereld is een schimmel" VN stuurt gezant zonder mandaat naar Libië Duitsers laten verpakking in de supermarkt achter In Belgrado reken je af met een kalasnikov EG geeft Afrika extra voedselhulp Angstige Bush gehinderd door binnenlandse malaise „Kogel in voorhoofd doodde John Kennedy" n was vooral de premier van het opwaaiend stof KAPITEIN ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER Schade in Venetië Edith Cresson was vooral de premier van het opwaaiend stof B^Si Lotto en Toto. Je speelt 't bij Spelnet. DONDERDAG 2 APRIL 1992 LONDEN - Welk levend wezen is groter dan 20 voet balvelden, weegt meer dan 10.000 kg en is ten minste 1.500 jaar oud? Antwoord: de Armillaria bulbosa, een reusachtige, paddestoelen vormende schimmel in het noordelijke bosgebied van Michigan. Deze werd vandaag door wetenschappers officieel met de titel het grootste levende organisme ter wereld bekroond. Onderzoekers van de Universiteit van Toronto in Ca nada melden in het Britse wetenschappelijke tijd schrift Nature dat een individuele schimmel een gro tere levende massa heeft dan de blauwe vinvis, het grootste dier ter wereld, en de enorme Californische Eedwood-eik, de grootste plant. Wetenschappers na men voorheen aan dat de grote massa's van deze soort schimmel bestonden uit vele verschillende planten. Maar de Canadese onderzoekers zeggen middels genetische proeven te hebben ontdekt dat één plant een uitgestrekt gebied kan beslaan. CAIRO - Secretaris-gene raal Boutros Boutros-Ghali van de Verenigde Naties stuurt morgen een hoge me dewerker naar Libië, waar schijnlijk Vladimir Petrov- sky, de onder-secretaris-ge neraal voor politieke zaken. Hij moet gaan praten over de problemen met het uitle veren van zes verdachten van aanslagen op twee vliegtuigen. De Veiligheidsraad van de VN legde dinsdag via een re solutie een vlieg- en wapen embargo op aan Libië om uitlevering af te dwingen. De VN-gezant heeft weinig speelruimte omdat hij geen mandaat heeft om te onder handelen over wijzigingen in de resolutie. Libië reageerde gisteren woedend en dreigde de leve ring van olie aan onvriende lijke staten te stoppen. India is gevraagd nauwkeu rig aan Libië over te bren gen wat de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië en Frankrijk van Tripoli ver wachten bij het inlossen van de eisen in de VN-resolutie dat Libië „concreet" op treedt tegen terrorisme, zo als het sluiten van trai ningskampen voor buiten landse guerrillastrijders, het verschaffen van inlich tingen over vermeende wa pen leveranties aan de IRA en het uitleveren van een Palestijn die verdacht wordt van aanslagen op een Grieks toeristenschip. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken is bang dat de Libische kolo nel Gadaffi de buitenlan ders in zijn land tot gijze laars zal maken, zoals zijn collega Saddam Husayn in Irak in 1990 heeft gedaan. Het departement heeft alle 150 a 200 Nederlanders in Libië dringend aangeraden „het land te verlaten nu de mogelijkheid zich nog voortdoet". Het WD-Ka- merlid Weisglas toonde zich gisteren zeer ongerust over berichten in de media dat tientallen Nederlanders geen toestemming krijgen het land uit te gaan. De be richten waarop Weisglas doelt zijn overigens niet of ficieel bevestigd. Wel zijn er twee Nederlanders in Libië geconfronteerd met „bu reaucratische complica ties". BONN - Of het nou gaat om het pastic folie om een doos bonbons of het kartonnen doosje om een tube tandpasta: Duitse consumenten hebben vanaf giste ren de mogelijkheid om overtollig verpakkingsmate riaal in de winkels achter te laten. Milieuminister Klaus Töpfer riep in een verklaring op „de extra ver pakking achter te laten". Daarmee introduceert Duitsland een van de meest vergaande maatregelen om de afvalberg te verminderen. De Duitse Vereni ging van Detailhandelaren meldde in de loop van de middag dat de meeste kopers nog niet op de hoogte bleken van hun nieuwe macht. Zakenlieden vrezen dat de maatregel zal leiden tot discussies tussen de klanten en het winkelpersoneel. „Zelfs deskundiger» vinden het moeilijk een onder scheid te maken tussen verpakking en extra verpak king", zo luidde hun conclusie. Vluchtelingen Een medewerker van een VN-team (midden) luistert naar het relaas van Burmaanse moslim-vluchtelin gen in een kamp in Bangladesh. De VN heeft zich bereid verklaard te bemiddelen in het vluchtelingenpro bleem als Burma en Bangladesh hierom vragen. Zo'n 200.000 moslims zijn de laatste maanden Burma ontvlucht na bedreigingen door het Burmaans leger. FOTO: EPA Idoor BOB VAN HUËT LONDEN Een zeker pessimisme is de conser vatieve verkiezingskara vaan binnengeslopen, nu opiniepeilingen Labour een voorsprong van zeven punten hebben gegeven. Omgerekend zou Labour- premier' Neil Kinnock daarmee kunnen steunen op een meerderheid in het parlement van 20 zetels. Terwijl Labour voor het eerst ifstand genomen lijkt te heb ben in de nek-aan-race met de Tories werd de Londense city gisteren gegrepen door de angst voor een linkse regering. De voorsprong van zeven pun ten in de gezaghebbende Mori- Times poll was voldoende «door J0 WIJNEN BRUSSEL - Met het zenden van 800.000 ton extra voedsel Ier waarde van ruim een half miljard gulden wil de Europe se Gemeenschap een dreigen de hongersnood in Afrika en in sommige andere delen van de wereld voorkomen. De hulp komt bovenop de 1,4 miljoen ton voedsel - voorna melijk graan - waartoe de EG al eerder had besloten. Het grootste deel van de voedsel hulp gaat naar de Hoorn van Afrika en de Sahel-landen. Zo krijgen Etiopië 140.000 en Su dan en Zambia 100.000 en 120.000 ton extra voedsel. Naast elf Afrikaanse landen wordt ook extra hulp gegeven aan Afghanistan, Kampuchea, de Kurdische bevolking, de Birmaanse vluchtelingen in Bangladesh en bepaalde ge bieden in Peru en El Salvador. Vorig jaar hebben we met het verstrekken van grote hoe veelheden speciale hulp, een hongersnood vooral in de doorn van Afrika en de sub- Sahara kunnen voorkomen. Nu is er plotseling een ernstige verslechtering van de voedsel situatie in die Afrikaanse lan- len ingetreden. Er dreigt een ampzalige ontwikkeling waaraan we het hoofd moeten bieden", aldus Europees Com missaris Manuel Marin giste- en in Brussel. Volgens hem ijn in Afrika alleen al 60 mil- oen mensen die met de hon- erdood worden bedreigd. voor een fikse koersdaling. Met name de aandelen van de geprivatiseerde gas- en water bedrijven stonden onder druk. Labour heeft aangekondigd deze opnieuw te zullen natio naliseren. Naar verluidt zou ook een kapitaalvlucht op gang zijn gekomen naar Zwit serland en Luxemburg. De stemming rond de leiders was illustratief voor het zelf vertrouwen in beide kampen. Terwijl John Major in Bath weer op zijn zeepkist klom en moest schreeuwen om zich verstaanbaar te maken, speel de Neil Kinnock al de premier met limousine-bezoeken aan scholen en ziekenhuizen. Ma jor werd met eieren bekogeld, Kinnock poseerde breedlachs voor de fotografen. Een La- bour-campagneleider kon zich de luxe veroorloven zijn team te waarschuwen voor over moed in het laatste rechte eind. Kinnock moet vooral be schermd worden voor impul sieve en wellicht onverstandi ge uitspraken. Zeepkist In het Toiy-kamp neemt de kritiek toe op de door Majors verkiezingsstaf gevolgde tak- tiek. De spraakmakende zeep kist en de megafoon waarvan hij zich bedient, passen meer bij een oppositieleider dan bij een premier, zo meenden som migen. Daarbij wordt opge merkt dat de conservatieven steeds in de verdediging zijn en gedwongen een 'negatieve' campagne te voeren. Die is ge richt tegen Kinnock, die de al lure van de staatsman zou mis sen en niet te vertrouwen zou zijn als premier. Maar ook te gen zwevende kiezers die - blijkens de peilingen - nu naar de liberalen zouden nei gen. „Daar staan de mensen van het houten paard", wees een enigszins aangeslagen Ma jor gisteren naar een groep Ashdown-fans. Volgens de pre mier is elke stem voor de libe rale leider een verloren stem, want versterking voor Labour. „Het moet positiever", meen de ook Margaret .Thatcher, voordat ze afreisde naar de Verenigde Staten voor een lu cratieve serie lezingen. Het was dat de trip maanden tevo ren was vastgelegd, anders zou het kunnen lijken dat de vori ge kapitein alvast het schip verliet. In de wandelgangen van het Tory-hoofdkwartier aan Smith Square zou een mi nister zich al hebben neerge legd bij de nederlaag. Hij be dankte een aantal verslagge vers voor de goede samenwer king in de afgelopen jaren. VENETIË - Het slechte weer van de afgelopen dagen heeft in Venetië tot record-water hoogten geleid. Het centrum van de stad staat blank. De overstroming heeft veel scha de aangericht aan huizen en winkels die onvoldoende wa ren afgeschermd tegen het wa ter. Bij de hoogste vloed tot dusver kwam het water tot 122 centimeter boven het zeeni veau. een hoogte die in decen nia niet is bereikt. Het water in de lagune, dat al is gezwollen door de overdadige regenval op het achterland sinds het be gin van de week, nam bij hoog tij nog toe doordat de oosten wind grote hoeveelheden wa ter van open zee de lagune in blies. Door dit fenomeen zijn het San Marco-plein en vele straten van de stad dit jaar al enkele malen ondergelopen. door GERT VAN WIJLAND BELGRADO - In het centrum van Belgrado rijdt een wagen tegen het eenrichtingsverkeer in. Een agent staat erbij en kijkt ernaar. De wegpiraat te genhouden komt niet in hem op. „Ik ben niet gek, dan schiet hij me dood", is zijn gelaten verklaring. Gold de hoofdstad van het voormalige Joegoslavië niet zo lang geleden als een veilige stad, tegenwoordig kan optre den tegen een verkeersovert- reder levensgevaarlijk zijn. Vrijwel wekelijks sneuvelen er agenten. „Als iemand een bon krijgt trekt hij een handgra naat inplaats van zijn porte monnee", aldus advocaat Tho- ma Fila. Als de mr. Moszkovicz van Ser vië spreekt hij van een golf van geweld. Het gaat daarbij niet alleen om afrekeningen in de onderwereld, ook familievetes en burenruzies die vroeger met de vuist zouden zijn uitge vochten, worden nu met een aan het front gestolen kalasni kov beslecht. „Een man vraagt aan een groepje jongeren of deze hun wagen iets willen verzetten, zodat hij eruit kan. Zonder pardon schieten ze hem dood", staaft hij zijn be toog met een willekeurig voor beeld. Bijna niemand kijkt meer op van een loeiend auto-alarm. Vaak zijn ze slecht afgesteld en is er niets aan de hand. Maar feit blijft dat ene na de andere wagen verdwijnt. De kans dat hij ooit wordt terug gevonden is nihil. Behalve als het om een gestolen tereinwagen gaat. Zo zag de eigenaresse van een jeep haar voertuig onlangs op de tv terug. Volgeladen met vrijwilligers en op verscheide ne plaatsen met kogelgaten opgesierd stoof haar wagen langs tanks en legertrucks. Misschien is het ook maar be ter niet te reageren als er een auto wordt opengebroken. „De kans dat je voor je hoofd ge schoten wordt is niet denk beeldig", aldus een inwoner van de hoofdstad. „Een beetje autokraker steekt toch min stens een machinegweer bij zich voor hij op pad gaat, zoals ook een beetje reservist die te rug is van het front zijn hand granaat bij zich heeft als hij de kroeg ingaat, of zoals een taxi chauffeur geen meter rijdt zonder zijn pistool onder de voorbank". De schattingen over het wa penbezit in de stad lopen uit een, maar kunnen nauwelijks te hoog uitvallen: „Ik durf geen demonstratie meer te or ganiseren, want als er 100.000 mensen komen, dan zijn er 90.000 wapens bij elkaar", ver zuchtte een lid van de opposi tie onlangs. Op de markt liggen de hand granaten voor 10 tot 20 Duitse Mark tussen de groente. Een door reservisten van het front meegebracht machinegeweer moet rond de 100 mark op brengen. Dat de wapens ge bruikt worden blijkt wel uit de cijfers: het aantal moorden liep eind vorig jaar op tot 68. een stijging met 150 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. De drugs- en wapenhandel en het gokcircuit zijn nog in han den van de Albanese maffia, maar de concurrentie groeit. Doelwit van de nieuwe maffia zijn bijvoorbeeld de privéwin- keltjes die ook in Belgrado als paddestoelen uit de grond schieten. Ze moeten grote sommen geld neertellen voor ongevraagde „bescherming te gen aanslagen". De politie staat volgens Fila machteloos. De beste agenten zitten in Kosovo, om de Alba nese bevolking daar onder de duim te houden. In Belgrado lopen alleen nog reservisten zonder goede opleiding rond of jongens die zo van de politie school komen. Zij wagen hun leven niet voor een honger- loontje. Juist vanwege de slechte betaling willen agen ten nog wel eens een oogje dicht doen. zc is de overtuiging van de advocaat: „In de onder ste regionen zijn veel mensen al corrupt". (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON - Uit wat Bush gisteren presenteerde was duidelijk dat hij zijn angst nog lang niet heeft overwon nen en dat Washingtons bui tenlands beleid zwaar gehin derd wordt door Amerika's binnenlandse politieke en eco nomische malaise. Bush begon met een indruk wekkende opsomming van miljardenbedragen die door de VS, de G-7-landen en de inter nationale monetaire organisa ties naar Rusland en Oekraïne zullen worden gesluisd. Maar toen de vraag kwam wat Bush eigenlijk doet om zijn ei gen volk in zware economische tijden te helpen, somde de pre sident een aantal kosteloze binnenlandse programma's op (zoals onderwijshervorming) en haastte hij zich te beklem tonen dat er met het hulppak ket aan het GOS „niet bijster veel nieuw geld" is gemoeid. Twintig procent van het totaal pakket van 24 miljard, waaro ver IMF en de geïndustriali seerde landen het al eens wa ren geworden, komt voor reke ning van de VS. Het maakte al deel uit van Amerika's regulie re buitenlandse hulpbudget en verplichtingen aan het IMF. Eigenlijk is alleen nieuw de 11 miljard extra aan kredietga ranties voor Rusland voor graanaankopen in de VS. En nieuw is de 'wet voor onder steuning van de vrijheid' die Bush gisteren naar het Con gres zond en die Amerikaanse koude-oorlogswetgeving op heft zodat nieuwe handelsver dragen met de landen van het GOS kunnen worden gesloten. Ondanks de bescheidenheid van Amerika's financiële in spanning. zei Bush: „We moeten nu handelen. We moeten hetzelfde soort moed en visie tonen dat Jeltsin en Kravtsjoek laten zien. Dit is van eminent belang voor de veiligheid van het Amerikaan se volk". Op de vraag waarom hij dan in dit verkiezingsjaar drie maanden gewacht heeft met de afkondiging van een nieuw hulppakket antwoordde de president: „Ik heb niet ge wacht. Ik heb er al eerder over gesproken. En er was tijd no dig om het internationaal af te stemmen". Hoezeer de binnenlandse poli tiek Bush parten speelt, bleek gisteren uit de timing van zijn persconferentie in Washington over de hulp aan Rusland. De president liet die beginnen op precies hetzelfde tijdstip als waarop Democratisch presi dentskandidaat Bill Clinton in New York een speech begon over wat diens buitenlandse politiek zou zijn. Clintons speech werd daardoor door de meeste radio- en tv-nieuwssta- tions 'weggedrukt' ten gunste van wat Bush te vertellen had. DALLAS - Een arts die werk te op de afdeling traumatolo gie van het ziekenhuis in Dal las (Texas) waar John Kennedy in 1963 heen gebracht werd voordat hij stierf, zegt dat de president gedood is door een kogel in het voorhoofd. Char les Crenshaw, voormalige in ternist van het Parkland Me- morial-ziekenhuis in Dallas, zei in een vraaggesprek voor het televisiestation ABC dat morgen zal worden uitgezon den, dat hij zorgvuldig de won den bestudeerd heeft die de president aan het hoofd had. De commissie die het officiële onderzoek naar de moord deed, kwam tot de conclusie dat de president om het leven kwam door drie schoten in zijn achterhoofd. De arts, die vol gende week een boek op de markt brengt onder de titel „JFK, de zwijgende samen zwering" zegt dat hij zich ge durende 29 jaar op de achter grond gehouden heeft uit „angst dat hij voor altijd zou worden uitgesloten uit de me dische stand". Een vrouw loopt huilend langs het huis van haar moeder dat per abuis werd afgebroken in het noorden van Philadelphia. Het pand stond in een wijk waar huizen vanwege leegstand werden gesloopt om te voorkomen dat drugsgebruikers er onderdak zouden zoeken. FOTO: AP Bresson werd in mei vorig jaar iangesteld met de opdracht vat leven in de slaapverwek- cende Franse politiek te bren- *en. Leven bracht ze wel, maar rooral als impopulairste pre- nier in de moderne Franse ge schiedenis. Cresson beloofde de industrie sn het overheidsapparaat te moderniseren en de concur rentiepositie van Frankrijk in de EG en tegenover Japan en de Verenigde Staten te verbe teren. Haar inspanningen om orde op zaken te stellen in de staatsindustrie zijn door critici als gepruts afgedaan. Ook de kiezers zijn niet onder de in druk van haar initiatieven om de werkloosheid terug te drin gen. Deze treft bijna drie mil- joen mensen. Internationaal deed zij kort na haar aantreden veel stof opwaaien met haar opmerkingen over de homo seksualiteit onder de Britse mannen, de vergelijking van Japanse arbeiders met mieren en de uitlating dat zij „geen barst" gaf om de beurs. Cressons medewerkers wijten haar slechte reputatie aan de economische recessie in Frankrijk, aan de sombere sfeer en lusteloosheid die in de politiek heerst en aan het feit dat veel Franse moeite hebben met een vrouwelijke leider. Zij prijzen haar energie en haar vechtersmentaliteit. De kritiek op Cresson weer spiegelt in feite de ontgooche ling onder de Fransen over Mitterrand, die al sinds 1981 aan de macht is en normaal ge sproken nog drie jaar te gaan heeft. QN1110 - Het vreemde geluid in de lucht houdt aan, maar er is niets te zien. Toch blijft Van dder Decken in de buurt koersen en steeds houdt hij de wacht, scherp uitkijkend. Ofschoon hij zich In •en drukke scheepvaartroute bevindt, ontwijkt hij alle schepen Dan klinkt op zekere ochtend het geronk sterker. Uit het Westen nadert een vliegtuig, laag over het water scherend. Een der mo toren staat In brand. Het is de machine van de filmmaatschappij. Vergeefs probeert Mathisen radiocontact te krijgen met het schip. Dan ziet hij opeens recht vooruit een ouderwets zeilschip. Hij weet niet dat het de „Vliegende Hollander" is en veronderstelt dat een fllmon- derneming dit model heeft gebouwd om een historische film op te nemen. Mathisen besluit bij dit schip zijn machine te laten da len. Op hetzelfde ogenblik ontploft de benzinetank. DEN HAAG - Frankrijks pre sident Francois Mitterrand aanvaardde waarschijnlijk met jraagte de ontslagaanvraag van Edith Cresson. de eerste vrouwelijke premier van de Vijfde Republiek. Hij hoopt met de aanstelling van Pierre Beregovoy het tij te kunnen keren voor de socialistische partij (PS) die bij de recente re gionale en kantonale verkie zingen een vrije val maakte. Cresson werd in mei vorig jaar aangesteld met de opdracht wat leven in de slaapverwek kende Franse politiek te bren gen. Leven bracht ze wel, maar vooral als impopulairste pre mier in de moderne Franse ge schiedenis. Cresson beloofde de industrie en het overheidsapparaat te moderniseren en de concur rentiepositie van Frankrijk in de EG en tegenover Japan en de Verenigde Staten te verbe teren. Haar inspanningen om orde op zaken te stellen in de staatsindustrie zijn door critici als gepruts afgedaan. Ook de kiezers zijn niet onder de in druk van haar initiatieven om de werkloosheid terug te drin gen. Deze treft bijna drie mil- joen mensen. Internationaal deed zij kort na haar aantreden veel stof opwaaien met haar opmerkingen over de homo seksualiteit onder de Britse mannen, de vergelijking van Japanse arbeiders met mieren en de uitlating dat zij „geen barst" gaf om de beurs. Cressons medewerkers wijten haar slechte reputatie aan de economische recessie in Frankrijk, aan de sombere sfeer en lusteloosheid die in de politiek heerst en aan het feit dat veel Franse moeite hebben met een vrouwelijke leider. Zij prijzen haar energie en haar vechtersmentaliteit. De kritiek op Cresson weer spiegelt in feite de ontgooche ling onder de Fransen over Mitterrand, die al sinds 1981 aan de macht is en normaal ge sproken nog drie jaar te gaan heeft. De Lotto of de Toto kunt u nu ook spelen bij een Spelnet winkelier. Daar wordt uw voorspelling in no-time verwerkt door een hypermodern, gecomputeriseerd systeem. Superspannend! Kijk voor verkoopadressen in de Gouden Gids of bel06-9525. Verkeerde huis

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5