Nederland helpt Oost-Europa bij beveiliging luchtruim ÜD^nker 'HO, HO.' TA AM Rechters gaan vaak onzorgvuldig te werk ELSEVIER Visite EeidaeGouoant BINNENLAND Zorgverzekeraars zoeken alternatief plan-Simons I Eis tien jaar wegens verkrachting 9-jarige |H Kamer dwingt Ter Veld tot behoud werkplaatsen Huisartsen tegen plan Boorsma Greenpeace-activisten blokkeren spoorrails WDM wil van dienstplicht af HI>DETIJD DONDERDAG 2 APRIL 1992 door KOOS VAN WEES DEN HAAG - De verzekeraars in de gezondheidszorg, zowel de parti culiere ziektekostenverzekeraars als de ziekenfondsen, proberen zelf te komen met een alternatief voor het plan- Simons. Ze hebben het Bu reau voor Economische Argumenta tie opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden daartoe-. De KLOZ. de vereniging van particuliere ziektekostenverze- raars. en de VNZ, waarin de zieken fondsen verenigd zijn, menen dat de onzekerheid over de verdere vorm geving van de verzekering als ge volg van het plan-Simons momen teel veel te groot is. Al sinds oktober, toen het plan-Simons in de Eerste Kamer behandeld werd, zijn groe pen verzekeraars op zoek naar alter natieven gegaan. Het Bureau voor Economische Argumentatie moet nu de verschillende denkrichtingen die bij de bij de KLOZ en VNZ aan gesloten verzekeraars leven, in kaart brengen en zo mogelijk op een lijn brengen. Dat moet uiteindelijk leiden tot een gemeenschappelijk voorstel dat aan de overheid zal wor den voorgelegd. De bevindingen van het onderzoeksbureau worden binnen enkele wekei\verwacht. Staatssecretaris Simons FOTO ANP Bossen Noordoostpolder rijk aan flora en fauna LUTTELGEEST - De bossen in de Noord oostpolder, in totaal 2100 hectare, hebben een opvallend gevarieerde vegetatie. Ook broeden er vogelsoorten die men elders in het land niet aantreft. Dat werd gisteren gezegd op een symposium in Luttelgeest over 40 jaar bosbeheer in de Noordoostpol der. Het symposium was georganiseerd door Staatsbosbeheer. De rijkdom van de bossen is opvallend omdat het volgens A. van Maaren. hoogleraar aan de Landbouw universiteit. typische produkten zijn van de menselijke cultuurdrang. De Noord oostpolder viel in 1942 droog en werd ver volgens in cultuur gebracht. De bossen werden in de Noordoostpolder, in tegen stelling tot in Oostelijk en Zuidelijk Flevo land. verdreven naar die gronden die onge schikt waren voor landbouw. BREDA - De officier van justitie bij de recht bank in Breda mr. H. Bolhaar heeft gisteren te gen een 33-jarige Belg wegens verkrachting van een 9-jarig meisje tien jaar gevangenisstraf geëist. De man wordt ervan verdacht in april 1989 het kind in Breda te hebben verkracht, nadat hij haar in zijn auto had ontvoerd. De Belg ontkent de verkrachting, maar volgens Bolhaar is er voldoende bewijs. De officier wees op de gedetailleerde verkla ring van het slachtoffertje en op medische rap porten van een kinderarts en een gynaecoloog. Ook een DNA-test wijst uit dat de Belg de ver krachter is. De Belg is meermalen in aanraking geweest met justitie in verband met seksueel misbruik van kinderen. Vonnis op 15 april. Idoor BERT SCHAMPERS BRUSSEL - De Konink lijke Luchtmacht zal de landen van het voormali ge Warschau Pact zijn des kundigheid aanbieden bij de beveiliging van hun luchtruim. Dat heeft mi nister Relus ter Beek van defensie gisteren gezegd in Brussel, waar de Noord- atlantishe Samenwer kingsraad vergaderde. Dc NAVO-ministers van de fensie waren in Brussel voor het eerst bijeen met hun Oost- europese collega's. Bij die ge legenheid heeft Nederland drie initiatieven op tafel ge legd om de landen van het vroegere Warschau Pact op de fensie-gebied te helpen. Zo moet de Luchtmacht de gaten gaan dichten die in het lucht ruim zijn ontstaan nadat het Rode Leger zich uit die landen heeft teruggetrokken. Minis ter Ter Beek heeft de Oosteu- ropese collega's verder toege zegd te zullen helpen bij het schoonmaken van zwaar ver ontreinigde defensieterreinen. Volgende week reist Ter Beek naar Hongarije, in juni gaat hij naar Tsjechoslowakije. Het is de bedoeling dat in een later stadium ook de andere landen van de Noordatlantische Sa menwerkingsraad kunnen profiteren van de inventarisa tie van de milieuproblemen en de oplossingen die daarvoor worden aangedragen. Met dat doel wil Ter Beek later dit jaar een workshop organiseren. De sanering van vervuilde defen sieterreinen kost miljarden. Die kosten moeten de Oosteu- ropeanen zelf op zich nemen. Ypenburg De Luchtmachtstafschool op de vliegbasis Ypenburg zal binnenkort bezoek krijgen van 24 officieren uit Hongarije, Tsjechoslowakije en Polen. In een drie maanden durende cursus wordt de officieren dui delijk gemaakt hoe de krijgs macht binnen een democratie functioneert. Ter Beek voegde er aan toe dat ook het omge keerde aan de orde zal zijn: de democratie binnen de krijgs macht- De minister noemde de bijeen komst in Brussel van gisteren een historische ontmoeting. „Het is een uitbundige illustra tie van de radicale veranderin gen die zich in.Europa voltrok ken hebben. De confrontatie is definitief vervangen door coöperatie", zei Ter Beek. De samenwerking moet volgens hem bijdragen tot meer stabili teit in Europa. In dat kader moeten ook zijn voorstellen voor de inkrimping van de Ne derlandse strijdkrachten wor den gezien. Op de vraag of hij, wat de stabiliteit in Europa be treft, niet te optimistisch is, zei Ter Beek dat hij zich juist een realist toont. Hij acht de moge lijkheid van een grootschalig conflict in Eurpa niet langer aanwezig. Volgens Relus ter Beek. die zijn voorstellen nog moet voor leggen aan de NAVO, is het af slanken van de strijdkrachten niet louter een exclusief Ne derlandse discussie. DEN HAAG - Staatsse cretaris Ter Veld (sociale zaken) heeft gisteren de Tweede Kamer moeten toezeggen dat zij het geld voor de sociale werkplaat sen niet overhevelt naar het fonds Sociale Vernieu wing dat in 1994 wordt in gesteld. De Kamer is bang dat er an ders banen verloren gaan in de sociale werkplaatsen. De be windsvrouw bestreed dat wel iswaar, maar kon de Kamer niet overtuigen Alleen de PvdA stelde zich achter haar op. In het kader van de overhe veling van rijkstaken naar pro vincies en gemeenten wilde Ter Veld ook de financiering van de werkplaatsen vanuit de gemeentelijke fondsen voor sociale vernieuwing laten ver lopen. De_gemeenten mogen straks met dat geld van alles doen, zolang het maar onder de noemer sociale vernieu wing valt. De Kamer is bang dat gemeenten dan voorrang gaan geven aan andere zaken. UTRECHT - De Landelijke Huisartsen Vereniging heeft gisteren negatief gereageerd op het idee van CDA-senator Boorsma de huisartsenhulp buiten de verplichte verzeke ring té laten vallen. Boorsma, die indertijd deel uitmaakte van de commissie-Dekker, heeft deze gedachte onlangs in een rede in Westerbork gelan ceerd als alternatief voor het plan-Sunons De LHV voor spelt medicalisering en hogere kosten als dit idee zou worden uitgevoerd. Mensen zullen een groter beroep gaan doen op duurdere vormen van zorg dan nodig en wenselijk is. DORDRECHT - Zo'n dertig leden van de milieu-actiegroep Greenpeace hebben gisteren een groot deel van de dag de toegang tot het chemisch con cern Du pont de Nemours in Dordrecht geblokkeerd. Zij de den dat door zich vast te kete nen aan een trein en aan de rails. Rond 17 uur maakte de ME een einde aan de blokkade. Volgens de actiegroep met „verrassend veel geweld", vol gens de politie „op een rustige wijze". De activisten werden na de actie voor verhoor mee- genomen naar het bureau. Hun werd „zowel vernieling en beschadiging als overtreding van de spoorwegwet ten laste gelegd". De actie richtte zich tegen Dupont omdat het Ame rikaanse moederbedrijf de grootste CFK-producent ter wereld is. Dwaze vader Een 'dwaze vader' aan de galg demonstreerde gisteren op het Bin nenhof in Den Haag, terwijl lotgenoten binnen een petitie overhan digden aan voorzitter Kohnstamm (D66) van de vaste kamercommis sie voor justitie. In de petitie vragen de vaders of de wetgever bereid is sancties, en in het uiterste geval gevangenisstraf, in te voeren om ex-vrouwen te dwingen de door de rechter vastgestelde omgangsre geling voor de kinderen te respecteren? FOTO:ANP De actievoerders wachten een trein met chloor op DEN HAAG - De soldaten- vakbond WDM wil van de dienstplicht af. Dat blijkt uit een advies, dat een commissie van de bond vandaag heeft uit gebracht en waarin afscheid wordt genomen van het dogma dat de dienstplicht een nood zakelijke voorwaarde is voor de maatschappelijke oriënta tie en democratie in de krijgs macht. Er wordt op vertrouwd dat de beroepsbonden de de mocratisering ook in de gaten kunnen houden. Tijdens een algemene ledenvergadering op 22 april in Utrecht wil de WDM definitief knopen door hakken. De vergadering wordt vlak voor de hoorzitting van de commissie Meijer gehouden de commissie die het ministe rie van defensie adviseert over de dienstplicht. De vakbond wil. als de ledenvergadering toestemming geeft, tijdens de hoorzitting een warm pleidooi houden voor afschaffing van de dienstplicht. DEN HAAG - De rechterlijke macht gaat nogal vaak onzorg vuldig en onnadenkend te werk bij de beslissing over schuld of onschuld van een verdachte. Dat concluderen de auteurs prof. W. A. Wagenaar, prof. H. F. M. Crombag en drs. P. J. van Koppen aan de hand van 35 strafzaken die zij heb ben onderzocht in het boek „Dubieuze Zaken. De psycho logie van strafrechtelijk be wijs". Het boek is vandaag ver schenen b(j uitgeverij Contact uit Amsterdam. De auteurs constateren dat het gemak waarmee zij ernstige bewijsproblemen hebben kun nen verzamelen, erop duidt dat aanvechtbare veroordelin gen door rechters geen uitzon dering vormen. De bewijspro blemen zijn weliswaar niet re presentatief voor het meren deel van de strafzaken, maar zijn evenmin een te verwaarlo zen randverschijnsel, stellen Wagenaar, Crombag en Van Koppen. Zij vinden dat de controle op het bewijsrecht door de Hoge Raad vanaf 1926 ernstig is be schadigd. Het verbod op „be wijs van horen zeggen" is op geheven. Delen van het bewijs van de tenlastelegging mogen op de verklaring van slechts één getuige steunen en de ano nieme getuigen mogen van de Hoge Raad bewijskrachtige verklaringen leveren. Volgens de drie auteurs heeft de licht zinnigheid van de Hoge Raad zich als een golf voortgeplant in heel het gerechtelijke sy steem via de gerechtshoven. rechtbanken en rechter-com missarissen naar het openbaar ministerie en de opsporings ambtenaren. De drie deskundigen menen dat het risico van ernstige fou ten systematisch in de straf rechtelijke regels ligt besloten. Zij pleiten dan ook voor de ver andering van een deel van de regels en gewoonten in het strafprocesrecht. SUSKE EN WISKE - LAMBIK BABA Standaard U<g»v«n|/W«v«ry Productions Nucleaire geneeskunde steeds belangrijker UTRECHT - Nucleaire ge neeskunde - een onderschat specialisme - wordt steeds be langrijker bij de opsporing van verschillende soorten kanker. Prof.dr. E. Krenning zei dat vandaag in zijn oratie die hij hield twee jaar na aanvaarding van het bijzonder hoogleraar schap aan de Erasmus Univer siteit Rotterdam. Zo is een hoog percentage borstkanker- tumoren met deze methode zichtbaar te maken. Heel re cent blijkt ook 90 procent van de patiënten met lymfeklier- kanker goed getest te kunnen worden. Dat is belangrijk om dat naar schatting 5 tot 10 pro cent van de aidspatiënten deze vorm van kanker zal ontwikke len. Het werken met radioac tieve stoffen is niet echt nieuw. Veel mensen lijken er een soort natuurlijke angst voor te hebben. Volkomen ten onrech te, vindt Krenning, omdat de stralingsdoses in dc genees kunde ongevaarlijk zijn. .ADVERTENTIE In apnl niet één pnjs van 5 ton. maar twee pn/zen van 5 ton netto m de Staatsloten/ Koop dus snel loten, het kan t/m dinsdag 14 apnl bij de bekende adressen. Die staan in de Gouden Gids onder het kopje 'Staatsloten/ Of bel 06 -9595 (50 a p/ml GEEN MOOIER LOT DAN 'N STAATSLOT. Idoor ERIK HUISMAN De 'musts' blijken bij een be zoek aan de kiosk niet te ont breken in de weekbladen. Maar Turkije. Amerikaanse en Britse verkiezingen, het verloren Indië en de gebrui kelijke snippers politiek overheersen (gelukkig) niet in de ditmaal erg van elkaar verschillende weekbladen. Elsevier pakt stevig uit met 'Dossier ABP'. Vrij Neder land onderscheidt zich met kickboksen, De Groene roert de tamtam over de komst van de Messias, terwijl Hervormd Nederland op visite gaat bij hel paar Kuhr/De Boer en HPIDe Tijd Herman Vuijsje over anti-kerkelijkheid laat praten. De sociale diensten worden harder. Het gaat zakelijker toe, de werknemers blijken on verzettel ijker jegens cliënten. Er mag ook meer: kortingen op de uitkering voor de echte eigenwijzen, geen bijstand voor school verlatende Hagenaars, kort om voelen voor wie weigert te horen. Dat vraagt om een uitleg. VN laat de directeu ren van sociale diensten in Den Haag. Amsterdam. Rot terdam. Breda. Utrecht en Leeuwarden drie pagina's lang aan het woord over het gevoel belazerd te worden, bijklussen, cultuuromslagen en voldoening. Als er een omaatje aan de balie staat, dan kruipt echter de barm hartigheid weer omhoog. VN nam verder een duik in een vanouds harde wereld, die van het thaiboksen. Kor te samenvatting van deze sport: zolang spugen, bijten, schelden, kopstoten en vin gers in de ogen steken wor den vermeden, is alles toege staan, niet alleen binnen de ring, maar ook erbuiten. De 'sport' wordt bedreven door mannen en vrouwen. Deze hardste vorm van kickbok sen heeft een slechte naam te verliezen, zo blijkt. „Ook knie- en elleboogtechnieken naar het hoofd zijn toege staan". Desondanks heeft VN het over 'De Nieuwe Gla diatoren'. Je kan met thai boksen „alles blesseren wat je blesseren kunt", geld win nen met wedstrijden, al wordt er soms mee gesjoe meld door trainers die hun pupillen soms „verrot schop pen". Het 'foute' imago zit de toppers echter dwars. HN ging op visite bij Lenny Kuhr en haar levenspartner Herman Pieter de Boer. Len ny werd joods en ging zich verdiepen in de kabbala, de geheime joodse leer. De Boer heeft ooit in een klooster ge zeten. Hij stak er elke dag een kaarsje aan. Het geloof en de kerk speelden bij het gesprek dus een belangrijke rol. Kuhr gelooft heilig in reïncarnatie. Lenny: „Joodse ingewijden geloven erin. Ik ook. Alleen hoe en wat er nou gereïncarneerd wordt, daar kan ik niet direct ant woord op vinden". Volgens haar is het ingewikkelder dan mensen zich vaak voor stellen. „Het wordt te ge makkelijk geloofd. Dieren reïncarneren weer als dieren bijvoorbeeld, omdat die een groepsziel hebben. Mensen hebben een individuele ziel en staan dus hoger". De Boer toont zich van een gevoeli ger kant. „Kerken zijn leeg op hun mooist. Die serene stilte die je ook wel eens aan treft bij een vredige dode". Hans Jansen verhaalt over de magnifieke cultuurhisto rische expositie 'Jüdische Lebensweiten', die thans in Berlijn wordt gehouden. Niet de jood als slachtoffer staat centraal, maar als dra ger van de Europese cultuur. „Het wordt de bezoeker dui delijk dat de Europese be schaving door de genocide op zes miljoen joden ernstig werd verminkt". Na Ausch witz schijnt Europa Europa niet meer geweest te zijn. Liefhebbers van Old Shat- terhand en Winnetou wor den in HN bijgepraat over wat je zoal kunt oplopen van veel Karl May lezen. Adriaan van Dis wilde on langs van Bill Bruford (schrijver en hoofdredacteur van het literaire non-fictie blad Granta) weten of schrij vers over het 'echte leven' mogen liegen. Bart Rijs dacht meteen: jaja, moet Van Dis nodig vragen Van Dis loog dus ergens in zijn non- fictioneel oeuvre? Oordeel zelf. Pater Hans en pater Dik. die figureren in Van Dis' roman 'In Afrika', weten inmiddels hoe de waarheid liegt. Ook pater, maar dan anders: Pronks paternalisme. J.A.A. van Doorn wijst de minister van ontwikkelingssamen werking er even op dat hij misschien wel gelijk heeft, maar dat dat niet hetzelfde is als gelijk krijgen. Dat was het niet in de jaren 1945- 1949, niet in 1962 en ook thans niet. Herman Vuijsje - ex-HP-ver- slaggever, socioloog, sociaal democraat en ook nog at heïst - zei de laatste tijd alle maal positieve dingen over kerk en godsdienst. Volgens hem is er in de steeds harde re en individualistischer sa menleving „natuurlijk" nog een rol weggelegd voor kerk en godsdienst. „Wat is er in Herman Vuijsje gevaren? Is hij op zijn oude dag be keerd? Heeft de pelgrim stocht die hij onlangs maak te hem van streek gemaakt? Of is hij gewoon het spoor bijster geraakt na de val van het communisme?", vroeg Bert Bukman zich af. Tijd om daar in een Amsterdams café met Vuijsje zelf over te gaan bomen, meende Buk man. „Anti-kerkelijkheid is inopportuun", tekende Buk man onder meer op tijdens het verder in minder hoog dravende taal verlopen inter- Op 14 april is het zover. Dan arriveert de Messias. En wel te Brooklyn in de Ameri kaanse stad New York. De Lubawitschers in Brooklyn, een stroming van orthodoxe joden, geloven het vast en zeker. En als iedereen nou maar zijn mitswes doet (een God welvallige daad of ge bod dat wordt nageleefd) dan wordt het steeds zekerder. Max Arian, die een kijkje bij de bebaarde en in het zwart geklede Lubawitschers nam, hoopt het met hen; hij gunt ze de komst van de Masjie- ach alias de Moshiach van harte. Maar elk geloof ver toont wel een twijfeltje. Ne derlander Shmuel op de vraag of hij na zijn studie in Brooklyn terugkeert naar hier: „Geen idee. Ik hoop dat de Masjieach morgen komt, dan gaan we allemaal naar Israël. Maar je moet het al tijd van twee kanten bekij ken. Je moet altijd willen dat de Masjieach elke seconde kan komen en daarop voor bereid zijn, maar ik heb toch een vliegtuigticket gekocht om met Pesach naar mijn ou ders in Nederland te gaan". Ronduit schitterend is het essay over 'waarom willen zwarte schrijvers zo ontzet tend slim zijn'. Vind ik. Anil Ramdas neemt zichzelf, de boeken 'De kleur paars' en 'Slavenroute' en de schrij vers ervan. Alice Walker en Carles Johnson, onder de loep. Onder de kop 'Welkom. Het architectonische* wonder kind van Aad Kosto' wordt het grenshospitium voor kansloze asielzoekers in Am sterdam Zuidoost door Eve line Brandt en Anil Ramdas steen voor steen afgebroken in een gesprek met onder meer de architecten. „Men sen zitten niet meer als mui zen in een kooitje". Zoals op Schiphol-Oost. Maar een kooitje blijft het wel. In 'Dossier ABP' recon strueert Elsevier de nieuw ste ABP-affaire. Het zand dat ABP-hoofddirecteur Gos lings het bestuur, de beleg gingscommissie en de bui tenwacht in de ogen strooide wordt met forse streken ver wijderd. Voor de smullers van tragisch verlopende groot-geld-geschiedenissen. Bij een ander verlies, Indië dat andermaal verloren ging, wordt ook stil gestaan. Niet overigens op pagina 28, maar zes kantjes verderop. Pronk krijgt er van Elsevier onge zouten van langs met als trefwoorden: naïviteit, op straat gezet, inspecteur-ge neraal en vingers op de zere plek. Hoogleraar compara- tieve (vergelijkende) sociolo gie Jan Breman verklaart in een kadertje dat het 'nu' sterk verband houdt met het 'toen'. „De geprikkelde ver houding tussen Nederland en Indonesië komt voort uit het onverwerkte verleden van beide landen". Jan van Houwelingen steekt de hand in eigen CDA-boe- zem. De C van de afkorting heeft volgens hem nu de functie van broodzak, terwijl het de werking moet hebben van zuurdesem Hij wil een herzuiling van het politieke bestel.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4