Sponsoring scholen wordt steeds gewoner 'Ongelukjes' bezorgen NS vele miljoenen schade BINNENLAND „Pronk fietst er weer tussendoor" Wallage: hoorcolleges in voortgezet onderwijs Verbod bollenmiddelen wordt niet herroepen Burgemeester Haren wordt vervolgd „Kans op hartproblemen bij topsporters is klein" Studenten krijgen meer inspraak over kwaliteit onderwijs Afluisteraar PTT tipte drugsbende PvdA verontrust over laten gaan verdachten CeidócSoivuvrvt DONDERDAG 2 APRIL 1992 (Vervolg van de voorpagina) SCHIPHOL - Pronk deed zijn ge wraakte uitlatingen over Indonesië op Schiphol waar hij terugkeerde van een bezoek aan de Verenigde Staten. Hij zei geen reden te zien z'n mond te houden over voor Indonesië gevoelige zaken, zoals het CDA hem heeft ge vraagd. „Als een journalist mij iets vraagt, krijgt hij een eerlijk ant woord". De Indonesische regering in Jakarta heeft verklaard dat zij de woorden van Pronk over de noodzaak van een nieu we generatie als grievend ervaart. De Hoop Scheffer vindt het dan ook zeer onverstandig dat Pronk zich wederom zo heeft uitgelaten. „Ik heb het dan niet over de inhoud van het beleid van de heer Pronk maar over de stijl, de presentatie en de toon". Mevrouw Terpstra drukte zich minder voorzichtig uit. „De minister weet dat er problemen zijn met die uitspraak. Om die dan nu toch te herhalen. Daaruit blijkt dat hij geen enkele an tenne heeft voor wat de gevoeligheden zijn in Indonesië. Wij proberen de eco nomische en handelsbetrekkingen te normaliseren.Minister Pronk fietst daar gewoon tussendoor!" Vanochtend werden de 150 ontwikke lingswerkers op de ambassade in Ja karta ingelicht over hun gedwongen vertrek uit Indonesië. VELDHOVEN - Scholen in het voortgezet on derwijs zouden sommige klaslokalen fors moeten vergroten. Daar kunnen dan voor grote re groepen leerlingen af en toe hoorcolleges worden gegeven. De lesuren die vrijkomen kunnen de leerkrachten besteden aan andere taken. Deze suggestie deed staatssecretaris Wallaga van onderwijs gisteren tijdens een con gres in Veldhoven. Volgens Wallage kan een sy steem met hoorcolleges en meer armslag voor de leerkrachten een bijdrage leveren aan het aantrekkelijker maken van het beroep. De sala risachterstand, zo benadrukte hij, is niet de eni ge factor waardoor het beroep wat in diskrediet is geraakt. Via de hoorcolleges, aldus Wallage, kunnen de leerlingen bovendien alvast ver trouwd gemaakt worden met de lesmethodes in het hoger onderwijs. DEN HAAG - Minister De Vries (sociale zaken en werkgelegenheid) houdt vast aan zijn voor nemen om het gebruik van twee bestrijdings middelen in de bollenteelt per 1 juli te verbie den. Hij negeert de wens van CDA en WD (een Ka mermeerderheid) om het verbod te 'heroverwe gen', zo bleek gisteren tijdens mondeling over leg. Vorige maand stuurde De Vries een rap port van TNO naar de Kamer, waarin staat dat de bestrijdingsmiddelen die in de bollenteelt worden gebruikt grote risico's voor de gezond heid met zich meebrengen. Twee middelen zijn zo gevaarlijk dat ze zo snel mogelijk verbo den moeten worden, zo concludeerde de minis ter uit dit rapport. Het gaat om de grondonts- mettingsmiddelen methyl-iso-thiocynaat en metam-natrium. Drugsbende opgerold; 21 verdachten gepakt OLDENZAAL - Een drugsben de, waarvan de leden in Olden- zaal en omgeving bij discotheken opereerden, is door een regionaal rechercheteam opgerold. Jongeren, vaak in leeftijd varië rend van veertien tot zestien jaar, werden daarbij benaderd. Na eerst gratis drugs te hebben ver strekt, \Toegen de dealers vervol gens geld. Er zijn 21 verdachten aangehouden. Ze betrokken de hasj en cocaïne uit Eindhoven, Arnhem. Rotter dam en Amsterdam. Geweldple ging ging men niet uit de weg. Vorige week nog werd in Ensche de een bejaarde man beroofd van 580 gulden. GRONINGEN - Justitie in Groningen heeft besloten burgemeester K. Weide van Haren te vervolgen. Hij wordt er van verdacht te zijn doorgereden na het veroorzaken van een aanrijding op dins dagavond 10 maart in Groningen. Burgemees ter Weide werd die avond in zijn woning in Ha ren geverbaliseerd. Getuigen hadden gezien dat de burgemeester een aanrijding had ver oorzaakt in Groningen en vervolgens was door gereden. Ze noteerden zijn autonummer. De burgemeester gaf toe enkele glazen wijn te hebben gedronken voor hij in z'n auto was ge stapt. Maar pas na thuiskomst had hij nog en kele glazen whisky gedronken. Maandagavond vergadert de voltallige gemeenteraad van Ha ren over de kwestie. BILTHOVEN - Mensen die regelmatig en inten sief lichamelijk actief zijn, hebben een kleinere kans op een plotselinge hart- dood dan mensen die niet aan beweging doen, ook als is het medische risico tijdens inspanningen ver hoogd. Het aantal topsporters dat in Nederland jaarlijks doodgaat is klein, voor vrouwelijke topsporters is de acute dood tijdens sportbeoefening zelfs een uiterst zeldzaam ver schijnsel. Dat zei prof. dr. W. L. Mosterd, bijzonder hoogleraar aan de Universiteit van Utrecht, van daag tijdens een persconferen tie van de Nederlandse Hart stichting. Mosterd gaf een toe lichting op het onder zijn lei ding uitgevoerde onderzoek naar de plotselinge hartdood van veertien Nederlandse en Belgische wielrenners in de periode tussen 1988 en 1990. Het onderzoek is gefinancierd door de Hartstichting. Doping Vaak wordt gedacht dat er bij de dood van wielrenners do ping in het spel is. Maar vol gens de Utrechtse prof is het wetenschappelijk bewijs daar voor niet te leveren, onder meer omdat de begeleiders spaarzaam zijn met medede lingen en omdat een combina tie van middelen in het geding is. „Sommige middelen zoals plaspillen verhullen door de grote hoeveelheid urine die gaat ontstaan het gebruik van andere middelen". Mosterd suggereerde dat internationaal onderzoek nodig is om meer duidelijkheid te brengen rond de plotselinge hartdood tij dens intensieve sportbeoefe ning, of dat Nederlandse uni versiteiten tot een gezamenlijk onderzoek moeten besluiten. Van groot belang noemde hij verder „stelselmatige lijk schouwing" van plotseling overleden topsporters, volgens een vast protocol. Idoor MONIQUE VAN DE VEN DEN HAAG/NIJMEGEN Na het beroepsonder wijs zet ook het voortgezet onderwijs de deur voor sponsors open. „Als je je als school wilt onderschei den, kun je niet toe met de karigheid van Den Haag maar zul je andere geld bronnen moeten aanbo ren". Rector J. Satter van scholenge meenschap Groenewoud in Nijmegen heeft geen princi piële bezwaren tegen sponso ring van zijn school door be drijven. De angst voor bemoei enis van bedrijven met het on derwijs, noemt hij een schijn- motief. „Onze hoofdsponsor op het ministerie bemoeit zich met het onderwijs en is finan cieel onbetrouwbaar", zegt Satter. Om zich van andere scholen te onderscheiden heeft scholen gemeenschap Groenewoud (mavo, havo, vwo) vooroplei dingen voor de kunstacademie en het conservatorium binnen gehaald. En met succes. In de krimpende markt van scholie ren, groeit Groenewoud. Maar door de bezuinigingen van de overheid komen veel extra ac tiviteiten op de school onder druk te staan. Met een gemid delde bijdrage van tweehon derd gulden per jaar, kan het bestuur geen beroep meer doen op de ouders. „De ouder bijdrage is al hoog in vergelij king met andere scholen". Subsidies zijn niet aan de orde of eenmalig. „En wij willen geen incidentele fooien en wij willen niet bedelen", aldus Satter. Om de kostbare concertvleu gel te financieren heeft Groe newoud een Vleugelfonds in gesteld, waaraan iedereen die wil een bijdrage kan geven. Maar ook fondsvorming vindt Satter te incidenteel. De school is nu op zoek naar twee of drie bedrijven waarmee een lang durige samenwerking zou kunnen worden aangaan. Groenewoud heeft de bedrij ven geen reclameborden te bieden, noch klaargestoomde werknemers zoals beroepsop leidingen die hebben. „Wij bie den kwaliteit, stralen kwaliteit uit. Door een verbintenis met ons aan te gaan kan een bedrijf zijn imago versterken en zijn maatschappelijke betrokken heid tonen". Als mogelijke sponsors denkt Satter aan ban ken, de pianohandel en een ge renommeerd bouwkundig ad viesbureau in Nijmegen. Hun naam wordt niet in de gevel van het schoolgebouw gebei teld, maar bij voorbeeld in de schoolkrant en het jaarverslag vermeld. Huiver De sponsors verdringen zich niet voor de deur van Groene woud. In Nederland zien be drijven de kwaliteit van het ba sis- en voortgezet onderwijs als een taak van de landelijke overheid. Sponsoring korïit nauwelijks of niet voor en voor het ministerie van onderwijs is het Nijmeegse idee dan ook nieuw. „Maar wij hebben wel de indruk dat steeds meer scholen in het voortgezet on derwijs zoeken naar mogelijk heden van sponsoring", aldus een woordvoerder van het mi nisterie. Het departement on derzoekt op dit moment in hoeverre scholen gebruik ma ken van de wet op contractacti viteiten. Sinds '89 mogen ook scholen in het voorgezet on derwijs contractactiviteiten aanbieden, mits ze een relatie hebben met de werkzaamhe den op school. Zo mag elke school bijvoorbeeld talencur sussen geven aan buurtbewo ners of bedrijven. In het najaar weet het ministerie hoeveel scholen op deze manier een centje bijverdienen. In het beroepsonderwijs is contractonderwijs en sponso ring al volledig ingeburgerd. Van huiver voor bemoeienis sen van het bedrijfsleven is nauwelijks sprake meer. „De afgesloten convenanten dam men eventuele wildgroei in. Maar we moeten wel alert blij ven, want als de overheid nog verder terugtreedt, bestaat het gevaar dat degene die betaalt ook bepaalt en opleidingen af dalen tot functietrainingen voor het bedrijfsleven", aldus directeur J. Mays van de Stich ting Georganiseerd Schoolwe zen Beroepsonderwijs. Geschenken De afdeling autotechniek van het Apeldoorns College kreeg in oktober van de Japanse au tofabrikant Toyota een praktij klokaal aangeboden ter waar de van 3,5 ton. Toyota deed de Apeldoornse mts voorkomen alsof zij uitverkoren was, maar schonk streekschool Gilde- vaart in Nieuwegein twee we ken geleden ook een praktij klokaal. Met het aannemen van de geschenken zijn de scholen geen opleidingscentra geworden voor de Japanse auto-industrie. Directielid L. Ophof van het Apeldoorns Col lege: „Wij krijgen ook motoren van DAF, transmissies van BMW, Mercedes en tal van an dere merken. Zelfs complete theorielokalen worden aange kleed volgens de huisstijl van automerken. Als je toch in au totechniek wordt opgeleid, dan is dat toch veel leuker dan een saai grijs lokaal?" Sleutelmotoren van stage adressen waarmee de school vroeger blij was, worden nu af geslagen. Automerken ver dringen zich bijna om materi aal te leveren. „Wij hebben nog nooit een sponsorvoorstel af geslagen. Wat voor ons te ver zou gaan, is een beeldmerk van Mercedes op de gevel van het schoolgebouw. Wij willen geen bedrijfsschool zijn van één merk, maar voor de gehele branche", aldus Ophof. Hij ziet in sponsoring geen enkele be dreiging van het onderwijs, eerder een verrijking. „De overheid? O nee. Alsjeblief niet. Dan komt er niets!" Directielid L. Lenssen van het Utrechtse College Abstede waarschuwt voor overdrijving van sponsoring. Voor onder- wijsbegrippen wordt de school (middelbaar beroepsonder wijs) met een half miljoen gul den „zwaar gesponsord" door de NMB-Postbank, de PTT en het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. „En toch is het nog slechts vijf procent van de gehele begroting", aldus Lens sen. AMSTERDAM Minister Rit zen wil dat studenten meer te zeggen krijgen over de kwali teit van hun onderwijs. De stu- iierichtingscommissies, die zich daar speciaal mee bezig houden, moeten een zwaarde re stem krijgen in het universi- air bestuur. De minister wil lat regelen als hij de wet op iet universitair bestuur gaat lanpassen. Minister Ritzen be- oofde dat tijdens een debat iat hij gisteren voerde met stu- ienten aan de universiteit van Vmsterdam. Het debat was ge- >rganiseerd door de LSVB en verd geleid door de nieuwe VdA-voorzitter Felix Rotten- )erg. Tijdens het debat, waar :o'n 400 studenten op afgeko men waren, waren de klachten iver het kwaliteit van het on- lerwijs niet van de lucht. De neeste aanwezigen vonden lat veel wetenschappelijke op- eidingen dat predikaat tegen- voordig nog maar nauwelijks "erdienen. Minister Ritzen werpt een dorstige blik op de krat frisdrank naast hem. FOTO. ANP CASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON Wereld fietser Leiders en de inwoners van de Nigeriaanse stad Kano lopen massal uit om de Voorburgse fietser Frank van Rijn te begroeten ,.Mr Leprosy Control", zoals hij door de plaatselijke radiozender wordt genoemd is bezig aan een 16.500 kilometer lange fietstocht door Afrika om geld in te zamelen voor de Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding (NSL). FOTO ANP Idoor HENK VAN ESS UTRECHT - Een ouder echtpaar koopt op het sta tion in Groningen een kaartje voor de trein naar Amersfoort. Over twee uurtjes zien ze ongetwij feld hun jarig kleinkind stralend op het perron staan. Een misrekening. Want op het zelfde moment is tientallen kilometers verderop een Franse chauffeur het spoor bijster. Hij moet drin gend een lading lossen bij een suikerbietenfabriek. Het enige wat hij het afgelopen uur heeft gezien, is het Groningse wei land. Een passerende agrariër helpt: „Die kant op", wijzend naar een eigen weg, een boere- noverpad. De chauffeur weet genoeg en geeft gas. Verderop ziet de chauffeur een fabrieksspoortje liggen. Denkt hij. Vlak voordat hij de over weg passeert, ziet hij in zijn ooghoek iets blauws met iets geels. Te laat. De Intercity naar Groningen knalt met volle snelheid op de vrachtwagen. In één seconde wordt voor ruim een miljoen gulden scha de aangericht. En is het trein verkeer tot in de verre omtrek ontwricht. Het echtpaar komt uren later per bus in Amers foort aan. De Fransman komt recht streeks uit de dossiers van de NS. Hij bracht het er overigens levend van af. Het (fictieve) NS-personeel Zwolle klaar voor staking ZWOLLE Met grote meerderheid hebben de FNV-ers onder het Zwolse NS-personeel zich gisteravond voor een tweedaagse staking uitgesproken als vandaag het overleg tussen bonden en NS-directie over de nieuwe cao toch weer mocht afketsen. De le den in Zwolle onderstrepen volmondig de eisen van de vier bon den: 4,5 procent loonsverhoging, verdubbeling van de toeslagen bij onregelmatige diensten, extra atv en een geldelijke vergoe ding voor het intrekken van vrije dagen. Zwolle is als tweede spoorwegknooppunt van het land een belangrijk speerpunt bij acties. echtpaar staat symbool voor de gevolgen van de brokkenma- kerij: reizigers wachten jaar lijks gezamenlijk duizenden uren op de trein. De NS hebben zich tegen de miljoenenschade door onge lukken niet verzekerd, net zo min als voor de 40 miljoen schade per jaar door vandalis me aan treinen. De premies zouden astronomisch hoog worden. Het geld moet op tafel komen door de inzet van een aantal gespecialiseerde juris ten. Als er gekissebis ontstaat over het schadebedrag, dan trekt de NS meestal aan het langste eind. Jaarlijks gaat er slechts een a twee procent van de schadeclaims verloren. Wel oordeelde de Hoge Raad dat de Franse chauffeur in het Gro ningse weiland niet was ge waarschuwd door een bordje. De NS draaiden toen zelf voor driekwart van de schade op. Verzekeraars klagen soms dat 'de trein toch had kunnen rem men'. Aan de hand van rem sporen van het voertuig toont de afdeling vaker wel dan niet aan, dat de automobilist ge woon veel te hard reed. „Ik kan me na al die jaren nog steeds verbazen over het onbewuste gedrag van mensen", zegt be drijfsjurist E. W. Brussen. „Dalende spoorbomen nog snel proberen te passeren, rij den met een walkman op. Óf i n een file toch de overweg oprij den. De meeste ongelukken zijn simpel te voorkomen". De spoorwegen zijn van plan om dit jaar voor het eerst con sequent zogeheten vertra- gingsschade in rekening te brengen. Dat zijn indirecte kosten, die niet meteen voor de hand liggen en moeilijk te berekenen zijn. Zo rijden trei nen soms harder om weer in het gareel van aankomst- en vertrektijden te komen. „Dat kost extra brandstof, die we anders niet zouden verbrui ken", aldus Brussen. Ook lo pen de NS inkomsten mis doordat een ongeluk in de spits sommige reizigers doet besluiten de trein maar hele maal niet meer te nemen. Een andere dienstregeling opstel len. paraat houden van reser ve-personeel: ook dat kost geld. DEN HAAG - Een PTT-chef uit Rotterdam heeft bekend dat hij de leider van een bende XTC-handelaars heeft gewaar schuwd dat zijn telefoon werd afgeluisterd. De man is door de PTT op staande voet ontsla gen. De politie vroeg zich al ge ruime tijd af hoe het mogelijk was dat de bende wist van het opsporingsonderzoek. De tip gever is één van de ongeveer 25 PTT'ers in Nederland die op bevel van de rechter-commis saris telefoons afluisteren voor politie en justitie. Aan de be noeming in een dergelijke functie gaat volgens de PTT een 'zwaar veiligheidsonder zoek' vooraf. Desalniettemin heeft de Rotterdammer de ver leiding van het grote geld niet kunnen weerstaan en ten min ste één criminele organisatie ingelicht. Met de bekentenis van de PTT'er is de zaak nog niet afgelopen. De PTT'er zou een brief aan de rechtercom missaris hebben gestuurd waarin hij schrijft dat als hij zijn mond opendoet „er kop pen rollen bij het ministerie van justitie, de politie en PTT- Telecom". Explosie van kosten opvang asielzoekers DEN HAAG - De kosten van de opvang van asielzoekers zijn vorig jaar explosief geste gen: van 291 miljoen gulden in 1990 naar f 499 miljoen. De kostenstijging houdt verband met de toename van het aantal asielzoekers. Dit schrijft het ministerie van WVC in het van daag gepubliceerde jaarver slag van de directie vluchtelin gen, minderheden en asielzoe kers. In 1991 kwamen 40.000 mensen in het kader van ge zinshereniging en -vorming naar Nederland, verder dien den 19.461 nieuwe migranten een asielverzoek in, tegen 16.418 in 1990. Het aantal uit genodigde vluchtelingen steeg van 562 naar 651Met deze op vang was in 1991 34 miljoen gulden gemoeid. DEN HAAG - Het PvdA-kamerlid Jurgens wil volgende week dinsdag tijdens het wekelijkse vragenuurtje in de Tweede Ka mer van minister Hirsch Ballin (justitie) weten wat er waar is van de berichten dat alleen al door het gerechtshof in Den Haag vorig jaar drie- tot vierhonderd verdachten niet vervolgd zijn wegens capaciteitsproblemen. Als deze berichten juist zijn wijst dat er op dat men de zaak niet erg in de hand heeft, aldus Jurgens gister avond. Eerder op de dag bevestigde een woordvoerster van het ministerie van justitie dat inderdaad tussen de drie- en vierhon derd verdachten vorig jaar vrijuit zijn gegaan omdat de vervol gingstermijn van twee jaar was overschreden. Het ging om „lich tere" strafzaken waar geen slachtoffers bij vielen en waarbij kor te voorwaardelijke of onvoorwaardelijke straffen worden opge legd. Jurgens wijst er op dat de Tweede Kamer vorig jaar in juni een debat met Hirsch Ballin heeft gehad naar aanleiding van de vrijlating van 45 verdachten door het hof in Den Haag. De minis ter verklaarde toen dat er in heel 1990 over het hele land onge veer 400 personen als gevolg van gebrek aan rechters niet meer vervolgd waren. Als het er nu alleen in Den Haag vorig jaar al vele honderden zijn is dat een enorme stijging ten opzichte van het jaar daarvoor, aldus Jurgens. Oppositie hekelt meldingsplicht euthanasie bij wilsonbekwamen (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - Aan de- meldingsprocedure bij eu thanasie, die al anderhalf jaar bestaat, wil het kabi net nu een nieuw element toevoegen. De procedure moet ook gaan gelden na levensbeëindiging van personen die niet in staat waren hun wil te uiten, zo als comapatiënten, ern stig zieke psychisch ge stoorden of pasgeborenen met zware misvormingen en handicaps. De regeringspartijen CDA en PvdA gingen hiermee (zij het niet zonder aarzelen) akkoord. PvdA-woordvoerster Swildens tekende daar echter bij aan dat er na levensbeëindiging zon der uitdrukkelijk verzoek be slist geen sprake mag zijn van een terughoudend vervol gingsbeleid, zoals bij 'normale' euthanasie het geval is. CDA- woordvoerder Van der Burg eiste zelfs dat al dergelijke ge vallen aan de rechter worden voorgelegd omdat er in juridi sche zin geen sprake is van eu thanasie maar van moord. Bo vendien zijn er nog nauwelijks rechterlijke uitspraken over levensbeëindiging zonder ver zoek bekend. Minister Hirsch Ballin erkende de noodzaak rechterlijke uitspraken op dit gebied uit te lokken, maar wei gerde toe te zeggen dat in alle gevallen tot strafrechtelijke vervolging wordt overgegaan. De fracties van WD, D66, Groen Links, SGP, GPV en RPF wezen opneming van le vensbeëindiging zonder ver zoek in de wettelijke mel dingsprocedure radicaal af. De kleine christelijke fracties de den dit omdat zij tegen elke vorm van levensbeëindiging zijn. maar de overige opposi tiepartijen brachten andere ar gumenten in het geweer. Zij achten het onaanvaardbaar dat levensbeëindiging zonder ver zoek in een wettelijke regeling op één lijn wordt gesteld met euthanasie, waarbij nu juist het verzoek van de patiënt es sentieel is. De discussie over medische beslissingen rond het levenseinde komt daarmee op een hellend vlak. zo betoog den Dees (WD), Kohnstamm (D66) en Beckers (Groen Links) en daarbij loert ook nog het gevaar dat allerlei mensen de angst wordt aangejaagd dat ze ooit een willoos slachtoffer kunnen worden van een arts. Kohnstamm stelde bij wijze van compromis voor om twee meldingsprocedures te ont werpen: één voor euthanasie en één voor levensbeëindiging bij 'wilsonbekwamen'. maar daar voelden noch de bewinds lieden noch de regeringsfrac ties iets voor. Ten slotte diende Kohnstamm een motie in met het verzoek aan het kabinet om bij het ontwerpen van een wettelijke meldingsprocedure duidelijk onderscheid te ma ken tussen gevallen waarin wèl en waarin géén verzoek om een zachte dood is ingediend. Au5i VVÉ TOCH NAA£ BlN- WtAKÉN WÉ 0OT&HAM

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3