Intern conflict bedreigt Basisbeweging „Onze wapens waren vredesgebeden en kaarsen" £eidócSomunt GEESTELIJK LEVEN OPINIE Vietnamese asielzoekers uit kerken Vaticaan dringt niet langer aan op internationaal bestuur Jeruzalem Nieuwe naam voor Unie School en Evangelie I Voormalig DDR-premier Lothar de Maizière: l COMMENTAAR Euthanasiewet in zicht Kerk en Wereld neemt vormingscentrum over CcidócSourant DONDERDAG 2 APRIL 1992 UTRECHT - De circa dertig Vietnamese asielzoekers, die hun toevlucht hadden gezocht in Nederlandse kerken, worden weer ondergebracht in de asielzoekerscentra van het ministerie van WVC. Zij vinden dat hun bewegingsvrijheid nu voldoende wordt gegarandeerd, aldus de interkerkelijke vluchtelingenorganisa tie Inlia. De Vietnamezen waren tot nu toe met handen en voeten gebonden aan hun verblijfplaats, aldus Inlia. Zo durfden Vietna mese ouders hun kind. dat met hersenvliesontsteking in het zie kenhuis was opgenomen, niet op te zoeken, omdat ze uitzetting vreesden. Ook twee hoogzwangere vrouwen durfden om dezelf de reden hun vluchtplaats niet te verlaten Na gesprekken tussen de Vietnamese asielzoekers en het minis terie is inmiddels duidelijk geworden dat de Vietnamezen zich geen zorgen meer hoeven te maken over hun bewegingsvrijheid in Nederland. Staatssecretaris Kosto van justitie heeft de Tweede Kamer toe gezegd eerst het parlement te informeren, alvorens over te gaan tot verwijdering van de groep Vietnamezen (in totaal 458 man). Tevens heeft het parlement om duidelijkheid gevraagd over de voorwaarden voor een eventuele verwijdering. Het aardige van de wijsbegeerte is dat zij bestaat bij de gratie van het oneens-zijn. NEW YORK - Het Vaticaan heeft zijn eis laten vallen dat de stad Jeruzalem onder internatio naal toezicht moet zijn geplaatst voordat het be reid is diplomatieke betrekkingen met Israël aan te knopen. Dat heeft de aartsbisschop van New York. kar dinaal John O'Connor, gezegd tijdens een bij eenkomst van het Joods Wereldcongres. O'Connor, die nauwe banden met paus Johan nes Paulus II onderhoudt en eind vorig jaar een bezoek bracht aan het Midden-Oosten, zei dat niet zozeer de status van Jeruzalem alswel de onbelemmerde toegang tot de heilige plaatsen in de stad het Vaticaan van erkenning van Is raël weerhoudt. Zowel Israël als het Vaticaan willen diplomatie ke betrekkingen aanknopen, heeft O'Connor tijdens zijn bezoek aan het Midden-Oosten en zijn ontmoeting met de paus onmiddellijk erna ervaren. „Het kwam mij voor dat men elkaar de hand wil reiken", zei O'Connor. „Israël keek tot nu toe naar het Vaticaan voor tekenen die we zen op het aangaan van diplomatieke betrek kingen. maar nu scheen het me toe dat Rome op een teken van Israël wacht." Hij zei dat het Vaticaan zich het meest zorgen maakt over het uitblijven van een oplossing van het Palestijnse vraagstuk. Hij heeft er tijdens zijn bezoek aan Israel bij premier Shamir op aangedrongen dat de Israëlische regering stopt met het gebruik van geweld tegen Palestijnen in de vluchtelingenkampen. „De Palestijnen zijn woedend en als ik Palestijn was. zou ik ook woedend daarover zijn", zei O'Connor. Kwartaaltijdschrift over geschiedenis katholicisme NIJMEGEN Deze maand verschijnt de eerste aflevering van Trajecta. een driemaande lijks tijdschrift voor de ge schiedenis van het katholiek leven in de Nederlanden De redactie waann Belgische en Nederlandse (kerk)historici zitting hebben, streeft een ge schiedschrijving na waarin het begrip 'kerk' niet beperkt blijft tot de kerk als instituut, maar waarin ook aandacht wordt ge schonken aan het leven van de 'gewone gelovige'. De eerste aflevering wordt 8 april aangeboden aan de aarts bisschop van Mechelen-Brus- sel, kardinaal Godfried Dan- neels. De redactie streeft een tijdschrift na dat voldoende kwaliteit heeft om onmisbaar te zijn voor vakgenoten» maar dat tegelijkertijd voor een bre der publiek aantrekkelijk is. Elk jaar staat een thema cen traal. Dit jaar zal de nadruk lig gen op de betekenis van het katholicisme in Nederlarfd en België voor Europa. In dit ka der wordt in de eerste afleve ring aandacht geschonken aan onder meer de betekenis van de Brabantse mystiek voor de Europese spiritualiteit, de in vloed van de Moderne Devotie en de oecumenische activiteit van Nederlandse en Belgische katholieken. De komende ja ren zal het accent liggen op de vormen van geloofsoverdracht in preek en catechese, de door werking van de Franse Revo lutie in de Nederlanden en de betekenis van de missie. Idoor FRIEDA PRUIM UTRECHT - De Basisbe weging Nederland (BBN) wordt in haar bestaan be dreigd. Er speelt zich een strijd af van 'rekkelijken' tegenover 'preciezen', van 'sehuilers' tegenover 'vechters'. „Als deze twee groepen elkaar in de ha ren blijven vliegen, bete kent dat het einde van de beweging", meent Piet Kruizinga. die te midden van alle woelingen vorig jaar november gekozen werd tot voorzitter van het bestuur. De afgelopen maanden is is het bestaan van verschillende stromingen binnen de bewe ging aan dc oppervlakte geko men. Aanleiding vormde het rapport 'Flexibiliteit en Konti- nuiteit', waarin een door de Raad ingestelde werkgroep de structuui van de beweging analyseerde, knelpunten for muleerde en voorstellen deed voor een nieuwe organisatie structuur. Dit rapport bleek echter in de raadsvergadering, waar verte genwoordigers uit alle aange sloten basisgroepen samenko men. op weinig steun te kun nen rekenen. De vergadering besloot de structuur van de be weging tot onderwerp te ma ken van de bijeenkomst in no vember. die eigenlijk gepland was als inhoudelijk congres over het voortbestaan van de beweging. Op 23 november 1991 stemde de meerderheid van de aanwe zigen onder meer voor voort zetting van het landelijk ver band. minder inhoudelijke on dersteuning voor de plaatselij ke groepen door het secretari aat en vermindering van de personeelslasten Vooral dat laatste punt leidde tot emotio nele reacties. „De discussie ging over geld. maar daar lag een inhoudelijke discussie aan ten grondslag' aldus Kruizin ga. in het dagelijks leven twee de voorzitter en algemeen se cretaris van de Algemeen Christelijke Politiebond (ACP). Er waren nog twee raadsverga deringen nodig om daadwer kelijk te besluiten de perso neelskosten zodanig te verla gen dat de baan van een van de drie medewerksters op de tocht komt te staan. Jaren zestig Een minderheid van 'precie zen' stond in deze discussie te genover een grote groep 'rek kelijken' De 'preciezen' willen volgens Kruizinga terug naar de basisdocumenten van de beweging, die in de jaren zes tig opkwam. Progressieve christenen slaagden er niet in binnen hun kerken een eigen plek te veroveren en richtten eigen 'kritische gemeenten' op. In 1979 verenigden ze zich Piet Kruizinga In de Basisbeweging Neder land en zetten ze hun uit gangspunten op schrift in "Vi sie en Program'. Kruizinga heeft groot respect voor de 'preciezen', die de na druk leggen op de inhoudelij ke kant van de beweging. „Zij zijn heel consequent en bren gen grote persoonlijke offers. Maar de sehuilers voelen zich bij de vechters niet op hun ge mak." Die 'sehuilers' vormen de grootste groep binnen de beweging. Deze 'rekkelijken' zien vechten niet als doel van de BBN. Dat vechten doen zij al genoeg in hun eigen groe pen. Aan de organisatie als zo danig hechten zij weinig waar de. Onmoeting. herkenning en bemoediging staan voor hen centraal. Kruisinga denkt dat het lande lijk congres dat nu voor dit na jaar staat gepland van beslis sende betekenis zal zijn voor het voortbestaan van de bewe ging .Als de twee stromingen naar elkaar blijven luisteren, is de voortgang van de beweging verzekerd. Als dat niet lukt. ziet het er slecht uit voor de toekomst van de basisbewe ging. Dan zullen de preciezen hun eigen weg gaan." De Basisbeweging ontkwam volgens Kruizinga niet aan de crisis waarmee momenteel de gehele links-christelijke bewe ging in Nederland kampt. „Dat fin-de-siècle-gedoe waar je zo veel over hoort, het einde van de ideologieën, speelt daarin wel degelijk een rol. De maat schappij is'sinds de jaren zes tig grondig veranderd. Dat sij pelt door binnen de beweging, ook al dachten wij lange tijd dat we ons daaraan konden onttrekken." „Op een aantal punten is de beweging ingehaald door de traditionele kerken", meent Kruizinga. Hij noemt de eco nomische strijd, de vrouwen- strijd. die is opgepakt door een groot aantal vrouw- en geloof- groepen en de vredesstrijd, die in de kerken eveneens ruime aandacht heeft gekregen. „In die zin heeft de beweging haar exclusiviteit en aantrekkings kracht verloren." De afgelopen jaren is het aan tal aangesloten groepen sterk afgenomen en ook het aantal leden per groep is gedaald. Bij de BBN zijn op dit moment ruim 50 groepen aangesloten met in totaal zo'n tweeduizend betalende leden. Toch is Krui zinga ervan overtuigd dat de beweging nog bestaansrecht heeft, zij het in een andere vorm. „Het heeft me verbaasd dat er zoveel gestemd wordt in raads vergaderingen", zegt Kruizin ga. die in november vorig jaar voor het eerst zo'n vergadering bijwoonde. „Er worden te snel besluiten genomen. Het even wicht tussen de voorbereiding van het beleid en besluitvor ming is zoek." Kruizinga ziet een grotere taak dan voorheen weggelegd voor het bestuur, waarbij de macht van zo'n bestuur „veroverd moet zijn door een volksstem ming". De Raad moet het be stuur ook af kunnen zetten als ze meent dat deze haar taak met goed uitvoert. Hij vindt het zinloos om met zo'n zestig mensen organisato rische zaken aan de orde te stellen, tenzij deze heel goed zijn voorbereid door het be stuur. Inhoudelijke zaken ko men nu vaak in het gedrang, omdat ze op dezelfde dag wor den gepland na het organisato rische gedeelte, dat meestal uitloopt. „Voor die inhoudelij ke besprekingen moet meer tijd worden uitgetrokken", meent Kruizinga. door STEVEN EMMENS AMERSFOORT De Unie School en Evangelie verandert per 1 september haar naam in Unie voor Christelijk Onder wijs. Met de nieuwe naam wil dë Unie aangeven dat ze op de volle breedte van het christe lijk onderwijs actief is. Volgens voorzitter J. Hoekse- ma wordt de oude naam van de Unie te vaak in verband ge bracht met de evangelische stroming binnen de christelij ke wereld. Nu de Unie op zoek is naar een nieuw draagvlak, wil ze een breder ogende naam drager.. De nieuwe naam betekent niet dat de Unie zich afzet tegen de evangelische christenen, aldus directeur R. Reinbende, voor heen interim-directeur bij Youth for Christ Nederland De Unie heeft goede banden met deze modaliteit en wil dat zö houden. Met de naamsverandering volgt de Unie de trend van or ganisaties om aanduidingen als 'reformatorisch' of'evange lisch' te veranderen in meer al gemene benamingen. Zo wij zigde de Reformatorische Bij- belschool in Zeist haar naam in Hogeschool De Wittenberg De Unie maakt met het ko mende schoolseizoen een com pleet nieuwe start. Zo krijgt het blad Schoolschrift een nieuwe formule en een oplage van 80 000 in plaats van de hui dige 3000 en het documentatie blad 'Bulletin' gaat zich meer richten op het gebruik binnen de school. De stichting Educa Transfer <ETI) International, die vorig jaar op initiatief van het Chris telijk Pedagogisch Studiecen trum is opgericht voor steun aan het christelijk onderwijs in Oost-Europa, heeft haar laken overgedragen aan de Unie. De twee personeelsleden van ETI worden ondergebracht bij de Unie. De Unie zet zich in voor de be vordering van christelijk on derwijs in Nederland en daar buiten en werft daarvoor fond sen. Ze werkt met een begro ting van 4.5 miljoen gulden per jaar en wordt gesteund door 83.000 donateurs. Honderden christelijke scholen steunen jaarlijks de Uniecollecte. Op een conferentie van de Unie, gisteren in Amersfoort, zei prof. dr H.J van Zuthem dat het christelijk onderwijs erop gericht moet zijn jonge ren weer bewust te maken van de gevolgen van hun eigen handelen. De conferentie was bedoeld als vervolg op het Christelijk Soci aal Congres van eind vorig jaar. Do Enschedese hoogle raar was een van de initiatief- nemera van dat congres. Van Zuthem borduurde gisteren voort op het document 'Be dreigde verantwoordelijk heid'. dat aan de basis van het congres lag. Hij schetste een somber beeld van de huidige maatschappij, waarin mensen zich wat hun persoonlijke ver antwoordelijkheid betreft ver schuilen achter die van ande ren. achter organisaties en achter verschijnselen. Op die manier wordt de mens niet meer verantwoordelijk gesteld voor dc gevolgen van zijn da den. De persoonlijke bijdrage aan overconsumptie, milieu vervuiling. uitbuiting en uit putting van bronnen wordt als niet-relevant terzyde gescho ven. De bijbelse termen van verantwoordelijkheid, het be sef verschuldigd te zijn en van toerekening moeten in het christelijk onderwys volop aan bod komen, aldus Van Zu them In het godsdienstonderwijs moet een ruime plaats worden gegeven aan de bijbelse antro pologie. De nadruk moet lig gen op persoonlijke verant woordelijkheid. Van Zuthem zei een uitdaging voor het christelijk onderwijs te zien nu het tijdperk van welvaart, emancipatie en ontplooiing door de wal gekeerd wordt Drie thema's die ook in het on derwijs centraal hebben ge staan. „Het streven naar wel vaart vraagt om een correctie in de richting van versobering. Emancipatie kunnen we verta len in het kunnen dragen van verantwoordelijkheid Ont plooiing moet uitlopen in be trokkenheid by de dingen die gebeuren". Weer een portret Het was met het eerste en het zal ook niet het laatste portret zijn dat de paus gisteren kreeg Deze keer betrof het een werkstuk van de door THEO KRABBE Financiële situatie Wereldraad verbetert GENEVE De financiële situatie van de Wereldraad van Ker ken lijkt te verbeteren In 1991 werd een tekort verwacht van 7.5 mihoen gulden, maar in plaats daarvan blykt er vong jaar een overschot te zyn ontstaan van ongeveer 1,25 miljoen gulden, zo heeft Michael Davies. assis tent van secretaris-generaal dr. Emilio Castro voor financiële za ken. meegedeeld. Het overschot is ontstaan, doordat de uitgaven voor de programma's van de Wereldraad aanzienlyk lager waren dan begroot en doordat het aantal stafmedewerkers sneller is verminderd dan verwacht. Bovendien trok de Wereldraad profijt van veranderingen in de wisselkoersen en waren de inkomsten uit de meer dan 300 lidkerken hoger dan begroot. In 1990 werd nog uitgegaan van een tekort dit jaar van ruim elf miljoen gul dén. maar het centraal comité (bestuur) schatte vorig jaar het te kort al aanzienlyk lager: drieënhalf mioljoen gulden Davies gaat nu uit van een tekort van iets meer dan bijna 1.3 miljoen gulden. ENSCHEDE - ..De 'Wen de' in de DDR was in feite een echte revolutie. Maar aan onze revolutie ont brak het bloedige geweld. Dat bloedvergieten een kenmerk is van revolu ties, blijkt wel uit wat de Securitate in Roemenië aanrichtte, uit de stromen bloed in Servië en Kroatië, de doden in Riga en Vilni us, de strijd in Naogorno- Karabach. en de staats greep in Moskou. Maar de wapens van de mensen in de DDR waren vredesge beden en aangestoken kaarsen. Alleen een gena dige God heeft ons voor het bloedvergieten ge spaard." Dat zei de Berlijnse advocaat Lothar de Maizière in Ensche de. waar hij een lezing hield ter afsluiting van de daar gehou den universitaire vredesda- gen. De voormalige DDR-pre mier en oud-partijleider van de Ost-CDU blikte terug op de ge beurtenissen die zich in zijn land hebben afgespeeld tussen de herfst van 1988 en de lente van 1990 Gebeurtenissen, die gezien het „adembenemende tempo" zich bij de DDR -bur gers als een soort „natuurge weld" voltrokken, waar ze nau welijks verder op voorbereid waren. Als laatste DDR-premier hielp Lothar de Maizière de weg vrij maken voor de Duitse hereni ging. „De politieke en econo mische veranderingen zijn zo enorm geweest, dat sociale spanningen niet uit konden blijven. De enorme werkloos heid treft vooral vrouwen en de generatie van boven de 45 jaar. Er heerst een niet eerder gekende angst voor de arbeids plaats. En de gepensioneerden voelen zich aan hun lot te wor den overgelaten. Ik hoop dat we de problemen op kunnen lossen, al zal het een lange tijd in beslag nemen." Bezorgd toonde de Berlijnse advocaat zich ook over het zelf bewustzijn en de culturele identiteit van de voormalige DDR-burgers. „Hun staat is in gestort als een kaartenhuis, hun economie heeft groten deels schrootwaarde, hun soci ale instituties en culturele in stituties zijn failliet verklaard. Hun pastoors en predikanten zijn Stasi-spionnen, hun advo caten zijn verraders van hun cliënten, hun artsen aborteren ongeboren leven. Velen be- kruipt het gevoel met lege handen te staan." Desondanks zag hij waarden Het diepgravende debat dat de Tweede Kamer gisteren voerde over het euthanasiebeleid heeft een belangrijk nieuwsfeit opgeleverd. Sinds de maatschappelijke en politie ke discussie over euthanasie begon, zo'n twintig jaar gele den. is er nu voor het eerst een helder uitzicht op de totstand koming van een wettelijke euthanasieregeling, met steun van het CDA. Daarmee kan de in de loop der jaren steeds gro ter geworden kloof tussen wet en praktijk eindelijk worden overbrugd. DrIE jaar geleden, in de nadagen van het tweede kabinet- Lubbers. leek het er weliswaar ook even op dat er een eutha nasiewet op komst was, maar het uitzicht daarop was vanaf het begin in nevelen gehuld omdat de toenmalige coalitie partners CDA en WD het op tal van punten nog oneens wa ren. Voordat het politieke gevecht daarover kon beginnen viel het kabinet echter over een kwestie met louter aardse as pecten: de fiscale reiskostenaftrek. ACHTERAF bezien is het goed geweest dat het euthanasie- conflict destijds zo abrupt eindigde. Inmiddels is het vraag stuk rond het sterven op verzoek immers weer verder uitge kristalliseerd, zozeer zelfs dat nu ook het CDA, de permanen te regeringspartij die altijd grote huiver heeft getoond om het probleem aan te pakken, zich met de heersende medische en juridische praktijk heeft verzoend. Die praktijk houdt in dat een arts die gewetensvol en zorgvuldig ingaat op een drin gend verzoek tot levensbeëindiging van een ernstig lijdende patiënt en die daarvan gedetailleerd melding maakt, zo goed als zeker niet wordt vervolgd. De afgelopen maanden spitste de discussie zich toe op vra gen rond actieve levensbeëindiging bij mensen die hun wil niet (meer) kunnen uiten. Het was dan ook dit onderwerp dat gisteren in het kamerdebat de boventoon voerde. Beëindi ging van het leven op uitdrukkelijk verzoek werd door alle grote partijen als aanvaardbaar gegeven geaccepteerd, zij het dat WD, D66 en Groen Links nog een stap verder willen gaan dan CDA en PvdA: naar hun mening moeten artsen die zich aan de zorgvuldigheidseisen houden de absolute garantie hebben dat zij niet worden vervolgd. Die grens wil het CDA echter onder geen beding overschrijden en de PvdA betoont zich daarbij een solidaire regeringspartner, wetende dat in de praktijk toch datgene gebeurt wat de oppositie wil en wat zij in haar hart eveneens voorstaat. Spaanse schilder Christobal Moreno Toledo uit Cordoba. Op de foto de paus. de schilder (in rolstoel) en het portret foto ap DRIEBERGEN - Het her vormde vormingscentrum Kerk en Wereld in Driebergen neemt het vormingscentrum De Keijenberg in Renkum over. Het nieuwe vormings centrum heeft een omzet van ongeveer 9 miljoen gulden. De beide vormingscentra, die tot dusver nauwelijks samen werkten, zijn van hervormde origine. Kerk en Wereld werd in 1945 door de Nederlandse Hervormde Kerk gesticht als apostolair instituut tot ver nieuwing van kerk en samen leving. De Keijenberg ont stond een jaar later op initia tief van de Generale Diaconale Raad van dezelfde kerk ter on dersteuning van de diaconale opdracht van de kerk in de sa menleving. Kerk in Wereld geeft onder meer cursussen op het gebied van kerk en oecumene, de ge zondheidszorg. de multicultu rele samenleving en de positie van vrouwen in kerk en sa menleving. De Keijenberg heeft zich gespecialiseerd in de zorg- en hulpverlening en de ondersteuning van 'zelfhul porganisaties', zoals de patiën tenbewegingen. De lokaties in Driebergen en Renkum blij ven bestaan. Op dit moment werken bij bei de instellingen bijna 100 men sen. De overneming zal wel personele consequenties heb ben maar hoeveel mensen ont slag krijgen aangezegd, is nog niet duidelijk. Lothar de Maizière foto pers unie overgebleven, die vruchtbaar kunnen werken in het hereni gingsproces tussen de oude en de nieuwe deelstaten in de Bondsrepubliek. Want de soli dariteit en spontaneïteit van de 'ossi's' zouden wel eens een goed tegenwicht kunnen bie den tegen de (economische) waarden van 'prestatie' en 'succes', die de 'wessi's' als maatstaf voor de waardering van het menselijk leven verab soluteren. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv) Kantoor redactie Apothekersdijk 34. Leiden. Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling Stationsweg 37, Leiden -122 244 071 -134 941 Postbus 112300 AA Leiden Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk 070 - 3190 933 070 - 3906 717 Postbus 9. 2501 CA Den Haag Telefoon Telefax Postadres Hoofdkantoor Telefoon Telefax Postadres Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08 30 tot 17 00 uur Directeur/hoofdredacteur J Leune Adjunct-hoofdredacteur J Timmers Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808) J. van Koot Leiden en omgeving (tel 071 - 144 046/047/48/49) G - J Onvlee (chef-redacteur). F Buurman. K van Kesteren. R Kleijn. drs R Koldenhof. M Kroft. T Pieters en M Roso Binnen- en buitenland, financiën en economie (tef 070 - 3190 815) A van Rijn (chef). W Bunschoten, drs C van Haersma Buma A van Holstem. E Huisman. H Jansen, drs J van Leeuwen - Voorbij. R de Roo. drs K Veraart Sport (tel 070-3190 826) F Werkman (chef). P Alleblas. D Dijkhuizen. R Langeveld. drs H -F Ruijl Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834) G Ansems (coördinator), B Jansma. H Piet Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835) L. Kooistra. drs P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838) M Konvalinka (chef) en S. Evenhuis. Redactie-secretaresse (tel 070-3190 819) T Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten m zijn verspreidingsgebied. - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie een re dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland en Belgie De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H Leber, drs K Swiers, M van de Ven en P Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R in t Hout (chef). H Bijleveld. D Hofland. P Koopman. D van Rietschoten en K van Wees - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus. - de volgende correspondenten in het buitenland drs D J van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), A Courant (Athene). R Hasselerharm (Johannesburg), drs A Heering (Rome). B van Huèt (Londen). M de Konmck (Washington). F ündenkamp (Sao Paulo). B Schampers (Brussel). W Voordouw (Londen) drs R Vunderink (Moskou), W Werkman (Jeruzalem) G van Wijland (Belgrado), F Wijnands (Bonn). J Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaalster drs. M de Cocq Abonnee-service Telefoon 071 - 313 677 op ma. t/m v van 08 30 tot 17 00 uur Nabezorging Telefoon 071 -122 248 op ma t/m vr van 18 00 tot 19 00 uur. op za van 14 00 tot 15 00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bi) automatische betaling per maand 27.00 per kwartaal 79,80 per jaar 312.65 Bij betaling per acceptgirokaart per maand 28.20 per kwartaal 82.80 per jaar 318.65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -141 905. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -140 680 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2