Muziek interview/wfefe Gotink Uit 3 LEIDEN E.O. OEN HAAG VER UIT John Mellencamp: de dwarsligger met een rock roll-hart Leidse Courant DONDERDAG 2 APRIL 1992 Drivin' n' Cryin' Salt-n-Pepa John Mellencamp j Ven» acht onder voorbehoud) 2 APRIL Anita meuer - Doelen, Rotterdam. 2 APRIL jethrotull-Vredenburg, Utrecht. Heroesdelsilencio- Melkweg, Amsterdam. 3 APRIL THECLARKS-Ahoy, Rotterdam. 4 APRIL Greg sage - Melkweg, Amsterdam. Drivin- -v cryin- - Tivoli, Utrecht. 5 APRIL Udojürgens-Doelen, Rotterdam. Texas - Tivoli, Utrecht. 6 APRIL Udojürgens - Carré, Amsterdam. Texas-Tivoli, Utrecht. 7 APRIL The nozems - Paradiso, Amsterdam. 8 APRIL Barry white-Ahoy, Rotterdam. Drivin' '.v cryin- en Swell - Melkweg, Amsterdam. 9 APRIL Swell-Rotown, Rotterdam. 10 APRIL Salt 'n' pepa - Escape, Amsterdam. Godflesh- Tivoli, Utrecht. 11 APRIL Adrian Borland and the citizens - Rotown, Rotterdam. 12 APRIL Love/hate, Fear of god, Four horsemen en Fudge tunnel - Rijnhal, Arnhem. 13 APRIL The four horsemen - Paard, Den Haag. Black uhuru - Nighttown, Rotterdam. Ypma en Eleven - Timon's Villa, Den Haag. 14 APRIL Flowers for Francis - Paap, Den Haag. Black uhuru - Tivoli, Utrecht. 16 APRIL Gavin Friday - Vredenburg, Utrecht. La notte - Timon's Villa, Den Haag. I Adrian Borland and the citizens - Melkweg, Amsterdam. 17 APRIL .Adrian Borland the citizens en Drift - Boerderij, Zoetermeer. Gene southwood pals - Pater, Den Haag. Frank boeuen - Stadsschouwburg, Utrecht. 18 APRIL Peter hammill-Paard, Den Haag. Big nose blues band - Pater, Den Haag. Blue dirt - Nederland 3, Wateringen. Bad religion - Paradiso, Amsterdam. Sans rancune - Meddle, Oud Ade. 19 APRIL Simply red - Ahoy, Rotterdam. Roch voisine - Rai, Amsterdam Lesfreresbouchnak-Paard, Den Haag. Smokey joe - Paap, Den Haag. Sylvia sars trio en Udo van boven trio - Timon's Villa, Den I Haag. Overrated-o.L.S., Den Haag. 20 APRIL Johnny cash, waylon jennings. willie nelson en kris kristofferson - Ahoy, Rotterdam. 21 APRIL Typisch haags - Paap, Den Haag. 22 APRIL Clock dva - Paard, Den Haag. Four ladies, four strings-Timon's Villa, Den Haag. 23 APRIL Wild child - Paard, Den Haag. The troggs - Parkzicht, Rotterdam. Adrian Borland and the citizens - LVC, Leiden. Blue guitars - Tivoli, Utrecht. 24 APRIL Children, The sandcastles en The chocolates - Paard, Den Haag. The casbahs- Pater, Den Haag. Forbidden fruit-O.L.S., Den Haag. Snap - Escape, Amsterdam. 25 APRIL santana-Ahoy, Rotterdam. Circustheater, 20.00: zie 2 apr. Muziektheater, 20.15: Residentie Ork. o.l.v. John Nelson m.m.v. Aleksandar Madzar (piano), Gregor Horsch (cello) en Andrew Sparrow (altviool); werken van Ravel, Mozart en Strauss. Congresgebouw, 20.15: Popconc. Frank Boegen: 'Wilde bloemen'. Korzo, 20.30: Slagwerkgr. Den Haag m.m.v. Frits Landesbergen (vibrafoon), Eleonore Pameijer (fluit) en Job ter Haar (cello). Zaterdag 4 APRIL Kon. schouwburg, 20.15: zie 3 apr. Circustheater, 20.00: zie 2 apr. Muziektheater, 11.00: 'Kurhausconcert' van de Avro: Rosario Andino (piano); 20.15: Residentie Ork. (zie 3 apr.). Korzo, 20.30: Slagwerkgr. Den Haag (zie 3 apr.). Kon. conservatorium, 20.00: Zuidhollands Operakoor o.l.v. George Overmeire m.m.v. sol. en Erik van Balen (piano); werken van o.a. Verdi en Lehér. Zondag 5 APRIL Kon. schouwburg, 14.00 en 20.15: zie 3 apr. Circustheater, 14.00 en 20.00: zie 2 apr. Muziektheater, 14.15: Residentie Ork. o.l.v. John Nelson m.m.v. Nelson Frei re pianoGregor Horsch cello en Andrew Sparrow (altviool); werken van Beethoven, Chopin en Strauss; 20.15: Ned. Kamerkoor o.l.v. Uwe Gronostay. Op pro gr. 'Lamentatio Jeremiae prophetae' van Ernst Krenek. Congresgebouw, 14.00: Georgisch zang- en dansgezelschap t.b.v. Familiehuis Med. Centrum Alkmaar). Diligentia, 14.30: Stephen Kovacevich (piano); werken van Bach en Chopin; 20.30: Gitaarconc. The Rosenberg Trio. Korzo, 11.00: 'Buiten Westen'. Indiase fluitist Hariprasad Chaurasia. Theater pepun, 15.00: Jazzconc. Trio Rein de GraafT m.m.v. Buck Hill, Von Freeman en Teddy Edwards. Maandag 6 APRIL Congresgebouw, 20.15: John Mellencamp. Woensdag 8 APRIL Circustheater, 20.00: zie 2 apr. Theater pepun, 20.15: Trio Mynders; werken van Beethoven e.a. Kon.conservatorium, 20.15: 'Nieuwe muziek avond'; werken van o.a. Van Duuren, Den Herder, De Kort, Visser en Schouten Dinsdag 7 APRIL Congresgebouw, 20.15: John Mellencamp. Muziektheater, 20.15: Flairck: 'Deoptocht'. Circustheater, 20.00: zie 2 apr. Diligentia, 20.15: Quartetto Beethoven di Roma; werken van Fauré en Brahms. Korzo, 21.00: 'Buiten Westen'. Hukwe Zawose ensemble, Tanzania. Kon.conservatorium, 12.45-13.45: Conc.; 20.00: Leerl. Martin van de Merwe: voorspeelavond hoorn. rljswukse schouwburg, 20.15: Sticht. Carré Theaterprodukties: musical 'Move'(try-out). Residentie Ork. o.l.v. Hermann Michael. Op progr'. delen uit 'Ma Vlast' van Smetana. Circustheater, 20.00. zie 2 apr. Congresgebouw, 20.15: Musical 'Funny Girl' met o.a. Simone Kleinsma, Dolf de Vries, Hans van der Gragt, Joep Onderdelinden, Joss Flühr en ork. o.l.v. Nico van der Linden. Grote kerk, 19.00: Kon. Zangver. Excelsior o.l.v. Hans van der Toorn m.m.v. sol., Haags Matrozenkoor en Randstedel. Begeieidingsork.: 'Matthaus Passion' van Bach. Kon.conservatorium, 12.45-13.45: Conc.; 19.30: Voorspeelavond hobo en hoorn; 20.15: Studio voor Hedendaagse Blokfluitmuziek o.l.v. Michael Barker; werken van o.a. Bussotti, Mzeusky en Barker. Vrijdag 10 APRIL Muziektheater, 20.15: NCRV-concert: Formatie Groot Omroepkoor en Radio Kamerork. o.l.v. Arnold Oestman m.m.v. sol.: 'Johannes Passion' van Bach. Circustheater, 20.00: zie 2 apr. Congresgebouw, 20.15: Musical 'Funny Girl' (zie 9 apr.). Kon.conservatorium, 12.30: Conc. o.l.v. leerl. directie-afd.; werken van Copland en Mozart. Donderdag 9 APRIL I Muziektheater, 12.30: Zaterdag 11 APRIL Muziektheater, 11.00: 'Kurhausconcert' van de Avro: Leonardo Trio; 20.15: Residentie Ork. o.l.v. Hermann Michael m.m.v. Elisabeth Leonskqja (piano). SBF- VOORSTELLING IN KADER SAMUEL BECKETT FESTIVAL. Donderdag 2 april Kapelzaal k&o, Hazewindsteeg, Leiden, 12.45: Lunchconcert door Herman van Rooijen, piano (ƒ4,50, CJP/P65/3). Victorkerk, Victorlaan Noord wij kerhout, 20.15: Voorjaarsconcert Symfonie Orkest Bollenstreek. Tevens afscheid van dirigent Wim van Duijn. Solist Roeland Duijne, cello (ƒ7,50, CJP/65 ƒ5 kind. gratis). Vrijdag 3 april Cultureel centrum, Voorschoten, 19.30: Concert door Voorschotense leerlingen van Streekmuziekschool Leiden e.o. De waag, Aalmarkt 21, Leiden, 20.30: Open podium Folkclub Horus. Zaterdag 4.april Leidse schouw burg, 20.15: 'Viktor en Viktoria' met Gerrie van der Klei en Hugo Metsers (ƒ25, ƒ17, CJP/65 ƒ21). L, Breestraat 66, Leiden, 23.00: The Scene (ƒ15). Jazzzpodium hot house. De Waag, Aalmarkt 21, Leiden, 21.30: Sumbuhr 5 (ƒ12,50). Vlietlandcollege, Apollolaan 262, Leiden, 16.00: Strijkersdag muziekschool, slotpresentatie van ingestudeerde stukken. Ex-voto, Gaasbak 1, Voorhout, 22.00: Iron Henkies (f2,50). Kasteel, Concertweg 1, Alphen, 21.00: First Avenue (ƒ8). Zondag 5 april The Duke, Oude Singel, Leiden, 15.00: optredens Chanson-Noireseizoen (ƒ5) Het Anker, Chopinlaan 2, Hazerswoude-Rijndijk, 15.30: Klassiek concert met Johan van Kempen en Jaap Stork. Muzenhof, Cor Gordijnsingel 4, Leiderdorp, 20.15: Concert door pianisten Konstanze Scheers en Koos Pieet en klarinettist Ton van Noord (ƒ7,50). Maandag 6 april Parktheater, Cornelis Geellaan, Alphen, 20.30: Folkmuziek van Kolinda (ƒ12,50, CJP/P65 ƒ10). Donderdag 9 april Kapelzaal k&o, Hazewindsteeg, Leiden, 12.45: Lunchconcert door Janny Wildemast, alt en Patrick Hopper, piano (ƒ4,50, CJP/P65 ƒ3). Kasteel, Concertweg 1, Alphen, 21.00: Gigantjes (gratis). Vrudag 10 april Leidse schouwburg, Oude Vest 43, Leiden, 20.15: Joop Visser zingt en speelt gitaar (ƒ22, ƒ14). Stadsgehoorzaal, Leiden, 20.15: Pianistenserie, Aquiles Gitarist Harry Sacksiani treedt op in De Schelft in Noordwijkerhout. Delle-Vigne uit Argentinië. Werken van Schumann en Moussorgsky (ƒ13). de schelft, Noordwijkerhout, 20.15: Harry Sacksioni 20). Kasteel, Concertweg 1. Alphen, 21.00: Jen Rog (f10). Zaterdag 11 april Lvc, Breestraat 66, Leiden, 22.00: Dementia, Disturbing Foresights en Blatant Yobs (ƒ5). 'T hits de ver, Heereweg 349 a, Lisse, 20.00: Fluitensemble Oktopus (ƒ12,50, CJP/65+ ƒ10,50). Ex-voto, Gaasbak 1 Voorhout, 22.00: Low Down Chili (ƒ2,50). Kasteel, Concertweg 1, Alphen, 21.00: Herman Brood (ƒ17,50). De schelft, M aandagsewetering, Noordwijkerhout, 20.00: Donateursconcert muziekvereniging St. Jeanne d'Arc. De peuk, Recreatiepad 3, Valkenburg, 20.00: Peukpop (ƒ20). Zondag 12 april Groene kerkje. Oegstgeest, 20.15: Daniël Kwartet. Werken van Schubert, Borodin en Brahms. Donderdag 2 APRIL Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' van Alain Boublil en Claude- Michel Schönberg; regie Ken Caswell; met o.a. Ernst Daniël Smid, Marika Lansen, Betty Vermeulen, Henk Poort, Joke de Kruyf, Danny de Munk en Bill van Dijk. Muziektheater, 20.15: Schönberg Kwartet; werken van Schulhoff, Dutilleux en Sjostakovitsj. Congresgebouw, 20.15: Popconc. Chick Corea and Electric Band. Kon.conservatorium. 20.30: Slotconc. 'Barry Harris Artist in Residence Project 1992'. Vrudag 3 APRIL Kon. schouwburg, 20.15: Musical 'Tsjechov' van Robert Longen Dimitri Frenkel Frank; regie Eddy Habbema; met o.a. Boudewijn de Groot, Jan Elbertse, Johan Ooms en Ine Kuhr. doorGe Ansems Om misverstanden te voorkomen: het Ne derlands Slaapkamerkoor zingt niet in de slaapkamer. Het Amsterdamse ensemble van 34 zangers is al evenmin slaapverwek kend. Het koor repeteerde in de beginpe riode in een slaapvertrek bij een van de le den thuis, daar stond de piano. Vandaar de naam. Het repertoire van de groep bestaat uit allerlei bijzondere'muzikale projecten, die je niet zo gauw van een koor zou ver wachten. Zo trad het ensemble in 1990 op in een heus zwembad met het muziekdra ma 'De Kikkers' van Stephen Sondheim en Burt Shevelove. Op dit moment staat de opera 'Dido, Aeneas, Belinda' gebaseerd op Purcell's opera 'Dido and Aeneas' op het menu. De gelegenheidsregisseur Wiebe Go- tink (verbonden aan de Theatergroep Stel la Den Haag, het koor werkt met wisselen de regisseurs en solisten) heeft Purcell's muziekdrama bewerkt voor het Slaapka merkoor. Wiebe is van huis uit pianist en zanger (ba riton). Bij Stella Den Haag had hij de muzi kale leiding van de opera 'Carmen' (be werkt voor kinderen) en zong hierin tevens een roh Tot hy met het Slaapkamerkoor in aanraking kwam, was dit zijn enige erva ring met opera. Via via is hij bij het ensem ble terechtgekomen. Wiebe: „De opzet was om Dido and Aeneas te benaderen vanuit de theaterhoek. Het gaat om een liefdes verhaal. Ik stond voor de vraag: wat moet ik doen met een verhaal dat moet worden gebracht door 45 mensen, incluis de solis ten en orkest. Ik zat bovendien met het ge geven dat we in kleine theaters moesten optreden. Dat beperkte mijn mogelijkhe den aanzienlijk. In een opera heeft een koor verschillende functies. Het gaat vaak om kleine koorstukjes, verspreid over de Zangers toneel laten spelen, ook in opera's, stuit op allerlei problemen als je gewend bent met acteurs te werken. Dat ondervond Wiebe Gotink, regisseur van de opera'Dido, Aeneas, Belinda', een produktie van het Nederlands Slaapkamerkoor. voorstelling. Maar door het kleine speel vlak (kleine theaters) kon ik het koor niet telkens op en af laten gaan. Dat zou veel te veel gedoe zijn. Daarom laat ik het koor de hele voorstelling op het toneel staan. Soms fungeert het als een Grieks koor en dan ge bruik ik het weer als een levend decor. By voorbeeld als er een storm opsteekt en ie dereen op de vlucht slaat, kun je door het koor bepaalde bewegingen te laten maken, het natuurgeweld aanschouwelijk maken. Er komt ook een heksenscène in voor. Die begint vanuit het koor dat op de grond ligt. Voor mij zijn dat dode mensen. En zo heb ik geprobeerd te schipperen tussen dingen die ik met de opera associeer, zonder dat ik let terlijk anecdotisch de opera vertel. Want ik ga bij voorbeeld echt niet iedereen aankle den als heksje. Opera is vaak erg mooi. Maar voor kleine zaalprodukties te bom bastisch. Als je in een traditionele opera een koor laat opkomen, by voorbeeld als volk, als vrouwen die een boerendansje ma F0T0 GER BAATSEN Een scène uit de opera 'Dio, Aeneas, Belinda' van het Nederlands Slaapkamerkoor, die te zien is in Stella Den Haag. ken of als mannen die als wachters met grote speren in de houding gaan staan, kan dat heel mooi zyn. Maar in een klein thea ter, waar alles zich vlak boven je neus af speelt, is dat een afschuwelijk gezicht. Je kunt de koorleden wel spelopdrachten ge ven, maar dan moet je er wel voor zorgen dat de bewegingen heel klein zijn. En dat kan alleen als ze zich heel bewust van het verhaal zijn. Anders spelen ze met zoveel verve, dan krijg je zo'n grote hoeveelheid expressie op je netvlies, dat je meteen dichtslaat". Wiebe Gotink heeft tijdens de repetitie-pe riode veel geleerd. „Ik was gewend om met acteurs te werken. In myn naïviteit liet ik de zangers dingen doen, die zangtechnisch niet konden. Zoals snel heen en weer lopen. Ik kreeg dan te horen: 'Dat kan ik niet, dan raak ik buiten adem, dan kan ik niet zin gen'. Dan moetje iets anders verzinnen". De hoofdrollen in de opera worden gezon gen door solisten, al dan niet reeds afgestu deerde professionele zangers. Het koor zelf bestaat uit amateurs op niveau. „Ik werk zelf het liefst met acteurs", zegt Wiebe. „Acteurs willen vaak erg graag zin gen. Dat is prettig. Bovendien kunnen ze niet zoveel op zanggebied. Daarom staan ze veel opener voor eenvoudige dingen. Een driestemmig melodietje dat goed klinkt, vinden ze al prachtig. Zangers zeggen dan vaak: ,Een driestemmig melodietje, wat is dat nou? We hebben toch al dat kwartet ge zongen, dat koorwerk gedaan'. Toch is het een fantastische voorstelling geworden, boeiend om naar te kijken". Stella Den Haag, Nobelstraat 23, Den Haag: Nederlands Slaapkamerkoor met de opera 'Dido, Aeneas, Belinda' van regis seur Wiebe Gotink. Muzikale leiding Dirk Kaandorp. Op 3 en 4 april (20.30 uur). Jo"hn Mellencamp is altyd een dwarsligger geweest. Hij koos als tiener voor rock roll toen hij ontdekte hoeveel haat de muziek soort opriep bij de gegoede burgers uit zyn geboorteplaats. Daarna volgde een zo om vangrijke serie incidenten dat hy zichzelf, ondanks de groei naar een superster-sta tus, bestempelde als 'een bekende misluk keling'. Mellencamps leven werd lange tyd bepaald door drugs, drank en vrouwen. Als hy op televisie te gast was in een praatshow bele digde de Amerikaanse zanger/gitarist zijn interviewer en op het podium was hij niet beter. Die wilde haren is hij nooit echt kwijtgeraakt, hoewel de rebellie de laatste jaren wat meer gestroomlijnd is. Toch blyfi hij aandacht vragen voor de problemen van het Amerikaanse platteland. Mellencamp heeft naast zijn muziek inmid dels een aantal andere uitlaatkleppen ge vonden. Zo speelt hij de hoofdrol in de on langs in Amerika uitgebrachte film 'Falling From Grace', die hij ook regisseerde. In de rolprent is hij Bud Parks, een country-ster, die met vrouw en dochterje terugkeert naar het kleine stadje Doak City in Indiana voor een jaarlijkse familie-reünie. Maar, als Mellencamp geen muziek maakt, schil dert hy. Een aantal van zijn impressionisti sche schilderyen staat, wat bescheiden weggedrukt, achter in het cd-boekje van zyn laatste plaat 'Whenever We Wanted'. „Byna alle nummers van deze elpee zijn ge ïnspireerd door mijn schilderen. Soms ben ik aan het kwasten, als er plotseling een goed idee voor een nieuwe compositie door myn hoofd flitst. Dan verruil ik myn pen seel voor mijn gitaar en probeer ik een rock roll-nummer te schrijven. Congresgebouw, Den Haag: John Mellen camp. Op 6 en 7 april (20 uur). AUTO DRIVE IN POPMUZIEK In je auto naar de film is, zeker in Amerika, geen noviteit meer. Maar hoe zit dat met popmuziek? The Baby Kemp Band uit Epe hoopt op dit ge bied baanbrekend werk te verrichten door een concert te organiseren dat je vanuit de auto kan volgen. Dit unieke festyn is op 11 april op de parkeer plaats van Hedon (Rem brandt laan 4) in Zwolle. Om het geluid een extra di mensie te geven, wordt het concert ook op de autoradio uitgezonden. Te lefonisch reserveren via 038-540.092. LEVEN MET EEN IDIOOT Het libretto van 'Life with an idiot' van de Russische componist Alfred Schnittke (1934) werd geschreven door de perestrojka-literator Viktor Jerofejev. De opera is gebaseerd op een gelijknamige roman van zyn hand, waarin de hoofdpersoon op ve lerlei wijze verslag doet van zijn 'leven met een idioot'. De opera gaat op 13 april by de Nederlandse Opera in we reldpremière in het Muziektheater in Amsterdam. Herhalingen op 16, 19, 21,23,26,28 en 30 april.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19