Freek de Jonge: Herstel banden met Zuid-Afrika Motie van treurnis tegen Amsterdamse wethouder na restauratieschandaal Dizzy Gillespie: Hard werken is ni-i-ice! Duizenden nomaden naar Frieslandhal in Leeuwarden fceidóaOowuvnt KUNSTRTV D'Ancona wijst alternatief orkest Oost-Nederland af Topfunctie Ton Verlind DONDERDAG 2 APRIL 1992 AMSTERDAM - De Amsterdamse ge meenteraad heeft gistermiddag een zoge naamde „motie van treurnis" aangenomen tegen kunst- en cultuurwethouder M. Baak (D66). Volgens de politici heeft de wethouder de gemeen teraad tussen mei en december 1991 informatie onthouden over de gang van zaken rond de restau ratie van het schilderij 'Who's afraid of red, yellow and blue' van Barnett Newman. Baak heeft bovendien nagelaten, zo luidt de door PvdA en Groen Links ingediende motie, activitei ten te ontplooien die tot een oplossing in het res tauratieschandaal hadden kunnen leiden en die de reputatie van Amsterdam, het Stedelijk Museum (waar het schilderij hing en nu in depot is) en ande re betrokkenen had kunnen beschermen. Alleen Baaks eigen partij D66 steunde de motie niet. Een motie van treurnis behoeft, anders dan moties van wantrouwen of afkeuring, geen politieke con sequenties te hebben. De raad gaf er echter wel het duidelijke signaal mee af dat de wethouder in haar ogen steken heeft laten vallen. Baak zelf maakte tijdens het debat over het haar verweten gebrek aan bestuurskracht geen gebruik van de vele red dingsboeien die haar door diverse partijen werden toegeworpen. Correct De wethouder bleef er bij dat haar handelen in de gegeven omstandigheden correct is geweest en dat ze de raad louter en alleen in onwetendheid had ge laten omdat ze met een „evenwichtig pakket infor matie" had willen komen. De motie was door die weinig boetvaardige houding onafwendbaar ge worden. Het debat spitste zich gisteren volledig toe op het bestuurlijk optreden van de wethouder. Over de kwaliteit van de door de Amerikaan Daniel Goldreyer uitgevoerde restauratie wordt pas gedis cussieerd nadat het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk een vervolgonderzoek heeft uitgevoerd. De kritiek die wethouder Baak over zich kreeg uit gestort was niet mals. Door de PvdA werd zij verge leken met een ongeëmancipeerde huisvrouw die haar familie geen overgebleven kliekje durft voor te zetten. .Als ze na vele dagen besluiteloosheid uiteindelijk het gezin een borrelend, rottend kliek je voorschotelt en iedereen ziek wordt, is ze ook nog verbaasd dat zij daarvan de schuld krijgt", al dus de PvdA-woordoerder. Democratische controle Het CDA vond dat de wethouder de democratische controle van de gemeenteraad ernstig heeft gefrus treerd. Een motie van die strekking werd echter verworpen. Volgens de WD heeft Baak er in deze affaire blijk van gegeven dat het politieke „Finger- spitzengefühl" haar ontbreekt en heeft ze „onpro fessioneel en bestuurlijk inadequaat" gehandeld. Groen Links gaf behalve Baak ook het Stedelijk Museum onder leiding van directeur W. Beeren een veeg uit de pan. Het museum zou er een bijna satanisch genoegen in hebben gehad zichzelf in de slachtofferrol te manoeuvreren en heeft zich, aldus woordvoerder B. Holvast, „te weinig gemanifes teerd als een Amsterdams huis voor openbaar kunstbezit." D66 vond weliswaar dat de restauratie thuishoort in de categorie ..eens, maar nooit weer", maar meende tegelijkertijd dat de wethouder niets te verwijten valt. De raad heeft haar democratische controle wel degelijk kunnen uitoefenen, aldus woordvoerder E. Bakker, die de tevredenheid van zijn partij uitsprak over de door Baak verstrekte iij formatie. Grote moeite Wethouder Baak, die veelvuldig werd onderbrq ken, voerde haar verdediging met grote moeite. Zij zei de raad naar „eer en geweten" te hebben gein formeerd. De kritiek deed ze af met de opmerkinj dat ze slechts een „andere benadering" van he probleem had dan de raad. De trage informatie voorziening was het gevolg van een zoektocht naai „een manier om een evenwichtige discussie te heb ben." Baak: „Daadkracht is niet altijd hetzelfde als snel heid". Na enige aandrang van de WD zegde dt wethouder toe dat de raad nog voor de zomer eei uitgewerkt plan krijgt voorgelegd voor in de toe komst te volgen procedures bij restauraties. ROTTERDAM - Freek de Jonge werkt aan een oudejaarsconference die 31 december rechtstreeks door de VPRO zal worden uitgezonden vanuit de Stadsschouwburg in Gro ningen. De cabaretier maakte dat gisteren be kend in het Rotterdamse Luxor-theater, waar hij deze week met zijn pro gramma 'Losse Nummers' op de planken staat. De Jonge omschreef het pro gramma dat hij gaat maken als een „klassieke conference". Het gaat anderhalf uur duren. In de show wil de De Jonge on der meer een aantal ervarin gen van zijn recente bezoek aan Zuid-Afrika verwerken. In 'Losse Nummers' heeft hij dat nog niet gedaan. De Jonge pleitte woensdag middag op een persbijeen komst voor een spoedig en krachtig herstel van de cultu rele banden met Zuid-Afrika. „Je moet niet onderschatten hoeveel inspiratie je ter plekke kunt geven aan bij voorbeeld blanken die zich al die jaren te gen de apartheid hebben ver zet. Ik heb in de ontmoeting met intellectuelen gemerkt hoe dolblij zij zijn dat er einde lijk weer een injectie van bui ten in hun cultuur komt". Volgens De Jonge is de door blanke beheerste Zuidafri- kaanse cultuur ronduit arm. Artistieke of prikkelende tele- visieprogramamma's heeft hij bij voorbeeld niet kunnen ont dekken in de weken die hij er doorbracht. „Er is een enorme achterstand in en hunkering naar cultuur". De cabaretier hoopt op een band zoals die tussen Nederland en Vlaande ren bestaat, zonder dat de door de conservatieve Zuidafri- kaanse blanken gekoesterde „oude bloedband"in herinne ring wordt geroepen. „Want het land heeft natuurlijk een enorme culture potentie". Engelstalige show De Jonge gaat in september en oktober nog eens zes weken naar Zuid-Afrika. Hij speelt dan onder meer in Johannes burg, Stellenbosch en Kaap stad. Hij speelt een Engelstali ge show die wordt gevormd door fragmenten uit zijn thea terprogramma's. Hij is stee vast van plan de komende tijd vaker te gaan. „Na al die jaren dat ik op de podia heb gea geerd tegen apartheid, grijp ik nu de kans om te kijken hoe de werkelijkheid eruit ziet in Zuid-Afrika en om zelf iets te doen". Hij wil de volgende keren ook de townships in waar de zwarte bevolking woont. Bij zijn afge lopen bezoek is dat er op één uitzondering na niet van geko men. Met het ANC had hij daarover wel afspraken ge maakt, maar deze organisatie had tot zijn spijt geen concrete invulling gegeven aan die uit nodiging. De Jonge stelt zich voor in de toekomst onder meer zwarte scholen te bezoe ken en verhalen uit wisselen. Zijn persoonlijke ervaringen relativeert hij sterk. „Als blan ke zie je natuurlijk maar een deel van de werkelijkheid." Dat merkte hij op schokkende wijze toen hij samen met de Surinaamse televisiepersoon lijkheid Gerda Havertong meewerkte aan een reportage voor NOS-Laat. „Toen Gerda in het kantoor van de Conser vatieve Partij naar het toilet toe wilde, kreeg zij een sleutel mee voor een aparte WC. Die voortdurende vernedering er vaar je als blanke niet". Maar De Jonge zegt wel duidelijk ge proefd te hebben dat het land op een keerpunt staat. Oppassen Maar hoezeer De Jonge ook culturele banden aanmoedigt, het bezoek dat de Nederlandse regering aan Zuid-Afrika wil brengen vindt hij minder ge slaagd. „President De Klerk en zijn partij dreigen op een onge looflijke manier met de eer van de omwentelingen te gaan strijken. Je moet oppassen dat je niet in een te vroeg stadium mooi weer gaat spelen met de huidige machthebbers. Econo misch houden die voorlopig alle touwtjes in handen. Als Lubbers en Van den Broek gaan, moeten ze duidelijk ma ken dat onze sympathie vooral bij het ANC ligt". Freek de Jonge: „Ik heb in de ontmoeting met intellectuelen gemerkt hoe dolblij zij zijn dat er eindelijk weer een injectie van buiten in lu cultuur komt". FOTO: MARC MILDNE Dizzy Gillespie (midden) herkenbaar aan zijn ballonwangen Idoor MITCHELL LANDSBERG NEW YORK - Avond op 52nd Street in New York, eens de beroemdste plek ter wereld waar jazz werd gespeeld. Trompettist Dizzy Gillespie staat op de hoek, cowboyhoed op het hoofd, limousine met chauffeur langs de stoep rand. Op verbijsterde toon vraagt hij waar „52nd" is. Die vraag is niet zo belachelijk als hij wellicht lijkt. De oude 52nd Street is verdwenen. Elke club. elk gebouw, elk bord. elk geluid: weg Stalen en glazen wolkenkrabbers zijn ervoor in de plaats gekomen. De ziel is eruit gedrild. Gillespie speurt naar een en kel overgebleven spoortje van de plek waar. een halve eeuw geleden, hij en Charlie Parker. Thelonious Monk en enkele andere jonge jazztijgers een nieuwe soort muziek schiepen. Bebop! Dat betekende voor jazz wat rap nu betekent voor soul. Het was jong en rauw en opwindend. Dizzy Gillespie was een soort opperste rap- master: vol grappen en klets praat, maar vooral ook vol mu zikale ambitie Hy kijkt in het rond en pro beert zich te oriënteren. „Daar is het noorden", zegt hij. wij zend in de richting van Har lem. waar hij in de beginjar?n woonde, van de hand in de tand levend. „Daar is het wes ten". vervolgt hij. wijzend in de richting van New Jersey, waar hij tegenwoordig woont, in heel wat comfortabeler om standigheden dan vroeger in Harlem. „En dat is het oosten." Hij knikt met zijn grote hoofd naar het blok waar eens de jazzclubs zich bevonden. Weg En net als de clubs, behoren ook de meeste musici die er speelden tot het verleden. Gil lespie loopt over de gedenkpla ten met hun namen die, la Hollywood, zijn aangebracht in het trottoir. Rov Eldridge. Art Tatum. Lester Young, Bil- lie Holiday. Charlie Parker, Gillespie zelf. Coleman Haw kins. Kenny Clark. Sarah Vaughan. Thelonious Monk, Miles Davis. Van dit rytje musici is Dizzy de enige die nog leeft. Dit jaar wordt hij 75 en hij is zonder twijfel een van de in vloedrijkste nog levende Ame rikaanse muzikanten. Een van de herkenbaarste ook. met zijn ballonwangen. gelukzalige glimlach, omhoog gebogen trompet en Afro-achtige ge waad. En wanneer zijn gezond heid het toelaat is hij ook nog altijd een van de hardst wer kende muzikanten. Het be zoek aan 52nd Street had plaats in januari, toen hij een maand lang elke avond in de populairste Newyorkse >azz- club van dit moment stond, de Blue Note, langer achtereen dan welke artiest dan ook. Voor de rest van het jaar ston den op dat moment optredens op het programma op tal van andere plaatsen in de VS. in Argentinië. Engeland, Zuid- Afrika, Zwitserland, Duits land, Zweden. Frankrijk, Spanje, Italië, Turkije en Ja pan. Andere concerten in weer andere landen moesten nog worden geboekt. Alles bij elkaar stonden ervoor dit jaar meer dan 200 optre dens op het programma en zou hij bijna 500.000 kilometer vliegen. Leeftijd Maar zijn leeftijd begint zo langzamerhand toch zijn in vloed te doen gelden. Een paar weken geleden moest Gilles pie een optreden in een Cali- fornische nachtclub halverwe ge staken en wegens uitput ting worden opgenomen in een ziekenhuis Niet lang daarna werd hij in New Jersey geope reerd wegens een darmaan doening. die zijn artsen had den geconstateerd toen ze hem nakeken in verband met zijn suikerziekte. Volgens zijn publiciteitsagen te, Virginia Wicks, kan hij waarschijnlijk half mei zijn op tredens hervatten. Zijn verjaardag, op 21 oktober, viert hij volgens plan met en kele tientallen vrienden op de Caribische Zee op een speciaal daartoe afgehuurd cruise schip. Voor het zover is staan hem echter al de nodige eerbe- tonen en verjaardagstaarten te wachten. Hij behoort tot de weinige uitverkoren artiesten die lang genoeg leven om hun werk de waardering te zien krijgen die het verdient. „Dizzy is de afgelopen vijfjaar zeker in populariteit geste gen", zegt een van zijn mana gers, Charles Fishman. „Men is zich er gewoon meer van be wust geworden dat deze man een van de genieën is van de 20e-eeuwse muziek". De laatste tijd leek hij zo af en toe overal tegelijk te zijn. De afgelopen twee jaar nam hij zes platen op en een daarvan 'Live at the Royal Festival Hall', werd dit jaar onderschei den met een Grammy. Hij speelt een rol in een nieuwe film. 'A winter in Lisbon'. De televisieprogramma's Nor thern Exposure en Saturday Night Live besteedden aan dacht aan hem en iedereen lijkt hem te willen intervie wen. Spataderen De tol die dit alles van hem eist doet de vraag rijzen: „Waarom doet hij het?" Zelf vraagt hij zich dat helemaal niet af en er over praten wil hij ook niet. Het is duidelijk dat hij het een onzinnige vraag vindt. „Ik ben het gewend om hard te werken. Daar heb ik lol in", zei hy schouderophalend voor een van zijn optredens in de Blue Note. Hij zat in zijn kleedka mer. waar hij zojuist een grote kom vissoep had gegeten. Hij vertelde dat hij een week eerder met een aantal vrien den van vroeger had gespeeld. „That was ni-i-ice", zei hij. Dat zegt hij trouwens heel vaak, meestal voorafgegaan door „Ooooh". Gillespie spreekt die woorden vol genot uit, de let ters uitrekkend zoals hij de no ten die hij speelt uitrekt. Gevraagd naar zijn gezond heid, klaagde hij op niet-klage- rige toon over zijn spataderen, daarbij een broekspijp om hoog trekkend om ze te laten zien. John Birks Gillespie werd als jongste van negen kinderen geboren in Cheraw. in de staat South Carolina. Zijn vader was metselaar en muzi kant. Aanvankelijk speelde Dizzy piano, een instrument dat hij nog altijd bespeelt. Op de vraag wanneer hij be sloot muzikant te worden, be gint hij te lachen en zegt: „Toen ik die mensen katoen zag plukken zei ik: dat nooooit. Zeker weten!" In 1935 verhuisde hij naar het noorden, naar Philadelphia, waar hij zich, omdat hij altijd zo ontspannen was, de bij naam Dizzy verwierf. In 1937 verhuisde hij naar New York, waar zijn carrière twee jaar la ter van start ging toen hij zich aansloot by het orkest van Cab Calloway en na optredens urenlang doorspeelde in nach telijke jamsessies. door MARCEL DE JONG LEEUWARDEN - Hou- se-liefhebbers moeten zich haasten. Er zijn maar 12.000 kaartjes in omloop voor de 'Millennium Ra- vers Night' die komende zaterdagnacht in de Fries landhal in Leeuwarden gehouden wordt. Het belooft een hele nacht swingen te worden te midden van house-muziek die met een volume van 100.000 watt door de hal zal klinken. Drie jon gens uit Leeuwarden organise ren deze '6800 m party zone with the best techno house rare groove ever heard', zoals de 'flyer' vermeldt. Een 'flyer' is een kleurrijk pa piertje van A-5 formaat met daarop een overzicht wat er op een house-party te beleven valt. De verstokte fans van deze populaire muziekstijl leg gen de 'flyers' van één week einde op tafel en kiezen dan op welk feest zij volledig uit hun bol gaan, aldus Ger Snoey, één van de organisatoren van de Leeuwarder nacht. De 'flyer' van dit feest vermeldt onder meer een indrukwekkende ge- luids- en lichtinstallatie, live optredens en danseressen. Snoey heeft goede hoop dat er zaterdag duizenden van deze 'house-nomaden' naar de Frieslandhal komen. „Voor hen maakt het niet uit of het feest nu in Rotterdam, Amster dam, Den Haag, het Noorden of in Parijs is", aldus Snoey. Onder de naam Syndrone or ganiseert hij sinds anderhalf jaar samen met Steven Daan en Aart de Jong house-parties in Friesland. Tot nu toe ge beurde dat kleinschalig in dis cotheken. Zaterdag volgt ech ter het grootste feest op dit ge bied in Nederland. „We denken dat de tijd rijp is voor zo'n groot feest", licht Snoey toe. „In het Westen ne men dergelijke feesten hand over hand toe. We zijn in Den Haag op een groot feest ge weest. Dat was indrukwek kend en goed. We kregen daar door het idee dat wij dit ook eens moesten proberen". Schok Het driemanschap van Syn drone is er van overtuigd dat de house-muziek nog in de kinderschoenen staat. Snoey: „Een heleboel mensen denken dat het een trend is. Die kun nen zich beter voorbereiden op een schok. House-muziek staat aan het begin van een 1000-jarig rijk". Vandaar de toevoeging 'Millennium' in de naamgeving van het feest. 'Ra- vers' is synoniem voor house muziek. In Groningen trok een house party enige tijd geleden 9.000 belangstellenden. Een groot aantal, vooral als in ogen schouw genomen wordt dat ff klachten waren over de mir ziek, die te zacht zou zijn. At leen in de buurt van de boxei kwam het geluid boven cf stemmen uit. Door in de Frier landhal de boxen niet alleen iL de hoeken, maar ook in h£ midden te plaatsen en het wak tage in vergelijking met Grir ningen op te voeren, denlf Snoey zaterdag voldoende v<|j lume te kunnen bieden. „W. hebben zwaar geïnvesteerd ij® geluid en licht (300.000 watt! Ook vinden we de aankledin) belangrijk. We maken met bi hulp van staalconstructies ef piramides een future techni^ landschap". E Vijf discjockeys - met c* klinkende namen Buzzfuzf The Prophet, Gizmo, Darren 1 en Terry - brengen ieder hu)., eigen stijl. Snoey: "Alle stijlefii binnen de house-muziek kil men aan bod, behalve de confj merciële. De bedoeling is dL iedereen uit zijn dak gaat. D4i kan bij deze muzieksoort if het extreme. De mensen kuifj nen het werk en de restrictie van zich afdansen". |i Zelf zal Snoey. evenals de tw® andere organisatoren, zich za terdagavond als echte housa» liefhebber prima vermaken „Het maakt me niet uit of <fi tien of 10.000 mensen komej We zijn een maand lang bezP geweest met de organisatil dat brengt allemaal spannii) gen met zich mee. Op de avonj zelf ga ik 'vliegen' om die spari ning kwijt te raken". Ton Verlind FOTO: KRO HILVERSUM - Ton Verlind (42) is per 1 april benoemd tot plaatsvervangend hoofd van de KRO-televisiedienst en chef informatieve program ma's televisie. Verlind is sinds 1978 in dienst bij de KRO; eerst als verslaggever van Brandpunt en sinds 1984 als eindredacteur. Tot de komst van een nieuwe eindredacteur blijft hij het Brandpunt-team leiden. RIJSWIJK - Het plan van de provincies Overijs sel en Gelderland en de gemeenten Enschede, Arnhem en Nijmegen voor een andere opzet van het orkestenbestel in Oost-Nederland, ontbeert de goedkeuring van mi nister D'Ancona van WVC. In het alternatief voor het eni ge weken geleden geopenbaar de advies van Raad van de Kunst, wordt uitgegaan van 66 musici bij Forum Filharmo nisch in Enschede en 97 bij Het Gelders Orkest. De minis ter wil het aantal in Arnhem beperken tot 80. Een deputatie van de provincies heeft dit gis teren meegedeeld na een ge sprek met de minister. D'An cona maakt haar officiële standpunt over het advies van de Raad voor de Kunst voor 1 mei bekend. De Tweede Ka mer moet zich daarna nog uit spreken over de reorganisatie van het orkestenbestel. De twee provincies kondigde i dat ze de komende tijd gebn ken om het parlement hun plan te winnen. Fon Filharmonisch protesteert gisteravond in het Muziekci trum Enschede, voorafgaan: aan een concert, tegen de sanj ringsplannen: De orkestier verlieten het toneel en er v den uit de zaal twee doodsk: ten binnen gedragen. Nadat <f vlaggen van de kisten 1 verdwenen, verschenen teksten „Bedankt Overijsi en Enschede Hiermee wilde het orkest dij delijk maken dat de provincj Overijssel en de gemeente F schede met hun alternatij plan het orkest om zeep 1 pen. Interim-directeur Bal v Forum stelde dat het „rondif schandalig is dat provincial politici, niet gehinderd dof enige kennis van zaken, ev< uitmaken hoe een nation: operagezelschap als Fori moet functioneren, hoev< produktie er moet worden naakt en welke orkesten i' moeten begeleiden".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 14