moet snel reorganiseren Management Workshops llllllllll Amsterdamse effectenbeurs Winst Aegon tien procent omhoog Ombudsman Schadeverzekering 'incasseert' 1197 klachten I SIJTHOFF PERS Cctdóc Qowumt ECONOMIE Winkelstaking deels mislukt Invoering van puntenrijbewijs leidt tot stiptheidsacties in Frankrijk I Cao-overleg hervat, suiker verwerkende industrie staakt door „Hervormingen landbouw EG snel afronden" EG eens over Europese goedkeuring auto's De fiscaal voordeligste structuur voor uw bedrijf ampsObersGroep /fes WOENSDAG 1 APRIL 1992 DEVENTER Een staking van supermarktpersoneel is vandaag in Deventer gedeelte lijk mislukt. Bij de Edah legden vanmorgen 25 mensen het werk neer. bij Albert Heijn ging de staking niet door wegens ziekte van het actiecomité. Op de tweede dag van de regio nale estafettestaking, uitge roepen door de dienstenbon den van FNV en CNV na het mislukken van de cao-onder handelingen. waren Deventer, Lobith en Ter Borg aan de beurt. Gisteren gingen vijl winkels in Twente plat. door WILKO V00RD0UW PARIJS Taxi-chauffeurs, vrachtrijders en vertegenwoor digers voeren sinds maandag stiptheidsacties uit op de Fran se wegen. Ze protesteren op die manier tegen het zogehe ten puntenrijbewijs, dat minis ter van Verkeer Georges Sarre per 1 juli wil invoeren. „Het is geen rijbewijs, maar een pas poort voor het arbeidsbureau," aldus de leider van de vakbond Force Ouvrière, Mare Blondel. Op de eerste dag van de actie werd het verkeer in Frankrijk op vele plaatsen zwaar gehin derd. De Franse beroepsvervoerders denken dat het puntenrijbe wijs de uitoefening van hun beroep zal bemoeilijken. Met ingang van 1 juli bezit iedere automobilist zes punten. Voor iedere overtreding wordt een aantal van die punten afgeno men. Zo levert te hard rijden (maximaal 20 kilometer per uur boven de limiet) een straf- punt op. Door rood rijden, geen voorrang geven, tegen het ver keer in rijden of en het onvrij willig verwonden van een per soon kost twee punten. Er wor den drie punten afgenomen als een dodelijk ongeluk wordt veroorzaakt, als na een onge val wordt gevlucht of wanneer iemand onder invloed stuurt. Het afnemen van een of meer dere punten houdt niet in dat er geen boete hoeft te worden betaald of dat een overtreder geen straf hoeft uit te zitten. Pas na drie jaar 'overtredin gloos' rijden krijgt de automo bilist zijn 'kapitaal' terug. Als de zes punten zijn verdwe nen houdt dit automatisch in dat het rijbewijs wordt inge trokken. Na een half jaar kan opnieuw rijexamen worden ge daan. Slaagt de betrokkene hiervoor, dan beschikt hij au tomatisch opnieuw over zes punten. Wie twee punten heeft verloren, kan dit herstellen door een cursus van zestien uur te volgen met als onder werp 'Hoe zich in het verkeer te gedragen'. Die cursus kost tussen de 400 en 500 gulden. De vervoers bonden lopen vooral te hoop tegen de voor stellen, omdat ze vinden dat er onvoldoende rekening is ge houden met het beroepsver voer. „Een vrachtrijder wordt vrijwel iedere dag gedwongen een aantal verkeersregels te overtreden, wil hij zijn werk op tijd af hebben. Zich aan de re gels houden betekent een on tevreden baas omdat het ren dement niet hoog genoeg is. Maar wanneer een chauffeur zijn zes punten kwijt is. bete kent dit automatisch aat hij gedurende zes maanden zijn vak niet meer kan uitoefe nen," aldus een woedende Mare Blondel. Georges Sarre wil niet terugkomen op zijn plan, dat eigenlijk al per 1 ja nuari had moeten gelden. Dat lukte niet. omdat het ministe rie van Binnenlandse Zaken niet voldoende computerruim te had voor de opslag van de gegevens. Sarre heeft wel toe gezegd dat hij een half jaar na de invoering van het punten rijbewijs een Kamerdebat wil houden over de operatie. Maar dat is voor de bonden onvol doende. UTRECHT - Ondanks de her vatting van het cao-overleg in de suikerverwerkende indus trie is de staking in de bedrijfs tak vanmorgen voortgezet. Tussen de 1.100 en 1.200 werk nemers in circa 30 bedrijven waren nog in staking, zo deel de een woordvoerder van de Voedingsbond FNV mee. De hervatting van de onderhande lingen komt nadat de voe dingsbond de werkgevers gis teren een kleine handreiking hadden gedaan. De bond schrapte ongeveer 15 eisen van zijn wensenlijst met in totaal 28 punten. Daarbij gaat het on der meer om eisen op het ge bied van overwerk en toesla gen. die volgens de voedings bond ook op bedrijfsniveau kunnen worden geregeld. Het voornaamste geschilpunt, handhaving van de automati sche prijscompensatie, staat nog op de lijst. Niettemin heb ben de werkgevers de uitgesto ken hand gisteravond aan vaard. Zij willen praten over een nieuwe cao, op voorwaarde dat er een contract uitkomt met een looptijd die langer is dan een jaar. Idoor PEET VOGELS AMSTERDAM - De Am sterdamse effectenbeurs verkeert in moeilijkhe den. Dalende omzetten, weglekkende handel en ontevreden beleggers zor gen voor een crisissfeertje bij de respectabele Vere niging voor de Effecten handel. De partijen be trekken hun stellingen, de banken aan de ene en de kleine beurshandela ren aan de andere kant. Het bestuur van de beurs doet zijn best om kool en geit te sparen, maar de tijd voor definitieve keuzen komt snel naderbij. De Amsterdamse effecten beurs dateert van 1611 en is daarmee de oudste effecten beurs van Europa. In die jaren werd er op de beurs vooral ge handeld in eigendomsbewij zen van scheepsladingen van de Verenigde Oostindische Compagnie. In de eeuwen daarna bleef de beurs ook in ternationaal haar partijtje meeblazen. Na de oorlog werd de Amsterdamse beurs steeds belangrijker. Het was de thuis markt voor giganten als Ko ninklijke Olie en Philips. Daarnaast ontstond er een bloeiende handel in staatsle ningen, als gevolg van de snel groter wordende staatsschuld. De laatste jaren is er echter de klad in gekomen. De Londense beurs wordt een steeds grotere concurrent en haalt flink wat handel weg uit Amsterdam. In 1991 ging ongeveer 40 procent van de omzet in aandelen van Nederlandse multinationals en staatsleningen via Londen. Dat scheelde de beurs een om- zet van 140 miljard gulden. Big Bang In Londen kunnen de grote partijen namelijk rechtsreeks grote zaken doen. In 1986 werd op de Londense beurs een gro te reorganisatie doorgevoerd, de Big Bang genaamd. Vanaf dat moment konden kopers en verkopers van aandelen en obligaties rechtsreeks met el kaar op de beurs zaken doen, tegen prijzen die ze zelf afspra ken. Voor grote beleggers als pensioenfondsen en verzeke ringsmaatschappijen is dat erg voordelig. Zij kunnen telefo nisch pakketten van miljoe nen aandelen kopen en verko pen tegen lage kosten. In Amsterdam is dat niet mo gelijk. Hier wordt gewerkt met het zogenaamde hoekmans systeem. Een hoekman is ie mand die in een bepaald aan deel, bijvoorbeeld Philips, handelt. Zijn taak is de vraag naar en aanbod van het aan deel met elkaar in evenwicht te brengen. Daarbij geeft hij zelf een richtprijs voor de aan delen af. Als er een grote beleg ger komt die twee miljoen aan delen Philips wil verkopen, moet de hoekman daar kopers voor zoeken. Vindt hij die niet, dan kan de verkoper wachten tot er zich kopers aandienen. Soms wil de hoekman die aan delen zelf wel kopen, maar dan tegen een sterk gereduceerd tarief. In Londen werkt men daaren tegen met marketmakers. Die handelaren zijn verplicht een markt in een aandeel te onder houden. Als de belegger daar zijn twee miljoen aandelen aanbiedt, is de marketmaker gedwongen ze af te nemen. Of hij ze weer kwijtraakt, en te gen welke prijs, is zijn pro bleem. Het grote voordeel is dat men te allen tijde aandelen kan kopen of verkopen in elke gewenste hoeveelheid. In Am sterdam moet men maar af wachten of de hoekman grote partijen aandelen wel weet te slijten. Daarnaast moet de hoekman flink betaald worden voor zijn diensten. Succesjes Het probleem in Amsterdam is dat de 20 hoekmansbedrijven te klein zijn. Ze hebben een voudigweg te weinig vermo gen om grote pakketten aande len voor eigen rekening op te kopen. Daardoor kunnen de grote spelers niet de transac ties plegen die ze willen. De. omvang van de transacties is zeer belangrijk. Grote kopers en verkopers handelen op cij fers achter de komma. Als een aandeel bijvoorbeeld vijf cent in waarde stijgt en je verkoopt er 10 miljoen van, heb je toch mooi vijf ton verdiend. Op dat soort beurshandel is Amster dam te weinig ingericht, zeg gen de banken. Er zijn inmid dels wel een aantal maatrege len genomen die kleine suc cesjes hebben opgeleverd, maar voldoende is het allemaal niet. Om de druk op de ketel te ver groten kwam het accountants kantoor TRN deze week met een rapport over de toekomsti ge beurshandel. De belangrijk ste voorstellen zijn een opsplit sing van de beurshandel en een andere opzet van het beursbestuur. Met de opsplit sing zou Amsterdam op Lon den gaan lijken. Aan de ene kant komt er een markt voor grote beleggers die rechts reeks met elkaar zaken doen. Daarnaast blijft er voor de klei ne beleggers de normale markt, waar hoekmannen de aan- en verkooporders uitvoe ren. Vooral de banken en de grote effectenhuizen zijn hier voorstander van. Patstelling Het rapport pleit verder voor een meer representatief beurs bestuur. De grote beleggers mogen helemaal niet meepra ten over beurszaken, terwijl zij wel voor de inkomsten zorgen. Ook de grote banken en effec tenhuizen zijn maar mondjes maat in het bestuur vertegen woordigd. De macht ligt bij de hoekmansbedrijven en die za- Een overzicht van de Amsterdamse effectenbeurs, die te maken heeft met ontevreden beleggers. FOTO: MILAN KONVAUNKA ten niet te springen om Lon dense toestanden. Dat is be grijpelijk. want in Londen wordt helemaal niet met hoek mannen gewerkt. Nu de beurs voor ingrijpende veranderingen staat, komt die zwakte aan het licht. Alle par tijen hebben andere belangen en proberen die tot het uiterste te verdedigen. Het gevolg is een patstelling, waardoor noodzakelijke maatregelen uitblijven. Beursvoorzitter ba ron Van Ittersum poogt de boot nog even af te houden. De beurs gaat eerst zelf een onder zoek instellen en is niet van plan zonder slag of stoot de aanbevelingen van de banken over te nemen. Toch lijken de banken hun ge lijk te krijgen. Een aantal hoekmansbedrijven heeft zichzelf al in de etalage gezet. Het liefst laten ze zich overne men door een bank of effecten huis, om zo het benodigde ka pitaal te kunnen verwerven voor het grote spel. Daardoor kan de stemming binnen het beursbestuur snel omslaan ten gunste van de grote partijen. Als zij het eenmaal voor het zeggen krijgen, zullen de grote beleggers ook snel invloed in het beursbestuur krijgen. De komende maanden zullen dui delijkheid over de beurs moeten verschaffen. Als er geen maatregelen genomen worden, is de kans groot dat Amsterdam afzakt tot het ni veau van een lokale beurs. Als de beurs het daarvan moet hebben zal het rustig worden, want in de lokale fondsen is weinig omzet. Bovendien kan Amsterdam haar plannen om uit te groeien tot een financieel centrum dan wel op haar buik schrijven. door J0 WIJNEN BRUSSEL Nederland wordt steeds meer naar de zelfkant van de discussie over de hervorming van het EG-landbouwbeleid gedrongen. Tijdens het gisteren in Brussel gehouden overleg van de EG- landbouwministers bleek dat tenminste acht lidstaten de impasse in de vruchteloze en zich al een jaar voortslepende gesprekken over de landbouw hervormingen willen doorbre ken en tot „politieke conclu sies" willen komen. Landbouwminister Piet Buk man - gesteund door zijn niet bijster machtige Belgische en Deense collega's - keek vanuit de marge toe. Bukman vond dat een woordvoerder van landbouwcommissaris Ray MacSharry - die in de Brussel se wandelgangen had gezegd dat er een soort negen-tegen- drie-situatie was ontstaan - „de zaak naar zich toe redeneert". Niettemin vindt Bukman dat de trage en tot dusver hoege naamd niets opleverende ge- dachtenwisseling over de Eu ropese landbouwhervormin gen snel moet worden afge rond, „het liefst nog onder het Portugees EG-voorzitter- schap": 1 juli van dit jaar dus. Hoe een zo snelle besluitvor ming tot stand moet komen is, juist gezien Bukmans stelling- name, niet helemaal te over zien. Bukman wil dat een be sluit over de landbouwhervor mingen op basis van consen sus wordt genomen. De kans daarop lijkt uiterst klein. Bo vendien staat Bukman een ui terste traag verlopend en zeer voorzichtig scenario voor de geest. Gisteren herhaalde de bewindsman nog eens dat - al thans volgens hem - een prijs daling van 35 procent over drie jaar in de graansector, nauwe lijks haalbaar is. Zei Bukman: .Als die prijsdaling er in drie jaar komt. dan valt aan directe inkomenssteun voor de getrof fen boeren niet te ontkomen". Bukman liet gisteren boven dien weten dat hij nog steeds voor een „marktgerichte bena dering" is. Dat betekent dat hij forse prijsdalingen voorstaat, want de Europese graanprij zen torenen hoog boven de we reldmarktprijzen uit. Die da ling moet zich echter „geleide lijk voltrekken": niet over drie jaar, zoals MacSharry wil, maar over zeven of zelfs acht jaar. Bukman is ook voor een inkomenscompensatie voor de boeren die door de prijsdalin gen in moeilijkheden komen. door ROB DE R00 Het nieuwe artikel in de Wegenverkeerswet is volgens de Ombuds man Schadeverzekering prof. drs. J. van Londen duidelijk: „De zwakkere verkeersdeelnemer verdient bescherming". FOTO: SP DEN HAAG - De ver gaande aansprakelijkheid van bestuurders van au to's en bromfietsen bij aanrijdingen met voet gangers en fietsers is een van de meest brandende problemen waarmee de Ombudsman Schadever zekering, prof. drs. J. van Londen wordt geconfron teerd. „De strekking van dit artikel is duidelijk: de zwakkere ver keersdeelnemer verdient be scherming. Voor een succesvol verhaal van zijn schade zal de automobilist overmacht aan nemelijk moeten maken in die zin dat hem geen enkel verwijt treft voor de wijze waarop hij aan het verkeer heeft deelge nomen en dat hij zijn rijgedrag aan de situatie heeft aange past", aldus Van Londen in het eerste jaarverslag van de Om budsman Schadeverzekering dat dezer dagen is verschenen. Het verslag handelt over een gedeelte van 1991, omdat Van Londen pas sinds 1 april vorig jaar werkzaam is. .Inmiddels hebben Van Lon den en zijn staf in totaal al 1197 klachten 'geïncasseerd', waar van zij er in het verslagjaar 832 hebben afgewerkt. In meer dan de helft van de gevallen konden de zaken binnen zes weken tot een goed einde wor den gebracht. Blikseminslag De klachten kwamen uit alle hoeken van de verzekerings branche zoals problemen rond reisverzekeringen, het ontbre ken van aansprakelijkheid bij vriendendienst, blikseminslag en dekking van zogeheten in ductieschade en de standaard pakketpolis. Een groot aantal klachten heeft betrekking op het afwij zen van schadeclaims op grond van de wet. de recht spraak of de polisvoorwaar den. Het afwijzende standpunt van de verzekeraar stuit vol gens Van Londen maar al te vaak op onbegrip van de be trokkene. „Dit leidt vaak tot klachten hoewel het standpunt van de verzekeraar verdedig baar is. In dit soort gevallen is er dan ook geen sprake van be middeling, maar probeert de ombudsman alleen de afwij zingsgrond te verduidelijken. Het afgelopen jaar gebeurde dit in 451 gevallen. In 362 ge vallen leverde de bemiddeling van de ombudsman voor de klager een gunstig resultaat op en slechts in een zeer gering aantal gevallen konden geen oplossingen van de problemen worden gevonden",aldus Van Londen. Onafhankelijk De Ombudsman Schadeverze kering is een geheel onafhan kelijke instelling, die is geves tigd aan de Groot Hertoginne- laan 8 in Den Haag. Het indie nen van klachten en ook de be middeling bij geschillen kost de klager niets. Uitgangspunt van de ombudsman is het vin den van oplossingen, die rede lijk, billijk en bovenal maat schappelijk acceptabel zijn. De zienswijze van de ombudsman resulteert vrijwel altijd in een advies, dat zowel aan de klager als de verzekeraar wordt uitge bracht. Ook al is dit advies niet bindend, door de verzekeraar en/of klager wordt dit in vrij wel alle gevallen opgevolgd. Sinds september 1991 onder werpt ook het Waarborgfonds Motorverkeer zich aan de be handeling van de klachten door de ombudsman. Behalve de ombudsman houdt de Raad van Toezicht voor de tucht rechtelijke toetsing van de handelwijze van de verzeke raar zich bezig met de proble men in de verzekeringswereld. Iran koopt 6.000 Nederlandse Volvo's HELMOND - Een overheids- delegatie uit Iran heeft met Volvo Zweden een zogenaam de letter of intend getekend voor de levering van 6.000 Vol vo's van het model 460. De au to's worden in Teheran ingezet als taxi. Met de order is een be drag gemoeid van 150 miljoen gulden. De auto's worden in het Limburgse Born geprodu ceerd door NedCar. VALKENBURG - Heb je geen belangstelling om si garetten te kopen tegen 25 frank per pakje? Ze moeten wel met minstens 10.000 pakjes worden af genomen. Met dergelijke telefoontjes naar cafes en andere horecaza ken proberen Nederlandse op lichters al geruime tijd slacht offers in de Kempen en elders te strikken. Het klinkt allemaal zeer aan trekkelijk met die prijs, maar ook wel heel verdacht. De café houders die op het aanbod in gaan, wordt voorgesteld voor verdere afspraak naar de om geving van Valkenburg in Ne derlands-Limburg te komen met het nodige geld in Neder landse munt. De kopers wor den dan naar een loods ge bracht. waar de koopwaar wordt voorgesteld. Enkele do zen worden uitgepakt en er wordt getoond dat het wel de gelijk om merksigaretten gaat. De koper moet dan een voor schot betalen van 6.000 gulden (zowat 110.000 frank). De dozen worden vervolgens ingeladen en er wordt in de richting van de Nederlands- Belgische grens gereden. Daar moet de rest van het geld wor den betaald. Als de koper thuis zijn lading uitpakt en de buit wat nauwkeuriger bekijkt, blij ken de dozen gewoon verpakte houtblokken te zijn, die alleen maar bruikbaar zijn om als brandhout in rook op te gaan... Sommige lichtgelovige slacht offers zouden bij de transactie ook hun auto verloren hebben toen een van de oplichters zich achter het stuur zette om de weg te tonen of om de auto wat te verplaatsen. Enkele café-uitbaters uit de Noorderkempen hebben de politie gemeld dat ze een tele foontje kregen van de oplich ters. De Nederlandse politie is niet geneigd veel te onderne men tegen de oplichters, die in de woonwagenkampen van Nederlands-Limburg verblij ven. Die hebben immers alleen maar houten blokken ver kocht. Overtredingen van dief stal, heling of van de regle mentering op btw of accijnzen zjjn er dus niet bij... DEN HAAG - Verzeke raar Aegon heeft zijn winst vorig jaar met 10,5 procent zien toenemen tot 827,4 miljoen. Per aan deel verbeterde het resul taat met 2,6 procent van ƒ17,61 tot ƒ18,06. Het slotdividend bedraagt 5,15 per aandeej en kan naar keuze deels in con tanten en in aandelen worden opgenomen, zo maakte Aegon gisteren bekerid. In het vierde kwartaal bedroeg de nettowinst 189 miljoen te gen 207 miljoen in de over eenkomstige periode van 1990. Deze daling werd veroorzaakt door verliezen bij schadeverze keringen en zakelijke waarden na belastingen van respectie velijk 15 en 3 miljoen. Voor 1992 verwacht Aegon een duidelijke stijging van de ope rationele winst, onder voorbe houd van onvoorziene econo mische ontwikkelingen en bij zondere omstandigheden. Het gewogen gemiddeld aantal uit staande aandelen zal eveneens duidelijk toenemen door om wisseling van converteerbare obligatieleningen uit 1991, keuzedividend en uitgeoefen de opties. De raad van bestuur gaat er desondanks van uit dat de operationele winst per aan deel in 1992 ten minste gelijk zal blijven. Uitstekend jaar Aegon spreekt zelf van „een uitstekend jaar". De totale om zet steeg met 13,2 procent van 12.047 tot 13.640 miljoen. De operationele winst trok 10,5 procent aan tot 712,8 miljoen, terwijl de gerealiseerde resul taten op zakelijke waarden na belastingen met 10,2 procent vermeerderden tot 114,6 mil joen. De omzet in de sector levens verzekeringen steeg van 7.404 tot 8.689 miljoen. Daarvan werd 5.685 miljoen gerealiseerd in Nederland, 2.820 miljoen in de Verenig de Staten en 184 miljoen in de rest van Europa. De omzet ziekte- en ongevallenverzeke ring steeg van 2.345 tot 2.418 miljoen. Amerika nam daarvan met 1.950 miljoen de hoofdmoot voor zijn rekening. Ook de organisatie Nederland heeft volgens Aegon een „prachtig jaar achter de rug". Het premie-inkomen steeg in het verslagjaar met 8,8 pro cent. De premie-inkomens van leven collectief en leven indi vidueel stegen respectievelijk met 11 en 8 procent. Spaarbeleg Het spaarkasbedrijf Spaarbe leg groeide „zeer voorspoedig, zowel in de spaarkasproduk- ten zelf als met het in 1991 nieuw opgerichte bankbe drijf'. De omzet van de ziekte kosten- en ongevallenverzeke ringen daalde, terwijl die van de overige schadeverzekerin gen enigszins steeg. Ondanks fraaie resultaten in Nederland bleven de resulta ten van de FGH Bank achter bij die over 1990. De uitkom sten van het Amerikaanse kre diet bed rijf werden negatief be ïnvloed door de ongunstige ontwikkeling van de Ameri kaanse vastgoedmarkt. Aegon USA heeft volgens de raad van bestuur een uitste kendjaar achter de rug. Uitge zonderd het collectieve ziekte- kostenbedrijf droegen alle be drijfsonderdelen bij aan een omzetstijging. General Servi ces Life en Monumental Gene ral zagen hun resultaten terug lopen. In alle andere divisies verbeterde het resultaat. Ook het begin 1991 verworven Wes tern Reserve Life leverde een belangrijke bijdrage aan de gunstige winstontwikkeling. Het eigen vermogen van Ae gon steeg in 1991 met ruim 28 procent tot 5.727 miljoen. Ho gere beurskoersen, ingehou den winst en de conversie van de obligatielening in Zwitserse franken lagen hieraan ten grondslag. BRUSSEL Na ruim twintig jaar onderhande len is er gisteren overeen stemming bereikt over een Europese goedkeu ring voor auto's vanaf 1 ja nuari 1993. De twaalf ministers voor de in terne markt hebben de laatste hindernissen daarvoor wegge nomen. Zij kwamen de techni sche normen overeen voor ge wicht en afmetingen, lucht banden en ruiten van motor voertuigen en aanhangers. Dat waren de laatste drie van in to taal 44 richtlijnen (wetten) waarin nauwkeurig is vastge legd aan welke technische ei- sen'elk onderdeel van voertui gen moet voldoen. Volgens een woordvoerder in Brussel is daarmee afzonderlijke natio nale typegoedkeuring van de baan. VOOR ONDERNEMERS EN ADVISEURS De Stichting Economie en Management van de Haagse Hogeschool organiseert een achttal workshops, die qua in-houd, vorm en timing zijn afgestemd op de behoefte van ondernemers en managers uit zowel het bedrijfsleven als non-profit organisaties. De workshop wordt gepresenteerd door deskundigen uit de adviespraktijk, het bedrijfsleven en docenten van Universiteiten en Hogescholen. De achtste en laatste workshop heeft als thema en zal worden gehouden op 13 april 1992 in het HEBO-gebouw, Koninginnegracht 10, Den Haag. Begin: 19.00 uur, einde: 22.00 uur De fiscaal voordeligste structuur voor de bedrijfsactiviteiten kan de balastingdruk sterk verminderen. Spreiding van de bedrijfsactivitei ten en bedrijfsvermogen over meer dan één BV kan, bijvoorbeeld, zeer lucratief uitpakken. Tijdens deze achtste sessie worden veel aspecten op dit terrein belicht. Spreker: Mr. J. Zwagemaker is werkzaam bij de BDO CampsObers- Groep als belastingadviseur op de vestiging Amsterdam en als hoofd van het vaktechnisch bureau van de fiscale discipline van de maatschap. Kosten per workshop: f. 95,- Inlichtingen/inschrijvingen: tel.nr. 070-3617 504. HAAGSE HOGESCHOOL Sloffen sigaretten blijken houtblokken

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9