Boris Jeltsin krijgt lucht door federatieverdrag Mister Clean dumpt de vuile was Straathandel Moskou beleeft wildgroei Invallen in bolwerken van de voormalige DDR I Seid&zQowiant BUITENLAND Malaysia verdedigt kappen tropische bomen Noodtoestand in Tsjetsjenië Maatregelen tegen sterfte Aboriginals in cellen WOENSDAG 1 APRIL 1992 KUALA LUMPUR Malaysia stuurt in mei een minister naar Europa om milieuactivisten uit te leggen dat het kappen van tropische bomen voor de winning van hardhout niet rampzalig hoeft te zijn voor het milieu. Minister van natuurlijke grondstoffen Lim Keng Yaik kondigde gisteren een rondreis naar Europa aan om „onze kant van het verhaal uit te leggen". Milieuorganisaties in Europa beschuldigen Malaysia er van er maar op los te kappen in de tropische regenwouden. Zij hebben er bij importeurs op aangedrongen het hout uit Malaysia te boycotten. Lim bezoekt van 2 tot 16 mei Nederland. Zweden. Duitsland. België en Groot-Brittannie. De rondreis is volgens Lim nodig omdat het beeld dat milieuactivisten van Malaysia schetsen schadelijk is voor toerisme en handel. door FRANS WUNANDS BERLIJN Meer dan vijfhonderd politie agenten en dertig officieren van justitie hebben gisteren op enkele tientallen plaatsen in Berlijn en Oost-Duitsland in vallen gedaan in kantoren van voormalige DDR-organisaties en privéwoningen van kopstukken uit die periode. Justitie was, gewapend met huiszoekings bevelen. op zoek belastend materiaal dat van pas kan komen in lopende onderzoe ken en processen. Er werd gericht gezocht naar documenten in verband met de scho ten aan de Berlijn se muur en van proces sen tegen ex-DDR-burgers die indertijd een uitreisvisum aanvroegen. Ook is gezocht naar stukken waaruit moet blijken dat politieke gevangenen in de DDR tot overdreven hoge gevangenis straffen werden veroordeeld, om zodoen de de losprijzen die Bonn voor deze gevan genen wilde betalen op te schroeven. Op 27 adressen werden invallen gedaan, onder meer in de woningen van de voor malige DDR-leiders Egon Krenz, Willy Stoph en Günter Mittag. Justitie was daar bij duidelijk uit op informatie in verband met de dagvaarding tegen Honecker, die nu wordt voorbereid. Al om half zeven 's ochtend stonden zo'n tweehonderd agenten op de stoep van het vroegere hoofdkwartier van de SED, het gebouw waarin thans de communistisch georiënteerde PDS gehuisvest is. De poli tie en de begeleidende officier van justitie moesten dik twee uur wachten voordat partijpersoneel de archiefsleutels af wilde geven. PDS-voorzitter Gysi heeft de inval scherp veroordeeld. Zijn partij heeft in het verleden enkele malen aangeboden om sa men met de Berlijnse autoriteiten de par tijarchieven door te spitsen. De Berlijnse justitie ontkent dat niet. maar achtte het toch van belang de archieven bij verras sing te doorzoeken. Volgens Gysi wil justitie een groot aantal documenten uit het tamelijk vrij toegan kelijke PDS-archief halen, om ze zodoen de af te schermen voor de openbaarheid Modrow aangeklaagd na verkiezingsfraude DRESDEN - De voormalige DDR- premier Hans Modrow is gisteren door het openbaar ministerie in Dresden in staat van beschuldiging gesteld wegens vervalsing van de uitslag van de lokale verkiezingen van het vooijaar 1989. Samen met Modrow werden nog drie andere voormalige DDR-functionarissen aangeklaagd. De parlementaire on schendbaarheid van Modrow, die voor de PDS in de Bondsdag zat. werd enkele weken geleden opgehe ven. Volgens de woordvoerder van de rechtbank wordt Modrow en de drie anderen verweten dat zij „ge meenschappelijk aangezet hebben tot vervalsing van de verkiezingen". MOSKOU Het parlement van de Kau- kasische republiek Tsjetsjenië heeft gis teren de noodtoestand afgekondigd na dat opponenten van president Dzjochar Doedajev het omroepcentrum in de hoofdstad Grozny hadden ingenomen. In het centrum Grozny is de spanning tussen voor- en tegenstanders van de president toegenomen. De noodtoe stand geldt voor onbepaalde duur. totdat de toestand is genormaliseerd. Volgens Berichten zijn bij de bezetting van het omroepstation zeker tien mensen om het leven gekomen. In een uitzending eisten de bezetters het aftreden van Doedajev, die zij een dictator noemden, en de ontbinding van het parlement. MOSKOU - De leiders van achttien Russische re gio's hebben gisteren in Moskou het federatiever drag ondertekend, waar mee president Boris Jelt sin hoopt te voorkomen dat het Rusland net zo vergaat als de uiteenge vallen voormalige Sovjet- „Rusland is een geheel en zal een geheel blijven. De koers van onze geschiedenis zal niet onderbroken worden", zo ver klaarde Jeltsin na de onderte kening in een zaal van het Kremlin. De ondertekening van het verdrag, dat na zeven maanden van hard onderhan delen tot stand kwam, zou kunnen betekenen dat Rus land het lot van de door etni sche tegenstellingen uiteenge vallen Sovjetunie ontloopt en Jeltsin niet zoals de voormali ge president Michail Gorba- tsjov het veld zal moeten rui men. Twee van de twintig autonome republieken en gebieden heb ben geweigerd het document te ondertekenen. Het zijn de voornamelijk islamitische re publiek Tsjetsjeno-Ingoesje- tië, dat zich onafhankelijk heeft verklaard, en Tatarstan dat 21 maart voor soevereniteit binnen Rusland stemde. „Op dit kritieke moment dat Rusland nu doormaakt, heb ben wij de kracht, wijsheid en verantwoordelijkheid gevon den om het gevaar van frag mentatie weg te nemen dat bo ven Rusland hing en om het samen te doen", aldus Jeltsin. Het federatieverdrag geeft de regio's een grotere mate van zelfbestuur maar verplicht ze- ook deel te blijven uitmaken van Rusland. Het feit echter dat twee regio's het verdrag niet onderschrijven heeft reeds de vraag doen rijzen of 1 de Russische Federatie op een dag niet toch uiteen zal vallen, net zoals dat met de Sovjetunie is gebeurd ondanks de pogin gen van Gorbatsjov om het land bijeen te houden. Het verdrag zal van kracht worden als het door het parle ment, dat 6 april bijeenkomt, wordt goedgekeurd. Rusland, een van de vijftien voormalige Sovjet-republie ken, vormt het hart van het oude Russische rijk dat zich uitstrekt over elf tijdzones en meer dan honderd etnische groeperingen omvat. Bijna de helft van de inwoners van het nieuw gevormde Gemenebest van Onafhankelijke Statpn woont in Rusland dat ook over de meeste natuurlijke rijk dommen van de voormalige Sovjetunie beschikt. CANBERRA - De Australi sche regering heeft 211 mil joen gulden uitgetrokken voor maatregelen tegen de hoge sterfte onder Aboriginals die in voorarrest zitten. Jaarlijks overlijden opvallend veel Abo riginals in Australische politie cellen. Het besluit is gebaseerd op de bevindingen van een commis sie die de dood van 99 Aborigi nal-arrestanten onderzocht. De hoge sterfte is volgens de commissie aan twee omstan digheden te wijten: Aborigi nals worden 29 keer vaker dan gemiddeld gevangen gezet en hun gezondheid is zo slecht dat veel van hen de gevangen schap niet overleven. De on derzoekscommissie verwijt de politie onverschilligheid, maar zegt dat in geen enkel geval opzet is vastgesteld. Het geld wordt onder meer be steed aan preventieve maatre gelen, zoals het tegengaan van alcoholmisbruik in de Aborigi nal gemeenschap. In de twee de fase van het vijf jaren du rend programma zal aandacht worden besteed aan onderwijs, banen voor jongeren en het sti muleren van eigen economi sche initiatieven. De Braziliaanse president Fernando Collor de Mello. Toen hij twee jaar geleden tot president werd gekozen begon hij een campagne om de Braziliaanse cultuur van smeergeld en corruptie uit te roeien. De wens bleek de vader van de gedachte. Maandag stuurde de president zijn kabinet naar huis in een wanhoopspoging om schoon schip te maken. FOTO: AFP door ROB VUNDERINK Idoor FRANS LINDENKAMP SAO PAULO Twee jaar geleden voerde de Brazili aanse president Fernando Collor de Mello, bijge naamd Mr Clean, campag ne om de Braziliaanse cul tuur van smeergeld en corruptie met wortel en tak uit te roeien. De wens bleek de vader van de ge dachte. Nu de helft van zijn mandaat er op zit, beseft Collor hoe on nozel hij was door zich te om ringen met vrienden die zijn kandidatuur moreel en gelde lijk steunden. In het Brazili aanse kabinet was eigenbe lang tot het hoogste ideaal ver heven. Hoger in ieder geval dan het landsbelang. Maandag stuurde de president zijn kabi net naar huis in een wanhoops poging om schoon schip te ma ken. Zijn beslissing is alom met instemming begroet. Een nieuw begin? Of krijgen we weer de zelfde film in een nieu- we versie te zien? Het afgelopen weekeinde jam merde Romeu Tuma, chef van de federale politie, dat hij het speurwerk naar corruptie we gens personeelstekort niet keer aan kon. In Tuma's nood kreet weerklinkt Braziliës pa radox. Ook de sheriff kan niet bogen op op een onberispelijk verleden. Enkele weken gele den heeft de nu demissionaire minister van justitie Jarbas Passarinho het leger gevraagd om een onderzoek in te stellen naar de handel en wandel van Braziliës hoogste politiebaas. Sterke vermoedens bestaan dat Tuma samen met een colle ga betrokken is bij de smokkel van koffie naar Paraguay. Het nieuws kwam het afgelo pen weekeinde naar buiten. Eerder in de week waren ver dachtmakingen geuit tegen Pedro Ramos. De 32-jarige staatssecretaris voor strategi sche zaken parkeerde zijn vriendjes op strategische pos ten binnen de staatsoliereus PetroBras. Ramos streek een leuke zakcent op voor het handjeklap. Zijn maatjes zijn namelijk eigenaren van toele veringsbedrijven, die tegen su perwinsten hun diensten aan bieden aan de staatsonderne ming. Schemerdonker De aantijgingen staan niet óp zichzelf, maar maken deel uit van een lange reeks schanda len waarbij in de afgelopen twee jaar en ministers en hoge Braziliaanse regeringsfunctio narissen zijn betrokken. In de meeste gevallen gaat het om wat in Brazilië als 'superfatara- coes' bekend staat. Ministeries en andere overheidsinstellin gen kopen produkten of dien sten voor een prijs die ver bo ven de gangbare marktwaarde ligt. In de hoofdstad Brasilia zijn zo'n vijfduizend pr<?fessio- nele lobbyisten werkzaam, die voor hun bedrijf opdrachten in de wacht proberen te slepen. De ondernemingen die zich met dit soort praktijken inla ten variëren van grote bouwfir- ma's tot textielhandelaren, en van fietsenfabrikanten tot ho telketens. Het lobbyen speelt zich af in het schemerdonker van de illegaliteit. De kunst is om op het juiste moment op de juiste deur te kloppen. Met cadeautjes, snoepreisjes, pros- tituées en enveloppen met in houd worden hoge ambtena ren aangespoord om hun supe rieuren te overtuigen bepaalde contracten af te sluiten. Paraplu's Dit getrek en gesjor is een hele serie bewindslieden noodlottig geworden. Sommigen zijn met open ogen in de val gelopen omdat zij blind voeren gp hun naaste medewerkers. Anderen konden de verleiding van het smeergeld niet weerstaan. Zo kocht ex-minister Alcini Guer- ra van volksgezondheid eind verleden jaar 23.500 fietsen voor de wijkverplegers. De prijs van de rijwielen lag ruim vijftig procent hoger dan in de winkel. Guerra houdt bij hoog en bij laag vol onschuldig te zijn, maar uit politieonderzoek blijkt dat hij wel degelijk fout zat. De bewindsman flikte het zelfde geintje bij de aankoop van paraplu's en rugzakken. Het ministerie van defensie valt het zelfde laakbare gedrag aan te wrijven. Vorig jaar kocht het departement leger uniformen. laarzen en pyja ma's voor 218.000 soldaten. De offerte lag driemaal boven de normale prijs. De pers kwam er achter en generaal Tinocco, binnen het kabinet verant woordelijk voor de landmacht, moest het contract ontbinden. De militair wees alle beschul digingen van de hand en kreeg van president Collor het voor deel van de twijfel en mocht aanblijven. Vermoed wordt dat het civiele staatshoofd een bot sing met de strijdkrachten wil de voorkomen. Echtscheiding Zelfs de piepjonge first lady van Brazilië draagt een smet op haar naam. Vorig jaar gaf de 28-jarige Rosana Collor op kos ten van de Braziliaanse belas tingbetaler een verjaardags feestje voor haar vriendin. Kosten: 20.000 gulden. Boven dien ging zij eerder in de fout toen zij nog voorzitster was van het Braziliaanse Welzijns Legioen. Deze overheidsin stantie deelt aan de hongerlij dende Brazilianen boodschap penmanden uit met eerste le vensbehoeften. De prijs die zij voor de manden betaalde lag ver boven de werkelijke waar- de. Uit onderzoek van de pers is gebleken dat hij de order had uitbesteed aan onderne mers die bevriend zijn met haar ouders, in de noordelijke deelstaat Alagaos. Haar gesjoe mel leidde bijna tot een heuse echtscheiding. Gedurende en kele weken droeg president Collor zijn trouwring niet meer en hij weigerde haar enige ma len in het openbaar te zoenen tóen zij aanstalten maakte om hem te omhelzen. Speld Degene die het helemaal grijs heeft gemaakt is ex-minister Antonio Magri van arbeidsza ken. Voor de herfinanciering van een belastingschuld eiste hij van een bouwonderneming 60.000 gulden fooi. Triomfan telijk vertelde hij aan een hoge ambtenaar van zijn departe ment hoe hij het bedrijf het smeergeld had afgetroggeld. De bewindsman wist echter niet dat zijn ondergeschikte het gesprek heimelijk regis treerde met een walkman. Ver moed wordt dat Magri het geld heeft doorgesluisd naar enkele bankrekeningen in Zwitser land. Deze zou hij vorig jaar hebben geopend toen hij voor een VN-conferentie in Genève was. Op de vergadering is hij niet gesignaleerd. Wel is de 'gelukkig getrouwde' voorma lige vakbondsleider in het ge zelschap gezien van een hoog blonde Braziliaanse dame. Welgeteld 32 schandalen heb ben sinds het aantreden van president Collor in en rond de regering het daglicht gezien. Schoon genoeg van alle cor ruptie en het laakbare gedrag heeft president Collor maan dag zijn hele kabinet naar huis gestuurd. De ministers van economische zaken, volksge zondheid en onderwijs, alsme de drie militairen, hebben een uitnodiging op zak om zitting te nemen in de nieuwe rege ring. De rest is afgeschreven. Collor hoopt nu een zakenka binet te formeren. Hij kijkt uit naar politici met een onberis pelijk verleden op wie te bou wen valt. In Brazilië vraagt men zich af of die er nog zijn. Collor lijkt op zoek naar de be kende speld in de hooiberg. MOSKOU - Spijker broek nodig? Leren jasje? Italiaanse schoenen? Duits of Russisch bier? Vodka? Kinderwagen? Kaviaar? Ga de straat op in het centrum van de Russische hoofdstad, of zoek een markt op in een buitenwijk en je struikelt over de handelaren. De opvallendste straatmarkt is die voor het kinderwarenhuis Detski Mir. Daar staan Mosko- vieten, Kaukasiërs en zelfs Vietnamezen in zwart-grijze modderplassen schouder aan schouder hun waren aan te bieden. Wie zich in deze dicht opeengepakte menigte waagt, kan beter maar niet aan clau strofobie lijden. Bovendien moet je ertegen kunnen dat passerende Russen voortdu rend hun ellebogen en handen gebruiken om elkaar en jou weg te duwen. Een aantal ritse laars hier heeft deze straathan del duidelijk tot beroep verhe ven, maar je treft er ook de ge- legenheidsbabusjka aan. die een fles cognac of een blik hu manitaire worstjes heeft be machtigd en deze zeldzame waar probeert te slijten voor een veelvoud van de tegen woordig ook al niet malse staatswinkelprijs. „Ik koop dollars", vermeldt een wit stuk karton op de borst van een jonge man. Hij biedt 130 roebel per dollar, zo'n 30 roebel meer dan de staats bank. Een beroepswisselaar? De jongeman bloost en glim lacht. „Nee, ik ga vanavond naar Polen en daarna door naar Duitsland. Per trein. Nog snel even wat zaken doen, vóór de reis". De vriendelijke Mos- koviet heeft inderdaad weinig weg van de ongure types die el ders op het Ljubjankaplein harde deviezen opkopen. Dronkelap „Wat staat daar?", snauwt een politieagent tegen een slecht Russisch sprekende Kauka- siër. 'Departement van de Zee- vloot' staat op het bord. „Dit is een regeringsgebouw", gaat de barse agent verder. Weet je wat de wet zegt over verkoop voor officiële gebouwen?" „Izvini- tc! Sorry!", zegt de zuiderling, terwijl zijn vrienden haastig hun handelswaar, kleding, in een deken pakken. „Niks sor ry!", blaft de agent. „Pak je spullen en mee naar het bu reau!" Het blijft bij woorden. De poli tieman loopt verder met een collega en laat het groepje ver der met rust. Oude Russische vrouwtjes die staan te hande len en een laveloze dronkelap die gestrekt ligt voor hetzelfde regeringsgebouw laten de agenten met rust. Binnenkort is het uit met de hele handel hier, alles wordt weer verboden", zegt een agressieve agent in Detski Mir. Die rotzooi geeft geen pas, hier op straat. Dit hoort op een markt thuis". Er zijn heel wat Moskovieten die daar net zo over denken en graag een ein de zouden zien aan de com merciële chaos in de straten van hun stad. Het is onwaarschijnlijk kort geleden dat wederverkoop van artikelen uit staatswinkels of het privé wisselen van geld halsmisdaden waren. Nu mag het, van Jeltsin. Het is wel heel ironisch dat half Moskou nu recht tegenover het hoofd kwartier van de opgedoekte of omgedoopte KGB openlijk handel staat te drijven, terwijl er nog 27.000 Russische specu lanten wegkwijnen in gevan genissen omdat ze ditzelfde enkele jaren te vroeg deden. Vrije jongens Een van die tienduizenden 'misdadigers' is de 51-jarige meubelverkoopster Tamara Tjatenkova. Zij maakt in 1990, in het vijfde jaar van Gorbats- jovs perestrojka, de fout om drie paar laarzen te verkopen die ze zelfs in een staatswinkel had gekocht. Ze werd gepakt en kreeg 6 jaar. Haar apparte ment, auto. televisie en band recorder werden zoals gebrui kelijk verbeurd verklaard. Ondanks de aandacht die hooggeplaatste politici als de St. Petersburgse burgemees ter Sobtsjak aan deze schanda lige situatie schenken, ziet het er niet naar uit dat de door het oude regime opgesloten vrije jongens en meiden spoedig op vrije voeten zullen komen. De straatmarkt vormt uiter aard niet de best mogelijke be scherming aan de consument. Er is een zee van nepmerken, van nagemaakte Amerikaanse spijkerbroeken tot flacons die in plaats van Franse parfums kraanwater of zelfs zwavelzuur blijken te bevatten. De krant Komsomolskaja Pravda raadt de klant aan bij thuiskomst de parfum in de koelkast te zet ten. Wordt de vloeistof troebel, dan heb je je laten bedotten. De overheid waarschuwt ook voor voedsel dat op de straat- markten te krijgen is. Vlees, vis, kaviaar en melkprodukten worden te lang ongekoeld be waard. Het aantal gevallen van voedselvergiftiging is met de opkomst van de straatmarkten drastisch toegenomen. Vooral op de armoedige Tis- jinski rynok, een markt ten westen van het centrum van Moskou, laat de hygiëne nogal te wensen over. Oude mensen, nog net niet aan de bedelstaf, verkopen hier voedsel dat ze zichzelf uit de mond sparen. „Nee. ik kom hier niet vaak", zegt een oud vrouwtje, dat een muts, oude borden en meer van haar huisraad staat te ver kopen. Ze barst in snikken uit, waarschijnlijk vanwege de ver nedering dat ze op haar oude dag, uit armoede gedwongen is te handelen op straat. Een jonge vrouw en haar kind bedelen nabij het Rode plein in Moskou om wat geld. Met bedelen houden veel mensen zich in leven sinds de prijshervormingen onder de Russische president Jeltsin de prijzen van tot ongekende hoogten heeft opgedreven. Anderen proberen hun kostje bij elkaar te sprokkelen met straathandel, die momenteel een ware wildgroei doormaakt. FOTO EPA De Russische president Boris Jeltsin ondertekent het federatieverdrag in het Kremlin in Moskou, waarmee hij hoopt te voorkomen dat het Rusland net zo vergaat als de uiteengevallen voormalige Sovjetunie. FOTO AP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7