Gadaffi wil uitweg in Bedoeïnenstijl CckbcSomont BUITENLAND ANC wijst voorstel af voor nieuw parlement Vlaams Blok nog in opmars Brown verslaat Clinton in Vermont Chef-koks ontvreemden wassen beeld Bocuse Florence Florida Duitse politiek moet met spionnen leren leven I Stoltenberg geveld door wapenleveranties WOENSDAG 1 APRIL 1992 JOHANNESBURG - Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) heeft gisteren het voorstel van de regering van de hand gewezen om een nieuw, ge kozen parlement in het leven te roepen. Volgens de organisatie houdt het plan voortzetting van de apartheid in, zelfs al betekent het dat de zwarte meerderheid voor het eerst stemrecht krijgt. Het voorstel geeft volgens het ANC de blanken de mo gelijkheid beslissingen tegen te houden. De rege ring wil dat het nieuwe parlement uit twee kamers bestaat, waarvan één, het hogerhuis, bestemd is voor de blanken en andere minderheden. Dit ho gerhuis moet alle voorstellen goedkeuren willen zij van kracht worden. Het ANC herhaalde giste ren zijn eis tot de instelling van een uit één kamer bestaand parlement, dat wordt samengesteld op basis van het systeem van one-man, one-vote. BRUSSEL Als er nu verkiezingen gehouden zouden worden, zou het extreem rechtse Vlaams Blok in en rond Antwerpen bijna 32% van de stem men halen. Dit is tien procent meer stemmen dan zes maanden geleden, zo blijkt uit de uitslag van een opiniepeiling die gisteren in de Vlaamse Gazet van Antwerpen is gepubliceerd. In geheel Vlaan deren zou het Vlaams Blok een lichte stijging naar 10,7% van de stemmen meemaken en de „libertij nen" van beursgoeroe Van Rossem zouden met 7,3% in Vlaanderen meer stemmen halen dan de Volksunie. Uit peilingen die in geheel Vlaanderen, Wallonië en Brussel werden uitgevoerd blijkt dat als er nu nationale verkiezingen gehouden zouden worden de Christelijke Volkspartij (CVP) op 25,9% van de stemmen zou kunnen rekenen. Bij de ver kiezingen van 24 november vorig jaar kwam de CVP op bijna 27% uit. De socialisten (SP) zouden 18,4% behalen. MONTPELIER Jerry Brown heeft giste ren de voorverkiezing van de Democraten in de staat Vermont gewonnen van koplo per Bill Clinton. Bij de Republikeinse voor- verkiezing won president George Bush zon der tegenstand. Vorige week werd Clinton in Connecticut ook al verrassend verslagen door ex-gouverneur van Californië Brown. Toen de stemmen uit 83 procent van de 246 steden en plaatsen binnen waren, stond Brown op 46 procent en Clinton op 16 pro cent, nog minder dan de ongebonden kan didaten, die samen goed waren voor 25 pro cent. Clinton heeft nu 1.015 gedelegeerden achter zich en Brown 153. Om de Democra tische nominatie te bemachtigen is de steun nodig van 2.145 gedelegeerden. PARIJS - „Paul Bocuse heeft niets te zoeken in een Parijs museum. Hij moet in Lyon blij ven". Dat liet een groep 'radicale chefs' weten, die in de nacht van maandag op dinsdag een wassen beeld van de befaamde Franse chef kok ontvreemdde uit het Parijse wassenbeel denmuseum Grevin. De museumdirectie heeft inmiddels opgeroepen tot teruggave van het beeld, dat truffelsoep opdiende aan actrice Ca therine Deneuve en minister van defensie Pierre Joxe. De groep koks is daartoe echter niet zomaar bereid. Bocuse zelf, de flamboyan te eigenaar van het restaurant Collagnes-au- Mont-d'Or bij Lyon. wijt de vermissing aan .ja loezie". Hij weigert 'losgeld' voor het beeld te betalen. „Ik besteed mijn geld liever aan mijn school voor culinaire kunsten", snoof hij. Idoor ROGIER SLOP TRIPOLI De kogel is dan toch nog door de kerk: de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties gaat de Libische leider Gadaffi grondig aanpak ken vanwege zijn eviden te betrokkenheid bij ter reuracties. Dat VN-sancties Libië in grote problemen brengen, staat bui ten kijf. Voor Gadaffi die veel kleurrijker, maar ook veel minder gek is dan hij in het Westen wordt afgeschil derd is het een kwestie van driftig rekenen. En dan moet hij onverbiddelijk uitkomen op een negatief saldo het is niet voor niks dat hij met ver warrende boodschappen en bewuste vertragingsmanoeu vres de afgelopen weken heeft geprobeerd om een VN-besluit zo lang mogelijk af te wenden. Iets waar hij tien jaar geleden nog zijn schouders over zou hebben opgehaald. De sancties tegen Irak hebben echter aangetoond dat VN- maatregelen in staat zijn om de macht van oliedollars volle dig weg te poetsen. En met de omslag die de Golfoorlog in het Midden-Oosten heeft veroor zaakt, voelt de leider van de grootse en meeslepende 'Pan- Arabische Revolutie' zich geï soleerder dan ooit. Dat maakt hem kwetsbaar. Als hij er namelijk niet in slaagt om sancties te doorbreken in een land, dat met ongeveer vier miljoen inwoners puur af hankelijk is van olie, zal de so ciale onrust toenemen. De ho gelijk gepolitiseerde Libiërs mochten officieel via 'Volksco- mité's' de ganse dag gratis zeu ren over de inrichting van een nieuw schoolgebouw; zij waren de nieuwe vrijgestelden van Libië's olierijkdom. Het eigen lijke werk op de olievelden en in de huishoudens werd ver richt door buitenlanders: Ita lianen, Britten, Koreanen en Egyptenaren. Met sancties zal het moeilijk worden: de bui tenlanders gaan weg, de olie kranen moeten noodgedwon gen dicht en de Libiërs zullen zelf aan het werk moeten. Maar waaraan? Geen prettig vooruitzicht voor Gadaffi, die bij zijn buurlan den al ziet waar verpaupering en radicalisme toe kunnen lei den. Vandaar zijn wanhopige pogingen om de sancties zo lang mogelijk af te wenden. Barbaarse schoonheid Maar er is meer. Ondanks de gruwelijke schendingen van de mensenrechten en de bizar- ste buitenlandse avonturen heeft de leider een perfect oog voor de Libische samenleving. De basis daarvan is nog steeds die van een bedoeïnen-samen- leving. Zijn toespraken vallen nog steeds in die traditie, die met name met het opzeggen van gedichten een publiek in vervoering kunnen brengen. Zijn uitspraken, die we hier vaak al te serieus nemen, zijn vooral gericht op poëtisch ge halte. De inhoud doet er min der toe dan de vorm, maar die vorm moet dan ook perfect zijn. De uitspraken van Gadaffi zijn taalkundig gezien nog altijd al tijd pareltjes vergeleken met het kromme spraakgebruik van zijn grote tegenstrevers Reagan en Bush. Ook daar kan de inhoud rammelen, maar als je er dan ook nog niet in slaagt om het een beetje aardig te for muleren, trekt niemand zich daar wat van aan. In een bedoeïnen-samenleving is ook opperste loyaliteit van belang. Stammen en clans moeten een hecht verband ver tonen, willen ze kunnen over leven in de barbaarse schoon heid van de woestijn. Het is ook één van de redenen dat het jodendom, het vroege chris tendom, maar zeker ook de is lam zulke in onze ogen bar baarse straffen heeft tegen af wijkend gedrag als moord, diefstal en overspel. Een sa menleving die dat soort din gen toelaat valt uit elkaar, en dan kan de woestijn uiteinde lijk winnen. Het is een erfenis die Gadaffi zorgvuldig koestert. Iedere westerling meesmuilt als hij zich weer eens in een bedoeï- nen-tent laat interviewen door gestaalde barbie-poppen van de grote Amerikaanse net works. Maar de Libische baas laat dat voor wat het is. Het schept in ieder geval verwarring, maar voor Arabieren is zijn bood schap overduidelijk. Hij is de leider van de clan die het voor het zeggen heeft. Toeval En daar ligt ook de grondslag van het verwarrende spel dat Libië de afgelopen weken heeft gespeeld. Praktisch ge sproken wil Gadaffi niets lie ver dan de sancties ontwijken en de twee verdachten uitleve ren. Als het even kan via de Arabische Liga, eep oplossing die hem veel gezichtsverlies zou kunnen besparen. Juist gezichtsverlies kan hij in de door hem gehanteerde structuur niet gebruiken. Want de leider van een clan wordt ook geacht om zonder scrupules op te komen voor zijn ondergeschikten. Zelfs daar zou de ipventieve Gadaffi nog wel een oplossing voor we ten. Maar het wrede toeval wil dat zijn tweede man, Djalloed, zijn éigen machtsbasis heeft, en die bestaat geheel uit een clan die de veiligheidsdien sten onder controle heeft. In clusief de twee (en misschien nog wel eens zes) uit te leveren mannen. Djalloed, die een lelij ke reputatie heeft als een mee dogenloze killer, kan deze mannen niet laten vallen, zoals hij op zijn beurt Gadaffi weer niet in de steek kan laten. Daarin ligt de verklaring van de merkwaardig tegenstrijdige berichten die Tripoli de hele tijd geeft. Want natuurlijk heb ben noch Gadaffi, noch Djal loed een daadwerkelijk geloof in de mooie, onbedorven be- doeïnen-traditie. Maar ze we ten allebei dat ze tot elkaar ver oordeeld zijn. Want de wrede wetten van de woestijn gelden ook voor oplichters. Idoor FRANS WIJNANDS BONN - De 49-jarige secreta ris-generaal van het CDU, Vol- ker Rühe, is sinds gisteren de nieuwe Duitse minister van defensie. Hij is de opvolger van Gerhardt Stoltenberg, eveneens van het CDU, die als nog is afgetreden nadat hij maandag nog in alle toonaar den had ontkend dat hij zijn functie zou neerleggen. In plaats daarvan stuurde hij een topambtenaar van zijn de partement, de zestigjarige Wolfgang Ruppelt, met ver vroegd pensioen. Die zou in laatste instantie verantwoor delijk zijn geweest voor de om streden levering van vijftien Leopard-tanks aan Turkije. De verhouding tussen Bonn en Ankara is de laatste dagen erg slecht, omdat de Turken in hun strijd tegen de Kurden materiaal hebben ingezet dat uit Duitsland afkomstig was. En dat was in strijd met de le veringsafspraken. De begro tingscommissie van de Duitse Bondsdag blokkeerde eind vo rig jaar al verdere wapenleve ranties aan NAVO-partner Turkije, maar desondanks werden nadien wapens naar Turkije verscheept. Minister Stoltenberg voelde zich daar niet verantwoorde lijk voor; hij ontsloeg zijn naas te medewerker, maar moest gisteren onverwacht ook zelf zijn tas pakken. Samen met de bondskanselier verscheen hij in Bonn voor de massaal opgekomen pers en las een korte verklaring voor, die er op neerkwam dat hij door zijn terugtreden wil voor komen dat zijn partij, het CDU, en de christen-democratische unie met de CSU, onnodige schade zou oplopen. Psychiater Lange gesprekken met politie ke vrienden, onder wie fractie voorzitter Schauble en bonds kanselier Kohl, hadden Stol tenberg volgens eigen zeggen tot de overtuiging gebracht dat hij beter kon opstappen, ook al verklaarde Kohl dat hij elke andere beslissing van zijn vriend Stoltenberg ook had ge respecteerd. Of Kohl niet geprobeerd heeft Stoltenberg voor zijn kabinet te behouden? Op die vraag ant woordde Kohl bijna laconiek dat Stoltenberg hem zijn be sluit als vaststaand had mee gedeeld; „Hij lag niet bij de psychiater op de bank, maar kwam praten bij een goede vriend", aldus Kohl, die Stol tenberg bedankte voor zijn dertigjarige bijdrage aan de opbouw van het democratische Duitsland. Stoltenberg is eerder al minister van finan ciën geweest en minister-pre sident van de deelstaat Slees wij k-Holstein. Het aftreden van de minister komt ogenschijnlijk op een hoogst ongelegen moment. Zondag worden in Baden- Württemberg en Sleeswijk- Holstein verkiezingen gehou den. Stoltenberg, en zijn nu ook automatisch aftredende staatssecretaris Hennig, waren in Sleeswijk-Holstein belang rijke sterrimentrekkers voor het CDU. Toch kan het opstappen van de al langer omstreden minister voor het CDU een gunstige uit werking hebben, als de kiezers onderkennen dat de christen democraten een zo sterk bekri tiseerde bewindsman niet on nodig lang de hand boven het hoofd blijven houden. De CDU-leiding neemt daarmee veel wind uit de zeilen van de socialistische oppositie, die al langer op het aftreden van Stoltenberg had aangedron gen. De ex-minister blijft ove rigens lid van de CDU-fractie in de Bondsdag. Uit alles blijkt dat Stoltenberg de afgelopen 48 uur onder zwa re druk van de publieke opini^ en de media in Duitsland is ge raakt. Anders is het nauwelijks te verklaren dat hij daags na zijn zelfverzekerde verhaal dat hij aanbleef alsnog aftrad. Het zat niet tegen in Florence. Het dure hotelbed stond in een zindelijk vertrek, tweeënzeventig traptreden boven de straat, maar op een boogschot afstand van de Dom en de Ponte Vecchio. Het was al aardig druk, maar dank zij een voordat doel ingenieus aangepaste vogelkijker heb ik de aangrijpendste beelden van Donatello. de boetvaardige Magdalena en de felle profeet Habakuk, bijna tot onder de huid kunnen bezien. Langs de Primavera ixin Sandro Botticelli en Titiaans Venus txin Urbino ben ik heengedragen op een aanzwellende golf mensen, maar in de vlucht zag ik. mijn nek bijna uit de kom draaiend, nog net hoe dromerig Venus keek en hoe mooi haar handje op haar heuveltje rustte. En hoewel zeer duur- duurder dan Rome -blijft Florence de mooiste stad van de wereld. In een krap hoogdekkertje van Avianova tel ik goudgestipte munten en groezelige flapjes van duizend en maak ik de balans op. Ditmaal hadden geen perfide krampen me naar duistere hellepleeën gedreven, die zelfs geen schemering konden verdragen en waarin ik - als in een onverlichte mijnschacht - plaatsbepalende sonderingen heb moeten verrichten om de juiste weg naar de uiteindelijke verlossing te vinden. Welk een verschrikking! Deze keer viel het eigenlijk best mee. Er zit een fles wijn in de koffer en er zitten een paar rijkgeïllustreerde boeken in. over Florence, Toscane, Siena en San Gimignano, waarmee ik op een of andere druilerige dag de zon kan laten opgaan inm'n ziel. In het vliegtuigje leen ik 'Newsweek', want ik zie op afstand dat er een stuk over Florence in staat. Dat leid ik af uit de drie letters Flo die ik uit het gedeeltelijk zichtbare opschrift kan onderscheiden. Het artikel ging nochtans over Florida, dat door zon en sybaritische vakantievreugde (wellustig gedoe, als in de klassieke Griekse nederzetting Sybaris in Zuid-Italië) een geduchte rivaal van Florence kan worden. In Florida kun je een kopie van Leonardo da Vinci's Mona Lisa bekijken die van 120 stukjes artistiek geschroeide toast is vervaardigd. Ik kan me in Florida laten fotograferen met een zeemeermin, of op een gammele elektrische stoel in het politiemuseum van Miami. Er hangt een waarschuwing bij de sto§l: Danger - High Voltage. Florida baadt in hot sun en cheap fun. Er zijn geen hellepleeën. maar heldere popartpaleizen met zachtruisend water, zoet muziekbehang en frisse bloesemgeuren. In Florida schaatst een papegaai op wielen op het ritme van Michael Jackson, vechten mannen met alligators en gedragen welgetrainde krokodillen zich als de Esthers Williams van de reptielenwereld. Hier, in het koninkrijk van Mickey Mouse, wordt de toerist vooreen prikje door psychotherapeuten geholpen in een tijdelijke regressie naar eep vroeger leven, een progressie naar een leven in de toekomst en getraind voorgoede betrekkingen met de geestenwereld. In St Augustine staat een Museum of American Tragedy, met onder meerde Lincoln Continental, waarin de sexbom Jayne Mansfield werd onthoofd als gevolg van een verschrikkelijk ongeluk. Er is veel te zien en veel te doen en de Floridiaanse dollar legt een minder zware last op het vakantiebudget dan de Florentijnse lire, die overigens vrijwel niets weegt. In Florence kost een aardige flat acht ton in guldens en een duur hotelappartement acht ton in lires, of 1250 gulden per dag. En het gevoel met beide benen in de oudheid te staan kan ook in Orlando worden aangewakkerd, waar je middeleeuws kunt eten (met de handen) terwijl ridders te paard en in volle wapenrusting elkaar met lansen en zwaarden te lijf gaan. Er knaagt nu een zekere twijfel aan mijn ziel. Zal ik terugvallen in de wellustige armen van de barbarij in Florida, of me. door zoete Italiaanse woordjes, voor de zoveelste keer laten verleiden tot kostbaar eerbewijs aan de trotse zonen van Machiavelli, Dante en Borgia? door FRANS WIJNANDS Greep Woeste golven houden de gekapseisde Penelope I, die maandag aan de grond liep voor de kust van Por tugal. in hun greep. De voornamelijk uit Colombianen bestaande bemanning, die per helicopter werd ge red. is sinds gisteren in de greep van justitie nadat gisteren pakketten cocaïne aanspoelden op de kust. FOTO: EPA BONN 'James Hellenbond' is hij al spottend in de Duitse pers genoemd. Maar niet ie dereen in politiek Bonn haalt de schouders op over de op zienbarende bewering van Heribert Hellenbroich dat een oud-minister, thans nog lid van de Duitse Bondsdag, ja renlang voor de Stasi, de vei ligheidsdienstvan de vroegere DDR, gewerkt heeft en nóg ac tief voor de Russische geheime dienst. Hellenbroich is oud-hoofd van de Duitse inlichtingendienst, de BND, maar hij werd enkele jaren geleden uitgerangeerd en met wel erg vroeg pensioen gestuurd. Zoekt hij uit rancu ne zoete wraak9 Hij zegt dat in Bonn niemand zijn bewerin- KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER QN1109 - Zo verglijden de jaren. De „Vliegende Hollander" blijft de schrik der zeeën en nog steeds staat schipper Van der Dec- ken als een spookverschijning op de campagne. Dan - in het voorjaar van 1949 - bezeilt het ongeluksschip het eiland, van waar het driehonderd jaar geleden zijn eindeloze reis Is begon nen. Van der Decken staart naar de rotsachtige kust en strijkt zich peinzend over het voorhoofd. Hoe vreemd ziet het eiland er nu uitl Hoge masten staan op de bergtoppen; zonderlinge voor werpen zweven door de lucht. Van der Decken lijkt uit zijn verdo ving te ontwaken en gaat in zijn journaal bladeren. Jan Robertsz komt zijn hut binnen en Van der Decken vraagt hem of hij die vreemde geluiden ook heeft gehoord. Er bromt iets in de lucht... gen serieus neemt, en dus heeft hij zijn informatie maar aan de pers gegeven, een bou levardblad bovendien. Het openbaar ministerie in Karlsruhe wilde Hellenbroich vandaag het hemd van zijn lijf vragen. Morgen moet hij ver schijnen voor de parlementai re controlecommissie die zich met de inlichtingendienst be-- zighoudt. Willy Brandt en Graf Lambs- dorff. Wolfgang Schauble en Rita Süssmuth behoren tot de verdachten. Want Hellen broich heeft een signalement gegeven dat van toepassing is op twintig voormalige minis ters, thans allen nog lid van de Bondsdag. Hellenbroich heeft gisteren toegegeven dat hij geen bewij zen heeft over concrete perso nen, rnaar hij blijft beweren dat zijn bronnen - oud-Sta si's - uiterst geloofwaardig zijn. Stasi-majoor Schütt be weert echter dat Hellenbroich onzin vertelt. Er is volgens Schütt veel gebeurd in het ver leden, maar spionerende mi nisters hoorden daar niet bij. Volgens de vice-voorzitster van de Duitse Bondsdag, Re- nate Schmidt, heeft Hellen broich met zijn vage beschul diging het hele parlement in diskrediet gebracht. Hoewel, met spionnen moet ook de Duitse politiek leren leven. De woordvoerder van het mi nisterie van binnenlandse za ken geeft zonder meer toe, dat er in het recente verleden af- persingsgevallen zijn voorge komen. Dat komt, zo zegt Hel lenbroich, doordat oud-Stasi- agenten moeten rondkomen van een pensoentje van zo'n achthonderd mark en daarom verbitterd op zoek zijn naar geld. Ontheven Amerikaanse 'Jannen' staan keurig in het gelid op de USS Missouri. Het laatste in gebruik zijnde Amerikaanse slagschip is gisteren in Long Beach van zijn functie ontheven. De plechtigheid werd bijgewoond door veteranen uit drie oorlogen. Op het dek van Mighty Mo', dat 1500 bemannings leden had. werd op 2 september 1945 de Japanse capitulatie getekend. In de jaren vijftig werd het in de Korea- oorlog ingezet. Bij het begin van de Golfoorlog bestookte het schip met zijn zware kanonnen Iraakse stejlingen in Kuwayt FOTO AP Geen krant ontvangen? Bel tusaen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. De Duitse minister van defensie Gerhard Stoltenberg (links) en bondskanselier Helmut Kohl tijdens de persconferentie gisteren in Bonn, waar Stoltenberg zijn aftreden aankondigde FOTO: AP door BERT VAN VELZEN

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5