Kurden willen meer dan „bezorgdheid" Alders wil Waddenzee verder beschermen Ter Beek wil leger verder inkrimpen CcidaeSouoont BINNENLAND Kamer wil extra steun voor hongerend Afrika Politie zet helikopter in tijdens mestdag Landbouwschap: niet zo veel bestrijdingsmiddelen verbieden WD: onderzoek uitvoerings organen sociale zekerheid SUSKE EN WISKE - L4MBIK BABA Sociale diensten willen 'simpele' bijstandswet WOENSDAG 1 APRIL 1992 DEN HAAG - De Tweede Kamer wil dat Nederland extra humanitaire steun geeft aan de landen in de hoorn van Afri ka en Zuidelijk Afrika, waar sprake is van een alarmerende hongersituatie. Tientallen miljoenen mensen dreigen het slachtoffer te worden De Kamer vreest dat hierdoor boven dien het democratiseringsproces in lan den als Namibië en Zambia onder druk komt te staan. Dit blijkt uit kamervragen van PvdA, CDA. WD. Groen Links, SGP en RPF aan minister Pronk van ontwikkelings samenwerking. De partijen willen ver der dat Pronk zich in Europees verband sterk maakt voor een EG-voedselhulp- programma voor Afrika. ASSEN - De politie in Drenthe zal morgen scherp controleren op het illegaal uitrijden van mest. Er zal meer gesurveilleerd worden en bovendien wordt er weer een politieheli- kopter ingezet die de zaken vanuit de lucht in de gaten moet houden. Er is door de boeren opnieuw een mestdag georganiseerd, waarbij ze tegen de regels in mest zullen uitrijden in plaats van in de bodem te injecteren. Het Drents Veenkoloniaal Landbouwgenootschap (DVLG) riep de boeren gisteren op de actie uit te stellen. Het DVLG wil eerst de uitspraak van het Hof in hoger beroep afwachten, nu de economisch politierechter 35 boeren afgelo pen vrijdag tot een boete van zeshonderd gul den veroordeelde. Niettemin kondigde een groep 'vrije boeren' aan zich noch van het DVLG. noch van justitie iets aan te trekken. AbvaKabo trekt van leer tegen lastenverlichting UTRECHT - Een lastenverlichting van enkele miljarden guldens is „ondenk baar, onaanvaardbaar en volstrekt idi oot". Dat heeft voorzitter Vrins van de FNV-bond voor overheidpersoneel en werknemers in de gepremieerde sector, de AbvaKabo, gisteren gezegd op de bondsraad in Utrecht. De AbvaKabo vindt het onverteerbaar dat er wordt ge sproken over lastenverlichting, terwijl de overheid de collectieve voorzienin gen „die men met elkaar wil. niet kan betalen". ,Als men niet in staat is de werknemers die de gezondheidszorg, de bejaardenzorg en het onderwijs over eind moeten houden een fatsoenlijke sa larisverhoging te geven, dan is er een si tuatie ontstaan die ik zou willen om schrijven als puur bedrog", zei Vrins. DEN HAAG - Het Landbouwschap in Den Haag wil dat de regering afziet van het voorge nomen verbod op een groot aantal bestrijdings middelen. Volgens het schap dreigt het verbod veel boe ren en tuinders in moeilijkheden te brengen. Te meer omdat de overheid er niet in slaagt nieuwe, minder schadelijke middelen op de markt toe te laten. Ook de heffing op bestrijdingsmiddelen moet achterwege blijven, aldus het schap. Volgende week maandag debatteert de Tweede Kamer met staatssecretaris Gabor (landbouw) en mi nister Alders (milieubeheer) over het Meerja renplan Gewasbescherming. Daarin staat dat de land- en tuinbouw in het jaar 2000 de helft minder bestrijdingsmiddelen mag gebruiken dan nu. Het huidige verbruik wordt geschat op 20 miljoen kilo werkzame stof per jaar. Het Landbouwschap heeft verklaard zich te zullen inzetten om die doelstelling te verwe zenlijken. Daartoe wil het schap een convenant met de overheid afsluiten, waarin bindende af spraken komen te staan. Als tegenprestatie wil het Landbouwschap dat het kabinet afziet van het voornemen om een groot aantal bestrijdingsmiddelen te verbie den. Momenteel maakt de agrarische sector ge bruik van circa 350 stoffen die in circa 3500 be strijdingsmiddelen worden verwerkt. Naar ver wachting wordt de helft van deze stoffen op ter mijn verboden. „Computertechniek alternatief voor dierproeven" UTRECHT Moderne com putertechnieken kunnen een belangrijke rol spelen bij het voorspellen van de afbraak en giftigheid van geneesmidde len en andere chemicaliën in het lichaam. Daarmee kan de computer het aantal dierproe ven doen verminderen. Dat stelt farmaco-chemicus drs. L. Koymans in zijn proef schrift waarop hij vandaag pro moveert aan de Vrije Universi teit Amsterdam. Koymans vindt dat de door hem ontdek te techniek een vaste plaats verdient naast dier- en labora toriumproeven. DEN HAAG De oppositiepartijen WD. D66 en Groen Links willen een parlementair onderzoek naar het functioneren van de uitvoeringsorganen sociale zekerheid. Aanleiding is het onder zoek van de Rekenkamer dat het falen van de Sociale Verzeke ringsraad (SVR) in 1988 en 1989 als toezichthouder op die uitvoe ringsorganen blootlegt. Het WD-kamerlid Linschoten denkt aan een soortgelijk onderzoek als destijds door de Kamer is inge steld naar de visfraude. D66 en Groen Links constateren dat ook de verantwoordelijke bewindslieden op het ministerie van socia le zaken in gebreke zijn gebleven. Het CDA is terughoudend' over het verzoek van de oppositie. Volgens Biesheuvel is het rap port in zekere zin achterhaald, nu de SVR en staatssecretaris Tei Veld maatregelen hebben genomen om het toezicht te verbete ren. door KOOS VAN WEES DEN HAAG - Het beleid om de Waddenzee te be schermen als natuurge bied wordt verder aange scherpt. Er komt minder ruimte voor visserij, recre atie en militaire activitei ten. Ook zal de vestiging van nieuwe haven- en in dustriegebieden niet meer worden toegestaan. Dat heeft minister Alders vast gelegd in de planologische kernbeslissing (PKB) voor de Waddenzee Er mag geen ha venuitbreiding in zeewaartse richting plaats hebben. Alleen bij kleine aanpassingen en herinrichting van havens kan hierop een uitzondering wor den gemaakt, waarbij toestem ming per geval wordt bekeken. Maar dergelijke plannen mo gen de spanningen op het na tuurgebied van de Waddenzee niet vergroten, zo zei Alders gisteren tijdens de presentatie van de PKB-Waddenzee. De PKB beoogt een verdere be scherming te bieden aan de Waddenzee als natuurgebied. Een van de middelen daartoe vormt de beperking van de mossel en- kokkelvisserij tot bepaalde gebieden in vooral het oostelijk deel van de Wad denzee. Daar zal een experi ment worden gestart met mos selpercelen die stormgevoelig zijn en waar wordt gezocht naar een verbetering van de vangst-, verzaai- en teelttech nieken. Nu is de verhouding tussen opgevist mosselzaad en de produktie van „marktwaar dige mosselen in het Wadden gebied- „ongunstig", aldus de PKB. Voor het experiment moet eerst een milieu-effec trapportage komen. Een defi nitieve toewijzing van dit ge bied voor de mosselteelt zal ten koste gaan van mosselteelt elders, zo liet Alders gisteren nog eens expliciet weten. In de PKB wordt het beleid voor de winning van delfstof fen (olie en gas) gehandhaafd. Dat betekent dat geen vergun ning wordt gegeven voor bo ring in gebieden waarvoor nog geen concessies zijn uitgege ven. Voor de gebieden waar voorwei een concessie is. maar waar in onderlinge afspraak met de oliemaatschappijen NAM. Mobil en Petroland tot 10 januari 1994 vooralsnog niet geboord wordt, richt de PKB zich op verlenging van dit „moratorium". Binnenkort wordt het overleg hierover met de oliemaatschappijen geo pend. Ook voor het aanleggen van buisleidingen zullen geen nieuwe vergunningen worden verstrekt, „tenzij internationa le belangen dit onmogelijk ma ken". In dat geval zal de nieu we buis nabij al bestaande buisleidingen moeten worden gelegd. De aanleg van een onder grondse hoogspanningsver binding tussen Nederland en Noorwegen, nodig voor de in voer van elektriciteit, zal de Waddenzee doorkruisen. De keuze van het tracé hangt af van een milieu-effectrapporta ge, zo meldt de PKB. De aanleg van windmolens voor de opwekking van ener gie kan alleen in gebieden waar de horizon al zo is aange tast dat ze niet zorgen voor ver dere verstoring. Clusters van windturbines zijn volgens de PKB mogelijk bij Harlingen, Lauwersoog, Delfzijl, de Eems- haven en Den Helder. Op de Waddeneilanden zelf mogen er maximaal drie windturbines per eiland komen. De moge lijkheid windmolens op de Af sluitdijk te plaatsen laat de PKB nog open. Wat betreft de militaire activi teiten richt het kabinet zich op een verdere vermindering, door verplaatsing of beëindi ging van die activiteiten. Zo kunnen enkele schietterrei- nen worden gesloten. Het ka binet heeft voor het militair vliegverkeer het gebruik van de laagvliegroute boven het Waddenzeegebied voorlopig opgeschort, in afwachting van een onderzoek naar andere laagvliegmogelijkheden in West-Europa. Voettocht door (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - De Federa tie van Kurdische Vereni gingen in Nederland heeft minister Van den Broek gevraagd zich krachtiger op te stellen tegen ,,het volkomen buitensporige optreden" van het T\irkse leger. De minister heeft, zoals be kend. „bezorgdheid" uitge sproken, maar het optreden van de Turkse militairen niet veroordeeld. De Federatie vraagt de minister zich er voor in te spannen dat het probleem van de Kurden op de interna tionale politieke agenda komt. Het optreden van de Turkse overheid is volgens de Federa tie van Kurdische Verenigin gen op één lijn te stellen met de Iraakse acties van vorig jaar. Zij is bezorgd over de bombardementen van het Turkse leger, „met onder an dere Europees wapentuig", op Kurdische vluchtelingenkam pen. Volgens Ankara gaat het om kampen van „terroristen", maar ooggetuigen hebben ge meld dat burgerdoelen zijn ge troffen. De Turkse premier, Demirel, heeft Nederland openlijk ge prezen voor het begrip dat het door HILDEBRAND BIJLEVELD DEN HAAG - Minister Ter Beek van defensie wil de landmacht sterk ver kleinen en al in 1993 de uitgaven aanzienlijk ver lagen. De hoofdstrijd macht moet vervangen worden door kleinere mo biele eenheden. De minister wilde zelf niet be vestigen dat zijn voorstel op een flinke bezuiniging neer zal komen, maar een topambte naar erkent dat de bewinds man via een herstructurering van de krijgsmacht in het de fensiebudget wil snijden. Ook zijn partijgenoot en PvdA-ka- merlid Van Traa ziet in de rede van Ter Beek een aanzet tot verdergaande bezuinigingen. Op een spreekbeurt in Den Haag gaf de bewindsman aan dat met name het eerste leger korps van de landmacht moet inkrimpen. Dat was volgens de Defensienota ook al de bedoe ling, maar het zou pas in 1995 gebeuren. Het eerste leger korps gaat volgens die plan ning terug van 39.000 naar 32.000 manschappen. De mi nister wil nu al in augustus van dit jaar beslissen over een in krimping die reeds volgend jaar aanvangt en op den duur veel verder gaat dan de eerste plannen. Verder overweegt de minister de dienstplicht af te schaffen. Aanvankelijk was Ter Beek daar tegen, omdat dit het maatschappelijk draag vlak van het legér zou verklei-, nen. De herziening van de krijgsmacht kan volgens Ter Beek plaatsvinden nu de drei ging vanuit de Sovjetunie is weggevallen. Europese toer Van Traa verwacht dat door Ter Beeks plannen volgend jaar reeds een aanzienlijke be zuiniging zal plaatsvinden. Hij kan niet zeggen om welke be dragen het gaat. Op de begro ting 1993 staat volgens de De fensienota een bedrag van 13,7 miljard. Daar gaat in het kader van de tussenbalans 310 mil joen af. In de PvdA-fractie wordt er van uitgegaan dat er minstens enkele honderden miljoenen extra bezuinigd kunnen worden in 1993. De WD ziet eveneens in de rede van Ter Beek de eerste aanzet tot een bezuinigings voorstel. Het liberale kamerlid Van Heemskerck Pillis-Duve- kot vindt dat de bewindsman Minster Ter Beek FOTO:SP te gemakkelijk spreekt over het wegvallen van de dreiging uit de voormalige Sovjetunie. Bovendien is zij van mening dat de defensieminister te veel op de Europese toer gaat. Ter Beek legde er gisteravond de nadruk op dat Nederland niet langer zelfstandig zal optreden met zijn leger en alles wil in-' zetten in het kader van de Ver enigde Naties en de Westeuro- pese Unie. CDA-kamerlid Frinking deelt de opvatting van Ter Beek dat de hoofdmacht van de land macht verkleind kan worden. Hij sluit niet uit dat het extra besparingen oplevert, hoewel hij daar in de rede van Ter Beek geen aanleiding voor ziet. Aangenomen wordt dat Ter Beek gisteren een politiek sig naal afgaf aan minister Kok van financiën, die deze week de kaderbrief presenteerde en daarin een voorschot doet op' de begroting 1993. Daaruit blijkt dat er nog een bezuini ging van 1,4 miljard gulden in gevuld moet worden. Ter Beek zei gisteravond in zijn rede dat ten onrechte steeds gesproken wordt over bezuinigingen. „Een kleinere' krijgsmacht vergt weliswaar' minder materieel, maar perso neel en materieel worden wel steeds duurder. Daarnaast leg gen nieuwe activiteiten zoals dure vredesoperaties en hu manitaire hulp een toenemend' beslag op de defensiemidde len. En als de dienstplicht wordt afgeschaft zal dat be langrijke. financiële gevolgen hebben", aldus de bewinds man. De Nederlandse Dmie Hagedoorn (links) is een van de dertig Europeanen die in Amerika aan een voettocht is begonnen tegen testfaciliteiten voor nucleaire wapens. Hier wandelt Dinie in gezelschap van een Duitse loopster. De tocht gaat van St. Mary's in Georgia naar de testfaciliteiten in de staat Nedevada en gaat over een afstand van ruim 4000 kilometer. FOTO: AP voerders van CDA (Koffeman) en WD (Weisglas) onver murwbaar. Zij beschouwen de regering-Demirel juist als van goede wil, omdat deze zegt te streven naar liberalisering en democratisering van Turkije. Wanneer Demirel geconfron teerd wordt met gewelddadige aanslagen van „de extremisti sche, zelfs terroristische en zwaar bewapende vijfduizend strijders van de Kurdische PKK-partij", heeft hij het recht zich te verdedigen. Hij dient alleen wel te beseffen dat er evenredigheid moet zijn tus sen doel en middelen en moet daaraan zonodig telkens op nieuw herinnerd worden. Minister Van den Broek wees er verder op dat het beleid van de Nederlandse regering mo menteel niet uitgaat, zoals de PvdA-fractie veronderstelde, van het niet-leveren van wa pens aan Turkije. Integendeel, het ministerie van defensie moet eéh beslissing nemen over de leverantie van vele duizenden anti-tankmijnen. Het gaat hier om explosieven die het Nederlandse leger wil afdanken. Van den Broek, Kof feman en Weisglas lieten er geen twijfel over bestaan dat deze mijnen gerust naar Tur kije mogen worden ver scheept. Of dit ook snel zal ge beuren, staat echter nog te be zien. Minister van defensie is de PvdA'er Ter Beek en die zal onder de huidige omstandig heden geen haast hebben met het afhandelen van deze zaak. Minister Van den Broek tijdens het kamerdebat over de Kurden. FOTO: ANP heeft getoond voor de militaire acties. Merkwaardigerwijs waren alle deelnemers aan het debat in de Tweede Kamer Het er over eens dat het optreden van de Turkse veiligheidstroepen de afgelopen maand tegen de tien miljoen 'eigen' Kurden niet door de beugel kon. Het uit el kaar schieten van massade monstraties. het inzetten van tanks daarbij en het bombar deren van Kurdische steden en dorpen werd van links tot rechts diep betreurd. De gees ten scheidden zich pas bij het trekken van consequenties. PvdA. Groen Links en D66 vin den dat het Turkse geweld be straft moet worden. Deze frac ties spiegelen zich daarbij aan de regeringen van Duitsland en Oostenrijk die beide een wapenembargo tegen Turkije hebben ingesteld. Desondanks bleven minister Van den Broek en de woord- DEN HAAG - De herzie ning van de algemene bij standswet dreigt uit te monden in bestendiging van de huidige onwerkba re praktijk. Er komen bo vendien nieuwe bureau cratische regels bij. Dat voorspellen de directeuren van de sociale diensten (Divo- sa). de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) en een commissie van twintig so ciale diensten van grote ge meenten in een gisteren gepre senteerde nota met tien voor stellen voor een betere en uit voerbare bijstandswet. Het belangrijkste is meer speelruimte voor de gemeen ten. Wat niet direct in de wet hoeft te worden vastgelegd, moeten gemeenten zelf kun nen bepalen. Hoofdlijnen De bijstandswet moet ook niet alles tot op de punt en komma voorschrijven. Het moet gaan om een wet op hoofdlijnen. Daarmee wordt ook de fraude gevoeligheid verminderd: een eerste aanzet daartoe is het verminderen van het aantal leefvormen in de bijstandswet. Inkomsten moeten eenvoudig en gemakkelijk worden verre kend met de uitkering. Nu is dat een vaak zeer ingewikkel de. voor de cliënt niet inzichte lijke materie. De sociale diensten vinden dat ook van iemand die bijstand aanvraagt niet meer moet wor den gevraagd dan strikt nodig is voor bepaling van de uitke ring. Mi vtjou wet hidden ils Ir tem) uktd r J/rrn Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Fit Met z'n stropdas op de rug probeert deze ambtenaar alvast een van de hometrainers die in de voormalige atoomkelder van het Provinciehuis in Den Haag staan opgesteld. De belangstelling voor de fitness-ruimte, die gisteren officieel is geopend, is enorm. Van de 1200 ambtenaren hebben er zich 600 aangemeld van wie'er 200 op een wachtlijst moesten worden geplaatst. FOTO: ANP gul jW he JerrnSeyrldif^ {/re mar ditje rutt uil fli/dt

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4