„Bisschoppen zien problemen wel, maar lossen ze niet op" FNV stapt uit Lourdesreizen Bijzonder hoger onderwijs kan studenten weigeren C^wiócSourant GEESTELIJK LEVEN OPINIE Transporten Mensen in Nood naar Albanië hervat Pro-Life-organisaties fel gekant tegen regeringsstandpunt Joden demonstreren tegen zaligverklaring van koningin Isabella Gesprekken met Acht Mei Beweging gaan door Omroeppastor Verreijt hoofd godsdienst KRO-tv Extra kerk in Las Vegas voor gokkende katholieken COMMENAAR Ziektekostenjugle JT £eid&(Soma/nt woedag 1 april 1992 DEN BOSCH - De rooms-katholieke hulporganisatie Mensen in Nood heeft de wekelijkse transporten met hulpgoederen naar Albanië hervat. De transporten, die begin deze maand begonnen, werden twee weken geleden stopgezet op aandringen van de Albanese zuster organisatie Caritas Albanië, in verband met de verkiezingen van vorige week. De organisatie was bang dat gewelddadige acties de distributie van de hulpgoederen onmogelijk zouden maken. Het is echter rustig gebleven in het land en Caritas Albanië heeft in middels de distributie van hulpgoederen weer ter hand geno men. De hulpgoederen worden gedistribueerd in zieken-, bejaar den-en weeshuizen, waar de nood het hoogst is. Mensen in Nood wil de hulptransporten gaan verdubbelen. In april worden goe deren ter waarde van 1 miljoen gulden naar het land overge bracht. De ladder van het leven zit vol splinters maar die merkt alleen hij die naar beneden glijdt AMSTERDAM - De FNV is niet langer betrokken bij de organisatie van Lourdesreizen voor zie ken, die sinds 1925 wor den georganiseerd. De organisatie van de bede vaarten is vanaf dit jaar volle dig in handen van vijf samen werkende ziekenfondsen. ..De ziekenfondsen zijn ver weg gegroeid van de vakbewe ging". aldus FNV-bestuurder J. van Hoof. Hij vertegenwoor digde tot voor kort namens de FNV de belangen van katholie ke werknemers in het bestuur van de stichting Comité Lour- desbedevaart van het NKV. dat haar taken nu voortzet als stichting Nederlandse Lour- desbedevaart voor Zieken. De selectie van kandidaten en de financiering van de reizen was al volledig in handen van de betrokken ziekenfondsen. ..Zowel de ziekenfondsen als het FNV constateerden dat de zetel van het FNV in de stich ting in feite overbodig is ge worden", aldus Van Hoof. „We hebben daarom in goed over leg besloten uit het bestuur te stappen." Hij voegt er aan toe dat de FNV zich steeds meer concentreert op zijn kernactiviteiten. „De organisatie van de bedevaart stochten behoort niet tot de di recte belangenbehartiging. Voor ons is in deze organisatie dan ook geen taak meer weg gelegd". aldus Van Hoof. De Katholieke Arbeiders Be weging (KAB) nam in 1925 het initiatief tot de organisatie van bedevaarten naar Lourdes on der eigen leden. In 1955 nam het NKV die taak over. De rei zen waren vooral bedoeld voor de leden van de eigen zieken fondsen. I FRIEDA PRUIM DIESSEN - In de bis- schoppelijke brief 'In Christus' Naam' signale ren de bisschoppen welis waar problemen rond sa cramentenbediening en ambt, maar zij leveren geen bijdrage tot- oplos sing van die problemen. Dat schrijft de Mariënburgver- emging in een eerste reactie op het onlangs verschenen her derlijk schrijven. De brief was mede een reactie van de bisschoppen op de me dedeling van voorzitter P Jan sen van de vereniging tijdens het jaarlijkse congres in maart 199 i. Jansen zei dat in sommi ge plaatselijke afdelingen van de vereniging leken voorgaan in eucharistievieringen. „Het onderscheid tussen ge wijde en niet-gewijde pastores wordt aangescherpt, terwijl van ruimere criteria voor toela ting tot de gewijde ambten geen sprake is", aldus de Ma- riënburgvereniging in haar re actie. Veel van de 5000 leden van de vereniging delen niet de angst van de bisschoppen voor ver vaging en versluiering van de eigen betekenis van het gewij de ambt en van verschillende soorten vieringen. Helderheid De Mariënburgvereniging waardeert de helderheid waar mee de bisschoppen hun visie uiteenzetten. „Het verhelde ren van standpunten, ook waar dit tegenstellingen mogelij kerwijs aanscherpt, kan op den duur een vruchtbare uit werking hebben", meent de vereniging van progressieve katholieken. Hoewel de bisschoppen in hun brief het belang van het alge meen priesterschap van alle gelovigen erkennen, leggen zij de nadruk op hun eigen func tie waar het gaat om het bewa ren van het 'erfgoed van het geloof. Net als de bisschoppen erkent de Mariënburgvereniging de eigen plaats van het leergezag binnen de geloofsgemeen schap. Zij ziet echter „primair de totaliteit van het godsvolk als de drager van het christe lijk geloof." Binnen enkele maanden zal de Mariënburgvereniging samen met de Acht Mei Beweging, de Federatie Verenigingen Pasto raal Werkenden (VPW) en de Vereniging voor Gehuwd en Ongehuwd Priesterschap (GOP), een uitgebreide reactie geven op de*brief. In een eerste reactie prezen zij de milde toon van de brief, maar constateer den zij ook dat de tekst „een sfeer van theologische zelfde fensie" ademt. Zij ervaren het als een gebrek dat zij betrok ken zijn bij de voorbereiding van de brief. Hoog steigerwerk Liefst drie maanden werk zat er in het opbouwen van het steigerwerk tot een hoogte van 70 meter rond om de toren van de Eusebiuskerk in Arnhem. In totaal wordt 83 meter van de 95 meter hoge toren in de steigers gezet. De steigers zijn nodig voor de restauratie van het bouwwerk. FOTO:ANP DEN HAAG - Het rege ringsstandpunt inzake eu thanasie is ethisch, juri disch en praktisch on deugdelijk. Dat schrijven een aantal orga nisaties. voor een deel aange sloten bij het Pro Life Overleg PLatform (PLOP), in een peti tie. die werd aangeboden aan mr. W. Swindels-Rozendaal. voorzitter van de Vaste Kamer commissie van Justitie. De Tweede Kamer bespreekt deze week het regeringsstand punt dat er volgens de organi saties op neerkomt, dat ruimte wordt gegeven aan opzettelij ke levensbeëindiging „met of zonder dat daartoe een wens is geuit". „Dit is in strijd met arti kel 2 van het Europese Ver drag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden." De ondertekenaars van de pe titie menen dat de aanvaar ding van het kabinetsstand punt tot een „blijvende en die pingrijpende tweedeling" in de Nederlandse gezondheids zorg zal leiden: artsen en ver pleegkundigen die „het doden van de patiënt als uiterste mo gelijkheid" open houden te genover degenen die zich „on veranderd willen laten leiden door het Hippocratische uit gangspunt." De onderteke naars menen dat deze groep artsen en verpleegkundigen geen volwaardige plaats in de gezondheidszorg meer kan in nemen. In tegenstelling tot het kabinet vinden de organisaties hulp bij zelfdoding niet in overeen stemming met de huidige me dische ethiek. „Doden is per definitie geen geneeskunst en kan derhalve nooit onder de medische ethiek vallen", schrijven zij. Volgens de 22 ondertekenende organisaties komt het rege ringsstandpunt erop neer „dat de artsen hun eigen handelen toetsen aan zorgvuldigheids normen die door henzelf naar voren zijn gebracht." Zij ach ten dit een onaanvaardbare aantasting van de rechtsstaat en roepen de leden van de Tweede Kamer „zeer drin gend" op deze weg niet in te slaan. De petitie is onder meer onder tekend door de Nederlandse Patiënten Vereniging, de Vere niging ter Bescherming van het Ongeboren Kind en de Ver eniging De Christenvrouw. ROME - Ruim tweedui zend joden hebben dins dag op het Sint Pieters plein in Rome gedemon streerd tegen een mogelij ke zaligverklaring van ko ningin Isabella, die 500 jaar geleden de opdracht tot de jodenvervolging in Spanje gaf. Zij droegen daarbij spandoe ken met teksten als 'verdoem de Isabella' en 'neen tegen evangelisatie'. „Wij zijn abso luut tegen een zaligverklaring omdat Isabella verantwoorde lijk voor veel leed was." aldus een van de demonstranten. Vorig jaar schortte het Vati- caan het proces tot zaligverkla ring op. zogenaamd omdat de voorbereiding nog niet was af gesloten. Vooral van joodse zij de waren protesten bij het Va- ticaan binnengekomen. Door de herinvoering van de Inquisitie had Isabella de jo den gedwongen of tot de Rooms-Katholieke Kerk over te gaan of het land uit te vluch ten Ook joeg ze de laatste moslims (Moren) het land uit. Verder heeft Columbus in haar opdracht de reis naar Latijns- Amerika ondernomen die tot jaranlange onderdrukking door Spanje leidde. Beeld van de demonstratie in Rome BREDA - De bisschop pen R.Ph. Bar van Rotter dam en H.C.A. Ernst van Breda zetten de gesprek ken met het bestuur van de Acht Mei Beweging ge woon voort. Zij achten daarvoor voldoende basis aanwezig, zo bleek aan het eind van het vierde ge sprek tussen beide bisschop pen en het bestuur van de be weging Volgens een commu niqué willen alle gesprekspart ners verder gaan met het ge stalte geven aan geloven in onze tijd met respect voor ie ders plaats en verantwoorde lijkheid in de kerk. Zij tonen respect voor ieders plaats en verantwoordelijkheid in de kerk en zyn bereid blokkades die verdere contacten verhin deren. uit de weg te ruimen. Het bestuur van de beweging heeft de bisschoppen geïnfor meerd over de slotviering van de manifestatie van 9 mei in Utrecht. HILVERSUM - Omroep pastor drs. L.C.J. Verreijt is benoemd tot hoofd godsdienstige program ma's van de KRO-televi- sie. Hij volgt per 1 mei drs. M. ter Steeg -Van Wayenburg op. Zij heeft besloten de KRO te ver laten. omdat haar echtgenoot, dr. L. ter Steeg, in de directie van de katholieke omroep is benoemd. Verreijt. priester van het bis dom Den Bosch, werd per 1 au gustus 1987 pastor bij het om roeppastoraat in Amersfoort. Verreijt zal de komende maan den zijn werk voor het omroep pastoraat afronden. Hij blijft beschikbaar voor de St. Fran- ciscus Xaverius-parochie in Amersfoort, die haar eucharie- vieringen in dezelfde kerk als het omroeppastoraat houdt. De nieuwe functie van Verreijt staat los van het besluit dat de KRO en het aartsbisdom Utrecht onlangs hebben geno men om na achttien jaar een nieuwe lokatie voor het Om roeppastoraat te zoeken. Een besluit daarover zal op zijn vroegst dit nejaar vallen. Bij weigering grondslag te onderschrijven DEN HAAG - De PvdA is onder druk van coalitie partner CDA alsnog ak koord gegaan met een wetswijziging die bijzon dere instellingen in het hoger onderwijs het recht geeft van studenten te verlangen dat zy de grondslag van de instel ling onderschrijven. Studenten die dat niet doen. kunnen worden geweigerd of verwijderd. Dat kan alleen niet. wanneer er voor de be trokken student geen moge lijkheid is de opleiding aan een andere instelling te volgen. Het CDA en de kleine christe lijke partijen RPF. GPV en SGP wilden dit per se in de Wet op het hoger onderwijs en wetenschappelijk onderzoek (WHW) opnemen. Tijdens de behandeling van de WHW dreigde woordvoerder Lansink namens de CDA-fractie des noods tegen het hele wetsvoor stel te zullen stemmen. De opstelling van de PvdA werd dinsdag gehekeld en ge hoond door de woordvoerders van de oppositie. WD-woord voerder Franssen constateerde met Lankhorst van Groen Links dat de PvdA onder het juk van het CDA wras doorge gaan. D66-woordvoerder Nuis zei dat deze wijziging instellin gen op „een achterbakse ma nier" de mogelijkheid geeft studenten te verwijderen. PvdA-woordvoerster Netelen bos verdedigde de opstelling van haar fractie door onder an dere op te merken dat het hier louter ging om 'symbool-wet geving'. vooral gericht op re formatorische hogescholen. Zij kreeg steun van PvdA-mi- nister Ritzen (onderwijs en we tenschappen). die erop wees dat in zijn wetsvoorstel al im pliciet was opgenomen dat ie dere student wordt geacht de doelstelling van de betrokken instelling te onderschrijven. CDA-woordvoerder Lansink FOTO SP Het CDA-voorstel komt op het zelfde neer. aldus Ritzen. Rit zen had overigens eerder be zwaar gemaakt tegen het CDA- amendement maar ging er als nog mee akkoord nadat Lan sink de kwestie hoog had op gespeeld. LAS VEGAS - Las Vegas is zo populair bij rooms- katholieken, dat de plaat selijke kerk de grootste moeite heeft hen op te vangen. Jaarlijks bezoeken ongeveer 22 miljoen mensen de stad van de casino's en nachtclubs, van wie ongeveer een kwart katho liek is. De animo om de zon dagse mis bij te wonen is bij deze katholieken zo groot, dat tien missen per weekend in de 1000 zitplaatsen tellende ka thedraal van de Engelbewaar ders niet meer volstaan. Daar om wordt nu aan de andere zij de van The Strip (de strook van 10 kilometer van hotels, casi no's en nachtclubs) een extra kerk gebouwd, die nog eens 2000 mensen kan bergen. Het gebouw moet begin 1993 klaar zijn. „Op grote feesten zoals Pasen moeten we nu letterlijk de straat op om de communie uit te delen", zegt pastor Jim Be- van. die rector van de nieuwe kerk van de Allerheiligste Ver losser zal worden. De bouw van de nieuwe kerk kost ongeveer 6.5 miljoen gulden, waarvan 2 miljoen dollar al is bijeenge bracht. „Een groot deel van het geld is afkomstig uit de gokin- dustrie", aldus Bevan. 15 procent van de 1,2 miljoen zielen tellende bevolking van Nevada is katholiek. De Rooms-Katholieke Kerk is daarmee het grootste kerkge nootschap in deze staat. „In het oosten van het land moeten ze kerken sluiten, maar hier kunnen we ze niet snel genoeg uit de grond stam pen", aldus Bevan. „Zondag is voor veel bezoe kers de laatste dag in Las Ve gas", vertelt hij. „Ze kijken dan in hun portemonnee en hebben alleen nog maar fiches. Die gooien ze dan maar in de eollectezak." De kerk zet de fi ches om in geld en verdient zo een aardig zakcentje aan de toeristen. Zelfstandig - Het concilie van de Russisch-Orthodoxe Kerk, het hoogste bestuursorgaan, beraadt zich over het verzoek van de Oekralns-Orthodoxe Kerk om zich los te maken van het patriarchaat van Moskou. Een zelfstandige Oekraïns-Or- thodoxe Kerk zou dezelfde sta tus krijgen als de orthodoxe kerk van bijvoorbeeld Grie kenland. Zo n besluit zou de grootste afsplitsing in de ge schiedenis van de Russisch- Orthodoxe Kerk zijn. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Den Haag J Zuur te Lochem; naar IJzendoorn W.P Emaus. kandidaat te Tholen Aangenomen naar Voorthuizen A. Visser te Putten, die be dankte voor Waddinxveen het plan-Simons hangt aan e zijden draadje en ook staatssecretaris Simons zelf bung inmiddels aan een ste vig touw, waaraan hij politiek gen opgehangen dreigt te worden. Al moet worden gezegd cSimons één van de wei nige politici is die ergens voor sta toch heeft hij de politie ke problemen aan zichzelf te wijtt De stelligheid waarmee hij namelijk zijn reclamespotje tpromotie van zijn plan verbond aan een indrukwekkee premieverlaging van twintig tot dertig procent, breekt m nu op. Wie niet waar maakt wat hij heeft beloofd, roept problemen over zichzelf af. dat betekent niet dat Simons darzaak is geweest van de kostenstijgingen in de gezondheêorg. Dat verwijt wordt iets te gemakkelijk gemaakt en daj ten onrechte. De eerste concrete stap op weg naar een bsverzekering is immers pas 1 januari van dit jaar gezet in vorm van de overheve- ling van de medicijnen naar de A^Z. De kostenstijgingen hebben echter betrekking op de dijaren die daar aan voor-1 af gaan. Daar draagt Simons dus einlijk geen politieke ver- antwoordelijkheid voor. Ook het pi-Simons zelf werkt niet direct kostenverhogend, zoals déVD permanent sugge- reert. Dat is althans nog door niemd bewezen. dat Simons niet verantwoordelijk voor de kostenstijging en de premieverhogingen, betekerjehter niet dat hij onge- straft premieverlagingen in de aar,eding kan doen zonder zich rekenschap te geven van deerkelijke kostenstijgin gen. Bovendien kan hij zijn plan \>r een nieuw ziektekos- I tenstelsel niet waarmaken als hij n- duidelijk aangeeft hoe de kosten in de toekomst moeten wden beheerst. Deze kos tenbeheersing is nu de eerste raivoorwaarde geworden. Het verplichte eigen risico waar hetDA inmiddels mee ver groeid lijkt te zijn is weliswaar eemogelijkheid, maar de vraag is of de ziektekosten in hun aèmeenheid daardoor af nemen. De drempel in de vorm var-en eigen bijdrage moet namelijk al heel hoog worden wilh mensen daardoor se rieus kostenbewust worden. er zullen dus ook andere 'oeheerngsmaatregelen getrof fen moeten worden die nog wel ets ingrijpender kunnen zijn. En dan gaat het om pijilijke zeen als budgetverlagin gen en het gedeeltelijk loslafen van wettelijke prijzensysJ teem (de vergoeding van haidelingi). Bij die discussie zou de opwinding en het politiece gestthel over het verplichte eigen risico wel eens bleek lunnen aan afsteken. Het losla ten van wettelijke vastgestede prijza en vergoedingen in de gezondheidszorg kan grote oroblerm opleveren als zieken huizen op die manier gedwcigen wolen rendabeler te draai en. Mochten de fracties vai CDA e PvdA daar niet uitko men, dan doemt het schriloeeld op at CDA-senator Boors- ma deze week opriep. Boorma wil hisartsen buiten de ba sisverzekering houden. Alsnensen huisarts niet direct uit eigen beurs kunnen betaln moeterze op vrijwillige basis maar een eigen verzekcrir? afsluiten meent Boorsma. Zijn plan is precies de opmaat v>or datgeE wat voorkomen moet worden. Die suggestie lijktiamelijk vrdacht veel op de ziek tekostenjungle in de Vereigde State waar alleen de sterk- sten het winnen en allee, mensen net hogere inkomens goed zijn verzekerd. Simons zal nu dus oveide brug roeten komen met een nieuwe versie van zijn zietekostenpln, zeg maar: het plan- Simons-II. En het zou weselijk zijn ils in de inleiding van dat plan een welgemeencfexcuus is Ogenomen voor de ge wekte valse hoop in zijn vcige plan. Wij gewen. \har niet in: "eigenschuld dkke bult." - IS 111)2 |L Aiirtr.tini Pit Uitgave: Westerps bv (maakt deeliit van Sijthofl Pers bv). Kantoor redactie Apothetedijk 34, Leiden. Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling: Stationsg 37. Leiden. Telefoon: 071 - 12244 Telefax 071 - 13041 Postadres: Postbusl2300 AA Leidei. Hoofdkantoor: Telefoon: Telefax Postadres Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17 00 uur Directeur/hoofdredacteur J Lee Adjunct-hoofdredacteur J Tinirs Koopmsstraat 9. 2288 BC Rijswijk 070 - 3tl 933 070 - 35 717 Postbu». 2501 CA Den Hag Secretariaat directie/hoofdred® (tel 070 - 3190 E08): L. van Koot Leiden en omgeving (tel F Buurman. K. van Kester M Roso 1 -14 046/047/48/49): G - J Onvlee (chef-redacteur). i. lOeijn. drs R. Kolde ------ I Koldenhof. M. Kroft. T Pieters en Binnen- en buitenland, financiën economie (tel: 070 - 3190 815): A van Rijn (chef), W Bunscha. drs C van Haersma Buma. A van Holstein. E Huisman, H Jansen, drs Jin Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs K Veraart Sport (tel. 070 - 3190 826): F. trkman (chef), P Alleblas, D. Dijkhuizen. R Langeveld, drs H.-F Ruijl. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): Ansems (coördinator). B Jansma. H Piêt. Geestelijk leven (tel. 070 - 31Ö35) L Kooistra, drs. P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838): M.nvalinka (chef) en S. Evenhuis. Opmaak (tel: 070 - 3190 831)h. Bels (chef), A. de Bruijn, W. Diekstra. L. Henny. J Hofmeester, C de Kier, H.juwmans, H. Schneider Redactie-secretaresse (tel 0'» 3190 819): T Kors. De Leidse Courant maakt vetr gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers enorrespondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie tie nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, een re dactioneel samenwerking9band van negen regionale kranten in Nederland en België De algemene verslgevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs. K. Swiers, M van de Ven en P VogeDe parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H Bijleveld. D Hofld, P. Koopman, D. van Rietschoten en K. van Wees. - het Algemeen Nederlandsirsbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende corresponds^ in het buitenland: drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H Botje (Tu), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg]drs. A. Hiing (Rome), B. van Huêt (Londen), M. de Koninck (Washington), F Lindenka (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W Voordouw (Londen), drs R Vunderir(Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G. van Wijland (Belgrado), F. Wijnands (6n), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft alsivan de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- en publicatierechten van The tjs en The Sunday Times of London Vertaalster drs M de Cocq. 8 30 tot 17.00 uur Nabezorging Telefoon 071 - 122 248 op», t/m vr van 18 00 tot 19 00 uur, op za van 14 00 tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclfcf 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 27,00 per kwartaal 79,80 per jaar 312,65 Bij betaling per acceptgirofcrt per maand 28,20 per kwartaal 82.80 per jaar 318.65 Hel abonnementsgeld die^ooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven ovegjverlenties tel 071 -141 905 Telefax voor uitsluitend attenties 071 -140 680 Voor uitsluitend het doorgm van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473fS 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2