Zorgen over afname politie Noordwijk kiest voor optimaal milieubeleid I Leidse raad dankt Voorschoten voor protest regiokorps Bouwplan Zilveren Kruis ondervindt weinig weerstand CeidoeGomont DUIN- EN BOLLENSTREEK 15 Rotte kies Hoofdstraat Valkenburg verwijderd Geluk bij een ongeluk Noordwijk sluit contract met VAM I Gouden trouw in Sassenheim Bavomuseum trekt meer bezoekers Groen Beeklaan moet blijven I ADVERTENTIEBEDRIJF WOENSDAG 1 APRIL 199? VALKENBURG De rotte kies aan de Hoofdstraat in Valkenburg zal na jarenlang touwtrekken eindelijk verwijderd worden. Het gaat om het pand van loonploe- gersbedrijf De Vries. Na langdurig overleg met De Vries heeft de gemeente overeen stemming bereikt over verhuizing van de firma naar de Luit Kat- laan in het Duyfrak. De Vries ontvangt 318.000 gulden als ver trekpremie en levert daarvan weer 83.000 gulden in voor de grond in het Duyfrak. Dat maakte wethouder M. Vos gistern be kend tijdens de commissievergadering voor financiële zaken. De kwestie rond het bedrijf van de gebroeders De Vries speelt al ja ren. Eerder probeerde de gemeente de firma tevergeefs via de rechter te verwijderen. Het betreffende terrein aan de Hoofd straat is bestemd voor de bouw van een aantal aanleunwoningen voor bejaarden. door MARIJKE DEN HOLLANDER NOORDWIJK - De Noordwijkse wethouder V. Salman (CDA) van mi lieuzaken kan rekenen op een krappe meerderheid voor de invoering van een optimaal milieubeleid. In een onlangs gepresen teerd uitvoeringspro gramma werden drie mo gelijke varianten belicht. Tijdens bespreking van de nota bleken WD en Groen Links zonder meer akkoord met een werkprogramma, waarbij aandacht wordt ge schonken aan alle in de ge meente spelende milieupro blemen. Het CDA toonde zich verdeeld. E. Zandwijk-van Hage had problemen op het gebied van hinderwetvergunningen voor bedrijven. Zij behield haar stem voor tot de raadsvergade ring. Partijgenoot E. Boven kerk vond dat „een verstandig mens nooit tegen kan zijn" en koos voor de optimale variant. Hij zei het heel plezierig te vin den dat de gemeente middelen heeft gevonden om het milieu beleid gestalte te geven. In to taal zal er 324.000 gulden nodig zijn om het milieu uitvoerings programma op de rails te zet ten. Dat geld is nodig voor het aanstellen van twee gespeciali seerde krachten die op tijdelij ke basis worden ingehuurd. B. Cassee-van Noppen (NB) toon de zich gisteren bezorgd over het feit dat de benodigde fi nancien uit het gereserveerde potje voor renovatie van riolen is gehaald. Op zich noemde ze het een goede zaak om nieuw beleid in te ruilen voor oud be leid. „Maar het voor ons uit schuiven van het vernieuwen van de riolering maakt ons wel een beetje benauwd". Als voor beeld haalde ze het uitbagge ren van de Schie aan. „Dat vuiltje hebben we ook een hele tijd voor ons uit geschoven, met als resultaat dat de wet houder openbare werken nu in de problemen zit". Salman kon haar echter gerust stellen met de mededeling dat recentelijk pnderzoek van de Noordwijkse riolering had uitgewezen dat er geen sprake is van onder grondse accute of urgente knelpunten. Zowel Cassee als A. Prins (PvdA) waren met hun fractie nog niet tot overeen stemming gekomen over een eensluidend standpunt. Groen Links ging volledig mee met het college-voorstel en koos dus voor maximale uitvoering. SASSENHEIM - Een 17-jari- ge jongen uit Sassenheim hield aan zijn aanrijding met een auto gisteren slechts een gekneusd bovenbeen over. Op de Rijksstraatweg wilde hij uitwijken omdat hij dacht dat een achteropkomende auto van plan was rechtdoor te rij den. De auto stopte echter keu rig. De bromfietser kwam raakte bij zijn uitwijkmanoeu vre in de clinch met een slag boom en het bijbehorende paaltje, die een inrit afsloten waar de automobilist naartge wilde. door MARIJKE DEN HOLLANDER Idoor JOOP PEETERS VOORSCHOTEN - De sterke daling van het aan tal politiemensen in het nieuwe politiedistrict Lei den/Voorschoten baart de gemeente Voorschoten zorgen. Dat bleek gister avond tijdens de commis sie algemene zaken, waar commissaris J. Molenaar, de inrichter van het dis trict Leiden/Voorschoten, zich kwam voorstellen. De heer Molenaar deelde de zorg over de politiesterk te. Nu tellen Leiden en Voorschoten samen 356 personeelsleden. Dat wordt teruggebracht tot 232 mensen. Vast staat wel dat 28 politie-assisten- ten met een beperkte taak aan het nieuwe korps toe gevoegd zullen worden. De gehele commissie was van mening dat het terugbrengen van het aantal mensen een miskenning is van de proble matiek van de stad en de on middellijke omgeving. De sterkte moet dusdanig zijn dat de politie haar taken naar be horen kan uitvoeren, aldus de commissie. Burgemeester P. Cannegieter benadrukte dat Voorschoten nimmer een politiewijk van Leiden mag worden. De pro blemen in Voorschoten zijn duidelijk anders dan die in de stad Leiden. De gemeenteraad blijft een controlerend orgaan, maar in hoeverre een gemeen teraad invloed kan uitoefenen op het te voeren beleid van de politie is nog niet duidelijk. De indeling van Voorschoten bij de stad Leiden vond de com missie eigenlijk een vreemde zaak. Beter was het geweest een samenwerking te hebben met Leidschendam, Wasse naar en Voorschoten. „Het ge vaar bestaat dat Voorschoten ondergesneeuwd wordt door de stadsproblematiek. Voorlo pig leggen we ons niet als een mak schaap neer bij de beslis sing om de politionele sterkte te verminderen en we vertrou wen er op dat ook Leiden niet akkpord zal gaan met de sterk tevermindering", was het standpunt van de commissie. P. den Hartog (PvdA) pleitte voor het opnemen van de Pas veerwaterzuivering als ge meentelijk monument. Bin nen een halfjaar wordt de Dob- bewijk aangesloten op de grote rioolwaterzuivering en daar mee wordt de kleine Pasveer- waterzuivering overbodig. Die waterzuivering, genoemd naar de Voorschotenaar Pasveer, heeft jarenlang door middel van borstels, die het water doen opspringen, voor een mi lieu-veilige zuivering van het water in de wijk gezorgd. Burgemeester P. Cannegieter gaf de toezegging contact op te nemen met de stichting Dioge nes en ïhet het Hoogheem raadschap Rijnland om deze „Pasveersloot", de enige die nog bestaat, te bewaren voor de toekomst. LEIDEN De partijen in de Leidse gemeenteraad lieten gisteravond tijdens de com missievergadering algeme ne bestuursaangelegenhe den merken, meer te hebben aan de burgemeester van Voorschoten dan aan hun ei gen burgemeester Goekoop. De Voorschotense burge meester Cannegieter protes teerde tenminste wegens een tekort aan menskracht bij de nieuw in te delen poli tiedistricten. En dat kon van burgemees ter Goekoop, als Leids hoofd van de politie, niet direct worden gezegd.„Het district 4 (waar Leiden en Voorscho ten onder vallen-red) komt er maar bekaaid vanaf', ver weet WD'er J. Kradolfer Goekoop. Een duidelijk voorbeeld van een dubbele petten-probleem, vond hij: behalve hoofd van het Leid se korps is Goekkop ook be heerder van het regiokorps. Als beheerder van het regio korps had burgemeester Goekoop zijn eigen gemeen te wel erg slecht bedeeld. Kradolfer constateerde dat Goekoop - als hoofd van de Leidse gemeentepolitie - zichzelf als regiokorpsbe heerder geen boze brief schreef, een stunt die Fred Kuijers wel uithaalde toen hij voorzitter van de muziek school èn wethouder van cul tuur was. Zijn PvdA-collega P. Borde wij k viel Kradolfer bij: „Waar is het opkomen voor je eigen gemeente geble ven?" vroeg hij zich even vertwijfeld af. „Maar we heb ben in elk geval de burge meester van Voorschoten nog". Cannegieter schreef in zijn brief aan Goekoop dit maal in zijn rol van beheer der van het regiokorps - eveneens dat het district Lei- den-Voorschoten te weinig mensen krijgt in verhouding tot andere districten. Dit ste delijke gebied heeft gezien het grotere aantal aangiftes recht op meer mensen dan landelijke gebieden, aldus Cannegieter. De Leidse raadscommissie kon zich hier helemaal in vinden. Met de werkdruk is nauwelijks rekening gehouden, terwijl het grondoppervlak van een gemeente wel meetelde. Bor- dewijk: „Als wij wat polders hadden gehad, waar je toch weinig politiezorg nodig hebt. hadden we meer men sen gehad". NOORDWIJK - Behou dens enkele kanttekenin gen, met name wat betreft het aan te leggen parkeer terrein aan de Gooweg, is de voltallige commissie van ruimtelijke ordening van Noordwijk gisteren akkoord gegaan met de uitbreidingsplannen van Verzekeringsbedrijf Zil veren Kruis. C. Verweij van Groen Links noemde Zilveren Kruis van grote betekenis voor de bad plaats. „Natuurlijk moeten we dat bedrijf de nodige armslag bieden, maar ik vraag me wel af of de parkeerbehoefte wer kelijk zo groot is als wordt aangegeven". Zelf geeft het bedrijf aan in to taal 450 parkeerplaatsen nodig te hebben. Deels zal aan die parkeerbehoefte tegemoet kunnen worden gekomen door onderkeldering van de geplan de nieuwbouw. Daarnaast moet er een parkeerterrein ko men aan de oostzijde van de Gooweg/hoek van Berckelweg met een capaciteit van 200 au to's. En daar kon Verweij. on danks de verzekering van wet houder V. Salman dat er be slist geen parkeerplaats te veel zal worden gecreeerd omdat dat tenslotte geld kost. toch niet voetstoots mee akkoord gaan. Hij vroeg zich ook af of de verzekeraar wel een ver voersplan heeft. »,Een derge lijk bedrijf moet er toch voor zorgen dat zoveel mogelijk mensen carpoolen, met het openbaar vervoer komen, of met de fiets", aldus Verweij. „Dat is bovendien nog gezon der ook en goed voor het mi lieu". De man van Groen Links vond verder dat er eerst maar eens een deugdelijk onder zoek moest worden ingesteld naar de werkelijke parkeerbe hoefte. E. van Zandwijk-van Hage (CDA) zei toch al met leedwezen kennis te hebben genomen van de woningbouw plannen van Noordwijk in het gebied waar het Zilveren Kruis-parkeerterrein moet ko men, omdat daardoor goede bollengrond verloren gaat. „Maar als je naar de werkgele genheid kijkt kun je natuurlijk niet anders dan, ja, zeggen te gen de plannen". Ook WD-er J. Smit had er geen moeite mee bepaalde concessies te doen omdat het hoofdkantoor van Zilveren Kruis inmiddels niet meer weg te denken is uit Noordwijk. Jammer vond hij wel dat de twee woonhuizen aan de kant van de Gooweg moeten ver dwijnen. waardoor de entree van Noordwijk een geheel an der aanzien zal krijgen. Aan de andere kant vond hij het een pluspunt dat de karakteristie ke villa op het terrein van het verzekeringsbedrijf gereno veerd wordt. Smit noemde het een „sterk element" dat in de uitbreidingsplannen goed re kening wordt gehouden met de belangen van de buurtbe woners. .Aan de kant waar de woonhuizen staan wordt de zaak niet volgebouwd", zo con stateerde hij tevreden. Wat het parkeerterrein betreft kon de WD, indien nodig, zich zelfs vinden in een capaciteit van de volledige parkeerbehoefte van 450 plaatsen, mits er sprake zou zijn van verdiepte aanleg en veel groen. Stokpaardje Namens de 'PvdA vroeg A. Prins te onderzoeken of er mo gelijk toch ondergronds gepar keerd zou kunnen worden om zo op het dak woningen te kun nen realiseren. „Het gaat wel om 1,5 hectare grond en daar moeten we toch zuinig mee omgaan". Noordwijks Belang haalde weer een oud stok paardje van stal. Volgens B. Cassee-van Noppen is met de komst van het nieuwe parkeer terrein de mogelijkheid daar om shuttlebusjes te laten rij den om strandbezoekers te vervoeren. Dagjesmensen zou den dan hup auto aan de rand van het dorp kunnen achterla ten waardoor de parkeerdruk in Noordwijk aan Zee op zo merse dagen afneemt. „Mis schien is er wat dat betreft een overeenkomst te sluiten met Zilveren Kruis"? De haalbaar heid van dat idee werd door de wethouder echter in twijfel ge trokken. NOORDWIJK - In navol- ging van andere gemeen ten in de Duin- en Bollen streek heeft ook Noord wijk besloten een langdu rig contract af te sluiten met de VAM. Volgens wet houder V. Salman zijn er voldoende garanties dat het vuilafvoerbedrijf de gescheiden aanvoer van afval zal kunnen verwer ken. Het vervoer per trein naar Wijster levert naar verwachting geen proble men op. Bovendien zijn de tarieven redelijk. Tijdens de commissievergade ring milieu zei J. Smit (WD) te begrijpen hoe graag de VAM snel contracten af wil sluiten. „Dat geeft zekerheid". Hij vroeg zich echter af of de pro vincie. als machtig orgaan, op een gegeven moment geen roet in het eten kan gooien en het contract open breken. „En wat gebeurt er als we op een gegeven moment de norm van het aan te leveren vuil over schrijden. In het contract staat dat we het dan binnen twee da gen moeten weghalen. Waar la ten we het spul in dat geval?", zo vroeg A. Prins (PvdA). Vol gens wethouder V. Salman (CDA) is er van alle beloftes van de provincie op vuilver- werkingsgebied bitter weinig terecht gekomen. „Bij de pro vincie staat alles zo n beetje op losse schroeven. Wij kiezen lie ver voor zekerheid. Door het nu aangaan van een langlo pend contract helpen wij de VAM met het opzetten van een nieuw systeem van gesloten composteringUit de woorden van Salman viel op te maken dat hij wat de provincie betreft geen problemen ver wacht en ook wat betreft het eventueel te veel aanvoeren van vuil zal het volgens hem zo'n vaart niet lopen. Het Sassenheims echtpaar Knetsch-Oudshoorn viert deze week het gouden huwelijksfeest De bruidegom heeft zijn hele leven in de bol len gewerkt, terwijT de bruid lange tijd heeft gewerkt in een slagerij. Het bruidspaar, dat momenteel woont in verzorgingstehuis Bernar- dus, heeft zeven kinderen op de wereld gezet. Het gouden paar is nog actief in de bejaardensoos van Bernardus. FOTO: HENK VAN DEN ENDE NOORDWIJKERHOUT - Het Bavomuseum in Noordwijker- hout heeft in 1991 duizend be zoekers meer getrokken dan in het jaar daarvoor. De 3.500 be zoekers kwamen vorig jaar vooral kijken naar de exposi ties over supergrutter De Gruyter en de geschiedenis van de psychiatrie. De tentoon stelling over De Gruyter, die nu nog loopt kreeg landelijke belangstelling van pers en te levisie. Op de geschiedenis van de Bavo en het voormalige Sancta Maria - ook te zien in het museum - kwamen cama- ramensen af van Land in zicht van de AVRO en Van gewest tot gewest van de NOS. Deze laatste permanente expositie heeft tot doel de vooroordelen tegenover de psychiatrie te verminderen. Het Bavomuseum staat dit jaar in het weekeinde van 16 en 17 mei stil bij Noordwijkerhou- ters op oude foto'. Op 20 en 21 juli staan de schijnwerpers op nieuw gericht op De Gruyter. door MARIJKE DEN HOLLANDER NOORDWIJK - Bewo ners van de Beeklaan in Noordwijk zijn niet geluk kig met het verdwijnen van een groenstrook. Tij dens de commissie ruim telijke ordening meldde C. Verweij van Groen Links diverse klachten te hebben gehoord van be woners van de Beeklaan en omgeving over het ver dwijnen van de groen gor del, op de plek waar in middels een kantoren- pand zijn voltooiing na dert. .Wordt er nog iets gedaan aan het gat dat daar is ontstaan"?, zo vroeg Verweij wethouder V. Salman (CDA). „Is het nu echt nodig dat die kantoren daar zo vol in het zicht staan"? De wet houder benadrukte dat de groengordel niet al te veel waarde heeft. Bovendien is er sprake van een nieuw beplan tingsplan. „Dat zal kwalitatief veel beter zijn dan het stelletje elzen dat er stond". Mevrouw B. Cassee-van Noppen (NB) vestigde de aandacht op het feit dat het terrein rond het nieuwe bedrijfsverzamelge bouw aan de van Panhuys- straat er „verschrikkelijk" bij ligt. „Kunnen we de bouwer of de eigenaar niet verplichten daar wat aan te doen", zo vroeg ze zich af. Ze keek er van op het wat dat betreft niet ver van huis te hoeven zoeken, want Salman meldde dat de ge meente als rechtmatige eige naar hier op kan worden aan gesproken. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18 en 19 uur. zaterdags tussen 14 en 15 uur. telefoonnr 071-122248 en uw krant wordt nabezorgd irders krijge krant van LU op maat. ADVERTEER OP MAAT IN DE DIKSTE KRANT VAN HET LAND. ^Adverteerders kunnen nu in Zuid-Holland naar hartelust adverteren in 44 titels en 60 edities. Welke voordelen u dat geeft? Ten eerste kunt u uw doelgroep op uw wensen afgestemd bereiken. Ten tweede levert dat voor contracthouders een aantrekkelijk combinatietarief op. Kortom, er zijn twee redenen om snel de tarievenbrochure aan te vragen voor adverteren in oS? de dikste krant van het land. Telefoon 070 3190797

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15