LEIDEN EN OMGEVING13 Corporatie geschokt na zes ton verlies Uniforme sluitingstijd voor horeca in Leiden -ns» CeidócSoutarit Miljoenenverlies voor Stadsgehoorzaal bij louter uitvoeringen Persoonlijk cadeau jl I 1 I 1 I 1 I I I I I I 1 I 1 Asbest in kleedkamers Drukkerijmuseum in oprichting QeidóaQowvant Ideeënlijn wil revolutie Bij brieven posten acht mille lichter Toch twee wijkagenten Oostelijke Binnenstad Het nieuwe nummer voor 't weerbericht. JE ZIT ALTIJD GOED \ZaB uw lening Hoofdletsel LEIDEN - Een Leids echtpaar heeft gisteravond ernstig letsel opgelopen bij verkeersongeval op de Lage Rijndijk. Rond ne gen uur wilde het echt paar, een 54-jarige man met zijn 51-jarige vrouw, de zebra op de Lage Rijn dijk oversteken, toen een 26-jarige Leidenaar hen met zijn wagen schepte. Vermoedelijk zag hij de slachtoffers te laat door het weer. De man en vrouw zijn met hoofdletsel opge nomen in het Diacones- senhuis. door STAN VAN HAASTEREN LEIDEN De Algemene Vergadering van de Wo ningbouwvereniging Lei den heeft gisteren ge schokt gereageerd op het verlies van zes ton dat is geleden bij de projectont wikkeling van het terrein rond de Meelfabriek. Het bestuur, dat zegt van niets te hebben geweten, wordt falende controle en blind heid verweten. Drie jaar geleden gaf de toen malige directie opdracht aan een architectenbureau om schetsen en ontwerpen te ma ken voor de inrichting rond het Lakenplein. Hiervoor heeft het bestuur echter nimmer LEIDEN - De Leidse bevol king zit boordevol goede idee ën. Dat is het uitgangspunt van de 'Nationale Ideeënlijn'. dat zich ten doel heeft gesteld ervoor te zorgen dat elk idee op de goede plaats terecht komt. Op den duur wil de ideeënlijn een ware 'ideeënrevolutie' ont ketenen die de maatschappij verfrist. Sinds de oprichting in novem ber '91 zijn ongeveer 300 inge vingen aangemeld bij de Ideeënlijn. Vier daarvan wer den gisteren in hotel Holiday Inn uitgeroepen tot 'Idee van de Maand', elk in een verschil lende categorie. Leidenaar R. Post kreeg de prijs in de categorie 'techniek'. Hij ontwikkelde een gebrui kersvriendelijke afstandbedie ning. Het beste 'huis-tuin-en- keuken-idee' ging naar R. Smit. die een goedkope en mi lieu-vriendelijke tandenbor stel had bedacht. Hoe de ideeën er precies uit zien. is nog geheim, omdat de ideeënlijn nog in onderhande ling is met bedrijven die deze 'uitvindingen' commercieel kunnen maken. De ideeënlijn ziet het als haar taak om idee ën aan te melden bij bedrijven waarvoor ze van nut kunnen zijn. „Onze doelstelling is na melijk het vergroten van de kans dat een idee wordt uitge voerd", zegt Guido Enthoven, penningmeester van de ideeënlijn. LEIDEN Een 41-jarige Leidenaar is gistermiddag bij de brievenbus op de Hoge Rijndijk bestolen van 8000 gulden. Het geld zat in zijn attachékoffertje, dat hij even naast zich op de grond had gezet bij het sorteren van de brieven. Hij verklaarde tegenover de politie dat het koffertje ongezien is verdwenen toestemming verleend. „Dit proces is gierend uit de klau wen gelopen", zegt bestuurs voorzitter H. van de Helm. „Hierna volgden allerlei ver volgopdrachten, ook over nieuwbouw op dit terrein. De rekeningen stapelden zich op". Uiteindelijk is het project niet doorgegaan, maar de woning bouwvereniging bleef met de kosten zitten. „We wisten wel dat men bezig was met het ma ken van schetsen van dit ge bied",/ zegt Van de Helm. „Maar we hadden er geen be nul van dat de kosten voor de woningbouwvereniging wa ren. We dachten dat de ge meente zou betalen". Dit werd door enkele aanwezigen 'naïef gevonden, aangezien de finan ciële positie van de gemeente niet rooskleurig is. Het bestuur, dat pas een on derzoek heeft ingesteld nadat LEIDEN - Als de Stads gehoorzaal alleen nog maar beschikbaar mag zijn voor louter culturele activiteiten als muziek- concerten en toneeluit voeringen, zal het exploi tatietekort oplopen tot miljoenen guldens. Die ruwe schatting maakte burgemeester Goekoop gister avond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor algemene zaken. De Groe- noordhallen en de Stadsge hoorzaal vallen onder zijn be heer. De laatste zou echter per 1 januari 1993 moeten worden overgedragen aan de directie kunst en cultuur. In een nota over het gemeentelijk cultuur beleid kondigde het nieuwe hoofd van de directie, Y. van Baarle, een jaar geleden aan Overigens worden niet alleen commerciële ideeën aange meld bij de ideeënlijn. Ideeën met een maatschappelijk nut worden doorgesluisd naar een instantie die voor uitvoering kan zorgen. „Zo gaan we voor ideeën die de mi lieu-vervui ling tegengaan naar het minis terie van VROM of politieke partijen". Het beste milieu-idee van de maand komt van G. Eldering. Hij wil bij bedrijven meten wat zij dagelijks aan milieu-vervui lende stoffen uitscheiden. Via bijvoorbeeld Teletext worden door MONIQUE R0S0 LEIDEN Elk café krijgt ontheffing om op zaterdag tot drie uur open te blijven, öf de sluitingstijden van de Leidse café's veranderen niet. Die keuze staat verwoord in een raadsvoorstel dat volgende week naar de gemeenteraad wordt gestuurd. Het college van burgemeester en wethouders is er gistermid dag mee akkoord gegaan. het van de zaak hoorde, meent dat de uitgaven die aan de ar chitectenbureaus zijn gedaan, in verhouding staan tot de ge leverde prestatie. Door een aanwezige werd gesuggereerd dat de toenmalige directeur Mulder dubbel spel heeft ge speeld. Hij zou namelijk ban den hebben met het architec tenbureau dat de opdracht kreeg. Deze suggestie werd door Van de Helm echter 'vier kant' van de hand gewezen. Goed vertrouwen Maar ook het bestuur kreeg gisteravond onder uit de zak. Het zou vooral hebben gefaald op het gebied van controle op het beleid van de directie. Een gebrek aan toezicht zou moge lijk hebben gemaakt dat 600.000 gulden werd uitgege ven zonder dat daar toestem ming voor was gegeven. „Maar dat zij grootse plannen had met de Stadsgehoorzaal. On der haar leiding moet de Stads gehoorzaal een bruisend cen trum van muziek en cultuur worden. Nu worden de zalen ook gebruikt voor feesten, con gressen en examens. Goekoop: „De Stadsgehoor zaal drijft voor 70 procent op niet-culturele activiteiten, en dat percentage kan nog hoger zijn. Daarmee wordt een ver lies gedraaid van 268.000 gul den. Alleen drijvend op mu ziek zou het verlies tot in de zes nullen komen. De wens van overheveling naar de di rectie cultüur is een uitspraak van de raad geweest, maar de raad moet dan ook de conse quenties inzien". Ook als de Stadsgehoorzaal wordt opgenomen in een luxe de resultaten openbaar ge maakt. „Dat kan milieu-ver vuiling voorkomen. Bedrijven vinden het namelijk niet pret tig om als 'milieu-vervuiler' te worden bestempeld". „De ideeënlijn is heel laag drempelig", zegt Enthoven. „Iedereen kan bij ons met zijn idee terecht. Opvallend is dat de leek soms een ingeving heeft, waar een deskundige niet opkomt. Deskundigen werken namelijk vanuit een vast kader, terwijl een leek een Hiermee komt de gemeente raad eindelijk voor een keuze te staan over de sluitingstij den van de plaatselijke hore ca. Door voor te stellen om alle ca fé's met een bijzondere ont heffing ook een ontheffing voor de zaterdagavond te ge ven, negeert het college wel de uitslag van het referendum van maart vorig jaar. Een nip te meerderheid van de Leidse bevolking sprak zich toen uit tegen vrijere sluitingstijden het bestuur kan niet constant op de lip van het uitvoerend apparaat zitten", aldus Van de Helm. „We vertrouwden erop dat dit niet kon gebeuren. Maar ook hierna wil ik weer werken in een situatie van goed vertrouwen". Het bestuur heeft inmiddels maatregelen genomen die een soortgelijke affaire in de toe komst moeten voorkomen. Zo is de financiële administratie verbeterd. Voorts zijn er maat regelen genomen in de 'inter ne personele sfeer'. Uiteindelijk sprak de vergade ring uit vertrouwen in het be stuur en de genomen maatre gelen te hebben. 'Maar als dit weer eens gebeurt, moet het bestuur hieruit haar conclu sies trekken', zo luidde de al gemene opvatting. winkelcentrum het Sleutel- hof-project - ontkomt de con certzaal niet aan commerciële nevenactiviteiten. „Kunst en cultuur heeft wel extra gelden voor de exploitatie uitgetrok ken, maar niet zoveel dat ande re exploitatiebijdragen kun nen worden gemist". Asbest De commissieleden gaven gis teravond hun zegen aan de re novatie van de kleedkamers en het toneel, die bijna een half miljoen gulden gaat kos ten. In de plafonds van de kleedkamers blijkt asbest te zijn verwerkt. Goekoop beloof de dat dat geheel volgens de regels van de Asbestnota van zijn medebestuurder en mi lieuwethouder Hans de la Mar zou worden verwijderd en af gevoerd. frisse kyk op de zaken heeft". „Natuurlijk horen we ook wel eens gekke ideeën. Zo was er iemand die een twee meter dikke zandlaag in de Sahara wilde afgraven. Daaronder zou namelijk vruchtbare grond zijn, zodat daar gewassen kun nen worden verbouwd. Het af gegraven zand wilde hij ver voeren naar Flevoland, waar dan een ski-gebied kan wor den gemaakt. Misschien niet uitvoerbaar maar het is een mooi voorbeeld van de origina liteit van de ideeën die we te horen krijgen". voor de horeca. Burgemeester Goekoop. verantwoordelijk voor de openbare orde, is zich daarvan terdege bewust maar vindt dat op die manier wel recht wordt gedaan aan het principe 'gelijke monnikken, gelijke kappen'. Slechts 17 ca fé's hebben een ontheffing om in de weekends lang door te gaan, die zij tijdens een proef hadden aangevraagd. De ho reca staat echter al lange tijd op het standpunt dat dat een onrechtvaardige situatie is LEIDEN Hij weet nog niet waar, hij weet nog niet hoe, maar over vijf jaar moet het er staan: een drukkerijmuseum. Initia tiefnemer is C. Schenk, ambachtelijk drukker sinds 1947. Een museum dat gewijd is aan de ma chines die hij innig lief heeft, zou de mooiste kroon op zijn werk zijn. „Over vijf jaar ben ik 65. en dan hoop ik beheerder te kun nen worden van mijn eigen museum", zegt Schenk terwijl de pers even wordt stilgezet. Als hij dan de deur van zijn be drijfje in het Mostertcomplex achter zich sluit, heeft hij een halve eeuw ontwikkelingen in de grafische industrie van dichtbij meegemaakt. Van de waar alleen de café's die er toen snel bij waren, voordeel van hebben. Aan hei voorstel om elk café op zaterdag een ontheffing voor de sluitingstijd te geven, zijn wel voorwaarden verbon den. Een uur voor sluitings tijd, vanaf twee uur, mogen geen bezoekers meer worden toegelaten. Bovendien moet de geluidsinstallatie vanaf half drie uit. Na het referendum van 6 maart vorig jaar. besloot de met de voet aangedreven vel- lenpersen van vlak na de Tweede Wereldoorlog („alle goede machines waren tijdens de oorlog weggehaald om te worden omgesmolten") tol de nieuwste rotatieoffset. Zijn voorkeur heeft echter immer gelegen in de specialisatie: in plaats van krantjes in een opla ge van tienduizenden stuks te drukken, kiest hij voor het pre- gen. stansèn en nummeren. Hij werkt daarbij zelf op druk persen die dertig jaar oud zijn en in een beetje grafisch be drijf al bijna onder de antiqua rische exemplaren worden ge schaard. Ook die is hij van plan in zijn drukkerijmuseum i.o. neer te zetten. Gek als hij is op machines, is Schenk jaren geleden al aan het verzamelen geslagen. Zijn mooiste aankoop tot nu toe is een kniehevelpers uit 1850, die hij van drukkerij en uitgeverij gemeenteraad tot een ad hoc- beleid ten aanzien van de slui tingstijden. Een horeca-pro- jeotteam werd in het leven ge roepen, onder leiding van een milieuambtenaar en het hoofd van de afdeling bijzondere wetten van de gemeentepoli tie In het zomerseizoen trok het langs de Leidse café's en discotheken om een striktere naleving van de reeds be staande sluitingstijden te be vorderen. Dat ging vooral met zachte hand en met veel over Brill kon overkopen. Maar zijn tweede werkplaats is ook al bij na volgepakt. Schenk wil in zijn museum een overzicht ge ven van de technische ontwik kelingen die zich gedurende de afgelopen anderhalve eeuw in het grafisch bedrijf hebben voltrokken. Maar bovenal wordt het een museum waar iedereen overal mag Aanzitten. Belangstellenden kunnen zich inschrijven voor een cursus van 25 lessen, waarin ze wor den ingewijd in de geheimen van de boekdruk kunst. De per sen zullen ter beschikking staan van iedereen die publi- katies in kleine oplage wil drukken. „Dus ook voor wie een dichtbundel in een oplage van tien wil uitbrengen". Wie vrijwilliger of donateur wil worden, of machines dan wel materiaal beschikbaar wil stel len, kan bellen met C. Schenk, tel: 071-149100. leg met de uitbaters van de etablissementen. Doel was veeleer beperking van over last van terrasbezoekers. Daarin is het horecateam ge slaagd: tijdens de surveillan- ceperiode zijn slechts een twintigtal klachten binnenge komen. Na de evaluatie van het hore- ca-projeetteam zou de ge meente met een voorstel ko men dat voor meerdere jaren bruikbaar is. Idoor ED KORFF DE GIDTS LEIDEN De wijkgroep sociale vernieuwing Oos telijke Binnenstad krijgt toch twee wijkagenten toegewezen. In een pro testbrief aan de politie had de wijkgroep vorige maand laten weten dat één wijkagent absoluut ontoereikend was. De be woners menen echter dat de huidige constructie nog steeds onvoldoende is om een vertrouwensband met de bewoners te krij gen. De wijkagenten zullen één uur in de week een spreekuur hou den in de Raad en Daad-winkel op de Uiterstegracht. Volgens de wijkgroep is deze maatre gel, ondanks de extra agent, nog steeds erg minimaal. Dit bleek gisteravond tijdens het bezoek, dat de raadscommissie sociale vernieuwing aan de wijkgroep bracht. De wijk groep pleitte hierbij voor een permanent aanspreekpunt. „Wat heb je er nou aan dat je slechts één uur in de week langs kunt komen? Als de wijkagent er niet is, dan kun nen we een afspraak met hem maken voor later. Maar dat doe je toch alleen als je zo iemand hebt leren kennen?". G. van Werkhooven zei na mens de politie dat het in de bedoeling ligt om de wijkagen ten deel te laten nemen aan de wijkgroepen. Op deze wijze kunnen ze contact houden met sleutelfiguren in de wijk. De bewoners zijn echter bang dat het menselijke contact tussen wijkagenten en bewoners niet tot stand zal komen en dat de aandacht te veel komt te lig gen op het 'kille' recherche werk. Omgevingsvaklieden Voorts willen de bewoners meer zeggenschap van de wijkgroep in de werkzaamhe den van de omgevingsvaklie den. Het komt volgens hen te vaak voor dat de vaklieden worden dwarsgezeten door de onderhoudsdiensten. „Dan blijkt het bijvoorbeeld dat een stuk grond van meer dan tien vierkante meter tot de be voegdheden van civiele wer ken behoort", aldus een wijk- groeplid. „Het is doodzonde dat de vaklieden hierdoor ko men en gaan". Politiesurveillanten binnen jaar in Leiden LEIDEN - Over een jaar lopen in Leiden politiesurveillanten rond naast de gewone agenten. Het regiokorps Hollands Midden mag 28 assistenten aannemen, waarvan een groot deel in Leiden zal worden gestationeerd. Politieschool De Harskamp in Leus den. die het Leidse korps 'aanlevert', mag binnenkort starten met de opleiding voor politieassistent. Die duurt zeven maan den. meer dan de helft korter dan een reguliere opleiding aan de politieschool. Politieassisten hebben wel minder bevoegdheden dan hun volleerde collega's. Via scholing kunnen de politiesur veillanten hogerop komen binnen het korps. Volgens burge meester Goekoop. als hoofd van het politiekorps, is het wel nodig dat duidelijk wordt afgebakend op welke terreinen surveillanten actief mogen zijn. Onlangs werd namelijk ook besloten tot uit breiding van de bevoegdheden van de parkeercontroleurs. Be halve bonnen uitschrijven' voor verkeerd geparkeerde auto's, mogen zij voortaan ook overtredingen zoals het fietsen over een voetpad, bekeuren. Leiden komt niet in aanmerking voor alle 28 assistenten omdat ook Alphen, Gouda en kustgemeenten politie surveillanten willen inzetten. Uit handen van wethouder Walenkamp ontvingen de mensen met de briljantste invallen van maart hun prijs: een diner voor twee in Holiday Inn. FOTO: WIM VAN NOORT Voor het algemene weerbericht van het KNMI belt u voortaan 06-8003. Het tarief is circa 20 cent per minuut. Tot uw dienst, PTT Telecom. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. ISx1 Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle br/or Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. 3 maand (automatische betaling) f 27,00 13 kwartaal (automatische betaling) f79,80 3 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Postcode/plaats Op de pen moet staan: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar de leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 Vf. IJen Haag JNZ I ■niuniiaiiiHMimic Schenk bij zijn oudste aanwinst: een kniehevelpers uit 1850, overgenomen van de Leidse drukker Brill. FOTO WIM VAN NOORT MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel, zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Of bel voor informatie. /~~Nkr gofd voor Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13