AS Monaco staat voor historische gebeurtenis Ajax vreest veldslag Roda JC naar finale Bobby Robson tekent definitief EeidóeSoutcwit SPORT De Jong mag naar Cambuur Schadevergoeding Frank Berghuis AC Milan gelijk in halve finales Legitimatie bij amateurs Gorter geeft Feyenoord weinig kans Meevaller voor Jansen Genoa ruziet Afzeggen interland „absurd" genoemd WOENSDAG 1 APRIL 1992 LISSABON Bobby Robson wordt de- finitief de nieuwe trainer van Sporting Lissabon. De Engelsman bereikte met de club een principe-akkoord over een dienstverband van twee jaar. Dat meld de voorzitter Sousa Sintra van Sporting gisteren in Lissabon. Robson, tot 1 juli in dienst van PSV, zal volgende week de besprekingen in Lissabon afronden. „Wij hebben nog geen contract gete- i kend", aldus Sousa Sintra. „Maar de af spraken zijn bezegeld met een hand druk. Dat betekent voor ons en Robson evenveel als een handtekening. Volgen de week maken we de zaak af in Lissa bon". Sporting neemt momenteel in de Portugese eerste divisie de vierde plaats in, negen punten achter koploper Porto. LEEUWARDEN - Theo de Jong heeft gisteren in Leeuwarden een con tract van twee jaar gete kend als trainer van Cambuur. Hij volgt daarmee Rob Baan op, die verhuist naar FC Twente. De overgang van De Jong naar Cambuur werd bemoei lijkt door zijn huidige club FC Zwolle. De Zwolse club wenste een afkoopsom te ontvangen, omdat de verbin tenis van De Jong met zijn huidige werkgever nog een jaar doorloopt. Door die kwestie ketsten de onder handelingen van De Jong met Cambuur in eerste in stantie af. De drie partijen bereikten alsnog een com promis. Cambuur en FC Zwolle spelen in de aanloop naar de volgende competitie een vriendschappelijke wed strijd. waarvan de opbrengst volledig naar FC Zwolle gaat. Bovendien betaalt De Jong persoonlijk een afkoopsom ..Een bedrag waarvan je arm wordt", merkte de oud-inter national cynisch op in Leeu warden. APELDOORN - De Turkse voetbalclub Galatasaray moet Frank Berghuis een schadevergoeding van dertigduizend dol lar betalen. Dat heeft de wereldvoetbalbond FIFA bepaald in hoger beroep. Berghuis maakte in de aanloop naar dit seizoen de overstap naar de club uit Is tanbul. maar toen Galatasaray een verschil van mening bleef houden met FC Volendam over de te betalen transfersom, keerde hij terug naar zijn oude werkgever. Omdat Galatasaray afspraken niet was nageko men, diende Berghuis een schadeclaim in. MILAAN - De nummers één en twee van de serie A in Italië heb ben elkaar gisteren in de halve finales van de bekerstrijd geen duimbreed toegegeven. Koploper AC Milan kon voor 72.000 toe schouwers niet scoren, bezoeker Juventus lukte dit ook niet. De finaleplaats wordt op 14 april betwist in Turijn. AC Milan contro leerde het duel in de eerste helft, maar kwam nauwelijks tot uit gespeelde kansen. Van Basten, de laatste weken goed op dreef in de competitie, kreeg geen kans van de Turijnse defensie. Frank Rijkaard kreeg kort voor het einde de mooiste gelegenheid. Zijn knal van afstand miste rakelings het doel. Manchester United heroverde de leiding in de Engelse league. De ploeg won de inhaalwedstrijd in en tegen Norwich met 3-1. Door de zege nam het één punt voorsprong op Leeds, met een wedstrijd minder gespeeld. Arsenal en Nottingham Forest deel den de punten (3-3). Liverpool haalde uit op Anfield Road tegen Notts County (4-0). Pieter Huistra bereikte met Glasgow Rangers de finale van de Schotse bekerstrijd. De werkgever van de Nederlandse vleugel spits won met 1-0 van Celtic, dat in eigen stadion speelde. Huis tra speelde het hele duel. DEN HAAG Het wetsvoorstel voor de invoering van legitimatieplichten voor ziet in de verplichting zijn of haar legiti matie aan te tonen bij alle voetbalwed strijden, betaald of amateur, die door de betrokken burgemeester zijn aange merkt als risicowedstrijd. .Een woordvoerster van het ministerie van justitie heeft dit gisteren bevestigd. Volgens de woordvoerster was het aan vankelijk de bedoeling dat de legitima tieplicht alleen zou gelden bij het betaal de voetbal, maar is voor deze ruimere formulering gekozen „omdat het bij amateurwedstrijden ook niet altijd koek en ei is". Sjaak Troost krijgt hulp van assistent-trainer Geert Meijer bij de training van Feyenoord in het stadion van Monaco. FOTO: ANP MONTE CARLO - De laatste training voor het eerste Europese duel met AS Monaco pakte voor Feyenoord goed uit. De drie twij felgevallen Kiprich, Van Gobbel en Troost maakten op interim trainer Wim Jansen een fitte indruk. „Een duidelijke meevaller", concludeerde de opgeluchte oud-international, die geen beroep kan doen op het basistrio Sabau, De Wolf en Bosz. Troost (32) kwam gisteren in het gezelschap van de spelersvrouwen, die op uitnodiging van de clubleiding naar Zuid-Frankrijk afreisden, in het prinsdom aan. Afgelopen maandag woonde de viervoudige international, bezig aan zijn veertiende en laatste seizoen bij Feyenoord, de begrafenis van zijn vader bij. In het hotel liet hij Jansen weten, dat hij geestelijk speelklaar was. Enkele uren la ter overtuigde Troost, die dit seizoen pas zes keer voor de hoofd macht werd opgeroepen, zijn trainer ook in fysiek opzicht. Idoor FRANK WERKMAN MONACO Terwijl re genbuien, een schaarse bliksemflits en een enkele donderslag Monaco een weinig voetbal )toerist- vriendelijke aanblik bie den. bereidt het Zuidfran se vorstendom zich bij een temperatuur van slechts dertien graden voor op wat in de Monegaskische annalen de aanzet moet betekenen voor een bijna historische gebeurtenis; het bereiken van de finale van het Europa Cuptoer nooi der bekerwinnaars. Daartoe moet eerst vanavond Feyenoord, dat naar verwach ting zal worden gesteund door 1200 fans, op een redelijke af stand worden gezet. Dat dit kan, daar is men in het belas ting-vriendelijke prinsdom al gemeen wel van overtuigd. Dat de dubbele confrontatie met de Rotterdammers een redelij ke zware opgave wordt, dat heeft trainer Arsene Wenger zijn spelers in elk geval al na drukkelijk op het hart gebon den. AS Monaco wil dolgraag in de voetsporen treden van gerepu- teerder Franse clubs als Stade Reims, St Etienne. Bordeaux en Oiympique Marseille. Te lang diende de zich in meer dan de sympathie van Prins Rainier verheugende voetbal club zich te hullen in de ge daante van bescheidenheid. Ondanks een begroting van nu al vele jaren lang meer dan vijftig miljoen gulden, meer dan het dubbele van wat Ajax 'doet' en meer dan drie keer zo veel als wat Feyenoord in de boeken zet; ter bepaling: PSV werkt met een bedrag van ach terin de twintig miljoen. De 'vorstelijke' voetbalploeg uit Monaco is thans bezig aan wat nu al het meest succesvolle seizoen uit de historie kan wor den genoemd. De plaatsing voor de halve finales ten koste van AS Roma betekende de in ternationale onderstreping van wat de formatie van de al vier jaar aanwezige coach Wen ger binnen eigen landsgrenzen reeds presteerde. DeMonegas- ken zijn nog in de race voor de landstitel en ook prolongatie van de Franse beker is nog al leszins mogelijk. Een iets gun stiger positie dan Feyenoord. dat zoals bekend afgelopen weekeinde afhaakte in de race naar het landskampioenschap door een nederlaag tegen PSV. Iedereen Arsene Wenger zag zijn oppo nent van vanavond in Eindho ven voor het eerst 'live' in actie en de Franse trainer toonde zich weinig onder de indruk. „Een ploeg waarin iedereen aanvalt en iedereen verde digt", verklaarde Wenger, die zijn vorige tegenstander, AS Roma, niet minder dan vijf keer bekeek alvorens zijn strijdplan klaar te hebben. Wenger waren vooral Taument en Metgod bijgebleven als op vallende figuren bij de Rotter dammers. „Maar ook de vleu gelverdedigers. Scholten en Heus. waren aanzienlijk min der traag dan ik had gehoord. In tegendeel, ik vond ze allebei behoorlijk snel en zowel offen sief als defensief goed. Heel Feyenoord is me overigens erg meegevallen. De ploeg had tot PSV de druk vergrootte en scoorde al op een grotere af stand Jan 1-0 kunnen staan". AS Monaco, dat dezer dagen het in de Britse pers opgedo ken bericht ontkende dat de club interesse zou hebben voor aanvaller John Barnes van Li verpool en het nationale En gelse team, benadert de krachtmeting met Feyenoord optimistisch. De blessurepro blemen van Wenger zijn bedui dend minder groot dan die van zijn collega Wim Jansen. Naast de geschorste Petit kampen slechts Mendy en Fofana met lichte kwetsuren, maar beiden verwachtten gisteren de kun nen spelen. Ouverture Voor het eerst in dit Europa Cupseizoen werkt AS Monaco de 'ouverture' van de dubbele confrontatie thuis af; alle voor gaande ronden konden de Mo- negasken zich eerst opmaken voor een uitbeurt. „We moeten het nu dus iets anders aanpak ken dan in de vorige ronde te gen AS Roma", deelde Wenger mee. „In Italië waren we psy chisch ontspannen, de druk kwam pas in de thuiswed strijd. We wisten toen dat 1-0 voldoende was. Nadat dat is gelukt hebben we het gevoel dat wc ook een club als Feye noord moeten kunnen uitscha kelen. Zelfs als daarvoor een stuntje in de uitwedstrijd no dig zal zijn. Overigens waar schuwde Goethals me al dat het in Rotterdam behoorlijk kan spoken. Dat zal dus so wie so zwaar worden in de return. Tenzij we in Monaco al vol doende afstand kunnen ne men. Maar dat zal niet meeval len, want Feyenoord heeft in het hele Europa Cuptoernooi nog geen enkel doelpunt be hoeven te incasseren". Geraffineerd In het Stade Louis II, dat be ginjaren tachtig werd ge- door FRANK WERKMAN MONACO - Edwin Gor ter dicht Feyenoord wei nig kans toe in de dubbele confrontatie met AS Mo naco. De tot dusver buiten het blikveld van 'Zeist' ge bleven spelbepaler van het Franse Caen, bestem pelt de ploeg uit het Prins dom tot uitgesproken fa voriet. „Ik geef Monaco acht kansen uit tien om zich voor de finale bouwd en waarvan het voetbal veld de vierde verdieping is /an een geraffineerd in de Mo negaskische nieuwbouw ver scholen liggend complex met onder meer sporthallen en een zwembad met olympische af metingen, worden vanavond 18.000 toeschouwers verwacht. Een record-bezoek voor AS van het Europa Cup I I-toer nooi te plaatsen", verklaarde Gorter gisteren in het Franse sportdagblad l'Equipe. „Ik heb dit seizoen al twee keer tegen Monaco gespeeld en vastge steld dat de ploeg met Oiympi que Marseille verreweg het sterkste team van Frankrijk heeft". Gorter, die na zijn Nederland se carrière in Zwitserland furo re maakte en nu aan zijn twee de seizoen in Caen bezig is, is weinig complimenteus voor Feyenoord. „PSV en Ajax spe len een aantrekkelijk soort, agressief en offensief voetbal", stelt Gorter, die zich in Frank- Monaco, dat zich doorgaans slechts in het trouwe bezoek van Prins Rainier en zijn zoon Albert en een paar duizend an deren mag verheugen. In het fraaie stadion zijn uit veilig heidsoverwegingen voor de ge legenheid speciaal de afschei dingshekken, die normaliter ontbreken, weer aangebracht. rijk bedient van de voornaam 'Willy'. „Feyenoord mag dan dit seizoen wat beter preste ren, de Rotterdammers doen het tegenover gestelde. Feye- noorders zijn degelijk, maar vooral zwaar, traag, ze maken veel fouten en zorgen allesbe halve voor spektakel". Gorter waarschuwt Monaco wel voor de return. „Daar zitten wel 50.000 man in het stadion, die de club fanatiek ondersteu nen. Dat kan nog een zware avond worden in Rotterdam", aldus de waarschijlijk niet van commercieeel/chauvinistische uitgangspunten gespeende Edwin 'Willy' Gorter. Of AS Monaco in die deson danks fraaie entourage voor 'donder en bliksem' zal zorgen tegen Feyenoord dient afge wacht. De Rotterdammers le ken zich gisteren in elk geval op de naderende confrontatie voor te bereiden overeenkoms tig de weersomstandigheden in zuid-Frankrijk: koel. Sportprogramma DEN HAAG - Het programma voor de toernooien om de Eu ropa Cups ziet er voor van avond als volgt uit: Europa Cup 1: Poule A: Panathinai- kos-Anderlecht, Rode Ster-Sampdoria Stand poule A: 1 Rode Ster 4-6 (6-4); 2 Sampdoria 4-5 (6-3); 3. Anderlecht 4- 3 (5-7); 4 Panathinaikos 4-2 (0-3) Pou le B: Benfica-Dmamo Kiev. Sparta Praag-FC Barcelona Stand poule B: i Barcelona 4-7 (8-2); 2 Sparta Praag 4-4 (6-6); 3 Benfina 4-3 (2-3); Dinamo Kiev 4-2 (2-7). Europa Cup 2: Halve finales: AS Mo- naco-Feyenoord, Club Brugge-Werder Bremen UEFA Cup: Halve finales: Genoa-Ajax, Real Madrid-Torino. Sport op tv VANDAAG Nederland 3, 17.55 uur: Rechtstreeks verslag Genoa-Ajax, halve finale UEFA Cup. 20.25 uur: Rechtstreeks verslag AS Monaco-Feyenoord, halve finale J Europa Cup II. BRT 2, 20.00 uur: Sportavond, 22.00 uur: Fight of the night, boksen BBC 1, 23.50 uur: Sportsnight met j windhonden-rennen; paardekoersen, "1 vooruitblik op Grand National in Am- 1 tree; roeien, vooruitblik Oxford-Cam- bndge; voetbal, samenvattingen EK en vooruitblik FA Cup halve finale; terug blik Olympische Spelen. Super Channel, 20.00 uur: Sport. Sportnet, 18.00 uur: Sport. Eurosport, 18.00 uur: Sport MORGEN BBC 115.15 uur: Racing from Aintree, paardekoersen BBC 2, 17.00 uur: Paardekoersen in Amtree Duitsland 2,16.35 uur: Pfiff, sport voor kinderen Sportnet. 08.00 uur: Sport Eurosport, 09.00 uur: Sport. Kampioene stopt BERLIJN - Schaatster Chris- ta Luding (32) uit Dresden maakte gisteren haar afscheid van de sport bekend. Luding werd in '88 de eerste sport- vrouwe die binnen een jaar een olympische medaille op de Winter- en Zomerspelen (Cal- gary en Seoel) behaalde. Dit jaar in Albertville veroverde ze brons op de 500 meter. Idoor GERT VAN DIJK Michel Boerebach haalt uit op het doel van Telstar Vin r reageren Barry de Kruit, Jan Olde Riekering en Max Huiberts FOTO: ANP V.l.n.rFrank de Boer, Stefan Pettersson, Aron Winter, Stanley Menzo, Bryan Roy en Danny Blind oefenen op de doorweekte grasmat van het Luigi- Ferraris stadion FOTO ANP KERKRADE - Roda JC bewaart zijn mooiste her inneringen aan het beker toernooi. Voor de tweede keer in vier jaar bereikte de subtopper uit Kerkrade de Finale. In 1988 was PSV na de verlen ging te sterk, op 7 mei wagen de Limburgers een nieuwe po- ZEIST - Het sectiebe- stuur betaald voetbal heeft zich er noodgedwon gen bij neergelegd dat de oefenwedstrijd tegen Ita lië op 22 april in Eindho ven niet doorgaat. Na enige bedenktijd besloot de KNVB gisteren akkoord te gaan met de suggestie van de Italianen het duel naar woens dag 9 september, eveneens in Eindhoven, te verplaatsen De gekochte plaatsbewijzen blij- ging tegen de winnaar van Feyenoord-Sparta. Roda speel de een matige halve eindstrijd tegen Telstar, maar de tegen stand van de Noordhollanders stelde te weinig vóór: 3-0. Een zege die pas in de laatste vijf minuten een ruimer aanzicht kreeg, dankzij doelpunten van Huiberts en Hanssen die het duel. dat onder leiding stond van Hagenaar Dick Jol. beslis ten. ven geldig. AC Milan, spelers- leverancier voor beide teams, had op een dergelijk uitstel aangedrongen. De mogelijk heid bestond dat AC Torino zou vragen het competitie duel tegen Milan naar de 25ste te verschuiven als Torino zich voor de UEFA-beker finale zou kwalificeren. Milan-trainer Fa- bio Capello voerde aan dat hij in dat geval in de periode tus sen twee voor de competitie mogelijk beslissende wedstrij den «tegen Inter en in Turijn) zijn Italiaanse en Nederlandse Roda JC-Telstar 3-0 (0-0). 61 Boere bach 1-0 (strafschop), 85. Huiberts 2- 0, 88 Hanssen 3-0 Scheidsrechter: Jol (Den Haag) Toeschouwers: 6.000. Rode kaart 60 Van der Zwaan (Tel star. 2x geelt Gele kaart: De Roode. De Kruif. Liefden (Telstar). Roda JC: Bolesta. Hanssen. Verha gen. Luijpers (4 Van de Luer) en Trost. Broeders. Boerebach cn Ter Avest; Hofman. Arnold en Huiberts Telstar Nijkamp: De Kruif. Olde Rie- kennk. Van Duijvenbode en Liefden; Plug. Smak en Van der Zwaan: Hoop. De Roode en Oostrom. sterren had moeten missen. In die periode (22 april) valt ook de halve finale van het EK on der 21 tussen Italië en Dene marken. De voetval van de Italiaanse bond voor AC Milan is bij an dere Italiaanse clubs niet goed gevallen. Inter-trainer Luis Suarez vond het idee een lan- denwedstrijd af te zeggen „eenvoudig absurd". Ook de vroegere Italiaanse bonds coach Enzo Bearzot toonde geen begrip. „Zoiets zou vroe ger ondenkbaar zijn geweest". GENUA Mist Ajax Jan Wouters nu wel of niet? Volgens Danny Blind wordt die vraag vanavond beantwoord in de ontmoe ting tegen Genoa. De aan voerder van de Amster dammers is nog steeds van mening dat het be stuur van Ajax Wouters veel te snel en veel te ge makkelijk aan Bayern München heeft verkocht. „Want juist in de Europa Cup kan een type als Jan Wouters het verschil tussen winst en verlies betekenen. Hij ging al tijd voorop in de strijd en was niet te beroerd om links en rechts een paar tikken uit te delen. Met Jan erbij kon je een oorlog winnen". In de vaderlandse competitie heeft het vertrek van Wouters amper nadelige gevolgen voor Ajax gehad. Dat heeft Danny Blind niet verbaasd. „We kun nen in de competitie nu een maal alle problemen voetbal lend oplossen. Gewoon omdat we veel kwaliteit in huis heb ben. We hoeven zelden, echt te knokken voor een overwin ning. Maar in de Europa Cup gelden andere waarden en nor men. Op Europees niveau moeten er soms veldslagen worden uitgevochten. En ik weet niet of we die zonder Jan Wouters kunnen winnen. Hij verzaakte nooit in het veld en was zeker niet vies van een portie fysiek geweld. Natuur lijk willen we Genoa met goed voetbal proberen te verslaan. Maar ik ben heel benieuwd hoe het team reageert als dat por ongeluk niet lukt en er or dinair moet worden geknokt. •Dan zal blijken of we Jan Wou ters wel of niet missen. Ik ben nieuwsgierig naar het ant woord". Verslingerd Danny Blind is gek op Europa Cup-voetbal. De 31-jarige ver dediger raakte in het seizoen '86-'87 helemaal verslingerd aan de expedities over de Eu ropese velden. Ajax beleefde toen hoogtijdagen onder het bewind van Johan Cruijff en veroverde door een overwin ning van 1-0 op Lokomotiv Leipzig de Europa Cup voor bekerwinnaars. Een jaar later deden de Amsterdammers het nog eens dunnetjes over. Ze drongen opnieuw tot de finale door, maar moesten toen wel hun meerdere erkennen in het KV Mechelen van Aad de Mos. Het staat Danny Blind alle maal nog haarscherp voor de geest. „Vooral dat jaar met Cruijff was fantastisch. Dat hele sei zoen heb ik in een roes geleefd. Het feest kon maar niet op. Ik weet niet wat ons nu allemaal nog te wachten staat in de Eu ropa Cup. maar zo mooi als dat jaar kan het bijna niet worden. Heel Nederland was in '87 gek van Ajax. Je kon echt merken, dat de mensen hunkerden naar nieuwe successen in de Europa Cup. Dat was ook al zo lang geleden. Ajax was zelfs groot nieuws in de actualitei ten-programma's op televisie en dat heb ik sinds die tijd nooit meer meegemaakt. Een jaar later werden de goede prestaties in de Europa Cup al weer als heel gewoon ervaren. Zo werkt dat nu eenmaal. En eerlijk is eerlijk, ik heb zelf ook veel meer genoten van het seizoen '86-'87". Succesformatie Het huidige Ajax valt volgens Danny Blind heel moeilijk te vergelijken met de succesfor matie van destijds. „Dat team bulkte met Marco van Basten, John Bosman en Frank Rijk aard van de individuele klasse. Het Ajax van nu is vooral een sterk collectief. Dat is toch een wezenlijk verschil. Maar ook met dit elftal zijn we tot mooie dingen in staat. Het team heeft zich de laatste maanden snel ontwikkeld. Zeker op het men tale vlak. Ajax is uitgegroeid tot een stabiel geheel en de spelers raken niet snel meer in paniek. Dat hebben we afgelo pen zondag tegen Sparta nog bewezen. Vroeger zou die ach terstand van 1-0 bij rust waar schijnlijk fataal zijn geweest. Nu bleef iedereen heel kalm en kwam de kwaliteit in de twee de helft gewoon weer boven drijven. Dat is tekenend voor de toegenomen rijpheid van Ajax". Danny Blind staat nog twee jaar onder contract in Amster dam. De verdediger heeft zich voorgenomen om zijn periode bij Ajax „op een goede manier vol te maken". Blind gaat er namelijk vanuit, dat hij zich nu al in de nadagen van zijn carrière bevindt. „Zo.realis tisch ben ik wel. Een voetballer van 31 jaar is een oude kerel. Ik ben al spekkoper als ik het tot mijn 33-ste weet vol te hou den. Dat zou heel mooi zijn. En daarna zal ik met heel veel ple zier op mijn carrière terugkij ken. Opa Danny heeft het niet zo slecht gedaan. Zeven jaar Sparta, acht jaar Ajax, een WK meegemaakt en straks nog het EK in Zweden. Ik kan tevre den voor de o'pen haard gaan zitten". GENUA - De voorbereiding van Genoa op het duel met Ajax is gisteren verstoord door een ruzie tussen bestuur en spelers over het premiestelsel rond de halve finales van de strijd om de UEFA-beker. Vol gens het Italiaanse persbureau ANSA zou de training enkele uren vertraging hebben opge lopen. omdat de spelers verga derden over hun financiële ei sen. In een verklaring lieten de vedetten van Genoa weten dat de aangeboden premie voor het bereiken van de finale van de UEFA-beker in geen enkele verhouding staat met de be dragen die in het hedendaagse profvoetbal worden betaald voor grote sportieve succes sen. Volgens de spelersgroep zal de actie van geen invloed hebben op het duel met Ajax. „We zullen met de gebruikelij ke inzet spelen, ondanks onze onvrede over de houding van het bestuur", luidde de mede deling.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 10