anken boeken succes in ;rijd tegen overvallers dacGotvuwt ECONOMIE Ook FSV dreigt met acties bij NS Meer winst Heidemij Ex-topman van Krupp 7,5 jaar in cel ies bedrijf in Russische handen if Lease Plan Groep flink gegroeid Euroventures: Philips jaagt Super Club op te hoge kosten Leden Industriebond FNV wijzen nieuwe cao van Philips af vermarkten begonnen jtafette-stakingen in _irs Tokyo op 95ste peil Is vijfjaar rnh - Het uitblijven van een drlaging in Japan heeft de jnkoersen op de effecten- Ln Tokyo vandaag omlaag rllfl. De Nikkei-index van de pdsen daalde met 323,36 l of 1,6 procent tot irnri15 Punten' het laaêste Peil afgelopen vijf jaar. De om- met-oeg een magere 220 mil- ïdelen. Alom werd ver lat de centrale bank van andaag haar disconto zou n om de kwakkelende een stimulans te ge- DINSDAG 31 MAART 1992 UTRECHT - Na de vervoersbonden FNV en CNV, dreigt ook de spoorwegvakbond FSV met stakingen hij NS. De NS-directie heeft tot vrijdagavond 3 april de tijd om op de voor stellen van de drie bonden in te gaan. Doet ze dat niet, dan liggen de spoorwegen vanaf maandag 6 april twee dagen plat. Bestuurder J. Kruse van de FSV benadrukte gisteren na raadpleging van zijn kaderleden dat de bon den één lijn trekken tegenover de NS-direc tie. Naast een algemene loonsverhoging van 4,5 procent, willen ze een extra loontrede voor werknemers die al op het maximum staan. Verder eisen ze een extra ATV-dag, 20 procent bovenop de huidige onregelmatig heidstoeslag en een vierdaagse werkweek voor het personeel van 55 jaar en ouder. Topmaii British Aerospace in raad van bestuur Philips EINDHOVEN - Dudley G. Eustace, de financiële topman van British Ae rospace, wordt de finan ciële man van de raad van bestuur van Philips. Per 1 juni wordt hij benoemd tot lid van de groepsraad en per 1 januari 1993 volgt hij drs. H.H.A. Appelo op als lid van de raad van bestuur en vice-president van Philips Electronics, zo heeft Philips gisteren bekendgemaakt. Eustace is ruim vier jaar fi nancieel directeur bij British Aerospace geweest. De rede nen voor zijn relatief korte verblijf daar en voor zijn overstap naar het Eindhoven- se elektronicaconcern zijn bij Philips niet bekend, aldus een woordvoerder. Eustace zelf liet weten voor commen taar te verwijzen naar Phi lips. De Brit werkte van 1964 tot 1987 voor het Canadese aluminiumconcern Alcan. Voor Philips is het geen be zwaar dat Eustace geen erva ring heeft in de branches waarin het concern werkt. Dr. F.P. Carrubba, die sinds 15 januari 1991 lid is van de groepsraad, wordt met in gang van 7 mei 1992 be noemd tot lid van de raad van bestuur en vice-president van Philips Electronics. Hij volgt dr. S. van Houten op die met ingang van 31 december 1991 zijn functie heeft neer gelegd. Ir. K. Hubee vertrekt per 31 juli 1992 als lid van de raad van bestuur en vice-pre sident van Philips Electro nics. Ten slotte zullen dr. H.O.C.R. Ruding en C.M. Mueller per 7 mei uit de raad van commis sarissen stappen. Ex-minis ter van financiën Ruding stapt op vanwege zijn vertrek naar de Amerikaanse bank Citicorp en Mueller bereikt de statutair vastgestelde leef tijdsgrens. ARNHEM - Heidemij (dienstverlening op het ge bied van milieu, infra structuur en vastgoed) heeft vorig jaar de netto winst zien stijgen van 15,9 miljoen naar 18,2 miljoen. Het resultaat is bereikt door een hogere bijdrage van zowel de Aviesgroep als de Realisatiegroep, als mede van het in ontwikke lingslanden en Oost-Euro pa werkzame Euroconsult. BOCHUM - Alfons Gödde, voormalig directievoor zitter van het Duitse staalconcern Krupp Stahl, is gis teren tot een gevangenisstraf van 7,5 jaar veroordeeld. De rechtbank in Bochum oordeelde dat Gödde zich van 1984 tot en met 1986 vier maal heeft schuldig ge maakt aan verduistering en Krupp heeft benadeeld voor zestien miljoen mark. Gödde zal tegen de uit spraak beroep aantekenen. De rechtszaak heeft 3,5 jaar in beslag genomen. De rechter liet in zijn vonnis weten dat Gödde zich schuldig heeft gemaakt aan het draaiende houden van een onderneming, waarin hij indirect een belang had, met schroot en leningen van Krupp. Verder zou hij commissies hebben ontvangen voor niet verleende diensten en een korting, die een Zuidafrikaans bedrijf verleende, niet aan Krupp heb ben betaald, maar naar een bankrekening in Zwitser land hebben overgemaakt. M - Halbertsma Deu- Grouw is het eerste Ne- Ise bedrijf dat is overge- r een Russisch be- uit de staat Komi, s van de Russische Fe- Het Russische bedrijf e grootste aandeelhou- 'etaalde daar 5,75 mil- »r. Binnenkort wordt hout naar Nederland waarna in Grouw ge- deuren naar het Geme- van Onafhankelijke gaat. Direkteur Jippe s een jaar met deze ie bezig geweest. Hal- Deuren zat al een tijd nanciële problemen en egin dit jaar surséance aling. Door deze stap ftnge de produktie van op 400.000 stuks per jaar te brengen. Vorig jaar wer den 190.000 stuks geprodu ceerd. Het aantal werknemers zal volgens Tinge verdubbe len. Bij hel bedrijf werken nu 75 mensen. Doordat Ilytsj eigenaar is ge worden kan het hout, voor zo ver het hier wordt verwerkt, uit Rusland zonder exporthef fing naar Nederland worden geëxporteerd. Een overschot van het aangevoerde hoog waardige grenen hout zal in Nederland worden verhan deld. Uit de opbrengsten daar van kunnen de Nederlandse werknemers en de produktie- kosten worden betaald. Vol gens Tinge bestaat er een enor me behoefte aan deuren in de voormalige Sovjet-Unie. Tinge sluit op termijn niet uit, dat het bedrijf de produktie in Rus land zelf ter hand gaat nemen. „Zelf zijn ze de komende jaren niet in staat om deuren te ma ken. Tegen de tijd dat ze het wel kunnen is er wel vraag naar hoogwaardige deuren en dan zitten wij weer dicht bij het vuur. We zijn al bezig met een nieuwe produktielijn, die we over drie jaar in gebruik willen nemen. De Russen ge bruiken nu een verouderde lijn, die op deze manier weer rendabel wordt", aldus Tinge. Volgens hem heeft het bedrijf uit Komi beperkte zeggen schap, omdat er tussen hen en Halbertsma nog een Neder landse houdstermaatschappij zit, waarvan de Russen wel weer aandeelhouder zijn. Melkquotaregeling wordt met jaar verlengd BRUSSEL De landbouwmi nisters van de Europese Ge meenschap hebben in de afge lopen nacht in Brussel beslo ten de quotaregeling voor de melkproduktie in de Europese Gemeenschap met een jaar te verlengen. Ze hebben tevens besloten dat in de loop van dat jaar besloten kan worden die quota met één procent te ver minderen. In de praktijk bete kent dit dat Nederlandse zui- velproducenten in principe om en nabij 10,7 miljoen ton melk kunnen blijven produceren in het „melkjaar dat tot 31 maart 1993 duurt". Alleen de Grieken hebben in de Europese land bouwraad tegen het besluit ge stemd. AMSTERDAM - De Lea se Plan Groep, een ge-, koesterd onderdeel van ABN Amro-dochteronder- neming Bank Mees Hope, heeft in 1991 een bijna twintig procent ho gere winst geboekt. Lease Plan boekte een nettore sultaat 44,2 miljoen tegen 36,9 miljoen in 1990 en was daarmee goed voor zestig pro cent van het nettoresultaat van Bank Mees Hope 74,6 mil joen) in 1991. Het balanstotaal groeide met 38 procent van 3,4 miljard tot 4,7 miljard, zo heeft de on derneming gisteren bekendge maakt. De omvang van de contract portefeuille groeide met 1 miljard tot 4,2 miljard. Lease Plan Groep is gevestigd in elf Europese landen, de Verenig de Staten en Australië. In 1991 werden van Bank Mees Hope Mees Lease Groep en van ABN Amro de leasebelan- gen in België, Frankrijk, Italië en Spanje overgenomen. Daar door groeide het aantal perso neelsleden van 1.049 tot 1.427. Het eigen vermogén van Lease Plan nam door uitgifte van nieuwe aandelen en door winstinhouding toe van 225 miljoen tot 290 miljoen. Het dividend op het geplaatste aandelenkapitaal steeg 20,4 procent van 14,7 miljoen tot 17,7 miljoen. In 1991 heeft Lease Plan een belang van 25 procent geno men in KVG Beteiligungs GmbH, een vennootschap ac tief in het verhuren van spoor- wegwagons in Europa. Het Nederlandse bedrijf Armi- ta Nederland bv is eveneens ei genaar van 25 procent van KVG, terwijl twee niet nader genoemde buitenlandse rechtspersonen ook ieder voor 25 procent participeren. In totaal is Lease Plan eige naar van 157.000 voertuigen. Ze zegt in Europa marktleider te zijn op het gebied van opera tionele leasing, waarbij 106.000 voertuigen betrokken zijn. Voor de korte-termijnverhuur zet Lease Plan 51.000 wagens Emissiekoers van certificaten Fugro- McClelland 38 LEIDSCHENDAM/AM- STERDAM De emissie- koers van de certificaten van het raadgevende inge nieursbureau Fugro- McClelland bedraagt 38. Inschrijving staat open tot vrij dag 3 april, terwijl de eerste dag van verhandeling op de Amsterdamse effectenbeurs 7 april is. De emissie betreft de herplaatsing van 1.658.000 cer tificaten van 1 nominaal en de uitgifte van 1.550.000 nieu we aandelen. Bij de bekend making van de beursgang van Fugro op 16 maart werd al uit gegaan van een inschrijvings prijs die zou liggen tussen de 37 en 40 per certificaat. DEN BOSCH - Euroven tures, een van de minder heidsaandeelhouders in de noodlijdende Belgi sche videoketen Super Club, beschuldigt Philips ervan Super Club op kos ten te hebben gejaagd. Super Club sloot met Philips een leveringscontract af tegen ongunstige voorwaarden, zo heeft Euroventures-woord- voerder Leo Sturm gisteren gezegd. Philips bezit 51 pro cent van de Belgische video verhuurder. „Er is geld ont trokken aan Super Club in een periode waarin het niet goed ging met het videoverhuurbe drijf', aldus Sturm. Euroven tures zegt op aandrang van Philips aandelen te hebben ge kocht in Super Club, maar was niet bekend met de precieze voorwaarden van een „raamo vereenkomst" tussen Philips en Super Club. Als Euroventu res de voorwaarden van het contract had gekend dan had de participatiemaatschappij uit Den Bosch niet deelgeno men aan de kapitaalvergroting van Super Club. Euroventures bezit nu ongeveer 15 procent van het aandelenkapitaal. Euroventures heeft, zo werd zaterdag bekend, Philips-Bel- gië gedagvaard en eist een schadevergoeding van omge rekend 22 miljoen. Door de problemen van Super Club zijn de aandelen nog maar een paar gulden waard. Een paar jaar geleden noteerden de par- ticipatiebewijzen nog een hoogste koers van omgere kend 330. Euroventures be sloot vorig jaar tot een afboe king van het Super Club-aan- delenbezit, waardoor de resul taten een flinke tik kregen. Begin dit jaar uitten sommige aandeelhouders op de aandeel houdersvergadering van Euro ventures hun grieven over de gang van zaken bij Super Club. Pikant was dat Wisse Dekker, de huidige president-commis saris van Philips, dezelfde functie vervult bij Euroventu res. Dekker heeft ooit Euro ventures mede-opgericht. Vol gens een Euroventures-mede- werker zat Dekker tijdens de aandeelhoudersvergadering in een moeilijk situatie en heeft de Philipsman zich toen op de achtergrond gehouden. Euroventures vindt dat Philips door verstrekking van onjuiste en onvolledige informatie „niet zo fraai" heeft gehan deld. „Er is met Super Club een leveringscontract afgeslo ten met een waarde van omge rekend 55 miljoen", aldus de zegsman. Euroventures had gerekend op een overeen komst met een waarde van om gerekend slechts 16,5 mil joen. De videoketen was met han den en voeten gebonden aan Philips. Het leveringscontract had een looptijd van vijf jaar. Volgens die overeenkomst zou Super Club de Mr. Video-appa raten van Philips Leuven moeten afnemen. Kon Super Club de machines niet kopen dan betaalde Super Club voor elke niet gekochte machine een boetebedrag. Ook moest Super Club 25.000 CD-videos- pelers afnemen tegen een veel te hoge prijs. Philips heeft on dertussen 880 miljoen in Su per Club gestoken. Eind 1991 - na een periode van negen maanden - leed Super Club een verlies van omgerekend 235 miljoen met een negatief eigen vermogen van 550 mil- EINDHOVEN - Het spant erom of de leden van de Industriebond FNV het onderhande lingsresultaat voor een nieuwe cao bij Philips zul len aanvaarden. Naar het zich laat aanzien wijst een minimale meerderheid van de leden van de bond het resultaat af, aldus FNV-bestuurder N. Broers gisteren. Maar omdat nog enkele leden raadplegingen moeten plaats vinden is het volgens hem niet uitgesloten dat uiteindelijk toch een meerderheid akkoord gaat het het bereikte resultaat. „De meningen liggen zo dicht bij elkaar dat elke vergadering kan leiden tot een wijziging van het standpunt", aldus Broers. Philips is bereid de ruim 40.000 werknemers op 1 juli een structurele loonsverho ging te geven van 2,5 procent en op 1 april een eenmalige uit kering van nog eens 3 procent. Douwe Egberts De directie van de Koninklijke Douwe Egberts heeft gisteren met de bonden een principe akkoord afgesloten voor twee nieuwe cao's voor de in totaal 5.000 medewerkers van Douwe Egberts en Van Nelle. Tevens zijn afspraken gemaakt over de uiteindelijke samenvoe ging van deze twee cao's in een gezamenlijke koffie- en krui denierswaren-cao. Beide cao's kennen een loop tijd van twee jaar en voorzien in een blijvende loonsverho ging van 4 procent per 1 april 1992,0,25 procent per 1 januari 1993 en 4,5 procent per 1 april 1993. Bejaardenoorden In het eerste oriënterende overleg voor een nieuwe cao in de bejaardenoorden zijn de werkgevers, de Vereniging van Nederlandse Bejaardenoorden (VNB), gisteren nog niet met een loonbod gekomen. De VNB durft dat niet aan vanwe ge de slechte financiële positie in de sector. De vereniging wacht dan ook eerst op initia tieven van de overheid, die de loonruimte moet vaststellen. De vakbonden zijn wel met looneisen" gekomen: de Abva Kabo en CV O willen 4,5 pro cent salarisverhoging en de VHP nog een procentje daar bovenop. De huidige cao voor de 80.000 werknemers bij de 1.500 werkgevers loopt 1 april af. gro ^CHT - Bij de su- rkten zijn vandaag J ;te-stakingen be- di n. Het is de bedoe- elke dag een aan- Difcermarkten een dag )lat gaat. Vandaag zes supermarkten nelo en Enschede "aj)its af. Daarna vol- icties in andere de- 'd- Mn het land, zo heeft kunstenbond FNV gis- meegedeeld. De ^Jenbond CNV doet de acties mee. 124 iupermarkten tellen Ik werknemers. De FNV- 'ei oorspelt een lange pe- ran acties. Het 'actie- ek is de komende veer- *>en §evuld. Via de ac- Yor| 'en de bonden bereiken j werkgevers alsnog met 'aler cao-bod voor de nen. Maandag, pal voor pen van het ulitmatum Jonden hadden gesteld, de werkgevers een d king- maar die vonden toonden onvoldoende aan tafel te gaan zit- Jnderhandelingen lie- maart ondermeer vast onen. De bonden eisen •e loonsverhoging van i- cent en royalere loon schalen omdat er volgens hen in het supermarktwezen spra ke is van een loonachterstand. De werkgever-s boden uitein delijk 4,5 procent loonsverho ging (een half procent meer dan hun oorspronkelijke bod) en deden ook op enkele andere onderdelen concessies. Maar de vakbonden vonden dat dat per saldo toch te weinig was om het overleg te hervatten. De werkgeversorganisaties lie ten in een verklaring weten de houding van de vakbonden te betreuren. De werkgevers heb ben sterk de indruk dat de dienstenbonden op dit mo ment uit zijn op het voeren van acties die tot ledenwinst moeten leiden. Hoewel de werkgevers vinden dat de bon den onnodig naar het stakings wapen grijpen, hebben ze (nog) geen plannen om haar de rechter te stappen. „Dat is nog niet aan de orde geweest. We hopen nog steeds dat de vak bonden binnenkort alsnog be reid zullen zijn om te gaan pra- •ten", aldus een woordvoerster van de werkgeversorganisa ties. Een woordvoerder van de Dienstenbond FNV ontkende dat de bonden uit zijn op acties in een poging om leden te win nen. „Dat is onzin. We voeren acties voor een goede cao, niet om zieltjes te winnen. Wat nu op tafel ligt is absoluut te ma ger". In de rij voor brood in Albanië In Europa's armste land Albanië dreigt een ernstig voedselgebrek te ontstaan Zelfs voor het meest elementaire voedsel als brood moet soms vele uren in de rij worden gestaan. Een verkoopster van een bakkerij in de hoofdstad Tirana heeft de grootste moeite het brood te verdelen. FOTO: AP 00 Bij bankovervallen wordt zelfs grof geweld niet geschuwd. FOtO:ANP maar elke melding kost de bank daar gemiddeld wel zo'n 17 dollar. De NVB is daarom van oordeel dat melding op ba sis van een eigen beoordeling van dubieuze transacties veel effectiever kan zijn. Legitimatie De NVB vindt het overigens wrang te moeten constateren dat de overheid bij de verstrek king van identiteitsbewijzen niet die zorgvuldigheid be tracht, die zij van financiële in stellingen wel verwacht ten aanzien van het gebruik daar van voor identificatiedoelein den. Zo blijken door de over heid rijbewijzen te worden ver strekt op basis van een buiten lands rijbewijs, samen met een inschrijving in het bevolkings register. Maar al te vaak blijkt dan dat de juistheid van de voor de inschrijving in dit re gister benodigde gegevens niet wordt gecontroleerd en dat niet wordt nagegaan of de betrokkene wel legaal in Ne derland verblijft. „De waarde van het rijbewijs als identifica tiedocument daalt hiermee sterk. Het toont tevens de wen selijkheid aan van de invoe ring van een geheel nieuw, niet te vervalsen en centraal af te geven identiteitsbewijs", al dus het jaarverslag. I van de voorpagina) PIT 1(j 'ERDAM - Met een ering van 150 mil- gulden per jaar in heidsverhogende leningen hebben de landse banken al ..it ogelijke gedaan om dewerkers en cliën- e hf beschermen, aps °f t is intussen dat bij een rde Van de overvallen geen »rd buitgemaakt en dat jart van de daders kon gearresteerd. Volgens uitdaag verschenen jaar- de Nederlandse inis rjng van Banken (NVB) we overheid aan de beurt, fusi ken hebben dat resul- EGjreikt door onder meer kasvoorraden aan te en tijdvertragende sy- toe te passen. Ook an- enijuitbeperkende maatre- ■idden er al toe dat bij len in het geheel geen n worden bemachtigd. lummernotering, van 'plofpakketten' methoden van mar- droegen eraan bij dat i|konden worden gepakt. het jaarverslag kan de 'erk jntwikkeling op het i de overvallen wel de- orden gekeerd met het van meer mankracht jlitie. In Amsterdam is niddels gebleken. Daar de gemeente na eerdere 'olie acties van zogehe- eind 1990 ifbij standsteam in, l middels gebl de gemeente jvolle acties v ïn nhisti-teams' de roofbij stands ■ten! erdej t t waarbij in de risico-uren onder meer surveillance plaats vindt vanuit een helikopter. De re sultaten zijn erg goed. Het aan tal overvallen op bankkanto ren en agentschappen liep van 110 in 1989 terug tot 73 in 1991. Dit komt neer op een halvering van 28 tot 14 procent van het landelijk totaal. Ook vonden minder overvallen en berovin gen plaats, waardoor, aldus de NVB, de stad een stuk veiliger is geworden. Samenwerking Niet alleen voor de NVB is de problematiek rond de overval len een zaak van toenemende zorg ook andere bedrijfstak ken hebben hiermee duidelijk te maken. Voor de NVB was dit de aanleiding om samen met de Bovag, de Federatie Goud en Zilver, de horeca, het hoofd bedrijfschap Detailhandel, het KNOV, het NCOV en de Raad Filiaal- en Grootwinkelbedrijf als 'bedrijvenplatform tegen roofovervallen' bij de minis ters van justitie en binnen landse zaken en de Tweede Kamer aan te dringen op extra gelden voor de politie. De bewindslieden hebben in middels toegezegd voor het be grotingsjaar 1993 hiermee ter dege rekening te houden. Te vens is een nota aangekondigd over de zware georganiseerde criminaliteit met een plan van aanpak. Volgens de NVB is er naast de inzet van extra politiemensen zeker een efficiëntere organi satie nodig van de politie. De NVB meent dan ook dat de voorgenomen regionalisatie van de politiekorpsen tenmin ste moet samengaan met een betere landelijke coördinatie dan op dit ogenblik het geval is. Kosten betalings verkeer NVB-voorzitter Scherpenhuij- sen Rom haalt in het jaarver slag nog eens een aantal zaken aan, dat rond de vergoedingen van het betalingsverkeeer is ontstaan. „Het betalingsver keer is een onderwerp, dat niet alleen bij de banken, maar ook bij de gebruikers veel stof doet opwaaien. Bij sommigen lijkt de mening te hebben postge vat, dat de banken een soort openbare nutsfunctie hebben. Zij gaan er echter aan voorbij, dat ook een bank een onderne ming is die tegenover haar me dewerker en aandeelhouder verplicht is tot een verant woorde bedrijfsvoering. En hierbij hoort nu eenmaal een kostendekkend betalingsver keer". Het jaarverslag meldt hierover de uitslag van een onderzoek, da,t het accountantskantoor KPMG/KBH in 1989 deed en waarbij kwam vast te staan dat het betalingsverkeer de geza menlijke banken in dat jaar ruim 5,2 miljard gulden heb ben gekost en daartegenover slechts 1,1 miljard een directe en 4 miljard gulden aan indi recte opbrengsten stond. Criminaliteit Het jaarverslag van de NVB gaat ook uitgebreid in op het zogeheten 'money laundering' (het witwassen van crimineel verkregen gelden). Volgens Scherpenhuijsen Rom is dit een onderwerp waarover veel misverstanden blijken te be staan. In EG-verband is zijns inziens terecht een regeling tot stand gekomen, die tot doel heeft het witwassen van crimi neel verkregen gelden tegen te gaan. „De banken hebben al veel eerder maatregelen geno men en zullen ook aan de uit voering van de nieuwe Neder landse voorschriften loyaal meewerken. Er moet echter wel worden voldaan aan rede lijke eisen, zoadat die voor schriften ook uitvoerbaar zijn", aldus Scherpenhuijsen Rom. Hoewel de overheid blijft vast houden aan een meldplicht van alle ongebruikelijke trans acties, verplicht de officiële richtlijn daartoe niet. Wat 'on gebruikelijk' is moet worden beoordeeld aan de hand van een lijst met zohetehen indica toren. De NVB vreest niet al leen dat deze criteria spoedig bekend zijn in het criminele circuit en daarmee aan waarde sterk inboeten, maar ook dat zij leiden tot onverwerkbare grote aantallen meldingen, zo zegt het jaarverslag. De NVB trekt hierbij een vergelijking tussen Nederland en de Vere nigde Staten, waar bijvoor beeld kastransacties van meer dan 10.000 moeten worden gemeld via een speciaal formu lier. In Nederland zou het enorme aantal meldingen, dat hieruit resulteert nauwelijks kunnen worden verwerkt. Bo vendien, zo zegt de NVB, ge beurt dat soort stortingen in de VS vaak in gedeelten beneden het grensbedrag. Dit wordt daar 'smurfen' genoemd. Het criminaliteitsbestrijdend ef fect is dan ook uiterst gering,

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7