vy heeft niet leen last van Ijn gekwetste pgevoelens ïgering Brazilië stapt op na diverse omkoopschandalen Ergernis over beschuldiging spionage Duitse ex-minister Nederlander waarschijnlijk niet naar Irak uitgewezen BUITENLAND Koningin winkeldieven Theodorakis stapt uit het Griekse kabinet Qowuvnt DINSDAG 31 MAART 1992 lan S LINDENKAMP t opPAULO - De Brazi- ichiie regering is giste- .vjal onverwachts af- ÏBen. In een officiële ubujgbnef aan president de Mello benadruk- vertrekkende mi- het landsbelang grondslag ligt aan ip. t initiatief wil het afge- f kabinet het staatshoofd alle ruimte geven om een nieu we regeringsploeg te vormen die op brede steun kan reke nen. President Collor de Mello heeft de collectieve ontslagna me van zijn team zonder slag of stoot geaccepteerd. Politieke waarnemers in Brazi lië hechten weinig waarde aan de regeringsverklaring dat de ministers eensgezind hun ont slag hebben aangeboden. Zij houden het erop dat de presi dent zijn regeringsploeg wei nig keuze heeft gelaten. In hun ogen heeft het staatshoofd het kabinet een smadelijke af gang willen besparen. Overi gens was van collectief ontslag absoluut geen sprake. Drie Braziliaanse ministers bevon den zich in het buitenland. Zij werden telefonisch op de hoog te gesteld van het voldongen feit dat Collor de Mello wilde breken met zijn regerings ploeg. Het drietal restte geen andere keuze dan zich bij de beslissing van het staatshoofd neer te leggen en mondeling hun handtekening onder de ontslagbrief te zetten. Het opstappen van het kabinet komt als een donderslag bij heldere hemel. Naaste mede werkers van ministers verna men het kabinetsaftreden via de televisie en parlementaire journalisten in de hoofdstad Brasilia werden doorlopend opgebeld door volksvertegen woordigers die het laatste nieuws wilden weten. De datum die Collor de Mello heeft uitgezocht om zijn team de wacht aan te zeggen, ver raadt een flinke dosis symbo liek. Gisteren was het precies twee jaar geleden dat hij de presidentiële sjerp kreeg om gehangen en het lijkt erop dat het staatshoofd schoon schip heeft willen maken. De laatste maanden staan de Braziliaan se media bol van berichten over corruptiezaken, waarbij ministers en hun naaste mede werkers betrokken zijn. Hoe wel de meesten inmiddels op straat zijn geknikkerd, bleken zittende bewindslieden kennis te hebben gehad van de om kooppraktijken waarbij hun ex-collega's betrokken waren. Zij hebben verzuimd om Col lor de Mello hiervan destijds op de hoogte te stellen. Dit heeft de president zich zeer aangetrokken. Volgens inge wijden had het staatshoofd geen enkel vertrouwen meer in het kabinet. Van een werk bare situatie was daarom al maanden geen sprake meer. Het pijnlijke van de hele affai re is dat Collor de Mello twee jaar geleden van de Brazilia nen het mandaat kreeg om een eind te maken aan de cultuur van steekpenningen. Achteraf blijkt dat de president zich heeft laten omringen met mi nisters die er niet vies van wa ren zich met stinkende zaakjes in te laten. In de afgelopen twee jaar was het een komen en gaan van bewindslieden. Vrijwel allen verlieten de rege ring met een flinke smet op hun naam. WE WERKMAN iN Het kan heel jn dat David Levy 0 zo ij dele Israëli- loliticus die afgelo- Iindag aftrad als mi- van buitenlandse 1 - zich heeft laten jdoor zijn gekwetste loeien s, omdat hij Is Sefardische jood limineerd voelde. I verrassende stap van I Marokko geboren ex- icarbeider die zich op- fcinnen de Likudpartij, man niet naar zich al- sn a jr zijn gevoelige tenen leiden. Met Levy, die Tel Aviv op kinderlijke eklaagde over het feit wordt behandeld als koi t de boom geklommen loetpet meer aan de hand ij- iar Aelangrijke overwegin- er t< >ten bij hem een rol g hebben: de algemene ft r ingen in Israël die eind ht - leten plaatsvinden en ind< rnstige moeilijkheden ieve e vredesproces voor idden-Oosten. Ver- :ich ongetwijfeld gerea- hebben dat zijn aftre- Likudpartij van pre- lamir in grote moeilijk- brengt. Talrijke Israë- in Sefardische (Oriën- ifkomst, die inmiddels rderheid van de bevol- »rmen, kunnen zich nu dariteit met Levy aan- Ibij een eventueel door vormen nieuwe politie- j. Of anders stemmen jbeiderspartij van Jit- abin. Dat laatste is een eeld voor premier Sha- mt volgens de laatste eilingen staat de rege- Likud, tot voor kort i van de verkiezings- nu bepaald niet best vy de Arbeiderspartij in iezingsstrijd willen hel- misschien zelfs over sow een tot nu toe vrijwel :a e bare overstap te ma ar het andere kamp? in de Israëlische poli- ■rhoudingen bijna ver- iar tekenen. Levy zelf, een inhanger van de Groot- pdachte en een man die d als minister van huis met volle overtuiging nederzettingen iri de gebieden heeft laten i, noemde toen hij af- Likudpartij 'zijn huis', j zijn Middenoostelijke ersv teit die hem in zijn po- n op )ptreden altijd heeft ge- e b iet hij toch ook een ster- e be liteit voelen tegenover sv rtij die hem aan de et leeft gebracht. 5 pl is een aap in de mouw? len wel, in dat ene mys- zinnetje in zijn één Levy is vanaf het begin van het vredesproces vorig jaar een man geweest die een pragmati sche houding aannam in Is- raëls vredesonderhandelingen met de Palestijnen, Jordanië, Syrië en Libanon. Zo pragma tisch en in de Israëlische ver houdingen zo gematigd, dat hij van tijd tot tijd ervan beschul digd werd de Israëlische belan gen uit het oog te verliezen. Nu dit vredesproces, zeker wat de besprekingen met de Pales tijnen betreft, op de klippen dreigt te lopen, zou Levy wel eens kunnen overwegen het voorbeeld te volgen van de be kende generaal Moshe Dayan, die in 1977 als een van de voor gangers van de Arbeiderspartij - heel verrassend - de benoe ming van minister van buiten landse zaken aanvaardde in de Likudregering van Menachim jkte le u 'ende tirade: „Ik hoop, de zo zei hij, „dat het jldig iroces doorgaat. Ik kan atm r niet uitweiden'" CDA Cf me afspraken Premier Yitzhak Shamir van Is raël en zijn Likudpartij komen door het aftreden van minister van buitenlandse zaken Levy in grote moeilijkheden. FOTO: EPA Begin. Pas maanden na de be noeming van Dayan werd dui delijk wat hem daartoe had ge bracht. Dayan werd onmiddel lijk. na de vorming van Begins regering op een geheime mis sie naar Marokko gestuurd om de eerste contacten te leggen voor de vrede met Egypte. En het was Dayan, die samen met de toenmalige minister van de fensie, Ezer Weizman, Begin uiteindelijk overtuigde de ak koorden van Camp-David te ondertekenen. De vierde ronde van bilaterale besprekingen tussen de Israë liërs en de Arabieren moet eind april in Washington be ginnen. Tot nu toe is het niet zeker of de Palestijnen zullen verschijnen. Er is op dit mo ment in het hoofdkwartier van de PLO in Tunis druk overleg gaande en de Palestijnse twij fels over het vredesproces zijn zo groot dat er een, voor het vredesproces gevaarlijke split sing dreigt binnen de PLO-lei- ding. De dreiging dat de Pales tijnen de vredesbesprekingen mét de Israëliërs kunnen af breken als de Likud aan de macht blijft, kan Levy wel eens hebben gebracht tot zijn dra matische aftreden. En net zo als hij in 1985 als enige Likud- minister in de regering van na tionale eenheid onder leiding van de socialistenleider Shi mon Peres het voorstel tot het terugtrekken van Israëls leger uit Libanon steunde, zou hij nu wel eens de Arbeiderspartij kunnen helpen de vredeskan- sen voor het Midden-Oosten te redden, al of niet op grond van geheime afspraken. Crash Het wrak van een DC-9 van Avlaco- airlines ligt op een landingsbaan van het vliegveld van Granada. Het vliegtuig verongelukte gisteravond tijdens de landing. Eenentwintig personen raakten gewond, van wie een ernstig. FOTO: ANP Vaclav Havel herkiesbaar PRAAG - De Tsjechoslo- waakse president Vaclav Ha- vel heeft gisteren laten weten dat hij zich komende zomer herkiesbaar zal stellen, on danks de roep van Slowaken om meer zelfstandigheid en het gevaar dat het land uiteen valt. Havel werd in december 1989 president nadat hij een vreedzame revolutie had ge leid waarmee een einde werd gemaakt aan het communisti sche bewind. De populistische, nationalistische Slowaakse lei der Meciar, die volgens peilin gen 38 procent van het electo raat van Slowakije achter zich heeft, heeft gezegd dat hij een nieuwe ambtstermijn van Ha- vel niet zal steunen. KARLSRUHE - Het voormalige hoofd van de Duitse binnenlandse vei ligheidsdienst en spiona gedienst Hellenbroich zal morgen voor het openbaar ministerie in Karlsruhe op de proppen moeten ko men met de naam van de oud-minister en huidig parlementariër die hij heeft beschuldigd van spionage voor een voor malig Oostblokland. Hellenbroich zorgde in het weekeinde voor heel wat op schudding door tegenover Bild Zeitung te verklaren dat een zeer belangrijke politicus in Bonn ooit voor Oost-Duitsland spioneerde en thans hetzelfde doet voor Rusland. „Ik kan zeggen dat het iemand is die nog vandaag de dag over aan zienlijke invloed binnen zijn partij beschikt. Het is iemand die op straat wordt herkend", aldus Hellenbroich. De beschuldiging leidde tot grote ontsteltenis en ergernis. SPD-afgevaardigde Renate Schmidt eiste onmiddellijk dat Hellenbroich zijn beschuldi ging intrekt of met de naam van de betrokkene komt. Het openbaar ministerie liet giste ren weten dat het een onder zoek had ingesteld. Procureur generaal Alexander von Stahl dagvaardde Hellenbroich om morgen als getuige te worden gehoord. Hellenbroich zei gisteren voor de Noordduitse radio dat hij zich tot de pers had gewend omdat zijn betrouwbare bron nen, voormalige hoge Stasi- functionarissen, geen namen konden noemen. Hij voegde hieraan toe de betrokken spion „te willen uitroken". d0°r VAN ^UËT LONDEN - De Londense onderwereld heeft deze week één van zijn meest prominente vertegenwoordigsters uitgezwaaid. Shirley Pitts, beter bekend als de Koningin der winkeldieven kreeg een stijlvolle penose-uitvaart op het Lambeth-kerkhof. De 57-jarige Shirley overleed aan kanker na een toch wel fameuze criminele carrière. Ze was zeven toen ze met stelen begon. Sinds het begin van de jaren zestig genoot ze een nationale - en later internationale - reputatie als actiefste en meest smaakvolle dievegge van het land. Het exlusieve warenhuis Harrods behoorde tot haar favoriete werkterrein, maar ook in Parijse en Geneefse tegenhangers was ze een gevreesde klant. Een chique boodschappentas met het Harrods- bloemmotiefje en een enorme bos lelies, nog ingepakt in Harrods-papier, waren fijntjes tussen de tientallen bloemen en kransen neergelegd. Die laatste hommage was geen ultieme vergiffenis uit 'het bolwerk van respect' (Harrods). De directie, die zoveel met Shirley en haar georganiseerde roversbende te stellen had gehad, liet bij het afscheid verstek gaan, overigens tot teleurstelling van haar familie. Drie maal liep Shirley tegen de lamp en ze werd even zo vaak veroordeeld tot gevangenisstraf. Ze ontsnapte uit de Holloway-gevangenis omdat ze niet wilde dat haar kind achter de tralies geboren zou worden. Haar zeven kinderen kwamen allemaal redelijk tot goed terecht. Zoon Christopher, een architect, sprak de lijkrede op Lambeth en prees zijn beruchte moeder als een moedige vrouw. „Ze was meer man dan de meeste mannen", aldus Christopher. Behalve Shirley waren ook andere leden van de Pitts-clan goede bekenden van de Britse politie. Haar graf ligt naast dat van haar lievelingsbroer Henry, bankrover. Hij kwam om bij een auto- ongeluk. Een andere broer, Charlie, werd door Shirley verstoten nadat hij had deelgenomen aan een ontvoering waarbij het slachtoffer was gemarteld. Charlie zit voor vijftien jaar vast. Veel bekenden van de Queen of shoplifters konden evenmin naar haar begrafenis komen. De Engelse gevangenisdirecteuren konden daarvoor geen toestemming geven. Anderen vonden het verstandiger geen voet op Brits grondgebied te zetten en stuurden een kransje van overzee. Niettemin was het druk op de Lambeth- begraafplaats, waarde stoet een twintigtal limousines telde. Muzikanten waren ingehuurd om een stemmig 'Heaven, I'm in heaven' te spelen uit Irving Berlin's tophit Cheek to cheek. Terwijl men zware jongens een traantje zag wegpinken, was iedereen het er over eens dat met Shirley een delinquente van buitengewone allure was heengegaan. Ze stal alleen wat ze het beste vond. Shirley werd dan ook begraven in een blauwe jurk van top-modeontwerpster Zandra Rhodes Vrienden benadrukten dat voorde jurk, die 15.000 gulden kostte, was betaald. Een Britse krant hoopte voor Shirley dat er achter de hemelpoorten niet van die vervelende loercamera's zouden hangen. Recordvangst Zo'n 650 kilo zuiver cocaïne wordt in Antwerpen aan de pers getoond. De politie nam vorige week in de Belgische havenstad de drugs in beslag. Ze waren verborgen in een tijdelijk opgeslagen container die was aangevoerd aan boord van een Duits schip, afkomstig uit de Panamese havenstad Christobal. Arres taties bleven echter achterwege. De Britse douane deed gisteren in Liverpool een recordvangst van 900 kilo cocaïne in beslag. De politie arresteerde negen verdachten. FOTO: EPA eHTEIN ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER - Een Engels eskader, onder bevel van Nelson, heeft In gt, ®ór Toulon een ontmoeting met de „Vliegende Hollander". ?m.lelse vloot kruist voor de Franse marinebasis om Napole- baarjaparte te verhinderen uit te varen. De „Vliegende Hollan- i deerschijnt in het licht van de ondergaande zon en scheert imeè meeuw over het water. Nelson geeft opdracht het schip onder vuur te nemen, maar het lijkt wel of de kanonskogels op het spookschip geen uitwerking hebben. De bemanning voor spelt ongt^'k en inderdaad steekt die nacht een felle storm op, die de scheen uit elkaar slaat. Napoleon maakt hiervan gebruik om met zijn'vloot te ontsnappen en Nelson heeft het nakijken. Pistool moordenaar Oswald 'onderschept' WASHINGTON - De bewa- king van het Amerikaanse Congres heeft zaterdag het pi stool in beslag genomen waar mee Lee Harvey Oswald is, de vermeende moordenaar van John F. Kennedy, is doodge schoten. De zakenman Robert Luongo had het wapen in een diplomatenkoffertje het ge bouw binnengesmokkeld om het te tonen aan voorzitter Thomas Foley van het Huis van Afgevaardigden. Het pi stool waarmee Jack Ruby de verdachte Oswald doodschoot, twee dagen na de moord op Kennedy in november 1963, werd eerder dit jaar op een vei ling voor 220.000 dollar ver kocht aan een onroerend-goed- handelaar uit Florida. AMMAN Nouri al Saie- di, de 56-jarige Nederlan der van Iraakse afkomst, die in een Jordaanse ge vangenis zit, in afwach ting van zijn uitlevering aan Irak, zal zeer waar schijnlijk naar zijn vrouw en kinderen in Nederland kunnen terugkeren. Een zeer hoge regeringsbron in de Jordaanse hoofdstad liet weten dat - hoewel de recht bank in Amman al vonnis heeft gewezen over zijn uitwij zing naar Baghdad - Saiedi voorlopig nog in de gevange nis van Juwaidah zal worden vastgehouden en over enige tijd in alle stilte op een vlieg tuig naar Nederland zal wor den gezet. In tegenstelling tot berichten over beweerde mishandeling van Saiedi door de Jordaanse gevangenisbewaarders, maakt Al Saiedi het prima. „Ze heb ben me één keer geslagen, maar nu word ik goed behan deld. Iedereen is aardig voor mij", zegt hij in de kamer van de gevangenisdirecteur, waar het gesprek plaats heeft. „Ik zit nu in een cel met negen an dere mensen", vertelt hij. „Wij krijgen kranten en we hebben zelfs televisie". Nouri al Saiedi kwam in. sep tember vorig jaar naar Jorda nië in de hoop iets te kunnen vernemen over het lot van zijn familieleden in Irak. Hij werd bij aankomst op het vliegveld van Amman gearresteerd op verzoek van Interpol. Saiedi zou in 1971 vlak voor hij vanuit Irak naar Nederland vluchtte, een bedrag van 1500 Iraakse dinars (ongeveer 150 gulden) hebben gestolen. Hij werd er voor door een Iraakse recht bank bij verstek veroordeeld. Na ongeveer een maand in Amman te hebben vastgeze ten, werd hij op borgtocht vrij gelaten. Hij mocht het land echter niet verlaten in afwach ting van een uitspraak van de rechtbank in Amman. De Iraakse Nederlander werd in januari dit jaar opnieuw gear resteerd en het Hooggerechts hof in de Jordaanse hoofdstad heeft inmiddels bepaald dat hij naar Irak moet worden uit gewezen. Kritisch „Het is duidelijk dat Irak niet vanwege dat kleine geldbe drag mijn uitlevering wil, maar om politieke redenen", zegt Saiedi. Hij heeft zich als free lance journalist in het verle den kritisch uitgelaten over het regime van Saddam Hu- sayn. Saiedi is zeer slecht te spreken over de Jordaanse advocaat Mohammed Shuweiky die hem door de Nederlandse con- cul-honoraire in Amman, Raouf Abu Jaabr, is toegewe zen. „Ik ben bang dat hij mijn zaak niet goed verdedigt, om dat hij zelf van Palestijnse af komst is en hij mij mijn anti- Irak-gevoelens kwalijk neemt. Hij komt mij ook nooit in de gevangenis opzoeken". Vol gens al Saiedi zou de zoon van de Nederlandse consul, even eens van Palestijnse afkomst, hem tijdens bezoeken aan de gevangenis zelfs openlijk heb ben gezegd dat hij het verdient naar Irak te worden uitgewe zen. Raouf Abu Jaabr zelf, een succesvol zakenman in Am man, zou goede zakenrelaties hebben met Irak. Sinds het Nederlandse minis terie van buitenlandse zaken zich met de zaak al Saiedi is gaan bemoeien is zijn behan deling in de gevangenis van Juwaidah, even buiten Am man, aanzienlijk verbeterd. De Nederlandse ambassadeur in Damascus heeft hem al enkele malen opgezocht. Het is inmiddels duidelijk dat de Jordaanse autoriteiten zich beklemd voelen tussen hun goede relaties met Nederland en die met Irak. „Het is voor ons een soort catch-22-situa- tie", vertelt een hoge Jordaan se regeringsambtenaar. „Daar om proberen wij de zaak in alle rust op humanitaire gronden op te lossen". Mikis Theodorakis stapt uit'het Griekse kabinet De zanger- componist wil zich weer hele maal op de muziek toeleggen FOTO: AP ATHENE - Zanger-com ponist Mikis Theodorakis heeft gisteren aangekon digd dat hij uit het Griek se kabinet stapt, omdat hij zich wil concentreren op het maken van muziek. Hij maakte deel uit van het kabinet als minister zonder portefeuille. De 66-jarige Theodorakis. ooit bekend om zijn felle verzet te gen het rechtse kolonelsregi me en als afgevaardigde van de Griekse Communistische Partij, zal als onafhankelijke in het Griekse parlement blij ven en daar de conservatieve regering van premier Konstan- tine Mitsotakis blijven steu nen. De taken die hem tot deel neming in de regering in Athe ne bewogen, zoals het onder zoeken van verscheidene schandalen onder de socialisti sche regering, schokten het land. De nationale verzoening van rechts en links zijn naar zijn oordeel uitgevoerd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5