Politiek ontdekt de vrijwilliger Gemengde huwelijken nog steeds omstreden in nieuw Zuid-Afrika BINNENLAND BUITENLAND CFO: adviesrecht bij euthanasie V-raad overlegt over sancties tegen Libië Bonn vierkant achter akkoorden Maastricht Wapenleverantie aan Turkije kost Duitse topambtenaar baan Project Waterleiding in Indonesië stopgezet Belastingvoordeel voor vrijwilliger nog ver weg Geuite Qowiant DINSDAG 31 MAART 1992 DEN HAAG - Verpleegkundigen en verzor genden moeten inspraak krijgen bij beslissin gen over euthanasie. De christelijke vakbond voor werknemers in de zorgsector CFO wil bo vendien dat er een wettelijke regeling komt voor werknemers die gewetensbezwaren heb ben bij het plegen van euthanasie. Dit schrijft het CFO in een brief aan de Tweede Kamer en de bewindslieden Hirsch Ballin van justitie en Simons van volksgezondheid. Morgen verga dert de Kamer over de euthanasiekwestie. Vol gens het CFO moet er een adviesrecht komen voor verpleegkundigen van de patiënt die een verzoek tot euthanasie heeft gedaan. Volgens het CFO staan de verpleegkundigen namelijk 24 uur 'om het bed', waardoor zij goede infor matie over de patiënt kunnen geven. NEW YORK/JIDDAH - De Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties heeft vandaag de laatste besprekingen gevoerd over een ont werpresolutie waarin economische en diplomatieke maatregelen tegen het Libië worden voorgesteld. De resolutie zal vanavond in stemming worden gebracht. De geopperde sancties, naar aanlei ding van de Libische weigering verdachten uit te leveren aan de VS, Groot-Brittannië en Frankrijk, betreffen een wapenembargo, een boycot van al het luchtverkeer en een oproep aan alle lidstaten van de VN de meeste Libische diplomaten uit te wijzen. De voorzit ter van de V-raad, de Venezolaan Diego Arria, liet gisteren weten dat er geen twijfel over bestond dat de V-raad de resolutie vanavond zou aanvaarden. Arria gaf te kennen dat er, ondanks de onderhan delingen van de afgelopen dagen, geen sprake was van enige veran dering in de opvattingen van de belangrijkste partijen in het con flict. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten hebben naar aanlei ding van de bomaanslag op een Pan Am-toestel boven het Schotse Lockerbie in 1988 twee Libiërs aangeklaagd. Idoor FRANS WIJNANDS BONN De Bondsrepubliek ^al zonder man keren en nog voor het eind van het jaar de ak koorden van 'Maastricht' onderschrijven. Fractievoorzitter Schauble van het CDU/CSU in de Bondsdag heeft dat gisteren gezegd te gen zijn Nederlandse collega, CDA-fractielei- der Brinkman. Brinkman bracht een werkbe zoek aan Bonn en ontmoette er behalve zijn ambtgenoot Schauble onder anderen bonds kanselier Kohl en minister Genscher van bui tenlandse zaken. De Maastrichtse afspraken zullen verfijnd moeten worden, voor of na de goedkeuring door de Bondsdag eind dit jaar, maar dat zal volgens Schauble een algehele ratificatie van het bereikte akkoord niet kun nen vertragen, laat staan tegenhouden. Het afgelopen weekeinde was in de Beierse CSU enig tumult ontstaan omdat tegenstanders van snelle goedkeuring vreesden, dat zonder verbeteringen vooraf, het gevaar van een te sterk centralisme zou ontstaan en dat waarde vaste munteenheden voor een soort van 'Es- peranto-geld' zullen worden ingeruild, zoals de nieuwe Europese munteenheid werd aan geduid. Volgens Brinkman val Duitsland on verkort verder op de weg naar Europese inte gratie en uitbouw van de politieke unie, om dat ook de volle ontplooiing van het hereni gde Duitsland daar mede vanaf hangt. Staking ambtenaren op Curacai WILLEMSTAD - De samenwerkende ambte renbonden op Curasao hebben hun leden gist morgen tijdens afzonderlijke vergaderingen geroepen tot vanmorgen half acht niet aan werk te gaan. Dat heeft de voorzitter van de gr< ste ambtenenbond ABVO, Hubert Rojer, gistei middag laten weten. Hij legde er de nadruk op het een gezamenlijke actie betreft om kracht te zetten aan de eisen tot verbetering van nanciële positie van de overheidsdienaren. De tie heeft effect op alle openbare diensten op Ci gao zoals brandweer, politie, douane, publii I werken, immigratiedienst en het gevangenis zen. De bonden hebben gisteren de voorstelt van de overheid besproken en die unaniem wezen. Het is vrijwel zeker dat het referendum op Cu gao over een Status Aparte van het eiland zal v den uitgesteld. Dit blijkt uit uitlatingen maan; van de gedeputeerde van staatkundige struct) Dito Mendez de Gouveia. JOHANNESBURG Hoewel zijn 65e verjaar dag voor de deur staat, is Norman Bold een opmer kelijke trendsetter. Hij is kalend en gerimpeld en blijft 's avonds thuis om te lezen of televisie te kij ken. Maar op een leeftijd waarop de meeste mensen met pensioen gaan, heeft hij de toon aangegeven voor een selecte, maar snel groeiende groep in Zuid-Afrika: mensen die een gemengd huwelijk aangaan. De blanke winkelier trouwde vier jaar geleden in zijn woon plaats Natal met zijn eerste vrouw Thandi, een Zulu en 27 jaar jonger dan hij. Het verbod op interraciale verbintenissen was indertijd net opgeheven. Bond, die in Zululand is opge groeid en Zulu spreekt, vindt zijn huwelijk de gewoonste zaak van de wereld. „Ik was verliefd geworden op Thandi en ik wilde me eindelijk eens settelen", zegt hij laconiek. Sindsdien is het aantal ge mengde huwelijken enorm ge stegen, van 474 in 1987 tot 1345 in 1990, het laatste jaar waarin het ras van bruiden en bruide- gommen werd geregistreerd. Ondanks het feit dat gemeng de relaties steeds meer voorko men nu de rassenscheiding wegvalt - en ondanks het nieuwe imago van Zuid-Afri ka zijn ze nog steeds zeer omstreden. Huwelijk en seks tussen verschillende rassen zijn nog steeds controversiële kwesties. De controverse is flink opge laaid nu de jongste zoon van de Zuidafrikaanse president, Wil lem de Klerk, zijn verloving met de gekleurde schoon heidskoningin Erica Adams heeft verbroken. Vorige week noemde Adams Willem een 'papkindje' omdat hij zich niet verzet heeft tegen zijn ouders, die hem onder druk gezet zou den hebben. Het einde van de romance is een punt waarover heftig wordt gediscussieerd. Ex- treem-Fechtse blanken zijn woedend omdat president De Klerk de relatie niet vanaf het begin heeft verboden. Liberale blanken trekken de hervor mingsgezindheid van de presi dent in twijfel als hij geen 'nie blanke' schoondochter kan ge dogen. Evenals duizenden andere blanken die zijn opgegroeid in een tijd dat gemengde relaties niet alleen taboe waren maar zelfs een misdaad, konden de De Klerks moeilijk wennen aan de gedachte dat één van hun kinderen met iemand van een ander ras zou trouwen. Eeuwenlang is het voorkomen van rassenvermenging offi cieel beleid geweest. De eerste wet dienaangaande stamt uit 1685, en verbood hu welijken tussen blanke man nen en zwarte slavinnen. Een groot deel van de gekleurde bevolking (die nu drie miljoen telt) is voortgekomen uit rela ties tussen de blanke kolonis ten en zwarten. In de jaren twintig werd buitenechtelijke seks tussen zwarten en blan ken verboden. Vanaf 1948 gold volgens de strenge apartheids- wetten zelfs het kussen van ie mand met een andere huids kleur als misdrijf. Veel blanken vluchtten naar de buurlanden Swaziland en Botswana om hun lusten te be vredigen. In Zuid-Afrika be spioneerden politieagenten verdachten met verrekijkers en ladders. Overtreders van de zedenwet werden zonder par don gearresteerd. De lakens werden geconfisqueerd als be wijsmateriaal. Zelfmoord Een blanke man van 25 kreeg een maand gevangenisstraf omdat hij 'een zwarte vrouw had gekust. Een volhardende blanke zondaar werd twee jaar in een psychiatrische inrich ting opgeborgen. Sommige overtreders pleegden, ver volgd en vernederd, zelf moord. Hoewel de strenge wetten in 1985 werden opgeheven, zijn de consequenties ervan tot op de dag van vandaag voelbaar. Soms bestaat er grote onenig heid tussen gemengde stellen en onverdraagzame ouders. Toen de blanke Joanne Cacha- lia aankondigde dat ze ging trouwen met een lid van een Aziatische familie die een pro minente rol speelt in de strijd tegen de apartheid, zei haar 'li berale' vader dat hij dan „niet langer een dochter had". Toni Schaeffer ontmoette haar latere echtgenoot Solli Philan der begin jaren tachtig in een nachtclub in Johannesburg. Omdat Philander als kleurling te boek stond was haar vader door het dolle heen. „Hij dreig de 'die hufter' dood te schie ten", vertelt ze. Ik maakte me vreselijk zorgen en zei tegen Solly dat we misschien maar beter uit elkaar konden gaan. Maar dat wilde hij niet". Maar zoals met veel familieru zies, de tijd heelt. Tegenwoor dig zijn Cachalia en Schaefer weer verzoend met hun fami lies, zij het in verschillende mate. Schaefers vader gaat wel op bezoeiv bij zijn dochter, haar man en hun twee kinderen, maar wil hen liever niet thuis hebben in zijn blanke, conser vatieve wijk. Cachalia's vader heeft zijn vrouw op haar sterfbed beloofd zich te herenigen met zijn dochter, maar hertrouwde al snel. „Ik hoor bijna nooit iets van hem", aldus Cachalia. „Ik denk dat hij zich schuldig voelt". Paradijs De meeste gemengde stellen geloven dat de problemen waarmee zij eerst werden ge confronteerd nu weg beginnen te vallen. „De persoonlijke pro blemen, de familieproblemen blijven, maar daarbuiten is al les zoveel makkelijker gewor den", vertelt een Chinese vrouw die is getrouwd met een Afrikaner. „Vergeleken met vroeger is het nu een paradijs". De meeste weerstand tegen ge mengde relaties komt door gaans, zij het niet alleen, van blanke zijde. Sommige zwarte Willem de Klerk, jongste zoon van de Zuidafrikaanse president, en zijn voormalige vriendin de gekleurde schoonheids koningin Erica Adams. Onlangs verbrak Willem hun verhouding; ondanks de hervormingen in Zuid-Afrika zijn gemengde relaties nog steeds omstreden. FOTO: AP mannen maken er bezwaar te gen dat gefortuneerde blanke mannen 'hun' vrouwen inpik ken; naar verluidt is een blan ke man na een aantal affaires met zwarte vrouwen een woon oord bij Welkom in Oranjevrij- staat uitgejaagd Er zijn relatief maar weinig ge mengde stellen en in het open baar worden de gelieven vaak nagestaard, zelfs in 'liberale' steden. In de blanke conserva tieve bolwerken op het platte land is het vaak erger; bij een gemengd echtpaar dat naar een blanke wijk was verhuisd Werd een bom onder de auto geplaatst. De campagne voor het referen dum over de hervormingen van De Klerk heeft veel ge mengde stellen angst aange jaagd. De Conservatieve Partij, die zich uitspreekt voor de apartheid, beloofde opnieuw een verbod op gemengde hu welijken uit te vaardigen als zij het referendum zou winnen. Tragisch Dit dreigement deed de 64-jari- ge Diana de Proft uit Kaapstad huiveren. De Proft, die een lichte huid heeft maar bij haar geboorte als kleurling werd ge registreerd, is misschien een van de meest tragische slacht offers van de rassenwetten. In 1950, het jaar dat de onzede- lijkheidswet van kracht werd, werd ze verliefd op een blanke politieagent. Jarenlang leef den zij samen als man en vrouw en hun buren hielden hen voor een 'gewoon' blank echtpaar. Diana wilde graag trouwen omwille van de kinde ren. Ze deed een aanvraag om als blanke te worden geclassi ficeerd, maar die werd afgewe zen. Haar twintigjarige zoon wilde trouwen met zijn zwangere blanke vriendin. Toen uit kwam dat de De Profts 'zwart bloed' hadden, dwongen de ou ders van het meisje haar de re latie te verbreken en een a tus te ondergaan. Diana's pleegde in 1974 zelfmcT Zijn hart was gebroken. Zeven jaar later werd zijn i der officieel blank en kort alsnog trouwen. „Het doet 3 steeds pijn", vertelt zij. kan iemand er ook maar e denken om die tijd weer tf ?t te brengen. Ik snap er 1 van. De apartheid heeft ijm familie te gronde gericht - hoop alleen maar dat andt >r niet opnieuw zullen hoeve e lijden". RICHARD EI (c) The Sunday Times, Lon BONN De eerste kop is gerold in Duitsland naar aanleiding van de illegale levering van vijftien tanks aan Turkije. Minister van defensie Gerhard Stolten- berg ontsloeg gisteren zijn op twee na hoogste ambte naar en sloot niet uit dat de affaire „verstrekkende -gevolgen" zou hebben. Ook zelf staat de minister on der druk. De sociaaldemocrati sche oppositie eiste zijn aftre den en dwong een spoedzitting van de Bondsdag af die nog deze week wordt gehouden. De financiële commissie van de Bondsdag had begin novem ber vanwege de Turkse aanval len op Kurdische dorpen, be sloten alle kredieten te bevrie zen die nodig waren voor de le vering van vijftien Leopard-1- tanks aan Turkije. Deson danks werden de tanks gele verd. Volgens minister Stel tenberg was hij noch zijn staatssecretaris Oltfried Hen- nig daarvan op de hoogte. De regering-Kohl staakte verle den week alle wapenleveran ties aan Turkije nadat geble ken was dat het Turkse leger pantservoertuigen en andere wapens van Duitse herkomst heeft gebruikt tegen de Kur- den. Volgens de Nederlandse ambassade in Ankara heeft het Turkse leger door Nederland geleverd militair materieel niet tegen Kurden gebruikt. De diplomaten verzekeren dat bij beschietingen door de Turkse luchtmacht op Kurdi sche doelen in Noord-Irak geen toestellen waren betrok ken die Nederland de afgelo- den bewoonde deel van Oost pen jaren heeft geschonken of Turkije, of tegen Kurdische voor een vriendenprijsje heeft stadswijken Nederlandse voer- overgedragen. Of er bij acties tuigen zijn gebruikt, moet nog in het overwegend door Kur- worden onderzocht. SUSKE EN WISKE - LAMBIK BABA v Standaard Uitgeverij/Wavery Productions LEEUWARDEN - Het project van de Waterlei ding Friesland in het In donesische Palembang wordt stopgezet. Dat heeft het ministerie van ontwikkelingssamenwerking gisteren aan directeur ir. J. C. van Winkelen van de Wa terleiding laten weten. Het project wordt beëindigd omdat Indonesië af wil van de Neder landse bemoeienis met het land. Vorige week kreeg de Waterlei ding Friesland van de contact personen in Indonesië nog te horen dat deze graag verder willen met het project. Van het opzeggen van de Nederlandse hulp door de Indonesische re gering was toen nog geen spra ke. De Leeuwarders hebben in Pa lembang meegewerkt aan het verbeteren van de bedrijfsvoe ring en een deel van het water leidingnet. Er was al geld gere serveerd om de rest van de stad op het eiland Sumatra aan te pakken. Daarvoor wilde Wa terleiding Friesland de huidi ge overeenkomst met drie jaar verlengen. De Waterleiding was voor het vervolg van het project in onderhandeling met andere geldgevers. De Aziati sche Ontwikkelingsbank en een Duitse investeerder zou den in het project willen stap pen. Omdat Indonesië de ban den met deze instellingen niet heeft afgekapt, verwacht Van Winkelen dat bepaalde zaken toch nog door zullen gaan. „Momenteel hebben we er nie mand zitten maar we wilden er wel weer mensen naar toe stu ren. Dan kan dus niet meer", aldus Van Winkelen. Voor de werkgelegenheid van het Friese bedrijf heeft het stopzetten van het Indonesi sche project geen gevolgen. DEN HAAG Het is won derlijk dat het nog zo lang heeft geduurd, maar uit eindelijk heeft politiek Den Haag de vrijwilliger dan toch ontdekt. Na ja ren van verwaarlozing, ge worstel en gesoebat is er anno 1992 geen parlemen tariër meer die niet wil aansturen op erkenning van al die miljoenen bur gers die zich zoals de nieuwe definitie luidt „onverplicht en onbetaald voor de samenleving of anderen inzetten". Deze eensgezindheid bleek gisteren tijdens een uitgebrei de commissievergadering in de Tweede Kamer naar aanlei ding van de nota 'Onbetaal baar werk' van WVC-minister Hedy d'Ancona. Een vrijwel kamerbrede meerderheid van CDA, PvdA, D66, WD en Groen Links vond het tijd wor den dat de vrijwilliger uit de coulissen en in de schijnwer pers treedt. Alle grote fracties riepen coördinerend minister d'Ancona dan ook op een actie ver beleid te voeren. Smeerolie Het is wel eens anders ge weest. Eind jaren zeventig, toen CDA-premier Van Agt tamboereerde op de 'zorgzame samenleving', hadden zowel PvdA als WD moeite met de plaats en rol van onbetaalde krachten in de samenleving. Was de inzet van vrijwilligers geen schaamlap voor de on rechtvaardig harde bezuini gingen, vooral in de sectoren van dienstverlening, vroeg de PvdA zich af. De WD waar schuwde voor de gevaren van oneerlijke concurrentie en ver dringing op de arbeidsmarkt. Maar de vrijwilliger trok zich van alle politieke huiver wei nig tot niets aan. Er ontstond een baaierd aan hulpverle ningscircuits op uiteenlopen de terreinen als scholing, DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer vrijwilligers een hogere belastingvrije on kosten vergoei moeten kunnen krijgen. De kans dat het kabinet zo'n fiscale mie toestaat is echter niet groot. Dit bleek gisteren tijdens 0 leg tussen de kamercommissie voor welzijn en cultuur met nister d'Ancona van WVC. CDA en PvdA pleitten voor geleid ke optrekking van de onkostenvergoeding van 1000 naar 1 [e stens 2000 gulden. Ook de fiscale aftrekmogelijkheden zou ln verruimd moeten worden. Veel kritiek was er op het beleid de minister ten aanzien van vrijwilligers. De nota die de Kai gisteren besprak, werd door vrijwel alle woordvoerders „ni zeggend" genoemd. vluchtelingenwerk, natuur- en landschapsbeheer, sport en op vang van zwervers, ex-psychia trische patiënten en heroïne- prostituées. Naar schatting een kwart van de volwassen bevolking verricht intussen één of meer vrijwilligerstaken. En zoals dat gaat met vrijwilli gers: zij maken zichzelf onmis baar. Ongemerkt is de 'zorgzame sa menleving' zoals die CDA-ide- oloog Arie Oostlander voor ogen stond, gaandeweg prak tijk geworden, ironisch genoeg juist als gevolg van de persone le inkrimping van de tertiaire sector. Maar nu dit ideologi sche succes binnen handbe reik komt, keert het tij alweer. Door de vergrijzing en ont groening van de bevolking wordt het immers steeds moei lijker jonge en enthousiaste vrijwilligers te 'werven', terwijl het herintreden van vrouwen op de betaalde arbeidsmarkt de markt verkleint. Opstap Zo kwam het dat CDA, PvdA, D66, WD en Groen Links gis teren als uit één mond pleitten voor een opwaardering van het vrijwilligerswerk. Minister D'Ancona zou vanwege de de mografische schaarste ook ou deren en allochtonen moeten opwekken tot belangeloze acti viteiten, vonden alle grote fracties. Voor de 'waterdragers' zelf zou het leven gemakkelij ker en aangenamer gem: moeten worden. Het feit dat vrijwilligersvite in de praktijk vaak een op >p: is naar een betaalde b iel heeft de laatste Haagse be lit ren tegen het vrijwilligers!1 rt: weggenomen. Samen met ïei CDA en Groen Links plus Middel er gisteren voor vri ier ligerswerk ook mogelijk te i ken met behoud van de uitrei ring. En omdat ook in de reld van de onbezoldig >rc voor niets de zon opgaat m r r ten zowel Middel als CDA merlid Doelman-Pel zich s voor een hogere belastingi onkostenvergoeding en rui re aftrekmogelijkheden. Het kabinet denkt er ec vooralsnog niet aan diepf de buidel te tasten. Het rij krap bij kas en dan is de ve ding om voor een dubbeltj ti de eerste rang te (blijven) p" ten groot. Als het aan D'Ancona ligt® len vrijwilligers dus tot Juttemis mogen wachten V ze fiscaal met meer clemel worden behandeld. Dat isfe geen enkel probleem zolange voldoende animo voor diti| bestaat en de vrijwilligers zo ongeorganiseerd blijven nu het geval is. Maar vrijwilligers zich van hun si telfunctie bewust worden! de belangstelling voor oijs taalde arbeid opdroogt, f staat een groot probleem. 1 zal blijken hoe kwetsbaarf samenleving dank zij dep zich wenselijke 'zorgzamef m liteit' is geworden.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4