'articulier verzekerden ioe dan ook de 'kloz' mB 3,2 miljard extra voor oude wijken BINNENLAND Archeologen vinden ikelet uit achtste eeuw 5 'Nieuwe natuur' op Maasvlakte Meer aandacht voor preventie bij Riagg Campagne kindermishandeling levert 900 gesprekken op Het nieuwe nummer voor inlichtingen binnenland. Controle woningbouw aanzienlijk verbeterd WD wil net sluiten rond illegale vreemdelingen _jeidac Qowumt DINSDAG 31 MAART 1992 «STERDAM - In het Noordhollandse 'irp Limmen hebben archeologen een ske- gevonden, dat vermoedelijk uit de acht- eeuw stamt. Volgens M. van Raaij, leider 'In de Archelogen Werkgroep Nederland P'4WN), gaat het om een bijzondere vondst. Fatfce troffen het in een nogal merkwaardige iuding, met opgetrokken benen en over de irst gekruiste armen. Dat doet prehisto- jch aan", aldus Van Raaij. Het skelet is on- -eer 1.65 meter lang. In beide handen wa- beenderen gelegd. Over leeftijd en ge- :ht kon nog niets worden gezegd. De ar- ologen werken momenteel onder super- je van de Rijksdienst voor Oudheidkun- s Bodemonderzoek aan de 'ontmanteling' in het skelet voor nader onderzoek. ROTTERDAM - Het Gemeentelijk Haven bedrijf Rotterdam geeft 4 miljoen gulden uit voor een te creeëren natuurgebied op de Maasvlakte. Het zogenoemde Sluftermeer, een belangrijk leef- en broedgebied voor on der meer vogels, moet worden ingepolderd om het Rotterdamse havengebied uit te brei den. Het Sluftermeer is op de Maasvlakte ont staan door de aanleg van een opslagdepot voor vervuild haven- en zuiveringsslib. De milieubewegingen Stichting Duinbehoud en Kritisch Fauanabeheer hebben steeds gepro testeerd tegen het opspuiten van het binnen meer met zand. Gisteren bereikten zij alsnog overeenstemming met de provincie Zuid-Hol land en het Havenbedrijf over 'compensatie' voor het verdwijnen van het Sluftermeer. CDA zet druk op verdere afslanking rijksoverheid ZUTPHEN - Het inkrimpen van het aantal ambtenaren bij de rijksoverheid moet heel wat sneller gaan dan tot nu toe het geval is. Dat vindt landelijk CDA-voorzitter W. van Velzen. die gisteravond in Zutphen sprak. Er is vol gens hem op het gebied van de afslanking van het amb tenaren-apparaat al heel wat in gang gezet maar het re sultaat is nog niet groot genoeg. Het CDA gaat in de na bije toekomst het afslankingsproces, onder druk zetten, aldus Van Velzen. Bij die afslanking van het ambtena ren-apparaat van de rijksoverheid hoort een overheve ling van vele taken van het rijk aan de gemeenten. Van Velzen wil onderzoeken of het geld. dat de gemeenten daar voor nodig hebben, bijeen kan worden gebracht door de invoering van nieuwe gemeentelijke belastin gen. Behalve aan een verhoging van de onroerendgoed- belasting denkt Van Velzen aan nog tal van andere mo gelijkheden voor gemeentelijke belastingen. Voorbeel den gaf hij gisteravond echter niet. UTRECHT - De norm dat een Riagg (regionale ambu lante geestelijke gezondheidszorg) tien procent van zijn tijd aan preventie moet besteden, dient in ere te worden hersteld. Die tien procent is dan bovendien een mini mum. Dat vindt onderzoeker drs. H. Kaaij wiens rapport over dit onderwerp vandaag is overhandigd aan staatsse cretaris Simons (volksgezondheid). Het boek geeft egn beschrijving van de preventietaken op het gebied van ar beid - een omvangrijk werkterrein van het Riagg - in de praktijk. Preventie is één van de drie kerntaken vqn een Riagg. Maar naast de ongeveer 4.700 hulpverleners bij alle 57 Riaggs werken er maar ongeveer tweehonderd preventiemedewerkers. Die houden zich niet alleen met arbeid maar ook met preventie van seksueel geweld of van problemen bij migranten bezig. Kaaij vindt dat de overheid met meer geld moet komen. Hoeveel is volgens hem moeilijk aan te geven. 3tliEN HAAG - Dertig a Veertig procent van de Ne- osl erlanders is particulier 01 èrzekerd tegen ziekte- 'anosten. Deze miljoenen rtl iensen kregen in januari in e schrik van hun leven °r' ien zij hun eerste maan- eelijkse premienota van rei et nieuwe jaar bekeken. )e eindbedragen daarop raren tientjes hoger dan it» e maand daarvoor! de e verzekeraars hadden hun an ïtwoord op de talloze boze te- 301 foontjes en brieven al klaar: 1UI e premieverhoging was het ;volg van de onzalige plan- ini en van PvdA-staatssecretaris an imons voor een basisverzeke- iei ng (lees: volksverzekering) ns gen ziektekosten. De betref- k inde bewindsman van volks- ;zondheid ontstak in hevige oede. Er mankeerde hele- ïaal niets aan zijn plan. Het as juist de schuld van de ver zekeraars dat de premies ver- e Dogdwaren! 01 -e imons wees erop dat de maat- ihappijen het vertikten be- lalde kostenverlagingen ior te geven aan hun cliën- 11 en. Zo waren per 1 januari de f. meesmiddelen overgeheveld e( ar de AWBZ. de Algemene ?r.Wet Bijzondere Ziektekosten Zlflie moet uitgroeien tot een v ieuwe volksverzekering. ooral op grond van dat voor- ïeltje voor de verzekeraars nlchatte de PvdA-bewindsman ?n|at de premies met zo'n dertig procent om laag konden Een gesprek tussen de staats secretaris en de maatschappij en loste niets op. De verzeke raars verklaarden dat hun kos ten, met name de ziekenhuis nota's, de afgelopen jaren zo sterk gestegen waren dat er eenvoudig geen ruimte was voor een premieverlaging. In tegendeel. Simons hield vol dat de premies omlaag kon den, alleen sprak hij ineens over slechts 15 a 20 procent. Beide partijen kwamen toen overeen een onafhankelijk on derzoek te laten instellen naar de kosten van de particuliere verzekeraars. Daarvoor wer den ingehuurd het accoun tantsbureau Moret Ernst Young en het organisatiebu reau Beerenschot. Deze fir ma's hebben de eerste resulta ten van hun onderzoek overge dragen aan de beide opdracht gevers en aan de Algemene Rekenkamer die volgende maand het eindoordeel moet vellen. Lek Twee kranten wisten gister ochtend al te melden dat Si mons ongelijk had gekregen. „Onderzoek toont het ongelijk van Simons!", kreet het boule vardblad De Telegraaf. „Lage re premies ziektekosten niet haalbaar", constateerde echter ook het oerdegelijke Finan- cieele Dagblad. Met een persverklaring van twee kantjes ging Simons gis teren in het tegenoffensief. Het onderzoek zou juist heb ben aangetoond dat er géén sprake is geweest van een ex plosieve kostenstijging bij de verzekeraars. Hoeveel de premies omlaag kunnen, zei Simons er niet bij. Een woord voerster van WVC verklaarde dat Simons eerst het hele rap port wil afwachten. Het KLOZ, de vereniging van particuliere verzekeraars, kon toen ook niet meer zwijgen. „Wij zijn uitermate ongeluk kig met de publikatie van deze tussentijdse onderzoeksresul taten", zei KLOZ-directeur O. Hehne. Hij betreurde het niet alleen dat Simons nu al met zijn mening naar buiten is ge komen, maar vindt bovendien dat de bewindsman totaal ver keerde conclusies trekt. „In 1991 zijn onze totale kosten met elf procent gestegen en in 1992 komt daar tot dusver nog eens zes procent bovenop. Die cijfers rechtvaardigen niet de conclusie dat dan vervolgens de premies fors omlaag kun nen. Integendeel". Weer terug naar WVC. De woordvoerster van Simons er kende dat het voor definitieve conclusies nog te vroeg is. Zo ontbreken nog de resultaten van deelonderzoeken naar het vrijkomen van reserves die de verzekeraars lang hebben moeten aanhouden. Ook de omvang en de betekenis van de collectieve contracten met particulier verzekerden (zoals bij grote bedrijven) zijn nog niet in beeld. De woordvoer ster wees er voorts op dat Si mons in zijn persverklaring zelf ook spreekt van een „voor zichtig eerste oordeel". Onheilspellend Uit het bovenstaande is niets zinnigs op te maken. Maar in het perscommuniqué van Si mons staat één zinnetje dat te gelijkertijd onthullend en on heilspellend is. Nadat hij heeft geconstateerd dat de premies omlaag kunnen, bekent hij: „Die verlaging zal echter wel minder zijn dan de 15 procent die ik begin dit jaar veronder stelde". Van dertig procent verlaging is Simons dus in middels gezakt tot (ver) onder de vijftien. Dat is Hehne ook opgevallen. „AIS de staatsse cretaris in dit tempo verder omlaag gaat. komen we er mis schien toch nog snel met hem uit". Een deskundige als het CDA- kamerlid Lansink voorspelt nu dat de Algemene Rekenkamer zal adviseren de particuliere premies per 1 januari van dit jaar met gemiddeld tien pro cent te verhogen. Maar tegenover deze voorspel ling staat het feit dat het Zil veren Kruis, één van de groot ste verzekeraars in Nederland, zijn premies onlangs met slechts vijf procent verlaagde. En ook is er het wonderlijke feit dat staatssecretaris Si mons deze premiedaling in zijn persverklaring opneemt als een bewijs van zijn gelijk. Is hij het in zijn hart dus eens met dat zeer bescheiden per centage?! Mede daaruit is af te leiden dat de particulier verzekerde hoe dan ook de 'kloz' zal zijn. Zijn premie zal nooit zoveel omlaag gaan dat het eindbedrag op de nota weer op het niveau komt van december vorig jaar. En dan hebben we het nog niet eens gehad over de eveneens per 1 januari flink gestegen AWBZ-premies, die ook een flinke hap halen uit het salaris van de bovenmodale verdie ner. Srfelijk gesleutel an dieren getoetst EN HAAG - Minister Buk- an van landbouw heeft giste- :n een commissie ingesteld e genetische experimenten in onderzoeksinstellingen m het ministerie gaat onder erpen aan een ethische toet- ng. Pas als de commissie ad- es heeft uitgebracht, kan lukman toestemming geven Dor het betreffende exped ient. Het ministerie van land ouw zegt te zullen bevorde- ;n dat ook andere instellin- en en bedrijven hun onder zoeksprojecten voorleggen sn an de toetsingscommissie, an een verplichting voor deze ategorie is echter nog geen prake. Krakers Een kraker van het pand Ceintuurbaan 85 in Amsterdam wordt door een rechercheur gefouilleerd nadat gisterochtend het kraakpand voor de zoveelste keer door de ME was ontruimd. De omwonenden zijn in middels de tel kwijtgeraakt. De krakers houden het op acht keer in twaalf jaar. De laatste keer was vorige week. Enkele uren na de ontruiming trokken de krakers echter weer in het pand. De krakers hebben al aangekondigd het pand opnieuw te zullen bezetten als er weer leegstand volgt. foto: anp Helft Alphenaren wil af van burgemeester Paats iDan gaan we toch timen naar de RAI Dagelijks 10-17 uur, 31 maart t/m vr 3 april óók 19-22 uur Toegangsprijs f 75,-, 's avonds f 10- 01 Graf/s pendelbus volg borden Q RAI Toegangbiljetten bij NS-Stations Info RAI Nieuwslijn 020- 5043990 ALPHEN AAN DEN RIJN - Bijna de helft van de Alphense bevolking, 48 procent, vindt dat burgemeester Paats als ge volg van zijn betrokkenheid bij de gifstort in de Coupé-pol der moet opstappen. Dat bleek gisteren uit een steekproef onder 400 inwoners van Alphen aan den Rijn, uit gevoerd door het bureau Inter view. Aanleiding voor de en quête vormde de rapportage, eind vorige week, van de com missie Engwirda. Daarin werd gesteld dat burgemeester Paats, ex-wethouder Van Leeuwen en de toenmalige ge meenteraad nalatig zijn ge weest in de kwestie van de voormalige vuilstortplaats. Voor 40 procent van de onder vraagden hoeft Paats niet weg, 12 procent had of gaf geen me ning. Paats vindt zijn aanhan gers vooral in zijn eigen partij, het CDA. Toch is ook 37 pro cent van die stemmers van me ning dat de burgemeester niet langer kan aanblijven. Ruim 70 procent van de ondervraag den vindt dat er een strafrech- CASPER EN HOBBES Miss Universe Nederland i De 19-jarige Vivian Jansen uit Noord- Brabant kan haar geluk niet op. Zij werd gisteren gekozen tot Miss Universe Nederland en mag straks naar Thailand om mee te doen aan de finale-wedstrijd om de Miss- Universe-titel foto anp DEN HAAG - Tijdens de landelijke campagne te gen kindermishandeling 'Over sommige geheimen moet je praten', zijn via 06-8400 negenhonderd ge sprekken gevoerd over kindermishandeling. Dat is twee keer zoveel als nor maliter bij de Kindertele foon het geval is. De speciaal in het leven geroe pen lijn blijft nu twee uur lan ger open: van 14 tot 20 uur. De Samenwerkende Organisaties tegen Kindermishandeling maakten gisteren, op de helft van de campagne, de tussenre sultaten bekend. De campagne begon op 23 september en is er op gericht dat kinderen in de doelgroep van 8-14 jaar het zwijgen over kindermishande ling doorbreken. De tweede doelgrdêp bestaat uit volwas senen, die zonodig hulp moeten inschakelen. Het eerste nummer werd van van 23 september tot 31 janua ri 45.000 keer gedraaid: 25.000 maal werd daadwerkelijk con tact gelegd en negenhonderd keer werd over kindermishan deling gesproken. Het grote verschil tussen het aantal tele foontjes en het aantal gesprek ken over mishandeling, wordt door de organisatie verklaard door een zeer groot aantal „stille telefoontjes" waarbij bijna niets gezegd wordt, kin deren die over een ander on derwerp bellen en kinderen die het antwoordapparaat tref fen. Bij tweederde van de negen honderd geregistreerde mis handelingen wordt fysieke mishandeling genoemd, bij eenderde seksuele. Bij 25 pro cent is er sprake van meerdere vormen van kindermishande ling. In driekwart van de geval len wordt één dader genoemd, bij 60 procent de vader, bij 35 procent de moeder. Wöltgens: geen noodzaak voor extra bezuinigingen ALMERE Ondanks de economische tegenwind zijn er in 1993 geen extra bezuinigingen nodig om het gat in de rijksbegro ting verder te dichten. Dat blijkt volgens PvdA-fract- leider Wöltgens uit de Ka derbrief, waarin de con touren van de begroting voor 1993 zijn aangege ven. Wöltgens heeft dit gisteravond gezegd tijdens een spreek beurt in Al mere. Wöltgens waagde dit positieve nieuws te vertellen en zei te betwijfelen of minister Kok (Financiën) dat op dezelfde manier zou durven zeggen. „Hij (Kok. red.) blijft vanzelf sprekend graag wat aan de voorzichtige kant", zei Wölt gens. Werkgelegenheid Nu de overheidsfinanciën re- delijk op spoor liggen, moet het kabinet alle energie rich ten op de werkgelegenheid, meent de PvdA-voormajï. Wöltgens meent dat de aard- gaspot moet worden gebruikt voor extra banen. Werkgelegenheid is weliswaar de grootste prioriteit - waar aan de lastenverlichting on dergeschikt is - maar dat wil niet zeggen dat er op dat vlak geen problemen zijn. Door de stijgende inflatie dreigt de koopkracht volgend jaar ver der te worden aangetast, waar schuwde hij. Belastingverlaging Wöltgens opperde mensen die door koopkracht vermindering worden getroffen tegemoet te komen met een belastingverin- ging. Die verlaging kan wor den betaald door het beperken van de automatische inflatie correctie voor de hoogste inkp- Als tweede suggestie noemde Wöltgens een btw-verlagiijg om de prijsstijging te beteuge len. Wel moet zo'n belasting- ingreep erop zijn gericht de be stedingen in milieu-vriendelij ke richting te sturen, aldus de PvdA-fractievoorzitter. Gemeenten: telijk onderzoek moet worden ingesteld naar de handel en wandel van bestuurders en ambtenaren in de kwestie. Een groot deel van de ondervraag den. 64 procent, vindt dat de vuilstort, ongeacht de hoge kosten, geheel moet worden afgegraven. Twee derde van de inwoners van Alphen aan den Rijn heeft naar aanleiding van de affaire nauwelijks nog enig vertrouwen in de plaatselijke bestuurders. Een kwart zegt in het geheel geen vertrouwen meer te hebben. DEN HAAG - De ge meenten moeten 3,2 mil jard gulden extra krijgen voor het opknappen van wijken die gebouwd zijn tussen 1945 en 1971. Het gaat om buurten met gale rijflats en portiekwonin gen, waar veel huishou dens met lagere inko mens, langdurig werklo zen en etnische minder heden wonen. Dit stellen 23 middelgrote ge meenten - onder meer Arn hem, Eindhoven, Haarlem. En schede. Groningen en Maas tricht - in een reactie op de ontwerp-nota Belstato (Beleid voor de stadsvernieuwing in de toekomst) van staatssecre taris Heerma (volkshuisves ting). Het stuk is gisteren aan de staatssecretaris aangebo den. Heerma kondigt in Belstato aan tot 2005 nog 11 miljard te willen uittrekken voor stads vernieuwing. Daarna is dat proces volgens hem voltooid. Stadsvernieuwing betekent Volgens de staatssecretaris het wegwerken van achterstanden in oude wijken. In naoorlogse buurten kan worden volstaan worden met het opknappen van de woonomgeving en ver keersmaatregelen, aldus Heer ma. Daarvoor is in Belstato of elders in de rijksbegroting een bedrag van 2 miljard opgeno men. Volgens de 23 gemeenten moet er in de naoorlogse wijken ech ter veel meer gebeuren, zoals het verbeteren van woningen en winkelcentra. Daarvoor is ruim 3.2 miljard extra nodig, zo hebben de gemeenten bere kend. Zij wijzen erop dat de problemen in naoorlogse wij ken „in grote lijnen niet ver schillen" van de buurten die voor de oorlog zijn gebouwd. Bij de presentatie van Belstato zei Heerma dat hij zijn raming zal bijstellen als de gemeenten hem kunnen overtuigen van de noodzaak daartoe. l.lrg:!'!.):! Voor inlichtingen over gesprekstarieven belt l Het tarief is 15 cent p«. :elefoonnummers, telefo voortaan 06-8008. oproep. door billwaterson Tot uw dienst, PTT Telecom. Idoor RIK IN 'T HOUT (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - In haar jaarver slag komt de Rekenkamer ook terug op enkele eerder uitge voerde onderzoeken. Nage gaan is welke verbeteringen zijn opgetreden in geconsta teerde misstanden. Met voldoening wordt onder meer geconstateerd dat de controle van het rijk op de 1100 woningcorporaties en gemeen telijke woningbedrijven aan zienlijk is verbeterd. Deze in stellingen worden nu eens in de drie a vier jaar gecontro leerd. Tot voor kort gebeurde dit slechts eens in de 25 jaar. Toch schort er nog wel het een en ander aan de controle op de woningbouwverenigingen en woningbedrijven. Het rijk heeft bijvoorbeeld nog steeds geen goed zicht op het totaal aan financiële garanties dat aan deze instellingen is ver leend. Verder blijken veel in stellingen het rijk nog altijd niet tijdig te informeren over de hoeveelheden nieuwe wo ningen die ze hebben ge bouwd. DEN HAAG - De WD wil er een einde aan maken dat vreemdelingen zich in het bevolkingsregister van een gemeente kun nen laten inschrijven zon der dat zij een verblijfs vergunning behoeven te tonen. Met een uittreksel uit dat re gister komen zij thans in aan merking voor (financiële) steun van de overheid. Het be zit van dat officiële document geeft immers ook een buiten lander recht op het huren van een woning in de sociale sector en op inschrijving bij een zie kenfonds. Zelfs schijnt het voor illegale buitenlanders mogelijk te zijn op die manier een zogeheten sociaal-fiscaal nummer (sofmummer) te krij gen, hetgeen recht geeft op een sociale uitkering, bijvoor beeldbijstand. De WD wil hieraan een einde maken door binnenkort, bij de behandeling van de wet op de gemeentelijke bevolkingsad ministratie (GBA) een wijzi gingsvoorstel in te dienen. Als dat amendement wordt aange nomen, krijgen de ambtenaron van de burgerlijke stand de plicht een aantekening te ma ken op de persoonskaart van een nieuwkomer over de juri dische status van diens verblijf in Nederland. Op die manier zou bereikt worden dat alleen nog vreemdelingen met een geldige verblijfsvergunning als inwoner worden ingeschre ven.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3