„Tuinder met illegale werknemer heeft kerkelijk vermaan nodig" CDA niet blij met 'mensen in wording' Zorgen over moslimdreiging GEESTELIJK LEVEN OPINIE Verzoening centraal op tweede congres HCA COMMENTAAR 1 Ccidóc Somo/nt dinsdag 31 maart 1992 Meditatie maakt scholieren rustiger TAIPEH - De onderwij sautori- teiten op Taiwan willen met buddhistische meditaties berei ken dat het in de schoollokalen rustiger wordt. De leerlingen moeten na elke les vijf minuten in de kleermakerszit mediteren. De autoriteiten hopen dat de scholieren, die door videospelle tjes en geweld op de televisie in Verwarring worden gebracht, hun geestelijk evenwicht hervinden. De meditaties stellen de scholie ren bovendien in staat tot rust te komen en het geleerde te 'ver stouwen', aldus de krant. Gezond verstand is het beste verdeeld in de wereld, want iedereen vindt dat hij er rijk van voorzien DEN HAAG Op 12 april zullen Armeniërs, Azeri's en Georgiërs een „dag van verzoening" houden. Zij zullen bomen planten „als te ken van nieuw leven en vrede". Dat is een van de uitkomsten van het tweede vredescongres van de Helsinki Citizens' Assembly (HCA), dat in de Slowaakse hoofd stad Bratislava werd gehouden. De HCA verenigt een groot aantal politie ke partijen en vredesorganisaties, in Ne derland onder andere de PvdA, VVD, het IKV en Pax Christi. Doel van de organisatie is een vreedzame integratie van Europa, met name „van onderop". In Bratslava kwamen 800 mensen bijeen, 200 meer dan verwacht. In tegenstelling tot het eerste HCA-congres, anderhalf jaar geleden, overtrof het aantal Oosteu ropeanen (600) deze keer het aantal 'wes: terlingen'. waaronder een grote delegatie Ieren. Dezen kwamen met de Engelse HCA-de- legatie overeen in het najaar een regiona le bijeenkomst te houden om nader tot elkaar te komen. Een delegatie uit de Oe kraïne, waar allerlei religieuze stromin gen voor verdeeldheid zorgen, vroeg 'het oecumenische Nederland' om naar haar land te komen om de oecumene te stimu leren. „De American way of life is zeer populair bij de Oosteuropeanen", aldus Faber, „maar een aantal Amerikaanse inleiders waarschuwden voor algehele commerci alisering van het leven." Keerzijde Zij riepen de HCA op om een Europese delegatie naar de Verenigde Staten te zenden om de keerzijde van de markte- cononie in ogenschouw te nemen. In no vember zal dit gebeuren. Faber constateert dat de HCA langza merhand Europa overstijgt. Zo waren er op het congres in Bratislava behalve Amerikanen ook Japanners en Kuway- ti's aanwezig. De laatste groep overweegt om het lidmaatschap van de HCA aan te vragen. CDA-voorzitter Van Velzen: ZUTPHEN - Een tuinder die zondags in de kerk zit en op maandag illegale werknemers aan de slag heeft een kerkelijk ver maan nodig. Dat vindt CDA-partijvoorzitter Van Velzen. Hetzelfde geldt voor belstingbetalers die in strijd met de tien geboden hun belastingaangifte onjuist in vullen, aldus de voorzitter op een spreekbeurt in Zutphen. Eerder riep minister Hirsch Ballin van Justitie de kerken op om meer nadruk te leggen op handhaving van waarden en normen door de eigen le den. Van Velzen zei verder dat ook politici soms meer moeten gaan preken. „De politiek speelt hierin een belangrijke rol. Niet alleen door te zorgen voor een stringent en recht vaardig beleid, maar ook door bij te dragen aan een herstel van normen en waarden in onze samenleving. De tijd is gekomen dat partijen meer gaan spreken en politici soms meer preken", aldus Van Vel zen. De CDA-voorzitter gaf toe dat bij een moreel appel al gauw de verdenking rijst dat het uit eindelijk om een bezuiniging gaat. „Wellicht moeten we in eerste instantie wennen aan een prekende politicus, zonder de verdenking dat het in de eerste plaats om bezuinigin gen gaat. Maar zonder een mo reel, appel op de eigen verant woordelijkheid kunnen pro blemen van onworteling, ver warring en ontsporing in onze samenleving niet opgelost worden. Uitbreiding van het aantal welzijnswerkers, thera peuten en conducteurs alleen is geen antwoord. De overheid kan namelijk niet bij elke goot steen controleur zetten of niets schadelijks voor het milieu het riool in wordt gespoeld", aldus Van Velzen. De partijvoorzitter is van me ning dat de algemene identifi catieplicht past binnen die ei gen verantwoordelijkheid van de burger. „Daarnaast is een krachtige mobilisatie van de maatschappelijke moraal no dig om ernst te maken met de bestrijding van de criminali teit". Partijvoorzitter Van Velsen FOTO" MILAN KONVALINKA Verzoeninasbezoek nin9 Juan karlos (f)- Belangrijk facet van het symbolisch verzoeningsgebaar, 500 jaar na bezoek is de verzoening van joden en Span- de verbanning van de joden uit Spanje door De Israëlische president Haim Herzog (I.) is jaarden, gesymboliseerd door de zegening de toenmalige rooms-katholieke monarchen, in Spanje aangekomen voor een officieel van de koning en Herzog, uitgesproken door koning Ferdinand en koningin Isabella, bijge- staatsbezoek. Hij werd ontvangen door ko- een rabbi. Deze handeling is bedoeld als naamd de Katholieke. foto: epa Protestantse kerken minder principieel dan partij Idoor STEVEN EMMENS ST.ANNAPAROCHIE - Bin nen de Tweede-Kamerfractie van het CDA is niet bijster en thousiast gereageerd op het studierapport 'Mensen in wor ding' dat in februari door de hervormd-gereformeerde-lu- therse synode is besproken. „Zowel met de inhoud van het rapport als met de timing zijn wij niet gelukkig geweest, al dus kamerlid F.H. Laning- Boersema uit Den Helder". Laning is lid van de Commis sie Ethiek Zaken van het CDA, en sprak gisteravond over me dische ethiek bij het Bildtse CDA. In het studierapport 'Mensen in wording' dat de komende tijd in de kerken in discussie wordt gehomen, wordt als uit gangspunt genomen de 'toene mende beschermwaardigheid' van het menselijk leven. Het rapport spreekt van bepaalde perioden waarin de ontwikke ling van een menselijk embryo is in te delen. Naarmate de ont wikkeling vordert, stijgt de mate waarin het leven be schermd dient te worden. „Dat is een uitgangspunt waar ik niet mee uit de voeten kan", aldus mevrouw Laning. Het CDA neemt het standpunt in dat ieder menselijk leven, hoe pril ook, beschermwaardig is. „Ik kan me het uitgangspunt wel als gevoel voorstellen. Een zwangere vrouw voelt zich vaak meer met haar kind ver bonden naarmate het groeit en zich ontwikkelt. Maar in de po litiek kan ik niet met dat be grip werken". Laning verklaarde desge vraagd het rapport pas pnder ogen te hebben gekregen na dat het was vastgesteld. „Ik had hier liever eerder met de kerken over gediscussieerd". De Commissie Ethische Zaken van-het CDA zal zich binnen kort alsnog over het rapport buigen. Laning zei het jammer te vinden dat het rapport „veel zaken onvoldoende heeft door zien of in de diepte heeft uitge werkt". Ze laakte ook de timing van het rapport. „Toen ik het las dacht ik, waarom uitgerekend op dit moment, terwijl in het kabinet de standpunten wor den bepaald ten aanzien van onder meer embryo's, komen de kerken met zo'n rapport". Het rapport is volgens haar „tot in de ministerraad toe" ge bruikt als wapen tegen het CDA. Het standpunt dat het CDA in neemt op het gebied van de be schermwaardigheid van het menselijk leven lijkt op dit mo ment principiëler dan dat van het kerkelijk studierapport. „Het menselijk leven is vol gens het CDA vanaf het wor dingsproces beschermwaar dig". Hoewel het CDA in de discus sie met de regeringspartner de PvdA over medische ethiek niet aan bepaalde compromis sen kan ontkomen, zei Laning wel enkele absolute grenzen te hanteren. Zo zal het CDA een verplicht bevolkingsonder zoek bij zwangere vrouwen nooit accepteren. Zij meende overigens wel resultaat te zien in de manier waarop het CDA de problematiek te lijf gaat. „Elke fractie in de Tweede Ka mer is het met ons eens dat er grenzen zijn aan medisch han delen. Het is alleen moeilijker de plaats van die grenzen te F.J. I bepalen". DEN HAAG - De joodse orga nisaties in ons land hebben maandag in brieven aan minis ter Van den Broek en de Isla mitische Raad Nederland hun bezorgdheid uitgesproken over recente bedreigingen van Israëlische doelen door mos lims. De Islamitische Raad Ne derland heeft inmiddels zijn afkeuring over de bedreigin gen uitgesproken. De drie joodse kerkgenoot schappen, het Centrum Infor matie en Documentatie over Israël (CIDI) en de Federatie van Nederlandse Zionisten verzoeken Van der Broek bij de regering van Iran scherp te protesteren tegen de oproep van de Iraanse geestelijk lei der Ali Khamenei. Hij om schreef het plegen van aanval len op Israëlische doelen als „een, Islamitische strijd, die alle molims verplicht zijn te steunen." „De joodse gemenschap is zeer gehecht aan het klimaat van tolerantie in Nederland en zal zich daar ook in de toekomst voor blijven inzetten, maar zal zich nimmer neer kunnen leg gen bij de verstoring van dit klimaat door buitenlandse mo gendheden", aldus de brief. Naar aanleiding van de felle demonstatie afgelopen vrijdag bij de Israëlische ambassade in Den Haag, vragen de joodse organisaties de Islamitische Raad „zijn invloed in de isla mitische gemeenschap aan te wenden ter voorkoming van dit soort incidenten in de toe komst." De organisaties, die sinds de Golfoorlog met de moslimor ganisaties in gesprek zijn, zeg gen in de brief de goede ver houdingen die tussen beide geloofsgemeenschappen zijn ontstaan op prijs te stellen. Woordvoerder C. Korüz van de Islamitische Raad Nederland heeft de demonstratie, waarbij leuzen tegen Israël werden ge roepen, veroordeeld. „Wij zoe ken de dialoog met de Neder landse samenleving en willen in dialoog en solidariteit met andere bevolkingsgroepen op trekken", aldus Korüz in een eerste reactie. De raad distan tieert zich van alle acties die kwetsend zijn voor de joodse bevolkingsgroep. De Islamitische Raad heeft vooraf geen contact gehad met de organisatoren van de de monstratie en weet niet in wel ke hoek zij moeten worden ge zocht, aldus Korüz, namens de (Turkse) Islamitische Stich ting Nederland bestuurslid van de Islamitische Raad. beroepingen Indonesische kerken vragen om Nederlands standpunt Nederlandse Hervormde Kerk Bedankt voor Woubrugge G.K. Korpo raal te Woudrichem. Gereformeerde Kerken Beroepen te Drachtstercompagnie drs J de Kok, kandidaat aldaar die dit beroep heeft aangenomen; te Apel doorn L.J.G. IJkel te Middelburg; te Hardegarijp drs. J Ridderbos Nic.zn. te Berküm. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Vrouwenpoldér drs. G.F. Overberg. kandidaat te Lelystad. Christelijke Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Zwolle drs. H.J. Sel derhuis te Hengelo(Ov) dié bedankte voor Zoetermeer. Evangelisch Lutherse Kerk Benoemd door de regio Oost-Brabant tot predikant met bijzondere opdracht mevr.ds. M.J.A. Schulz, l.l. predikant te Duitsland die deze benoeming heeft aangenomen; door Groningen, Wilder- vank-Veendam, Pekela, Stadskanaal en Winschoten tot predikant met bij zondere opdracht J. Christensen, laat stelijk predikant te Duitsland die deze benoeming heeft aangenomen. door GERRIT GEERDS LEUSDEN De Indone sische Gemeenschap van Kerken heeft in een brief aan de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Ker ken in Nederland een standpunt gevraagd inza ke de door de regering van Indonesië beëindigde ont wikkelingsrelatie met Ne derland. Het antwoord van de Neder landse protestantse kerken luidt: „Wij betreuren dat de re laties op regeringsniveau ver broken zijn, maar geen haar op ons hoofd denkt eraan om de relaties met u op een lager pit je te zetten". Volgens ds. W. B. van Halse- ma, Aziësecretaris zending en werelddiakonaat van de Gere formeerde Kerken, zal in de antwoordbrief aan de Indone sische kerken ook gevraagd worden om een standpuntbe paling van de Indonesische kerken. Van Halsema wijst erop dat er binnen nogal wat kerkelijke gemeenten in Nederland be zorgdheid is over de voortgang van het werk van zending en werelddiakonaat in Indonesië. Ook uitgezonden medewer kers in Indonesië bellen ver ontrust naar Nederland. De inschatting van Van Halse ma is dat het werk van zending en werelddiakonaat kan door gaan. „Wij zijn niet verant woordelijk voor wat de Neder landse overheid doet". Boven dien werken zending en we relddiakonaat niet met geld van de overheid. De beslissing van de Indonesische overheid om de ontwikkelingsrelatie met Nederland volledig te ver breken wordt door de Neder landse protestantse kerken ge respecteerd. De Indonesisiche minister van buitenlandse zaken Alatas heeft in de Jakarta Post ver klaard dat de Nederlandse re actie op het bloedbad dat het leger vorig jaar op Timor aan richtte, voor een deel de reden was om verdere hulp van de vroegere koloniale overheer ser af te wijzen. Zending en werelddiakonaat van de Her vormde Kerk en Gereformeer de Kerken hebben, evenals de Nederlandse overheid, hun verontrusting uitgesproken over het bloedbad. Alleen de Nederlandse overheid schortte de ontwikkelingshulp tijdelijk op, terwijl de Nederlandse ker ken aan de Indonesische Ge meenschap van Kerken (Per- seketuan Geraja Geraja di In donesia; PGI) vroegen wat zij zouden kunnen doen. De protestantse kerken in Indo nesië lieten de Nederlandse partners daarop weten dat de PGI haar grote verontrusting al aan de overheid kenbaar had gemaakt en om een onder zoek gevraagd had. Dit onderzoek kwam er en had tot gevolg dat enkele hoge mi litairen aan de kant gezet wer den. Volgens de PGI was het voor het eerst in de Indonesi sche geschiedenis dat dergelij ke zware maatregelen tegen generaals genomen werden. De Gemeenschap van Indone sische kerken toonde zich te vreden met de uitkomst van het onderzoek. „Wij hebben dat toen geaccepteerd", aldus Van Halsema. Volgens de Aziësecretaris komt de vraag van de Indone sische kerken om een Neder landse standpuntbepaling voort uit de onzekerheid over de relaties tussen Nederland en Indonesië. „Zij hopen dat de kerkelijke relaties in stand blijven". Divers Namens de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken wonen en werken er zo'n 30 medewerkers in Indonesië. Het werk is zeer divers: op bouwwerk van de kerken, theologisch onderwijs, beur zen voor studenten, medisch werk, landbouwprojecten, ge handicapten- en bejaarden zorg, bijbelvertaalwerk enzo voorts. In totaal is hier een be drag van vijf a zes miljoen gul den mee gemoeid. De Gemeenschap van Kerken in Indonesië vertegenwoordigt 80 a 85 procent van protes tants-christelijk Indonesië. Van de 190 miljoen inwoners die Indonesië telt, is 80% mos lim, 10 a 15 procent christen (1/3 katholiek; 2/3 protestant) en de rest boeddhist of hindoe. Crisis in Parijs De Franse socialisten zitten in zak en as. In een vlaag sombere zwartgalligheid sprak voormalig premier Pif Mauroy van een 'zwarte zondag'. Partijleider Laurent Fal had het over een 'zware nederlaag' waaruit de partij les moet trekken. Hoewel men zich kan afvragen welke les:! In de twee verkiezingsronden voor de regionale en' kantonnale verkiezingen - kregen de socialisten een op fer zoals zij de jongste twintig jaar nog nooit hebben gel j In die twee ronden is het politieke landschap in Frank door elkaar geschud. De liberalen en neo-gaullisten zijn niet in staat geblekeE profiteren van de neergang van de socialisten. Ze kuri zich troosten met de gedachte de grootste 'politieke fam te vormen, maar de stagnatie moet hen zorgen baren, christen-democraten, die in het verleden laveerden tus socialisten en liberalen, lopen nu als kippen zonder kop n De eens zo machtige communistische partij is teruggeva tot op het niveau van een marginale protestpartij. Twee n we politieke krachten hebben zich sterk gemanifesteerd groenen en de super-nationalisten van het super-Fra Front National. De regerende socialistische partij is it krompen tot een partij die zich zal moeten reppen om nie het peloton van de kleine broertjes terecht te komen. In sommige gevallen leidt de politieke verwarring tot ij ware klucht. Minister Jean-Pierre Soisson heeft de hoogt bestuursfuctie in Bourgondië verkozen boven zijn postf een regering, die misschien binnen enkele dagen niet m bestaat. Het door iedereen verfoeide Nationaal Front van Pen doorbreekt zonder scrupules het traditionele politi spel van openlijke en geheime coalities. De groenen van nération Ecologie, onder leiding van minister Brice Lalot een beschermeling van president Mitterrand, weigert de cialisten aan de nodige meerderheden te helpen in de re nale raden. Nu zijn beweging is uitgegroeid tot een redelijke politie macht met goede vooruitzichten, acht hij zich sterk geni i om op eigen benen te staan. Hij is vastbesloten de leide worden van alle groen-gezinden in Frankrijk in plaats vann rug te keren naar de socialistische schaapsstal, een bot'1' werk dat in zijn ogen toch al op invallen staat. De commui ten tenslotte hebben Mitterrands illusie van een 'gezang lijk programma' finaal doorgeprikt. Bij de verkiezing van j, regionale raden weigerden zij automatisch hun stemmei n geven aan de socialistische kandidaat met de beste kans En dat bleek ook zondag tijdens de tweede ronde van de k 1 tonnale verkiezingen. p De Franse socialisten staan werkelijk alleen. Zondeboklp voor de 'zwarte zondag' zijn er genoeg: de ondankbare l,o zers natuurlijk, de roet-in-het-eten-gooiers van het Nation Front, tegen- en medestanders die hun beloften verbrei 'r en niet getrouw zijn aan de 'republikeinse solidariteit', eerste minister die er niets van terecht brengt, de partij zichzelf te kijk zet als een toevallige verzameling van ru r makende clans en tenslotte president Mitterrand zelf, ei zich vooral bezighoudt met macchiavellistische spellet a; Het ruikt allemaal naar 'fin de regime': het einde van een k gime. Het feit dat een man als Jacques Delors, de voorzi j' van de Europese Commissie, geen belangstelling heeft v de post van Franse premier, zegt genoeg. Delors wil in 1 Mitterrand opvolgen als president en riskeert nu niet zijn litieke nek, door te proberen een ten dode opgeschreven at gering te redden. +i

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2