Druk op Simons om af te treden Ruim dertig procent meer bankovervallen m Impotentie bedreigt Italiaanse politici Vrijwilliger Ceidóe Sou/tont 3 3 13 Ministeries slordig met afsluiten contracten Ster zendt tv-spot van 24 minuten uit Derde Oscar voor actrice Jodie Foster fï4 Dagen Gratis £eidóe(2ouaa/nt INFORMATIE ZONDER SENSATIE DINDSAG -4 31 MAART 1992 16 PAGINA'S in twee katernen dei„Tuinder met illegale werknemer heeft kerkelijk vermaan nodig" Campagne kindermishandeling levert 900 gesprekken J op BUITENLAND Ergernis over beschuldiging spionage Duitse ex- minister LEIDEN OMGEVING Jelgersmakliniek goedkoop raadhuis Oegstgeest 11 EESTELIJK LEVEN/OPINIE INNENLAND UlTENLAND EURS jONSUMENTENINFORMATIE. CONOMIE EIDEM'REGIO 9/' IENSTVERLENING PORT UNST/RTV EZOBD& WEL TV-PROGRAMMA S IEER/PUZZEL/MENU if en toe zon en mogelijk len bui. Vannacht kans op en mistbank. Minimumtemperatuur >mstreeks 4 graden, liddagtemperatuur •ngeveer 10 graden. Wind it uiteenlopende ichtingen, zwak tot matig, ond kracht 3. De meest perfecte groep voor Parkpop £eicL&e (2owia/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25302. Losse nummers 1,50. Bobby Robson onderhandelt met Sporting APELDOORN - PSV- coach Bobby Robson is in onderhandeling met Sporting Lissa bon. De Telegraaf meldt vandaag, dat de Engelsman komend weekeinde naar Portu gal gaat om de Portu gese club beter te le ren kennen. Gisteren sprak Robson met een afvaardiging van de club. Die ontmoeting had plaats in het Eind- hovense Holiday Inn. DEN HAAG - De meeste ministeries gaan slordig om met het afsluiten van contrac ten voor schoonmaak- werkzaamheden, cate ring, automatisering en het leasen van auto's. Dergelijke contracten wor den veelal niet goed voorbe reid, er wordt nauwelijks op de prijzen gelet en ook de controle op de naleving van de contracten laat veel te wensen over. De Algemene Rekenkamer stelt in haar vandaag gepu bliceerde jaarverslag over 1991 het gebrekkige con- tractbeleid van de ministe ries aan de kaak. Jaarlijks nemen de departe menten gezamenlijk voor bijna twee miljard gulden aan goederen en diensten af ten behoeve van hun inter ne bedrijfsvoering. De Re kenkamer heeft ruim hon derdvijftig leveringscon tracten onderzocht. In ze ventig procent van de geval len was daarbij maar aan één bedrijf een offerte ge vraagd. Er was dus nauwe lijks of geen sprake van prijsvergelijking. Vrijwel geen enkel ministe rie hanteert goede procedu res voor een zorgvuldige be handeling van binnengeko men offertes en voor het op stellen van contracten. Er worden bijvoorbeeld zelden juristen bij betrokken. Een gunstige uitzondering is het ministerie van WVC. De slechtste ervaringen deed de Rekenkamer op bij de ministeries van binnen landse zaken, onderwijs en wetenschappen en land bouw, natuurbeheer en vis serij. Inmiddels hebben de ministeries beloofd geza menlijk te trachten de hoge tarieven van computerdes kundigen te drukken. Vol gens de Rekenkamer kun nen veel automatiserings- klussen veel goedkoper. Pagina 3: Controle woning bouw aanzienlijk verbe terd HILVERSUM - De Ster zendt op zondag 12 april voor het eerst een reclame-spot van 24 mi nuten uit. Deze 'infomercial' is gemaakt in op dracht van het computerbedrijf Apple en wordt buiten de normale zendtijd, tussen kwart voor twaalf en kwart over twaalf 's nachts, uitgezon den. Aanvankelijk had Apple om dertig minu ten zendtijd gevraagd. De Mediawet laat echter maximaal twaalf minuten reclame per uur toe. In overleg met het Commissariaat voor de Me dia is besloten de tijd over zondag en maandag te verdelen. Volgens de Ster gaat het om een eenmalig experiment. De film is bedoeld voor kijkers die met een personal computer werken en zal Apple-gebruikers aan het woord laten over hun ervaringen. De Ster doet geen mede delingen over het tarief voor deze uitzending. DEN HAAG De positie van staatssecretaris Si mons van volksgezond heid staat ter discussie nu de ziektekostenpremies niet met twintig tot dertig procent omlaag kunnen zoals hij eerder heeft ge zegd. CDA-fractievoorzitter in de Eerste Kamer, Kaland, denkt dat de positie van Simons 'al lerminst florissant' is gewor den. De WD dringt openlijk aan op het aftreden van Si mons. Ook D66 is van mening dat Simons ongeloofwaardig is geworden nu zijn eerdere uit spraken niet waargemaakt kunnen worden. Het CDA in de Tweede Kamer, bij monde van het kamerlid Lansink, vindt dat Simons onverstandig heeft gedaan zo hoog in te zet ten, waardoor hij nu 'terug trekkende bewegingen' moet maken. CDA noch PvdA wil re ageren op uitgelekte onder zoeksgegevens naar de stij ging van de ziektekosten en de verzekeringspremies. De Alge mene Rekenkamer moet het onderzoek dat door twee parti culiere bureaus is uitgevoerd nog controleren. Pas over en kele weken komt het rapport van de Rekenkamer in de Tweede Kamer. Uit de uitge lekte gegevens blijkt dat de kosten v£yi gezondheidszorg vorig jaar fors zijn gestegen, waardoor de verzekeraars niet geheel ten onrechte hun premies flink hebben ver hoogd. De bewindsman meen de dat de premies tussen de twintig tot dertig procent kon den dalen na het nemen van de eerste stappen op weg naar een basisverzekering in de gezond heidszorg. Nu blijken die premies slechts tussen de vijf en acht procent te kunnen da len. Simons zei gisteren dat een daling minder dan 15 pro cent zal bedragen. Oud-staatssecretaris van volksgezondheid en nu WD- Kamerlid Dees meent dat Si mons de eer aan zichzelf moet houden en moet aftreden. „Het politieke en maatschap pelijke draagvlak onder zijn plan is volledig weggevallen. Met zijn uitlatingen is hij on geloofwaardig geworden". Kohnstamm (D66) wijt de situ atie aan twee oorzaken. „Of Si mons heeft zich niet goed laten informeren of hij heeft met dertig procent premieverla ging zo hoog ingezet dat hij nu een ongeloofwaardige onder handelaar is geworden. We zul len de zaken nu heroverwe gen". D66 steunde tot nu toe doorvoering van het plan-Si- mons. Het overkoepelende orgaan, KLOZ, betreurt het dat Si mons met zijn mening naar buiten komt voordat het on derzoek is afgerond en vindt dat WVC totaal verkeerde con clusies trekt. Het KLOZ vindt op grond van de voorlopige re sultaten nog steeds dat de premies helemaal niet omlaag kunnen, aldus directeur O. Hehne. Pagina 3: Particulier verze kerden hoe dan ook de 'kloz' Eenwording Ze springen in het oog, de gel.e bloemmotieven langs de snel weg bij het Prins Clausplein in Leidschendam. De bloemperk jes werden aangelegd door Rijkswaterstaat. De bloemmotie ven beelden de eenwording van Europa uit, maar zijn vooral be doeld als voorproefje op de Flori- ade. foto: stephen evenhuis DEN HAAG Actrice Jodie Foster heeft op haar dertigste al haar derde Oscar binnen. Vanmorgen kreeg ze het beeldje voor haar rol als politie- psychologe op jacht naar een psycho paat in 'The silence of the Lambs'. Die film van regisseur Jonathan Demme werd met de vijf belangrijkste Oscars de gro te winnaar op Hollywoods jaarlijkse prijzen- feest. Er waren slechts troostprijsjes voor de meest genomineerde film 'Bugsy' en vier 'technische Oscars' voor 'Terminator 2'. De toon voor de opvallende winst van 'The si lence of the lambs' (in Amerika al op video) werd rond 03.00 uur Nederlandse tijd gezet door presentator Billy Crystal, die de plan ken van het Dorothy Chandler Pavillion in Los Angeles opwandelde met eenzelfde masker als psychopaat-kannibaal Hannibal Lector (Oscar-winnaar Anthony Hopkins) in de film droeg. Pagina 13: 'Silence of the Lambs': winnaar met vijf Oscars. - DEN HAAG - De afgelo pen zes jaar zijn in Neder land meer dan 8000 bank- medewerk(st)ers.en cliën ten het slachtoffer gewor den van een roofoverval. Alleen al in 1991 werden 520 overvallen op geldin- stituten (514) en -transpor- ten (6) gepleegd. Dit betekende een groei van maar liefst 32 procent ten op zichte van 1990 en een voort gang van de sterk stijgende lijn, die in 1965 begon met de eerste bankoverval in Neder land. Hiermee is Nederland op dit gebied tot een van de meest risicovolle landen van Europa gaan behoren. De voorzitter van de Neder landse Vereniging van Banken (NVB) W. E. Scherpenhuijsen Rom. geeft in het eerste 'exter ne' jaarverslag van de NVB. dat vandaag is verschenen, ui ting aan zijn grote bezorgdheid hierover. „De banken hebben ten koste van zeer grote investeringen redelijkerwijs alles gedaan om de veiligheid van medewer kers, maar ook cliënten te waarborgen. Ik vind dat het nu de beurt van de de overheid is om te handelen. In Amsterdam heeft men al laten zien dat bij voorbeeld een gecoördineerde aanpak door de politie kan bij dragen aan het voorkomen van dit soort misdrijven", aldus Scherpenhuijsen Rom. De NVB is in 1989 opgericht en streeft ernaar een grotere openheid en een verbetering in de relatie van banken en hun omging tot stand te bren gen. De organisatie vertegen woordigt zo n 115.000 mede werkers en een gezamenlijk balanstotaal van meer dan 1000 miljard gulden. Vooral de laatste jaren zijn steeds meer de cliënten bij bankovervallen betrokken. Sommige kantoren worden zelfs meermalen per jaar over vallen en het 'overvalrisico' voor een bankkantoor of agentschap is intussen geste gen tot 1 op 16. In een aantal gevallen zijn zelfs kantoren met een te hoog overvalrisico noodgedwongen gesloten en dit natuurlijk ten koste van de vaste cliënten daarvan. Pagina 7: Banken boeken suc ces in strijd tegen overvallers Presentator Billy Chrystal (links) wandelde met eenzelfde masker het toneel op als Oscar winnaar Anthony Hopkins (rechts) droeg in 'Silence of the Lambs'. foto: ap SERVICE MEER CENTRAAL BIJ LEIDSE COURANT Met ingang van woensdag 1 april a.s. zal de service aan de lezers en adverteerders nog meer centraal staan bij de Leidse Courant. -N Er komt voor de Leidse Courant en de Leidse Post/Zuid- Holland Post een gemeenschappelijke balie in het pand aan de Stationsweg 37 in Leiden. Lezers kunnen er terecht voor losse verkoop, het aanmelden van nieuwe abonnees en voor eventuele klachten. A i Daarnaast kunnen daar ook advertenties worden opgegeven. ""'Het kantoor is dagelijks geopend van 08 30 tot 17.00 uur Telefonisch is de krant te bereiken onder de nummers advertentie-bedrijf 071-141 905 van maandag t/m vrijdag van 08.30 tot 17.00 uur abonnee-service 071-313 677 van maandag t/m vrijdag van 08.30 tot 17.00 uur nabezorging 071-122 248 van maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur op zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur Voor fax-berichten nummer 071-140 680 redactie van de Leidse Courant blijft gevestigd aan de Apothekersdijk 34 in Leiden en is met ingang van 1 april bereikbaar onder de telefoonnummers algemeen 071-144 046 stadsredactie 071-144 047 streekredactie 071-144 048 sportredactie 071-144 049. faxnummer 071-134 941 Directie Leidse Courant ROME - Het beeld van Mussolini, die met kale kop en ontbloot boven lijf helpt bij het dorsen van het graan ligt al weer een" halve eeuw achter ons. Maar nog steeds maken Italiaan se politici tegenover het kiezersvolk graag een fiere en mannelijke in druk. Zo maakt de eveneens kale socialistische leider Bettino Craxi nauwelijks een ge heim van zijn buitenechte lijke relaties. En terwijl dat voor een Amerikaans politi cus de doodsteek kan bete kenen, schijnt Bettino er als een echte kerel vooral onder vrouwelijke kiezers popu lair mee te worden. Het vi riele imago van de politicus heeft nu echter een flinke deuk opgelopen door de ver klaringen van de seksuo- loog Valerio Albisetti. Vol gens hem zijn alle parle- mentskandidaten door de verkiezingsstrijd, zo ge stresst dat er van seks geen sprake meer kan zijn. „We hebben daarom te maken met 12.000 gevallen van tij delijke impotentie", aldus de deskundige. De politici, bijgestaan door hun echtgenotes, hebben een dergelijke belediging niet over hun kant laten gaan. „Onzin, ook in de campagne blijf ik mijn ge wone leven leiden, seks in begrepen", liet de christen democratische senator Pao lo Cabras gisteren weten in het dagblad La Stampa. De vrouw van zijn socialisti sche collega Guido Gerosa haastte zich te verklaren dat, „wij dit probleem nooit hebben gekend. Integen deel. Het bedrijven van de liefde is juist goed om af te reageren". Ook de liberaal Carlo Petrucco zei dat zijn seksuele gedrag in deze da gen beslist niet is gewijzigd. Het mag dan een drukkere periode zijn dan anders, maar „tijd voor de liefde is er altijd", oordeelt hij wijs. De vrouw van de democra- tisch-linkse schaduwminis- ter van buitenlandse zaken, Giorgio Napolitano, zou zich vandaag bij haar man voe gen die in het zuiden van het land campagne aan het voeren is. „Dan kan ik met een eens controleren of met Giorgio nog alles in orde is, maar in vorige campagnes heeft hij zijn echtelijke plichten nimmer verzaakt", verklaarde ook zij. Maar de echtgenote van mi nister van begroting, Paolo Cirino Pomicino, heeft an dere ervaringen: „We sla pen niet langer dan vijf uur per nacht en zijn al te moe om uit onze ogen te kijken, laat staan voor iets anders". Alleen de levensgezellin van de linkse parlementa riër Luciano Violante wei gerde op de vraag in te gaan. „Ik hoop dat het met de Ita lianen nog niet zo slecht is gesteld dat zij op basis van dergelijke informatie hun keuze moeten bepalen", was haar commentaar. Maij ziet niets in lastenverlichting AMERSFOORT Minister van verkeer en waterstaat Hanja Maij-Weggen heeft gis teravond in Amersfoort gezegd zich niet te zullen inspannen voor lastenverlichting. Vol gens de minister betekent las tenverlichting een grotere be zuiniging bij de overheid, iets wat na de eerdere bezuini gingsoperaties nauwelijks nog is waar te maken. De minister meende zelf .al haar bijdrage aan lastenverlichitng te heb ben geleverd door eerder aan gekondigde operaties uit te stellen. Zo herhaalde ze nog eens dat de drie procent extra tariefsverhoging van het open baar vervoer met drie procent voorlopig van de baan is. De verhogingen blijven nu be perkt tot de al eerder afgespro ken jaarlijkse zes procent. In 1993 wordt verder geen extra benzine-accijns doorgevoerd. De afgesproken verhoging van de dieselaccijns gaat wel door, evenals de verhoging van de motorrijtuigenbelasting. Pagina 3: „Geen noodzaak voor extra bezuinigingen" Gemeentesteun voor Veendam VEENDAM - Het sanerings proces van eerste divisieclub Veendam heeft een belangrij ke impuls gekregen. Vannacht nam de gemeenteraad van de Groningse plaats een spoed- voorstel van b en w over voor een bijdrage van 300.000 gul den. Voorwaarde is wel, dat het bedrijfsleven eenzelfde bedrag op tafel legt. De schuld van de betaald voetbal-organisatie Veendam bedraagt momenteel 900.000 gulden Het heeft wel lang geduurd, maar het is dan uiteindelijk toch gebeurd. De politiek heeft de vrijwilliger ontdekt. Hij was er al jaren, maar de politici hebben natuurlijk de Leidse Cou rant nooit goed gelezen, waarin in de loop der jaren op lokaal en landelijk niveau heel wat vrijwilligers in het zonnetje zijn gezet. Maar gisteren vond ineens iedereen in de Kamer dat er ten aaanzien van de vrijwilliger 'beleid moet worden gevoerd' en dan is het oppassen geblazen. Hoe de erkenning van de vrijwilliger straks precies in zijn werk gaat, komt ook alle maal uitgebreid in de Leidse Courant. Om dat goed bij te kunnen houden is invullen van de bon voldoende. Vrijwilli gers voor! I Ik wil 3 de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. i De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: I Straat: I Postcode/Plaats: Voorl: I Telefoon: I (Indien daartoe oa'nleiding bestaat, kan een n Bei 071-313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501- VC Den Haag (voor controle op bezorging) 711848 003000 IIUlimiBlllHBIIHUIl

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1