Fibromyalgie: „Alles doet pijn" 'Burned out' is geen typische managerskwaal GEZOND EN WEL Schildklierhormoon soms levensreddend 1^ £cidóc Qowvamt DINSDAG 31 MAART 1992 Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het op- leidings- en adviescentrum in de gezondheidszorg TRIAS wordt morgen, dinsdag 31 maart een sympo sium gehouden over 'burned out' ofwel 'afgebrand zijn', een psychisch ziekteverschijnsel waar steeds meer mensen aan en onder lijden. Directeur Jan de Jong van TRIAS. „Van hard werken alleen raak je niet 'burned out'." Morgen congres in Apeldoorn In het Engels hebben ze er een gewichtige term voor: 'burned out'. Vertaald in het Nederlands klinkt het al veel gewoner: uitgeblust of afge brand zijn, futloos. Hulpver leners gebruiken kenelijk lie ver de Engelse term, moge lijk omdat deze aanduiding voor psychische uitputting dan toch nog enige kleur krijgt. Steeds meer mensen voelen zich 'burned out' in onze hoog ontwikkelde en snel veranderende maatschappij weet drs. Jan de Jong, direc teur van het opleidings- en adviescentrum in de gezond heidszorg TRIAS in Deventer en Apeldoorn. Niet voor niets heeft zijn centrum de viering van het zilveren jubileum aangegrepen om het zich al maar uitbreidende probleem van 'burned out' in de schijn werpers te zetten. ..Er is uitgerekend dat stress jaarlijks tienduizenden da gen aan ziekteverzuim ver oorzaakt", zegt De Jong. „Als je het in geld uitdrukt kom je mogelijk aan een economisch verlies van zo'n vijf miljard per jaar." Een misvatting is dat 'afgebrand zijn' een kwaal is van oudere mannen of vrouwen, die zich na een arbeidzaam leven versleten voelen en met hun laatste restje energie naar hun pen sioen slepen. Een misvatting dus! Onbevredigend 'Burned out' blijkt ook niet een typisch probleem te zijn van managers, die in hun car rièredrang net iets te veel ge wicht op hun schouders heb ben genomen. Nee, afge brand zijn is een probleem, waarmee vooral jongere men sen te maken krijgen die nog wat willen maken van hun carrière en die vaak meer in hun mars hebben dan hun functie toelaat. De Jong: „Het zijn juist de mensen die in een onbevredi gende situatie werken. Moge lijk kwam het zover na een fusie of een reorganisatie van hun bedrijf, mogelijk hadden ze vroeger veel te vertellen en moeten ze nu iemand boven zich dulden. Als daar ook nog eens bijkomt dat ze flink on der druk worden gezet kun nen de frustraties hoog oplo pen". „Het gékke is", voegt hij er aan toe „dat vaak wordt ge dacht dat 'burned out' het ge volg is van te hard werken en dat het dus daarom vooral bij managers zou voorkomen. Maar van hard werken op zichzelf raak je heus niet uit geput. Dat gebeurt pas als kwaliteiten van mensen on benut blijven, als mensen on der hun niveau moeten pres teren. Pas als twee aspecten, hard werken en vervelend werk doen, bij elkaar komen kunnen er uitputtingsver schijnselen ontstaan". Niet zelden blijkt dat men sen, alvorens er echt sprake is van 'burned out', slechter gaan eten en slechter gaan slapen, waardoor ze in een vi cieuze cirkel terechtkomen. Op het werk breekt het zweet ze spontaan uit en raken ze steeds vermoeider, waardoor ze zich op een gegeven mo ment echt overspannen gaan voelen. Perfectionisten Overigens moet daar direct bij worden gezegd dat niet ie dereen die hard moet werken en zich daarbij ook nog eens ongemotiveerd voelt 'burned out' raakt. Uit onderzoeken blijkt dat het vooral de men sen zijn die een neiging heb ben tot perfectionisme, die plichtsgetrouw en ambitieus 'Burned out' ofwel afgebrand komt In alle groepen werknemers voor. zijn, die moeite hebben met 'nee' zeggen en die meer ver antwoordelijkheid nemen dan nodig is. Het zijn ook de mensen die veel van zichzelf vragen en die niet goed voor zichzelf kunnen opkomen. In de werksituatie tonen ze veel ir ritatie, een negatieve 'grond houding', en een verhoogd cynisme, onder meer door een verlies aan eigenwaarde. Vaak worden ze gezien als „moeilijke mensen om mee om te gaan". Als zakelijk medicijn tegen 'burned out' staat tegenwoor dig bovenaan: mensen mee verantwoordelijkheden ven. In de zorgsector bete kent dat bijvoorbeeld ver pleegkundigen op de werk vloer zelf meer beslissingen laten nemen en werksituaties verbeteren. Er is op dat ge bied een interessant experi ment aan de gang in ver pleeghuis 't Laar in Lelystad, waar naar aanleiding van ziektemeldingen praktische werksituaties zijn verbeterd. Resultaat: het ziekteverzuim daalde met de helft. Juiste plek Directeur De Jong van TRI AS tekent daarbij aan dat het heel belangrijk is dat mensen de juiste scholing hebben ge noten, waarbij de nadruk ligt op 'juiste." „Want voor ie mand die te laag is geschoold voor een functie kan werk net zo frustrerend zijn als voor ie mand die voor zijn baan te hoog is geschoold. Uit een on derzoek in Engeland is geble ken dat 29 procent van 'bur ned out'-gevallen werd ver oorzaakt door te weinig scho ling, 19 procent door te veel. Ook hier geldt: de juiste man of vrouw op de juiste plek is o zo belangrijk". Zaken als een goede commu nicatie op het werk, plezier hebben in het werk en per soonlijk goed leren inspelen op veranderingen zijn daar naast even belangrijk. „Onze tegenwoordige wereld staat voortdurend in het teken van veranderen. Ook in de ge zondheidszorg geldt dat de I FOTO RON NAGTZAAM klant koning is geworden en dat het 'produkt' voortdu rend moet worden aangepast. Als je je werk goed wilt doen, moet je kunnen omgaan met onzekerheden." Daarnaast zijn er, zal blijken op het komende jubileum: congres, nog andere 'gouden regels' van belang om straks niet te belanden in de lange rij van 'uitgeblusten': vol doende rust, op tijd ontspan ning, beroepsmatig bijblij ven, op tijd vrij nemen, in het uiterste geval veranderen van baan, op tijd opkomen voor jezelf, je doelen niet te hoog stellen, een goed sociale omgeving creëren, en... op tijd eens iets geheel anders gaan doen. Je komt bij de dokter omdat je spieren al maanden lang zo pijnlijk zijn dat je niet meer normaal kunt leven. De dok ter onderzoekt je en kan „niks vinden". Wat nu? Ben je nu een aansteller, of heeft de dokter gewoon niet gron dig genoeg gezocht? En als er dan niets te vinden is, waar om zou zo'n kwaal dan geen 'echte' ziekte kunnen zijn? Echt genoeg om zonder gêne onder ziektewet of wao te kunnen vallen. Over fibro myalgie zo heet deze on grijpbare chronische spier pijn woedt al enkele jaren een hevige opinie-strijd in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. De inzet van dat debat is of fibromyal gie wel of niet als een 'echte' ziekte moet worden be schouwd. Fibromyalgie is een vergaar bak van een ongelooflijk aan tal klachten en werd al in 1904 voor het eerst beschre ven door de Engelse neuro loog William Gowers. Hij noemde het fibrositis, ofwel een 'ontsteking van het bind weefsel'. Omdat men nooit een ontsteking heeft kunnen vinden, doopte men de kwaal later om in fibromyalgiesyn- droom (FMS), medisch sjiek voor 'pijn in bindweefsel en spieren'. De belangrijkste klacht is een maanden of nog langer zeu rende pijn en stijfheid in spieren en gewrichten overal in het lichaam: Alles doet pijn". Daarbij komt een lange lijst van ongemakken die vaak, maar niet altijd, optre den. Genoemd wordt een ver pletterende, elke activiteit in de kiem smorende, chroni sche moeheid. Verder: slaap stoornissen (75 procent van de fms-patiënten slaapt slecht), chronische hoofdpijn (55 procent>7 spastisch colon (een soort verstopping: 50 procent), gevoelens van angst en depressie, blaasklachten, een doof gevoel in de ledema ten, ochtendstijfheid en het gevoel dat handen en voeten „Typisch voor fibromyalgie zijn de 18 pijnlijke drukpunten.' opzwellen. Dit alles verergert bij kou en vochtig weer. Nie mand weet precies hoeveel mensen last hebben van die klachten. Men schat dat zo'n 10 procent van alle patiënten die de reumatoloog op zijn spreekuur te zien krijgt on der dit syndroom vallen en meestal zijn dat vrouwen die jonger zijn dan 50 jaar. De klassiek opgeleide dokter wordt wat schichtig van dit lijstje klachten. Ze geven hem geen houvast, ze zijn te vaag, te bizar, ze hebben geen grootste gemene deler en kunnen wel op tien verschil lende kwalen tegelijk slaan. Bovendien heeft iedereen wel eens last van Grote Moe heid, van spierpijn, depressie of slapeloosheid. Daarbij is bij dit soort patiënten nooit een lichamelijke oorzaak van hun klacht gevonden. In de spieren is niets afwijkends te vinden, het bloed is 'goed', op de röntgenfoto is niets te zien. „Als de patiënt zegt 'Al les doet pijn', dan moet u aan fibromyalgie denken", schre ven drie Amerikaanse dok ters een jaar geleden in het blad Patient Care. Maar een gemiddelde dokter zal bij de klacht 'Alles doet pijn' onwil lekeurig denken aan iets psy chisch. En inderdaad, fibro myalgie heette tot tien jaar geleden ook wel 'psychogene reuma', een reumatische kwaal die vooral tussen de oren zit. In Amerika zagen een aantal reumatologen - met als be kendste M. B. Yunus - af van het zoeken naar een alles verklarende lichamelijke af wijking en benaderden het probleem eens van de andere kant. Ze namen de klachten als uitgangspunt en gingen na of fibromyalgjepatiënten een typerend klachtenpa troon hebben. Twee jaar gele den nam het Amerikaanse College voor Reumatologie hun standpunt officieel over. Wie langer dan drie maanden last heeft van 'overal' pijn in de spieren, en bij drukken op 18 nauwkeurig omschreven punten bij 11 er van pijn aan geeft, die heeft in Amerika nu officieel last van fibromy algie. Het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde besteedde daar met twee artikelen uit voerig aandacht aan, een keer in 1990 en laatst nog in januari van dit jaar. Beide ar tikelen veroorzaakten een vloedgolf aan ingezonden brieven. Enkele dokters vonden de nieuwe diagnose onzin, een 'schijn- diagnose', een kap stok voor psychisch onbeha gen. „Het werkt invalidise- rend en geeft geen enkel uit zicht op een afdoende behan deling", schreef orthopeed Nollen in 1990. Dat laatste, van die behandeling, zal nie mand hem afstrijden. Want fms is zeer hardnekkig en is niet of nauwelijks met medi cijnen te behandelen. Nollen liet ook weten dat met deze diagnose de maatschappij naar de verdommenis gaat (hij zegt het wat sjieker), want „ten onrechte gaan mensen een beroep doen op de sociale voorzieningen en arbeidsongeschiktheidsuit keringen". Een reumatoloog opperde dat fms-patiënten al te voren geestelijk niet ge heel in orde zijn. Dit werd per kerende post verwoed tegen gesproken. Eind vorig jaar wezen een aantal ingezonden-brieven schrijvers op de opvallende overeenkomst tussen het Chronisch Moeheids Syn droom (cms) en fibromyalgie. En inderdaad. Beide kwalen kenmerken zich door een on begrepen chronische moe heid, depressie en spierpijn. „Toevallige factoren (Libelle- artikel. tv-uitzending)". zo schreef een reumatoloog, „bepalen of de patiënt zich meldt met de vraag of hij ook lijdt aan fms dan wel cms". Toch lijkt het er op dat steeds meer dokters fms wel dege lijk een niet moeilijk te stel len en zeer zinnige diagnose vinden, want, zo schreef weer een andere reumatoloog, „het afsluiten van de strijd om erkenning geeft al vaak rust en kan het hervinden van een nieuwe balans bevor deren". Die nieuwe balans, daarover is iedereen het eens, kan alleen gevonden worden als de patiënt gesteund door zijn arts leert om te gaan met zijn klachten. Maar die diag nose, ook daar is iedereen het over eens, is op zich geen re den voor allerlei claims op so ciale voorzieningen. Felle conflicten „We gaan niet in gevecht met de patiënt of zijn klacht wel of niet reëel is", zegt desge vraagd een arts van een GMD. „Ondanks het feit dat er klachten zijn, willen we na gaan wat de patiënt wel kan. Op die basis maken we onze afschatting". Dat dit tot felle conflicten kan leiden ligt voor de hand. „Natuurlijk is fms geen automatische reden voor een volledige afkeu ring", aldus mevrouw A.N. van Dijk van de bloeiende (5500 leden) Nationale Vere niging voor Fibromyalgiepa- tiënten. „Geen enkele ziekte is dat. Maar er zijn nog steeds dokters die niet van fms wil len weten. Bovendien maken we herhaaldelijk mee dat de invaliditeit door de GMD veel te laag wordt ingeschat. Dan worden patiënten goedge keurd voor zwaarder werk dan ze voordien al deden. We hebben er een dagtaak aan om deze mensen bij hun be roepsprocedure te advise ren". (Nationale Vereniging voor Fibromyalgiepatiënten. A. Reijndersstraat B235, 9663 PN Nieuwe Pekela, tel. 05978- 13082). Miss Pepper De hond is vermaard om zijn gezellige aard en het kwispelen van zijn staart. De Schoolmeester Je moet als hond wel van goeden huize komen, wil je bij je dood de pers halen. Dat deed ze ookMiss Pepper. Ze was niet minder dan van koninklijken bloede. Helaas heeft een onfortuinlijke onderneming haar het leven gekost. Miss Pepper, de geliefde borderterrier van koningin Beatrix, heeft haar onderzoekingslust moeten bekopen met de dood. Ze is, aldus het bericht dat de Rijksvoorlichtingsdienst vlak daarna vrijgaf, gestikt in een konijnehol. Dat had toch niet moeten gebeuren; een hond van nog geen twee jaar oud, zou het leven in haar omgeving wat langer hebben moeten kunnen opvrolijken. En onze koningin, die zeer aan haar gehecht was Miss Pepper mocht zelfs bij officiële ontvangsten in de koninklijke paleizen mee in het gevolg hadden we toch graag langer plezier van haar terrier gegund. Buitenstaanders zullen misschien hun schouders ophalen en mopperen waarom iemand zich hierover druk maakt. Maar ieder die weet welke plaats een huisdier kan innemen in het leven van een mens, ziet dat anders. Zelfs ik die helemaal niet ben opgegroeid met enig huisdier, die vanwege een ooit opgelopen hevige beet van een grote hond maar het liefst uit de buurt blijft van iemands levende have, kan me toch goed indenken, hoe een geliefd huisdier kleur en fleur brengt in het bestaan van zijn baas of bazin. Misschien zijn er lezers die wenkbrauwfronsend deze column lezen. Waar maakt ze toch zo'n ophef over? Al gaat het ook om een koninklijke hond. Wacht even, beste lezer, er zit een vervolg aan mijn verhaal. Na de melding van de dood van Miss Pepper volgde een nader bericht in de krant. Een of andere, natuurlijk goedbedoelende hondenclub heeft ervoor gezorgd dat koningin Beatrix onmiddellijk een nieuwe hond kreeg... En dat vind ik nu helemaal onjuist. Wie een verlies lijdt dat hem veel verdriet bezorgt, heeft recht op zijn gevoel van gemis. Dat moet niet worden toegedekt, weggepoetst, afgenomen. Wat voor een mens geldt, gaat ook op voor een dier. Je kunt het ene niet zomaar vervangen door het andere. Dat andere is die ene namelijk niet. Ook koningin Beatrix heeft er recht op verdrietig te zijn, omdat haar hond is doodgegaan. En zelf zal ze moeten bepalen, wanneer ze eraan toe is een andere te nemen. Je ziet het vaker gebeuren: lieve oma's komen direct in actie als het lievelingsdier van hun kleinkind dood is gegaan. Kopen het liefst nog dezelfde dag een ander. Waarom zou een kind niet mogen treuren om zijn verliesWaarom moeten we dat verdriet wegduwen of verbannen? Miss Pepper was een geliefde terrier. Nu ze dood is laat ze een leegte achter. Mag onze koningin alstublieft verdrietig zijn daarom.... ;o.2< Om gebrek aan jodium te compenseren werd jodium aan het (jozo)| zout toegevoegd. FOTO: F Sinds de Tweede Wereldoorlog wordt in de geneeskunde op ruj me schaal gebruik gemaakt van schildklierhormonen. Voor ve^ mensen is het gebruik van deze stoffen levensreddend. Het bete 1 kent echter wel 'levenslang' slikken. Het eerste schildklierhor moon werd in 1915 uit dierlijk materiaal geïsoleerd, tot 1987 werd schildklierpoeder bereid uit varkensschildklieren. Sindsdien wordt het hormoon Thyroxine uitsluitend synthetisch bereid, L Dit heeft als grote voordeel dat het hormoon in zuivere vorif f wordt toegediend en geen verontreinigingen meer bevat. Sinds de jaren zestig weten we hoe het hormoon in het lichaam wordt gemaakt. Bij deze bereiding is jodium nodig. Het lichaam maakt zelf geen jodium en men moet dit dus via het voedsel binnen krijgen. Gebeurt dit niet vanaf de geboorte dan kan er dwerg- groei (cretinisme) ontstaan. Jodium werd in Nederland aan het zout (jozo-zout) met 'jo' van jodium toegevoegd. Men kan het ook aan brood of aan drinkwater toevoegen. Hoe het schildklierhormoon precies werkt weten we niet. Het oe fent in elk geval werking uit op bijna alle organen en is noodza kelijk voor het goed functioneren van het lichaam. Hoe belangt rijk het is dat de schildklier goed werkt komt tot uiting bij ziekte toestanden. 'Hypothyreoidie' is een toestand waarbij de organen te weinig effect van het hormoon ondervinden. Men spreekt ook i wel eens van een 'te traag werkende schildklier.' De oorzaak is 1 niet altijd bekend. Bijbehorende klachten zijn: vermoeidheid, koud gevoel, droge 1 huid, traagheid, gezwollen gelaat, hese stem, traag spreken. Er zijn meer klachten. Het is overigens zo dat niet iedereen alle klachten heeft! In Nederland wordt na de geboorte gekeken of iemand een schildklierafwijking heeft. Gebruik van schildklierhormoon (merknamen: Eltroxin, Euty- rax en Thyrax) zorgt ervoor dat men een normaal leven kan lei den. Het tablet moet op de nuchtere maag worden ingenomen, omdat dan de opname vanuit de darm naar het bloed het beste is gewaarborgd. De voor u gewenste dosering hoeft maar een keer per dag te worden ingenomen. Het aantal tabletten wordt, na bloedonderzoek, vastgesteld in overleg met de specialist. Be langrijk daarbij is het welbevinden van de patiënt. Zelf kan men het beste bepalen of de dosering goed is aan de hand van de vraag of men zich lekker voelt of niet. De dosering dient altijd in overleg met de behandelende arts gewijzigd te worden. In de zwangerschap wordt de dosering nog weieens met zo 25 procent verhoogd. He^ hormoon wordt door sommige mensen als vermagerings- micldel gebruikt. Deze toepassing is gevaarlijk en beslist af te ra den.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 14