Silence of the Lambs': winnaar met vijf Oscars KUNST/RTV 13 aby Animals de meest perfecte groep voor Parkpop Verdeling Oscars Erfgenaam, van Ruis Italiaanse filmproducent De Laurentiis overleden ,2.25 14.- Gotmant DINSDAG 31 MAART 1992 cert Baby Animals. Met: Suze De- chi (zang, gitaar), Dave Leslie (gi- Eddie Parise (basgitaar) en Celenza (drums). Nighttown, erdam. Gisteravond. jy Animals is een kwartet bezig is een paleisrevolutie ontketenen in rockland. En de muziek zo energiek over voetlicht blijft komen als teravond het geval was in Rotterdamse Nighttown, zal het niet lang duren Het uit Sydney afkomstige viertal, dat in thuisland Au stralië inmiddels de nodige hits heeft binnengesleept, is de perfecte synthese tussen rock en pop. Het is muziek in een uiterst verleidelijk jasje omdat de klanken een stevige rockbasis hebben, maar de gi taarpartijen van Dave Leslie voor zo'n speels melodieuze in vulling zorgen en de zang van Suze DeMarchi zo sensueel is, dat een breed publiek zich in dit vuurwerk zal kunnen vin den. Baby Animals is daarom ook de meest perfecte groep voor het Haagse Parkpop Fes tival. Voor het viertal zou dat concert de definitieve door brak betekenen, voor het pu bliek vooral dat ze een uurtje in hogere sferen verkeert, zon der dat er één verdovend mid del aan te pas komt, hoewel... Baby Animals is behoorlijk verslavend. De groep werkt momenteel aan de verovering van Europa. Om die reden stonden ze eind vorig jaar in het voorprogram ma van Bryan Adams en deed het kwartet eigenlijk niet on der voor deze Canadese hout hakker. Nu gaan ze verder op eigen kracht en bespeelt Baby Animals met veel succes de clubs. De muziek is zo spran kelend en zo eigen, dat alleen dovenmansoren er koel onder kunnen blijven. Bij Veronica is dit ontluikende talent, dat zich op het podium ontpopt als de kurk van een te snel openge trokken champagne-fles, niet onopgemerkt voorbij gegaan. De omroep maakte in Night town opnamen, die mogelijk al vrijdagavond zijn te horen. Baby Animals heeft alles mee. Niet alleen een overdonderen de debuut-elpee, maar ook een zangeres, die haar sprekende stem combineert met een aan trekkelijk uiterlijk. Wie zei dat liefde op het eerste gezicht niet bestond? De zaal viel massaal voor haar. Bovendien is de mu ziek de optelsom van vier ta lenten. Het was gisteravond een heerlijk gezicht om Dave Leslie met dichte ogen op zijn eigen gitaarklanken te zien trippen, terwijl hij met zijn mond zachtjes de geluiden na deed. Hij is in staat om in een combinatie van slag- en solo- spel de gemoederen behoorlijk te verhitten. Het geeft Baby Animal zijn eigen klankkleur, die overigens door het strakke ritmetandem van bassist Ed die Parise en drummer Frank Celenza tot een regenboog uit waaiert. Tijdens het optreden stond het materiaal van de de buut-elpee centraal. Opvallend was de haarzuivere samenzang in nummers als 'Waste Of Time' en de interactie tussen gitaar en zang in 'Smile On Your Face'. In de toegift, van het een uur en twintig minu ten durende concert klonk on der meer 'Early Waming', waarin de toch al naar het pu bliek behoorlijk uitdagende Suze een paar bezoekers de kans gaf om de snaren van haar gitaar te beroeren. EN HAAG Jonathan mme's 'The silence of e lambs' werd vannacht grote winnaar bij de ste uitreiking van de ademy Awards in het orothy Chandler Pavil- >n in Los Angeles. Een getekende winnaar, ant de film kreeg de be- ngrijkste Oscars: beste :teur, beste actrice, beste werking tot scenario an Thomas Harris' thril- r), beste regie, beste lm. i het is pas de derde maal in carrière van Oom Oscar dat n film al die top-Oscars op ?n rijtje kreeg: Frank Capra's happend one night (1934) as de eerste, Milos Formans )ne flew over the cuckoo's ist' 1975) de tweede. Iet betekende meteen een ab- pluut verlies voor twee zwaar inorhineerde films. 'Bugsy', iet de gisteren jarige Warren eatty, zag van de tien nomi- aties slechts twee geconver- :erd in een Oscar: beste 'art irection', en beste kostuums, roostprijzen voor een film die de straatinterviews van de merikaanse televisie voort- ïrend als grote kanshebber )ld, maar in Nederland vorige ?ek overigens matig ontvan- ;n werd. Troostprijzen ook »r een andere kanshebber, erminator 2' (zes nomina- 'S), die alleen 'technische Os- rs' won. Logisch, want de I m is een en al techniek: bes- geluidseffecten, beste ge- id, beste visuele effecten, :ste make up. Voor Oliver one's 'JFK' ook al geen lomftocht. Ook dat viel te lorspellen. Stone's film is te introversieel. Hij kreeg Os- irs voor de fotografie en de lontage. Maar het zou echt in schande geweest zijn als j die laatste niet gekregen lagelverwoestend 'anneer je de genomineerden lp een rijtje zag, bleek nog ens dat 1990 niet zo'n bar iteressant jaar was voor de Imerikaanse film. De Ameri- anen zelf zagen in 'The silen- e of the lambs' vooral een 'mo- ele thriller'. Het zal wel te ma- en hebben met hun gepreoc- upeerdheid met psychopaten, lassamoordenaars en kanni- alen. Polsslagverhogend, na- elverwoestend en botverkil- :nd was de film wel. Maar wie zoals ik niet best tegen 1 die suggestieve dingen (kan nibalisme, ontvelde lichamen) p het doek kan, had meer z'n gen dicht dan open Frappant iverigens, dat opnieuw een Iritse acteur won, Anthony lopkins Een topacteur met en stem uit de geluidsklasse an Richard Burton, die giste- en z'n moeder in Wales groet en vertelde dat precies elf aar geleden z'n vader over fed: ..Misschien heeft dat hier ets mee te maken". De prijzen oor 'The silence of the lambs' ;omen op zichzelf bij de goede nensen terecht: bij de 'onaf- lankelijk' werkende regisseur onathan Demme, bij de 'klei ne' producent Orion Pictures die ondanks een aantal hits De 72-jarige Jack Palance (beste bijrol in 'City slickers') haalde de stunt van de avorid uit, door op het toneel een paar 'push ups' met één arm te doen. FOTO: AP ('Dances with wolves') finan cieel aan de grond zit, bij actri ce Jodie Foster die op haar der tigste nu al haar derde Oscar heeft (voor haar bijrol in 'Taxi- driver' en de hoofdrol in 'The accused'). Gedenk-Aids-teken De tevoren hoog ingeschatte Disney-tekenfilm 'Beauty and the Beast' moest het doen met twee Oscars: beste muziek en beste song voor Alan Mencken en Howard Ashman. De laatste is vöör het beëindigen van de film aan Aids overleden. Zijn vriend kwam hem posthuum waardig herdenken, zoals alle presentatoren van de Oscar show in het knoopsgat een ge- denk-Aids-teken droegen. Dat 'Beauty and the beast' toch niet als eerste tekenfilm de prijs voor beste film won, liet zich al bij het binnenkomen van de gladiatoren in het Do rothy Chandler Pavillion aan zien. „Prachtige film, maar als het een tendens wordt dat te kenfilms prijzen krijgen dan kunnen wij acteurs wel opstap pen" zei Sally Field. De teken film zit in een ongunstige posi tie binnen de Amerikaanse Academy for Motion Pictures. De meeste van de vijfduizend leden hebben met speelfilms te maken. Slechts een minder heid weet wat filmanimatie precies inhoudt. Actrices/zan geressen Liza Minelli en Shir ley Maclaine mochten zich bij de uitreiking verbazen dat er alleen nog in tekenfilms ge zongen werd. „Wij moesten volgend jaar zelf maar een mu sical starten", vond Shirley MacLaine. En ze betrok bij dat plan een andere grote verliezer uit de zaal: Barbra Streisand. Kushandjes van Strei sand Het door Streisand geregis seerde 'Prince of tides' had dan wel zeven nominaties, maar kreeg geen enkele Oscar. De film was genomineerd voor de Jodie Foster, die hier haar Oscar in ontvangst neemt, werd uitgeroepen tot de beste actrice van het jaar FOTO AP categorie beste film, maar Streisand zelf was overgesla gen. Vele Academy-leden za ten er gisteren duidelijk mee in hun maag. Presentator Billy Crystal maakte er grapjes over, de 80-jarige Jessica Tandy sprak er schande van, terwijl La Streisand vanuit de zaal kushandjes bleef werpen naar haar supporters op de planken. De Oscar voor de beste vrou welijke bijrol ging naar Merce des Ruehl voor 'The Fisher King'. Helaas de enige Oscar voor die film, die qua menge ling van fantasie en werkelijk heid, tragedie en komedie waarschijnlijk toch te Euro pees is voor Amerika. De 72-ja- rige Jack Palance (beste bijrol in 'City slickers') haalde de stunt van de avond uit, door op het toneel een paar 'push ups' met één arm te doen. Terwijl hij zich herinnerde dat hij toen nog Wladimir Palani- uk geheten z'n eerste nomi natie bijna veertig jaar geleden kreeg voor zijn bijrol in de wes tern 'Shane'. Presentator Billy Anthony Hopkins toont met trots zijn Oscar. Hij k voor zijn rol in de film 'Silence of the Lambs'. g de onderscheiding (beste acteur van het jaar) FOTO: AP Crystal maakte van de viriele, fysieke prestatie van Palance meteen de 'running gag' van de avond. Hij liet hem rondjes door Hollywood lopen, kwam met de mededeling dat al die kinderen (uit de 'Hook'-song) op het toneel van Palance wa ren en draafde tenslotte op met de mededeling dat Palan ce ergens de voorverkiezingen voor het presidentsschap had gewonnen. Space shuttle Een nu dan éindelijk duidelijk ouder wordende Audrey Hep burn reikte een ere-Oscar uit aan de 71-jarige Indiase filmer Satyajit Ray, die zijn dank woord vanaf een ziekenhuis in Calcutta sprak. Er was de Ir ving Thalberg Award voor het vernieuwende werk van pro ducer George Lucas, die van uit de Space shuttle Atlantis door de bemannig met een ge wichtloos zwevende Oscar werd toegezwaaid. En Billy Crystal bracht een hommage aan de 100-jarige, in de zaal aanwezige producent van Lau rel Hardy, Harold Lloyd en andere groten, Hal Roach. Crystal deed via een techni sche truc samen met Laurel en Hardy het dansje uit 'Way out West' mee. Roach' dankwoord was niet te verstaan; hij had geen microfoon. „Typisch een man van de stomme film" wist Crystal alert. Oscarnacht was in Nederland via Filmnet te zien. Met Ruud ter Weyden en een Belgische collega, irritant veel door de teksten van ande ren heenbabbelend, als com mentatoren. Ter Weyden kwam met een aantal blunders van jewelste: Hij noemde Ghandi (n.a.v. acteur Ben Kingsley) een moslim, en vroeg zich af waarom 'Silence of the lambs' die begin vorig jaar al draaide, nu pas genomi neerd was. Wel, Ruud, Oscar nominaties worden niet per maand, maar slechts eenmaal per jaar gegeven. Film: Silence of the Lambs Regie: Jonathan Demme (Si lence of the Lambs) Manlijke hoofdrol: Anthony Hopkins (Silence of the Lambs) Vrouwelijke hoofdrol: Jodie Foster (Silence of the Lambs) Manlijke bijrol: Jack Palan ce (City slickers) Vrouwelijke bijrol: Mercedes Ruehl (The Fisher King) Montage: Pietro Scalla, Joe Hutshing (JFK) Fotografie: Robert Richard son (JFK) 'Art direction': Dennis Gas- sner, Nancy Haigh (Bugsy) Geluid: Tom Johnson c.s. (Terminator 2) Geluidseffecten: Gary Ryd- strom, Gloria Borders (Ter minator 2) Kostuums: Albert Wolsky (Bugsy) Make-up: Stan Winston. Jeff Dawn (Terminator 2) Visuele effecten: Dennis Muhren c.s. (Terminator 2) Origineel scemario: Callie Khouri (Thelma Louise) Bewerkt scenario: Ted Tally (Silence fo the Lambs) Originele song: Alan Menc ken, Howard Ashman (Beau ty and the beast) 'Score': Alan Mencken (Beauty and the beast) Buitenlandse film: Mediter- raneo (Italië) Korte tekenfilm: Manipula tion (Daniel Greaves) Korte speelfilm: Session Man (Seth Winston, Rob Fried) door RENE DE COCQ Terugkijken in de tijd, het blijft een aardige en geliefde tijdpassering. Ook de televisie doet dat graag en veelvuldig, met als actuele verschijningsvorm de dubbelgesprekjes die Ted de Braak op vrijdagavond bij de NCRV voert onder de noemer 'Ted a Téte' of 'Téte a Ted', zo'n soort woordspeling, u begrijpt wel. Ted zit dan téte a téte met een of andere Bekende Nederlander uit de Showbiz, en samen halen ze herinneringen op en kijken naar televisie- en filmfragmenten uit de loopbaan van de eregast dit alles onder onstuitbare hilariteit, veel roze sentimentaliteit en vooral veel strijkages en andere loftuitingen, want De Braak toont zich in deze duetjes een hielenlikker van zelden waargenomen proporties. De gasten, eindel ijk weer eens bevestigd in hun gebruikelijke showbiz-ijdelheid, laten zich dat gaarne aanleunen, dat spreekt. Maar een leuk oud fragmentje uit de kinderjaren van Frans van Dusschoten, Jen ny Arean of Peter Faber, ach, dat is nooit weg. Zo is het ook niet onaardig om te zien hoe de VARA het spelletje 'Vijf tegen vijf uit de diepvries heeft gehaald, om dat nu te laten leiden presenteren en beheersen door de man die in de visie van Marcel van Dam dé opvolger van de betreurde Willem Ruis is: Peter Jan Rens. Tweemaal per week kunnen we hem bezig zien, in zo te zien hetzelfde decor van vroeger, met precies dezelfde formule waarin de vijfkoppige teams al net zo zijn voorgeprogrammeerd in leukdoen en joelen als het (overigens onzichtbare) studiopubliek. Het gaat er nog steeds om, te raden hoe 'het Nederlands publiek' (wat dat tegenwoordig ook moge wezen) denkt overallerlei zakenuitgedrukt in percentages van het Nederlands volksgevoel, of zoiets. Het gekke is datje al meekijkend zelf ook geneigd bent mee te gaan raden naar de grootste gemene deler; dat zal wel de kracht van het spelletje zijn. Rens heeft goed gekeken naar zijn voorganger, heeft de bij het spel behorende vaste zinnetjes netjes uit het hoofd geleerd en beweegt zich al even dynamisch door het decor. Maar hij is eigenlijk iets te netjes om Ruis helemaal te doen vergeten: die was veel onbeschaamder in het seksistisch bejegenen van vrouwelijke kandidaten, had een veel duidelijker voorkeur voor kom isch bedoelde dubbelzinnigheden, sloeg veel opzichtiger en inniger zijn armen om de kandidaatjes heen en noemde ze bij voorkeur „schat", zoals dat in algemeen beschaafd Hilversums de gewoonte is. Kortom: Rens mag blijven, met 'Vijf tegen vijf. Het gaat dan wel niet echt ergens over, de bizarre regels zorgen er nogal eens voor dat de prijzen naar de verkeerde teams gaan, maar alles bijeen is het niet van charme ontbloot. Genoeglijk kijkvoer zonder veel pretenties, en, zoals gezegd, je hebt als kijker de haast onbedwingbare neiging mee te spelen, ook antwoorden te geven. Dat is voor het gemiddelde tv-spelletje al heel wat. In het kader van het terugkijksentiment slaat de VARA (die de liefhebbers ook al zo trouw bedient met klassieke Engelse comedy's uit vroegere decennia) komende zaterdag andermaal genadeloos toe, met een compilatie van fragmenten uit de twee grote spelshows van diezelfde Willem Ruis, de Lottoshow en de Sten-enshow, aan elkaar gepraat door 'de stem Pierre van Ostade. De AVRO begon donderdag met 'Je zaak of je leven', en meldde daar als wat droge ondertitel bij: 'serie over het midden-en kleinbedrijf. Dat klonk niet echt uitnodigend, dat rook een beetje naar Teleac, maar het bleek reuze mee te vallen. Zes ondernemers zijn een jaar lang gevolgd door een camerateam, en we krijgen een aardige blik achter de schermen (zo heet dat nu eenmaal) van hun reilen en zeilen, van hun plannenmakerij, van de tegen- en meevallers, van het omgaan met werknemers en klanten. Een kijkje in het echte leven dus, juist datgene waarin de televisie, mits goed toegepast, zo sterk kan zijn (zie ook het opmerkelijke serietje 'Nummer 28' van de KRO op zondag, waarin het leven van zeven jongelui in een Amsterdams studentenhuis wordt gevolgd). Ook hier blijkt het medium weer die kracht te hebben. De hoofdpersonen zijn ook zodanig verschillend, en werkzaam in zó uiteenlopende branches van verloskunde tot grootmetaal, van bowlingbaan tot glossy-uitgeverij), dat het gewoon een heel onderhoudend, gevarieerd, menselijk prachtprogramma is geworden. In elk geval het eerste deel, dat dus ook veel beloofde voor de vervolgen. ROME De Italiaanse filmproducent Luigi De Laurentiis is maandag op 75-jarige leeftijd overle den. Hij maakte sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog 36 films en werkte eerst sa men met zijn broer Dino voordat hij in de jaren vijftig een eigen bedrijf oprichtte. Luigi was specialist in lichte komedies en produceerde verscheidene films van de grote Italiaanse komiek Toto en komedies zoals Macaroni. 'Kipfilet met tuinkruiden, _100 gram 4 Reuze saucijzebroodje, gevuld met gekruid gehakt A QC 1.65 4 voor T".-7 Katoenen dames- of heren T-shirt __12.75 2 voorl9»~ Herensokken, maat 39 - 46 6.75 2 paar 10» Lederwaren, per stuk Katoenen baby- of kinder T-shirt 6.75 t/m 9.75 A vanaf 2 VOOr A V/." Papieren zakdoekjes, 10 pakjes met 10 stuks -t 'J C 150-1. Aanbiedingen zijn geldig tzm 4-4 1992 Zo lang de voorraad strekt Vermelde prijzen zijn adviesverkoopprijzen. H92.011-31/3 "Dit artikel is met verkrijgbaar in onze vestigingen in Best, Dordrecht Sterrenburg. Gemert, Horst, Klazienaveen, Utrecht Hoog Catharijne en Wassenaar J-J J7 A. DC GOUTl^H-lStC H Ij js VUG (IC WCfGlCl

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13