1 is goedkoop raadhuis Gerenoveerde Jelgersma Ontsluitingsweg naar Jaglust van de baan LEIDEN OMGEVING Agathaparochie wil gevallenen oorlog opnieuw begraven REGIOJOURNAAL Omwonenden bang voor overlast sportcomplex in Roode Molenpolder IQEiidaeSoiyumi DINSDAG 31 MAART 1992 Den OEGSTGEEST - Het is JJJJJ aanzienlijk goedkoper de ^by- i Jelgersma-kliniek te reno- [16); veren en daarna gedeelte- k^} 1 lijk te gebruiken als de- 16); pendance van het raad- TJe huis in Oegstgeest, dan een nieuw onderkomen te bouwen aan de Lijtweg. Dat stelt de Vereniging Wilhelminapark en Om geving (VWO) in een met gemeentecijfers onder bouwd alternatief plan. Volgens voorzitter L. Her mans bedraagt de bespa ring minstens 3 miljoen gulden. De vereniging werd eind vorig jaar opgericht met als doel het zoveel mogelijk in oude staat bewaren van het Wilhelmina park. In dat kader paste een kritisch volgen van de ge meentelijke plannen om het raadhuis in het park te verla ten ten faveure van een nieuw te bouwen onderkomen aan de Lijtweg. Volgens Hermans is het veel goedkoper om de Jelgersma- kliniek te renoveren en dit ge bouw gedeeltelijk in te richten als dependance van het huidi ge raadhuis, dat dan gewoon zou kunnen blijven functione ren. Dit zou betekenen dat het geld - ruim 6 miljoen gul den - dat in 1980 in het ge meentehuis werd gestopt geen weggegooid geld zou blijken te zijn. Ook zouden op deze ma nier twee historisch waarde volle panden voor de gemeen te in goede staat behouden blijven. De vereniging baseert haar be vindingen op cijfers van de ge meente zelf. Recentelijk werd in een in opdracht van de ge meente door het bureau Kraan uitgevoerd haalbaarheidson derzoek aangetoond, dat de Jelgersma-kliniek na renova tie als kantoorpand financieel verantwoord te exploiteren is. Toch zag men van verplaatsing van het ambtelijk apparaat naar de voormalige kliniek af, omdat het te klein zou zijn voor de huisvesting van alle ambtenaren. Ook zou de ex centrische ligging een pro bleem zijn. Bilocatie Het Jelgersma-alternatief van de VWO spoort niet met het door de raad uitgesproken ver langen alle ambtenaren onder een dak te willen huisvesten. Bilocatie is volgens de VWO geen enkel probleem. „In ver schillende gemeenten zoals Wassenaar en Voorburg heeft men hetzelfde gedaan. Histori sche panden kregen of behiel den een publieke functie en werden tegelijk voor verval be hoed. In Oegstgeest is van bi locatie trouwens nauwelijks sprake wanneer je bedenkt dat beide gebouwen maar een steenworp van elkaar af lig gen. Dat is anderhalve minuut lopen, volstrekt normaal bin nen de grote moderne kantoor gebouwen van hede ten dage. Bovendien zijn er ook nog communicatiemogelij kheden via telefoon, fax en computer netwerk", schrijft men in de notitie. Renovatie van de Jelgersma- kliniek zou een kleine 9 mil joen gulden gaan kosten. Een deel darvan zou volgens de VWO terug verdient kunnen worden door het niet door de ambtenaren bewoonde deel te verhuren. Men rekent daarbij op een huuropbrengst van 2 tot 2,5 miljoen gulden. Daarnaast zouden twee momenteel als dependance in gebruik zijnde panden aan het Wilhelmina park verkocht kunnen wor den, wat nog eens 6 ton in het laatje zou brengen. Dat is ove rigens aanzienlijk minder dan het huidige raadhuis bij ver koop zou opbrengen. De groep becijfert dat op 2,5 miljoen gul den. Alles bij elkaar zou de Jelgers- ma-variant de gemeente 8 tot 9 miljoen gulden gaan kosten terwijl nieuwbouw aan de Lijt weg op een bedrag tussen de 11 en 12 miljoen gulden zou uitkomen. Het verschil van 3 miljoen is volgens Hermans interessant genoeg om op zijn minst een vergelijkend onder zoek uit te laten voeren. De Jelgersma-kliniek. Na renovatie geschikt als dependance van het raadhuis in Oegstgeest. FOTO: WIM VAN NOORT jnda Dokter Baars neemt afscheid Sif [VOORSCHOTEN Na tien iaar een zeer drukke 70 huisartsenpraktijk aan de Frisolaan in Voorschoten geleid te hebben neemt dokter J.P.A. Baars eind van deze maand afscheid in verband met gezondheidsre denen. De 44-jarige huisarts zag gistermiddag bijna het halve dorp tijdens een afscheidsreceptie in het Cultureel Centrum. Namens de patiënten overhan digde mevrouw mr. A. Drayer-Udo de dokter een nieu we gitaar en voor het gehele gezin een vliegcamper- reis naar Canada. Dat geschenk werd door de vier kin deren van het echtpaar Baars uitgepakt. Dokter Baars heeft ernstige rugklachten en heeft een adviserende taak in de gezondheidszorg aangenomen. Het af scheid viel de dokter erg zwaar en tijdens een kort dankwoord zei hij: „Elkaar als mens te zien is belang- j rijk. Een dokter moet heel hard werken, daar kies je *071 I voor> maar een goede dokter kun je alleen zijn indien (al), je vrouw en je hele gezin achter je staat". De opvolger van dokter Baars is dokter O. van Eysden, die al twee jaar werkzaam is in de praktijk. LISSE - De Agathakerk in Lisse gaat een gedeelte van haar kerkhof inrichten voor oorlogssslachtoffers. De eerste aanzet wordt op 3 mei gegeven, wanneer de stoffelijke resten van vier gevallenen worden herbegraven in een gezamen lijk graf aan weerszijden van het priestergraf. De Lissese ge sneuvelden uit de Tweede We reldoorlog liggen her en der verspreid op de verschillende kerkhoven in het dorp. Naast de vier oorlogsgraven bij de Agathakerk zijn er twee oor logsgraven op begraafplaats De Duinhof aan de Spekke- laan en twee oorlogsgraven achter de Engelenkerk. Het kerkbestuur van de Agatha kerk wil aan deze situatie een einde maken. Het kerkbestuur vindt het be langrijk dat Lisse haar gesneu velden uit de oorlog in haar ei gen dorp kan gedenken. Het bestuur reageert daarmee op een voorstel van de Stichting Oorlogsgraven. Deze landelij ke organisatie heeft liever dat alle burgelij ke slachtoffers worden ondergebracht op een grote begraafplaats in Loenen bij Utrecht. Het kerkbestuur heeft intussen met de nabe staanden van de gevallenen overeenstemming bereikt voor de herbegraving. Voor de ont hulling van het gezamenlijke oorlogsgraf is bewust voor 3 mei gekozen. Het is immers een dag voor de Dodenherden king. Burgemeester Van der Kroft zal de onthulling bijwo nen. Aan de voorkant van het graf komt een groot kruis te staan met een gedenksteen. Koude kermis LISSE - Twee Haar lemmers die uit waren op een lukratief handel tje kwamen gisteren in Lisse van een koude kermis thuis. De twee werden na een tip op he terdaad betrapt terwijl ze zonder toestemming bezig waren oud ijzer te slopen uit de voormali ge KMBO-school aan de Hyacintenstraat. De au to's waarmee ze de sloopwaar wilden ver voeren bleken echter onverzekerd en dusda nig krakkemikkig dat ze van de weg werden gehaald. Alternatieve straf: Eigen zoon verplegen DEN HAAG/LEIDEN - Een Leidenaar (41) moet van de aan klager bij het Haagse gerechts hof als alternatieve straf zijn ge handicapte zoon verplegen. De man vroeg hier zelf om. Op 17 januari 1989 bedreigde hij een hoofdagent van de Noordwijkse ge meentepolitie tijdens een opstootje in die plaats, bij een opstaphalte van de discobus. „Binnen een half jaar lig jij onder de zoden", slingerde de Leide naar de hoofdagent naar het hoofd. Bovendien zette hij een politieman klem met de deur van de auto. De man weet zijn onbesuisde optreden aan het getrokken pistool van een van de agenten. Daardoor was hij over zijn toeren geraakt. Gisteren vroeg de man om clementie van het hof. Zijn zoon is enkele maan den geleden zwaar gewond geraakt bij een aanrijding door een auto. Elke dag gaat hij met zijn vader naar een sportschool om te revalidiseren. De- man vroeg gisteren om een alterna tieve straf in de vorm van onbetaalde arbeid. Het liefst bij hem aan huis, zo dat hij zijn zoon kan blijven helpen. Procureur-generaal H. den Os toonde begrip voor de man. Hij eiste tachtig uur onbetaalde arbeid, die de man wat hem betreft kan benutten voor zijn zoon. Daarnaast vroeg de aankla ger bij het Haagse hof om een voor waardelijke celstraf van twee maan den. Uitspraak over twee weken. Bijstand De Interkerkelijke Werk groep Warmond houdt woensdag in Huize Liduina in Warmond, een bijeen komst over de bijstand. Een bijstandsmoeder vertelt over de problemen waar ze mee te maken heeft en oud-vak bondsbestuurder Herman Bode geeft aan hoe deze pro bleemgroep geholpen kan worden. Na de spreekbeurten is er tijd voor discussie. De bijeenkomst aan de Heren weg 50 begint om acht uur. Uitvoering Voorschotense leerlingen van de Streekmuziekschool geven vrijdag in hun woon plaats een uitvoering. In het concert komen alle instru menten aan bod waarin les wordt gegeven. Na de pauze worden korte stukken mu ziek gespeeld door leerlingen, waarvoor de teksten zijn ge schreven door docenten. De muziekavond in het Culture le Centrum begint om half acht. Expositie (1) De kunstenaar Joop van Eg- mond exposeert met oliever ven, aquarellen, tekeningen en houtsneden van 3 april tot 1 mei in het gemeentehuis van Noordwijkerhout. F.Jonkman, burgemeester van Rijnburgzal de exposi tie openen. Van Egmond maakt impressies van bollen velden, duinlandschappen en vissers uit de Duin- en Bollenstreek. De eocpositie aan de Herenweg 4 is geo pend op werkdagen van ne gen tot twaalf uur en van twee tot vier uur. Expositie (2) In het Jan Verwey Natuur- centrum in Noordwijk wordt tussen 3 april en 31 oktober een expositie gehouden over de Amsterdamse Waterlei dingduinen. De tentoonstel ling biedt een overzicht van het leven van mens, dier en plant in het grootst aaneen gesloten duingebied van Ne derland gelegen tussen Noordwijk en Zandvoort. Te vens laten diverse onderzoe kers de resultaten zien van hun onderzoek. De expositie aan de Weteringkade is geo pend op woensdag, zaterdag en zondag van twee tot vier uur. Blues De Iron Henkies treden zater dag op in jongerencentrum Ex-Voto in Voorhout. De Sassenheimse band speelt voornamelijk bluesmuziek. Het concert aan de Gaasbak begint om tien uur. De toe gangsprijs bedraagt 2,50. Computer Computer Vereniging Bol lenstreek houdt zaterdag in dorpshuis 't Eiland in Beins- dorp haar maandelijkse bij eenkomst. Er is onder meer een printerlinten herinkt-ac- tie en informatie voorde MS- DOS computers. De meeting aan de Rietkraag 5 begint om tien uur. Leden van de com puterclub kunnen gratis naar binnen. Niet-leden betalen vijf gulden en jeugd tot en met 16 jaar drie gul den. Country De countryformatie Choices staat zaterdag op de planken van Tapperij De Gewoonste Zaak in Lisse. Choices wis selt oud en modern repertoire af. Het concert aan de Schoolstraat begint om ne gen uur. De toegangsprijs be draagt tien gulden. Woens dag 8 april begint er in De Gewoonste Zaak weer een cursus country dansen voor beginners. Een partner is niet noodzakelijk, omdat de lessen individueel zijn. Politie houdt lichtcontrole OEGSTGEEST - De politie van Oegstgeest heeft gister middag in een uur tijd acht au tomobilisten aangehouden, die door het rode licht waren gereden. De controle had plaats op de kruising van de I Leidsebuurt, vlakbij het poli tiebureau. Een automobilist I werd gepakt, nadat hij had voorgesorteerd op de bus- strook. Bestemmingsplan Lisserbeek niet gewijzigd I LISSE - De gemeente Lisse is J niet van plan het ontwerp-be- stemmingsplan Lisserbeek aan te passen. Lisse reageert op deze manier op de tien over legorganen die de afgelopen maanden om advies zijn ge vraagd. De houding van de ge meente betekent dat de kans groot is dat de twee bollenvil- la's aan de Heereweg tegen de vlakte gaan. Projectontwikkelaar Van der Hulst wil in de toekomstige woonwijk Lisserbeek rond de zestig huizen en flats bouwen. Om dit doel te verwezenlijken zullen de bollenvilla's moeten worden gesloopt. De Vereni ging Oud Lisse voert actie om deze panden te behouden. De gemeente staat aan de kant van Van der Hulst. De Vereniging Oud Lisse heeft teleurgesteld gereageerd op het ongewijzigde standpunt van de gemeente. Oud Lisse, dat vanavond in vergadering is, zal na inzage van het ont- werp-bestemmingplan in beroep gaan. De gemeente staat niet achter het standpunt van de Rijks dienst voor Munumentenzorg, dat een afbraak van de panden onder haar verantwoording valt. Volgens de gemeente is er namelijk geen sloopvergun ning vereist. Een punt, waarop de gemeente wel heeft toegegeven is de mi lieuproblematiek. Op aandrin gen van de Provinciale Plano logische Commissie komt er een nader onderzoek naar de aanwezigheid van bestrij dingsmiddelen in het bouwge- bied van Lisserbeek. Ook het aantal te bouwen woningen in Lisserbeek zal in relatie wor den gebracht met andere bouwplannen in Lisse. Het be stemmingsplan voor Lisser beek staat maandag op de agenda van ruimtelijke orde ning. Meisje rijdt tegen auto ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 10-jarig meisje uit Alphen is gistermiddag rond kwart voor zes op de kruising Stoel- matter/^gl koven weg tegen een aidBfereden. Zij verleen de de c^^Been voorrang. Het kind isBret onbekend letsel naar het Rijnoordziekenhuis overgebracht. Idoor MARGRIT TIBBOEL SASSENHEIM - Omwo nenden van de Roode Mo lenpolder zijn verontrust over de mogelijke overlast die het gevolg zou kunnen zijn van de aanleg van een sportcomplex in de pol der. Volgens burgemeester H. de Jonge valt het allemaal wel mee: „Er is gezorgd voor buf fers tussen de velden en de woongebieden, zodat men wei nig last zal hebben van luid sprekers en lichtinstallaties". Dat bleek gisteffevond tijdens de presentatie van het rapport 'Hoofdstructuur Roode Molen polder' gisteravond in het Sas senheimse raadhuis. De ge meente Sassenheim wil op zo kort mogelijke termijn het ge bied van de Roode Molenpol der gaan inrichten voor de voetbalclubs Ter Leede en Teylingen. Ook de woning bouw - 116 woningen - aan de zuidkant van Postwijk met spoed ten uitvoer gebracht worden. De Jonge: „We willen zo snel mogelijk met de voor bereidingen starten", verze kerde hij de in grote getale toe gestroomde belangstellenden. „We zullen proberen in der minne te komen tot de beno digde grondaankopen. Wan neer over enkele weken zou blijken dat dit weinig kans van slagen heeft, dan zullen we over moeten gaan tot onteige ning". De Sassenheimse burgemees ter benadrukte gisteravond bijzonder gesteld te zijn op in spraak en overleg met de be langhebbenden. „Dat is trou wens een vorm van eigenbe lang", merkte hij op, „want door gelegenheid voor in spraak te geven voorkom je veelal tijdrovende procedures die een stokje steken voor een effectieve en doelmatige af wikkeling van het beoogde projekt". Bijzonder geïnteresseerd bleek men in het woningbouw- gedeelte van het Roode Molen polderplan. Wethouder N. Wa genmakers deelde mee dat het woningbehoefteonderzoek dat onlangs in de gemeente werd gehouden en zicht moest ge ven op de meest gewenste wo ningtypes, leidraad is geweest bij de indeling van de nieuwe woonwijk. Ook over de hoogte van de gestapelde woningen bestond hier en daar onduide lijkheid. Al eerder bij de bouw van Postwijk werd door omwo nenden sterk geageerd tegen gestapelde hoogbouw. Vragen over de goothoogte van de nieuwbouw bleven dan ook op nieuw niet uit. Hoewel er door de gemeente Sassenheim in het verleden werd toegezegd in het betreffende plangebied geen hoogbouw meer te creër en denkt men toch aan wo ningbouw in bij voorkeur drie lagen met een maximum van vier. Ook de groenvoorziening in het nieuwe woongedeelte van de polder kwam uitvoerig aan de orde. Er is zo werd door de Jonge verklaard veel van deze gewenste voorziening te vin den in het nieuwbouwplan. Er komen 24 huizen per hectare en dat is aanzienlijk ruimer dan in Postwijk. Veel plaats dus voor groen. Over het tijd stip waarop met de bouw van de wijk gestart zal worden is nog geen zinnig woord te zeg gen. De gemeente Sassenheim beschikt op voorhand niet over de benodigde contingenten. Men zal in de toekomst aange wezen zijn op het overnemen van contingenten die met name door Leiden eventueel onbenut zullen blijven. Op de vraag van TOP-voorzit- ter De Graaff hoe lang het gaat duren voor de eerste voetbal wedstrijden in de Roode Mo^ lenpolder gespeeld zullen wor den antwoordde de burge meester: „Het is bekend dat tussen de eerste spade die de grond in gaat en de eerste wed strijd die gespeeld wordt een tussenperiode is van circa an derhalf jaar. Volgende week woensdag op 8 april zal de Sas senheimse raad zich buigen over de plannen van het rap port Hoofdstructuur Roode Molenpolder. Kinderen in oorlogstijd 'Kinderen in Oorlogstijd', dat is de naam van een reizende expositie van het Zuidhollands Verzetsmuseum die tot 16 april te bezichtigen is in de bibliotheek aan de Hoorneslaan in Katwijk. Zoals de naam al aangeeft staat het leven van kinderen tijdens de Tweede Wereldoorlog in de tentoonstelling centraal. Burgemeester W. van Montfrans opende de expositie gisteren in aanwezigheid van leerlingen van het Beroepencollege Rijnmond en de Calvijnschool. Deze scholen hebben momenteel de twee Katwijkse oorlogsmonumenten de Leeuw en het monument op de Joodse begraafplaats - onder hun hoede. Idoor JANKEES FAAS SASSENHEIM - De ontslui tingsweg van industrieterréin Jaglust naar de Warmonder- weg in Sassenheim gaat niet door. De aanwezige bedrijven wezen een voorstel van de ge meente af om 85 procent van het 3.5 miljoen gulden kosten de project voor hun" rekening te nemen. De kwestie rond de ontsluiting van Jaglust en de daarmee ge paard gaande reconstructie van de Warmonderweg speelt vanaf begin jaren tachtig. In het bestemmingsplan werd het planologisch mogelijk ge maakt om tot een ontsluiting te komen. Het probleem vorm de echter de ontbrekende fi nanciën. Plaatselijke ondernemers kwamen met een plan om voor 5 ton Jaglust een andere be stemming te geven. Rijkswa terstaat wees dit plan van de hand. Vervolgens was het Rijkswaterstaat zelf dat nul op rekest kreeg van de bedrijven van Jaglust, nadat zij met een miljoenen verslindend recon- structievoorstel waren geko men. Een paar jaar geleden namen de gemeente en de politie het heft in handen. De Grondmij kreeg de opdracht een plan uit te werken voor een rotonde rond Motel Sassenheim. Met de opdracht was een bedrag gemoeid van 3,5 miljoen gul den. De gemeente zou 15 pro cent van de kosten op haar schouders nemen en het bedrijfsleven de overige 85 procent. De Vereniging voor Handel en Industrie Sassenheim liet on langs in een brief weten over onvoldoende draagvlak te be schikken om aan de wensen van de gemeente tegemoet te kunnen komen. De onderne mersvereniging wees een kop peling van de ontwikkeling van bedrijventerrein Sassen- heim-Zuid en het nieuwe sportcomplex in de Roode Mo lenpolder met Jaglust van de hand. Ook in het vorige week gehouden gesprek tussen ge meente en bedrijfsleven ble ven de standpunten ongewij zigd. Nu de ontsluiting van de baan is wil de gemeente het wel mo gelijk maken dat de overblij vende ruimte van Jaglust vol ledig wordt volgebouwd. Het bestemmingsplan zal daarvoor wel moeten worden gewijzigd. Met het afgelasten van het Ja- glust-project krijgt de gemeen te uiteindelijk toch haar zin. De gemeente heeft immers al tijd gesteld dat de infrastruc tuur rond Jaglust in orde is.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11