Archief Leidse Spaarbank bewijst ongelijk Marx Juryleden verdeeld tijdens de paasveetentoonstelling Boer beloond voor sparen van natuur LEIDEN OMGEVING ivuvnt MAANDAG 30 MAART li Man in bus niet wakker te krijgen LISSE - Een 27-jarige Engels man die te diep in het glaasje had gekeken en vervolgens agressief gedrag vertoonde, heeft de afgelopen nacht moeten ontnuchteren in het politiebureau. De man zat gis teravond tegen twaalven in een NZH-bus op de Heereweg, ter hoogte van de Zwartelaan. De Engelsman was aanvanke lijk met geen mogelijkheid wakker te krijgen. Na veel schudden werd hij wakker en begon hij onmiddelijk te slaan en te schreeuwen. Na op het politiebureau enigszins ont nuchterd te zijn, kon hij weer vertrekken. Gestolen fietsen verhandeld in ijshal LEIDEN - Op een rommel markt in de ijshal aan de Von dellaan bleken zaterdag gesto len fietsen te worden verhan deld. De politie kreeg tips bin nen dat de fietsen die te koop werden aangeboden, gestolen waren. Een partij van 24 twee- wielers is door de politie in be slag genomen toen bleek dat hier postcodes in gegraveerd waren van adressen waar hele maal geen fietsen werden ver mist. De twee mannen die deze fietsen aanboden, zijn niet in gesloten omdat zij te goeder trouw kunnen hebben gehan deld. Forse buit bijinbraak LEIDEN - Bij een inbraak in een wo ning aan de Hoge Morsweg is zater dagavond een fors geldbedrag buitge maakt, terwijl de in breker ook aan de haal ging met een telefoontoestel. Het bedrag bestond uit 1200 gulden en 650 Duitse Marken. Van de woning werd tij dens afwezigheid van de bewoners een deur gefor ceerd. Voetballer tegen hoofd geschopt LEIDEN - Bij een voet balwedstrijd tussen UDWS en Warmunda aan de Bos- huizerkade in Leiden heeft een 34-jarige Noord wij ker gistermiddag hoofdletsel opgelopen. Hij naderde de UDWS-keeper met de bal, waarna hij op grove wijze door de keeper onderuit gehaald werd. Vervolgens schopte de doelman de Noordwijker, een speler van Warmunda, tegen het hoofd. De speler is onder doktersbehande ling gesteld. Hamburgers weg LEIDEN - Uit een vriescontainer op de binnenplaats van McDonalds verdwenen in de nacht van zaterdag op zondag vier do zen met in totaal driehonderd ham burgers. De honge rige dieven konden bij de groot for maat vriezer ko men door de hangsloten van het toegangshek en de vriescontainer te forceren. Flauw van honger bij McDonalds Open dag Noordwijks politiebureau LEIDEN Flauw van de hon ger moet een 18-jarige jongen uit Hazerswoude zijn geweest toen hij zaterdagmiddag even voor zes uur de Leidse vesti ging van McDonalds aan de Beestenmarkt binnenstruikel- de. Vlak voordat hij zijn gelief de maaltijd kon bestellen, viel hij flauw voor de toonbank. Toen de politie korte tijd later ter plaatse kwam, bleek de jon gen echter alweer boven zijn theewater: agenten troffen hem achter een Big Mac. De jongen weet zijn flauwte aan een gebrek aan eten. NOORDWIJK - De open dag van het nieuwe Noordwijkse politiebureau is afgelopen za terdag door ongeveer 4000 mensen bezocht. Volgens de politie was de belangstelling boven verwachting. Vooral de jeugd kwam massaal naar het gebouw aan de Duinwetering, met name om de politiecellen te bezichtigen. Voorts was er veel belangstelling voor het technisch recherchewerk, het voertuigenpark en de adema- nalyse-apparatuur. Vernielingen door NAC-fans LEIDEN - Een groep van ongeveer 40 NAC- supporters heeft gister middag vernielingen aangericht in een trein op het Leidse station. De supporters gooiden ondermeer enkele rui ten kapot. De spoorweg politie achtte het raad zaam om de gemeente politie in te schakelen, maar deze hoefde niet in actie te komen. De trein kon de reis naar Alkmaar, waar NAC te gen AZ moest spelen, vervolgen. LEIDEN In de tijd dat Karl Marx boeken schreef over uitbuiting van het proletariaat, bestond in Leiden een spaarbank met een sociaal ge zicht. Het archief van deze Leidse Spaarbank is door het Leids gemeen tearchief geïnventariseerd en naar aanleiding hiervan zal op 6 april een boekje verschijnen. „De Leidse Spaarbank werd in 1818 opge richt door de Maatschappij tot nut van het Algemeen", zegt R. van Maanen van het Leids gemeentearchief. „Die bestond uit een groep notabelen die mensen die in het slop waren geraakt, tot een hoger plan wil den verheffen". „De spaarbank werkte helemaal niet com mercieel", gaat Van Maanen verder. „Ze had geen winstmerk, maar ze wilde de men sen leren het geld niet over de balk te gooi en. Dat was dus zeker geen uitbuiting zoals Marx het beschrijft. De Spaarbank deed niet aan weldoenerij, maar ze wilde structu reel de mensen helpen". „Toen de spaarbank werd opgericht, was sparen voor de gewone man iets heel vreemds. Het geld dat over was, werd vaak aan drank besteed. De nieuwe klanten van de bank kregen een spaarbusje. Als ze wat centen overhadden stopten ze die in het busje en alleen de bank had daarvan de sleutel". Overigens is een groot deel van het archief uit de 19e eeuw weggeraakt. „Dat gebeurt wel vaker. Bij verhuizingen en opruimin gen werd vaak gezegd: 'Weg ermee'. Ook is er veel verdwenen bij branden, door water schade of muizen". De vier strekkende me ter archiefmateriaal van de spaarbank die nog over is, bevat onder andere stukken be- drijfsboekhouding, notulen van vergade ringen en jaarver slagen. Dit is natuurlijk stof voor onderzoekers. „Wij van het archief onderzoeken namelijk zelf niet. Wij brengen de boel op orde en ma ken een inventaris, zodat onderzoekers we ten wat ze waar kunnen vinden. Ik ver wacht zeker dat er belangstelling zal zijn van wetenschappers, want het archief bevat een schat aan informatie over de sociaal- economische geschiedenis van Leiden. Het lijkt me bijvoorbeeld interessant te onder zoeken of de besparingen in die tijd al sterk afhingen van de rentestand. Dat zou name lijk iets zeggen over de 'economische men taliteit' van de mensen van toen; gingen ze meer sparen als ze er wat aan konden ver dienen?". Het archiefmateriaal is in kaart gebracht door een stagiaire van de Rijksarchief- school, Ariela Netiv. Van Maanen was een jaar lang haar mentor. De uitreiking door wethouder H. Koek van archiefzaken van het eerste exemplaar van het boekje is de bekroning van een jaar werk. „Het zal een feestelijk gebeuren worden", aldus Van Maanen. „Terecht, want archie ven van banken zijn nog niet vaak geïnven tariseerd. Het is "dus best uniek wat we ge daan hebben. Daarom maken we er een boekje van, want zo onderstrepen we onze maatschappelijke functie. Het gemeente lijk archief is er namelijk niet voor zichzelf, maar kan veel mensen een dienst bewij zen". IC 1 LEIDEN Meerdere ma len moest de arbiter erbij gehaald worden. De jury leden konden het onder ling niet eens worden wel ke koe of stier als beste naar voren moest komen. Volgens A. de Jong, direc teur van de Groenoordhal- len en secretaris van de Vebo, bleek zaterdag tij dens de 42e paasveeten toonstelling eens te meer hoe 'super' de beesten worden gefokt. De paasveetentoonstelling die door de Verening tot het bevor deren van de agrarische belan gen in de Rijn- en Duinstreek (VEBO) werd gehouden, kwam zaterdagochtend door het slechte weer iets vertraagd op gang. „Op twee na zijn toch alle deelnemers gekomen", vertelt De Jong. In totaal wa ren er 67 deelnemers, waarvan bijna 20 uit de omgeving van Leiden met in totaal ruim 300 stuks vee. Het vee varieerde van koeien en stieren tot scha pen en varkens. Ook het aantal bezoekers aan de paasveetentoonstelling in de koude en winderige Groe- noordhallen viel De Jong niet tegen. Tussen elf en twaalf was het op z'n drukst. Hij denkt dat het verwachte bezoekersaantal van 3000 wel gehaald is. „Er waren er in ieder geval meer dan vorig jaar", weet De Jong. „Maar toen liep ik aan mijn overhemd", doelt hij op het mooie weer van vorig jaar met als gevolg minder bezoekers. De runderhal was zaterdag ochtend voor de aanvang van de keuring een grote badka mer. Alle dieren moesten nog even worden opgepoetst en worden opgekamd voor ze de ring ingingen. De jeugd kon zich vermaken in het Paas- dorp. Daar kon worden paalge- klommen en naar hartelust worden geraden naar het juiste gewicht van een schaap. Maar vooral in trek was het lucht bed. Limousins Niet alle aanwezigen deden mee aan de keuring. Er wer den namelijk ook demonstra ties gehouden. Zo stond het echtpaar Jan en Leny de Snay- er uit Oudenhoorn er met een stuk of vijf Limousins, een roodbruin rundveeras uit de Franse Landstreek Limousin. De bijna 1100 kilo zware stier Ultra —twee jaar geleden nog Nederlands kampioen liet alle belangstelling rustig aan hem voorbij gaan. P. de Waard van de Vereniging Nederlands Stamboek Verbe terd Roodbont Vleesras hield voor de belangstellenden een warm pleidooi voor het houden van stamboekkoeien. Acht dikbillen van allerlei groottes stonden op een rij. Volgens De Waard genieten de dikbillen steeds meer belangstelling van de veehouders, vooral omdat het aantal keizersneeen is te ruggedrongen. Het woord dik- bil neemt hij overigens niet meer in de mond, omdat het nog wel eens verzet oproept. Daarvoor in de plaats gebruikt hij het woord 'superbespierd'. Hij noemt twee categorien vleesrassen: 'superbespierd' en 'iets meer luxe bespiering'. Eens te meer bleek zaterdag tijdens de prijsuitreiking het nationale karakter van de paasveetentoonstelling. Uit alle windstreken van Neder land was vee aangevoerd. Be halve de beste Piemontese van het Lissese bedrijf Duineveld- van Saasse, kwam geen van de winnaren uit Leiden of omge ving. Volgens De Jong zaten de deelnemers uit de omgeving er wel heel erg dicht tegenaan. Het kalf van R. Schepers uit Vijfhuizen werd, met een ver- Protest tegen de dikbillen UTRECHT - De Stichting Lekker Dier heeft de paas veetentoonstelling in Lei den aangegrepen om weer eens een protestbrief over het fokken van dikbillen te verspreiden. Heieen de Boer ageert tegen een in de media gepubliceerde opvatting van Vebo-secre- taris André de Jong dat dikbillen leuk zijn om naar te kijken. „Als men weet welk dierenleed er achter de dikke billen schuilgaat, vergaat echter de lust tot lachen", schrijft Heieen de Boer van de stichting. „Het is te gek dat dieren speciaal worden doorge fokt op een erfelijke afwij king. Zeker als ze daar door last krijgen van aller lei kwalen. In plaats van dikbillen als 'leuke publiekstrekker' in het programma op te nemen, zouden de organisatoren van paasveetentoonstel- lingen de dieren uit hun hal moeten weren". deelde jury, kampioen van de Vebo. Hij kreeg een zilveren hooiberg, de zogenoemde Bon- da-prijs. Kampioen onder de koeien werd het dier van Ge broeders A. M. de Lint uit Zevenbergen met als goede tweede een koe van P. Broos uit Breda. Slagerij Arie Klaver uit Schagen was de gelukkige bezitter van de beste stier. Ge broeders De Lint werden in deze categorie tweede. Kam pioen mannelijk jongvee werd het stiertje van M. Houter uit Spanbroek, terwijl A. Lam uit Dreumel in het bezit was van de kampioen in de categorie vrouwelijk jongvee. Boven: De runderen waren zo goed gefokt dat de juryleden meerdere keren onderling verdeeld waren. Links: Ook de kinderen vermaakten zich opperbest tijdens het Paasdorp van de VEBO FOTO'S: WIM VAN NOORT Politie neemt wapens in bes li WARMOND - De pol vrijdag bij een zoeki een stacaravan op e mondse camping vier in beslag genomen, wa een pistool en een i Het pistool lag met 1( nen bedrijfsklaar in e« kamerkast. De wapen het eigendom van eer ge Hagenaar. De vi vertelde de politie de gevonden te hebben door hem gekochte aut Auto raakt te w ALKEMADE - Een vijf inzittenden is gij t gen op de rijksweg tei van Alkemade in de recht gekomen. De bestuurder uit Blokkei macht over het stuu Vervolgens raakte den bij de te water. Omj| wisten de vijf uit de bevrijden. Niemand li Inbraak in scho LISSE In de Chr Nationale School Broekweg in Lisse nacht van vrijdag op z ingebroken. De inbrek F men binnen door eer.ei verbreken. Uit de scho 1 dio-apparatuur wegger e 4 Inbreker gepak KATWIJK - Een Katwijker is zaterdaj op heterdaad betrapt b breken in een woning Cleijn Duivenpark. 1^' een alarm af, waarna d snel ter plaatse was en in de kraag kon vatten. Sieraden gestold HOOGMADE - Diev ben in het weekeinde gestolen uit een woninj Klaverweideweg in I li. de. Zij kwamen binm een raam aan de ach van de vrijstaande woe forceren. Inbraken Alken ijs ALKEMADE - Inbreki ben zaterdagavond j:1 plaatsen toegeslagen i made. Aan de Kerkweg i lofarendsveen werdei vrijstaande woningen broken. Uit één woni den 157 compact discs m nomen, twee ringen e 'f kleding. In Nieuwe V werd de inbreker in ning aan de Voorwegge door een bezoeker, sloeg op de vlucht. Bij ning aan de Fransche Roelofarendsveen w< balkon beklommen slaapkamerraam geopenl weg is is nog niet bekej fj het Zuideinde bleef hetfe poging tot inbraak, kreeg de achterdeur nie Fietster gescherf,! KATWIJK - Een 5 5 Katwijkse fietster weri |s dagmiddag op de Juli: v geschept door de perst 0 to van een 56-jarige Ka De man had verzuild vrouw voorrang te ge\fc Katwijkse moest met broken been worden men in het AZL. Inbraakpoginge KATWIJK - Een onb 1 heeft in de nacht van op zaterdag zeven maal| beerd in te breken. Bij v m kels aan het Hoorn ic werd gepoogd de deur t ren. Ook bij woningen Synthese en de Sch !u kersstraat werd tevergi hl probeerd binnen te kom - Nobelprij swinnaar verzorgt lezing LEIDEN - Nobelprijswinnaar H. Michel geeft op 3 april een lezing in Leiden. Hij doet dat op een symposium over ener gieconversie in eiwitten ter ge legenheid van de officiële ope ning van het Centrum voor Biomoleculaire Spectroscopie (Biospec) van de Leidse uni versiteit. Leidse onderzoekers werken al jaren samen met Michel die directeur is van het Max Planck Instituut voor biofysica in Frankfurt. Hij slaagde er als eerste in een driedimensionaal kristal te verkrijgen van een van de belangrijkste energie conversie eiwitten voor het le ven op aarde, het fotosynthe- tisch reactiecentrum. Daar door is het mogelijk de struc tuur daarvan te bepalen met röntgenstralen. Biospec is opgericht om spec troscopisch onderzoek te bun delen zoals dat wordt uitge voerd door verschillende vak groepen van de Leidse univer siteit. Ruim honderd onder zoekers werken er aan uiteen lopend spectroscopisch onder zoek. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18 en 19 uur, zaterdags tussen 14 en 15 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nabezorgd. ALLLERLEIDS Meer bewegen Bij de groep 'Meer bewegen voor ouderen' in de Stevens hof is nog plaats voor nieuwe deelnemers. Belangstellen den kunnen elke maandag van 11.30 tot 12.15 uur terecht Lezing in het buurthuis Stevenshof aan de Trix Terwindtstraat 4. Deelname kost 3,50 per maand. Meer inlichtingen bij het Ouderenwerk Stevens hof, 071-315251. naar vrijwilligers die maaltij den willen rondbrengen in de wijk Zijloever/De Kooi. Ge zocht worden mensen in be zit van auto die een keer per week willen helpen. Gereden kilometers worden vergoed. Inlichtingen bij stichting Ou derenwerk 071-123744. Vrijwilligers Tafeltje Dek Je is op zoek 'De grenzen van Prometheus' is het onderwerp van een le zing die Mariëtte Willemsen donderdag houdt bij de Filo- sovische Vakvereniging Anna Maria van Schurman. de lezing wordt gehouden aan Doelensteeg 16, gebeouw 1174, zaal 026. Aanvang 20.00 Oud papier De milieugroep van kerkelijk centrum De Regenboog za melt donderdag weer oud pa pier en kleding in. Dat mate riaal kan worden ingeleverd bij de containers die bij De Regenboog aan de Watermo len 1 staan. Tussen 9.00 en 21.00 uur nemen vrijwilligers daar de spullen in ontvangst. Lunchconcert Pianist Herman van Rooijen verzorgt donderdag vanaf 12.45 uur het lunchconcert in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45. Op het pro gramma staan werken van Haydn en Brahms. Freewave-Radio Freewave Radio Leiden zoekt vrijwilligers voor een aantal informatieve programma's op de maandag-, dinsdag en/of woensdagochtend. Ook is de lokale omroep op zoek naar een medewerker met een bijzondere belangstelling voor een emancipatiepro gramma. Bovendien zijn er voor het politieke program ma 'Rondom de Raad' nog medewerkers nodig, onder wie een eindredacteur. Erva ring is niet nodig. Inlichtin gen Marcel de Groot, 02523- 76941 DEN HAAG Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid Holland hebben ingestemd een finan ciële bijdrage te geven voor een twee-jarig experiment met een beloningssysteem voor boeren, die de natuur sparen. De boeren worden in het expe riment zoveel mogelijk vrijge laten in de manier waarop de natuur wordt beschermd. De initiatiefnemers voor het expe riment zijn de afdeling milieu biologie van de Rijksuniversi teit Leiden, de Hollandse Landbouworganisaties en de Zuidhollandse milieufedera tie. Met het experiment is een bedrag van 116.000 gulden ge moeid. Veertig boeren uit Zuid Holland ,doen aan het experi ment mee. Meetmethoden In een vooronderzoek zijn me thoden uitgewerkt waarbij de boer zelf op eenvoudige wijze kan meten wat de natuurpro- duktie bij de slootkanten en bij weidevogels is. De boer krijgt een lijstje met een aantal goed herkenbare plantensoorten. Jaarlijks moet hij opgeven wel ke planten wel en welke niet in zijn slootkanten voorkomen. Omdat het soorten zijn die kenmerkend zijn voor een be paald type milieu, kan op be trekkelijk eenvoudige wijze de natuurwaarde worden uitgere kend. Voor 1992 wil de provincie al leen nog maar bijdragen aan een experiment met natuur- produktie bij slootkanten. Eind dit jaar wordt besloten of bij het experiment ook weide vogels worden betrokken. Er bestaat al een regeling waarbij boeren een vergoeding krijgen als zij bij hun werk rekening houden met de natuur. De boe ren worden daarbij beloond als ze later maaien, zodat weidevo gels meer kansen krijgen om hun eieren uit te broeden. Deze regeling wordt door veel boeren als betuttelend erva ren, omdat ze eigenlijk betaald worden voor het niet doen van iets, namelijk maaien. Poging tot beroving LEIDEN - Een 58-jarige eige nares van de melkwinkel in de Hansenstraat heeft zaterdag middag een overvaller op de vlucht gejaagd. Rond het mid daguur kwam een jongen de zaak binnen die de vrouw be dreigde met een 25 centimeter lang mes. Hij had zijn zwarte coltrui hoog opgetrokken om niet herkend te worden en eis te geld. De vrouw leek naar de kassa te willen lopen maar riep in plaats daarvan in de deuro pening om hulp. Dit deed de duidelijk niet getrainde over valler op de vlucht slaan. Winkeldieven blijken illegaal LEIDEN Twee winkeldie ven die zaterdag werden aan gehouden, bleken illegaal in ons land te verblijven. Een 54- jarige man uit Syrië werd be trapt bij de diefstal van een ar tikel ter waarde van niet min der dan 1,99. Korte tijd later werd in de V D een 28-jarige Chinees aangehouden met voor circa 85 gulden aan gesto len goederen. Hij vertelde dat hij door een smokkelaar voor een zeer hoog bedrag over de grens met het westen was 'ge smokkeld'. Hij zou uit China zijn gevlucht na het bloedig neerslaan van de studentende monstratie op het Plein van Hemelse Vrede in zomer van 1989. SERVICE MEER CENTRAAL BI LEIDSE COURANT Met ingang van woensdag 1 april a.s. zal de service de lezers en adverteerders nog meer centraal staan Leidse Courant. Er komt voor de Leidse Courant en de Leidse Post/Zu Holland Post een gemeenschappelijke balie in het pa aan de Stationsweg 37 in Leiden. Lezers kunnen er terecht voor losse verkoop, hi aanmelden van nieuwe abonnees en voor even' klachten. Daarnaast kunnen daar ook advertenties wordi )j opgegeven. Het kantoor is dagelijks geopend van 08.30 tot 17.00 Telefonisch is de krant te bereiken onder de nummer^; advertentie-bedrijf 071-141 905 van maandag t/m vnjdag van 08.30 tot 17.00 ufai< abonnee-service 071-313 677 van maandag t/m vnjdag van 08.30 tot 17.00 u nabezorging 071-122 248 van maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 u op zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur Voor fax-berichten nummer 071-140 680 De redactie van de Leidse Courant blijft gevestigd Apothekersdijk 34 in Leiden en is met ingang van 1 a g bereikbaar onder de telefoonnummers algemeen stadsredactie streekredactie sportredactie faxnummer Directie Leidse Courant. 071-144 046 071-144 047 071-144 048 071-144 049. 071-134 941

Leidse Courant | 1992 | | pagina 8