Humphrey Campbell wint Nationale Songfestival lij Geheimzinnigheid rond de juryleden van Oscar-uitreikin KUNST/RTV Oliver Knussen brengt boeiend concert met Residentie Orkest De Appel loopt vast in de doolhof van de werkelijkheid Aids-concert trekt 100.000 bezoekers LricLeSouoant MAANDAG 30 MAART I r Extra voorstellingen 'Omtrent de vloedlijn' DEN HAAG Alle voorstellin gen die de Haagse toneelgroep De Appel geeft van „Omtrent de vloedlijn" zijn nog voor de première, op 8 april, uitver kocht. Het gezelschap heeft daarom besloten zeven extra voorstellingen te geven. „Omtrecht de vloedlijn" is nu ook nog te zien op 14, 21, 28, 29 en 30 april en op 1 en 2 mei. „Omtrecht de vloedlijn" is sa mengesteld door fegisseur Ca rol Linssen en wordt uitge- voerd in het kader van het Bec kett Festival, dat van 8 tot en met 18 april in Den Haag plaatsheeft. Het Residentie Orkest speelt onder leiding van Oliver Knussen en met medewerking van het Koor en Ka merkoor Nieuwe Muziek en 6 spreek- en zangsolisten werken van Schön- berg en Stravinsky. Dr. Anton Philips- zaal, Den Haag, zaterdagavond. Onder leiding van de kersver se - voor het volgende sei zoen - - benoemde vaste gast- dirigent Oliver Knussen, brachten het Residentie Or kest en het Koor en Kamer koor Nieuwe Muziek samen met een zestal spreek- en zang solisten zaterdagavond in de Philipszaal een Schönberg- /Stravinsky programma. Dit interessante concert met veel zelden gehoorde stukken wordt op 29 april om 8 uur op radio 4 uitgezonden. Het con cert is onderdeel van de serie muzikale controverses. Schön- berg en Stravinsky. in 1874/1882 geboren, schiepen beiden in hun lange leven, res pectievelijk tot 1951 en 1971, een imposant en herkenbaar eigen oeuvre. Dat herkenbare geldt vooral voor Stravinsky die zich afkeerde van de duits georiënteerde romantiek en in een objectieve stijl met een duidelijke ritmische structuur een eigen taal creëerde, waar bij hij veel teruggreep op oude componisten. Schönberg, de grote vernieuwer met zijn twaaltonensysteem, liet juist die Duitse laat-romantiek nooit helemaal los. In het mid dendeel van het in drieën ver deelde lange programma bena derden beide componisten el kaar in enige liederenreeksen. Van Schönberg die zich niet vaak over Stravinsky uitliet klonk daarbij een satirisch lied 'Der neue Klassiszmus', waar in hij in een consequent door gevoerde twaalftoonscomposi- tie de spot met het neo-classi- sisme van zijn collega drijft. Het Kamerkoor, samen met 4 musici, vond zijn weg feilloos door de complexe structuren van deze tever doorgecon- strueerde muziek. Bij Stravin sky die pas laat begon te com poneren met gebruikmaking van toonreeksen blijft het puur muzikale element steeds overheersen. Dat bleek bij de twee liederencycli voor respec tievelijk 9 en 3 instrumenten die de sopraan Lucy Shelton onnavolgbaar knap zong en ook in het slotstuk 'The Flood' een muzikaal spel voor spreek stemmen, zangers, koor en or kest, In de sprekend ingevoer de Noach die daar de wind van voren kreeg van zijn pinnige echtgenote, kon het publiek de nieuwe artistiek leider van het Residentie Orkest herkennen, Bernard Jacobson. Met zo'n stentorstem moet veel bij het orkest bereiken zijn! Knussen liet merken dat hij niet alleen een zeer kundig dirigent is maar dat hij ook een non con formistische muziekliefheb ber is. Hij liet, zonder ver staanbare uitleg, het mooiste stuk van het programma, Schönbergs 'Herzgewachse op.20', een tweede keer uitvoe ren. Dit ragfijne stukje sop raan, celesta, harp en harmoni um van bijna 4 minuten vraagt een uiterste inspanning met ijle hoge noten van de sopraan. Schitterend zoals Lucy Shel ton dat samen met de vier mu sici bracht. Het intens mee luisterende en vrij jonge pu bliek liet ondubbelzinnig van zijn enthousiasme voor dit by- zondere en bijzonder goed uit gevoerde concert blijken. Jeugddansg 'Piccolo Mon^ stelt zich voo o 'Piccolo Mondo' met de biec 'Greetings', 'Uit de Pas',' p kov' en 'Assortimento', dag. At T Danstheater Den Haj"' HILVERSUM - Hump hrey Campbell (34) heeft gisteravond in Hilversum met het liedje 'Wijs me de weg' het Nationale Song festival 1992 gewonnen. Hij verwierf daarmee het. recht Nederland op 9 mei in het Zweedse Malmö te mogenvertegenwoordi- gen op het Eurovisie Songfestival. „Een soepel liedje, lekker ge zongen", mompelde dirigent Harry van Hoof na afloop. Hij toonde zich aldus niet ontevre den met de winst van Hump hrey Campbell. 'Wijs me de weg', een liedje van Edwin Schimscheimer (die zelf zit tend op de rand van het podi um de accordeonpartij lever de), was dan ook, daar waren vriend en vijand het over eeffs in de Hilversumse Studio 22, een van de minst magere pro- dukties die deze editie van de liedjeswedstrijd opleverde. Het was dan wel een niet heel erg samenhangende kaleidos- coop van allerlei elementen (musical, soul, rock, ballad, close harmony), maar voor Humphrey Campbell, bijge staan door zijn broers Ben en Carlo, was het een op maat ge sneden voertuig voor een leu ke act. een van de weinige waar écht iets van zangersple- zier en spontaniteit in door gloeide, waar iets van uitstra ling merkbaar was. Datzelfde gold dan ook wel, zij het in iets mindere mate, voor de grootste concurrent, Laura Vlasblom (ex-Frizzle Sizzle, nog een keertje op Eurovisie oorlogspad), die in haar liedje (van Henk Temming en Paula Patricio) na een spannend cou plet elke keer de handicap van een erg voorspelbaar en schreeuwerig refreintje moest overwinnen (zij behaalde een tweede plaats). Verder maak ten nog enige indruk Lisa Bo- ray met een gedragen ballad en Rob Janszen (hij eindigde op de derde plaats) met een vaardig uitgevoerde Herman van Veeq-soundmix. Bij de laatste was helaas gekozen voor tenenkrommend artistie kerig podiumgedoe met een marionet en een maskerkun stenares. De rest van de kandi daten raakte het spoor redde loos bijster in de vloed aan cli chés van hun liedjes, hun zang en hun presentatie. Zo te zien heeft de nieuwe selectieproce dure het festival niet echt een kwalitatieve opkikker kunnen geven. Positief De winnende zanger zelf zag het allemaal ontzettend posi tief. Hij had, vertelde hij opge wekt, de hele avond een stroom van positieve energie gevoeld, het beste van zichzelf gegeven, en ziet vol optimisme dat het leven hem toelacht, zijn avond kon niet stuk. Humphrey Campbell is geen echte nieuwkomer. Hij is 35 jaar oud, en zingt al sinds zijn dertiende. In 1973 won hij in zijn geboorteland Suriname een zangwedstrijd, waarmee hij een studietrip naar Neder land wón. Hij is nooit meer te ruggegaan: hij werd leadzan ger van de toen populaire Twinkle Stars, volgde een op leiding aan de lichte-muziek- opleiding van het Hilversumse conservatorium (waar hij nu zelf part-time docent is) en mag zich verheugen in regel matig werk. Zo leverde hij een hoofdrol in de musical The Cotton Club. Festivalervaring heeft hij al: hij deed ooit mee aan het roemruchte festival in Knok- ke. Daar kijkt hij overigens met gemengde gevoelens op terug: het werd een afgang. Nooit meer meedoen aan een festival, was sindsdien het motto. Waarom nu dan toch weer? „Ik mocht het liedje ruim van tevoren horen, en kreeg de mogelijkheid er zelf een inbreng in te hebben. Bo vendien, ach, je zegt wel 's va ker iets waar je later op terug komt. Ik vind dit nu heel leuk". Van alles De definitieve uitvoering van 'Wijs me de weg' is pas de laat ste vier weken rond gekomen, meldt hij verder. Het meedoen van zijn broers bij voorbeeld is een relatief nieuw idee. Zijn het ook beroepszangers? „Nee hoor", grijnst Humphrey. „Ben is analist, is het niet, Ben?" Ben knikt. „En Carlo is. hé Carlo, wat doe jij eigenlijk? Carlo doet van alles in de tech niek". De professionalisering van het Songfestival heeft kennelijk nog niet op alle fronten toege slagen. Maar toegegeven moet Humphrey Campell tijdens het zingen van zijn winnende liedje op het worden dat de drie Campbells er een aardige show van maak-- ten, met een prijzenswaardig stukje close harmony in de in tro van het liedje, veel dyna-: miek, en strak uitgevoerde pasjes. Of ze er in Malmö straks hoge ogen mee gooien valt te be zien: de concurrentie daar zal van andere allure zijn dan die in Studio 22, hoe enthousiast presentator Bas Westerweel (die het aardig deed, in ideale- schoonzoon-stijl) ook over alle tien kandidaten was. Er was behalve Humphrey Campbell in elk geval nog één grote winnaar in Hilversum: de dameskapper. De provin ciejury's hadden allemaal een 'Bekende Nederlander' als voorzitter en die moest ook in beeld komen om Westerweel de puntjes te vertellen. Dat le verde een stroom aan strak ge klede dames op in wie we cory feeën als Saskia. Tony Willé. Imca Marina, Marga Bult, Shirley Zwerus, Joke Bruys, Alice Maywood en Bonnie St. Claire herkenden. Ze toonden vrijwel allemaal (inclusief Ben Cramer) dezelfde krullende coiffure. De puntentelling zelf verliep Nationaal Song Festival. FOTO:ANP vrijwel smetteloos, met als op merkelijkste feit dat Rob Jans zen, in de eindscore nummer drie, de meeste 'tienen' scoor de, namelijk vier stuks. De winnaar moest het doen met driemaal de maximale belo ning, Laura Vlasblom haalde haar tweede plaats zonder één tien maar met een constante hoge score. Noord-Holland zorgde nog voor een curieus moment door bij monde van Shirley Zwerus te melden dat ze het liedje van Lisa Boray prachtig vonden en dat toen af te schepen met twee punten. Evenals vrijwel elke ambachtelijk ges 'C kunstuiting function C de dans het best tergrond van dril Dit vergroot de kans trale uitstraling en tie, mits men de afs' of afgestudeerde i eveneens er voortdu doordringt dat hun ki haarzelf en voor de king, een feest kan moet zijn. Sinds Sca wassen is geworden niet meer uitsluiten jeugdige toeschouwi vallen hele groepen neel dansende jongt sen wal en schip. Dit de, verwisselde de Ivan kramer van hi lands Danstheater danste hij twintig jaa F1 Nationaal Ballet waarnaast hij ook zeer geliefd was voor de stok van meester, waarmede ii 1 verder verleden fikse plachten te worden ui Anders gezegd: Kram het Danstheater Jeugd, 'Piccolo Mondig artistiek lëider koosl^ tatief waardevolle bal n het Nederlands ri waarbij de naam van! Manen uiteraard v voorkomt. Zondagmit de 'Piccolo Mondo' zi eerst aan een talrijk aan het Spui voor. Iedi iets betekende of 11 woordigde in onze vad danswereld, was er. Snoek tot Hans van Het programma van tier voor de jeugd v jaar viel hoorbaar in dL ondanks een valpai naast ons. Daarmede het echter hartgrondi Hetfluitconcours alweer ten einde Slotconcert van het Scheveningen In ternationaal Fluitconcours met als solisten de winnaars Anna Garzuly en Eyal Ein-Habar. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Lucas Vis. Zaterdagavond, Cir custheater, Scheveningen. Hand in hand namen zij zater dagavond het applaus in ont vangst: de Hongaarse Anna Garzuly en de Israëliër Eyal Ein-Habar. Zij werden in het Circustheater vorige week de winnaars van het Schevenin gen Internationaal Fluitcon cours en aan hun gedeelde prijs verdienden zij dit optre den op de gala-slotavond. Een avond besloten met een sfeer vol Telemann-duet als toegift. De opening was minder sfeer vol. Het begeleidende Noord hollands Philharmonisch Or kest mocht zich onder leiding van Lucas Vis laten horen in Le Tombeau de Couperin van Ravel. De weergave werd geen onverdeeld succes. Trouwens, ook in de begeleiding van de solisten lieten de diverse or- kestgroepen lelijke steken val len. Met name de eerste violen- groep maakte van de verklan king van Mozart's concert een dieptepunt. Anna Garzuly leek nog nauwelijks bekomen van de prijzen-lawine waaronder zij donderdagavond als het ware werd bedolven. Deelne men aan een concours is een slopende bezigheid en dat was de 21-jarige Anna aan te zien. Maar zij speelde Mozarts fluit- (hobo)concert wonderschoon en bewees, dat haar niet toe vallig ook de prijs voor de bes te vertolking van het verplich te werk was toegekend. Loe- vendie vraagt van de interpre ten van zijn 'Strands' het on derste uit de (technische) kan en Anna Garzuly speelde im ponerend. Toch zijn er binnen de. concours-organisatie stem men te beluisteren die zich af vragen of vandaag de dag geen composities geschreven wor den waaraan ook de toehoor ders enig luister-genoegen kunnen beleven. Composities ook die een langer leven be schoren zijn dan alleen de paar dagen van het concours. Eyal Ein-Habar speelde levendig, technisch knap en muzikaal welsprekend het fluitconcert van Ibert. Hij heeft meer flair dan Anna Garzuly, weet ook op meer overtuigende wijze de brug te slaan naar het publiek. Maar het moet gezegd, Ibert's concert bezit een meer specta culair karakter dan Mozart's concert. De fluitisten zijn huis waarts getogen en het bestuur van de organiserende Adama Zijlstra Stichting gaat zich be raden over het pianoconcours dat volgend jaar maart gehou den zal worden. Voor Scheve ningen een bijzonder jaar, de badplaats maakt zich op voor de viering van het 175-jarig be staan. I FOTO PAN SOK De Appel speelt 'Labyrint' van Inez van Dullemen. Regie: Erik Vos. De- kor: Tom Schenk. Kostuums: Tom Schenk en Marrit van der Burgt. Ge zien op 28 maart (première). Vele her halingen. De Appel speelt de komende tijd een familiestuk. Inez van Dullemen schreef het, haar man Erik Vos regisseert en voor de vele fans is het Appel theater een plek waar het altijd een soort thuiskomen is. Met een gul applaus haalden ze za terdagavond na de première van Labyrint de familiebanden aan. „Het stuk speelt zich af in de tachtiger jaren, in een stad in Duitsland, waar acteurs Ko ning Lear van Shakespeare in studeren". In Labyrint zit veel biografische werkelijkheid: Van Dullemen reisde begin ja ren tachtig mee naar Düssel- dorf met haar man die daar King Lear regisseerde. Haar- ervaringen daar verwerkte ze in de roman Het gevorkte beest, die weer als uitgangs punt diende voor het nieuwe stuk van De Appel, dat gaat over acteurs achter de scher men van een schouwburg. Over labyrinten gesproken. De acteurs die Lear voorberei den hebben het niet makkelijk met gastregisseur Raymond Majevski. Hij lijkt met zijn hol le frasen, zijn gangsteroutfit en zijn idiote ideeën een paro die op een ouderwets exem plaar van de soort, maar dat schijnt toch niet de bedoeling te zijn. Hij krijgt een vluchtige relatie met een actrice, zijn Lear loopt weg (groot gelijk) en het stuk wordt een fiasco. Dra ma genoeg dus, zou je zeggen. Temeer omdat vooral de regis seur nog veel last heeft van oorlogstrauma's, de acteurs lij den onder het verstrijken van de tijd en hun tweedehands bestaan in het labyrint van fic tie dat het theater is, een actri ce abortus laat plegen en een acteur ook nog zichzelf om brengt. Daarbij geeft de portier als een soort hellewachter zijn commentaar. Toch wilde het stuk me maar niet boeien. Het duurde lang voordat er iets van een conflict tussen twee personen duide lijk wordt. Een broeierige sfeer ontbrak. De bouwstenen van het stuk vormen geen gebouw en irriteren als los grint. Een beetje sex, een beetje opgeleg de humor die -vaak net niet leuk is, wat algemeen erkende diepe gedachten en citaten, harde muziek, flink veel oor logsgruwelen als geforceerd aandoende emotieopwekkers. Er gebeurt te veel en er werkt té weinig, er wordt te veèl ge noemd en te weinig opgeroe pen, het stuk is te vol en te leeg, te expliciet en te vaag. Van Dullemen zal vast veel van de gebeurtenissen enigs zins meegemaakt hebben, maar beleefde werkelijkheid en literatuur staan nu eenmaal op gespannen voet met elkaar. Ook thema's als de tijd, de mens als gespleten dier en de vraag naar de werkelijkhied brengen geen eenheid aan. De acteurs doen hun best. Vooral naar Sacha Bulthuis, de oudere actrice, is het weer aan genaam kijken en luisteren. Lou Landré heeft als patserige regisseur een lekker irritant zelfgenoegzame toon, de jonge Anne van der Ven is schattig en heeft een behoorlijk,goede tekstbehandeling, Henk Votel had ik graag meer ruimte ge gund als nar en Willem Wagter is een grimmig verlepte Lear. Maar het stuk redden ze niet. HOLLYWOOD - Wie zijn ze toch, die leden van de Academie van Film Kunst en Wetenschappen?. Wie zijn toch die juryleden die vanavond tijdens de 64ste Oscar-uitreiking in Holly wood 20 mensen gelukkig zullen maken met een gouden beeldje, onmid dellijke roem en, in som mige gevallen, onsterfe lijkheid? Om te beginnen maken de. ju ryleden deel uit van een selec te groep mensen. De Academie heeft 4.986 stemgerechtigde leden, en de enige manier om als lid te worden aangenomen is door eigen verdienste., Ver reweg de meeste leden van de Academie zijn acteurs. Om voor lidmaatschap in aanmer king te komen moeten de ac teurs minstens drie belangrij ke rollen hebben gespeeld in succesvolle films, maar zelfs dan kan het nog enkele jaren duren voor ze worden toegela ten tot de Academie. Een ande re mogelijkheid voor de ac teurs is zichzelf te laten nomi neren voor een Oscar. In dat geval zijn ze automatisch ver kieslijk. Maar het lidmaatschap is niet alleen exclusief, het wordt ook omgeven door geheimzinnig heid. In tegenstelling tot de meeste andere clubs, is er van de Academie nergens een le denlijst te verkrijgen. Dat heeft tot gevolg dat zelfs de le den niet altijd zeker weten wie de andere leden zijn. De enige informatie die da. Academie wil vrijgeven betreft het aantal mensen uit de ver schillende beroepsgroepen: 290 regisseurs, 142 filmma kers, 379 scriptschrijvers, en zovoort. Iedere afzonderlijke groep kiest voor hun categorie de vijf genomineerden voor de Oscar. Vervolgens kiezen alle leden de winnaar. Een uitzon dering wordt gemaakt voor de belangrijkste Oscar, de Oscar voor de beste film, die direct door alle leden wordt gekozen. Vanwaar nu al die geheimzin nigheid? „We willen niet dat onze leden worden lastig ge vallen", aldus de algemeen di recteur van de Academie, Bru ce Davis. „Hoewel de filmstu dio's denken te weten wie de leden zijn". En inderdaad worden de ver meende leden rond deze tijd van het jaar lastig gevallen met ansichtkaarten, CD's en videocasettes waarmee gepro beerd wordt hen over te halen hun stem voor een persoon of voor een film al vóór de uitrei king bekend te maken. Ruzie Publiciteitsagenten hebben een goed inzicht in het functio neren van de Academie, omdat 331 van hen lid zijn. In New York wordt herhaalde lijk ruzie gemaakt over het feit dat de impressario's nog steeds niet worden toegelaten tot de Academie, terwijl de pu bliciteitsagenten wèl beschik ken over een eigen afdeling. De mannen en vrouwen die de balngrijkste overeenkomsten sluiten worden dus gepas seerd. Sommige impressario's hebben zelfs pogingen gedaan onder valse voorwendselen de Academie binnen te komen, als uitvoerend producenten bij voorbeeld. Waarom willen mensen zo wanhopig graag lid worden? „Het is een eer", zegt de Britse producent Davina Belling. „Bijna alle prominen ten uit de filmindustrie zijn lid". Maar het lidhiaatschap is ook een goedkopè manier om naar de film te gaan. Met het jaarlijkse abonnement is het mogelijk iedere zaterdag en zondag de nieuwste films te bekijken in de luxueuze film zaal van de Academie. En in Oscar-tijd hoeven "de leden al leen maar met hun kaartje te wapperen om gratis toegang te krijgen in bijna alle bioscopen De reactie van het publiek bij de filmvertoningen van de Academie is een goede maat staf om potentiële genomi neerden te beoordelen. Een lid van de Academie zegt daar over: „Ik wist dat 'Cape Fear' waarschijnlijk niet genomi neerd zou worden voor de bes te film toen ik iemand na af loop van de voorstelling zag overgeven in het toilet". Leeftijd Een blik in de filmzaal van de Academie bevestigt dat de le den bepaald niet in de bloei van hun leven zijn. De gemid delde leeftijd wordt geschat op 50 jaar, dat is 30 jaar ouder dan de leeftijd van de gemiddelde bioscoop-ganger. Het is dan ook geen verrassing dat ge middelde leeftijd van de geno mineerden van maandag bijna precies 50 is. De Academie is dikwijls bekri tiseerd, omdat er te veel man nen, te veel blanken en te veel ouderen lid zouden zij Toch komt het volge teur Davis wel eens acteurs van rond d« S jaar al worden toegela ïi tin Henry werd al opje leeftijd lid van de A(n na zijn Oscar-nomina de film Kramer vs (1979), maar hij ste}1 meer omdat hij niet gegaan met acteren. 1 de oude acteurs, proc en technici daarente^, ven meestal tot aan h wachten op nieuw leen de alleroudste lei1( ken zich terug en ho met stemmen. Mae Clarke Net over de heuvels vie wood staat een beja r huis waar 140 oudgt uit de filmindustrie verzorgde oude De bekendste bewcx a waarschijnlijk Mae Cl s onsterflijkheid verwil dat ze zich een grap ei het gezicht liet duwen v mes Cagney in de film ii blic Enemy'. Hoewel het tehuis een J< heeft waar de nieuwer gedraaid worden, is de bewoners niemand iz vinden die nog lid i; Academie. Henry Ephjal vrolijke 80-jarige die werd genomineerd v rol in 'Captain Newma n zijn lidmaatschap latü, pen. Hal Elias, 92 jaain bezitter van* een Osca ri met stemmen toen him- was. „Tachtig procen r; namen kwamen meer bekend voor", ze b (c) The Sunday Times I, SYDNEY - Meer dan honderdduizend mensen kwamen zaterdagmiddag samen in het Sydney Cen tennial Park om te genie ten van concerten van on der anderen INXS en Crowded House. Dit openlucht-gebeuren, een soort Parkpop, dat weken voor aanvang al werd aangeduid als het grootste festival ooit in Au stralië gehouden, had een lief- dadigheidsdoel. Alle groepen, waaronder een groot aantal van het RooArt-label, de pla tenmaatschappij van INXS- manager Chris Murphy, tra den op om het Aids-onderzoek en de harttransplantatie-tech nieken in een stroomversnel ling te brengen. Het concert, dat 's middags begon, duurde tot diep in de nacht en was zo'n doorslaand succes, dat al aan een herhaling wordt gedacht.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6