Burgers Bosanski Brod geloven niet meer in vrede Kiezers vinden dat Cresson moet aftreden BUITENLAND Levy voelt zich gediscrimineerd Moldovische troepen naar opstandig Trans-Dnjester ^mendia, ervan harde gel" Libië denkt niet aan uitlevering Moskouse inbrekers azen zelfs op lijkkisten Duitse politici vinden snelle verhuizing te duur 't Toppunt van service: onze nieuwe openingstijden. iQounant MAANDAG 30 MAART 1992 5-patiënt had seks met derden jeugdigen ■DELPHIA - De politie van de Amerikaanse ililadelphia heeft gisteren een aan aids lijdende ,'j> ervan wordt verdacht seks te hebben gehad iderden jongens voor de tweede maal gearres- e 50-jarige Ed Savitz werd woensdag al aange- maar vrijdag tegen betaling van een borgsom .000 dollar vrijgelaten. Omdat de autoriteiten dat Savitz zelfmoord zou plegen werd hij gis- Jjpnieuw aangehouden. Savitz zou gedurende en- en seks hebben gehad met jongens tussen 15 en ie hij oppikte bij scholen en meenam naar huis. i ens waren meestal vrijwillig met de man mee- 0 t( waarna hij tegen betaling seksueel contact rpet J- 1. De openbare aanklaagster verklaarde dat de JCfcit van de man heeft gezegd dat deze al een vol aids leed, „wat betekent dat deze man ten min- jot twee jaar voor uitbreken van de ziekte al met j [jj virus besmet rrioet zijn geweest". (Vervolg van de voorpagina) JERUZALEM - De breuk tussen Shamir en Levy, die gisteren zijn vertrek aankon digde als minister van buitenlandse za ken, ontstond vorig jaar oktober bij de opening van de vredesconferentie in Ma drid. Shamir leidde persoonlijk de Israëli sche delegatie en Levy bleef, verbitterd, thuis. Het beslissende breukpunt ligt mo gelijk bij interne Likud-verkiezingen in februari. Shamir en diens rechtse aanhan gers verhinderden dat Levy en zijn mede standers topposities binnen de grootste re geringspartij veroverden. Levy boekte zijn grootste successen toen Israël diplo matieke betrekkingen aanging met China en de Sovjetunie nadat Israël ermee had ingestemd mee te gaan doen aan vredes besprekingen voor het Midden-Oosten. Levy werd in Marokko geboren. Hij kwam op 20-jarige leeftijd als bouwvakker naar Israël. Hij drong tot de macht door als ver tegenwoordiger van joden uit de werken de klasse dié afkomstig waren uit Afrika en het Midden-Oosten. Het politieke esta blishment in Israël wordt gedomineerd door joden uit Europa. Aanhangers van Levy hebben er bij hem op aangedrongen een eigen partij te beginnen, maar hij zei gisteren: „De beweging (Likud) is mijn thuis". Volgens een woordvoerder van de Ameri kaanse regering heeft minister van bui tenlandse zaken James Baker de Arabi sche en Israëlische delegaties uitgenodigd op 27 april het vredesoverleg in Washing ton voort te zetten. Een woordvoerder van Shamir, Ehud Gol, zei hiervan niets af te weten. Kernkoppen kwijt in Kazachstan WASHINGTON - Drie kernkoppen zijn ver dwenen uit een opslagplaats in Kazachtstan, een van de republieken van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten. Het Amerikaanse weekblad US News and World Report schreef dat zaterdag. Het blad zegt dat de tactische kernwapens mogelijk zijn verkocht aan Iran. Het verlies van de kernkoppen werd, aldus het tijdschrift, bekendgemaakt door generaal Vik tor Samoilov tijdens een onderhoud onlangs in de Oekraïne met leden van de International Security Council, een Amerikaanse particulie re conservatieve organisatie. Het tijdschrift ci teert Samoilov die zei dat Rusland zijn uiterste best doet om de kernwapens te beveiligen, maar dat teveel onbevoegde personen toegang tot de opslagplaatsen hebben, met name bui ten Ruskand en de Oekraïne. MOSKOU Premier Valeriu Muravsky van Moldova heeft giste ren uitgesloten dat met de separatistische leiders in de opstandige regio Trans-Dnjestr onderhandelingen worden gevoerd. Ook drong hij er bij de voormalige Sovjet-troepen op aan neutraal te blijven in het conflict. Muravsky liet weten dat het tot de onmogelijkheden behoort overeen stemming te bereiken met de separatisten. „Burgemeesters en andere lokale leiders zullen per presidentieel decreet ontslagen worden, ten zij ze zich loyaal verklaren aan Moldova", aldus Muravsky. Hij weiger de te zeggen of een militaire actie gepland wordt, maar de voorzitter van het parlementaire defensiecomité in Moldova, Gheorghe Mazilu, meldde dat „de vlag van Moldova binnenkort weer over Tiraspol (de hoofdstad van Trans-Djnestr) zal wapperen". Rusland uitte gisteren zijn bezorgdheid over de escalatie van het etni sche conflict in Moldova. Het persbureau ITAR-TASS meldde dat Mol dovische troepen onderweg waren naar Trans-Dnjester: iets dat door bronnen in de Moldovische hoofdstad Kisjinev werd ontkend. olg van voorpagina) - De 39-jarige ver leider van de ETA, dia, zou in 1987 het lei- p binnen de ETA heb- ■genomen. dia zou als leider van le vleugel" van de ETA oordelijk zijn voor met precisie uitgevoerde cties, zo verluidde in lij wordt er ondermeer lacht in 1973 de aan gevoerd te hebben de toenmalige premier en dictator Franco, ad- Luis Carrero Blanco, ;ven kwam. minister Philippe van binnenlandse [ras één van de andere ten een top-bommen- Van de organisatie, die »naam Fiti droeg;. De N r rrestant zou een „ïntel- van de ETA zijn met naam „Txelis". je zijn alleen al dit jaar isen omgekomen bij n door de ETA. De waren het slachtoffer ibommen. die eind jaren vijftig ipgericht, vecht een (oorlog voor onafhan- ;id van Spaans Bas- Sinds de eerste zware ;n in 1968 zijn officieel htoffers van het terro- iteld. delijk gingen de afge- iren in steden in Bas- als Bilbao en San Se- inwoners de straat op irotesteren tegen het veld. nd met de Olympische leze zomer in Barcelo- de Wereldtentoonstel- rS Sevilla was al rekening (en met uitbreiding van door de ETA- °ok de on(j|en weken werden ver- n eldP16 politiemensen ge- aanslagen. Uit vrees iptielhslagen bewaken dage- ag 'ajid 3.500 Spaanse solda- ?renl traject van de hoge- g vapstrein van Madrid ip 28püla. enië: doden ombardement - Bij een bombar- nten[ 0p het regeringscen- Stepanakert in de Ar- enclave Nagomo-Ka- in Azerbajdzjan zijn acht personen gedood :n 90 anderen verwon- opgelopen. Dit heeft ^^jjlsbureau Itar-Tass ge- x slol 'g mlsief Cambodja PENH - De Cam- Unipse regering heeft giste- [ekondigd dat ze is ge- 4&t een militaire operatie communistische Rode Het regeringsoffensief it een terugslag voor in van de VN om een maken aan de gëvech- militaire commandant 0VÊ Rode Khmer, Son Sen, een onmiddellijk in- iakt-het-vuren. Hij zei iterview dat de rege- man versterking lurd om posities van Khmer aan te vallen. Khmer wordt door de ïuldigd van het schen- de wapenstilstand in oktober werd beslo- ie een einde moest ma- 13 jaar burgeroorlog. Idoor GERT VAN WIJLAND BOSANSKI BROD - Er mag dan een staakt-het- vuren zijn afgesproken, de bevolking van Bosans ki Brod gelooft duidelijk niet in een duurzame vrede: als voor de over eenkomst ging ook giste ren de vluchtelingen stroom uit de stad gestaag door. Hoog met huisraad opgetaste tractoren, zwaarbeladen bus jes en door de assen zakkende Zastava's verdrongen elkaar op de brug richting het veilige Kroatië. „Nu het even rustig is, verlaten wouwen en kinderen de stad", zegt Marte Blazevic. Als lid van de militaire crisis staf blijft hij achter om de ver dediging te organiseren. Aan een wond in zijn gezicht - opgelopen toen een ontplof fende granaat zijn bril afrukte - zit hij in het hoofdkwartier vanwaaruit de militairen zich organiseren. „Het staakt-het- vuren zal niet houden. De bur geroorlog in Bosnië is al be gonnen en wel hier in Bosans ki Brod. Er zijn al te veel doden gevallen". Sinds het merendeel van de bevolking van Bosnië zich eind maart in een referendum uitsprak voor een nieuwe zelf standige staat Bosnië, zijn de barricaden een vast onderdeel van het straatmeubilair in. en rond Bosanski Brod geworden. Dertig mensen verloren het le ven bij gevechten tussen Ser- ven enerzijds en Kroaten en moslims anderzijds. Een onbe kend, maar groot aantal inwo ners raakte gewond. De stad raakte zwaar beschadigd, Mar te en zijn kameraden telden de nacht voor het staakt-het-vu- ren alleen al tweeduizend ins laande mortiergranaten. Het centrum van Bosanski Brod is omsingeld door de Serven en vrijwel afgesneden door het Bosnische achterland. De Kroatische verdedigers zijn tot aan de rivier de Sava in het centrum teruggedrongen. De rivier vormt de grens tussen Bosnië en de voormalige Joe goslavische republiek Kroatië dat sinds het zelfstandig is offi cieel tot 'het buitenland' be hoort. Kroatische troepen staan te trappelen om de brug over te steken om hun bedreigde na tiegenoten in Bosnië te helpen, maar kunnen om die reden niet ingrijpen. „Dat zou een in ternationale oorlog beteke nen", weet Marte. „De politici in Zagreb willen niet betrok ken raken bij nieuwe vijandig heden in wat zij als het oude Joegoslavië zien". De vele in Kroatische uniformen gesto ken militieleden die in de stad patrouilleren doet Marte als 'onofficieel' af. Ze zijn er wel, maar eigenlijk zijn ze er niet, probeert hij hun aanwezigheid zo veel mogelijk te verdoeze len. Anders is dat met de nieuwge vormde partizanenliga, het of ficiële Bosnische leger-in-wor- ding, als het aan de soldaat Drazjan ligt. Hij toont zich trots op zijn onderdeel. Mos lims, Kroaten en zelfs Serven maken hier. deel van uit. Ze dragen het eeuwenoude Bosni sche wapen op de mouw: een badge met drie bloeiende bloe men. Deze garde zal zich niet overgeven, verklaart Drazjan plechtig. Op het oog heerst ook op de crisisstaf een dergelijke onverzettelijke, zij het chaoti sche atmosfeer. Wie heeft het hier eigenlijk voor het zeggen, roept een opgewonden burger. Zwaaiend met zijn machinege weer wil hij de voorzitter van de crisisstaf spreken: „Waar om is hij akkoord gegaan met dit staakt-het-vuren. De buf ferzone schuift zover op dat we nu nog meer gebied kwijt zijn, roept hij uit. Aan zijn bloed doorlopen ogen is te zien dat hij al nachten niet geslapen heeft. Met enige zachte drang slaagt Marte als lid van de cri sisstaf er uiteindelijk in hem te verwijderen. „Als de voorzitter nog meer concessies doet aan de Serven zal hij moeten op stappen. De mannen pikken het niet dat de Serven zo veel terrein winnen", waarschuwt hij zijn superieuren. Buiten worden zijn woorden onder streept door een collega van Drazjan. „Als er nu vijftig Ser ven binnenkwamen, maaide ik ze neer en hakte ik ze aan mootjes, laat hij weten. Wij Bosniërs zijn het wildste volk van de Balkan". Het zijn juist dit soort strijdta- ferelen die opdoemen waar door de bevolking van Bosans ki Brod op de vlucht wordt ge jaagd. „We gaan in ieder geval aan de overkant in Kroatië sla pen. Morgen komen we mis schien terug om meer spullen te halen", zegt een van de vluchtenden, een man van middelbare leeftijd. Voor zijn flat geeft hij zijn gezin aanwij zingen hoe de Volkswagen Ke ver zo goed mogelijk in te pak ken: de video moet op de ach terbank tussen de kussens en het beddegoed, het tuimameu- blement moet op het dak en de drie vijftig centimeter lange salami's vinden een plaatsje tussen de voorstoelen. Na enig passen en meten vinden ook vrouw en de twee dochters een plaatsje waarna de Kever zijn neus in de file richting Kroatië steekt. Hersenfunctie Baby Theresa Pearson, die dit weekeinde zonder hersenen werd ge boren in Florida, krijgt bezoek van een tante. Een rechtbank in Flori da bekrachtigde een eerder vonnis dat verbiedt Theresa's vitale or ganen beschikbaar te stellen, zolang er nog sprake is van enige her senfunctie. De ouders gingen vandaag in hoger beroep tegen de uitspraak. foïO:ap Helpende hand President Bush helpt een fotograaf overeind die tijdens het maken van een reeks foto's van de president struikelde. De fotograaf was bezig de wandeling van Bush van de kerk terug naar het Witte Huis op de plaat te zetten. foto:AP CAIRO - Libië wil zich niet' overgeven in de Loc- kerbie-affaire. Dat heeft de Libische minister van buitenlandse zaken Bes- hari gisteren verklaard na overleg met zijn Egyptische ambtgenoot Amr Musa. Libië weigert twee mannen uit te le veren die verdacht worden van ITEIN ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER de bomaanslag op een PanAm- vliegtuig dat in 1988 neerstort te boven het Schotse Locker bie. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië verlangen uitlevering van de twee. De ze nuwenoorlog tussen Libië en de VS over de uitwijzing maakt Italië nerveus. De Italianen houden serieus rekening met de mogelijkheid van een Libi sche represaille als de Veilig heidsraad vandaag zou beslui ten tot een embargo tegen Li bië. Hun vrees wordt versterkt door de gebeurtenissen na het Amerikaanse bombardement op het paleis van kolonel Gad dafi in 1986. Toen werden twee Libische Scud-raketten afge vuurd op het ten zuiden van Sicilië gelegen eilandje Lam- pedusa. (Vervolg van de voorpagina) PARIJS - De verkiezin gen van gisteren bevesti gen de slechte prestaties van de socialisten. Minister van binnenlandse za ken Philippe Marchand noem de de resultaten „een ernstige waarschuwing aan het adres van de regering en de Socialis tische Partij". Cresson (57) werd met de hak ken over de sloot herkozen in haar Westfranse district Cha- tellerault, terwijl de vroegere stafchef van Mitterrand, Jean- Louis Bianco, in de Provence verslagen werd.' Uit twee opiniepeilingen die gehouden werden na het slui ten van de stemlokalen bleek dat 60 procent van de kiezers denkt dat Cresson weg moet. Voorzitter Jacques Delors van de Europese Commissie werd als beste kandidaat genoemd om haar op te volgen. Uit een peiling bleek dat 49 procent van de ondervraagden meent dat de 75-jarige presi dent moet aftreden. Zijn twee de termijn van zeven jaar loopt tot 1995. Mitterrand, die er een hekel aan heeft onder druk te hande len, heeft niet te kennen gege ven dat hij van plan is te bre ken met de openhartige Cres son. Medewerkers van het staatshoofd hadden voor de verkiezingen gezegd dat Mit terrand ertoe neigde haar in elk geval tot de zomer op haar post te laten. Sprekers namens de oppositie zeiden dat de regering na een Premier Cresson in een heftige discussie verwikkeld met enkele loka le bestuurders in Chatellerault: foto.ap dergelijke nederlaag niet kan doorgaan. „Wij in de Unie voor Frankrijk moeten klaar zijn omdat de verandering er aan komt, de verandering zit in de lucht", zei secretaris-generaal Alain Juppe van de neo-Gaul- listische RPR. De politieke commentator Oli vier Duhamel zei dat Mitter rand in de verleiding zal ko men het kiesstelsel te verande ren voor de beslissende parle mentsverkiezingen van vol gendjaar, ook al zijn de meeste gende meerderheid zouden be halen: meer dan 400 van de 577 zetels in het parlement. Onder het stelsel van evenre dige vertegenwoordiging, dat Mitterrand voor het eerst in voerde in 1986, zou centrum rechts slechts een flinterdun ne meerderheid behalen, en zouden de milieupartijen en het extreem-rechtse Front Na tional grote aantallen zetels veroveren. De resultaten van gisteren ge- kiezers voor het behoud van ven het isolement aan van de het huidige systeem omdat dat tot stabiele meerderheden leidt. Uit computerberekeningen bleek dat onder het bestaande socialisten. Communistische noch milieugerichte kiezers brachten in de tweede ronde automatisch hun stem uit op de socialistische kandidaten. kiesstelsel in twee ronden de waardoor de regerende partij conservatieven een overweldi- zonder coalitiepartners blijft. Idoor ROB VUNDERINK MOSKOU Buitenlanders in Moskou mogeri dan klagen dat het leven in de Russische hoofdstad zo saai is, maar ze zitten beslist niet te wachten op het soort afleiding dat Mos- kovieten correspondent Sea- mus Martin van de Irish Times bereidden. Eerder deze week kwam Mar tin thuis om te ontdekken dat zijn appartement aan het Ta- gankaplein in Moskou was 'schoongemaakt'. Hij had in brekers op bezoek gehad. Be neden, bij de ingang, zitten be wakers. 'Guardman' vermeldt de button die ze dragen. Heel vertrouwenwekkend. De jon gemannen zijn ingehuurd door het Staatsservicebureau voor het Corps Diplomatique. Ook.de politie houdt hier een oogje in het zeil, want 'rijke' buitenlandse correspondenten en diplomaten zijn een interes sante prooi voor een bepaald type 'privé-ondernemer'. De nacht erop bleef de Ier niet thuis. Stel je voor dat zijn be zoekers terug kwamen. In de Moscow Times, een Engelstali ge krant voor de buitenlandse gemeenschap, had net een ver haal gestaan over een 26-jarige Ghanese student die door in brekers te strak was vastge bonden en was gestikt. Een videorecorder voor een men senleven... De inbrekers kwamen de vol gende nacht terug. Totale schade voor Martin: twee rui ten, een televisietoestel, een videorecorder, een computer en de totale inhoud van zijn koelkast. Martin: „Ik had twee compu ters, een goede en een slechte. Ze hebben de slechtq meege nomen". De journalist meldde de inbraak braaf bij de wijkpo- litie. Er kwamen vijf agenten: een rechercheur, een fotograaf en nog drie man. Na de tweede inbraak kwam de Hermandad met een team van 20 officie ren. Martin moest, volgens ei gen zeggen, '100 formulieren' ondertekenen en naar het bu reau komen, waar hij twee uur doorbracht. De beloning voor deze bureau cratische mallemolen kwam in de vorm van Kolja, een jonge Tataar van 1.60 meter, die de komende vier nachten met het pistool in de aanslag de wacht zou houden. De goede compu ter staat er immers nog en voor de stereo-installatie moeten de nachtelijke bezoekers ook nog terugkomen. Inbraak is een populair mis drijf, dat in het tien miljoen zielen tellende Moskou epide mische vormen begint aan te nemen. Maar liefst 7937 maal meldden Moskovieten in 1991 dat liefhebbers van andermans bezit hun woning waren bin nengedrongen, wat 2250 boven het aantal van vorig jaar ligt en vier maal zoveel is als tien jaar geleden. Computers en andere elektro nica staan bovenaan de ver langlijst van de inbrekers, maar sinds levensmiddelen zo duur zijn geworden, jatten ze hele koelkasten leeg. In de Moskouse Jegorevwijk beston den jongelui het zelfs om van het balkon van een oude man een lijkkist te stelen. Die had hij vast klaar staan om na zijn verscheiden zijn nabestaan den niet op kosten te jagen. Idoor FRANS WIJNANDS De negers zien kans aan dek te komen en wanneer de 2014(1 op zijn hevigst is raken zij slaags met de bemanning, die uwelijks verweert, want allen weten, dat een ontmoeting 2 ..Vliegende Hollander" betekent, dat hun laatste uur is ®n. De negers slagen er in zich van het schip meester te "wJlÜ en enkele uren later wordt het weer kalmer. Op een noodtuigage zeilen de negers terug naar de Afrikaanse Goud kust, waarbij een vreemd schip hun de weg wijst. Ze weten niet, dat dit de „Vliegende Hollander" is, met schipper Van der Dec- ken nog steeds op de campagne. Na enkele weken bereikt de „Bueno Esperanza" een eenzame baai en gaat voor anker: de negers zijn weer thuis. BONN Een snelle ver huizing van regering en parlement van Bonn naar hoofdstad Berlijn is on verantwoord duur, onbe taalbaar en dus onge wenst. Financiële experts van alle grote Duitse politieke partijen hebben dit weekeinde ver klaard dat wat hen betreft ab soluut geen haast gemaakt hoeft te worden met de voorge nomen verhuizing. Duitsland begint meer en meer te beseffen hoe slecht de financiële situatie van het land geworden is nu de Duitse here niging onvoorzien veel meer geld kost. De verhuizing van het parlement waartoe de Bondsdag met krappe meer derheid besloot kost enorme bedragen, terwijl tegelijkertijd in Bonn onverstoorbaar driftig voortgebouwd wordt aan om vangrijke nieuwe voorzienin gen voor regering en parle ment. „We moeten het Bondsdagbe- sluit uitvoeren als we ons die luxe kunnen permitteren", al dus burgemeester Daniels van Bonn onlangs. Op die bijna provocerende uitspraak is ver rassend weinig kritiek geko men. SPD-erevoorzitter Willy Brandt, een fervent voorstan der van de verhuizing, kondig de eind vorige week al aan dat wat hem betreft het tijdstip van de verhuizing kan worden verschoven. t±j Vanaf 1 april staat de Philips Service Consumentenprodukten bijna elke dag 10 uur voor u klaar, dus ma. van 10.00-18.00 uur en di. t/m vr. van 8.00-18.00 uur. Bel de Algemene Service Informatielijn, tel. 040-781199. U vindt ons Service Centrum in: Voorburg, Savallelaan 4. tel. 070-3869290. PHILIPS v

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5