Lagere uitkering erkloze die taal liet wil leren" Kamer 'schenkt' graniet aan Nederlandse volk IfjidócSoivumt BINNENLAND Coalitie ziet af van wapenboycot Turkije Politie verbaliseert snelheidsovertreders D66: Kabinet vleugellam door meningsverschillen li Jninklijke agenda Een nagelknipper met nagelopvangbakje L PvdA wil minder belasting voor vrijwilligerswerk Het nieuwe nummer voor de juiste tijd. 06-8002 MAANDAG 30 MAART 1992 )de en zwaargewonde j schietpartij 11 f ïENINGEN - Bij een schietpartij in het J rum van Wageningen is in de nacht van i Tu rdag °P zonda6 de 35-jarige B. van den ,t vel uit Wageningen gedood. Een 57-jari- Vageninger raakte zwaargewond. De 1 °P etpartij vond plaats om half vier, mid- 'ets jn het centrum van Wageningen. De bei- stq mannen, die werden vergezeld door hun dat ;genotes, werden op korte afstand door n va nog onbekende man neergeschoten. De Tnir *s voortvluchtig. Agenten die de itoffers wilden reanimeren, werden fevallen door discotheekbezoekers. De n er tie had de dader van de schietpartij gis- uits Vond nog niet gevonden. De politie ver biedt dat beide mannen slachtoffer zijn ge- als den van de schietpartij, omdat zij zich in Tu ruzie mengden tussen een dicotheekbe- :e vi 'er Idoor KOOS VAN WEES ren diens vermoedelijke vriendin. DEN HAAG Het CDA en de PvdA voelen er niets voor om in navolging van Duitsland over te gaan tot het stopzetten van wapenleveranties aan Turkije. Za terdag pleitte D66-woordvoerder Eisma voor zo'n boy cot, bij voorkeur in EG-verband, omdat Turkije de wa pens gebruikt in de strijd tegen de Kurdische afschei dingsbeweging. Ook Groen Links is voor een boycot. De beide coalitiepartijen menen dat een boycot het constructieve beleid op het gebied van de mensen rechten van de Turkse premier Demirel doorkruist. Volgens het CDA-kamerlid Van Vlijmen, die samen met het PvdA-kamerlid Vos dit weekeinde een bezoek bracht aan Ankara, treedt de Turkse overheid in ac ties tegen Kurdische terroristen terughoudend op. „Er wordt niet overdreven gereageerd", aldus van Vlijmen voor de IKON-radio. Hij acht het gebruik van hoogwaardig materieel door de Turkse overheid juist nodig, om zo onschuldigen te sparen. Van Vlijmen noemt het een slechte zaak als de Turken gedwongen worden ouder materieel te gebruiken en bommenta pijten te leggen om hun doelen te raken. Volgens zijn PvdA-collega Vos moet voorkomen worden dat door het stopzetten van wapenleveranties Turkije in een isolement komt, waarbij toezicht op de naleving van de mensenrechten verdwijnt. Juist het instrument van wapenleveranties kan gebruikt worden ter con trole op die naleving. Een andere suggestie van D66, om in EG-verband een conferentie over het Kurden- vraagstuk te houden, werd dit weekeinde afgeblazen door het CDA-Kamerlid Koffeman. Koffeman noemt zo'n conferentie „niet effectief'. Overigens hebben de Turken bij hun beschietingen op Kurdische doelen geen gebruik gemaakt van Nederlandse vliegtuigen, zo deelde staatssecretaris van defensie Van Voorst tot Voorst dit weekeinde mee. „Het gaat om bepaalde splintergroeperingen van Kurden, die terroristische acties niet schuwen". Belastingvrij rokertje... SCHIPHOL - De douane op Schiphol heeft zaterdag proces-verbaal opge maakt tegen een vliegtuigpassagier uit Singapore die 36.580 belastingvrije si garetten Nederland trachtte binnen te smokkelen. De partij zat verpakt in vijf koffers. De man zei dat ze voor eigen ge bruik waren. De douane heeft de siga retten in bewaring genomen in afwach ting van de betaling van de verschul digde belasting: een bedrag van ruim 5300 gulden. De man uit Singapore heeft zijn reis vervolgd. Hij zei op weg te zijn naar Duitsland. Voor zover de douane kan nagaan betreft het de grootste partij belastingvrije sigaretten die op Schiphol ooit in de bagage van een reiziger is gevonden. rjlCK VAN RIETSCHOTEN HAAG Werkloze bui- inders die de Nederlandse niet goed beheersen en 'eren een cursus Neder- ls te volgen, moeten een la- uitkering krijgen. Dit WD-leider Frits Bolke- gisteravond gezegd in tv-interview voor RTL 4. de taal niet wil leren moet maar voelen in z'n porte- inee", aldus Bolkestein. Ier in het afgelopen week- le bepleitte Bolkestein in (vraaggesprek met De Tele- if een beperking van de stroom van buitenlanders, is land is overbevolkt. On der meer door gezinshereni ging komen er 50.000 mensen per jaar bij. Daar zijn Turken en Marokkanen bij die bij voorkeur een huwelijkspart ner uit het moederland zoe ken. Zij trouwen liever met ge dweeë vrouwen uit een autori taire samenleving dan met zo'n brutale meid uit Neder land die alleen maar slechte gewoontes heeft opgepikt", verklaarde Bolkestein, die op nieuw bezwaren maakte tegen een te zachte aanpak van bui tenlanders die naar ons land komen. „Je moet hen aanspre ken op hun verantwoordelijk heid en ze niet als zielepoten behandelen. Als je mensen confronteert met duidelijke keuzes, zullen ze daar verstan dig op reageren". Het is zo goed als zeker dat Bolkestein bij de eerstvolgen de kamerverkiezingen als lijst trekker van de WD zal optre den. In het kranteninterview sloot Bolkestein weliswaar niet uit dat de commissaris van de koningin in Friesland Hans Wiegel het lijsttrekker schap op zich zou kunnen ne men, maar zondagavond nam hij voor de televisie afstand van deze uitspraak. Ook Wie gel zelf zei voor de camera's van RTL 4 dat er maar één kandidaat-lijsttrekker is en dat is Bolkestein. De WD-lei der beaamde dit. pilden tegen 4rsnippering rije tijd Drek e gi irvolg van de voorpagina) "oU RECHT - NS-hoofddi- t ijZiteur Messing heeft de- dagen nog eens zwart wit duidelijk gemaakt NS verder niets in de )ieding heeft tenzij de bonden hun harde af- [zing inslikken van de plo§-plannen om de werk- V(lsters bij de dienst we- )pighderhoud te flexibilise- aanl p daf" en flexibilisatie zou onder lit. fer betekenen dat de drie- tend werknemers in kwes- :en deel van hun atv-dagen len kwijt raken. Die vrije zou worden versnipperd het personeel flexibeler in unnen zetten. :uurder Korteweg maakte 'eekeinde echter nog eens lelijk dat daar geen sprake kan zijn. Zolang NS aan jlannen vasthoudt komt er cao, aldus de vakbonds- erhandelaar. En daarmee de patstelling bij NS com- als beide partijen ten- ste ook de komende dagen hun standpunt blijven in. jeidsonrust niet het enige bedrijf met :idsonrust. In de suikerver- kende industrie (14.000 knemers) wordt al een k gestaakt en daar gaan de lingen volgende week door ng de werkgevers vasthou- aan afschaffen van de au- latische prijscompensatie, de metaalnijverheid, met .000 werknemers de groot bedrijfstak in de particulie- ector, dreigen acties vanaf (ende week woensdag. Jperraarkten de supermarkten (170.000 knemers) dreigen al vanaf (ende week dinsdag acties. in de zuivelindustrie 100) werknemers dreigt het :en botsing te komen even bij Douwe Egberts (6.000 ^knemers) en de timmerfa- :ken (8.000 werknemers). DEN HAAG De granie ten natuurstenen bepla ting van de nieuwbouw van de Tweede Kamer wordt verwijderd en ver vangen door antraciet ge spoten staalplaat. Dit besluit heeft het presidium van de kamer gisteren na am pel beraad genomen. Om de fi nanciële schade voor de Rijks gebouwendienst enigszins te beperken worden de platen van één bij twee meter aan staande woensdag verkocht tijdens een speciale beurs op het Binnenhof, recht tegen over de Ridderzaal. De ingreep is het gevolg van een misrekening van een Bra ziliaanse deskundige die de ar chitect van het nieuwe ge bouw, Pi de Bruijn, heeft gead viseerd. De afgelopen maan den is gebleken dat de sierpla ten, vervaardigd van Brazili aans graniet in de tint sahara- oker (licht en donker) niet weervast zijn. Bij regen ver schijnen aan de buitenzijde van het gebouw ontsierende vlekken en strepen. De expert, A. Teixeira de Mat- tos, erkent dat de beplating, ondanks intensieve polijstbe- handelingen in Italië en West- Duitsland, poreus is gebleven. In een schriftelijke verklaring neemt hij niettemin afstand van het besluit van het presidi um. „Het graniet houdt ook onder wisselende weersom standigheden zijn brille. De vochtinwerking verleent aan het materiaal een levende kwaliteit die juist kenmerkend is voor natuursteen". Het idee de oude beplating tij dens een openbare verkoping te gelde te maken is afkomstig van het CDA-Kamerlid A. Groenevelt. „De platen gaan voor vijf gulden 't stuk de deur uit. Als men bedenkt dat de werkelijke waarde een veel voud bedraagt, mag met recht van een geschenk worden ge sproken. Bovendien past deze actie in ons streven de politiek dichter bij de kiezers te bren gen. Ik vind het een sympa thiek idee dat materiaal van het parlement straks gebruikt zal worden voor salontafels, plavuizen of badkamerwan- den". Bij de openbare verkoping is een bouwkraan van de firma Hollandia-Kloos ingehuurd om de platen van de gevel (ver gaderzaal en perstoren) te ver wijderen. Naast de Ridderzaal is een zaagtafel opgesteld waar het graniet kosteloos op maat kan worden gezaagd. In ver band met de te verwachten drukte is bepaald dat per per soon niet meer dan 75 vierkan te meter mag worden afge voerd. De verkoop begint om 9.30 uur. 'Atlantic Lady' te water Met de nodige fanfare is zaterdag bij de werf van Verolme in Heusden het geavanceerde containerschip 'Atlantic Lady' te water gelaten. Het schip is gebouwd in opdracht van de Rotterdamse reder Oost At lantic Lijn die tevens bekendmaakte dat de werf ook een zusterschip de 'Atlantic Surprise' gaat bouwen. De 'Atlantic Lady' kosten rond de 80 miljoen gulden - is 173 meter lang en kan rond de 1.600 con tainers meenemen. foto:anp DRIEBERGEN - De rijkspoli- den 47 bestuurders aangehou- torrijders was 175 de records- tie heeft gisteren bij twee snel- den. De controles werden ge- nelheid. De maximum snel heidscontroles in Brabant houden op de A67 bij Someren heid ter plaatse bedroeg in bei- 3.637 voertuigen gepeild. en op de A58 bij Oirschot. De de gevallen 120 kilometer per hoogst gemeten snelheid van uur. Op de A67 werd drie uur Er werden 508 overtredingen een personenauto bedroeg 185 gemeten, op de A58 twee uur, geconstateerd: Hiervan wer- kilometer per uur. Bij de mo- aldus de rijkspolitie. Bernhard stelt morgen te Markelo immer f90 vlakdrukmachine van irVlagproduktie b V officieel in ge- BREDA - D66-fractieleider Hans van Mierlo verwijt het huidige kabinet'volledig vleu gellam te zijn geraakt door de onderlinge meningsverschil len. „Geen enkele operatie lukt of verloopt een beetje re delijk. Of je nu naar de wao kijkt, het plan-Simons, sociale vernieuwing of grote efficiën- cy, alles stagneert. Er is bijna gëen grote zaak te vinden waar de twee regeringspartijen het over eens zijn", aldus Van Mierlo zaterdag tot het D66- partijcongres in het Turfschip in Breda. Volgens de D66-leider maken de coalitiepartners zichzelf het regeren bijna onmogelijk. „Grote operaties door de over heid worden steeds moeilijker, maar die handicap wordt nog groter als er zo veel majeure meningsverschillen zijn tus sen de politieke partners". En: „De manier waarop de coalitie partners met elkaar communi ceren staat in toenemende mate de besluitvorming zelf in de weg", meent Van Mierlo. Die meningsverschillen vor men ook één van de redenen waarom er een kentering is ge komen in de steun die D66 aanvankelijk gaf aan het plan Simons. Zonder eensgezinde steun van het kabinet kan het plan Simons, „dat werkelijk al les in de gezondheidswereld overhoop haalt", onmogelijk worden doorgevoerd, meent Van Mierlo. „De dreiging van een proces dat uit de hand loopt is zo reeel datje dat risico alleen maar mag lopen als ge decideerd en eensgezind lei ding wordt gegeven. De coali tie toont nu al zo lang zo weinig vertrouwen in de eigen zaak en ontwikkelt zo weinig autori teit, dat het niet verantwoord lijkt dit aan haar leiding over te laten". Met die constante twijfel binnen zowel regering als regeringsfracties kan van de maatschappij niet verlangd worden de energie, het ver trouwen en de integriteit op te brengen die voor Simons on ontbeerlijk zijn, vindt de D66- voorman. Hij wees een snelle invoering van het plan Simons in 1994, zoals de PvdA wil, dan ook af als „onverantwoorde lijk". Van Mierlo richtte zich zater dag op het congres weer voor het eerst na een stille periode wegens ziekte tot zijn achter ban. Zijn met veel humor, har de woorden en verwijten door spekte rede werd door die ach terban met gejuich begroet. Dat gebeurde met name bij zijn anekdotisch verslag van hoe hij als tijdelijk buiten staander de reizen door het land van politici als Brinkman, De Vries, Kaland en Wöltgens bezag. Het reizende politieke- en media-circus dat momen teel rondtrekt van Texel naar Middelstum en van Limburg naar Velsen is niet zozeer be stemd voor de bevolking al daar, aldus Van Mierlo, maar voor de regeringspartner in Den Haag. „De tv-democratie vervreemdt zo politicus en burger meer van elkaar dan dat zij die dichter bij elkaar brengt", zo hield hij zijn ge hoor, en zijn collega's in Den Haag, voor. De eerder genoemde bood schappers kregen van de de mocraat het verwijt tijdens dat circus dingen te zeggen die nauwelijks waargemaakt kun nen worden. Zo zou over las tenverlichting niet gepraat moeten worden als niet duide lijk is hoe die lastenverlichting betaald kan worden. Van Mierlo meent dat lasten verlichting ten koste gaat van noodzakelijke investeringen in onder meer het minderhe denbeleid, de zorgsector, Oost- Europa en het onderwijs. Een inkomensstijging via lagere pensioenpremies, zoals in de zorgsector, wees hij af, omdat dit in de toekomst zal leiden tot excessieve premiestijgin gen. Van Mierlo toonde zich verder voorstander van een verho ging van de ontwikkelings hulp aan de voormalige Sovjet staten. Het bedrag dat daar nu voor is uitgetrokken, 110 mil joen gulden, noemde hij „be schamend laag" en „een ge volg van de kleinsteedse ma nier waarop wij politiek bedrij ven". Tijdens het congres werd be sloten in het komende verkie zingsprogramma van D66 de nadruk te leggen op milieu-bo- ven-inkomen. De laagste inko mens zouden hun koopkracht kunnen behouden, maar de andere inkomens moeten re kening houden met een inko mensachteruitgang van vijf procent, ten gunste van een duurder milieu. Verder spra ken de congresgangers zich uit voor het maken van afspraken (convenanten) met het bedrijfsleven voor het voeren van milieuvriendelijker pro- duktiemethoden. Tegen dit punt was vrij veel oppositie, omdat een groot deel van de aanwezigen vondt dat conve nanten onvoldoende resultaat hebben. \SPER EN HOBBES door billwaterson KAPOIIIIINa.' PMR SMT CASPfE, HST /VlfNSfHJcf HCHTPÉ&-TJ0 IN ffN axaVftvK IS HIJ TWffHcWfRPPJIzfNP Kl- Net als de kauwgum Vorige week sprak ik een opgetogen directeur van een filmverhuurbedrijf in Den Haag. Iemand die in het buitenland films koopt en daarbij stevige risico's neemt. En die diverse Nederlandse speelfilms meegeproduceerd heeft. door bert jansma Hij had net een ontmoeting achter de rug met de nieuwe baas van Cannon, de maatschappij die zo'n beetje alle bioscooptheaters in de Randstad exploiteert. Die directeur is 'iemand van buiten', zonder ervaring in de bioscoop. Hij deed zijn leidinggevende ervaring op bij diverse ketens in de detailhandel. „Verademend", zei de Haagse filmdistributeur. Terwijl velen binnen het bioscoopbedrijf zich afvroegen wat zo'n man die bij Blokker vandaan komt in vredesnaam in de bioscoop moet. Niet de Haagse filmverhuurder Wijsmuller: „Weet je wat mooi wasDie nieuwe Cannon-baas zei: Ik ben zélf al geen twintig jaar naar de bioscoop geweest. Ik heb me afgevraagd waarom niet. Omdat ik tijdens de film een pauze kreeg die ik niet wilde. Omdat ik bij ergernissen niet wist waar ik het personeel moest zoeken, omdat 't er net zo uitzag als het publiek. En omdat ik met een serie reclames werd geconfronteerd waar ik geen zin in had". Tezelfdertijd sluimert er een conflict tussen filmdistributeur United International Pictures met datzelfde Cannon. De filmverhuurder kan de 'trailers' (voorfilms) van zijn produkten niet meer kwijt in de Cannon-bioscopen. Door de veelheid aan betaalde reclamefilmpjes en de lengte van de hoofdfilms is er geen tijd voor. 'Binnenkort in dit theater'- filmpjes blijven ongebruikt liggen. Vroeger zag je twee of drie van die aankondigingen. En ondanks de brallende Amerikaanse vertelstem wist je meteen wat voorfilm je in de kuip had. Tegenwoordig mag je blij zijn met één zo'n filmpje. Terwijl er volop reclame wordt gemaakt voor dranken, verzekeringen, geluidsapparatuur, snoepgoed en kleding. UIP Nederland heeft met veel moeite nog de 'teaser trailers' (héél korte smaakmakers) voor zijn twee nieuwe Nederlandse films ('De Noorderlingen' en 'Flodder in Amerika') in het voorprogramma van een aantal bioscopen kunnen wurmen. Er bestaan geen duidelijke afspraken over die trailers tussen bioscoop en filmverhuurder. Terwijl vertoning in beider belang is. En in dat van het publiek, dat nu z'n informatie over komende films eerder op het kleine scherm (CNN. Filmnet, MTV) ziet. Enkele distributeurs vragen zich af of ze misschien tijd moeten kópen voor hun 'trailers'. Net als de kauwgum. Mij lijkt 't een vreemd idee. Ik heb de voorfilm van 'De Noorderlingen' (van regisseur Alex van Warmerdam) nog niet gezien. Dat vind ik jammer. Maar ik zie films niet in de reguliere bioscoop, maar in speciale persvoorstellingen. En daar wordt helemaal geen reclame gedraaid. En géén pauze ingelast. Daar ben ik heel gelukkig mee. DEN HAAG - Kleine af valbakken op straat met vier verschillende vak ken, voor blik, glas, papier en overig afval. Het subsi diëren van muziekpro gramma's van Lokatel door Haagse platenzaken. En het op de één of andere manier mogelijk maken om een fiets mee te ne men met de bus of tram. Dit zijn de drie winnende idee ën van de Haagse start van de Nationale Ideeënlijn, die zater dag op het Plein werd gehou den. Voor de organisatoren werd het 'ideeënfestijn' een te leurstelling. Grote schuldige daaraan was het koude, natte en winderige weer, waardoor er maar weinig mensen voorbij kwamen. En degenen die voor bij kwamen namen meestal niet eens de moeite om te blij ven staan. „Wie kan nou ook denken dat het eind maart nog zulk slecht weer is", aldus een van de ver kleumde organisatoren. De be doeling was dat het ideeënfes tijn van twee tot vijf uur zou duren, maar vanwege de kou en de weinige voorbijgangers werd het festijn al om half vijf afgeblazen. De jury, bestaande uit de PvdA-fractievoorzitter P. Heij- nen, CDA-gemeenteraadslid P. den Duik en het hoofd van het instituut sociaal raadslieden mevrouw Irik, zocht een war me kroeg op om de winnaars uit de ingekomen ideeën te se lecteren. „We hebben voorna melijk gelet op het realiteitsge halte van de ideeën", aldus P. Heijnen na de bekendmaking. Voor de winnaars waren er boekenbonnen. Ondanks het barre weer kwa men er toch in totaal nog zo'n veertig ideeën binnen. Naast de drie prijswinnende zaten er nog een aantal originele idee ën bij, zodat de jury toch wef even de tijd moest nemen om tot een beslissing te komen. Enkele van de niet-winnende ideeën: in glasbakken een pletter maken zodat er niet meer voornamelijk lucht ver voerd hoeft te worden; een be-J keuring voor mensen die afvalt op straat gooien; aan een na gelknipper een nagelopvang bakje maken; het invoeren van een treintaxi; in plaats van het nieuwe stadhuis een megatro- pische tuin aanleggen; een hardrock-café in Den Haag; en een verticale warmtecirculator in woningen die ervoor zorgt dat opstijgende warme lucht weer benut wordt. Hondepoep Opvallend was verder dat er nogal wat ideeën waren die de overlast van hondepoep moeten tegengaan. Zo kwam iemand met het idee honde- voer zo samen te stellen dat honden minder ontlasting af scheiden. Een ander met het idee om palen op straat te zet^ ten met daaraan borstels waar mee schoenen van hondepoep ontdaan kunnen worden, en weer een ander met de gedach te om stoepranden van kokos matten te voorzien, met het-* zelfde doel. De stichting de Nationale Ideeënlijn is opgericht met het doel meer ideeën onder de aan dacht te brengen dan nu ge beurt. De stichting legt de bij burgers levende ideeën en op lossingen voor problemen voor aan deskundigen. Wanneer het oordeel positief uitvalt maakt de stichting zich sterk om het idee daadwerkelijk ge realiseerd te krijgen. De belan gen van de bedenker van een idee worden beschermd: even tuele beloningen komen hem of haar ten goede. Telefoonnummer van de Na-' tionale Ideeënlijn: 071-128 883. DEN HAAG De PvdA zal vandaag in de Tweede Ka mer pleiten voor een belastingverlaging voor mensen die vrijwilligerswerk verrichten. Het PvdA-kamerlid Bart Middel meent dat het vrijwilligerswerk aantrek kelijker kan worden gemaakt door de onkostenvergoe dingen die mensen voor dit werk krijgen minder te be lasten. Mensen die geen onkostenvergoeding ontvangen zouden over hun normale inkomen minder belasting moeten betalen, meent Middel. Volgens hem doet dit recht aan de vele inspanningen die mensen vaak belangeloos verrichten in onder meer het buurt- en clubhuiswerk, ziekenhuizen en bejaardenoorden. •-T Tot uw dienst, PTT Telecom. Voor de juiste tijd belt u voortaan 06-800. Het tarief is 15 cent per oproep.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3