Crisis in Likud door vertrek Levy |1V Turkse premier Demirel waarschuwt Duitsland CeidócSotwont Weer zwaar verlies Franse socialisten De weg 6 7 11 fc Vermeende leider van de ETA gearresteerd Zuidafrika neemt deel aan Olympische Spelen Vader van Lady Diana overleden it zen: Leraar moet arrière kunnen maken Tl4 Dagen Gratis INFORMATIE ZONDER SENSATIE CcidóeSomatit MAANDAG 30 MAART 1992 18 PAGINA'S in twee katernen geestelijk leven F Aartsbisschop Lemaitre wordt ,ieuwe nuntius in ons land VVD-fractieleider Bolkestein: „Lagere uitkering voor lerkloze die taal niet wil leren" Humphrey Campbell wint het Nationale Songfestival eiden omgeving inanciële positie van Joordwijk is moeilijk Schaatsers eisen itspraak van Karsten EESTELIJK LEVEN/OPINIE NNENLAND HTENLAND iURS INST/RTV 3DEN/REGIO IENSTVERLENING TV PROGRAMMA'S EER/PUZZEUMENU "ORT .11 ll bewolking en enkele nimumtemperatuur mstreeks 5 graden, liddagtemperatuur ngeveer 9 graden. Matige uidoostenwind, rond racht 4. £cldóe 6oma/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25301Losse nummers 1,50. PARIJS De vermoedelijke militaire leider van de Baskische afscheidingsbeweging ETA is gisteren in Zuid-Frankrijk gearresteerd. Francisco Mugica Gar- mendia, beter bekend onder zijn codenaam Artapalo, werd in de buurt van de stad Bayonne, in de Franse Baskische regio, aangehouden door een elite-een heid van de politie. Hij verzette zich niet tegen zijn arrestatie. Artapalo werd zowel in Frankrijk als in Spanje gezocht wegens terroristische activiteiten. Samen met Artapalo werden nog negen andere ETA- leden opgepakt, onder wie Luis Alvarez de Santacris- tina, de vermeede nummer twee binnen de ETA, en Miguel Arragui Eroztarbe, die de logistieke chef zou zijn. De Franse minister van binnenlandse zaken Philippe Marchand sprak over een „onthoofding" van de ETA. Pagina 5: Garmendia, leider „de harde vleugel" Francisco Mugica Garmendia. FOTO AP JOHANNESBURG - Zuidafrika neemt definitief deel aan de Olympische Spelen in Barcelona. Dat heeft directeur-generaal Francois Carrard van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) bekendgemaakt. Een IOC-delegatie brengt een driedaags bezoek aan Zuidafrika om daar over „de praktische problemen rond de Zuidafrikaanse deelname" te spreken met onder ande ren president F.W. De Klerk en ANC-leider Nelson Mandela. Za ken die nog besproken moeten worden zijn de grootte van het Zuidafrikaanse team, en welke viag, kleuren en volkslied het land gaat gebruiken. Zuid-Afrika trad vorig jaar weer toe tot het IOC, op voorwaarde dat de apartheid werd beëindigd, de naar ras gescheiden bonden samen werden gebracht en dat alle atleten gelijke kansen hadden. Zuid-Afrika nam in 1960 voor het laatst deel aan de Olympische Spelen met een geheel blank team. In 1970 moest het land het IOC wegens het apartheidsbeleid verla ten. Het IOC heeft twee miljoen dollar uitgetrokken voor het eenwordingsproces van de Zuidafrikaanse sportbonden. Doden bij bus- Personeel NS dreigt ongeluk in Tirol met staking over een week' INNSBRUCK - Bij hevige sneeuwval is gistermorgen in Tirol een Duitse autobus van de rijbaan geraakt en ge kanteld. Volgens opgave van de politie van het plaatsje Söll zijn vier mensen om het leven gekomen. De andere 28 inzittenden raakten ge wond, van wie veel mensen ernstig. De gewonden zijn in diverse ziekenhuizen in de omgeving opgenomen. Vol gens de politie was het reis gezelschap afkomstig uit Fürstenfeldbruck in Beieren en had de groep in Tirol een veijaardagsfeestje gevierd. UTRECHT - Vanaf volgende week maandag dreigen er stakingen bij de spoorwegen. De Ver- voersbond FNV. de grootste bond bij NS. heeft de NS-directie tot vrijdagavond aanstaande de tijd gegeven om met andere cao-voorstellen te komen. De vakbondsleden moeten de komende dagen nog formeel het groene licht geven maar bestuurder W. Korteweg van de Vervoersbond FNV voorspelde dat de actiebereidheid onder de leden groot is. Ook de Vervoersbond CNV heeft al acties in het vooruitzicht gesteld als NS de vakbonden niet alsnog tegemoet komt. De onderhandelingen over een nieuwe cao voor de 27.000 NS'ers liepen vorige week vast. NS biedt een loonsverhoging van 3,9 procent terwijl de bonden 4 tot 4,5 procent loonsverhoging willen. Pagina 3: Bonden tegeVi versnippering vrije tijd JERUZALEM Minister van buitenlandse zaken David Levy heeft de Israë lische Likudpartij, drie maanden voor de verkie zingen, in een crisis ge stort. Hij kondigde giste ren zijn vertrek aan. Ministers die Shamir nastaan, hebben verklaard dat de pre mier een adempauze heeft aangezien het aftreden van Levy pas over negen dagen een feit is. Maar de oppositio nele Arbeiderspartij, die in opiniepeilingen duidelijk op Likud inloopt, kan van de ru zie binnen de regeringspartij profiteren. De 54-jarige Levy was de meest gematigde politicus in het grotendeels uit haviken bestaande kabinet en de be langrijkste pleitbezorger van deelname aan de vredesbe sprekingen met de Arabische buurlanden. De minister van buitenlandse za ken van Israël David Levy kon digt zijn aftreden aan. FOTO: AP In de toespraak waarin Levy gisteren zijn vertrek aankon digde haalde hij fel uit naar Shamir en diens medestan ders. Ze leverden scherpe kri tiek op de Verenigde Staten nadat die geweigerd hadden voor 10 miljard dollar aan kre dietgaranties aan Israël af te geven, tenzij Israël ophoudt met het bouwen van joodse ne derzettingen in de bezette ge bieden. „Soms is iedereen mi nister van buitenlandse zaken, iedereen vindt zichzelf des kundig, eenieder verklaart Amerika de oorlog. Al deze uit latingen waren een kardinale fout", aldus Levy. „Terwille van Likud, terwille van de da gen die komen, terwille van de staat heb ik besloten uit de re gering te stappen", hield Levy gisteravond een juichende groep aanhangers voor. De Israëlische televisie heeft gemeld dat het ministerie van buitenlandse zaken met stom heid geslagen is door Levy's af treden. Op het departement is men bang dat de portefeuille nu naar de premier gaat of naar een medestander van Shamir die zijn meer extreme denkbeelden steunt. Pagina 5: Levy voelt zich ge discrimineerd City Pier City tem van deze krant is opgenomen. Na de Portugees Manuel Matias kwamen zaterdag in Den Haag nog duizenden atleten over de Deze recreant zoekt steun na de achttiende finish. Manuel Matias werd winnaar van de editie van de City Pier City te hebben vol- wedstrijdloop. Hij legde de 21,1 kilometer af bracht. Hij kan zijn plaats op de ranglijst te- in 1 uur 2 minuten en 4 seconden. Hij bleef de rugvinden in de namenlijst die in het sportka- Kenyaan Benson Masya (1.02.16) en de Ne derlandse veldloopkampioen Tonnie Dirks (1.02.18) voor. Anne van Schuppen was de snelste vrouw in 1.13.20. De Haagse atlete bleef een andere Nederlandse, Kristijna Loonen, negen seconden voor. FOTO: STEPHEN EVENHUIS De Rotterdamse politie raakte zaterdag slaags met een groep Kurden die het Turkse consulaat in de Maasstad wilde bestormen. FOTO:ANP PARIJS - De Franse soci alisten, die naar een ma gere 18,3 procent van de stemmen gezakt waren bij de verkiezingen van vori ge week, verloren gisteren historische bolwerken aan de conservatieve opposi tie bij de beslissende tweede ronde van de kan tonale verkiezingen. Het industriële noorden, dat een symbolisch bolwerk van links was sinds 1934, was een van de zes departementen die de socialisten verloren. De conservatieven kregen de con trole over 73 departementen, terwijl ze er slechts 21 aan links lieten. Secretaris Laurent Fabius van de socialistische partij gaf gis teravond toe dat zijn partij een „zwaar verlies" heeft geleden. „De regering moet snel zijn conclusies trekken". De libera le oppositie heeft gevraagd om vervroegde verkiezingen. Het is nu wijwei zeker dat pre sident Mitterrand nog deze week zijn regering zal wijzi gen. Daarbij is het zeker niet uitgesloten dat met name pre mier Cresson het veld moet ruimen. Zaterdag besloot de minister van ambtenarenza ken, Jean-Pierre Soisson, af te treden. Er waren twijfels gere zen rond zijn verkiezing tot voorzitter van de Regionale Raad in de provincie Bourgon- dië. Soisson, een van de verte genwoordigers van het politie ke centrum in de regering van Cresson, wordt ervan verdacht als regiovoorzitter te zijn geko zen met steun van het ex treem-rechtse Front National. Cresson eiste vrijdagavond laat van haar minister als re giovoorzitter af te treden en al dus nieuwe verkiezingen te provoceren. Maar Soisson wei gerde en besloot daarentegen zijn ministerspost op te geven. Pagina 5: Kiezers vinden dat Cresson moet aftreden ANKARA De Turkse premier Suleyman Demi- rel heeft dit weekeinde Duitsland, en ook Syrië, gewaarschuwd de Kurdi- sche opstand in zijn land niet verder aan te wakke ren. Ook zei Demirel de harde lijn voort te zullen zetten tegen de Kurdische separatisten in het zuidoosten van Turkije. De felle Turkse reactie ten op zichte van de Kurden leidde ertoe dat Duitsland alle wapen verkopen aan Turkije heeft op geschort. Het Turkse leger zou met Duitse wapens tegen de Kurden vechten; iets dat Tur kije ontkent. Demirel reageer de met de opmerking dat de wiendschap tussen zijn land en Duitsland waardevol is, maar dat een beschadigde wiendschap moeilijk te her stellen is. Hij zei dat Turkije nooit een onafhankelijke Kur dische staat zal toestaan. „We laten het niet toe dat Europa of andere buitenlandse staten het vuur ontsteken dat ze in Turkije willen zien", aldus De mirel. President Özal van Turkije, evenals Duitsland lid van de NAVO, verklaarde gisteren dat Duitsland zich sinds zijn vere niging beschouwt als een grote mogendheid. „Het mengt zich overal in, wat in Europa zeker al is opgevallen". Het onder scheid met het Duitsland van Hitler is dat het land momen teel „zijn economische macht misbruikt", aldus Özal. De Duitse regering wijst diens uitlatingen van de hand. Een vergelijking met Hitiers poli tiek is „volstrekt ongepast en absurd", aldus woordvoerder Vogel". Pagina 3: Coalitie ziet af van wapenboycot Turkije LONDEN - Prinses Diana en prins Charles van Groot-Brittannië hebben hun wintersportvakantie in Oosten rijk afgebroken vanwege het overlij den van haar 68-jarige vader, Earl (Graaf) Spencer. De graaf, geboren als Edward John Spencer, stierf giste ren aan een hartaanval in een Lon- dens ziekenhuis, waar hij herstelde van een longontsteking. Charles en Diana keren zo snel mogelijk terug; het is de bedoeling dat hun zoons, de prinsen William en Harry, hun vakantie afmaken. Graaf Spencer onderhield sinds lang contacten met de koninklij ke familie en kreeg een warm plekje in het hart van het Britse volk toen dochter Diana in 1981 in de St. Paul's kathedraal in Londen in een sprookjesachtig huwelijk de eega werd van prins Charles. Toen al bestonden er zorgen om zijn gezondheid. Hij was zwak en onvast ter been na een hersenbloeding die hem drie jaar tevoren getroffen had. [STERDAM - Dat rkrachten na tien of ntig jaar nog steeds zelfde doen als bij het ;in van hun carrière is cht voor de motivatie. vindt minister Ritzen, die leren in Amsterdam deel- aan een door NRC Han sblad en de K.L. Poll Stich- georganiseerd debat met nsen uit het onderwijs. Rit- P wees erop dat er meer aan- ht moet zijn voor functies maar leraren kunnen tromen. ens hem zouden leer- hten in hun loopbaan er moeten overstappen andere functies binnen onderwijs, bij voorbeeld van decaan. Een dergelijke tap kan voorkomen dat onderwijzers en leraren het „heilige vuur" kwijtraken om dat het beroep van leerkracht in het basis- en voortgezet on derwijs te weinig variatie ver toont. De discussie draaide voor een groot deel om de positie van leerkrachten, die volgens veel deelnemers aan het debat steeds meer taken moeten ver vullen, maar daarvoor steeds minder de gelegenheid krij gen. Ritzen wil veel meer aan dacht voor de loopbaanplan ning van leerkrachten. Het beroep is volgens hem overi gens niet alleen daardoor min der aantrekkelijk. Ook taak verzwaring of een achterblij vende salariëring spelen een rol. Ook moet er volgens hem meer aandacht zijn voor de in houdelijke kant van het onder wijs. Volkswagen schrapt duizenden banen WOLFSBURG - Het aantal arbeidsplaatsen bij Volkswa gen AG in Duitsland zal de ko mende vijf jaar met in totaal 12.500 moeten worden vermin derd. Dat heeft de voorzitter van de raad van commissaris sen van Volkswagen AG, Klaus Lieser, zaterdag bekendge maakt. Volkswagen heeft in de Bondsrepubliek momenteel 120.000 mensen in dienst bij een totaal aantal medewerkers van 260.000. Voorts werd be kendgemaakt dat Ferdinand Piech (54) (kleinzoon van pro fessor f erdinand Porsche), momenteel de hoogste baas bij Audi, per 1 januari 1993 Carl H. Hahn opvolgt als voorzitter van de raad van bestuur van Volkswagen AG. Volkswagen AG is de moedermaatschappij van de autofabrikanten Volks wagen, Audi, Seat en het Tsje chische Skoda. Sterk Op 42-jarige leeftijd is deze oude Fokker S.11 Instructor - na tot 1973 heel wat vliegers te hebbben opgeleid nu definitief met pensioen met de plaatsing als een soort kunstwerk voor het verpleegtehuis Bornholm te Hoofddorp De Hoofddorpse jeugd heeft intussen ontdekt, dat het aluminium uit de jaren vijftig net zo sterk is als plastic uit 1992. FOTO: ANP „Een prachtig liedje, maar we geven er maar twee punten voor". Zomaar een curieus moment tijdens de jurering van het Nationaal Songfestival, traditioneel de Nederlandse voor ronde van het Eurovisie Songfestival. Voor de Leidse Courant opgetekend door René de Cocq die in Hilversum zijn oor te luisteren legde, terwijl de lezer gisteravond (misschien over de rand van zijn krant) keek of zich mogelijk met heel ande re zaken bezighield. In dat laatste geval kan hij gerust zijn, want er is weer een winnend liedje aangewezen, gezongen door Humphrey Campbell en zijn twee broers. Het kan uit stekend dienen om de niet-abonnees op onderstaande bon te attenderen, want het heet „Wijs me de weg". I Ik wil n de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50.' O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IG maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: I Straat: I Postcode/Plaats: Voorl: gegaan Telefoon: 8ei 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) n proefabonnement worden geweigerd) 8 "711848 003000

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1