Nederlaag vergruizelt ispiraties Feyenoord ?i 7 SPORT Ajax zuinig met energie 11 Berlusconi wil ook wielerploeg i Jchaatsers isen litspraak an Karsten •opingarts it functie Arjen Schreuder in voetspoor Ritsma Van Gaal boos over het gras Hou 't droog! Bergkamp speelt tegen Genoa Ceidóc Soma/nt IdidLw Sou/iant MAANDAG 30 MAART 1992 Nederlaag Tuur V1ILAAN - Silvio Berlusconi steekt miljarden lires in voetbal, rugby, waterpolo, basketbal en volleybal, maar nog niet in de wielersport. Daar wil hij veran dering in aanbrengen. Hij wil participeren in een nieuwe ploeg onder de naam Quaker. De kopman nen moeten Gianni Bugno en Erik Breukink wor den. Berlusconi is een intieme vriend van Giulio Malgara, de Europese president van Quaker Chiare en Forti, de multinational waartoe Gatorade, de wie- Iersponsor, behoort. Door die vriendschap maakt Bugno tijdens de komende Tour de France gebruik van de diensten van Bruno De Michelis, een erkend specialist op het terrein van ipentale voorbereiding, die op de loonlijst van Berlusconi staat. Ook Alberto Tomba bezoekt De Michelis regelmatig. CATSKILL - Regilio Tuur heeft zijn tweede nederlaag in zijn profcarriëre geleden. De supervedergewicht ver loor in Catskill in de staat New York op punten van oud-wereldkampioen ve dergewicht Calvin Grove. Grove werd winnaar op 'split decision'. Twee jury leden zagen in hem de winnaar, een in Tuur. Grove beëindigde het gevecht over tien ronden in de Friar Tuck Inn met twee gebroken ribben en twee dichtgeslagen ogen. Hij verscheen niet op de persconferentie, maar ging naar het ziekenhuis. Tuur was nauwelijks beschadigd en ver baasde zich tegenover de verslaggevers over de in zijn ogen merkwaardige uitslag. „Ik zeg niet dat ik bestolen ben. Ik heb gewoon de verkeerde jury getroffen", zei hij stoicijns. Fetisov enkele uren in cel NEWARK - IJshockey-ster Viatsjelasv Fetisov heeft enkele uren doorgebracht in de cel. De speler van de New Jersey Devils werd op bevel van dis- trictsrechter Debevoise in Newark, New Jersey op gepakt. Na het storten van een borgsom van 150.000 dollar mocht de Rus weer vertrekken. Fetisov (34), jaren de aanvoerder Van wereld- en olympisch kampioen Sovjetunie, en zijn voormali ge agent Malkovich zijn in een juridisch gevecht gewikkeld. Malkovich meent dat hij nog recht heeft op 1 miljoen dollar van de speler. De agent schakelde Debevoise in omdat hij over bewijzen beschikte dat Fetisov van plan was na afloop van het NHL-seizoen terug te keren naar Rusland. Daarmee zou hij een eventuele betalingsopdracht "van de rechter ontduiken. Longo in ziekenhuis LYON - Jeannie Longo is za terdag na een valpartij in het Velodrome van Lyon opgeno men in het ziekenhuis. De 33- jarige Franse wielrenster, meervoudig wereldkampioe ne, liep bij het ongeluk ver wondingen op aan het hoofd. Ze was enige enige tijd buiten kennis. Ook werd een haar scheurtje in de linkerelleboog vastgesteld. Volgens de artsen is er geen reden voor ongerust heid. maar ze moet nog wel ter observatie blijven. Petrenko naar profs OAKLAND - Viktor Petrenko heeft na de Olympische titel ook de wereldtitel kunstrijden veroverd. De Oekrainer was in Oakland, Californië met afstand de beste. In de vrije kur kreeg de man uit Odessa twee maal de hoogste score van 6 .0. Het zilver ging naar de Canadees Kurt Browning, de wereldkampioen van 1989, '90 en '91, het brons naar zijn landgenoot Elvis Stojko. Europees kampioen Barna uit Tsjechoslowakije viel terug van de 'tweede naar de zesde plaats. Petrenko (22) gaat zijn titels verzilveren. Niet direct in de ijsshow Skating van Katerina Witt, maar bij de profs. Volgende maand is hij van de partij bij de profwedstrijden in Cincinnati. NDHOVEN - Feye- ord heeft gelaten gerea- erd op het definitief iten bereik raken van Nederlandse titel. Na nederlaag onlangs uis tegen MW was het rspectief voor de Rot- dammers dit verras- nd sterke seizoen te be- Dnen met een door nie- and verwacht lands- mpioenschap al danig slonken. Maar de for- atie van Wim Jansen erleefde de voorbije pe lde wel vaker stormen had de ontmoeting met IV van gisteravond be- ald niet vooraf 'afge- treven'. Toen de Kuip- oeg dan ook nog eens in ndhoven op een voor rong van 1-0 belandde, lorde er ineens weer s heel moois. ar de uiteindelijk tot stand ;omen nederlaag van 2-1 gruizelde alle Rotterdamse iraties. PSV liep op de rang- nog twee punten verder g en Feyenoord kan zich in het vervolg van deze jaargang richten op de twee resterende objectieven: de vaderlandse beker en het Europa Cuptoer nooi. „Natuurlijk geloofden we er in", verklaarde uitblinker aan Rotterdamse zijde John Met god achteraf. „Ze^cer nadat we op 1-0 waren gekomen. „Toen leek er ineens nog veel meer mogelijk dan de achterstand op PSV verkleinen. Maar nu is het voor 99 procent voorbij. Er moeten nu wel erg vreemde dingen gebeuren wil de titel niet hier in Eindhoven terecht komen". De aanvoerder van Feyenoord, brok onverzettelijkheid en in spiratie aan Maasstedelijke kant, was niet zoals anderen van mening dat zijn ploeg zich na de voorsprong wat had laten terugzakken. Waarmee het on heil in feite over de Rotterdam mers werd afgeroepen, want PSV wenste zich in eigen sta dion niet laten ringeloren. De Brabanders die vanaf het start signaal van de te veel en te vaak onjuist fluitende Van der Ende een weinig gemotiveerde en samenhangende indruk maakten, vergrootten wel de druk op Feyenoord. „Te veel om stand te kunnen houden", meende Metgod. „Vooral toen PSV na de pauze anders ging spelen, met Popescu nadruk kelijker op het middenveld. Daardoor moest Kiprich (die niet bepaald fit oogde na zijn midweekse interland met Hongarije tegen Oostenrijk; red.) te veel terug komen. De druk op de verdediging van ons werd daardoor te groot. Het vervelende was alleen dat we die twee tegentreffers bin nen tien minuten om de oren kregen. Dat had eigenlijk niet mogen gebeuren". Met genoegen Ondanks de nederlaag keek Metgod met enig genoegen te rug op het topduel, dat na de Rotterdamse treffer (van Fra- ser) te lang op slot zat, maar op gang kwam na de gelijkmaker en geheel los schoot na de 2-1. „We waren ten minste gelijk waardig aan PSV", sprak de li bero, die zich weer een aantal keren uitleefde in ongeëve naarde 'pirouettes'. „Dat was dan in elk geval nog onze ver dienste. Of PSV de terechte landskampioen wordt? Ach, de ploeg die het hoogste aantal punten haalt is gewoon de te rechte kampioen. PSV heeft toch ondanks alles ook in slechte wedstrijden de minste punten verspeeld. Dan verdie nen ze de titel. En wij? Wij mo gen tot dusver tevreden zijn over wat we hebben gepres teerd. We zijn toch lang in de race gebleven. We richten ons nu op de twee andere doelen". Kon John Metgod in elk geval met tevredenheid terugkijken op zijn persoonlijke optreden, Peter Bosz had daartoe minder aanleiding. De middenvelder, voor wie zaakwaarnemer Peter Gerards al contacten onder houdt met PSV, was gisteren gekoppeld aan Romario. En dat is de tot dusver zo gepre zen aanwinst van Feyenoord niet zo best afgegaan. Waar Ro mario een van zijn betere wed strijden van het seizoen af werkte, werd Bosz daarvan de dupe en kon na afloop terug zien op een van zijn mindere optredens. „Het viel inderdaad niet mee", meende Bosz, die komende woensdag wegens een schorsing niet kan uitko men voor Feyenoord in het Eu ropa Cupduel met Monaco. „Wat me nu is gebleken is dat Romario niet alleen verschrik kelijk sterk is aan de bal, maar vooral fysiek ongelooflijk sterk. Als hij werd aange speeld, wat gelukkig voor mij minder vaak gebeurde dan goed was voor PSV, probeerde ik hem wel scherp te dekken. Maar ik kwam gewoon niet de aan de bal, omdat hij met zijn lichaam werkte en zich met zijn armen erg breed maakt. Spelen op hem is me daarom niet makkelijk gevallen". Peter Bosz, die eenmaal een treffer van Kieft na een ver m 'didas Hans van Breukelen grijpt mis en Henk Fraser werkt de bal in het doel van PSV. meende overtreding van Ro mario zag afgekeurd, moest de Braziliaan eenmaal volledig aan zijn aandacht laten ont snappen. Het betekende de tweede treffer van PSV en de nederlaag van Feyenoord. „Ik had op dat moment de keus uit twee dingen", trachtte Bosz zijn reactie op de manoeuvre van Romario nog enigszins goed te praten. „Ik koos in plaats van hem te volgen voor het doen van een stapje naar voren, om hem buitenspel te zetten. Dat mislukte, omdat zoals ik achteraf hoorde, Scholten nog in m'n rug stond en het buitenspel ophief. Maar alles bij elkaar was Romario moeilijk te bespelen. Het was een van zijn meer gemotiveer de wedstrijden. Hij bood zich erg vaak aan en was gretig. Hij lijkt soms gewoon wat rond te wandelen. Maar dat is schijn. Je moet steeds voortdurend geconcentreerd blijven. An ders ben je gezien". Hetgeen tweemaal gebeurde, eenmaal met fataal gevolg. Het betekende een streep door een van Feyenoords rekeningen. Na een betrekkelijk korte rust pauze wacht Monaco dus woensdag. „Dat wisten we", verklaarde Regi Blinker. „Nu moeten we gewoon goed onze rust pakken om straks weer klaar te zijn voor Monaco. Dat moet kunnen". „Onze fysieke mogelijkheden moeten vol doende zijn voor weer zo'n zware wedstrijd in een paar da gen", besloot John Metgod. 1HIPHOL - Nederland schaatsers hebben Mi- 1 Karsten uitgedaagd i beschuldigingen over pe-gebruik waar te ma- n. Alle deelnemers aan Olympische Winter- len van Albertville Dben schriftelijk ver- lard dat zij geen anabo- steroiden hebben ge likt. de verklaring, die gisteren ens een persconferentie op liphol werd voorgelezen )r Bart Veldkamp, zeggen schaatsers nimmer Karsten lebben geconsulteerd, nim- r door hem te zijn begeleid nimmer stoffen, pillen, pre- aten en/of soortgelijke mid- en van Karsten te hebben vangen noch van hem toe- liend te hebben gekregen, rens heeft elke schaatser klaard geen bezwaren te iben tegen het opheffen van medisch beroepsgeheim. Koninklijke Nederlandse laatsenrijders Bond zal juri- che stappen nemen tegen Karsten. De bond is er van irtuigd dat de Nederlandse ïlnemers aan het olympisch laatstoernooi in Albertville :n anabole steroiden heb- gebruikt. N HAAG - De Duitse atle- tbond heeft de eigen dopin- ts Dieter Baron ontslagen, on, die vorig jaar Katrin abbe had gecontroleerd tij- Q is een trainingskamp op de lama's werd uit zijn functie 1 heven nadat hij had voorge- ld te overwegen het gebruik anabole steroiden vrij te «compliceerde enbreuk lyne Gardner aZUKA - Motorcoureur yne Gardner had niet slech- aan het nieuwe seizoen inen beginnen. De Austra- kwam gisteren tijdens de nf ute Prijs van Japan in de cc-klasse zwaar ten val. gens de ploegleiding heeft rdner zijn rechterbeen op minste twee plaatsen ge- ken. ff*.. -r. i Arjen Schreuder (links) en Rintje Ritsma langs de t nale wedstrijden om de wereldbeker. FOTO BUTTE - De evaluatie zal de allerlaatste wed strijd van het schaatssei zoen zijn. De wereldbe kerfinale voor de mannen in Butte was de laatste. De strijd voor een sterkere po sitie van het topschaatsen bin nen de KNSB zou wel eens harder kunnen zijn dan die op het ijs. Ab Krook gaat maan dag een verdere professionali sering van het schaatsen be pleiten, twee andere coaches vertellen volgende maand het zelfde verhaal. Drie Nederlandse allrounders maakten dat professionalisme op het ijs met bekers en dagze ges in Butte al waar: Falko Zandstra, Thomas Bos en Rin tje Ritsma. Mocht bij de evalu atie de samenstelling van de kernploegen een discussie punt zijn, de aanwezigheid van Arjen Schreuder bij de allroun ders is dat na dit weekeinde ze ker niet. Schreuder, de zevende man in Krooks brigade, verraste door zijn persoonlijk record op de 1500 meter met twee seconden terug te brengen tot 1.53,80. Daarmee trad de Noordhollan der in het spoor van Ritsma, die vorig jaar bij de seizoen sluiting in Inzeil als derde uit de mist tevoorschijn kwam. De Fries was dat seizoen op lange reizen slechts sporadisch in ac tie gekomen. Ritsma heeft dit schaatsjaar van Deventer (IJs- sel Ciip) tot Butte (zege op vijf kilometer) bewezen in de top thuis te horen. Schreuder, die een WK-plaats op de langste afstand miste, verbaasde iedereen, zichzelf incluis, met zijn matineuzë verrichting. Zijn laatste ronde was goed, zijn voorlaatste zelfs uitstekend. Niemand voltooi de die ovaal sneller dan de 20- jarige schaatser uit Den lip. Zandstra, Geir Karlstad en Dan Jansen incasseerden za terdag de laatste wereldbe kers. Van de allrounders kwam Zandstra er met 7400 dollar aan „finalegeld" (pakweg 12.000 gulden) ook financieel het beste af. Dat Veldkamp er op de 1500 meter in Calgary er met de pet naar scheen te gooien, was de meegereisde supporters al een ergernis geweest. Zaterdag werd hij tijdens de 10.000 me ter op een krap bochtje na ge lapt door Zandstra, die welis waar nationaal recordhouder is op deze afstand maar tot voor dit weekeinde nog tegen de ge specialiseerde stayer opkeek. Zandstra nam wel de derde plaats van Veldkamp in de eindrangschikking over. ROTTERDAM - John van Loen zal stiekem wel eventjes in zijn vuistje ge lachen hebben. Zijn groot ste rivaal in de voorhoede van Ajax, Stefan Petters- son, werd gistermiddag op Spangen al in de rust ge wisseld door Louis van Gaal. Sparta ging op dat moment met 1-0 aan de leiding. Met Alfons Groe nendijk als vervanger van Pettersson en dankzij nog wat andere omzettingen in het elftal kreeg Ajax de Rotterdammers na rust toch op de knieën: 1-3. En leuk voor Van Loen: hij werd door Van Gaal over laden met complimenten. Stefan Pettersson werd op Spangen het kind van de reke ning. Louis van Gaal vond dat zijn favoriete aanvaller een ui termate zwakke eerste helft te gen Sparta speelde. Bij de Zweed ging werkelijk alles mis. Ballen sprongen om de haverklap van zijn voeten en ook zonder tegenstander in de buurt lag de Zweed regelmatig gestrekt op de grond. Petters son had gewoon zijn dag niet. Maar Van Gaal gaf ruiterlijk toe, dat in de rust wel acht Aja- cieden voor een wissel in aan merking kwamen. Hij was al leen tevreden over de inbreng van Stanley Menzo, Michel Kreek en John van Loen. Ajax vertoefde gistermiddag in gedachten al bij Genoa, woens dag de tegenstander van de Amsterdammers in de halve fi nale van de strijd om de UEFA- cup. Sparta had in de eerste 45 minuten geen kind aan het on- geïnspireerde Ajax, dat zonder Danny Blind (geschorst) en Dennis Bergkamp (nog licht geblesseerd aan de knie) op draafde in Rotterdam. Sparta kreeg legio goede mogelijkhe den en nam in de 21-ste mi nuut via Edwin Vurens ver diend de leiding. Hij benutte zelf de penalty nadat hij door Frank de Boer in het Amster damse strafschopgebied on deruit was getrokken. Daar ging overigens een flinke blunder van Wim Jonk aan vooraf. Ajax kwam pas in de tweede helft in de wedstrijd. Van Gaal gooide zijn spelers in de rust voor de voeten, dat de inzet in de verste verte niet in de buurt van de honderd procent kwam. „En dan krijg je op elk niveau problemen. Of je nu bij de profs of bij de amateurs speelt". Door de vroege dou- chebeurt van Pettersson schoof John van Loen door naar de positie van diepste spits. Invaller Alfons Groenen dijk werd links op het midden veld geposteerd en Aron Win ter kreeg van Louis van Gaal de opdracht om wat meer ver dedigend werk op te knappen. Al die omzettingen wierpen duidelijk hun vruchten af. Ze ker nadat Bryan Roy in de 59- ste minuut ook nog eens het veld moest ruimen voor de Deen Dan Petersen. Vanaf dat moment kreeg Ajax werkelijk de geest. De Amsterdammers hadden aan een kwartiertje genoeg om de kansen op een landstitel nog enigszins in tact te hou den. Wim Jonk verschalkte Edward Metgod met een slim me stiftbal en Frank de Boer en Aron Winter vormden het succesvolle eindstation bij een Amsterdamse hoekschop: 1-3. Meer inspanningen hoefde Ajax op Spangen niet te leve ren en dat kwam de Amster dammers met het oog op de ontmoeting tegen Genoa niet slecht uit. Drie spelers van Sparta heffen hun handen ten hemel ten teken van onschuld na een overtreding op de op de grond liggende Wim Jonk FOTO: ANP ROTTERDAM - Louis van Gaal beschuldigde Sparta gisteren van vals spel. Volgens de technisch directeur van Ajax was er met opzet niets gedaan aan de erbarmelijke kwali teit van de grasmat. „Het veld was niet gerold. Ik vind dat de KNVB hierte gen eens maatregelen moet nemen. Dit is niet de eerste keer dat één van onze tegenstanders zo'n kunstje uithaald. Ik wil het niet als excuus voor ons zwakke begin aanvoeren, maar het is niet zoals het hoort". Rob Jacobs, trainer van Sparta, noemde de be schuldiging flauwekul. „Het heeft de hele week geregend. Daardoor was het veld zo slecht". Onder deze zwart/geel gekleurde kingsize paraplu voelt u geen nattigheid. U krijgt dit solide regenscherm toegestuurd na het opgeven van een niéuwe abonnee. De nieuwe lezer ontvangt onze kre de eerste 2 weken gratis Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor conrrolc bezorging» ROTTERDAM - Dennis Berg kamp speelt woensdag vrijwel zeker met Ajax tegen Genoa, in de halve finale van de strijd om de UEFA-beker. Uit voor zorg bleef de aanvaller giste ren tegen Sparta aan de kant. Bergkamp raakte anderhalve week geleden in het duel met AA Gent in de laatste minuut geblesseerd. Hij miste daar door ook de interland tegen Joegoslavië. „Ik wilde geen ri sico lopen", zei Ajax' technisch directeur Van Gaal. „Mogelijk was de blessure weer opge speeld als hij vanmiddag had meegedaan." Van Gaal verwacht maandag met een fitte selectie naar Ge nua te kunnen vertrekken. Met uitzondering van de lang durig geblesseerde Hansen is iedereen fit. Blind ontbrak zondag wegens een schorsing. Van Gaal heeft Genoa niet live aan het werk gezien. Bij het duel van de aanstaande tegen stander met Atalanta was as- sistent-oefenmeester Pronk zondag aanwezig. Van Gaal had al wel video-beelden ge zien. „De sterkste tegenstan der tot nu toe", dacht hij. Ge noa verloor overigens van Ata lanta, 0-1. „Genoa is toch offensiever dan AA Gent", oordeelde Van Gaal. „De ploeg kan meer dan alleen verdedigen en uitvallen. Te gen Liverpool bijvoorbeeld heeft Genoa goed pressie ge speeld." De Boer zal in Genua worden belast met de bewa king van de kopsterke spits Skuhravy. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f 79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 I Stuur als dank de paraplu naar i Naam: Straat: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11