"finali „Alles geregistreerd, de operatie geslaagd, maar niet aan het werk" 29 al sfiSlag om dagjestoerist neemt in hevigheid toe Ml Welke dagattracties 0,861 werden het best bezocht? JZ3 2)5| f;WUG Ccidóc Soiwcwit' ZATERDAG 28 MAART 1992 Simon van Driel (44), directeur van de sociale dienst in Den Haag, bestempelt zichzelf als pragmatisch. Wellicht als tè pragmatisch voor Nederland. „Ik vraag me regelmatig af wat we nou aan het doen zijn in dit land. Ik denk wel eens: ben ik nou echt de enige die het ziet?". Een gevecht tegen de stroom in. „We werken ons rot en vechten ons dood om mensen uit de uitkering te helpen, maar er stromen er bijna net zo veel nieuwe weer in". keer raden! Die komen hier dus in de bijstand". biei FOTO n s exp de uil bt, m Vergeleken met een aantal jaar geleden ziet de socioloog Van Driel wel wat lichtpuntjes. „Vijf jaar geleden zaten we echt op het absolute toppunt van de wan hoop. Enerzijds een diepe reces sie en anderzijds helemaal geen instrumenten om mensen aan het werk te krijgen". Zo somber is het niet meer, maar reden tot juichen is er volgens Van Driel nog allerminst. Ondanks het feit dat er veel nd w is gebeurd. Hij noemt de Jeugdwerkga- lAt rantiewet, de banenpool, allerlei hero- riënterings- en scholingsprojecten, de toenemende belangstelling voor scho- derla '*"8- ^Maar we hebben nog steeds te maken met een waaier van problemen. Het aantal bestaande banen is absoluut onvoldoende. Het aantal scholingsmo gelijkheden op laag niveau neemt wel toe maar is ook nog beperkt. En er is een behoorlijk aantal mensen waarvan bijstd de motivatie te wensen overlaat. Kort en m om: er is niet sprake van slechts één probleem". De problemen worden in de grote ste- ij*sne den nog eens extra gevoeld. Van Driel: „Het is niet voor niets dat alle grote ste den de alarmbel luiden. De grote stad nou eenmaal bepaalde mensen eeni aan. De beter gesitueerden die het zich kunnen veroorloven om de stad de rug uitwijtoe te keren aarzelen niet. Resultaat: Hl 'aa8 opgeleiden en allochtonen blijven en rl achter, even simpel gezegd. Ik vind dit njetJeen hele enge 'ontwikkeling. De grote I pro|s'eden kunnen hun niveau van voorzie- Dpesel n'ngen en onderhoud onmogelijk hand der o|haven. Ik ben bang dat we in spiralen |terecht komen waar we als samenleving Iniet mee gediend zijn". illustratie hiervan noemt Van Driel het feit dat er binnenkort duizenden ge- Idoogden in Nederland bijkomen. Men sen die formeel geen asiel krijgen maar ook niet teruggestuurd worden naar hun land, omdat het daar niet veilig is. Schertsend: „Wat denkt u? Gaan die zich in Boxmeer of in Uddel vestigen, of zullen ze naar de stad komen?. Drie Wegzetten „Als je nu ziet wat we in de afgelopen jaren op de arbeidsmarkt hebben weg gezet, dat is echt gigantisch. Maar als je dan ook ziet wat we tegelijkertijd weer binnen krijgen In alle grote steden roeien we tegen de stroom in. We ko men echt wel iets vooruit, maar het gaat zo verschrikkelijk langzaa.m. Ik zeg al tijd maar dat ik wel over de uitstroom ga, maar niet over de instroom. We kunnen nu eenmaal geen muren om de stad heen zetten en tegen mensen zeg gen: als u op een uitkering aangewezen bent komt u er niet in". Een bijkomend probleem voor alle gro te steden, en in bijzondere mate voor Den Haag, is dat het pauwelijks moge lijk is om laaggeschoold werk te creër en. Den Haag is van oudsher een 'witte boorden-stad', met voornamelijk werk gelegenheid in de kantorensector. „Een varkensslachterij of textielfa briek, werkgelegenheid waar bij uitstek sprake is van laaggeschoolde arbeid, zullen we hier in Den Haag nooit krij gen, alleen al omdat de grond te duur is", verzucht de Haagse sociaal direc teur. „Bovendien wordt de gemiddelde werkgelegenheid steeds hoogwaardi ger. Dat is nog eens een pxtra pro bleem". Burgerschapstaken De opmerkelijkste nieuwjaarsrede van dit jaar was ongetwijfeld afkomstig van Van Driel. In deze rede pleitte hij voor het aan uitkeringsgerechtigden ver plicht opleggen van zogenaamde 'bur gerschapstaken'. Daaronder verstaat hij allerlei nuttige taken, die niet ver richt worden omdat ze marktecono misch gezien te duur zijn. Van Driel denkt dan onder andere aan wijktoe- zicht ten behoeve van de veiligheid op straat, onderhoud, hulp voor bejaar den, hulp op school en taalonderwijs aan allochtonen. Van Driel, die uitdrukkelijk vermeldt op persoonlijke titel te spreken: „Ik heb toen gezegd: dit moet bij wet geregeld worden. Hef was niet bedoeld als iets specifiek Haags. Vorige week is de nieuwe Algemene Bijstandswet gepu bliceerd. Nou, het staat er niet in. Een gemiste kans, vind ik. Maar ik ben er van overtuigd dat er binnenkort een brede maatschappelijke discussie op gang komt over de vraag of we niet iets van mensen mogen vragen. Ik was al leen een beetje te vroeg", zegt hij met spijt in zijn stem. In diezelfde rede pleitte Van Driel er voor migranten te verplichten een 'in troductieprogramma in Nederland' te laten volgen. Met andere woorden een verplichting tot integratie Na een kor te stilte: „Nee, niet verplicht integreren maar wél verplicht participeren in de sa menleving. Mensen mogen van mij best hun eigen identiteit en opvattingen op een aantal punten handhaven, maar ie dereen is verplicht deel te nemen aan de samenleving. Niemand mag zich daaraan onttrekken". Dan relativeert hij zijn krachtige bewering enigszins door te zeggen dat er uiteraard vol doende faciliteiten aangeboden moeten worden, om die deelname ook daadwerkelijk mogelijk te maken. „Maar het principe houd ik recht over eind. Iedereen die binnenkomt gewoon zes maanden of langer vasthouden tot ze aan het werk zijn, wat mij betreft. En op langere termijn ook iedereen die al binnen is en zich niet heeft aangepast zo'n programma voorschotelen". Bureaucratie Van Driel constateert de laatste tijd wel een omslag in het denken. „Mensen op hun verantwoordelijkheden aanspre ken, zeggen waar het op staat. Zó lig gen de zaken, en niet anders", ken merkt hij deze omslag. Al voegt hij daar wel aan toe dat er in Den Haag niet zo veel veranderd is. „Wij voerden bij voorbeeld al heroriënteringsgesprek- ken lang voordat het woord door de re gering uitgevonden werd". Met pretogen vertelt hij dat een tijdje geleden een man zich aan het loket meldde voor een uitkering. „Een werk loze verpleeghulp. De ambtenaar van de sociale dienst vroeg: 'hoezo ver pleeghulp en werkloos? Wat bent u aan het doen dan?'. Nou, hij had wel een sollicitatie lopen. Dus de ambtenaar belt de betreffende instelling op om te vragen hoe het met de sollicitatie zit. Ze waren er nog niet uit, maar zouden de volgende dag een beslissing nemen. Dus de ambtenaar zegt: u krijgt een uit kering tot morgen, en ik ga ervan uit dat u overmorgen weer aan het werk bent. Als u dan nog geen werk heeft komt u maar weer langs. We hebben hem niet meer gezien". Een daverende lach volgt. „Precies zoals ik het wil zien". De directeur van de Haagse sociale dienst, Simon van Driel Andere indicaties voor Van Driels con statering dat er het nodige gebeurt aan de Nederlandse verzorgingsstaat zijn de rapporten van de PvdA-commissie Wolfson en van de vakbeweging FNV over dit onderwerp. Beide rapporten pleiten er onder andere voor de sociale diensten en de arbeidsbureaus samen te voegen. Van Driel voelt hier niets voor, en ontkent overigens ook dat dit in die rapporten staat. „Je kunt het erin lezen als je wilt, maar het staat er niet met zoveel woorden in. Ik ben in ieder geval tegen een fusie, omdat voordat die fusie tot stand gekomen is, we weer jaren verder zijn. Daar gaat bovendien veel energie inzitten, en die energie kunnen we veel beter steken in het aan het werk helpen van mensen. Boven dien ben ik bang dat als de samenvoe ging tot stand komt, we met een mam moetorganisatie komen te zitten met - enorm veel bureaucratische romp slomp. En iedereen die mij een beetje kent, weet hoe ik over bureaucratie denk". In het alom geopperde ministelsel - voor iedereen een basisverzekering, en wie meer wil moet zich maar bijverze keren - ziet Van Driel, in zijn vrije tijd voorzitter van het PvdA-gewest Zuid- Holland, als oplossing voor de crisis van de verzorgingsstaat niets. „Vanuit de uitvoeringspraktijk maakt het niets uit. Van de mensen waar wij mee te maken zit negentig procent al op het absolute minimum. Dus in die zin heb ik er ei genlijk niets mee te maken. Maar in meer algemene zin: het ministelsel is geen oplossing voor Nederland. Een paar miljard valt er te halen, meer niet. Dé oplossing voor Nederland: meer mensen aan het werk, heel simpel". Benepen Hiermee komen we op een gesprekson derwerp dat Van Driel zeer aan het hart gaat. Hij staat erom bekend een enorme hekel te hebben aan de over stelpende hoeveelheid regels die het rijk afscheidt. Van Driel: „In Neder land zijn we allemaal zo benepen, zo voorzichtig. We regelen alles graag tot achter de komma, met angst om het hart. We hebben onmiskenbaar de nei ging om alles tot de laatste man dicht te willen regelen. Nooit eens een tandje risico willen zetten". Ook de verschillende organisaties die allemaal gecreëerd moeten worden om werklozen aan het werk te helpen zijn hem een doorn in het oog. Hij noemt de voorbeelden van Werkbij en de Stichting Migrantenwinkel.„Het op richten hiervan moest van de regering. Werkbij had makkelijk bij Werkraat kunnen bijschuiven. Wij hebben nog gevraagd of we het allemaal onderling mochten regelen. Maar dat mocht niet! Hoe durfden we het te opperen! Er was weer iemand in het departement die had bedacht dat daar verschillende or ganisaties voor in het leven moesten worden geroepen. Ik vraag me echt op recht af wat we allemaal aan het doen zijn in dit land". Van Driel heeft ook kritiek op de re cent tot stand gekomen Algemene Bij standswet (ABW). Met name het maar FOTO: MILAN KONl 'ALINKA niet tot stand komen vap een vereen voudiging van de wet- en regelgeving is voor hem onbegrijpelijk. „We zijn zo'n beetje tweederde van onze tijd kwijt met administratieve rompslomp. Als je ziet wat we allemaal van iemand weten! We registreren alles, terwijl ik er eigen lijk alleen maar in ge/nteresseerd ben in hoe we iemand aan het werk krijgen. Maar daar hebben we geen tijd voor. Alles geregistreerd, operatie geslaagd, maar de patiënt is niet aan het werk ge gaan". Nuttig Ondanks alles spreekt uit de ideeën van Van Driel een groot optimisme dat ie dereen zich in de Nederlandse samen leving maatschappelijk nuttig kan ma ken. Is dit geen achterhaald idee? „Nee, dat vind ik niet. Het is een bur gerlijk ideaal van mij. als ik me in filo sofische zin mag uitdrukken. Tegen wie zouden we dan moeten zeggen: jij hoeft niet meer? Dan is toch het einde zoek, of zie ik dat nou verkeerd?" En ook die man die 51 jaar is, en na zes tien jaar werkloos te zijn geweest nu in het kader van de banenpoolregeling bij de gemeentereiniging de straten aan veegt? Van Driel: „Nou, de stad ver vuilt toch? De stad kachelt achteruit, waarom zou iemand op zijn 51e dan niet de straten kunnen aanvegen? We schrijven helemaal niemand af, met uit zondering van bejaarden en zieken na tuurlijk. De doelstelling volledige werk gelegenheid blijft wat mij betreft gel den. Waarbij we natuurlijk wel mense lijk moeten blijven". APELDOORN Over enkele dagen begint voor de nationale attractieparken het nieuwe toe ristische seizoen. En meer nog dan in voorgaande jaren zal de strijd om de gunst van de dagjes toerist hevig zijn. Opnieuw zijn forse investeringen gepleegd om het miljoenenpubliek vast te houden. De groei is er allang uit. Tussen de vijfentwintig en dertig miljoen mensen bezoeken jaar lijks de pretparken en geven ge middeld 130,- per gezin van vier personen uit. Brood en blik jes van huis meenemen is verle den tijd en als het aan de direc ties van de attracties ligt mag pa tat mèt nog nèt, maar liever ziet men bezoekers een vijfgangen- belas menu bestellen in het nabij gele gen restaurant. De dagjestoerist is uitgegroeid tot een fenomeen. Niet omdat deze groep 'toe risten' zoveel te besteden heeft, maar omdat ze met zovelen zijn. Ze maken jaarlijks ruim 820 miljoen dagtochtjes en daarvan heeft ruim vier procent een dagattractie, dierentuin of museum als bestemming en dat kost volgens een be rekening van het Nederlands Bureau Alle voor Toerisme 40,- per persoon. De entreeprijzen worden elk jaar ho- in de punt. ie, zij men:1 velijk' een tarii vari ls dui :ven Port t t zich ig voo ven te kui niei Je er gens ir zelf I ger. Dat is logisch, want alles wordt 3 opo duurder. Toch is men bijzonder voor zichtig met die verhogingen. De dagjes- kan heus wel rekenen en stoot alle v z'ch geen tweede keer aan dezelfde aandtsteen- Bekend is dat een uitstapje over we tweehonderd kilometer met de trein en de nteen zes-urig verblijf van een gezin, be ing in staande uit zes personen, even duur was te ve a's een weekend Antwerpen (inclusief Nede vogeltjesmarkt). Tot grote ergernis nen a Van de concurrentie hebben enkele at- besta tractieparken jarenlang de entree's op een laag niveau gehouden. Thans ont loopt men elkaar niet zoveel. fe Eui ^f en toe verdwijnt er een pretpark. De Flevohof bijvoorbeeld. Failliet gegaan De Keukenhof (Lisse) Diergaarde Blijdorp (Rotterdam) Shetland Ponypark (Slagharen) Duinrell (Wassenaar) Recreatiecentrum De Tongelreep (Eindhoven) Madurodam (Den Haag) Artis (Amsterdam) Burger's Zoo (Arnhem) Noorder Dierenpark (Emmen) De Efteling (Kaatsheuvel) 3ron: Nedeilands Bureau voor Toerisme fojjl m'^oen ^zoekers 1)05 i 1,2 1,4. en overgenomen door een projectma kelaar. Sinds dat nieuws is het stil ge worden rond deze educatieve attractie voor met name kinderen. Miljoenen hebben een 'dagje Flevohof meege maakt. Het schijnt moeilijk te zijn met de wind in de zeilen op koers te blijven. Vroeger - alweer heel lang geleden - gingen we naar de dichtsbijzijnde die rentuin om apen, tijgers en leeuwen in hun kooien te zien. Getergd gedroegen ze zich en de bezoeker werkte dat in de hand. Nietsvermoedend overigens. In de top tien van de best bezochte dagat tracties in 1990 staat het Noorder Die renpark in Emmen met 1,4 miljoen be zoekers op de tweede plaats. Het park opende vorig jaar de tijgervallei en startte een permanente tentoonstelling in het zogenoemde Azië-huis. Het Noorder Dierenpark heeft geen opval lende investeringen gepleegd. Waar schijnlijk in de overtuiging dat men op de goede weg is, want de bijna ander half miljoen bezoekers komen meren deels uit het 'verre' westen en het na bije buitenland. Volgens insiders, zoals het NBT en het NRIT (Nederlands Research Instituut voor Recreatie en Toerisme) gedijen pretparken in landen met weinig vrije natuur het beste. Het voorbeeld is Ne derland, maar ook Denemarken en België hebben pretparken met faam, maar de attracties worden klassiek en trekken elk seizoen minder publiek. Onder de rook van Parijs opent op 12 april het Euro Disney-complex zijn poorten. Je zou verwachten dat deze zeven miljard gulden kostende attractie de Europese concurrentie angstvisioe nen zou moeten bezorgen, maar daar lijkt het op dit moment bepaald niet op. De Nederlandse pretparken gaan ervan uit dat de toerist kiest voor een kort stondig verblijf in de lage landen of re gelrecht op Marne-la-Vallée bij Parijs afgaat. Een overstapje van Duinrell naar Disney zit er niet in. Toch is de Europese vestiging van het Amerikaanse Disney-concern, een pretpark-, uitgaans en hotelcomplex een wezenlijke bedreiging voor de Ne derlandse, Belgische en misschien ook Duitse pretparken. Disney voert recla me met grof geweld: een budget van 13 miljoen gulden, evenveel als de Neder landse pretparken met elkaar in één jaar. In het Dolfinarium zijn veel roggen geboren, die door het publiek kunnen worden geaaid. M FOTO: PERS UNIE Later dan gepland opent 15 juni het Ef teling Hotel de deuren. Dit droomhotel telt 122 kamers en heeft meer dan 16 miljoen gulden gekost. De forse inves tering heeft alles te maken met het gastheerschap van het park, dat met 2,5 miljoen bezoekers de grootste trek pleister voor dagjesmensen is. Het ho- tel ligt aan de rand van het familiepark op steenworp afstand van het Nationaal Park Loonse en Drunense Duinen. De royale kamers zijn voor het merendeel gesitueerd in de torens van het kasteel achtige hotel en voorzien van alle com fort. Bezoekers kunnen ook overnach ten in de zogenoemde thema-kamers, vertrekken waar fantasie (bijna) in wer kelijkheid dreigt over te gaan. De directie van De Efteling verwacht niet dat de doorsnee dagjestoerist gaat overnachten; men mikt op publiek dat vooraf een keuze heeft gemaakt voor een korte verblijfs-vakantie. Het Dolfinarium in Harderwijk is sinds eind februari open. In de afgelopen winter is er hard gewerkt aan de voor bereidingen voor het nieuwe seizoen. De shows met dolfijnen, zwarte orka's, zeeleeuwen, walrussen en zeehonden zijn vernieuwd. Investeringen werden gedaan in het zeeleeuwentheater, met Leo als 'hoofdzeeleeuw'. In het Dolfi narium zijn ook veel roggen en haaitjes geboren. Ondergebracht in en speciaal aquarium zijn ze te zien en te aaien. Verder wordt volgende maand het nieuwe restaurant 'De Parel' geopend, dat ook 's avonds en buiten het seizoen verhuurd wordt. Voor de verzorging van baby's is een speciale Baby Care- kamer ingericht. Het Openluchtmuseum in Arnhem staat een enerverend seizoen te wach ten. De belangrijkste aanwinst is de stoomzuivelfabriek 'Freia' - destijds af gebroken in Friesland en opnieuw ge bouwd op het terrein van het museum - die volgende week donderdag (2 april) wordt geopend door de commissaria van de koningin in Friesland, Hans Wiegel. De ombouw van het ruimte-theater van het Planetron in Dwingeloo is bijna vol tooid. Binnenkort wordt de enorme su- per-70 projector (de grootste die Phi lips ooit bouwde) gemonteerd. Het unieke theater moet voor de paasva kantie gereed zijn.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 41