p li mal Ie Werklozen worden niet veel wijzer van nieuw Europa De wonderen van het informele circuit I Op weg naar 1993 (3) Waar betaal- ik de minstfc belasting? ZATERDAG 28 MAART 1992 4( Door middel van een maandelijkse 'Europagina' in Finale besteedt onze krant dit jaar aandacht aan het Europa zonder grenzen dat op 1 januari 1993 van kracht moet worden. Op deze consument-gerichte pagina's wordt ingegaan op wat de mensen in Nederland in het gewone leven op een twaalftal terreinen gaan merken (of niet) van het wegvallen van de grenzen binnen de Europese Gemeenschap (EG). Over de voortgang van Europa in de praktijk ditmaal de toekomst van de gezondheidszorg. Als het plan Simons doorgaat heeft de gemiddelde Nederlandse patiënt weinig in Europa te zoeken. Voor medische beroepsgroepen verandert er niet veel. Sinds 1975 bestaat het recht op vrije vestiging in elk willekeurig EG-land. Maar ook hier blijven er struikelblokken. De maandelijks terugkerende rubriek 'Vragen aan de Eurolijn' komt met pregnante voorbeelden van een vraag over de grenzen van de interne markt. Het thema van volgende maand is: bedrijven en Europa Een verenigd Europa: ook op bepaalde terreinen van de werkgelegenheid kan het toekomstperspectief biei FOTO DEN HAAG Gaat iedereen die in Nederland geen werk kan krijgen de komende jaren zijn of haar geluk zoeken in een ander land van de Europese Gemeen schap? In principe kan het. Maar het ligt toch meer voor de hand dat vooral de beter opgeleiden zullen profiteren van de open grenzen, meent Johan Rens, hoofd internationale zaken van de vakcentrale FNV. Rens: „In zijn algemeenheid kun je wel zeggen dat meer mensen meer toe komstperspectief hebben gekregen. De afgelopen jaren heb je al gezien dat in bepaalde gebieden in Europa de werk loosheid is afgenomen doordat werklo zen die daar woonden elders wel een baan konden krijgen. Maar in alle lan den zie je inmiddels de tendens dat be drijven minder mensen nodig hebben, maar wel steeds meer hoger gekwalifi- ceerden. Ik vrees daarom dat de men sen die nu weinig of geen kansen heb ben van dat verenigde Europa niet zo gek veel beter zullen worden. Hooguit indirect, want doordat de economische situatie gunstiger is, wordt ook de soci ale zekerheid zekerder". Werken in loondienst in het nieuwe Europa biedt, zo op het eerste gezicht, ongekende mogelijkheden. Wat let je nog om in Zuid-Frankrijk muren te gaan metselen als die streek je toch al tijd al zo aantrok, of waarom zou je niet in Italië zieken gaan verzorgen omdat het werk daar veel beter betaalt? Het kan allemaal, geen douanebeambte die je nog tegenhoudt. Met een Nederlands paspoort kun je in alle EG-landen hoe dan ook al drie maanden verblijven (soms langer), want binnen de EG bestaat vrij verkeer van personen. Maar wie in het andere land eenmaal een beroep uitoefent, krijgt moeiteloos een verblijfskaart die vijf jaar geldig is. Het is dus niet eens di rect noodzakelijk daadwerkelijk te emi greren en de andere nationaliteit aan te nemen. Zo'n verblijfsvergunning wordt meestal eenvoudig verlengd, zij het niet onbeperkt. Bovendien is de eventuele terugkeer naar Nederland, bijvoor beeld op latere leeftijd, een stuk moei lijker voor Nederlanders die een ande re nationaliteit hebben aangenomen. Diploma's Wie 'verhuist' moet er wel rekening mee houden doorgaans geen kans te maken op sommige overheidsbanen, zoals politie, diplomatieke dienst en de fensie-ambtenaar. Ook zijn diploma's in veel landen minder waard dan in Ne derland. Niet zelden moet men op nieuw examen doen of zelfs de studie opnieuw beginnen. Dat geldt met name voor verpleegkundigen, die in elk EG- land een andere titel en status hebben en aan andere eisen van opleiding en ervaring moeten voldoen. Wie straks bijvoorbeeld liever als 'syge- plejerske' (Denemarken) door het le ven wil gaan, zal er rekening mee moeten houden dat een aanvullende opleiding nodig is. De EG is inmiddels wel druk bezig om diploma's gelijk waardig te maken en het Centraal Bu reau Arbeidsvoorziening werkt tevens aan een studie naar een automatisch sy steem daarvoor. Natuurlijk duikt ook het probleem van de taal op. Al mogen de landen officieel niet discrimineren en zeker geen men sen uit andere EG-landen weigeren die de taal niet of onvoldoende beheersen, in de praktijk zal het daar vaak wel op uitdraaien. FNV'er Johan Rens wijst erop dat dit soort problemen zich min der voordoen in beroepen waar vooral met de handen wordt gewerkt, zoals de bouw. Niet voor niets hebben nu al zo'n dertigduizend bouwvakkers hun geluk in Duitsland gezocht, waar ten eerste werk voor ze is en ten tweede een aan trekkelijker beloning in het verschiet ligt. Sommigen zijn er gaan wonen, an deren reizen dagelijks heen en weer of wonen er doordeweeks in een pension. Johans Rens: „Het zou verkeerd zijn te doen alsof met de open grenzen het pa radijs voor de werknemers is aangebro ken. Alle landen van de EG kennen hun werkloosheid en niet zelden in de zelfde sectoren. De kans op werk wordt niet direct groter. En niet overal wordt beter betaald en lang niet overal kun je aan een woning komen. We moeten dat Europeaniseren dus niet overdrijven. De eenwording wordt o.ok wel als alibi gebruikt om veranderingen door te drukken die niets met Europa te maken hebben. Dat kan gaan om reorganisa ties in bedrijven, maar ook om de dis cussie over de betaalbaarheid van de sociale zekerheid, die puur nationaal geregeld is, maar waarbij politici steeds meer verwijzen naar Europese ontwik kelingen als ze erop willen bezuinigen". Eisen Veel bedrijven internationaliseren in snel tempo en dat stelt hogere eisen aan zowel de opleiding als de mobiliteit van het personeel. Terwijl menig werkgever overal in Europa kantoren opent, al dan niet na een fusie of samenwerking, wordt van de werknemers verwacht dat ze niet meer vastzitten aan één plaats. Gezin of geen gezin. Veelal kunnen menseq die weigeren een tijdje in een ander land te werken de kans op een carrière zelfs wel vergeten. Van Rens: „Het is niet altijd zo somber, want veel mensen vinden het wel degelijk leuk om zo af en toe eens te veranderen, om leuker te kunnen wonen en niet zelden in een gunstiger belastingklimaat te bi vakkeren". Van Rens voorziet vooralsnog zeker geen leegloop van Nederland. „O nee. Over het algemeen gaan mensen niet zo snel naar een ander land. Er zijn veel factoren, zoals familie en culturele ach tergrond, die je aan je geboorteland binden". Wie toch gaat, valt onder het recht van het land waar men werkt, maar verliest niet de rechten die in Ne derland zijn opgebouwd voor verzeke ringen en pensioenen. Soms wordt een bewijs van goed zedelijk gedrag of eer baarheid geëist. In die gevallen is een uittreksel van het strafregister voldoen de. Beloning Naar de letter mogen Nederlanders in het buitenland niet anders worden be loond dan de 'autochtone' werknemers, gelden dezelfde arbeidsvoorwaarden, hetzelfde recht op huisvesting en bij stand of andere sociale voorzieningen. Of dat in werkelijkheid het geval is, wordt wel eens betwijfeld. Wie in Ne derland een uitkering heeft, maar n het buitenland vertrekt, verspeelt recht op die uitkering. Er zijn echte diverse sociale diensten die als exp ment in overleg met het arbeidsbun tc nog blijven doorbetalen totdat de uit ringsgrechtigde in het buitenland w heeft gevonden. Daarbij geldt maximum van twee maanden. Rens: „Als je een uitkering hebt, m je beschikbaar zijn voor de Nederla se arbeidsmarkt. Ga je naar een an land, dan kan dat niet meer, dus speel je de uitkering. Dat is op zich delijk. Maar het gebeurt ook wel da iemand naar pakweg Frankrijk g maar daar toch geen werk vindt, heeft hij geen recht op Franse bijsta Dat is pas het geval als je er een m maal aantal dagen hebt gewerkt, het is een goed idee om zo iemand even door te betalen, zodat hij sne de gok zal wagen. Tenslotte is het een besparing als een uitkeringsgere tigde werk heeft, waar dan ook. wordt echter al gedacht over een steem waarbij alle arbeidsbureau» Europa gegevens met elkaar uitwi len, zodat je bijvoorbeeld in Den H kunt zien wat voor banen er in en r Bordeaux zijn. Zo'n systeem is niet voudig, maar het zou wel veel pro men oplossen. Nu is die Europese beidsmarkt toch een stuk minder zichtelijk". Werken buiten Nederland, maar binnen die straks zo hechte Europese Gemeenschap een probleem is het niet. Althans, dat zijn de ervaringen van Mare Geerards in Barcelona en Mirjam Hijns in Bretagne. Er waren geen papierwinkels waar ze doorheen moesten, geen gedonderjaag met autoritaire ambtenaren of weifelende werkgevers. „Toen ik eenmaal aan tafel zat voor het sollicitatiegesprek hoefde ik m'n universiteitsdiploma niet eens te laten zien. Het was dik in orde. Dat ik hier toen nog semi-illegaal zat, was allemaal zo erg niet". ROTTERDAM Dank zij een erfenisje van zijn grootmoeder valt voor Mare Geerards (31) in Barcelona goed te leven. Maar als hij het geld er straks door heen heeft gejaagd „Dan zit ik aan de grond en moet ik weer een baan zoeken", zegt hij laco niek. Makkelijk zat. Onlangs was hij even terug in Rotter dam. Stappen met vrienden. Uitgere kend in de stad die de grootste kroeg dichtheid van Nederland kent sloeg de schrik hem om het hart. Het opwinden de punk-etablissement van vroeger kon hij niet meer vinden. Hij kon hoe dan ook niet veel meer thuisbrengen, daar langs de Maas. „Verschrikkelijk. Toen zijn we maar een vage kroeg ingedoken met van die proletenbakken Merce- dessën en BMW's voor de deur. Was het enige alternatief dat we had den". In Barcelona voelt Geerards zich stuk ken beter op z'n plaats. Jammer alleen dat de winkels van twee tot vijf gesloten zijn. Het heeft lang geduurd voordat hij daaraan ging wennen. Daar staat weer tegenover dat de restaurants niet slui Mirjam Hijns: Zo dicht bij huis en toch zoveel cultuurverschil. Met de Engelsen lag je daarentegen constant onder tafel". m FOTO: JET BELGR4l/ER ten op het moment dat een fatsoenlijk mens net honger begint te krijgen. „En lange rijen voor de vele bioscopen". Dat laatste is niet onbelangrijk voor ie mand die jn Barcelona aan de filmaca demie studeert. „Veel musea, veel con certen, prachtige architectuur en een aangenaam klimaat". Aardige mensen ook, hoewel de Catalanen de naam hebben gesloten te zijn. Dat was Geer ards eerlijk gezegd nooit opgevallen. De Catalanen zijn kennelijk niet opge wassen tegen de ongegeneerde direct heid waarmee de bon-vivant („volgens vrienden") hen tegemoet treedt. „Bo vendien ben ik een buitenlander en dat vindt men als snel interessant", zegt Geerards, sabbelend aan artisjokblade- Krijgsraad In Tilburg rondde hij in „een jaar of acht" zijn studie psychologie af. Binnen drie weken werd hij uit militaire dienst ontslagen. De soldaat slikte geestver ruimende pillen om wakker te blijven, weigerde zijn uniform aan te trekken en belandde na een of ander akkefietje via de krijgsraad bij de dokter. Hij kon wel gaan. In Den Haag bezocht hij de Vrije Aca demie, maar brak de opleiding scena rioschrijven af, ging in Rotterdam wo nen („Den Haag vond ik een suffe stad"), voltooide een post-academische opleiding informatica (via het arbeids bureau) en werd afgewezen voor de Filmschool in Brussel. Toen sloeg de liefde toe. Een vriendin netje uit Barcelona kwam op bezoek. Hand in hand gingen ze in oktober 1990 terug. Eerst volgde hij nog snel een cur sus Spaans („met van die koptelefoons op m'n harses") en Geerards schreef zich in bij de Filmacademie te Barcelo na. Via via werd snel woonruimte ge vonden. Niks woonvergunning. Vooral contacten zijn belangrijk in Barcelona. Dat bleek eens temeer toen Geerards besloot een baan te zoeken. Toegege ven, hij had zijn uitkering uit Nederland meegenomen, maar in het peperdure Barcelona komt een mens daar niet van rond. Leraar Engels zou-ie worden, al thans dat hadden bekenden zo gere geld. „Veel gaat hier mondeling, via de informele circuits. Ik moest commer- cieel-Engels doceren voor een bedrijf. Toen ik eenmaal aan tafel zat voor het sollicitatiegesprek hoefde ik m'n uni versiteitsdiploma niet eens te laten zien. Het was dik in orde. Dat ik hier toen nog semi-illegaal zat, was allemaal zo erg niet. De werkgever hield wel premies in". Ten onrechte, zo bleek later, maar hij spaarde zich de moeite het geld terug te krijgen; de ambtelijke Spaanse molen draait bepaald stroef. Privéles geeft hij nog steeds. Leerlingen melden zich aan de hand van annonces in kroegen en winkels. Geerards heeft straks mogelijk wederom werk nodig, maar daar breekt hij zich het hoofd niet over. Hij heeft in de filmbranche wat ij zers in het vuur liggen. Geerards zegt zelf last te hebben van „een verkeerd soort ijverigheid". In de zin dat het hem geen geld oplevert. „Dat ik financieel geen vaste grond onder de voeten krijg, is te wijten aan m'n eigen laksheid. Wie wil kan hier zonder problemen geld verdienen. Zeker sinds januari van dit jaar, toen de officiële regels met even tuele obstakels werden veranderd". Mirjam Hijns (26) keerde wel terug naar Nederland. Eigenlijk was dat niet de bedoeling, maar het gebeurde. Te gelijkertijd staat vast dat ze ook weer zal vertrekken. Het liefst wilde ze zo ver weg als maar mogelijk was voor wie zich inliet met Eurocamps, een organisatie die door heel Europa mensen zocht voor werk zaamheden op hun kampeerterreinen. Het werd uiteindelijk Bretagne, in feite iets te dicht bij huis, maar a la. Een zo mer lang werkte ze er. Hijns leerde wat aardige mensen kennen en besloot te rug te gaan. Ze ging naar Rennes, naar haar vriend. Het arbeidsbureau hielp de Nederlandse aan adressen van werk gevers. „Als het leuk was, zou ik ervoor onbepaalde tijd blijven. De eerste an derhalve maand ik had genoeg geld heb ik een beetje rondgedold, geen fluit uitgevoerd". Echt veel moei te heeft ze er niet voor gedaan, maar toen ze werkelijk werk nodig had, was het binnen een week geregeld. „Ik solli citeerde bij een maatschappij die veer diensten onderhield van St. Malo naar Jersey, Guernsey en Southampton. Ik spreek vier talen en dat vonden ze per fect. Ze regelden zelfs een huis in- En geland of Frankrijk, maar dat had ik niet nodig. Ik kon bij de ouders van m'n vriend wonen. Op de boot moest ik de zeezieken oppeppen en mensen voor zien van toeristische informatie". Haar basissalaris was niet om over naar huis te schrijven, maar door de vele uren die ze maakte, kwam er zeven maanden lang toch een aardig bedrag binnen. „Ik stopte onder meer omdat ik heel slecht contact had met de kapitein, een echte autoritaire Engelsman. Met name met de Franse meisjes aan boord was het contact ook niet denderend. Spontaan reageren om er met z'n allen wat van te maken, daar keken ze maar raar van op; een ander gevoel voor humor ook. Zo dicht bij huis en toch zoveel cultuur verschil. Met de Engelsen lag je daar entegen constant onder tafel. Maar het leven met de vrienden in Bretagne zelf was aangenaam. Een andere cultuur, mooie natuur en feesten waren er ge noeg. De Fransen kunnen ook niet van de wijn afblijven. Na die zeven maan den ging ik even terug naar Nederland om m'n ouders en vrienden op te zoe ken. Toen kreeg ik een huis aangebo den. Het zag er zo aardig uit dat ik het heb genomen. Aan de ene kant heb ik er spijt van dat ik het niet heb doorge zet om in Frankrijk een eigen huis te vinden. Bij de ouders van m'n vriend was ik toch te veel op visitie, ik was me te veel aan het aanpassen. Het vinden van een eigen huis en een nieuw baan tje was zeker gelukt. Het is eigenlijk net zo gemakelijk als in Nederland". Nu wil Mirjam Hijns eerst de pabo af maken. Ze treft momenteel voorberei dingen om stage te lopen op een school in Zuid-Frankrijk, waar ze „wie weet, blijft, als het allemaal goed loopt". Werken in het buitenland is tamelijk eenvoudig, weet ze inmiddels, zeker voor wie bereid is er enige moeite voor te doen. Ook verdiept ze zich als aankomend onderwijzeres in de Turkse taal en Pa piamento. Hijns lijkt een voorliefde te hebben voor blikverruimende maatre gelen. „Dingen die nieuw en anders zijn, hebben mijn interesse. ,Ik laat alles aan het lot over. Gewoonlijk ga ik m'n gevoel achterna en daardoor ben ik te weten gekomen wat ik leuk vind". En ach, misschien komt ze ook wel niet in Zuid-Frankrijk terecht, maar in Cura sao of zo. „Of het noorden van Neder land. Dat is ook al zo anders, ook een beetje buitenland". VRAGEN AAN DE EUROLIJN da Diana Klever, informatrice van de rolijn: „Dat is een nogal ingewikl verhaal. Elk land heeft op dit punt.l Si' danks de wens tot harmonisatie, zijd to gen systeem en zijn eigen cultuur, jfo een extreem voorbeeld te noemen:] wordt in Griekenland beschouwd eerste levensbehoefte en nauwelijks !lc last, in Denemarken geldt een i 11 hoge alcoholaccijns. Ook de tarie mi voor inkomstenbelasting varil lij] enorm. Ons land geldt hier als dui|mj land, voor de laagste IB-tarieven i» je in Griekenland, Spanje of Porti:1* zijn. Maar wie zich tot deze lage t|Je^ ven aangetrokken voelt, moet zichfde realiseren dat je er maar weinig voo tie rugkrijgt. Het peil van de overhi^ voorzieningen, zoals onderwijs, I zondheidszorg en openbaar vero ligt in landen met een lage belasim£ druk onder het niveau dat wij gevige: zijn. Overigens variëren ook de bW rieven nog aanzienlijk: in Denemal^ betaal je bijvoorbeeld 22 procent, tlr^e 18 procent hier". „Om in een ander EG-land te kuilrist werken en dus onder het belastingj?m me in dat land te vallen, hoefje niejlaa veel voorwaarden te voldoen. Je o ,n een geldig EG-paspoort hebben erj, a£ arbeidscontract van een 'zekere dj De overheid mag je vervolgens j ek verblijfsvergunning weigeren. Alletf °c Portugal en Spanje geldt voor zelf! e dige ondernemers een beperking. »»er die wordt per 1 januari 1993 opa ,U£ ven". 21C' „Overigens heeft iedereen het reclj11?6' met behoud van uitkering en alle vrlc' keringen gedurende drie maandtr^ een van de twaalf lidstaten naar weT^ zoeken. Vervolgens is er nog de nren lijkheid de verblijfsvergunning iif land zelf met zes maanden te vei" gen. De uitkering vanuit Nede£*e vervalt dan wel, je moet kunnen aran nen over eigen middelen van besta|lrac beschikken". fen l00| Voor meer Europese vragen, de Eui12 06-8392 F,e> als

Leidse Courant | 1992 | | pagina 40