Ceidóe 0otna/nt Klok vooruit Koudekerker stijgt 600 plaatsen op wereldranglijst Michael van den Berg moet alleen Jimmy Connors voor zich dulden Het nieuwe nummer voor de Juiste tijd. 06-8002 on Miljoenenfraude met aië kredieten bij banken !~14 Dagen Gratig "1 CeULaeSou/tcmt ZATERDAG 28 MAART 1992 In vier katernen Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur- J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25300. Losse nummers 1,50. IVAN ROY c.s. ADVOCATEN Rapenburg 55. 2311 GH Leiden. Tel. (0711122362 rv i1-üi. %s LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 MAART 1992 PAGINA 3 O ,,Die buitenlandse trips, een ervaring voor het leven" foto: henksnaterse KERK/LEIDEN - Mi- den Berg op de tweede de wereldranglijst achter ide Jimmy Connors is iwtje, dat met oprecht veel J zal worden ontvangen. 4 het de realiteit, want na de j mbo' is de tennisprof uit :rk afgelopen seizoen met ïonderd plaatsen de groot- mer op de internationale geweest. Met de bonus- con Van den Berg een for- roorwaarts op de nationale iglijst noteren, die deelna- de Masters betekende. De irker ontsteeg 'Leiden' )r de competitie blijft het veer een seizoen als thuis- ïgeren. al deed de overstap cker Warmond naar Uni- nodige stof opwaaien. aar Jimmy Connors met steeds in een gespreid ed terecht kwam, moest van den Berg het afgelo- gewoon op plaats 980 be en vele andere hobbels vinden van een slaap- jfcverwinnen om naar de Ip80ste plek te stijgen. De kon en kan kiezen pelen en door wie begeleid n. De lange man uit Kou gen rijker keerde de Dekker-speler terug in het verwende rijke wes ten. Michael van den Berg trok in zijn kielzog George Cosac mee. Door zijn deelname in de Davis Cup ver schafte de Roemeen, die vorig sei zoen bij Dekker de trekpleister vormde, aan de 'Leidse' inbreng bij de Warmonders de gelegenheid zich nadrukkelijk in de kijker te spelen. In het sleutelduel om de ti tel in de hoofdklasse, legen Thor RW uit Den Haag, verving Van den Berg Cosac op het eerste enkelspel meer dan waardig. De Argentijn Daniël Orsanic, nog ongeslagen in de Nederlandse competitie en zich op dat moment rond plaats 100 van de mondiale ranglijst bevindend, werd in drie sets verslagen. Uitein delijk zou Koudekerkse Michael slechts één enkele mixed in de ge hele competitie verliezen en daar mee tot de beste hoo{fiklassespeler van Nederland worden. Die twintig maal winst uit eenentwintig partij en kwam voor insiders niet onver wacht. De Dekker-speler had im mers met overmacht de seizoenou verture, het A-toernooi van nabije buur Unicum gewonnen. Klappers wist zich niet verzekerd Om de grootste klimmer op de we- ilekje in de nationale trai- reldranking na Jimmy Connors te worden is veel internationaal suc ces nodig. Na Roemenië doorstond Michael van den Berg ook het 10.000 dollar-circuit in India. De Koudekerker moest niet alleen de tegenstanders, maar ook de erbar melijke hygiënische omstandighe den in dit dichtbevolkte warme land overwinnen. „De hotelaccom modatie was heel matig", wil Mi chael wel kwijt over dit avontuur. „Je moest niet raar opkijken, als je eerst de kakkerlakken uit je ka mer, nou ja kamer, moest verwij deren. Soms schoot een slang voor je voeten weg, het was er bepaald niet vrij van ongedierte. En met het eten en drinken moest je goed uitkijken. Iedereen had deson danks maag- en darmklachten. Jorn Dankaart is zelfs eerder naar huis gegaan. Dat leren afzien is de reden, waarom veel van de Neder landers niet op de wereldranglijst doorstoten. Zelf werd ik alleen ge motiveerd om met tennis door te gaan". De klappers kwamen direct aan sluitend op de competitie. „Ik heb toch even gewacht met tekenen voor het nieuwe seizoen", vertelt de Dekkertroef. „De dag na de laat ste competitiewedstrijd ben ik op het vliegtuig gestapt naar Honga rije. Ik had met een zogenaamde 'late start' een dag uitstel gekregen om de eerste ronde te spelen en had toen ook nog de pech met 7-6 in de derde set. te verliezen. De tweede week was ik ziek, verloor in de eerste ronde de eerste set met 6- 1 en stond in de tweede twee matchpoints achter. Die overleef de ik en vervolgens won ik niet al leen de partij, maar zelfs het hele toernooi. Na de winst in Agard haalde ik in de derde week de fina le. Bij de Masters kwam ik tot de -maar stelde zijn eigen pro- op. Als trainer was en is mse als trouwe toeverlaat iat, maar als coach kon op trainer van Dekker Zoe- ^oor onvoldoende fondsen ,ks een beroep worden ge- lange tijd geblesseerde '(had meestal aan een en- lontje genoeg om zijn jerealiseerd te zien, de lei- zich immers van een (rekker van de eerste orde 1. Van den Berg zwoegde (entje in de lagere regio- jaagde niet, bleef gemoti- (is de komende competitie Ikstrekker bij Unicum. punten voor de wereld- werden in 1990 bijeen ge- Met trainingsmaat iterveen was per auto af- laar Roemenië, waar ma li Tiriac met een 10.000 leliet-circuit het talent in lorteland nieuwe kansen ven. De reeks van vier n in de net van dictator bevrijde natie vormden E e leerschool. „De mensen zonder hartelijk", vertel- el van den Berg destijds, it was daar een ongeloof- Nioede. We zaten in een i hotelletje. Op een mor- n de ober naar ons toe met deling, dat we we geen DT w inden krijgen, omdat er in tad geen eten meer was. hadden we blikjes met >ij ons. Wat vooral heel d was, dat vrouwen zich 'an spreken voor een snee lboden". Twee ATP-pun- vooral dliizend ervarin- kwart, maar met die 19 ATP-pun- ten had ik wel een enorme klapper gemaakt". Van den Berg werd bij terugkomst in Nederland met de keerzijde geconfronteerd. „Je wilt je bewijzen. In je achterhoofd hoop je met nieuwe resultaten sponso ring te verwerven. Maar Room burg. waar ik op een kwartfinale tegen Ralph Kok rekende, leverde meteen verlies op. De nationales werden op eigen park verspeeld, maar er werden maar zestien spe lers direct toegelaten. Ik kwam in de kwalifikatie, speelde matig en verloor terecht van Eddy Schol. Het was wel een enorme teleurstel ling". In overleg met trainer Berry Janse werd niet gekozen voor een vakan tie, maar ingeschreven voor het sa- telietcircuit in Hong Kong en Tai wan. „Zo'n trip kon ik met de ver diensten uit het Hongaars circuit wel betalen", licht Michael van den ,Berg toe. „Het slechte resultaat van de Nationales was snel uit de kop verdwenen. Het was veel ster ker dan het circuit in Hongarije, maar ik kwam met 8 ATP-punten erbij toch rond de 500 te staan. Op nieuw had ik een vakantie ge pland, maar net terug in Neder land belde er een Duitse jongen om het Noord-Afrika circuit te spelen. Even heb ik nog overwogen om Australië te doen, maar alleen het ticket al gaat je budget ver te bo ven. Ik heb even rustig aan ge traind en ben toen afgereisd naar Algerije en Tunesië". De keuze van de Koudekerkse ten nisprof en zijn toegewijde trainer Janse bleek een juiste. Het circuit werd weliswaar door de onduidelij ke politieke situatie in Algerije ge heel naar Tunesië verplaatst, het oorspronkelijke gravel deels in hardcourt veranderd, Van den Berg bleef onbewogen. Het werd geen vakantiereis. Het letterlijk uit de naad trainen werd beloond met een aantrekkelijke score: de halve finale in het eerste, de eind strijd in het tweede en een plekje bij de beste acht in het derde toer nooi, alsmede een kwartfinale in de afsluitende Masters. Het jaarto taal van 48 ATP-punten leverde de 380ste plaats op de mondiale ran king op en betekende de eervolle tweede stek op de lijst van de grootste klimmers achter Jimmy Connors. Unicum Naast de aansprekende successen van Jan Siemerink met zijn door braak tot de top van de wereld met zeges op Guy Forget, Boris Becker en Stefan Edberg, en Heleen van den Berg uit Noordwijkerhout met haar op de NK bij Dekker War mond fraai behaalde Nederlandse titel, heeft 'Leiden' in Koudeker ker Van den Berg een derde topper binnen haar districtsgrenzen. „Mi chael is er echt mee bezig, die wil graag", meldde Siemerink op de door hem riant gewonnen Masters. „Ik wil inderdaad meer", sluit de tennisprof af. „Voor mij is het niet alleen tennissen, het wereldje zelf stelt niet zoveel voor. Dit is een er varing voor het leven, al wil je na de ontberingen wat meer comfort. Ik rijd bijvoorbeeld in een mini en met mijn lengte wil je dan toch een grotere auto. Ik zou mijn coach graag meer in mijn programma en zeker bij de reizen willen betrek ken, want je kunt nu eenmaal niet alles alleen. Natuurlijk is het iets bijzonders, als je een paar dagen met een jongen als Christo van Rensburg kan trainen, of zoals bij een geldtoernooi in Frankrijk, met Henri Leconte. Om in 1993 binnen de eerste 250 te staan moet je in vesteren. Daarom speel ik, hoewel ik dat in eerste instantie niet wilde, toch competitie. Het bedrag, wat ik daarvoor kan krijgen, heb ik ge woon hard nodig em mijn doel te realiseren". De grootste klimmer na Jimmy Connors daalt hiervoor naar de eerste klasse af. Hoofdklasser Dek ker wilde niet ingaan op de hogere wensen van Michael van den Berg. Zijn vroegere club, Unicum en een aantal privé-sponsors wel, waar mee een transfer, die veel stof deed opwaaien, toch weer uitkomt op datgene waar het bij proftennis en competitie om draait, het aardse slijk. ieian gaan we toch men naar de RAI Mis' iNimfURi Dagelijks 10-17 uur, rt t/m vr 3 april óók 19- 22 uur gsprijs f 15,- 's avonds f 10,-. win pendelbus volg borden Q RAI Toegdngbiljetten bij NS-Stations o RAI Nieuwslijn 020 -5043990 Voor de juiste tijd belt u voortaan 06-8002. Het tarief is 15 cent per oproep. Tot uw dienst, PTT Telecom. Een Duits gemeentewerker inspecteert de klokken op het 'Zeitfeld' in Dusseldorf. Ook in Duitsland gaat de zomertijd weer in. foto: ap Klok vannacht uur vooruit DEN HAAG - Vannacht gaat in Nederland de zomertijd weer in. Om 02.00 uur wordt de klok een uur vooruitgezet naar 03.00 uur, waardoor de nacht een uur korter duurt. De zomertijd geldt tot zondag 27 september. In de meeste EG-landen geldt dezelfde zomertijdregeling. Alleen Groot-Brittannië en Ierland wijken gedeeltelijk af. Daar begint de zomertijd op dezelfde datum als hier maar is de afloop pas op zondag 25 oktober. deelde Bos- DEN HAAG Diverse Nederlandse banken zijn voor en- publiek uit- kele miljoenen guldens benadeeld door een fraude met t een heuse consumptieve kredieten. Een woordvoerder van de Ne der van het derlandse Vereniging van Banken (NVB) heeft dit giste- toepen par- ren bevestigd. De fraude kwam aan het licht toen een „Servische bank bij de aanvraag voor een consumptief krediet valse ?en feit is", identiteitspapieren ontdekte bij de aanvrager. Al snel de grootste bleek dat deze praktijken op grote schaal bij minstens uitgewerkt drie banken voorkwamen. Via tussenpersonen hebben de \t plan, dat verdachten met behulp van buitenlandse paspoorten, ver- n grondge- valste arbeidsvergunningen en werknemersverklaringen >n, Serviërs honderden continue- en persoonlijke kredieten gekregen «men de af- van 10.000 tot 15.000 gulden. Nadat het het geld was ont- :i Brod om. vangen, verdwënen de verdachten spoorloos. Het geld ;eweervuur werd verdeeld tussen de opdrachtgever en de tussenper- ;j tientallen sonen. Volgens de NVB is de fraude inmiddels tot staan gebracht. heeft niet alleen 'gezellige' toeristische attracties. Mensen die en moment van bezinning, kunnen terecht in een speciaal paviljoen. Het ker- in de interkerkelijke opbouwcommissie Zoetermeer en de Haagse Gemeen- foto: frederik coenraad Kohl wuift kritiek op gesprek Waldheim weg MUNCHEN Bondskanselier Kohl van Duitsland heeft giste ren een ontmoeting gehad met de Oostenrijkse president Wald heim. De felle kritiek op de ontvangst van de internationaal geï- sdleerd staande Waldheim. wees hij van de hand. Kohl sprak Waldheim in München op het vliegveld toen de Oostenrijkse president daar aankwam om een prijs in ontvangst te nemen die hem was toegekend door een conservatieve organisatie. Het was het eerste bezoek van Waldheim aan Duitsland sinds het Westen hem liet vallen nadat in 1986 bekend werd dat hij een nazi-verle den had. „Als bondskanselier maak ik zelf wel uit wie ik hier in München ontmoet", zei Kohl op de luchthaven kort voordat hij Waldheim sprak. In Bonn werd de ontmoeting omschreven als een onofficieel werkbezoek. licht, d zal Nij- rden. Ivart- .duc- p en igiti- Sommige mensen raken er maar door in de war. Het afstemmen van de klok op de zomertijd. Zo zei een radiopresentator of >vas het een discjockey? deze week dat hij verlangend uitkeek naar dit weekeinde, want zo veronderstelde hij, dan kan ik lekker lang uitslapen. Morgen komt hij er wel achter dat hij dan bedrogen uit komt, want de dag duurt een uur korter. Tot eind september moeten we wachten vooraleer we hem weer terugkrijgen. De klok nee, even niet die van Brezi, zie daarvoor pagina 3 moet een uur vooruit worden gezet vannacht. Uitgeslapen of niet: er blijft nog tijd genoeg over om dat dubbeldikke nummer van de Leidse Courant uit te krijgen. Ik wil 1 de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. I een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) LÜJ kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Bei 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzeg naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag 711848 003017 ■iiiiiiimwiiiiiKuuun

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3