1 II mal Ie 'Die rooien' werden een gewone vakbond I £aid6e Qowiant ZATERDAG 28 MAART 1992 Op de televisie een 'schreeuwlelijk', bij de Nederlandse Politiebond (NPB) een gevierd man. Leen van der Lin den (51) verlaat na dertig jaar de vakbond om bij de Am sterdamse politie als adviseur 'arbeidsomstandigheden' te gaan werken. Een gesprek over provo's, politietrouw aan het gezag, kritiek op ministers die er „écht niets van snappen" en over de jonge soldaat Van der Linden als gevaar voor de staatsveiligheid. LEEN VAN DER LINDEN VERLAAT NA 30 JAAR NEDERLANDSE POLITIEBOND AMSTERDAM - NPB-voor- zitter Leen van der Linden had tijdens bestuursvergaderingen een geheel eigen stijl van rege ren. Een hartgrondig uitgeroe pen vloek, die hem bij de Alge mene Christelijke Politiebond terstond een motie van wantrou wen zou hebben opgeleverd, liet hij volgen door de mededeling: „Als jullie maar niet denken dat ik dat ga doen". Van der Lindens gezag maakte verdere stemming overbodig. Begonnen met een typemachine in de kofferbak om in alle uithoeken van Nederland bezwaarschriftjes te tikken, groeide hij uit tot 'Mister NPB'. Maar dertig jaar politie-vakbond hadden Van der Linden murw gemaakt. „Voor sommige din gen kon ik niet meer warmlo pen". De Amsterdamse hoofd commissaris Nordholt haalde Van der Linden binnen. Voor Van der Linden zal de overstap een rare gewaarwording zijn. Hij is bij na vergroeid met de vakbeweging. Zijn vader bracht het via de vakbeweging „met vijf jaar lagere school" als beto- narbeider tot wethouder. Oudere broer Jaap nu nog werkzaam bij de Bouw en Houtbond FNV zat in het be stuur van de jeugdafdeling van de Ne derlandse Vereniging van Vakcentra les, 'Jonge Strijd'. Het maakte indruk op de jonge Leen te Puttershoek, die zich op zijn vijftiende ook aansloot. „Van huis uit kregen we sociaal denken mee. Je moest iets voor anderen doen, want anders veranderde er nooit iets in de maatschappij". Hij trouwde met de dochter van de toenmalige voorzitter van de handels- en kantoorbediendenbond Mercurius, NVV-voorloper van de latere Dien stenbond FNV. De twee ontmoetten el kaar tijdens het organiseren van pink sterkampen voor 13-jarige kinderen van NVV'ers. „Als je die leeftijd be reikte kreeg je een week vakantie van de vakbond. Zo ging dat in die tijd. De vakbond was een cultuur, daar hoorde je bij, die zorgde voor je". Subversief De enige negatieve beoordeling over hemzelf die Van der Linden ooit kreeg, was van een legerofficier die zei dat hij niet geschikt was voor een leidingge vende functie. „Dat scheelde me drie maanden diensttijd. Soldaten hoefden niet zo lang als onderofficieren". Van der Linden-senior mocht destijds aan de militaire inlichtingendienst uitleg gen wat dat toch was met hun Leen, die op de kazerne als subversief element werd gezien. „Ik had een keer in de trein, op weg naar huis, een grote mond gehad over de oorlog in Nieuw-Guinea. Ik blies de zaak op waar officieren bij zaten. En ik had een keer een pamflet van de communistische jeugdbond ANJV aangenomen op het station en zonder het te lezen in de binnenzak van mijn uniform gestoken. Op de kazerne leegde ik mijn zakken op tafel. Kwam er vervolgens een onderzoek hoe dat papier daar kwam. Dat snapte ik niet. Ik kon al 200 kinderen in de maat laten zingen, had natuurlijk al het een en an der van de wereld gezien. Ik was inder daad niet geschikt voor het leger". Toeval Toeval bracht Van der Linden bij de Nederlandse Politiebond. Hij wilde naar Amsterdam waar zijn vrouw werk te, had daar ook wel wat contacten bij de vakbond. De NPB was, na jarenlan ge discussie, net aangesloten bij de NVV. Een agent wilde eigenlijk niet bij 'die rooien' horen. „Als Arie Groene- veld (NW-voorzitter, red.) in het weekeinde iets moedigs zei, hadden we maandag geheid een paar opzeggin gen". Wat Van der Linden bij zijn in diensttreding in 1962 niet kon bevroe den, was dat de Nederlandse politie aan de vooravond stond van een tumultueu ze periode. Provo ontstond, de kritiek op de politie die in lange zwarte jas met de gummiknuppel deze beweging tege moet trad, was niet van de lucht. De jonge Van der Linden had het inmid dels tot boekhouder geschopt, maar was tevens verantwoordelijk voor de kadercursussen bij de NPB die hij naar NVV-voorbeeld opzette. „Ik draaide dan die film van Louis van Gasteren, 'Omdat mijn fiets daar stond', om dis cussies los te maken. Wat een tijden! Ik heb nog meegemaakt dat commissaris Koppejan de provo's bij het Lieverdje weg wilde laten halen en ze ergens bui ten de stad wilde neerzetten. Zodat ze die avond niet meer bij het Lieverdje konden komen. Ik hield hem voor dat zoiets voor één keer misschien ludiek was, maar dat hij er geen instrument van moest maken. Dat was hij wel van plan". Kernafval Van der Linden werd in 1969 bestuur der voor de NPB, middenin de roerige tijd. Een NPB-congres in Assen behan delde de houding van de Nederlandse politie als het zou komen tot protesten tegen het opslaan van kernafval in zout- koepels. Het NPB-bestuur zou de leden adviseren zich bij het protest aan te sluiten. Met de minister werd overlegd wat te doen met de gewetensbezwaar den die geen kerncentrale wilden bewa ken. „Dat werd geaccepteerd, die wer den uit de wind gezet. Kijk, je werkte natuurlijk wel bij de politie. Iemand die tegen geweld was, daar konden we als bond niets meer voor doen. Die trok ken dan meestal zelf wel de conclusie op te stappen. Een vegetariër werkt niet in het slachthuis". De kaderleden van de NPB waren doorgaans progres siever dan de gemiddelde NPB-leden op de politiebureaus. „De maatschap pij was in beweging, voor de politie was dat een schok. Provo's die op de weg gingen zitten werden er met de knuppel vanaf geslagen. Terwijl ik dacht: 'Wat is er nou eigenlijk aan de hand?' Op het NPB-bureau hadden we geweldige dis cussies, de tegenstellingen speelden ook intern. Voor het eerst werden poli tiemensen in burger ingezet, vandaag de dag zijn dat de aanhoudingseenhe den. Veel collega's herinneren zich nog dat ze tijdens charges vaak hoorden roepen: 'niet slaan, niet slaan... ik ben een collega!' Het liep allemaal nog niet zo geolied". Rapport „Ik mobiliseerde de jongéren. De NPB had sowieso alle kritische politiemen sen in de gelederen, maar de jongeren haalde ik stiekem voor kadercursussen bij elkaar. Dat is nog een hele rel ge weest, het bestuur wist daar niets vanaf. Ik denk nog steeds dat ik in 1976 in Amersfoort tot voorzitter werd geko zen door de steun van die jongeren die ooit mijn bijeenkomsten bezochten". Van der Linden was nog maar net voor zitter toen een groep jonge politie-offi- cieren, waartoe ook Van der Lindens nieuwe baas Nordholt behoorde, met een rapport over de politie kwam dat door de toenmalige bewindslieden in de onderste lade van de bureaus werd gelegd. Maar Van der Linden bracht het rapport breeduit in de kranten. De politie werd er in afgeschilderd als een rigide, in zichzelf gekeerde organisatie, sterk hiërarchisch gelaagd. Wat een po litiebureau aan informatie binnenkwam haalde nooit de korpsleiding, bleef er gens steken. De politie moest dichter bij de mensen komen te staan, open staan voor maatschappelijke ontwikke lingen, een belangrijke bijdrage leveren aan de kwaliteit van de samenleving. De ideeën van de jaren zestig kregen hun effect op de politie. Van der Lin den: „Tachtig procent van de tijd ging in tien procent van het werk zitten. De kwaliteit van het werk en de effectiviteit stonden ter discussie. Dat rapport haal de de hele Nederlandse politie onder uit, de gevestigde orde althans. Er wer den dan ook direct pogingen ohderno- men die groep buiten spel te zetten. Leen van der Linden achteloos achterover leunend: „De huidige minister Dales van binnenlandse zaken is op haar manier een goede politieminister. m FOTO: DIJKSTRA/WILLEM TEN VELDHUYS Maar uiteindelijk zijn ze goed terecht gekomen. En niet dank zij het Neder landse commissarissencircuit". Malieveld Volgens Van der Linden is de heden daagse politieman beter in staat maat schappelijke ontwikkelingen te volgen. Ook het vakbondswerk is in politie-ge- lederen volgens hem 'gewoon' gewor den. En de resultaten zijn er, vindt van der Linden. „De politieman wordt niet meer beloond als een ongeschoolde ar beider, zoals in de beginjaren zestig nog het geval was. Voor mij is dat een van de grote verbeteringen die de laatste dertig jaar zijn aangebracht". De de monstraties op het Haagse Malieveld waar in 1987 16.000 politie-ambtenaren demonstreerden, waren voor Van der Linden een succesvol, maar ook angstig avontuur. „Konden de mensen zichzelf in de hand houden? Dat was de vraag. Want anders zou die actie zich tegen ons keren. En in 1989, toen in heel Ne derland acties waren, waren we ons be wust van onze verantwoordelijkheid: één ambulance die door falend politie optreden te laat in een ziekenhuis kwam en de actie was door bepaalde ochtendkranten totaal afgemaakt. Maar het is niet gebeurd. Het was een keerpunt, want agenten demonstreer den immers niet. In 1983 was het ons door de rechter zelfs nog verboden". Politiek Het is gedaan met de rust in het NPB- kantoor als Van der Linden de kwalitei ten van de Nederlandse ambtenaren, de politiek en zeker die van de minis ters onder de loep neemt. Hij windt zich op over ex-minister De Korte. Van der Linden zag hem nooit: „Die man zat er echt alleen voor zichzelf'. En over Wiegel: „Die kon goed recht in de camera kijken en daar is alles mee ge zegd". Van Dijk was een „boekhouder" en met de „aardige" Rietkerk kon Van der Linden „goed een borrel drinken". Er zijn volgens Van der Linden teveel politieministers geweest die tijdens de verkiezingen zeiden pal achter 'hun' politie te staan, maar vervolgens vier jaar lang wegbleven. Molly Geertsema zei in de jaren zeventig ooit tegen Van der Linden, die acties aankondigde als looneisen niet werden ingewilligd: „Dan hadden deze mensen maar niet bij de politie moeten gaan". Over de huidige minister Dales van binnenland se zaken lijkt Van der Linden weinig klachten te hebben: „Je komt bij haar binnen en na tien minuten weet je pre cies hoe ze er over denkt en wat ze voor je wil doen of niet. Boem! Daar hou ik van, van die manier van werken. En dan hoef ik het helmaal niet met haar eens te zijn, op haar manier is ze een goede politieminister. Ik moet minister Dales en deze regering meegeven dat zij ten minste eindelijk aan de reorganisatie zijn begonnen. Daarover heb ik in de politiek al discussies gehoord zolang ik in het NPB-bestuur zit". „Probleem bij de reorganisatie die nu aan de gang is, is dat de politie uit het oog dreigt te verliezen dat het werk doorgaat. Het zal de burger een zorg zijn of de arbeidsvoorwaarden voor agenten deugen. Het werk blijft liggen, dat is duidelijk. Als ik toch zie wat er in de regio allemaal wordt afvergaderd. Het ziet er nu naar uit dat de reorgani satie langer gaat duren dan was ver wacht. De politie moet er daarom voor zorgen dat ze het werk weer snel op pakt. Anders brengt het schade toe. In de top zijn ze allemaal bezig met hun baantjes. Logisch, iedereen verkeert in onzekerheid". Motivatie Over de motivatie van de Nederlandse agent hoeft niemand zich zorgen te ma ken, vindt Van der Linden. Weliswaar is de agent volgens hem minder bereid de maatschappelijke problemen die in de politiek opgelost moeten worden, op hun rug te nemen, maar de gemiddelde agent laat het er niet bij zitten. „Het overgrote deel is erg met hun beroep bezig. Op onze congressen gaat het over geld en arbeidsvoorwaarden, maar de helft van de tijd praten we over het plezier in het werk. De vraag hoe we moeten vookomen dat de burger denkt dat-ie niet meer bij ons aan kan klop pen, dat soort dingen. Voor de gemid delde agent is het geweldig frustrerend als hij merkt dat zaken die hij aan brengt niet tot vervolging leiden. Of als iemand aangifte van diefstal komt doen en hij moet zeggen dat er weinig kans is dat er ook maar iets mee gebeurt. Ik heb eens tegen minister Van Dijk ge zegd: 'Als u geen geld heeft voor meer politie, dan moet u zo moedig zijn te zeggen wat de politie dan niet meer hoeft te doen'. We moeten de burger niet blijven voorliegen dat de politie al les aankan. Om tot een redelijke poli tiezorg te komen zou er twintig procent personeel bij moeten, zo met de natte vinger gerekend. In een efficiënte orga nisatie natuurlijk, niet weer allemaal van die adjudanten 'gevonden vliegtui gen' erbij". Voorlichter Treinkapingen, terrorisme, schietpar tijen; de voorzitter van de Nederlandse Politiebond liet er, niet gehinderd door ook maar één minuut politie-ervaring, zijn licht over schijnen. Soms was Van der Linden zo duidelijk dat hij kritiek op zijn houding kreeg. In 1986 advi seerde hij agenten die met terrorisme werden geconfronteerd „snel in te pak ken en weg te wezen". Van der Linden bedoelde dat de politie niet was toege rust op de beveiliging tegen terrorisme. De gewraakte uitspraak van de NPB- man zou drempelverlagend werken voor terroristen die iets in Nederland van plan waren, reageerde het Centrum voor Informatie en Documentatie Is raël. „Ik was een tijd lang voorlichter van de Nederlandse politie. Als ze de politietop niet voor de camera kregen, lieten ze mij weer opdraven. Daar ben ik mee gestopt, de mensen dachten 'daar heb je die 'kletser' Van der Lin den weer'. Bij de acties van 1987 en 1988 heb ik me wel eens aan Koffeman (voorzitter van de Algemene Christelij ke Politiebondde, red)geërgerd. Publi citeit moest het doel van de acties die nen, vond ik, niet zijn eigen doel: Kof feman is destijds heel snel bekende Ne derlander geworden". Enthousiasme 'Den Haag' en de televisiekijker moeten het vanaf deze week zonder Van der Linden doen. Zelf zegt hij dat zijn gezondheid geen beslissende rol speelde bij de beslissing tot vertrek. De fysieke conditie van de gemiddelde Ne derlandse agent mag dan achterblijven, bij de NPB-voorzitter is het geen pro bleem: Van der Linden loopt drie keer in de week ongeveer tien kilometer hard. Toch zagen zijn collega's dat Van der Linden vaker een vermoeide, soms zelfs ongeïnteresseerde indruk maakte. Van der Linden: „De druk is van de ke tel, ik word niet meer geleefd door de agenda. Vakbondswerk staat nooit stil, dat moet je met veel energie doen. Die reorganisatie had ik met verve kunnen afmaken, maar opnieuw een discussie over de verhoging van de contributie... nee, dat niet". In 1986 al verzuchtte Van der Linden moe te worden van mi nisters en ambtenaren die voor de zo veelste keer over samenvoeging van de Nederlandse politie spraken zonder te weten wat er in het 'politieveld' leefde. Ook toen al zei hij zich nog met weinig enthousiasme in de Haagse plannen te verdiepen, omdat ze daar toch maar om de hete brij heen draaiden. „Dertig keer heb ik de politiek erover gehoord, twintig keer was ik bij een hoorzitting over de politie. Ik heb een keer geroe pen: 'Ik kom hier niet meer, ik doe het niet meer'. Uiteindelijk ging ik toch, omdat ik daar ook zat voor die indivi duele politie-ambtenaar. Nou hoef ik niet meer, anderen gaan dat doen. Ge lukkig". Nieuwe rijken in P Budapest leren stijl i! ïtP- :Kl i me.l 1 offelk BUDAPEST Eva Koertvelyes ziet! niet uit als een vrouw die aan de Marx Universiteit in Hongarije een heeft behaald in de sociale economie. Ze kwam afgelopen week een coffe shop in Budapest binnenzwiers schudde de bontjas van haar schoudtj en wierp een blik op haar Cartier horlj ge. Ze legde uit dat ze net terug was yï een vakantie op de Caribische Eiland} en dat ze al de hele week te laat wasj do weest voor haar afspraken. Koertvelj AC is mede-oprichtster en hoofdredactri van Elite, een chic maandblad voon)E high-society. Doelgroep van het blad ikl het groeiend aantal welgestelde Hoez garen. Eva Koertvelyes vertelt haar 60.000la zers wat het betekent om rijk te zien hoeveel ze hun bedienden moeien betalen, hoe ze zich moeten kled|ui voor deftige diners en wat voor drai eS| jes ze moeten drinken. Eva, die vollei autodidact is, is een goeroe geword van duurdoenerij; Hongarije's eerP°{ raadsvrouw op het gebied van stijl vcfle een pas bevrijde generatie die weii oi ervaring heeft met winst en succes, .ipj moest mijn marxistische bul in de nau gooien", zei ze. „Maar ik weet dat het mogelijk is om zelfs met heP' maal niets opnieuw te beginnen". oli Elite is niet het enige blad voor de Het gaarse nouveau riche. Er zijn talrie I tijdschriften die betrekking hebben nn het zakenleven, met zelfvoldane kapi Serj listische namen als Personal Profit eei Cash Flow. Maar Eva Koertvelyes, «;rd lange, bleke vrouw van rond de deinst' is de enige uitgever die aandacht Ing. steedt aan belangrijke details zoals 'etl juiste manier om een vlinderdas ird strikken en het verschil tussen clai avondmaal en een avondpartij. :ht „Voor mensen die deze dingen al len hele leven kennen is het gemakkelijiek aldus Eva. „Maar in Hongarije bqtlc nen we eigenlijk pas sinds kort te lev nvt Mensen willen weten hoe ze elegige kunnen worden". -ka n t Onbereikbaar Maar voor de grote meerderheid bei de Hongaren zal dat doel onbereikblat blijven. Hoewel het land indruk hJe e gemaakt op zijn westerse partners i :t\ zijn stabiliteit en economische voor ne gang na de val van het communisme ar ven de meeste gezinnen nog steeds;ma per boven de armoedegrens en wor loc ze bedreigd door een stijgende wielj loosheid en een inflatie van meer en dertig procent. cel Maar voor een gelukkige mindert die zichtbaar groeit, heeft de val var communisme de deur geopend een rijkdom die enkele jaren gele*at nog ondenkbaar was. Koertvelyes' p>°g ner bij Elite is Zsuza Mihalyi, de 3(frg rige vrouw van Gabor Dicso, diredjuw van één van de succesvolste privé-jn dernemingen in Hongarije. oe Het bedrijf van Dicso, Kontrax, v;ri vier jaar geleden opgericht met eenpijg pitaal van ruim 3000 gulden. Het le\clr; kopieerapparaten, faxen en andere r chines aan bedrijven. Het afgelot jaar maakte Kontrax een winst vair^ miljoen gulden, en de volgende maüz wordt een nieuw hoofdkantoor betd ken, het eerste kantoorgebouw in M< dapest met een landingsbaan voorlig kopters op het dak. De nieuwe rijkdi die wordt vertegenwoordigd doorf1 A drijven als Kontrax, is het best te JIS aan de stroom luxe auto's die gejèei keerd staan voor de beste restaurigÊ van Budapest; en aan de zwembade£a, de rijkste buitenwijken van de stac de advertenties in de kranten waarirf clame wordt gemaakt voor dienicd waar men voorheen nog nooit vanüs gehoord zoals plastische chirurgiejg zonnecentra. Maar er zijn ook njj verborgen tekenen van de groeiei welvaart. De Amerikaanse ambasif. in Budapest verstrekte het afgelcfl^ jaar meer dan 60.000 toeristische visin t Corruptie p Niet iedereen is blij met het succeslr het post-communistische tijdpee' Sommige mensen klagen dat de siektc ke boulevards van de hoofdstad woi verpest door opzichtige casino's,e r pless bars en snackbars. Er zijn bovendien donkere vermoei5'1.) over de bronnen van de nieuwe P8' dom. Er worden herhaaldelijk bescP a digingen geuit over corruptie er^u wordt gesuggereerd dat voorm;Fei vooraanstaande communisten hun ea nis hebben gebruikt om lucratieve deltjes op te zetten. Ook het vertonen van extravagant l®r drag wordt meestal niet gewaarde De man met de sportieve jekker,k Reebok gymschoenen, het gouden ve' tinkje en de blondine naast zich ii^ Mercedes wordt vaak gezien als vi der van het systeem. Veel van de oi' re Hongaren die hun communisti SJ' idealen nog niet helemaal hebben1 va zworen, vragen zich af wat er van 1 '.mi garije terecht moet komen. lnt Ook Eva Koertvelyes is het doelwit weest van agressieve jaloezie: haarre^ te witte BMW werd op een nacht vi smeerd met rotte groente. Om ven w provocatie te vermijden is ze nu 21 haar wagen in te ruilen voor een tkc kleihere Volkswagen. Maar voor! rest heeft Koertvelyes geen spijti haar roeping de rijken te vormen.' R zijn al genoeg kranten en tijdschil voor mensen die over armoede V lezen. Ons werk is mensen vermaP, Wij willen dat de Hongaren hur n< aangenaam doorbrengen". The Sunday Times

Leidse Courant | 1992 | | pagina 38