De onzin van de plicht tot legitimatie 'Ceidóc Somcmt' Hoogleraren strafrecht verontrust Legitimatiebewijzen zijn er inmiddels te over, maar niemand is verplicht ze bij zich te dragen. Als het aan het kabinet ligt, zal iedereen die werkt zich in de toekomst op zijn werk wèl moeten kunnen legitimeren. FOTO: MILAN KONVALINK4 genomen. De politici leren totaal niet van de intellectuelen. Ze lezen hun boeken niet eens. Dit is toch geen tijd dat de wetenschap in aanzien staat? Ik wil niet op de man spelen. Zeker, Hirsch Ballin komt wel uit het weten schappelijke en intellectuele milieu, maar hij is nu politicus. Hij wil nu sco ren. Dat is het spel en dan gaat het niet om het nadenken. De politiek is abso luut niet bereid om kennis te nemen van deze discussie", aldus 't Hart. Volgens de Amsterdamse hoogleraar Rüter schermen de politici met schijn oplossingen. Rüter zegt het nog ster ker: de algemene legitimatieplicht werkt zelfs averechts. „Het zijn alle maal schijnoplossingen die verslechte rend werken. Als het om zwartrijden gaat, dan zit het probleem niet bij de identificering van de dader, maar bij het feit dat er geen conducteur meer op de tram zit. Laten ze die terughalen. Als CDA en VVD wat willen, dan moeten ze de werkgevers bestraffen die illegalen aan het werk houden. Laten zij de charme van het illegale werken maar eens weghalen door die bollente- lers harder aan te pakken. Maar dat doen ze niet, want dan kom je aan hun kiezers. CDA en VVD doen voortdu rend alsof zij de criminaliteit bestrijden, maar met een volstrekt verkeerd con cept in de hand. Het is de slechtste be strijding die je kunt bedenken door het accent op de repressie en niet op de preventie te leggen. Ik zeg het u nog sterker: iemand met valse papieren kan zich in een land met een legitimatie plicht veiliger voelen dan in een land waar ze die plicht niet hebben. Want nu moet je iets verder gaan kijken dan een papiertje lang is", aldus Rüter. Schalken van de VU zou ten langen les te nog wel willen overwegen om zwart rijders te verplichten zich te legitime ren, maar de uitgebreide legitimatie plicht op het werk is voor hem uit den boze. „Je kunt toch zo naar een bedrijf stappen en vragen: Geef me de loonlijst even". En dan loop je door het bedrijf en je vraagt links en rechts de mensen even naar hun naam. Zo mijnheer, u staat niet op de lijst, heeft u daar een verklaring voor? Dat is toch veel effec tiever en eenvoudiger?". Oorzaken Geen van de hoogleraren waagt zich aan beschouwingen over de vraag waar om de legitimatieplicht momenteel zo'n populair onderwerp is. Volgens Schalken kunnen alleen de betreffende politici dat naar hun eigen eer en gewe ten beantwoorden. Alken professor 't Hart van de Universiteit van Leiden vermoedt enkele oorzaken. „De oor zaak van de politieke bereidheid komt voort uit internationale druk. In ver schillende landen om ons heen, zoals België en Duitsland, kent men al een algemene legitimatieplicht. Maar de discussie hierover leidt tevens af van de economische problemen". De Nijmeegse hoogleraar Corstens ver klaart de politieke discussie als 'volko men onzin'. „CDA en PvdA hebben in het regeerakkoord afgesproken dat er een legitimatieplicht moest komen. Dat is toen als dé oplossing van criminali teitsbestrijding naar voren gebracht en aan de mensen verkocht. Toen werd het een politiek onderwerp. Hoe meer je er over praat, hoe meer de mensen gaan denken dat het een oplossing is. Maar vanuit de wetenschap schrijven we er niet over. Waarom niet? Omdat het geen serieuze oplossing is". door HILDEBRAND BIJLEVELD keld verhaal, maar ik heb er ook voor geleerd en ik weet dus dat het helemaal niet zo ingewikkeld ligt. Natuurlijk is dit voorstel bedoeld voor een algemene legitimatieplicht. Het gaat gelden als een machtsmiddel, als middel om de macht te demonstreren. Wat gebeurt er: U krijgt op een bepaald moment woorden met een politieman en om u te intimideren vraagt hij naar uw papie ren. Dat is de praktijk". Schijnheiligheid Rüter en Schalken delen de opvatting dat de legitimatieplicht in de eerste plaats bedoeld is voor het opsporen van illegale vreemdelingen met alle gevol gen van dien. Schalken vreest voor raz zia's in de grote steden en Rüter is bang voor discriminatie. Rüter: „Dit beleid kenmerkt zich door een verschuiving van preventie naar repressie. Denkt u nu heus dat ze straks naast zestien zwarten ook nog eens zestien bleekge- zichten gaan controleren om de schijn van discriminatie tegen te gaan? Ge looft u nou echt dat ze straks in de kas sen tegen een Westlandse kaaskop zeg gen: „Mag ik uw papieren even zien?" Natuurlijk niet. Ze stampen in een keer door naar die groep Tamils achterin de kassen". „Ongeveer tien jaar zit het CDA op die algemene legitimatieplicht te drammen vanuit een volstrekt verkeerd concept van criminaliteitsbestrijding. Ze moeten niet doen alsof de legitimatie plicht nodig is om vreemdelingen naar hun identiteit te kunnen vragen, want dat kan nu ook al. Voor hen geldt die plicht al lang. Het kabinet wil nu echter bereiken dat straks ook op straat ge controleerd kan worden. En dan krijg je situaties als bij de rassenrellen in Bel gië. Denkt u dat de BVD geen gelijk heeft met die waarschuwing voor ras senrellen? Ik heb hun rapport zelf gele zen. Daar staat het precies in. Èen alge mene legitimatieplicht geeft eerder aanzet tot rassenrellen. Als een bank overvallergestoken in een rood jasje de benen neemt, denkt u dan dat ze ineens ook alle mannen in een blauw jasje gaan aanhouden om de schijn van dis criminatie te voorkomen? Vergeet het maar. Mijnheer, we hebben het over katholieke schijnheiligheid. Maar ja, te )EN HAAG De intellectuele erontwaardiging over invoering an de legitimatieplicht groeit. ir 10 Raadpleging van vier vooraan staande hoogleraren strafrecht :ert dat zij er grote bezwaren te- en hebben en bang zijn voor assenonlusten door selectieve ontrole. In gesprekken begin- ien de vier ondervraagde hoog- raren beschaafd. Ze noemen invoering van de legitimatie- app licht in de eerste plaats onge wenst, vervolgens niet effectief in tenslotte worden ze boos. e een verwijt minister Hirsch Ballin in justitie „katholieke draaikonterij", ander waarschuwt voor onvermijde- jke razzia's, een derde beticht CDA- actieleider Brinkman van „populisme in het gevaarlijke soort" en de vierde )emt het voorstel volkomen onzin, et PvdA-idee om de plicht tot enkele edrijfssectoren als de bouw, glastuin- duw en in de havens te beperken ach- n de meesten een vriendelijke vorm onnozelheid in wetgeversland. leen van de vier hoogleraren ziet enig ut in de legitimatieplicht die op stapel aat. Maar ze zijn wel bezorgd over de olitieke discussie. In hun ogen bete- het kabinetsvoorstel met een icht tol legitimatie bij belangrijke anktransacties, zwartrijden in het penbaar vervoer, op het werk en bij de iciale dienst onbetwist de feitelijke in- oering van de algemene legitimatie- icht. of. mr. dr. F.M.C.J Schalken van de ije Universiteit in Amsterdam zegt: - ,lk geloof dat je er alleen nog aan ont- - comt als je werkloos bent en de hele ag thuis blijft zitten. Maar dan mag je et kabinetsplan geen beperkte legiti matieplicht noemen, zoals wordt gesug- ;reerd". ijn collega van de Universiteit van msterdam, prof. mr. dr. C.F. Rüter, Demt de formulering van minister irsch Ballin „volkomen kletskoek. 'irsch Ballin houdt een heel ingewik zin. Het enige waar je voor zorgt, is dat je een nieuw strafbaar feit creëert, bo venop de andere gepleegde strafbare feiten. Maar de criminaliteit gaat het niet tegen. Een crimineel wil immers juist anoniem blijven. Die neemt voor het plegen van delicten toch geen iden titeitsbewijs mee? Je krijgt hoogstens wat extra valse papieren in omloop", al dus Corstens. De Leidse hoogleraar straf- en straf procesrecht prof. mr. A.C. 't Hart ziet een nog veel fundamenteler bezwaar tegen de invoering van de algemene le gitimatieplicht. 't Hart meent zelfs dat de Nederlandse regering het publieke rechtsbesef op ernstige wijze onder graaft. 't Hart: „Ik ben bang voor een bepaald type maatschappij. Als ik Brinkman hoor zeggen dat iemand die zijn hondje uitlaat of in een bejaarde noord woont niets heeft te duchten, dan is dat een soort populisme met alle gevaren van dien. Het past in een trend. Het aaneensluiten van databanken (computerbestanden), registratie van etnische minderheden op het werk noemt u het gerust classificatie en straks de algemene legitimatieplicht doen me de vraag stellen of we banger moeten zijn voor de criminaliteit of gen dommigheid helpt niets", aldus Rüter. Schalken, die tevens voorzitter is van de klachtencommissie van de Amsterdam se politie, weet uit eigen ervaring dat controle op identiteitsbewijzen niets helpt. Schalken: „Vreemdelingen zijn immers juist eerder geneigd hun identi teitsbewijs thuis te laten dan Nederlan ders. Ze zijn als de dood die dingên kwijt te raken. Straks krijg je dus dat met name de gekleurde Nederlander zich moet gaan legitimeren. Als je de bedoeling hebt alle illegalen uit Neder land te verwijderen, dan moet je het po litieapparaat drastisch uitbreiden. Maar dat is niet de bedoeling en het ge beurt ook niet. Het beleid is er nu op gericht de criminele illegalen op te spo ren. Een legitimatieplicht draagt daar niets aan bij". Fundamenteel juist voor de criminaliteitsbestrijding en degenen die de orde moeten handha ven". „De rechtsstaat is meer dan datgene wat democratisch besloten wordt. Het heeft ook te maken met de kwaliteit van de aangewende middelen. De ei genheid van de burger, zijn vrijheid, zijn privacy, de menselijke autonome ontwikkeling komt in gevaar. Dan is de democratische legitimatie van zo'n be sluit een farce. Alle zaken worden als aparte discussiepunten op tafel gelegd, maar gezamenlijk zijn ze uitzonderlijk gevaarlijk. Als je de menselijke gedra gingen zo controleerbaar maakt, dan komt de vrije ontwikkeling van stand punten in gevaar", aldus 't Hart. Populisme Vanaf de Nijmeegse Universiteit stelt prof. mr. G.J.M Corstens dat de legiti matieplicht in het kader van de crimi naliteitsbestrijding overbodig is en zelfs extra moeilijkheden voor de politie zal opleveren. „In het kader van de mis daadbestrijding heeft het totaal geen De Leidse hoogleraar is tamelijk ont goocheld over de politici. Het 'gevaar lijke populisme' van Brinkman be schouwt hij als een voldongen feit waar niets tegen te doen valt. „In de politiek wordt puur praktisch en op een heel korte termijn gedacht. Men vraagt zich alleen af hoe het overkomt in de media en op de kiezers. Maar het democra tisch rechtsbegrip wordt daardoor weg-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 37