ietalen voor betalen rordt onvermijdelijk Akzo snijdt in vezelbedrijf ECONOMIE 23 IBM-medailles in 'oorlog' met Microsoft Digital: 130 banen weg mm WEEKOVERZICHT Tegenvallers Indexwarrant: Aardig gokje met weinig geld 1 GELD GOED ItM UdócSotvttmt ZATERDAG 28 MAART 1992 oduktie aantal bloembol- svassen straks onmogelijk HAAG - Een verbod van het gebruik van Metamnatrium teelt van een aantal bloembolgewassen maakt deze teelt jn enkele jaren onmogelijk. n waarom twee tuinbouworganisaties - de Koninklijke Al- pe Vereeeniging voor Bloembollencultuur (KAVB) en de tlijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO) - zich be itot de Tweede Kamer richten, omdat naar hun mening de [schappelijke basis voor een dergelijke maatregel ont- it. Minister De Vries van sociale zaken baseert zijn beleids- ilijk igmen op de literatuurstudie 'Gzondheidsrisico's bij be- inatige blootstelling aan bol- en grondontsmettingsmidde- de h? de Nederlandse bloembollenteelt'. Deze studie is verricht het Adviescentum voor Chemische Arbeidsomstandighe- u P fNO). De organisaties zijn verbaasd over het feit, dat het iet jterie zelf kort geleden juist een duidelijke voorkeur heeft nd voor het gebruik van Metamnatrium in de teelt van bol- |sen. Beide organisateies dringen aan op een vervolgonder- De nieuwste versie van Microsoft Windows 3.1 komt begin vol gende week op de markt. foto: pr NEW YORK/HOOFDDORP - IBM heeft de oorlog verklaard aan Microsoft. De computer gigant wil van zijn besturingssysteem OS/2 een groter succes maken dan Windows van Mi crosoft. Geen middel wordt geschuwd om het doel te bereiken. Klanten kunnen de pakket ten zelfs gratis krijgen, terwijl IBM-werkne- mers medailles kunnen verdienen met hun verkooppogingen. IBM zal zijn 344.000 werk nemers vragen naar hun buren, schoolbestu ren en tandartsen te stappen om een OS/2- pakket te verkopen, zo vertelde Lucy Baney van IBM-verkoop aan The Wall Street Journal. Als ze succes hebben kunnen ze medailles, geld of IBM-produkten verdienen. De perso neelsleden kunnen gewapend met folders en met kennis over het systeem hun lof over OS/2 zingen. Bovendien wil het computerconcern er een prijzige advertentiecampagne tegenaan gooien. Fernand Sarrat, hoofd verkoop van OS/2, wilde niet zeggen hoeveel geld ermee is gemoeid, maar verklaarde wel dat het veruit de duurste campagne van dit jaar wordt. Ook zal IBM gratis nieuwe pakketten uitdelen aan mensen die de laatste versie van OS/2 bezitten en aan bezitters van Windows. De adviesprijs voor OS/2 bedraagt 195 dollar, zodat IBM bij de introduktie verliezen zal lijden. Volgens een analist worden dit jaar van Windows elf tot twaalf miljoen stuks verkocht en volgend jaar zelfs zeventien miljoen. Van OS/2 zijn er in de vijfjaar sinds de introduktie minder dan een miljoen over de toonbank gegaan. Sarrat zei dat OS/2 over een paar jaar meer zal verkopen dan Windows. „Dit is een oorlog op lange ter mijn". Overigens heeft Microsoft deze week versie 3.1 van Windows aangekondigd. Deze versie zou sneller, robuuster en eenvoudiger te gevruiken zijn dan Windows 3.0. De nieuwe versie is uitgebreider getest dan enig ander software pakket ooit tevoren. Windows 3.1 is begin april verkrijgbaar. DEN HAAG Bij Digital Equipment Enterprise in Den Haag komen onge veer 130 van de 860 banen te vervallen. Er vallen vooralsnog geen gedwongen ontslagen, zo meldt Digital. De vakbon den zijn echter allerminst gerust op de gang van zaken. Het bedrijf is het voor malige Philips Data Systems dat eind vorig jaar door de Amerikaanse compu terreus Digital werd overgenomen. Digi tal zegt dat dat afslanking het gevolg is van efficiency-maatregelen en herver deling van de activiteiten tussen de Haagse en Utrechtse vestiging van het bedrijf. Volgens het bedrijf is met de on dernemingsraad een sociaal plan over eengekomen dat voorziet in maatrege len om de mensen elders aan een baan te helpen en in goede financiële regelin gen. TVOGELS E 'ERDAM - De Ra nk en de ABN AMRO hebben de discussie het invoeren van ta- n voor het particulier ingsverkeer weer jzwengeld. „Tarife- is noodzakelijk om- het betalingsverkeer .lureel verliesgevend meldde ABN AMRO Jan Nelissen. „De {subsidiëring van het pgsverkeer moet af- n zijn", voegde col- ij ffels van de Rabo- daar deze week aan dat de kosten van het ligsverkeer te hoog zijn", jdoor onder meer de Con- Itenbond beweerd. „Het Jpen jaar hebben de ban- ïiljoen gulden ver- op het betalingsver- I Het vervelende is dat partijen gelijk hebben, felijk van hoe je de za- lekijkt. De banken, met Idering van de Postbank, I echter tarieven invoe- Het gratis gebruik van "Bensten lijkt dan ook pgste tijd gehad te heb- /ïen D f 2lussie over het invoeren 'frieven is beladen. In de 'zeventig werden consu- ;n massaal aangespoord 20452an't" girorekening te n, omdat het wekelijkse jeicoi^k^ uit de tijd raakte. i zapjr klanten te lokken wer- >75.- Ie diensten gratis aange- Het succes was enorm. ïntal transacties met de tekeningen steeg tot hoogte, toen de consu- n eenmaal het gemak Siïl3 e bankrekening begon- te ontdekken. Daardoor uw de kosten evenredig hard op. Zo hard, dat het de banken een beetje te gortig werd. Ze lieten een onderzoek uitvoeren, waaruit bleek dat het betalingsverkeer in 1987 4,7 miljard gulden kostte. Daar stond ongeveer 900 miljoen gulden aan opbrengsten te genover. Daarnaast konden de banken nog 2,5 miljard aan rente-inkomsten over dat geld bijboeken. Toen de rente de ja ren daarop begon te stijgen, maakten de banken ineens winst op het betalingsverkeer. Die afhankelijkheid van de rentestand is juist wat de ban ken zo dwars zit. Topman van de Rabobank Wijffels verklaar de al eerder dat er op deze ma nier geen beleid te maken is. „We kunnen de klanten toch niet het ene jaar gratis laten bankieren en ze het volgende jaar ineens flink laten beta len?". Ook De Nederlandsche Bank (DNB) en het ministerie van financiën wilden een ein de aan deze onzalige situatie. Hun zorg werd echter ingege ven door de lage winstgevend heid van de banken. Rendement Toen de banken in de jaren ze ventig begonnen met het op zetten van het betalingscircuit hadden ze het rijk op de markt voor het spaargeld alleen. De kosten die het betalingsver keer meebracht, wogen niet op tegen de verdiensten die ze maakten met de andere pro- dukten die klanten afnamen. Spaarrekeningen leverden een lage rente op, terwijl de ban ken het tegen een veel hogere rente uitzetten. Toen kwam in de jaren tachtig Roparco met een hoogrentende spaarreke ning. Roparco kon zo concur rerend zijn, omdat ze weinig kosten hoefden te maken. Be talingen en overboekingen lie pen via het dure betalingscir cuit van de banken, maar dat was gratis. Het grote succes van Roparco dwong de banken ook een hogere rentevergoe ding te geven. Vanaf dat mo ment kwam het gratis overboe ken en betalen onder druk te staan. Als de marges teruglopen moeten de banken maar zor gen dat de kosten door de klan ten betaald worden vonden fi nanciën en de DNB. Een goede winstgevendheid is immers een noodzaak voor de banken om te overleven in de markt. Bovendien betaalt men in het buitenland ook voor het ge bruik van bankdiensten, dus waarom niet in Nederland? De banken waren het hier wel mee eens, maar zo hard kon den ze het niet spelen. Het is niet netjes om eerst iedereen met gratis rekeningen naar je toe te lokken en als ze eenmaal binnen zijn doodleuk te vertel len dat ze moeten gaan beta len. Er is ook nog zoiets als een maatschappelijke verantwoor delijkheid en toegankelijk heid. Efficiëncy Daarom werd voor een meer genuanceerde aanpak geko zen. Ten eerste wilden de ban ken meer gaan samenwerken, zodat het betalingsverkeer ef ficiënter en dus goedkoper zou worden. Vooral de samenwer king met de Postbank en haar betalingscircuit moest beter worden geregeld. Daarnaast moesten er wel tarieven inge voerd worden, maar dan wel met een opvoedend karakter. De consument moest maar eens gaan beseffen wat een dure vorm van betalen is en wat goedkoper. De goedkoop ste manier van betalen is de automatische overschrijving. Daarvoor zou dan ook het laag ste tarief gaan gelden. Hand geschreven overboekingen zijn het duurste en daarvoor moest dus het meest betaald worden. Na veel vijven en zes sen werd medio 1991 besloten dat bedrijven als eersten voor de kosten zouden gaan op draaien. Ze moesten een dub beltje per automatische af schrijving en dertig cent voor een acceptgiro gaan betalen. De inkt van de overeenkomst Het gratis gebruik van bankdiensten, zoals hier het betalen met een cheque, lijkt zijn langste tijd te heb ben gehad. foto: sp was nog niet droog, of de Post bank fietste er alweer dwars doorheen. Zij kondigden aan dat de handgeschreven over boeking, met de blauwe giro kaarten, gratis zou blijven voor de gebruikers. De andere ban ken waren woest, want de Postbank maakte de duurste betalingsvorm ineens gratis. Ook de postorderbedrijven wa ren kwaad. Zij hadden net aan gekondigd de tarieven door te gaan berekenen aan de klant. Nu bood de Postbank de klan ten een manier aan die voor hen gratis was, maar de postor derbedrijven veel geld zou gaan kosten. De ruzie daarover duurt nog steeds voort. Particulieren De particulier was door de ac tie van de Postbank voorlopig gered. In december volgde echter al de eerste poging om de particulier ook mee te laten betalen. De Rabobank, na de Postbank de bank met de meeste particuliere klanten, kondigde aan tarieven in te voeren voor particulier beta lingsverkeer, want er ging zo veel geld bij elk jaar. Op onge veer hetzelfde moment werd echter bekend dat de banken in 1990 goed verdiend hadden aan het betalingsverkeer, dankzij de hoge rente. Toen de klanten massaal naar de Post bank overstapten, die van alle daken gilde dat ze gratis wa ren, trok de Rabobank de aan kondiging weer'snel in. Inmiddels is de Rabobank met een aangepaste versie van de tarieven gekomen. Volgens Wijffels werd er vorig jaar ruim 100 miljoen gulden verloren op het particuliere betalingsver keer. Per 1 januari 1993 komt er een meer klantvriendelijke tarifering. De ABN AMRO is de tweede bank die het gaat proberen. De kansen op succes lijken nu wat groter, want ook de Consumentenbond is om. De bond is altijd fel tegenstan der geweest, maar is nu over tuigd van de noodzaak van ta rieven. „Het is niet meer dan normaal dat je betaalt voor diensten, dus ook voor bank diensten", aldus een woord voerder. De consument hoeft echter niet helemaal voor de kosten op te draaien. De ban ken geven toe dat een klant ook geld oplevert. Een deel van de kosten voor het beta lingsverkeer kunne dus ook als noodzakelijke investering in het behoud van klanten ge zien worden. De verhouding tussen de opbrengsten uit het betalingsverkeer, bijvoorbeeld het bedrag dat je betaalt om per telex geld over te maken en dergelijke, en de rente-op brengsten moet wel meer met elkaar in evenwicht gebracht worden. Wat de nieuwe tarieven de klant uiteindelijk zullen gaan kosten is niet duidelijk. De banken benadrukken het stu rende karakter van de maatre gelen. „Mensen die conse quent voor de goedkoopste manier van betalen kiezen, kunnen er uiteindelijk nog op vooruit gaan", meent Wijffels. Of dat ook voor de tarieven van de ABN AMRO geldt, moet nog blijkefi. Of met de nieuwe tarieven de laatste ronde in de tarievenstrijd wordt gestreden moet ook nog maar blijken. AMSTERDAM Het financiële nieuws van de af gelopen week werd beheerst door tegenvallers. DAF meldde een recordverlies van 400 miljoen gul den en meteen namen de overname- en fusiege ruchten weer toe. Na KLM en Fokker is Daf het der de symbool van nationale trots dat samenwerking Zoekt om te overleven in de interne Europese markt. Vanuit de politiek worden de berichten ook alsmaar somber der. Volgens topambtenaren staat er weer een fiks rondje be zuinigingen aan te komen. Bedragen van 10 miljard gulden doen de ronde. Daarnaast loopt de rente weer op. Financiën zag zich gedwongen de uitgifteprijs van de nieuwste staats lening op het nippertje te verhogen, want de belangstelling was minimaal. Met een hogere rente kon de agent van het ministerie alsnog de benodigde miljarden binnenhalen. Niet alleen minister Kok, maar ook De Vries van sociale za ken zit in de problemen. Nu werkgevers en werknemers in de cao's de ziektewet- en waoplannen van het kabinet onder uithalen, is De Vries bang dat hij de rekening voor de hogere uitkeringen moet betalen. De Vries dreigt de werkgevers nu de kosten aan hun door te berekenen. Het Nedlloyddrama beleefde zijn zoveelste aflevering. Nu is de ondernemingsraad van het bedrijf tegen de benoeming van de Noor T. Hagen tot commissaris. Neelie Smit Kroes is echter van harte welkom. Stadgenoot Unilever heeft minder moeite met benoemingen. Oud FNV econoom Piet Vos wordt commissaris bij de multinational, een situatie waar alle be trokkenen vrede mee hebben. GOS streeft naar herschikking van buitenlandse schuld MONTE CARLO Het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS) streeft naar een herschikking van zijn buitenlandse schuld. Kwijtschelding is niet aan de orde, omdat de reputatie van het GOS dan meer schade zou oplopen. Dat heeft Georgy Matioekin, de president van de centrale bank van Rusland, gisteren ver klaard. Als het GOS de schulden van de voormalige Sovjetunie kan herstructureren „is het zeker dat we niet alleen de rente maar ook de aflossing kunnen betalen", aldus Matiukin. Bij een herstructurering worden de looptijden, rentepercentages en af lossingsmomenten van buitenlandse leningen opnieuw bekeken door de voornaamste schuldeisers. In de jaren tachtig is dat veel gebeurd voor Latijns-Amerikaanse landen. Matiukin bevestigde dat het Internationale Monetaire Fonds (IMF) Rusland als lid heeft geaccepteerd met een quotum van drie procent. Het lid maatschap zal waarschijnlijk formeel worden bekrachtigd tij dens een bezoek van president Jeltsin aan de Verenigde Staten in juni. Als het lidmaatschap een feit is, kan het GOS naar een oplossing voor het schuldenprobleem gaan zoeken", aldus Mati oekin. ^ilast Nedam 345TOp 'ace om nggerorder de eeuw' grojERDAM Het consorti ■)"394iid de Nederlandse bag- ptschappij Ballast Ne- leeft bij de inschrijving lanbesteding van de fun- voor de nieuwe Hong- e luchthaven Chek Lap je laagste offerte uitge- per, ook wel de 'bagge- fcht van de eeuw' ge- I. heeft een omvang van W» 4 miljard. Dat blijkt uit w ^Fevestjgde berichten in pkongse media. Nagje- ille baggerbedrijven in 'eld hebben op het pro- geschreven. Ook de an- I Nederlandse baggeraars d .lis en HAM, onderdeel |BG. zijn van de partij, ils de berichten zou het Hium rond HAM, die on- |e baggerdivisie van Vol- ivin inlijfde, de hoogste •agen. De groep rond is staat op de vierde Het consortium van l' j Nedam bestaat uit de jw Phe baggermaatschappij (Nul, de Britse aanne- fiijn) (rafalgar House en Cos- Ihec (China), Morrisson pn (VS) en Nishimatsu Volgens een woord van T bedraagt het aandeel tflast Nedam in de op- ongeveer 20 a 25 pro- Extreme maten Vol bewondering bekijkt dit meisje een sportschoen van het 'maatje' 54. In het Arnhemse Sonsbeek Pa viljoen werd de afgelopen week een voorjaarsexpositie gehouden van extreme schoenmaten. Van klein, maar 31 tot en met maat 54 waren er schoenen in allerlei soorten te bewonderen. De expositie, die nog verder het land ingaat, is een idee van een schoenendetaillist uit Almelo. foto: anp ihof, M zijn er zes consortia in !e voor de 'baggerop- yan de eeuw'. De groep één na laagste heeft in- even is opgebouwd rond tse Hochtief en de Brit- four Beaty. De op twee >e inschrijving komt van raf1881^ de Belgische bag- a «schappijen Dredging tfional en Decloedt. 4le kosten van de bouw !t vliegveld worden ge- op 30 miljard. Van de 4 miljard die de bouw fundering kost is de bestemd voor tamheden In Duitse Oberbruch ARNHEM Akzo heeft in de vezeldivisie voor de lokatie Oberbruch bij Aken een ingrijpend herstructureringsplan aangekondigd. Het aantal arbeidsplaatsen moet hierdoor da len met 450. Voor 125 daarvan zijn al oplossingen gevonden. Voor de overige 325 moet voor eind 1993 nog een regeling worden getroffen. In Oberbruch werkten eind vorig jaar 2462 mensen, zo meldt Re port, het personeelsblad van de vezeldivisie van Akzo. Ober bruch kampt met structurele en conjuncturele problemen, waar door de bedrijfsresultaten „absoluut ontoereikend zijn" Het herstructureringsplan is opgezet om de lokatie te kunnen hand haven en hier op lange termijn zoveel arbeidsplaatsen veilig te stellen als economisch mogelijk is. Acties dreigen bij timmerfabrieken UTRECHT De kaderleden van de Bouw- en Houtbond FNV hebben de werkgevers bij de timmerfabrieken nog een dag of tien de tijd gegeven om met een royaler cao-bod op ta fel te komen. Gebeurt dat niet dan dreigen er acties in deze 8.000 werknemers tellende be drijfstak, zo heeft een woord voerder van de GNV-bond meegedeeld. De cao-onderhan delingen zitten vooral vast op de lonen. De bonden eisen be halve de prijscompensatie een loonsverhoging van 1 procent per 1 januari '92. De werkge vers bieden behalve de prijs compensatie een loonsverho ging van 0,8 procent. IC Beleggingsfondsen, in dexwarrants en de Euro top 100 Index timmeren aan de weg, in zowel bin nen- als buitenland. Nieuwe formules worden met veel elan geïntrodu ceerd. De filosofie is in feite geza menlijk beleggen en de ver liezen en winsten delen. Al deze modieuze beleggings systemen komen tot grote bloei, omdat de effectenbeur zen van de wereld door hoge provisie- en andere tarieven almaar ontoegankelijker wor den voor de kleine belegger. De resultaten van al deze nieuwe beleggingsvormen variëren sterk. Soms zijn zij goed, soms redelijk en soms ronduit teleurstellend. Als de beleggers niet de verwachte resultaten zien, leidt dat tot een grote inkoop van partici paties - om die reden hebben de onroerend goed fondsen hun open end constructies in 1991 radicaal afgeschaft, zo dat zij thans niet langer aan bod, waartegenover geen vraag staat, zelf behoeven in te kopen. De AJBN AMRO Bank beoor deelt de kwaliteit van de fondsen aan de hand van de zogenaamde Sharpe-maat- staf. Ik zal de exacte bereke ning van die maatstaf hier niet uiteenzetten, maar wel proberen u enige indruk te geven aan de beleggingspres taties volgens Sharpe van elk der genoemde fondsen in de periode van 31 augustus 1988 tot en met 31 augustus 1991. In de zeven maanden nadien kan natuurlijk nog heel wei nig verandering in de Shar- pe-maatstaf zijn gekomen, maar ik vermoed dat het tota le beeld uiteindelijk weinig zal zijn veranderd. Nieuw is de resultaten van de internationale fondsen te projecteren tegen de ontwik keling van het Morgan Stan ley Capital International we- reldaandelenindex. Die pro jectie is natuurlijk in het bij zonder interessant indien het resultaat van zo'n beleg gingsfonds uitstijgt boven dat van bedoelde index. Rolinco En zo kondigt Rolinco, het in ternationaal beleggende aan delenfonds van de Robeco Groep, een totaal beleggings resultaat 1991 aan van 19,6 procent bij een beleggingsre sultaat van 16 procent van het wereldaandelenfonds. Dat is dus een goede presta tie. In de categorie aandelen fondsen wereldwijd staat Ro linco volgens die oude Shar- pe-maatstaf op de tiende plaats. Deze categorie wordt aangevoerd door Obam. Hierbij wil ik aantekenen dat Rolinco en Robeco tot de grootste beleggingsfondsen van de wereld mogen worden gerekend. Het totaal door de gehele Robeco Groep beheer de vermogen nam in 1991 toe van 38,7 miljard tot 41,9 mil jard gulden. Aangezien de Robeco Groep ook het obliga tiefonds Rorento, het Floren- te Fund, het Divirente Fund, het onroerend goed fonds Ro- damco, enkele 'strategische portefeuilles' en regiofond sen omvatte, kan de groei niet bijzonder spectaculair worden genoemd. Rorento: plaats op de Sharpe-lijst 5 (plaats nr.l Alrenta). Sharpe- lijst vastgoedfondsen Ro- damco plaats 6 - plaats 1 Vas te Waarden Nederland. Rolinco is dus hèt succes nummer van de Robeco Groep. Het eveneens interna tionaal gespreide aandelen fonds Robeco, waaraan de groep haar naam heeft ont leend. behaalde een rèsultaat van slechts 11.2 procent. Sharpe-maatstaf op dezelfde lijst als Rolinco: plaats 10. Esmeralda Het kleine, eveneens interna tionaal opererende beleg gingsfonds Esmeralda kwam met een beleggingsresultaat dat nog magerder was dan dat van Robeco. Het beleg gingsresultaat bedroeg slechts 7,9 procent. 'De rela tief zware weging die in de Esmeralda-portefeuille is toe gekend aan Nederland, Duitsland en Zwitserland en de relatief lage weging van de Verenigde Staten is een be langrijke oorzaak van het feit dat het beleggingsresultaat is achtergebleven bij dat van de wereldindex'. Esmeralda was eens het uitgesproken suc cesnummer van de Amster damse beleggingsfondsen wereld. Toen was het fonds evenwel nog niet op de Am sterdamse effectenbeurs ge noteerd. Sharpe-maatstaf op dezelfde lijst als Rolinco 12 - Bemco Dynamisch Beheer met plaats 13 was de hekke- sluiter. Gelukkig is Esmeral da inmiddels een andere be leggingsfilosofie gaan vol gen, zodat betere resultaten mogen worden verwacht. Het idee. om met weinig geld aardige winsten te behalen vindt steeds meer ingang. De NMB Bank heeft een index warrant gecreëerd die het mogelijk maakt om met be trekkelijk weinig geld te pro fiteren van de ontwikkelin gen van de beursindexen van Duitsland (DAX), Frankrijk (CAC 40) of Groot Brittannië (FTSE 100). Het is mogelijk te speculeren op zowel stijgin gen als dalingen van bedoel de indexen. Eén indexwar rant heeft betrekking op één honderdste deel van de uitoe fenprijs. Daaruit volgt, dat 100 van deze warrants 'als het ware één volledig optierecht op de beursindex vertegen woordigen'. Deze indexwar rants hebben vanaf het tijd stip van uitgifte een looptijd van twee jaar. Zij kunnen worden verhandeld op de Amsterdamse effectenbeurs. Ik weet dat dergelijke war rants als een serieus beleg gingsmedium worden gezien, maar persoonlijk zie ik er weinig meer in dan een lotto of toto zonder extreem hoge prijzen. NMB Bank De NMB Bank benadrukt de twee risico's die aan deze in dexwarrants zijn verbonden, aldus: a. het beurskoersrisico (af hankelijk van de beursindex op de desbetreffende beurs en b. het valutarisico (afhanke lijk van de ontwikkeling van de Duitse mark, het Engelse pond en de Franse frank in verhouding tot de Nederland se gulden - dit laatste risico wordt steeds kleiner doordat genoemde valuta's deel uit maken van het EMS. het Eu ropees Monetaire Stelsel). Een succesje van de EOE-Op- tiebeurs in Amsterdam mag het feit heten dat een licentie is afgesloten voor de notering van afgeleide produkten van de Eurotop 100 index op de Newyorkse Commodity Ex change. Daarmee zullen be leggers in de Amerikaanse tijdzone kunnen inspelen op verwachtingen ten aanzien van de aandelenmarkten in het Verenigd Koninkrijk, Duitsland. Frankrijk, Zwit serland, Italië, Nederland, Zweden, Spanje en België. Al met al kan worden gesteld, dat met weinig geld alleraar digst kan worden meegedaan aan het aandelenspel. Of in al die gevallen van serieus be leggen kan worden gespro ken, laat ik gaarne aan uw oordeel over.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 35