V^merikanen' van General Motors verrassende klasse lat Tempra SW 4X4 Itroën ZXnu ook iesel en automaat Fatsoenlijke motorhelm kost al gauw honderden guldens AUTO ?C Lancia Delta nog eens vernieuwd idac Qounant ZATERDAG 28 MAART 1992 n oor 18 11 HSSHHHI HHHH H' |'ir rado is notabene nog elf mille van de bestuurder ijsPu l aar 3pjrocl fct 1 'ETER FOKKER <t gaat goed met de ver- ppgetallen van Ameri- anse auto's in Europa, ndeldt General Motors' en- lusiast. Vorig jaar ste- h ze met een kwart, dit jr moet eenzelfde voor gang haalbaar zijn. Nog niger verten ziet David ;toli, Cadillacs topman luropa. aantal van 400 in Europa >opjiochte Caddy's (1991) hij dit jaar wel te kun- verdrievoudigen. Het gaat [rmee nog steeds maar om n ine aantallen. Europese cessen kunnen geen com- isatie bieden voor de deplo- ele marktpositie van GM in en land. We moeten het pr zien als een prestige- indj: GM wil bewijzen dat het icem zo goede auto's bouwt 26, daarmee in Europa eer te 'jalen valt. Wellicht gaat het [erikaanse publiek dan ook ir geloven in de kwaliteit het eigen produkt. :en kennismaking met het i-aanbod van Amerikaanse •modellen maakte er voor- hl diepe indruk: Cadillacs iwe Seville STS sedan en aarvan afgeleide Eldorado jé. Het meest edele merk General Motors levert in laad kwaliteit waar geen jpeaan zijn neus meer hoeft op te halen. Met een cenbaar Amerikaanse uit- ling, maar zonder protse- het modern en voor- n gelijnde model, binnenin heerst een sfeer hoogwaardige luxe, met Cadillac Seville: sterke concurrent voor Europese toppers. een overzichtelijk dashboard voorzien van echte edelhouten panelen en verder lederen be kleding. Natuurlijk is alle denkbare luxe standaard, van automatisch ontstekende ver lichting zodra het gaat sche meren tot een topklasse ste reo-installatie. Even vanzelf sprekend ïg een achtcilinder motor, echter wel modern toe gepast: dwars voorin, en met voorwielaandrijving. Het vijf liter metende aggregaat levert 150 kW/204 pk. Volkomen moeiteloos sleurde deze motor zonder hoogstandjes als mul- tikleps cilinderkoppen of ver stelbare nokkenassen de Cad dy fluisterstil naar 170 km/h, waarbij hij dan nog geen 3000 toeren draait. Een ferme duw op het gaspedaal, en even on vervaard stormt de auto naar zijn top van 210 km/h. Daarop is hij begrensd, de acceleratie maakt zeer duidelijk dat hij nog een stuk harder zou kun nen. Dat laatste geldt zelfs de hele auto, want aan de weglig- ging mankeert ook bij hoog rij- tempo echt niets. De besturing is vrij zwaar bekrachtigd, maar doet helemaal niet vaag aan. Het veercomfort is nog van zeer hoge klasse, hoewel het FOTO: PR deinen van de vroegere Ameri kaanse slee hem helemaal vreemd is. Op basis van rij- kwaliteiten, afwerking, uitrus ting en ruimte-aanbod kan deze Cadillac met opgeheven hoofd de vergelijking aan met Europese auto's van circa an derhalve ton. Om precies te zijn betaal je 159.900 gulden voor de Seville STS, een iets minder ruime tweedeurs Eldo- goedkoper! Om het vertrouwen van de ko pers te versterken geeft GM op zijn Amerikaanse modellen voortaan drie jaar of 100.000 km garantie, precies als Japan se merken doen. Een attractie is verder dat alle modellen standaard ABS-remmen en een airbag in het stuurwiel meekrijgen. Zelfs het goed koopste aanbod, de Chevrolet Corsica voor 36.900 gulden. Een model waaraan GM voor een flink deel de gestegen ver kopen dankt is de Pontiac Trans Sport ruimte-auto, die nu nog een stuk aantrekkelij ker is gemaakt. Alleen het goedkoopste model doet het nog met de oude 3,1 liter V6 motor, de overige versies (ty pen GT en SE) hebben een tot 3,8 liter vergroot aggregaat. Dat loopt belangrijk stiller, be halve bij volle acceleratie. Hij heeft met zijn grotere inhoud meer trekkracht, wat samen met een nu vier in plaats van drie versnellingen tellende au tomaat voor een aanzienlijk le vendiger voortstuwing zorgt. Dat het met de kwaliteit nog niet helemaal in orde is bewees echter een testauto waarin een portier bovenaan absoluut niet sloot, gewoon verkeerd ge perst. Indruk maken We konden geen weerstand bieden aan de verleiding om ook de sportwagens eens te proberen. De Chevrolet Cor vette beschikt nu over een ver sterkte 5,7 liter V8, die liefst 220 kW/300 pk levert. Dat het brutale model alle hoofden doet draaien is allang vanzelf sprekend, maar ook het hoofd wil wel ver draaien als een volgas-sprint wordt ingezet. Rustgevend mag je het Amerikaanse mo torkarakter. met verpletteren de trekkracht bij nauwelijks meer dan stationair toerental, niet meer noemen bij zoveel geweld. De Corvette is redelijk comfortabel geveerd, maar loopt op zijn extreem brede banden niet uit eigen bewe ging goed rechtuit. Zo breed als de banden zijn, bij elk toe rental resulteert plotseling gasgeven in verlies van de grip, dus is een Corvette zeker niets voor onervaren stuurlie den. Maar die zullen ook geen 143.000 gulden op zak hebben voor zo'n sportief beest. Een zeker zoveel aandacht trekkend alternatief biedt de Pontiac Firebird, leverbaar met motoren van een wat ma gere 3,1 liter V6 tot aan een 5,7 liter V8 (179 kW/240 pk) voor de Trans Am GTA. Eigenlijk be viel deze goudeerlijke klassie ker beter dan de Corvette. Hij is een stuk overzichtelijker, het traditionele dashboard met hele grote ronde klokken is precies wat je in een sportwa gen verwacht. Opvallend ge noeg hoorden we bij de Trans Am GTA pas het vertrouwde diepe gerommel in de uitlaat dat hoort bij een Amerikaanse V8. De GTA mag minder sterk zijn dan een Corvette, de enor me schop in je rug als je gas- geeft is er nauwelijks minder om. Deze duurste Firebird kost vijftig mille minder dan een Corvette. Het goedkoopste mo del is er voor 57.500 gulden. Dat kunnen we al vergelijken met Europeanen als een Opel Calibra of Japanners als een Mazda MX-5. Toch eens over nadenken? Terwijl het meer dan de hoogste tijd is voor een op volger ondergaat Lancia's compacte middenklasser Delta nog maar eens een kleine opwaardering. Het model dat Auto van het Jaar 1980 werd beleeft nu ongeveer zijn zilveren pro- duktie-jubileum. Met in gang van 1992 schrijft de fabriek geen Delta's meer in voor het wereldkampi oenschap rally's, dat al vele malen (ook in 1991 nog!) met die auto werd veroverd. Het is vooral die sportieve roem waarop men de stokoude Delta nog verkoopt. Reden om de sportiefste modellen uit het gamma nu echt voor de laatste keer, mogen we aannemen nogeens aan te pakken. Eind vorig jaar verscheen een weer verder geëvo lueerde Delta HF Integra le, straatversie van de nog immer geduchte rallywa gen. Zonder uiterst ver fijnde vierwielaandrijving en met een maatje kleine re motor is er voor de helft van het geld de Delta HF Turbo, met voortaan bijna hetzelfde uiterlijk als die Integrale. Hetzelfde model lichtmetalen wielen, een motorkap met indrukwek kende bult erop en dubbe le ronde koplampen doen de HF Turbo er meer 'op gevoerd' uitzien dan voor heen. Ook de nog wat goedkoper Delta GT i.e. kreeg een potenter aan zien, al hield men het daar bescheiden op zijskirts en een motorkap met koels- leuven als uiterlijke op waardering. Beide sportie ve Delta's krijgen verder een exclusieve alcantara/s- toffen interieurbekleding mee. Goedkoop zijn de Delta's nooit geweest, dat geldt ook nu nog. De GT i.e. kost 34.450 gulden, een HF Turbo komt op 42.995 gulden en een echte Inte grale op 84.950 gulden. af komende herfst brengt n 9) een zeer exclusieve vari- van de mooie Tempra Sta- vagon op de markt. Het is erste auto van het merk permanente vierwielaan- rïng.' Voor de ontwikkeling dat aandrijfsysteem hoef- ïen weinig moeite te doen, komt zo onder de Lancia ra Integrale vandaan. Dat model is immers gebaseerd op het ontwerp van de Fiat Tem pra. Het was zodoende bij voor baat zeker dat het een goed- werkende aandrijving oplever de, want Lancia's in rally's ont wikkelde Integrale-systeem behoort tot de besten. Fiat kop pelt de vierwielaandrijving na tuurlijk met zijn sterkste Tem- pra-motor, de tweeliter met 85 kW/115 pk. Daar de 4x4-versie toch al kostbaar zal uitvallen nam men geen halve maatre gelen. Zo te zien worden vrij wel alle mogelijke extra's voor de Tempra in de 4x4-uitvoe- ring standaard meegeleverd, van ABS-remmen tot aircondi tioning. We rekenen dus maar op een prijs van meer dan zes tig mille. de verwach- het leve- van de ZX dit met voor de hand lig- varianten. Later in het een driedeurs mo- brengt men nu uit- met dieselmotor en n automaat leverbaar ele benzineversies, dat eerste te begin- automaat wordt uit- gecombineerd met de sterke 1,6 liter mo- volgt daaruit ZX Avantage 1.6 en le enige modellen zijn ?t deze vierversnellings iaat uitgerust kunnen n. De meerprijs bedraagt ;ulden, waarmee de goed- te ZX-automaat op gulden uitkomt. 7Jieselmotor is er voor de /pllen Reflex en Avantage, enkele noodzakelijke issingen aan de vering en rlijk de motor na geheel :nkomen met de al be- benzine versies. Dit in dat geen van beide Iversies standaard over bekrachtiging beschikt, telefofiet een van nature zware Imotor voorin vaak wel onprettig is. Als extra is be- itiging leverbaar op beide .Tien. Voor het overige ondeae Reflex D gelden als een imet een aangenaam ka- doch vrij simpele uit- 'g, terwijl de Avantage D 1567, m stukje aardiger aange- wordt. Interessant is met de gedeelde en ver- ffbare achterbank die hij -Verapij&t' verder kan alleen age)»vantage worden gecom- /erpl&rd met luxe als centrale Vergrendeling, elektrisch ïnde ramen voorin en er saffisch bediende rechter ü^^el (dat zit in één pakket) ien elektrisch bediend schuifdak. Milieuvriendelijk De toegepaste dieselmotor is een oude bekende, het gaat om de 1,9 liter krachtbron die al lang uitstekende diensten ver leent in de Citroën BX en di verse Peugeots. De relatief grote inhoud voor een auto van ZX-formaat zorgt voor aanne melijke prestaties. Met 47 kW/65 pk in het vooronder is de diesel-ZX zeker geen snel- heidswonder, toch doet de mo tor vooral als hij op toeren is aangenaam pittig aan. Citroën spreekt van een weer gemo derniseerde versie van dit ag gregaat. Een voorverwar- mings- en filteringssysteem in de brandstoftoevoer moet de motor beter winterbestendig maken. Het belangrijkst is evenwel de uitrusting van de motor met uitlaatgas-terug voer, die in combinatie met aangepaste inspuiting zorgt voor vrij schone uitlaatgassen. Om dit te benadrukken ge bruikte Citroën kringlooppa pier om het persbericht op te drukken... Vol trots meldt men dat de uit stoot van deeltjes (roet) be perkt blijft tot 0,124 gram per kilometer. Dat geldt op dit mo ment inderdaad als schoon, doch over enkele jaren zal de eis worden aangescherpt tot 0,08 g/km. Zuinig is deze diesel in elk geval wel, wisten we al uit de praktijk. Gemiddeld zou een diesel-ZX gauw 1:16 moeten kunnen halen. Dat verzacht dan weer de pijn van de aanschaf, want net als de belangrijkste concurrenten van Opel (Astra) en VW (Golf) moet de ZX in dieselversie meer dan dertig mille opbren gen. Om precies te zijn kost de goedkoopste uitvoering 31.100 gulden voor de Avantage komt er nog vijftienhonderd gulden bij. rust en souplesse Zescilinder Jaguar: Na de facelift van zowel de Ja guar XJS cabriolet als coupé, vorig jaar, verschijnt het ca brioletmodel nu ook met zesci linder motor. Sinds het ver schijnen van de geheel open Convertible in 1987 was deze uitsluitend leverbaar met VI2 krachtbron. Bij deze meer dan fraaie cabriolet past echter de nieuwste vierliter zescilinder, die niet onbelangrijk zuiniger loopt, even goed. We probeer den hem al eerder in een XJS coupé, waarin deze motor enorme rust en souplesse de monstreerde die uitstekend past bij de rijstijl die men met een open auto meestal bezigt. In uitrusting is er geen ver schil tussen zes- en twaalfcilin der Convertible: beide hebben standaard automatische trans missie, en onder alle luxe ook een elektrisch bediende kap. Tegelijk voerde Jaguar weer wat verbeteringen door aan de XJS-serie. De bodem van de Convertibles werd verder ver sterkt, als extra is nu een air bag leverbaar (ook op de cou pé, later eveneens voor de se danmodellen). Interieur van de Jaguar XJS, die nu ook leverbaar is met een zescilinder motor. FOTO: PR (ADVERTENTIE) Idoor PETER FOKKER Het behoeft geen enkel betoog dat motorrijden zonder helm absoluut niet kan, op of naast de weg. In het algemeen zal iedereen die iets van motorrijden weet een (her-)beginnen- de rijder aanraden vooral geld te reserveren voor goede kleding. Het gaat dan niet gaat om een handvol kleingeld. Nooit rij den zonder handschoenen of behoorlijke laarzen, een fat soenlijke helm kost gauw ook honderden guldens. Hoewel er wettelijk gezien geen verschil hoeft te zijn tussen een goed gekeurde bromfiets- of motor helm (met E-22/03 keur) liggen de eisen in de praktijk wel heel verschillend - of je moet geen belang hechten aan draagcom- fort. We staken ons ücht eens op bij de importeur van Shoei-hel- men, naar eigen zeggen met Arai een van de marktleiders in Nederland. Onlangs vierde Nimag het vijfjarig jubileum als importeur van dit Japanse helmenmerk. Opvallend is dat er naar schatting (harde cijfers ontbreken) veel meer helmen verkocht worden dan motor fietsen en brommers samen. Kennelijk speelt modegevoe ligheid een rol. Jaarlijks ko men helmen uit in nieuwe en nog fraaiere kleurenschema's, en wellicht schaft men bij iede re volgende motorfiets ook een helm in bijpassende kleuren aan. Lichter en sterker Wie dat niet doet moet weten hoelang een helm eigenlijk bruikbaar blijft, ook wanneer geruime tijd niet meer op een motor gereden is. Dat hangt af van het materiaal waaruit de helm is gemaakt. Veel is daar aan in de loop der jaren overi gens nog niet veranderd. De duurste helmen bevatten vezel-helm is wat zwaarder. Heel belangrijk bij de aan schaf van een helm is het kie zen van de juiste maat. De helm moet nogal strak om het hoofd zitten. Na enige tijd zet het binnenwerk zich, waardoor de helm iets ruimer wordt. Hij mag nooit los om het hoofd ko men te zitten, dat is gevaarlijk bij een val. Het is daarom ook af te raden om de helm binnen in op te vullen met schuim- plastic, om de pasvorm te ver anderen. Shoei gebruikt drie maten buitenschalen voor het matengamma, zodat het scho- kabsorberend binnenwerk in de grootste en kleinste helm ongeveer even dik blijft. De meeste modellen maakt men van glasvezel-kunststof, alleen het goedkoopste type TF 280/300 heeft een onderstuk van polycarbonaat. Van datzelfde materiaal maakt men de vizieren, die daardoor goed krasvast zijn. Als extra kunnen ze geleverd worden met een anti-condenslaag, maar de praktijk leert dat zo iets zeker niet onder alle om standigheden en voor lange tijd afdoende is. Daarom is een goede ventilatie van belang. Moderne helmen hebben aller lei regelbare beluchtingsope ningen, bovenaan om broei in de haardos te voorkomen en onderaan tegen beslaan van het vizier. Shoei heeft boven dien een handig systeem om met een hendeltje het vizier in drie standen iets open te kun nen zetten bij rijden met lage re snelheden. Voor al die venti- latie-mogelijkheden is het van bèlang of ze praktisch te bedie nen zijn: met één gehand- schoende hand dus, tijdens het rijden. Bij veel ventilatie- schuifjes is dat nog een heel probleem. Bij regen moet het gesloten vi zier goed op de helmschaal af sluiten. Regendruppels die langs de binnenkant van het vizier lopen raak je rijdend vrijwel niet meer kwijt. Motor handschoenen met een spe ciaal zeemleren stukje op een vinger zijn wel prima om het vizier aan de buitenkant schoon te wissen, maar aan de binnenkant kom je niet. Een rubber rand met zachte lip langs de gezichtsopening is dus veel beter dan een plastic rand. Voor gevorderden De kunst is verder nog om de helm en vooral het vizier goed gestroomlijnd af te werken. Het gaat windgeruis tegen, dat blijkens een onderzoek bij Rijkspolitie-motorrijders toch al op de snelweg een gehoorbe- lasting geeft die eigenlijk op lange duur niet gezond is. Ver der voorkomt goede stroomlijn dat de rijwind hinderlijk aan de helm gaat rukken bij hoge re snelheid. Er kan vanalles gebeuren: de ene helm kantelt achterover door de winddruk, de andere wordt omhoog ge tild, een derde gaat heen en weer klapperen bij zijwind (passeren van een vrachtwa gen!). Dat doet een goede helm alle maal niet, al moest men bij Shoei erkennen dat zeer veel afhangt van de motor waarop men rijdt, al dan niet voorzien van stroomlijnbekleding. Er valt daarom voor een helmfa brikant geen peil op te trekken hoe de wind in de praktijk staat tijdens het rijden. Maar allicht is het een goede zaak dat bij het huidige topmodel X- 8R het vizier helemaal glad op de helmschaal aansluit, door dat de scharnieren als los on derdeel aan de binnenkant ge monteerd zijn. Zo'n helm kost wel bijna duizend piek. ten minste als je hem in de kleu ren van bekende coureurs wilt hebben. De meerprijs voor een kleurige beschildering is nogal fors. Dat komt omdat daarover een blanke laklaag zit, zodat opschriften en kleuren niet be schadigen, hoorden we. Terzij de: losse onderdelen van venti- latieluikjes en scharnieren le vert Shoei probleemloos, da's ook nuttig om te weten, want met name vizierscharnieren slijten in de praktijk duidelijk, waardoor het vizier dan niet meer goed open blijft staan. nieuw-ontwikkelde superster ke kunstvezels, waardoor ze sterker en vooral wat lichter gemaakt kunnen worden. Het gros van de helmen wordt ech ter nog altijd gemaakt van of wel polycarbonaat, ofwel glas vezel-versterkte kunststof. Po lycarbonaat is goedkoper, maar niet goed bestand tegen ultraviolet zonlicht. Hij moet daarom uit veiligheidsoverwe ging na een jaar of vier vervan gen worden. Glasvezel-helmen kennen deze beperkte levens duur niet. Daar geldt alleen dat een helm die een keer echt zijn beschermende werk heeft moeten doen altijd vervangen dient te worden. Een paar keer per ongeluk laten vallen kan geen kwaad. Barsten of deu ken in de helmschaal mogen uiteraard niet zichtbaar zijn, doch het gaat vooral ook om de binnenschaal van kunststof- schuim. Die vangt de schok op bij een ongeval, waarna er een deuk inzit die je van buitenaf niet kunt vaststellen. Daarom: altijd vervangen. Een polycarbonaat helm heeft nog een nadeel: je mag hem niet schilderen of met stickers versieren, dat kan het materi aal aantasten (het wordt bros en beschermt niet meer). Op een glasvezel-helm mag dat wel. Helaas kun je aan een helm niet zien van welk mate riaal hij gemaakt is, hooguit zegt het gewicht iets; een glas Een Shoei RF-200 kost met deze beschildering al 649 gulden, in effen kleur 99 gulden minder FOTO: PR ADVERTEER MEER!

Leidse Courant | 1992 | | pagina 33